Italië trouw aan zijn woord Eindexamens hoogere burgerscholen in 1940 Sport en spel LINDBERGH BEPLEIT NIET-INMENGING CHURCHILL KOESTERT GEEN ILLUSIES BELGISCHE KONINKLIJKE FAMILIE TE HAVRE Kerkelijk Leven WIJ LUISTEREN NAAR. MAANDAG 20 MEI 1940 Redevoering van Ciano tijdens geestdriftige betooging te Milaan Amerika moet zich niet bemoeien met Europeesche aangelegen heden Weygand benoemd tot generalissimus Geen evacuatie aan de Zwitsersche grens Zaligverklaring in den Sint Pieter Zenuwachtige stemming in Engeland Onrust ook in Frankrijk Minimum graanprijzen te Chicago Schadeloosstelling voor Sinclair Oil FINLAND HERDENKT ZIJN GEVALLENEN VOEDSELVOORZIENING ENGELAND VAN Na het uitvallen van Nederland en België Duitsche concerten op den Balkan afgelast Egypte beveiligt kunstschatten LASTIGE HONDEN Benoemingen Bisdom Haarlem A.V.R.O.-Programma voor Dinsdag 21 Mei BLOED BESCHIKBAAR VOOR BLOEDTRANSFUSIE Midden&tandsdiploma's algemeene handelskennis Academische examens KRUIDENIERS-EXAMENS Machinistenschool te Rotterdam KRIJGSGEVANGENEN KLAGEN NIET OVER BEHANDELING Uitmalen tarwe en rogge STAATSEXAMEN GYMNASIUM EN H.B.S. Eindexamens gymnasia Er wordt weer gevoetbald Opbrengst ten bate van Rotterdam WANNEER WEER VOETBAL? ATHLETIEK TRAININGSWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM LAWNTENNIS OM DEN DONAU-BEKER MARKTEN MILAAN. 19 Mei. (D.NJB.) Voor den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, hebben Zondag in Milaan de zwartliem-. den en de stadsbevolking geestdriftige betoo gingen gehouden. Op het Domplein en in de hoofdstraten der stad was een reusachtige me nigte samengestroomd, die borden droeg met de opschriften: „Evviva Mussolini, evviva l'Italia" en borden met het opschrift „Heil Hitier" en „Evviva La Germania". Ook de winkels waren feestelijk versierd met wimpels en vanen in de kleuren der beide bevriende staten en met opschriften „Evviva il Duce" en „Heil Hitier Graaf Ciano bracht allereerst een bezoek aan het eerste redactieverbrek van de „Popoio d'Italia", waar Mussolini in den gevechtstijd van de fascistische beweging zijn revolutieblad leidde. Naast de Italiaansche driekleur wapperde een groote Hakenkruisvlag op deze voor de fas cistische beweging zoo gedenkwaardige plaats, waarvoor duizenden jonge fascisten en leden der Balilla den minister toejuichten. Van de Piazza San Sepolcro, waar de strijdfasci op gericht werden, trof graaf Ciano aan het hoofd van de oude strijders der beweging en van de leden der strijdorganisaties naar het Domplein, voor het uitspreken van een groote redevoering ter gelegenheid van den eersten verjaardag der ©nderteekening van het Duitsch-Italiaansche verdrag van bondgenootschap. De minister zei o. a.: „Deze plechtige bijeenkomst, die in naam van den Duce (geroep: Leve de Duce) thans in Milaan gehouden wordt, krijgt een be- teekenis en waarde, die niemand zal kunnen ontgaan. Zij voltrekt zich, terwijl gebeurte nissen van bijzondere grootte, uur na uur, het nieuwe lot van Europa en de wereld in het leven roepen. Het Milaneesclie fascisme, waakzaam en uiterst gevoelig in zijn oude, roemrijke gelederen evenals in de zeer jonge lichtingen, weet dat het Italië van den oor log, van de Italiaansche revolutie van de Abessijnsche heldendaden en van de over winningen in Spanje niet ter zijde kan gaan staan bij gebeurtenissen in het Europeesche leven, waarin Rome zijn woord moet zeggen en zal zeggen. Toejuichingen). In dien geest, een geest van geloof, maakt het Ita liaansche volk zich gereed de nieuwe taken onder de oogen te zien, waartoe 't zal kun nen worden geroepen. Italië is een groote, arbeidende, krijgs haftige en fascistische mogendheid, die den wil heeft om trouw te blijven aan zijn ver bintenissen en daarmede aan zijn hoogste lot. (Zeer levendige toejuichingen voor den Duce). Een storm van bijval steeg op, toen Ciano zijn rede had geëipdigd. De honderdduizenden, die hadden deelgenomen aan de betooging, trokken vervolgens onder het zingen van oorlogs- en revolutieliederen en onder hoerageroep voor Italië, den Duce en het bevriende Duitschland door de straten der stad, waar aan de gevels op vele plaatsen vlugschriften waren geplakt met de Italiaansche eischen betreffende Malta, Tunis en Corsica. beheerschen en zich wapenen tegen alarm- geruchten." In de sociaal-democratische „Populaire" schrijft de voormalige minister van Binnen- landsche Zaken, Dormoy, o.m.: „De strijd is hard en speelt zich af met een ongehoorde verbittering. Frankrijk vecht om zijn bestaan. Men mag zich aan geen enkel pessimisme overgeven". WASHINGTON, 20 Mei (D.N.B.) De oceaanvlieger Charles Lindbergh heeft zich in een radiorede tot de bevolking van de Ver- eenigde Staten gericht, waarin hij allen aan spoorde, zich niet van de wijs te laten bren gen door het .hysterische geklets" over drei gend onheil en een mogelijken inval, dat den laatsten tijd zoo veelvuldig is geworden. Het gevaar dat Amerika dreigt, komt van binnen uit. De bevolking behoeft niet te vreezen voor een vreemden inval, wanneer de Vereenigde Staten zich niet mengen in de Europeesche aangelegenheden. Amerika dreigt geen gevaar van oorlog omdat de Europeanen zich willen mengen in de aangelegenheden van Amerika, doch omdat Amerikanen hebben getracht zich te bemoeien met zuiver Europeesche vraag stukken. In bijzonderheden besprak Lindbergh het vraagstuk van de Amerikaansche luchtverdedi ging; hij ging hierbij nader in op den eisch van Roosevelt naar 50.000 oorlogsvliegtuigen. Spr. verklaarde, dat de Vereenigde Staten veilig zijn voor luchtaanvallen van over den Oceaan, doch zoo lang de Amerikaansche landen niet eensgezindheid hebben bereikt inzake een vaste verdedigingspolitiek, is ook het vraagstuk van de beveiliging van de Vereenigde Staten niet op gelost door den bouw van een groot aantal vliegtuigen. Een van de voornaamste lessen uit den Eu ropees chen oorlog, aldus Lindbergh, is dat een land inwendig sterk moet zijn. Wie een mo dernen oorlog wil winnen, moet zich jaren lang voorbereiden. Reeds daarom is er voor de Ver eenigde Staten geen mogelijkheid meer om met succes in te grijpen in den Europeeschen oorlog. LONDEN, 20 Mei (D.N.B.). De Engelsche minister-president Churchill, heeft Zondag avond een radioredevoering uitgesproken, welke ook naar de Vereenigde Staten is uitgezonden. Hij zeide. dat hfj voor de eerste maal als pre mier sprak op een ernstig oogenblik in het le ven van het Empire. Een vreeselijke slag woedt in Frankrijk en in Vlaanderen. De Duitschers zijn tengevolge van de opmerkelijke samenwer king tusschen bombardementsvliegtuigen en de zwaarste tanks door de Fransche verdedigings linie ten Noorden van de Maginotlime heen ge broken. Sterke afdeelingen hunner pantserwa gens bevinden zich in streken van Frankrijk, die een of twee dagen zonder verdediging zijn geweest. Het zou dwaas zijn, zich illusies te ma ken over den ernst van den toestand. Men be hoeft echter niet den moed te verliezen. Een goed uitgerust leger als het Engelsche kan niet in een stormloop onder den voet worden ge treden. Engeland moet het leger meer dan tot dusverre voorzien van munitie, kanonnen en vliegtuigen, en wel in versneld tempo. Het komt er voor Engeland op aan, niet alleen den slag, maar den geheelen oorlog te winnen, want na Frankrijk zal het eigen land aan de beurt zijn. Er mag derhalve niet gedraald worden met het nemen van de meest drastische maatregelen. Uit hetr Engelsche volk moet alles gehaald worden. Spreker had van Reynaud de allerheiligste ver zekering gekregen, dat Frankrijk bereid is, tot het einde te stryden. Engelands eenige taak kan alleen daarin be staan, dezen oorlog te winnen. Churchill be sloot met de woorden: „Het is beter, in den slag te sterven, dan zich te onderwerpen". Churchill zal Dinsdag, als het Lager huis van reces terugkeert, een verklaring af leggen over de jongste ontwikkeling aan het Westeiyke front. PARIJS, 19 Mei. (D.N.B.) Generaal Weygand is bij decreet van president Lebrun benoemd tot chef van den Generalen Staf der Landsverdedi ging en tot bevelvoerend chef van alle ope raties. Tot deze benoeming is besloten in den loop van een beraadslaging, waaraan werd deel genomen door Reynaud, maarschalk Pétain en generaal Weygand. De staatscourant publiceert twee verordenin gen van het ministerie van Oorlog en Lands verdediging, waarin wordt medegedeeld, dat het opperbevel van de strijdkrachten, te land wordt opgeheven, en dat generaal Weygand wordt benoemd tot chef van den Generalen Staf van de Landsverdediging, in de plaats van generaal Gamelin, en bovendien wordt benoemd tot op perbevelhebber voor alle deelen van het oor- logstooneel. BERN, 18 Mei (D.N.B.). De Zwitsersche autoriteiten deelen mede, dat geen evacuatie van grensgebieden is bevolen. Men wil echter aan hen, die uit eigen beweging vertrekken, geen moeilijkheden bereiden. De kantons zijn ge machtigd, de bewegingsvrijheid van vreemde lingen in Zwitserland te beperken. VATICAANSTAD, 20 Mei (Stefani) In den Sint Pieter heeft men Zondagmorgen met groote plechtigheid de zaligverklaring gevierd van de stichteres der Carmelietessen van de Liefde, de Spaansche weduwe Joachime de Vedruna. LONDEN, 20 Mei (DFï.B.) Naar vernomen wordt zullen in Engeland rechercheurs van Scotland Yard naar alle vliegtuig- en munitie fabrieken en naar de voornaamste centra van de oorlogsindustrie worden gezonden, om ïys- ten van verdachte personen aan te leggen. Reeds is een controle ingesteld in de arsenalen van Woolwich en de munitiefabrieken van Waltham-Abbey en de Fordfabrieken. In de eerstgenoemde fabrieken hebben zich in het begin van het jaar ontploffingen voorgedaan. In een vliegtuigfabriek is een persoon ge arresteerd. Alle verloven van Scotland Yard zün inge trokken en in Whitehall zyn maatregelen te gen sabotage genomen. Schildwachten met ba jonet op het geweer staan voor het ministerie van Marine opgesteld. Auto's mogen de mi nisteries pas naderen, nadat zy een strenge controle zijn gepasseerd. De Fransche „Temps" schryft Zondag: „Frankrijk beleeft zware uren en niemand denkt er aan, zich te verhelen, dat het land thans op een der meest dramatische keerpunten staat van zijn lange geschie denis. Nu of nooit moet men zyn zenuwen CHICAGO, 19 Mei. (D. N. B.) Het be stuur van de Graanbeurs te Chicago heeft op verzoek der Amerikaansche regeering mini mumprijzen op basis der slotkoersen van Za terdag j.l. vastgesteld ter voorkoming van ver dere prijsafbrokkeling. Termijnhandel tegen lagere dan minimumprijzen is daarom verbo den. De Duitsche successen aan het Westfront hebben de laatste dagen groote paniek-verkoo- pen uitgelokt, waardoor b.v. de tarweprijs met circa 34 per bushel is gedaald. MEXICO, 18 Mei (D.N.B.). De Mexicaan- sche ambassadeur in Washington heeft aan de Sinclair Oil Cy. 1 millioen dollar uitbetaald als eerste schadeloosstelling voor de onteigende be zittingen der maatschappü in Mexico. PARIJS, 20 Mei. (D.N.B.) De Belgi sche Koninkiyke Familie is te Havre aan gekomen. Zy zal in de nabijheid van de stad haar intrek nemen, waarheen ook in den wereldoorlog de Belgische regeering de wijk genomen had. HELSINKI, 20 Mei (D.N.B.) Finland herdacht Zondag hen die in den Finsch-Russischen oorlog vielen. Alle vlaggen woeien halfstok en in de kerken werden herdenkingsdiensten gehouden. In den middag werd op het plein voor de groote kerk te Helsinki in tegenwoordigheid van den president der republiek, de leden der regeering, veldmaarschalk Mannerheim en de buitenland sche diplomatieke vertegenwoordigers een gods dienstoefening gehouden. WASHINGTON, 19 Mei (D.N.B.). In een door het ministerie van Economische Zaken van Amerika gepubliceerd bericht kcinen duidelijk de voor Engeland nadeelige gevolgen van het wegvallen der Nederlandsche en Belgische leve ranties van levensmiddelen tot uiting. Het bericht wijst er n.l. op, dat Nederland een groot aandeel had in den toevoer van levens middelen naar Groot-Brittannië, zoodat nu een belangryke verslechtering in de Engelsche verzorging, vooral door een toenemende schaarschte aan melk, boter, eieren en peul vruchten, onvermijdelijk is. Naar Stefani uit Belgrado meldt, is het Duitsch Philharmonisch Orkest, dat na de concerten te Sophia, ook te Belgrado een aan tal groote concerten zou moeten geven, Zater dag direct naar Duitschland doorgereisd. Deze beslissing heeft men genomen om demonstra ties tegen Duitschland te vermijden, die de geallieerden wilden organiseeren en waardoor de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië zouden kunnen verstoord wor den. Als voorzorgsmaatregel voor eventueele toe komstige gebeurtenissen hebben de Egyptische autoriteiten den schat uit het graf van Toetenk- amen op een geheime plaats verborgen. Ook de voorwerpen van het Egyptische meusum zijn in luchtöeschermingslokalen ondergebracht. In Bulgarije heeft de regeering onlangs een besluit genomen, maatregelen te nemen tegen de groote toename van het aantal honden. Inderdaad is een aantal van anderhalf millioen honden, wat laag geschat is, voor een land met zes millioen inwoners veel te hoog. Het gevolg is, dat jaarlijks niet minder dan 7000 gevallen ge noteerd worden, dat menschen door honden worden gebeten, die dol zijn en welke bezitter zoo goed als haast nooit gevonden kan worden. Dat kost den staat jaarlijks ongeveer 20 millioen lewa. Iedere hond kost bovendien dagelijks minstens een halve lewa, zoodat de onderhouds kosten, die voor de honden uitgegevenworden, de flinke som van ongeveer 270 millioen jaarlijks vertegenwoordigen. Meer dan 300.000 mogen er niet in Bulgarije zijn en daarom is naar dorpen een circulaire gezonden, waarin van regeerings- wege bevolen wordt, dat alle overtollige honden meedoogenloos afgemaakt moeten worden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. P. A. Verhoeven benoemd tot kapelaan te Haarlem in de Kathedraal van Sint Bavo en den weleerw. heer J. F. Franse tot kapelaan te Schiedam in de kerk van het H. Hart, beiden uit Rotterdam. 8 uur Berichten A.N.P. 8.10 gramofoonpla- ten. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Keukenpraatje. 11.20 Omroeporkest en solisten. 12.15 Gramofoonpla ten. 12.45 Berichten A.N.P. 1.00 Pianovoordracht, gramofoonplaten. 1.30 Da Capo-orkest. 2.15 Zang. 2.50 Gramofoonplaten. 3.20 Lyra Trio. 4.00 Elzard's Cepheïden (opnamen). 4.30 Zang. 5.00 Amusementsorkest en soliste. 5.45 Gramo foonplaten. 6.00 Aeolianorkest en solisten. 7.00 Kinderkoor. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.40 Gra mofoonplaten. 10.30 A.V.R.O.-dansorkest. 11.00 Berichten A.N.P., gramofoonplaten.' 11.40—12.00 Concertgebouworkest (opnamen). De inspecteur van den Geneeskundigen Dienst maakt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, bekend, dat ten be hoeve van bloedtransfusies bloed beschikbaar is bij prof. Borst, Binnengasthuis, Amsterdam. De militair geneeskundige dienst dient zich in voorkomend geval rechtstreeks tot voor-, noemden hoogleeraar te wenden. De onderwijscentrales der drie Nederlandsche Middenstandsbonden maken bekend, dat de mondelinge examens middenstandsdiploma al gemeene handelskennis, die op 27 Mei zouden aanvangen, tot nader order zyn uitgesteld. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men wis- en natuurkunde C. van Heerden (met lof). Cand.-examen kunstgeschiedenis: mej. H. M. v. d. Berg. Cand.-examen N. I.-recht: F. J. G. Eich, G. G. C. Muller. Doctoraal examen rechten: L. H. J. van Bavel. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor mijningenieur J. Visman, Deventer. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: A. Klaasse, Haarlem en R. Riphagen, Haarlem. Naar het bureau Kruideniersexamens te Haar lem ons mededeelt, zijn de mondelinge examens op Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22 en Donderdag 23 Mei uitgesteld. Leerlingen der machinistenschool te Rotter dam, die in Den Haag of omgeving wonen, wordt verzocht zich persoonlijk, schriftelijk of telefonisch in verbinding te stellen met ir. J. R. G. Isbrucker, Leuvenschestraat 47, Scheve- ningen, tel. 556677, of met F. A. A. Jasperse, IJsclubweg 42, Den Haag, tel. 772613. STOCKHOLM, 20 Mei (D.N.B.) Een ver slaggever van de „Stockholms Tidningen" geeft in zyn blad een reportage over een be zoek aan een Duitsch gevangenkamp, waar hij gesproken heeft met Nederlandsche, Belgische, Britsche, Fransche en Poolsche gevangenen. De verslaggever legt er den nadruk op, dat alle gevangenen diep onder den indruk waren van de Duitsche wijze van oorlogvoeren. De krjjgs- gevangencn ontvingen hetzelfde als de Duit sche burgerbevolking, en Franschen verklaar den dat allen tevreden waren over de behande ling in het kamp. Het Ryksbureau voedselvoorziening brengt ter kennis van alle bereiders van tarwebloem en roggebloem, dat met ingang van Maandag 20 Mei 1940 de tarwe moet worden uitgemalcn op 85 pet. en de rogge op 72 pet. De eindexamens der openbare hoogere bur gerscholen met vyfjarigen cursus en der inge volge artikel 45-tredecies der middelbaar-onder wijswet aangewezen bijzondere hoogere bur gerscholen met vijfjarigen of vierjarigen cur sus zullen dit jaar, voor zoover het mondeling gedeelte betreft, worden afgenomen op de hier onder voor elke school vermelde dagen. De navolgende personen zijn aangewezen air. deskundige, tevens lid der commissiën, belast met het afnemen van de eindexamens. I. H.B.S. A: H.B.S. A en afdeelingen A van H.B.S.: bij de eindexamens van den: R. K. H.B.S. te Arnhem op 25, 26, 27 en 28 Juni; deskundigen: M. van der Weyst, inspecteur van het middelbaar onderwijs in de 1ste inspec tie te 's-Hertogenbosch; J. L. Baas, accountant, te Maastricht; mevrouw baronesse dr. L. van WassenaerCrocini, docente aan de R. K. Leergangen te Tilburg; R. K. H.B.S. te Nijme gen op 4, 5, 6, 8 en 9 Juli; R.K. H.B.S. A te Venlo op 10, 11, 12 en 13 Juli; deskundigen: H. Teulings, directeur van Teu- lings' Uitgeversmaatschappij N.V. te 's-Herto genbosch; C. H. A. J. Janssens, accountant, te Tilburg; mevr. dr. B. de Vosde Wilde, oud- leerares by het middelbaar onderwijs, te Am sterdam; R. K. H.B.S. A te Waalwijk op 19. 20, 21 en 22 Juni; R. K. H.B.S. te Bergen op Eoom op 1, 2 en 3 Juli; deskundigen: mr. Th. R. J. Wyers, raadsheer by het gerechtshof te 's-Hertogenbosch; mr. A. F. H. C. Schrijvers, juridisch en economisch adviseur van den Ned! R. K. Bakkerspatroons bond te 's-Gravenhage; dr. G. van Woesik, hoogleeraar aan het Berchmanianum te Nij megen; R. K. H.B.S. te Rolduc op 25 en 26 Juni; R. K. H.B.S. voor meisjes te Heerlen op 27, 28 en 29 Juni en 1 Juli; R. K. H.B.S. voor jongens te Heerlen op 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; R. K. H.B.S. voor jongens te Maastricht op 8, 9, 10, 11 en 12 Juli; deskundigen: mevr. N. BoelenRanncft, oud- leerares bij het middelbaar onderwijs, te Bloe- mendaal; mr. dr. Th. Speetjens, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. te Venlo; mr. dr. J. A. van Praag, lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; R. K. H.B.S. te Sittard op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; R. K. H.B.S. te Eindhoven op 29 Juni én 1 en 2 Juli; R. K. H.B.S. voor jongens te Roermond op 3, 4, 5 en 6 Juli; deskundigen: dr. B. H. M. Vlekke, secretaris van het Nederlandsche Historisch Instituut te Rome, wonende te Bergen op Zoom; J. H. M. R. van den Eeden, accountant, te Breda; mevr. W. SchillemansKraetzer, oud-leerares by het middelbaar onderwijs, te 's-Hertogenbosch; R. K. H.B.S. te Leiden op 8, 9, 10 en 11 Juli; deskundigen: dr. P. A. Meilink, Rijksarchiva ris, te 's-Gravenhage; mr. B. J. Gottschalk, te 's-Gravenhage; dr. E. J. J, Messing, docent aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, wonende te Voorburg; R. K H.B.S. te Rotterdam op 6, 8, 9 en 10 Juli; deskundigen: dr. J. C. de Haan, oud-leeraar bij het middelbaar onderwijs, te Oegstgeest; mr. dr. J. C. Witteveen, oud-administrateur bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, te 's-Gra venhage; dr. K. F. Proost, directeur van „Ons Huis" te Rotterdam; R. K. H.B.S. te Amster dam op 4, 5, 6, 8 en 9 Juli; deskundigen: dr. S. Eïzinga, inspecteur van het middelbaar onderwijs te Haarlem; W. de Vries Gzn., accountant, te Amsterdam; dr. G. Gorris, hoofdredacteur der Katholieke Ency clopaedic, te Nijmegen; R. K. H.B.S. te Hil versum op 18, 19, 20 en 21 Juni; deskundigen: dr. H. Th. .Fischer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; W. F. j Zuurdeeg, accountant, te Bilthoven; R. Klaver Azn., oud-leeraar bij het middelbaar onderwijs te Haarlem; afdeeling H. B. S. A van lycea: R. K. lyceum voor jongens te Haarlem op 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; deskundigen: W. Nolet, oud-professor aan het Groot Seminarie te Warmond, te Amsterdam; mr. L. a. Kesper, griffier van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te Rijswijk; dr. H. C. Rutgers, secretaris van het Nederlandsen Bijbelgenootschap, te Zeist; R. K. lyceum voor meisjes te Amsterdam op 20, 21, 22^ 24 en 25 Juni; R. K. lyceum voor meisjes te Rotterdam op 2, en 4 Juli; deskundigen: dr. A. van Vollenhoven, oud hoofdassistent der Bibliotheek van de Neder landsche Economische Hoogeschool te Rotter dam, wonende te Wassenaar; mr. N. Bolkestein, rechter-plaatsvervanger, te Amsterdam; mr. Is. H. Cassutto, oud-hoogleeraar aan de Ryks- universiteit te Utrecht, wonende te 's-Gravcn- hage; R. K. lyceum voor meisjes te Nijmegen op 19 en 20 Juni. De secretaris-generaal, waarnemend hoefd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het schriftelijk gedeelte van de Staatsexamens Gymnasium en H.B.S. 5-jarigen cursus zal worden afgenomen op de daarvoor vastgestelde data in de gemeenten en in de gebouwen, waarheen de candidaten zyn opgeroepen, met dien verstande, dat te 's-Gra- venhage het schriftelijk gedeelte van beide examens zal worden gehouden in het gebouw van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Oostduinlaan 2. Ten aanzien van de mondelinge examens zullen zoo spoedig mogelijk inlichtingen wor den verstrekt. De eindexamens der openbare en aangewezen bijzondere gymnasia en afdeelingen gymnasium van lycea, zullen voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, dit jaar worden afgenomen op de hieronder voor elke school aangegeven dagen. Aangewezen zijn de navolgende gecommit teerden, onder wier toezicht deze examens zullen worden afgenomen: bij de eindexamens van het R. K. gymna sium voor meisjes te Venray op 12, 13 en 14 Juni; R. K. gymnasium te Eindhoven op 29 Juni en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; gecommitteerden: dr. E. H. Renkema, inspec teur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs, te 's-Gravenhage; dr. C. de Boer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. G. Schaake, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen; aan -wie zal worden toegevoegd: op 3, 4, 5 en 6 Juli dr. V. J. Koningsberger, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; bij de eindexamens van het R. K. gymnasium te Nijmegen op 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 en 21 Juni; R. K. gymnasium voor jongens te Venray op 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; gecommitteerden: dr. N. J. Krom, hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. J. P. B. de Josselin de Jong hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Oegst geest; dr. J. Droste, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; aan wie zullen worden toegevoegd: op 7, 8, 10, 11 en 12 Juni en 1 en 2 Juli dr. I. M. van de- Vlerk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; bij de eindexamens van het R. K. gymna sium te Amsterdam op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; gecommitteerden: dr. P. H. Damsté, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; di'. C. G. M. Pompen, hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen; dr. A. Heyting, lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, wonende te Laren (N.-H.) aan wie zal w'orden toegevoegd: op 3, 4, 5 en 6 Juli dr. C. P. Raven, hoogleeraar te Utrecht; bij de eindexamens van het R. K. gymnasium te Heerlen op 19, 20, 21 en 22 Juni: R. K. gymnasium te Rolduc op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2 en 3 Juli; gecommitteerden: dr. P. Groeneboom, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. P. N. U. Harting, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam (voor eerstgenoemd gymnasium)dr. J. H. van Meurs, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, wonende te Haren (Gr.) (voor laatstge noemd gymnasium)dr. J. F. Koksma, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; aan wie zal worden toegevoegd': op 21 en 22 Juni en 1, 2 en 3 Juli dr. M. J. Sirks, hoog leeraar te Groningen; bij de eindexamens van het R. K. gymnasium te 's-Gravenhage op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2 3, 4, 5 en 6 Juli; gecommitteerden: dr. R. H. Woltjer, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam; dr. W. Vogelsang, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. A. Pannekoek, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; aan wie zal worden toegevoegd: op 3, 4, 5 en 6 Juli dr. H. J. Lam, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; bij de eindexamens van het R. K. gymna sium te Rotterdam op 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; gecommitteerden: dr. A. G. Roos, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. B. H. J. Weerenbeck, hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen; G. Mannoury, oud- hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; aan wie zal worden toegevoegd: op 5 Juli dr. I. M. van der Vlerk hoogleeraar te Leiden; bij de eindexamens van het R. K. gymnasium te Roermond op 7, 8, 10, 11, 12, 13 en 14 Juni; R. K. gymnasium te Maastricht op 19, 20, 21 en 22 Juni; R. K. gymnasium te Venlo op, 27, 23 en 29 Juni en 1, 2, 3 en 4 Juli; gecommitteerden: dr. J. H. Gunning Wa, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Hilversum; dr. J. P. M. L. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden (voor eerstgenoemd gymnasium)dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht (voor de R. K. gymna sia te Maastricht en Venlo); dr. A. D. Fokker, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Overveen (voor de eerstgenoemde twee gymnasia)dr. J. M. W. Milatz, lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht (voor het R. K. gymnasium te Venlo) aan wie zal worden toegevoegd: op 13, 14, 19 Vlerk, hoogleeraar te Utrecht; bij de eindexamens der afdeeling gymnasium van: het R. K. lyceum voor meisjes te Amster dam op 7, 8 en 10 Juni; het R. K. lyceum voor meisjes te Haarlem op 11, 12, 13 en 14 Juni het R. K. lyceum voor jongens te Haarlem op 27, 28 en 29 Juni en 1 Juli; het R. K. lyceum te Alkmaar op 2, 3, 4 en 5 Juli; gecommitteerden: dr. A. Sizoo, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; dr. A. E. H. Swaen, oud-hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam; dr. J. Rid der, lector aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen; aan wie zullen worden toegevoegd: op 8 Juni 4 en 5 Juli dr. A. A. Pulle, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wPnende te Baarn; hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; bij de eindexamens der afdeeling gymnasium van: het R. K. lyceum voor meisjes te 's-Gra venhage op 10, 11, 12, 13, 14 en 15 Juni; he R. K. lyceum voor meisjes te Rotterdam op en 6 Juli; gecommitteerden: dr. H. J. Pos, hoogleeraa- aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, wonende te Haarlem (voor eerstgenoemd lyceum)dr. D. Cohen, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam (voor het laatstgenoemd lyceum)dr. J. J. Salverda de Grave, oud-hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, wonende te Bussum; dr. L. E. J. Brouwer, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, wonende te Blaricum; aan wie zal worden toegevoegd: op 10 en 11 Juni dr. H. J. Jordan, hoogleeraar te Utrecht: bij de eindexamens der afdeeling gymnasium van: het R. K. lyceum voor meisjes te Amers foort op 8, 10 en 11 Juni; het R. K. lyceum te Utrecht op 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni; gecommitteerden: dr. W. E. J. Kuiper, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J. van Dam, hoogleeraar aar. de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. F. A. Vening Meinesz, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Amers foort (voor de eerstgenoemde twee lycea); aan wie zullen worden toegevoegd: op 11 Juni dr. Th. Strengers, lector te Utrecht; op 18, 19, 20, 21 en 22 Juni dr. A. A. Pulle, hoog leeraar te Utrecht; bij de eindexamens der afdeeling gymnasiurr van: het R. K. lyceum voor jongens te Tilburg op 13, 14, 15, 17 en 18 Juni; gecommitteerden: dr. B. J. H. Ovink, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te 's-Gravenhage; R. Casimir, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wo nende te 's-Gravenhage; dr. W. H. Keesom', hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; aan wie zal worden toegevoegd: op 15 en 17 Juni dr. A. E, van Arkel, hoogleeraar te Lei den; bij de eindexamens der afdeeling gymnasium van: het R. K. lyceum voor meisjes te Nijme gen op 8, 10, 11 en 12 Juni; het R. K. lyceum voor meisjes te 's-Hertogenbosch op 13, 14 en 15 Juni; het R. K. lyceum voor jongens te 's-Hertogenbosch op 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Het bestuur van den Amsterdamschen Voet balbond heeft het initiatief genomen tot het doen spelen van een reeks wedstrijden tusschen elftallen van den Amsterdamschen, Haagschen, Utrechtschen en Haarlemschen Voetbalbond. De opbrengst van deze wedstrijden zal komen ten bate van Rotterdam. De bedoeling zou zijn den eersten wedstrijd Woensdag 29 Mei a.s. te houden in het Amsterdamsche Stadion. Naar de heer L. Boeljon, hoofdconsul van den K.N.V.B. mededeelt, is inzake een hervat ting van het K.N.V.B.-voetbal nog geen nadere beslissing genomen, daar de besprekingen tus schen den K.N.V.B. en de overheid nog niet zijn beëindigd. Naar wij vernemen zuilen binnenkort door de nationale technische commissie der K. N. A. U- aan de verschillende, daarvoor in aanmerking komende vereenigingen uitnoodigingen worden verzonden tot deelneming aan trainingswed strijden te Amsterdam. De wedstrijden, welke Hellas de vorige week en de A- 1923 voor Zondag had uitgeschreven konden geen doorgang vinden en er bestaat op het oogenblik niet de minste zekerheid ten aanzien van de wedstrijden, welke nog op de agenda staan. De N. T. C. meent niettemin, dat er, na de onvolledige wintertraming als gevolg van de mobilisatie en na het niet doorgaan der reeds uitgeschreven wedstrijden, gelegenheid moet worden gegeven voor een onderlinge krachtme ting, een gelegenheid ook, waarbij N. T. C. en clubleiders zich een oordeel kunnen vormen over de conditie der athleten. Ofschoon deze plannen nog niet geheel zijn uitgewerkt, zullen deze trainingswedstrijden op zoo groot mogelijke schaal worden gehouden, met deelneming ook van dames athleten en juniores. Te Zagreb is de landenwedstrfjd tusschen Zuidslavië en Italië om den Donaubeker aange vangen. Op den eersten dag werden de twee enkelspelen gespeeld, welke beide in het voor deel van Italië eindigden. Op den tweeden dag slaagden Puncec en Pallada er in het dubbel spel voor hun land te winnen, zoodat de stand thans 21 voor de talianen is. De uitslagen luidden: Enkelspel: Puncec (Zuidslavië) verl. van Cucelli (Italië) 10—8, 2—6, 6—1, 1—6, 1—6. Pallade (Zuidslavië) verl. van Romanoni (Italië) 4—6, 7—5, 4—6, 5—7. Dubbelspel: Puncec en Pallada (Zuidslavië) sl. Cucelli en Del Bello (Italië) 86, 63, 6—V Juni; het R- K. lyceum te Oldenzaal op 27, 28 en 29 Juni; gecommitteerden: dr. H. Wagenvoort, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. N. A. Donkersloot, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam; dr. J. M. Bijvoet, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; aan wie zullen worden toegevoegd: op 12, 27 en 28 Juni dr. Th. Strengers, lector te Utrecht; op 18, 19 en 20 Juni dr. A. E. van Arkel, hoog leeraar te Leiden; bij de eindexamens der afdeeling gymnasium van: de R. K. lycea te Roosendaal op 7, 8, 10 en 11 Juni; het R. K. lyceum voor meisjes te Eindhoven op 18, 19, 20 en 21 Juni; het R. K. lyceum voor jongens te Breda op 27, 28 en 29 Juni; gecommitteerden: dr. J. L. Palache, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. N. B. Tenhaeff, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, wonende te 's-Gravenhage; dr. H. D. Kloosterman, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden; aan wie zuilen w'orden toegevoegd: op 28 en 29 Juni dr. A. E. van Arkel, hoogleeraar te Leiden; op 10 en 11 Juni dr. H. J. Jordan, hoogleeraar te Utrecht; bij de eindexamens der afdeeling gymnasium van: het R. K. lyceum voor meisjes te Tilburg op 27, 28 en 29 Juni en 1 Juli; gecommitteerden: J. van Andel, inspecteur van liet gymnasiaal en het middelbaar onder wijs, te 's-Gravenhage; dr. D. Cohen, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. R. R. Post, hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen. AMSTERDAM, 20 Mei. Aardappelmarkt, N. H. Bevelanders 3.60 per H.L. Aanvoer 339000 kg. ZWAAG, 17 Mei. Veilingever. „Bangert en O.". Aardappelen 25.0031. Rabarber 2.005, Radijs 12.10, Spinazie 10.3017.70. Postelein 4.30 6.30, Bieten 1.501.90. Prei 3.005, Slaboonen 61.00, Peulen 30.00, Witlof 57.70, Tomaten 19.00 39, per 100 kg. Bospeen 15.0017 per 100 bos. Andijvie 11.0013, Sla 2.507.90, Bloemkool 19.0023, Komkommers 1114.60 per 100 stuks. Perziken 7.0011 per 100 stuks. Aardbeien 88.00 101 per 100 kg. Roode Pruimen 12 cent per st. Goudreinetten 53.0055, Winterjan 10.40—14.10 per 100 kg. ARNHEM, 17 Mei. Aardappelen 4.56, Appelen 3245, Peren 3545 cent per kg. Bloemkool 15 20, Roode kool 12, Witte kool 1012 cent per stuk. Spinazie 510, Witlof 20 cent per kg. Kip eleren 2.753.50, eendeieren 4.50 per 100 stuks- Aanvoer eieren pl.m. 80.000 stuks. HOORN, 19 Mei. Veemarkt. 36 rammen 16.00 28. 617 lammeren 6-0010, 3 paarden 350.00 400. Handel vlug. LEIDEN, 18 Mei. Botermarkt. 1000 kg. prima boerenboter 1.401.50 per kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 1318 Mei. Geen aan voer. Prijzen 1010.80 per 1000 stuks. WOGNUM, 17 Mei. 25000 kg. Witlof: I 5.80— 6.90, IX 5—5.70 per 100 kg. Sla 2.104.50, Bpi- nazie 5.007, Postelein 7.90, Aardbeien 0.78—1» Raapstelen 0.700.90, Rabarber 1.201.80. WESTLAND. 17 Mei. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Sla 1.501.90, rabarber 4.308.30, bloemkool 12—15. II 611 cent per stuk. Poste lein 6, spinazie 34, roode bessen 1.902.20 per kg. Perziken 68 cent per stuk. Andijvie 16 35 cent ner bak. Bospeen 915 cent per bos. ALKMAAR, 18 Mei. Eierenmarkt. Aanvoer 11400 kipeieren en 375 eendeieren. Totaal 11775 stuks. Prijzen: kipeieren 3.504, eendeleren 3.00 per 100 stuks ALKMAAR, 18 Mei. Botermarkt. Aanvoer 942 stuks van een pond. Prijzen: groothandel 75— 77.5. kleinhandel 8085 cent per pond'. Handel matig. ALKMAAR, 20 Mei. Veemarkt. 56 vette koeien 165.00320, 1 graskalf, 142 nuchtere slachtkal- veren 6.0018, 7 vette schapen 18.0036, H4 vette varkens 6569 cent per kg. Handel best. OUDEWATER 20 Mei. Kaasmarkt. Aange voerd 11 partijen, 495 stuks, 2475 kg. Ie soort 2325, 2e soort 2022. Handel vlug. Voor het vervolg zal de kaasmarkt 's Maandags om uur worden gehouden. WESTLAND, 18 Mei. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Export. Aardbeien 5892. snijboonen 35 cent, Spinazie 15 cent per 5 kg. Sla 1.501.60 per 100. Witte Asperges 1920, idem blauwe 19. Peen 711 cent per bos. Bloemkool 712 cent pèr stuk. Andijvie 2025 cent per bak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2