Duitsche troepen ten Noorden van Reims Voor den weder opbouw De opmarsch van het Duitsche leger - De citadel van Laon veroverd; Duitsche leger heeft Oise-Aisne-kanaal bereikt TOENEMENDE ONRUST IN FRANKRIJK Engelschen trekken terug naar de Kanaalkust DE BENOEMING VAN GENERAAL WEYGAND Dr. ir.J.A.Ringers aangesteld tot Regeeringscommissaris ft,n VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 21 MEI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27VZ et. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22397 De situatie aan het front De Engelschen in België Luchtaanvallen op Duitschf gebied II M» Fransche bladen hopen, dat deze strateeg het gevaar zal heeren Bezoek aan een Duitsch gevangenkamp Finsche verbindingen weer hersteld De buitenlandsche gar nizoenen in Sjanghai Italië wenscht een Duitsche zegepraal Commentaar van de Popoio d'ltalia Italiaansche schooljaar sluit eerder Engelsche aanvallen op Bremen Geen coalitiekabinet in de Ver. Staten Zware Britsche kruiser gekapseisd Mussolini ontvangt Badoglio De beperking verbruik van motorbrandstoffen Verbod afleveren en verbruik moet met uiterste gestrengheid toegepast Speciale radiozendtijd Voor mededeelingen van Neder landsche autoriteiten De waarde der Reichs- kreditkassenscheine De olie-resten, die het IJ er Duitsche autoriteiten verwijt terwijl tevenl ALFIERI BIJ DR. GÖBBELS Fransche ministerraad bijeen Londenaars met gas masker naar de kerk Luchtalarm in Parijs IpSS 11, at pet 'eg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het oppercommando der Duit sche weermacht maakte Maandag avond bekend: „Duitsche troepen hebben heden Laon bestormd. Op den citadel van Laon waait de Duitsche oorlogsvlag. Bij het optrekken van Laon uit naar het Zuidwesten werd het Oise- Aisne-Tcanaal bereikt. BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.) Het frontbericht Van het D.N.B. vermeldt o.a. het volgende: De Wisseling in het Fransche ministerie van Oorlog en in het Fransche opperbevel toont aan, hoe zenuwachtig men in Parijs geworden is en hoe ernstig de toestand beoordeeld wordt. Daladier heeft zijn portefeuille van Oorlog blijkbaar daarom aan Reynaud overgegeven, omdat hij den generalissimus Gamelin niet wilde laten Vallen. Zijn opvolger, generaal Weygand, zal nu moeten bewijzen, in hoeverre hem de stralen krans, die hem uit den vorigen oorlog omgeeft, in staat stelt den modernen bewegingsoorlog in een zoo critiek stadium te overmeesteren, als hij door de snelle successen van de Duitsche weer macht thans reeds gekomen is. In België werd de achtervolging van den vijand voortgezet en in Noord-Frankrijk ging d« Duitsche opmarsch verder. De Belgen bieden op den Noordelijken vleugel tegen stand en weren zich dapper. Ook de Fran- schen doen zich bij den afweer van aan vallen en bij tegenaanvallen flink gelden. Daarentegen was er de beide laatste dagen van de Engelschen nog nauwelijks iets te bespeuren. De toenemende militaire beweging in de havensteden doet vermoeden, dat de Engelschen zich uit het vasteland op hun eilanden willen terugtrekken, zoolang z|j nog kans hebben over te steken. De pogingen van sterke Fransche krachten, die door het opdringen der Duitschers naar Doornik en Kamerryk in den sector Valencien nes—Maubeuge in een zak waren geraakt, om naar het Zuiden en Zuidoosten op te dringen, Werden verijdeld. De Franschen leden hierbij Zware verliezen. De aanval met pantserwagens, Valken de Franschen óndernamen bij Laon in noordelijke richting, werd verijdeld, waarbij op nieuw de superioriteit aan het licht trad van het Duitsche luchtwapen tegenover de logge Fransche oorlogsmachine. Ten Noorden van Reims aan de Aisne zijn inmiddels weer sterke Duitsche krachten op gemarcheerd. Het Duitsche luchtwapen deed zich sterk gelden op de achterwaartsche verbindingen, waartoe ook behooren de zee wegen- van de Belgische en Fransche kust naar Engeland. Het schepenkerkhof rondom Engeland heeft de laatste dagen een aan zienlijke uitbreiding ondergaan. Van militaire zijde zijn aan het DNB toe lichtingen verstrekt op de. ontwikkeling der operaties aan het Westelijk front. Volgens deze toelichtingen toont het totale beeld van den elfden dag van het offensief in het Westen den volgenden toestand: 1. In België en Noord-Frankrijk bevinden zich de Duitsche troepen, die den deels terug- trekkenden, deels vluchtenden tegenstander scherp achtervolgen. 2. De bij Valenciennes en Maubeuge onder nomen eerste uitbraakpoging der naar net duiden terugwijkende Belgisch-Fransche legers is mislukt. Men kan reeds thans zeggen, dat er ditmaal geen „wonder aan de Marne" zal zijn, waaraan zooals men weet in den wereld- Oorlog generaal Weygand een belangrijk aan deel heeft gehad. Met het bereiken van den bovenloop van de Schelde staat de Noordelijke vleugel van de Duitsche weermacht in het Westen direct nog slechts 60 KIM. van de Bel gische kust bij Oostende af. Des te begrijpe lijker is het, dat thans de Engelsche troepen in snelle marschen naar de havens aan het Kanaal trekken. Reeds gisteren werd er op gewezen, dat opmarschen van Geallieerde troepen uit Midden-Frankrijk naar het Noord- Oosten verwacht moeten worden om het uit België terugtrekkende Belgisch-Fransche leger te ontlasten. De eerste van deze te verwach ten opmarschen is intusschen voltrokken en reeds afgewezen. Met Luik en Namen zijn de laatste steunpunten in België, in den rug van het opdringende Duitsche front, gevallen en is bovendien een der belangrijkste aanvoer- «iegen, nj. door het Maasdal, voor de strijden de troepen vrij geworden. BERLIJN, 20 Mei (D.N.B.). De Britsche legereenheden, die bepaalde sectoren van de Maginot-linie bezet hielden zijn, naar het D.N.B. verneemt, terstond na het begin van het Duitsche offensief teruggetrokken en per snelste gelegenheid vervoerd in de rich ting van de kust van het Kanaal. Om be paalde redenen moest deze beweging zoo mogelijk heimelijk en in het duister geschie den. Onder de bevolking van Lotharingen ging ech ter al gauw het gerucht, dat de troepen der bondgenooten aftrokken. In verscheidene plaat sen en steden ontstonden bij het vertrek van de Engelschen vijandige betoogingen. Hier en daar moesten de politie en Fransche militairen optreden om de menigte te verspreiden en de pijnlijke incidenten onderdrukken. De Britsche radio deelt steeds weer mede, dat de verhouding tusschen de verliezen van de Duitsche en Britsche luchtmacht één tot vier ten gunste van de Engelschen zou zijn. Offi cieel wordt thans te Berlijn medegedeeld, dat een enkel Duitsch regiment luchtdoelartillerie tusschen 10 en 18 Mei 104 vijandelijke vliegtui gen omlaag heeft gehaald. Het D. N. B. verneemt verder uit Parijs, dat de voornaamste zorg van de Fransche regee ring thans is, behalve de militaire toestand, de stemming onder de bevolking. Verschillen de oproepen worden uitgevaardigd, waarin de regeering de bevolking bezweert rustig te blij ven en vooral de paniekstemming niet te ver- hoogen door willekeurig vluchten naar het bin nenland. Maandagmiddag werd een uiterst scherpe waarschuwing uitgevaardigd tegen het feit, dat personeel of eigenaars industriebedvij- ven in den steek laten zonder daartoe toe stemming van de overheid te hebben. Vooral de arbeiders, die vakwerk verrichten in de be wapeningsindustrie, worden gewaarschuwd hun post niet te verlaten. De autoriteiten hebben ge dreigd met een onbarmhartig optreden. Zondag is een reeks werklieden gearresteerd, die geen gevolg hadden gegeven aan het voorschrift, dat wapenindustrieën ook des Zondags werken. Eenige uren na het optreden van den nieuwen minister van Binnenlandsche Zaken, Mandel, was een prefect afgezet en voornaamste functie der Süreté Nationale gewijzigd. De pers eischt de scherpste maatregelen tegen het ver spreiden van geruchten en verwijt de overheid, ,de paniekstemming nog te hebben gevoed, door b.v. in Parijs plotseling het taxi- en autobus- verkeer te hebben stopgezet, auto's te hebben opgevorderd en straten te hebben afgesloten, zonder het publiek eenige verklaring te geven. Hoezeer men het tempo der bewapening wil verhoogen blijkt wel daaruit, dat men onver wijld de uit België gekomen vluchtelingen in de wapenfabrieken wil laten werken. Sinds eenige dagen komen te San Sebastian aan de Fransch-Spaansche grens vluchtelingen aan uit Parijs en Brussel. Zij zijn allen in een gedeprimeerde stemming en spreken van de on beschrijfelijke wanorde welke in Parijs heerscht. De toetreding van maarschalk Pétain tot het kabinet heeft daar 24 uur lang kalmeerend ge werkt, maar nu is het duidelijk, dat het kabinet- Reynaud zich ook met Pétain niet lang meer zal kunnen handhaven. Pétain van zijn kant is te gebrekkig om den sterken man te kunnen spelen, waarom geroepen wordt. In de Kamer en den Senaat heerscht volledige radeloosheid. Elke partij geeft de andere de schuld voor de dreigende situatie. Daar reeds ongeveer 800.000 vluchtelingen naar Parijs zijn gekomen, begint er gebrek aan levensmiddelen te komen en gaan de prijzen enorm omhoog. De openbare schuil plaatsen zijn ingeruimd vcor daklooze vluchte lingen, zoodat nieuwe schuilplaatsen gebouwd moeten worden, waartoe men nog niet is ge komen. Dientengevolge neemt het publiek, dat op de hoogte is gekomen van de toebereidselen om de regeering naar Bordeaux te verplaatsen, geleidelijk een dreigende houding aan. Dit komt tot uiting in talrijke botsingen met de politie, in plunderingen van levensmiddelenzaken en in arrestaties. Uit Antwerpen meldt het D.N.B., dat het op treden van de Britsche officieren en soldaten ontevredenheid en ontstemming heeft gewekt bij de bevolking van Vlaanderen. In tallooze gevallen zijn de Engelsche soldaten zeer ruw opgetreden tegen de burgerbevolking en zijn zij zonder reden tot vernielingen overgegaan. Ook zijn gevallen van plundering voorgekomen. Bovendien heeft de bekende gev nte van de Britten om herinnerings-stukken e te nemen geen halt gemaakt voor godshu1 n. Enkele kerken, zooals die te La Capelle-Brecht e: Overbrock, zijn in brand gestoken. BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.) In den afgeloopeij nacht hebben vijandelijke vliegers bij Salzbergeil (aan de Eems) bommen uitgeworpen. Daarbij werden boerderijen getroffen. Ook viel een bon in een kamp van krijgsgevangenen. Drie gevan| genen werden gedood, verscheidene gewond. Het D.N.B. verneemt thans nadere bijzonderl M Voorjaar in Scheveningen. Een Duitsche militaire kapel vergastte de bezoekers op een concert, waarvoor veel belangstelling bestond heden over den aanval van vijandelijke vliegers op een gevangenkamp in den nacht van Za terdag op Zondag, waarvan het Duitsche legcr- bericht van Maandag melding maakt. Het bom bardement geschiedde lukraak tusschen Mün- ster en Hannover. 17 gevangenen kwamen bij dezen luchtaanval om het leven. PARIJS, 20 Mei (D.N.B.) De benoeming van generaal Weygand tot opperbevelhebber van de geallieerde troepen wordt in Parijs met instemming begroet. De bladen wijzen op de vaderlandsliefde van Weygand, die, nu de slag woedt, de geweldige verantwoording op zich neemt van het opperbevel en die het hoofd zal moeten bieden aan een toestand, die dooi allen ais gevaarlijk gekenmerkt wordt. De pers spreekt haar vertrouwen uit, dat het aan Wey gand, die tijdens den vorigen oorlog de rech terhand van Foch was en buitengewone stra tegische en tactische kwaliteiten bezit, geluk ken zal het gevaar te verdrijven en het opruk ken der Duitsche troepen te stuiten. Zeer gunstig luiden voorts de commentaren i over de benoeming van Charles Roux tot chef van de Fransche diplomatie, waarbij de bladen uiting geven aan de hoop, dat het vertrek van Léger aan den Quai d'Orsay moge leiden tot een volkomen wijziging van de methoden en richtsnoeren der Fransche buiten!andsche po litiek. KOPENHAGEN, 20 Mei (D.N.B.). Het Deensche blad Politiken publiceert een artikel over een bezoek aan het gevangenkamp Buch- holt, aan de Duitsch-Nederlandsche grens. Steeds ontmoet men zoo schrijft het blad onder de 5000 Nederlanders, eenige honderden Belgen, Franschen en Polen de grootste verba zing. De Nederlandsche gevangenen waren uitermate onder den indruk van de Duitsche wapenen en van de Duitsche snelheid. Door de Duitsche valschermsoldaten waren zij zoo ver rast geworden, dat zij soms van verbazing in het geheel geen verzet konden bieden. De Bel gische gevangenen verklaarden eveneens, dat zij door de Duitschers volkomen verrast waren. echtten er aan te constateeren, dat de De opperbevelhebber van Land en Zeemacht, in overeenstemming met den Duitschen opperbevelheb ber in Nederland, maakt bekend, dat bij besluit van 18 Mei 1940, no. "5, dr. ir. J. A. Ringers is aan gesteld tot regeeringscommissaris voor het herstel van het verkeers wezen, de drooglegging van de onderwaterzettingen, den weder opbouw van steden, dorpen en ge bouwen en al hetgeen daarmede samenhangt, en dat deze functie ver der kortheidshalve zal worden aan geduid als: „Regeeringscommissaris voor den wederopbouw HELSINKI, 20 Mei (D.N.B.). De Finsche verbindingen over de Oostzee met het buiten land zijn weer normaal geworden. Uit de Fin sche havens worden weer verbindingen onder houden met Duitschland, Zweden, Denemarken en de Baltische landen. Ook de telefoon- en telegraafverbindingen met het buitenland zijn weer hersteld, uitgezonderd voor de Westelijke mogendheden. SJANGHAI, 20 Mei (Domei). Vice-admi- raal Takeda, de commandant van de J a pause h. landingsmacht te Sian: men aan, dat deze stappen blijkbaar genomen zijn uit vrees, dat ingeval Italië aan den Euro- peeschen oorlog deelneemt, er onder de oorlog voerende mogendheden alhier ongewenschte reacties zouden ontstaan, waardoor de rust en orde zouden worden verstoord MILAAN, 20 Mei. (D.N.B.) De beide ver slagenen van dit oogenblik zijn de Fransche generale staf en de leidende klasse van En geland, schrijft de Popoio d'ltalia. Het Duit sche optreden bedreigt twee voorname wer ken van de Fransch-Engelsche militaire macht: de Maginot-liniie en de Fransch- Britsche verbindingen langs de kuststrook CherbourgDuinkerken. Frankrijk en Engeland hebben zich geweldig ingespannen. Het Fransche leger betaalt dit met een stroom van bloed. Het is een buitengewoon zwaar offer voor Frankrijk, dat wellicht meer petroleum maar minder bloed bezit. De houding van het Italiaansche volk is volkomen duidelijk. Zij werd door den Duce bepaald op den dag, toen hij met Adolf Hitler vriendschappelijk de as RomeBerlijn verwezenlijkte. Het fascisti sche Italië wenscht de overwinning van Duitsch land. Het wenscht de nederlaag van Frankrijk en Engeland. De Italiaansche minister van Onderwijs heeft bevolen, dat alle Italiaansche scholen de lessen zullen beëindigen op 31 Mei in plaats van op 15 Juni, zooals oorspronkelijk was vastgesteld. BERLIJN, 20 Mei (D.N.B.). Bij Britsche luchtaanvallen op Bremen werd een groot dia- konessenhuis geheel vernield. Vijftig diakones- sen kwamen daarbij om het leven, vijf en tach tig werden deels zwaar, deels licht gewond. WASHINGTON, 2 Mei. (D.N.B.) De secre taris 'van president Roosevelt, Early, sprak heden een bericht tegen van de New York Times, vol gens hetwelk de president met het oog op den oorlogstoestand in Europa ernstig de vorming van een coalitiekabinet zou overwegen, met wel licht den republikein Knox als minister van Marine en den republikein Landon als minister van Oorlog. fix .1 m f; 1 BERLIJN, 20 Mei (D.N.B.) Duitsche ver- I kenningsvliegtuigen hadden, zooals reeds ge meld, aan de Noorsche kust in de buurt van Bodoe een zwaren Engelschen kruiser op een klip waargenomen. Het schip maakte slagzij De Duitsche verkenners hebben thans kunnen waarnemen, dat deze zware kruiser gekap- seisd is. ROME, 20 Mei. (Stefani). Mussolini heeft maarschalk Badoglio ontvangen, die hem rap port uitbracht over een door hem persoonlijk ondernomen inspectietocht langs de Italiaan sche Westgrens. Tijdens een persconferentie. Maandag te 's Gravenhage gehouden, gaf Hauptmann Frank een korte toelichting op de laatste berichten om trent den Duitschen opmarsch. Het Duitsche leger is thans doende verschil lende leger-onderdeelen van de vijandelijke macht af te snijden. De vijand heeft verschillende aanvallen ge daan om dit te verhinderen, hetgeen niet is ge lukt, daar die aanvallen alle zijn afgeslagen. Hierdoor zijn verdere mogelijkheden geopend voor een aanval en opmarsch in het Westen. In het verloop van dezen strijd komen ook weer psychologische factoren op den voorgrond en met name de houding der Engelsche troepen, die aftrekken en de veiligheid trachten te zoe ken: men ziet hier dus wederom wat het lot is van hen, die op Engeland vertrouwen. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt met nadruk onder de aandacht van de burgemeesters, dat het dringend noodzakelijk is, het verbod van afleveren en verbruik van motorbrandstof fen met de uiterste gestrengheid toe te pas sen. Vergunningen moeten tot de uiterste noodzaak worden beperkt en mogen slechts worden afge geven "oor het vervoer van andere goederen dan levensmiddelen, genees- en verbandmidde len, indien het onmiddellijk vervoer van die goederen geboden is en niet op andere wijze kan geschieden. De medewerking van allen en een streng toe zicht op de naleving zijn noodig, om de bevolen beperking van het verbruik voorloopig te kun nen handhaven. Wordt deze medewerking niet op voldoende wijze verleend, dan zal noodge dwongen tot een veel verder gaande beperking moeten worden overgegaan. Naar wij vernemen, zijn de volgende uren speciaal gereserveerd voor het uitzenden per radio van berichten door Nederlandsche auto riteiten: Des morgens van 10.00 tot 10.30 en des avonds van 18.30 tot 19.00. BERLIJN, 20 Mei (D.N.B.). De in de bezette gebieden ingevoerde Reichskreditkassenscheine, waarvoor het Duitsche Rijk een crediet van drie milliard Rijksmark heeft opgenomen, hebben de volgende valuta waarden gekregen: In Nederland: 1 gulden 1.50 r|jksmark. In België: 1 franc 0.10 rijksmark. In Luxemburg: 1 franc 0.10 r|jksmark. In Frankrijk: 1 franc 0.05 rijksmark. Bij de vaststelling van den koers in Neder land en België z|jn de afrondingen geschied naar boven, hetgeen een gunstige uitwerking zal hebben voor de Nederlandsche en Belgische be volking. In Luxemburg was afronding noodig naar beneden, terwijl de koers voor Frankrijk nauwkeurig overeenstemt met de officieele no teering. BERLIJN. 20 Mei. D.N.B.) Rijksminister dr jGöbbels heeft heden den nieuwen Italiaanschen ambassadeur Dino Alfieri ontvangen. 1 PARIJS, 20 Mei (D.N.B.) De Fransche mi nisterraad is Maandagavond bijeengekomen. Minister-President Reynaud bracht rapport uit over den militairen toestand, waarover ook maarschalk Pétain verscheidene ophelderingen gaf. De minister van Buitenlandsche Zaken, Daladier, bracht den ministerraad op de hooete van den internationalen toestand. STOCKHOLM, 20 Mei. (D.N.B.) Nya Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat krachtens voorschrift kerkgangers thans gasmaskers bij zich moeten hebben. Zondag zijn machinege weren opgesteld voor het gedenkteeken van de gesneuvelden uit den vorigen oorlog. Voorts meldt het blad, dat thans voortdurend lazaret- treinen met talrijke gewonden in Londen aan gekomen zijn. PARIJS, 20 Mei. (Stefani). Vandaag is in het Par|jsche gebied luchtalarm gemaakt. Er deed zich geen enkel incident voat. Men is heden begonnen met de uitreiking in verscheidene Parijsche wijken van levens middelenkaarten. Gemeld wordt dat Reynaud. alvorens ach naar het Elysée te begeven, een onderhoud van ongeveer een uur neeft gehad met Pétain en Weygand. terwijl hi.i bovendien de ambassa deurs van de Vereenigde Staten en Engeland heeft ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1