Superioriteit van het luchtwapen New-Yorksche Beurs Militairen zenden nieuws MORESNET Hoe zij het maken en waar zij zijn DINSDAG 21 MEI 1940 Generaal Göring over de nieuwe Duitsche eenheid: de parachute-troepen Drooglegging van Deensche moerassen Geen Duitsche eischen aan Zweden Territoriale militie in Marokko DEV1EZENUITVOERVERBOD IN EGYPTE ZWITSERSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT LETLANDSCH MINISTER NAAR MOSKOU TURKIJE HEFT VERBOD VAN ZONDAGSARBEID OP GROOTE SCHADE AAN LIT AU ENS VRUCHT BOOM EN ADRESVERANDERING AFLEVERING KOLEN EN COKES Aan regelmatige industrieele afnemers Voor kookdoeleinden OPBRENGSTEN DER P.T.T. OVER FEBRUARI 1940 AFLEVERING LEDERWAREN MARECHAUSSEE-COMMAN DANTEN INLICHTINGEN OVER VLUCHTELINGEN OPHEFFING VAN INVOER VERGUNNINGEN Bloedtransfusiediensten in Zee land en Noord-Brabant Het opleggen van auto's Technische raadgevingen der K.N.A.C. Eerbetoon aan gevallen militairen COURANTEN EN TIJDSCHRIF TEN VOOR GEWONDEN FIETSER AANGEREDEN EN GEDOOD Academische examens Wisselvallige historie van een onzijdig land De sport geheel vrij WIELRENNEN DE RONDE VAN ITALIË VOETBAL HONGARIJE—ROEMENIË 2—0 Besmettelijke ziekten bij militairen dienen direct gemeld - WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT ■Mei Isept. BERLIJN. 20 Mei. (D.N.B.) Ter gelegenheid van een kort verblijf in Berlijn heeft generaal- veldmaarschalk Goering Maandag het woord gevoerd voor de Duitsche pers, waarbij hij vrij moedig antwoord gaf op actueele vragen, die in grooten getale uit alle kringen des volks tot hem werden gericht. Allereerst sprak de generaal-veldmaarschalk ever de valschermtroepen, waarbij hij uiteen zette. dat die sedert jaren een nieuwe eenheid van het luchtwapen vormden. Zij behooren tot de Duitsche luchtmacht en dragen het uniform van het Duitsche luchtwapen. Het is een in- famie te beweren, dat parachutisten in verklee dingen afgeworpen zijn. Wanneer dus val schermtroepen gevangen worden genomen, zul len zij volkenrechtelijk precies zoo behandeld moeten worden als alle andere krijgsgevangen soldaten. Wie daartegen een vergrijp pleegt, moet verwachten, dat met de scherpste repre sailles zal worden ingegrepen. Ieder geval, waar in tegen leden der valschermtroepen niet vol gens oorlogsrecht en oorlogsgebruik wordt opge treden, zal uiterst pijnlijk worden onderzocht en voorbeeldig worden bestraft. Voortgaande prees de generaal-veldmaarschalk de prestaties der uit de lucht gelande troepen, die in den rug der vijandelijke stellingen de hoofdpoort in de vesting Holland hebben weten open te houden. Op de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat het Duitsche luchtwapen in zoo ongeloof lijk korten tijd de superioriteit in de lucht kon verwerven op de Westelijke tegenstanders, antwPordde de generaal-veldmaarschalk kort: Het ligt mij niet, zooals mijn collega's in En geland en Frankrijk doen, met greote woor den te spreken over de ontzaglijke successen van het luchtwapen. Ons luchtwapen doet zijn plicht. Niet met woorden, maar met daden heeft het de superioriteit in de lucht verwor ven. Deze superioriteit in de lucht zal het be houden. Vervolgens schetste de generaal-veldmaar schalk de prestaties van de Duitsche weer macht in de laatste tien dagen en de gevech ten bij het doorbreken van de vijandelijke te genstandslinies. Het Duitsche volk, zoo zeide hij, weet, dat het ook hier de Führer is, die deze successen heeft mogelijk gemaakt. Zijn geniale leiding heeft de basis gelegd voor alle successen. Het Duitsche volk kent zijn Führei. De geweldige kracht van de Duitsche volksge meenschap is zijn werk. Met onophoudelijk denken en ontwerpen van plannen heeft de Führer het geniale veldtochtsplan ontworpen als zijn oereigen werk, dat in enkele dagen onze legers tot dicht bij de kust heeft ge bracht en dat overal, waar onze weermacht toeslaat, de vijandelijke stellingen bedwingt. Op grond van zijn ervaringen als eenvoudig strijdend soldaat in den Wereldoorlog, heeft hy al zy'n bevelen zoo gegeven, dat deze successen met de geringste verliezen konden worden ver werven. Wat het Duitsche voik steeds vermoed en gehoopt heeft, dat in zijn moeilijkste uur de Führer met zijn genie ook de militaire operaties zou besturen en leiden, is tot won- deriyke zekerheid geworden. Daarom zien wij in vol vertrouwen de eindoverwinning tege moet. KOPENHAGEN, 20 Mei (DNB). De Deensche heidemaatschappij heeft uitgebreide ontgin ningswerken op het oog in Vendsyssel. In dit Noordelijkste deel van Denemarken, dat zich uitstrekt van Skagen tot de Limfjord, zouden door drooglegging van moerassen groote ter reinen veranderd worden in bouwland. STOCKHOLM, 20 Mei. (D.N.B.) De woord voerder van het Zweedsche departement van Buitenlandsche Zaken heeft tegenover vertegen woordigers van de pers verklaard, dat de ge ruchten over z.g. eischen van Duitschland aan Zweden volkomen ongegrond zijn. PARIJS, 20 Mei. (Stefani.) Generaal Nogues, de Fransche militaire resident in Marokko, heeft heden bevel gegeven tot vorming van een ter ritoriale militie, die belast zal zijn met de be scherming van het achterland tijdens den duur van den oorlog. ROME, 20 Mei. Stefani meldt uit Cairo, dat de Egyptische regeering een deviezenuitvoerverbod heeft uitgevaardigd. Reizigers naar het buiten land mogen hoogstens twintig pond sterling meenemen. BERN, 20 Mei. CD.N.B.) Bij mist is een Zwit- sersch militair vliegtuig in het Meer van Zug gevallen. De beide inzittenden zün verdronken. RIGA, 20 Mei. Naar het persbureau Leta meldt, zal de minister van Oorlog van Letland, generaal Berkis, zich op uitnoodiging van 6e Sovjet-regeering op 1 Juni voor een officieel bezoek naar Moskou begeven. ISTANBOEL, 20 Mei (D.N.B.)De Turk- sche ministerraad heeft met het oog op den huidigen toestand besloten tot de opheffing van het verbod van arbeid op Zondag en de invoe ring gelast van doorgaanden arbeid in alle be drijven, alsmede de invoering van aanvullende arbeidsuren. KAUNAS, 20 Mei (D.N.B.). De strenge winter heeft onder de vruchtboomen in Litauen buitengewoon groote schade aangericht. 75 pro cent van alle peren-, appel-, pruimen- en ker senboomen zijn doodgevroren, De burgemeester van 's-Gravenhage maakt op verzoek van de Duitsche militaire overheid bekend, dat de „Feld- und Stadtkommandantur", die voorheen in Hotel de Twee Steden was ge vestigd, thans is overgebracht naar het mi nisterie van Koloniën, Plein no. 1. De bureaux zijn op werkdagen voor het pu bliek geopend van 9 tot 12 en van 15 tot 17 uur 30, tel. 183250. Aldaar worden slechts civiele aangelegenhe den behandeld betreffende de burgerij van 's-Gravenhage in haar verhouding tot de Duit sche militaire bezetting. Aangelegenheden van zuiver militairen aard worden daar niet be handeld. Het departement van Handel, Ny'verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het aan han delaren is toegestaan, aan hun regelmatige in dustrieele afnemers, voor zoover deze een maandverbruik hebben van minder dan 20 ton, kolen en cokes af te leveren in hoeveelheden tot een maximum van het normale verbruik gedurende een week. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat aan gasfabrie ken en handelaren tot nader order is toege staan, kolen en cokes af te leveren aan verbrui kers, die voor huishoudelijke kookdoeleinden niet over andere brandstof, noch over gas of electriciteit beschikken, onder voorwaarde, dat de af te leveren hoeveelheden beperkt blijven tot maximaal het verbruik gedurende een week. Voor zoover de gasfabrieken voor de afleve ring van cokes voor bovengenoemde doeleinden gebruik plachten te maken van den handel, zullen zij ook thans deze afleveringen via den handel doen plaats vinden. Posterijen f 2.757.283 f 26.729)Telegrafie f 444.654 f 152.929); Telefonie f 2.572.961 (4- f 265.607); Fostchèque- en girodienst f 792.910 f 133.996). Totaal f 6.567.808 f 525.803). Januari tot en met Februari 1940: Posterijen f 5.554.287 f 40.492); Telegrafie f 925.964 f304.362); Telefonie f5.236.029 f436.445); Postchèque- en girodienst f 1.586.315 f 278.906). Totaal f 13.302.895 f 979.221). De cijfers tusschen haakjes geven de meerdere of mindere opbrengst aan, vergeleken met 1939. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat aflevering en verkoop van looistoffen, looimaterialen, bereide en onbereide huiden en vellen, alle leder, schoe nen, drijfriemen en lederwaren, anders dan voor den détailhandel, uitsluitend geoorloofd is, indien daarvoor een schriftelijke vergunning is verleend door den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder. Vergunningen kunnen worden aangevraagd by genoemden directeur. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de direc teur van het Rijksbureau voor huiden en leder bevoegd is, verleende bewerkingsvergunningen in te trekken en nieuwe bewerkingsvergunnin gen af te geven. Brigadecommandanten of waarnemende bri gadecommandanten der Koninklijke Mare chaussee, die op hunne standplaats aanwezig zijn, behalve die in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, moeten onverwijld per brief aan den inspecteur van het wapen melden den naam van hunne brigade en de namen van het aanwezige personeel. Inlichtingen over ingeschreven vluchtelingen uit Rotterdam, ondergebracht in Den Haag, worden alle werkdagen tusschen 9 en 5 uur verstrekt door het Bureau der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Parkstraat 38, Den Haag, telefoon 180980. Aanmelding voor vluchtelingen, opgenomen bij particulieren of verbiyvend in particuliere huizen, dient uitsluitend te geschieden ter ge meentesecretarie, afdeeling bevolking, verkie zingen en burgerlijke stand, Goudenregen straat 36, Den Haag. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat ontheffing wordt verleend van de verplichtingen, voortvloeiend uit de -Invoernoodwet '39. Dientengevolge zal in voer van goederen, waarvoor krachtens deze wet tot dusver vergunning van de Algemeene Nederlandsche Invoer-Centrale werd vereischt, thans zonder bedoelde vergunning kunnen plaats vinden. De persdienst van het Nederlandsche Roode Kruis meldt: Dr. H. C. J. M. van Dijk, leider van de Con- serveerinrichting-Zuid te Rotterdam, brengt ter kennis van de medische leiders van den bloedtransfusiedienst in Zeeland en Noord- Brabant, dat voornoemde inrichting over vol doende bloed beschikt en voldaan kan worden aan eventueele aanvragen voor militairen en burgerpatiënten. Ten gerieve van hen, die in verband met de ver-strekkende beperking van het benzinever bruik hun auto buiten dienst moeten stellen, geeft de K. N. A. C. het onderstaande be knopte advies, berekend op een oplegduur van minstens eenige maanden. 1. Indien nog mogelijk: wagen volledj» doorsmeren, onderzijde chassis met roest-we- rende dunne „kruipolie" besproeien, motorolie ververschen na doorspoeling van het smeer- systeem met spoelolie. Bestaat voor verver schen geen gelegenheid dan na aftappen der oude olie het carter leeg laten. 2. Bougies uitschroeven; enkele eetlepels dunne motorolie of bovensmering-olie in eiken cylinder gieten; motor met starter eenige sla gen laten maken. Dit laatste minstens éénmaal per maand herhalen, met behulp van aanzet- slinger of aan drijfwielen met versnelling in geschakeld. 3. Accu-battery aan laadstation in bewaring en onderhoud geven; ventilatorriem ontspannen: koelsysteem met water gevuld laten, en tegen den winter met spiritus vorstvrij maken. 4. Om technische redenen (gevaar van ,,gum"-vorming) benzinetank aftappen, indien bussen of blikken voor de brandstof beschik baar zyn, en deze op een veilige plaats (brand gevaar!) kunnen worden geborgen. 5. Carrosserie politoeren met een der be kende, daartoe dienende waspreparaten. Alle blanke deelen en eventueel beschadigde plek ken van het lakwerk met zuurvrije vaseline in vetten. Alles eerst goed droog laten worden, als tevoren wasschen noodig is. 6. Koetswerk-intérieur stofvrij maken, en met een motten-werend middel behandelen. 7. Wagen op blokken zetten, met banden op halve spanning, in een droge, bij voorkeur koele en donkere ruimte met eenige ventilatie. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan te 's Gravenhage had Zondagmorgen ongeveer 10 uur een sobere doch aangrijpende plechtigheid plaats, toen aan een aantal geval len Duitsche militairen, die Zaterdag daar ter aarde werden besteld, een militair eerbetoon werd gebracht. De Duitsche gezant, graaf Von Zech zu Bur- kersroda, woonde de plechtigheid bij. Gesproken werd door generaal Graaf Von Sponeck en een Duitschen veldprediker, die zyn gebed besloot met het „Onze Vader". Bij de graven der Duitsche militairen werd een viertal groote kransen gelegd, terwyi een Duitsch officier op het graf van een aantal ge vallen Nederlandsche soldaten, die Zaterdag daar ter aarde waren besteld, eveneens een krans legde. Men verzoekt ons te vermelden, dat lazarets en hospitalen ten zeerste prüs stellen op de toezending van tydschriften en geïllustreerde bladen. Men gelieve deze te laten bezorgen in de plaats van inwoning aan het Ortskommando. Maandagavond omstreeks tien uur is op den hoek van de Lange Smeestraat en de Oude Gracht te Utrecht een doodelijk verkeersonge luk gebeurd. Een 50-jarige wielrijder, vermoe- deiyk afkomstig uit Wük bij Duurstede, werd door een personen-auto aangereden en op slag gedood. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „de allegorese in het werk van Clemens Alexan- drinus" de heer w. den Boer, geboren te Rot terdam en wonende te Bussum. Geslaagd doctoraal examen geneeskunde de heeren R. H. Gevers, Voorburg, F. C. Westen berg, Overveen, F. E. E. Haverman, Voorburg Geslaagd doctoraal examen klassieke letteren": de heer G. Quispel, Alblasserdam. Doctoraal examen rechten: de heer K. V. von Antal, Rotterdam. De heer W. den Boer, die op 17 Mei bevor derd werd tot doctor in de letteren en wijs begeerte, verwierf den graad „cum laude". Geslaagd doctoraal examen rechten: mej. H. C. Crol, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen economie de heer A. van der Goot. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doet. exa men rechten I. Hoekstra en voor het doet. exa men economie de heer J. W. Th. Beek. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen Indisch recht de heer L. C. Peute, Zierikzee. Onder de vele dingen, wier lot in dezen oorlog niet zoo zeker gebleken is als het scheen, be hoort ook het kleine grondgebied dat in ons land bekend staat als Moresnet, het land, dat grenst aan Nederlandsch Zuid-Limburg en deel uitmaakt van de vier landen, die aan het be faamde V ierlandenpunt ten zuiden van Vaals ziin naam gegeven hebben. Duitschland, Neder land en België ontmoetten elkander daar, oe- neverrs dat merkwaardige stukje grond, dat Moresnet genoemd werd en dat tot dusver in staatkundig opzicht zün huis nooit heeft kun nen vinden. Sinds 1918 was Moresnet Belgisch gebied en behoorde het met de naar het zuiden aansluitende streken van Eupen, Malméay en Sankt Veith tot het zoogenaamde Nieuw-België, het gebied, dat België na den vrede van Ver sailles kreeg toebedeeld. Sinds 1918 was er dus ook eigeniyk geen Vierlandenpunt meer, doch was daarvoor een Drielandenpunt in de plaats ge treden. Doch deze formeel-staatkundige waar heid werd klaarblijkelijk door de menschen niet al te zeer vertrouwd als een wezenlijk, onom- stootelijk vaststaand feit, want men bleef voor het gemak over het Vierlandenpunt spreken en gaf daarmee te kennen, dat men den status van Moresnet niet als uitermate duurzaam be schouwde. Een veronderstelling, die door de fei ten bevestigd werd. Het wisselvallige lot, dat Moresnet in den loop der geschiedenis ondergaan heeft, is te wijten aan het fameuze Weener congres, waarbü Euro pa door de mogendheden werd verdeeld. Het ging er zoo ongeveer mee als met het Verske uit het vertelsel van Felix Timmermans. Toen Onze Lieve Heer aan alle dieren een kleur had gege ven, was zün verfpot leeg, maar het verske stond nog geheel en al naakt. En omdat Onze Lieve Heer geen verf, geen veeren en geen haar meer had, kon hij alleen het varkentje nog maar een krul in de staart draaien. Zoo schamel aan gedaan loopt het beest sedertdien in de wereld rond. Toen de mogendheden van het Weener con gres in 1815 heel Europa verdeeld hadden, ble ven zij met Moresnet zitten. Er waren verschil lende gegadigden voor, doch de verdeelende machtigen konden het over de toewijzing niet eens worden. Dientengevolge deden zij het ge makkelijkste, wat er te doen overbleef: zij kib belden er niet langer om, maar besloten, dat niemand Moresnet zou hebben. Moresnet werd verklaard tot onzijdig gebied, een niemandsland tusschen eenige landen in, en daarmee prijs ge geven aan groote onzekerheid. Het bestuur van Moresnet werd zoo geregeld, dat een burge meester en een gemeenteraad de wetgevende en uitvoerende macht in handen hadden. Maar zij hadden toch niet al te veel macht, want zij stonden ook nog onder toezicht en wel van een college van Duitsche en Belgische commissaris sen. In dien vorm heeft Moresnet bestaan, de geheele negentiende eeuw door tot 1914, toen Moresnet natuurlijk van stonde af aan Duitsch gebied werd. In 1918 echter heeft België het met de streken ten zuiden van dit gebied toe gewezen gekregen en kwamen de kwesties van Eupen en Malmédy, waarmee Moresnet nauw verbonden was, zich als nieuwe vraagstukken voegen bij de vele problemen van de jaren na 1918. Thans is Moresnet weer Duitsch. Wat de mogendheden van 1815 niet wilden, dat hebben de feiten wel klaar gespeeld: zij hebben het land een nationaliteit gegeven, al is deze dan nogal eens een keer wisselend geweest. Het gebied, dat niet meer dan 550 H.A. groot is, omvat als voornaamste plaats Altenberg of Kelmis. Het land was destijds een begeerens- waardig bezit, omdat het een belangryke vind plaats was van zink (galmei)-erts en looderts. Er ontwikkelde zich in de vorige eeuw een groote mijnbouwbedryvigheid, waarvan het centrum was de Galmei-berg oftewel de Vieille Montagne. Thans zün deze mUnen vrijwel uit geput. Den laatsten tyd verkeerde dit plekje van de aarde, vlak tegen de Zuid-Limburg- sche grens aan, in nogal schamele omstandig heden. Naar wij vernemen, zal de beoefening van alle sporten geheel vrij zijn. Ook het gebruik van wapenen voor zoover deze op sport betrekking hebben, als floret, schermsabel, is geenszins verboden. De tweede etappe van de ronde van Italië, van Turijn naar Genua, werd gewonnen door den Italiaanschen renner Favalli. De wedstrijd van het tournooi om den Donau- beker, tusschen Hongarye en Roemenië, welke Zondag te Boedapest is gespeeld, is gewonnen De inspecteur van den geneeskundigen dienst I der landmacht deelt in overleg met de Duitsche militaire overheid mede, dat, onverminderd de reeds bestaande bepalingen, alle gevallen van besmetteiyke ziekten by militairen terstond rechtstreeks moeten worden gemeld door den betrokken officier van gezondheid of burger geneesheer aan den hygiënist der landmacht, SterrenboecJi ao, I, Utrecht, telefoon 11831. door Hongarye met 2—0, nadat de rust met blan ken stand was ingegaan. In de eerste helft verdedigden de Roemenen zich uitstekend, waardoor de Hongaren niet doelpunten konden. Na rust wisten dr. Sarosi met een kopbal en Gyetvai met een hard schot den Roemeenschen doelman echter te passeeren. In de Roemeenschc hoofdstad is een wed- strijd tusschen de B-elftallen van Roemenië en Hongaren gespeeld. Hier zegevierden de Roe menen met 51 (31). Mei 20 18 17 Allied Chemical 150 i 151 155 American Bemberp American Can Co. 91 93 96 Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. 38} 36} J7 Am. Tel. Tel. 152} 153 P5} Am. Tobacco B. 75} 77 '7} Am. Waterworks 6} 6} 7} Anaconda Copper 221 22 -2} Atchison Topeke 15 14} i5 Baltimore Ohio 3! 3! 3} Bethlehem Steel 76} 76} 76} Canadian Pacific 3} 3} 3} Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio 32} 32} 35} Chicago Milwaukee Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 61 62 61 Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Douglas Aircraft Dupont de Nem. 159 159 160 7 Dawesl. 5% Young General Electric 29} 29| 30} General Motors 43} 42} 42} Good Year 14} 15 15} Hudson Motor 3! 3! 3} Illinois Central 7! Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel 22 22} 22} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2! Kennecott Copper 28 28} 28 f Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. ir TS Montgomery Ward 36 37} 38} Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central 11 182 O 111 Norfolk Westen 182 180 North. Am. A v. North Am. Comp. 16} 16} |7 Pennsylvania 16} 16} 17} Phillips Oil Proctor Chambh 58} 58} 58} Radio Corporation 5 4} 4 Rep. Steel 16 f 16 16} Sears Roebuck 65} 65 67} Shell Union Oil 8 9 8! Socony Vacuum Southern Pacific 8 7 8 Sotthern Railway 10 9} 10 Standard Brands 5! 5 5} 35} Stand. Oil of N.-J. 34} 35 Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific 83 84 84 United Aircraft 47 48} 45} 1 United Corp A. 1} 1 U. S. Leather U. S. Rubber 18 18 18! 50} 33} 87} U. S. Steel 50 50 •Voolworth Building 3) 40 Westingh. Electr. 87} 89 i ex dividend ex coupon. nieuwe aax deelen gedaan en mten t - oleden Slotkoersen Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlyn 20 NEW YORK, 20 Mei 18 17 5.05 5.05 5*05 9.25+ 22.42 22.40+ 22.00 1 3.26} 3.22 3.21 1.85 1.81 1.82 40.00 40.10 40.10 20 Mei 18 Mei Rubber Standaard Mel 2L25f Ju" 20.40 Sept 18.50 Oct. 18.01 Katoen Nieuw contract Juli 9.48- Oct. 8.80- ic. 8.70-71 iKoffie |(Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 20 Mei 20 Mei 18 Mei 21.50 20.11 18.55 18.19 9.11 8.52-53 8.43 Dec. 17.75 Jan. 17.62 Mrt. 17.45 18.00 17.80 17.45+ Jan 8.63 - 8.36. Mrt. 8.52"— 8.22 Mei 8.40- 8.09-- (Santos) 3.72.+ 3.74 3.74-- 3.84-- Suiker full 1.29 pept. 1.28 ec. 1,28 Irt. 1.29 3.70. 3.72.+ 3.72 3.72. 3.82, 1.28 1.25 i 1.26 1.28 Mei Juli Dec Sept. Mrt. Mei Mei Juli Sept. 5.49 5.60-+ 5.71-+ 5.81-+ 5.89 5.94.+ 5.50- 5.60 5.70. 5.79- 5.88.+ 5.94.+ 1,30 1.30 1.32 1 32+ 1.34 1.34+ 47.25 3 54.00 47,37} Termijn 51.75 90 dagen 51.00 46.75 CHICAGO, 20 Mei 20 Mei 18 Mei 20 Mei 18 Mei I Tarwe lJull Isept I Maïs (Mei lJull 85 i 79.- 83} .84 79-.78 84-84} 78}-78 63} -- 62 f 62f58} Reuzel Mei 5.27 5.42 }f Juli 59}-- 59 5.10+ 5.20 Haver Mei 39} Juli 34 S Sept. 32 - - Rogge Mei 47 Juli 49}.— Sept. 51 37! 33} 31 43} 44} 46} Sept. Oct 18 Mei 20 Mqj [Tarwe Mei 721 lJull 73 (Oct. 75}-- ÉRogge |Met 49 - ■Oct 50 - - Juli 50}-- laver lei 3437 lJull 321 37 69} 70} 72} 47} 48} 48} 5.65 5.40+ 5.72}+ 5.50 WINNIPEG, 20 Mei 20 Mei 18 Mei Gerst Mei 39}- 37 J Juli 40 - 37} Oct. 4037 Lijnzaad 158 - 1.58} Mei Juli Oct 160 163 1.61 1 64} Oct 31 35 Het personeel van de volgende legeronderdee- len bevindt zich in goeden welstand: M.C./2/34 R. I. te Goudswaard. 2/2/34 R. I. te Goudswaard, behoudens twee bij de familie reeds gemelde gevallen. 3/2/34 R. I te Goudswaard'. Militaire apotheek te Oud-Beyerland. Bezetting fort Numansdorp. Mitrailleur eskadron lichte divisie. 25c comp. mortieren te Asperen bij Leerdam. Militaire scheepvaart agentschap Den Bosch en Roermond te Spaamdam. 4e comp. 13e depot bataljon te Wateringen. Staf 34 R. I. te o°udswaard. 34e comp. mortieren en 34e batterij 6 veld te Goudswaard. 2/1/34 R. I. te Goudswaard. Staf 2/34 R. I. te Goudswaard'. 2/19 R. A te Vleuten en Utrecht. Staf 19 R. A. te Linschoten.^ Staf mun.-col. Ie, 2e en 3e bataljon 2/15 R. A. te Hagesteln, behalve Schilperoord. wiens toe stand na een aanrijding niet bekend is. 3e bataljon 48 R. I. te Hagesteln. 44e compagnie mortieren te Hagcstein. 77e en 78c peleton luchtdoelmitrailleurs voor heen te Eek en Wiel, thans te Hagestein. M.c. 3/15 R. I. te Jutphaas bij Utrecht, met uitzondering van soldaat Brocaar (gesneuveld) en soldaat Swibben (licht gewond). 2/1/15 R. I. te Jutphaas. Marinekustwacht te Terheide 7e luchtdoel mitrailleurs te Jutphaas. Staf 4e depót infanterie te Hoorn. Herstellingsploeg lichte divisie te Haarlem. Intendance-personeel garnizoenswerkplaatsen te Alkmaar Staf korpstrein 2e, 3e. 4e en 5e sectie van 16 autobataljon te Bodegraven. Detachement vaartuigendienst te Gorinchem, evenals korp Van Gulik en stoker Delnaay. Stafkwartier benevens troependetachement en verbindingstroepen groep Alkmaar te Zaan dam. 2e ziekenafdeeling te Montfoort. 42e bataljon veldleger te Utrecht. Detachement stoomgemaal 3e bataljon 23 R. I. te Leerdam. Mitrailleur comp. 3e bataljon 13 R. L te Go rinchem. 3e bataljon 13 R. I. te Gorinchem. 3e afdeeling 13 R. A. te Leerbroek bij Leer dam. 17e comp. P. A. G. te Gorinchem. 2e sectie van 14e comp. P. A. G. te Schoon- rewoerd. Troependetachement 4e divisie te IJsselstein, behalve Wouters (licht gewond). 4e eskadron wielrijders, voorheen te Dieren, thans te IJsselstein. Staf 17 R. I. met regimentspatrouille, mi trailleur comp. Comp. P. A. G., verbindingsafdeeling. sectie T. P. en detachement verllchtlngsafdeeling te Leerdam. Politietroepen van Hedel en St. Andrles te Leerdam. De kapitein adjudant van de Koninklijke Mili taire Academie, op het oogenblik te Haarlem, maakt bekend, dat de school voor reserve officie ren onbereden artillerie en de gasschool geheel in tact zijn. Eveneens zijn het oudste studiejaar va« de K.M.A. en de Indische opleiding aan de K.M.A. geheel intact. De school voor reserve-officieren bereden artillerie Is onder luitenant-kolonel Kep- pel Sterling voor wat betreft de leerlingen van de Februarigroep geheel Intact, daarbij inbegrepen de oppassers, die op den dag van het uitbreken van den oorlog in dienst waren. Voorts is bij de K.Jd A- aanwezig luitenant Koopmans van 14 R.I. Het personeel van het indeelingsdistrict Zwolle is volkomen intact. Majoor Kaasjager, commandant van het depot Koninklijke marechaussee te Scheveningen, Gon delstraat 31, maakt bekend, dat het personeel van dit depqt, tevens bevattende de wacht- en mobieie brigade, benevens opperwachtmeester Faro en de marechaussee Bruin, in goeden welstand verkeert. 3313 R.I.. onder commando van kapt. Eygenraam, te Hardinxveld (Z.-H.). Commandant en staf 13 R.I. en de 13e comp. mortieren in Spijk aan de Linge. 9e depot bataljon, 3e depot bataljon en de be dieningsmanschappen van het stuk P.A.G. te Breezand. 16e batterij 6 veld op fort bij Rhijnauwen bij Utrecht. Geheele 22e comp. mortieren in de Kromhoutka zerne te Utrecht. Officieren, onderofficieren, korporaals en man schappen van 2—III—1 R.A. (kapitein Crucq) in de Hojelkazerne te Utrecht. Personeel van 1II z.L. afd.. onderdeel van de aoekdchtenafdeelingen te Gouda. Korporaals en manschappen van de compagnie intendancetroepen te Utrecht. Personeel van de instructie battery van i-iv de- met BA. te Katwijk aan Zee, thans gelegerd te Lisse (Z.-H.) in het H.Bf.S.-gebouw. Schrijvers stafkwartier lichte divisie te Hendrik Ido Ambacht. 1II 42e R.I. veldleger. Sergeant Hovius meldt, dat de militairen, die van het depot Alkmaar bij de 10e compagnie luchtdoelmitrailleurs te Zaandijk zijn aan gekomen. het goed maken. Het personeel van de triangulatiealdeeling van het le legercorps bevindt zch in welstand te 's-Gravenhage. De commandant staf II-12-R.I. maakt bekend, dat al het personeel zich in welstand to Delft bevindt. Hierbij is tevens hulpprediker ds. Brink. De 6e compagnie van het 4e depotbataljon, gelegerd in Den Haag bericht, dat allen behou den zijn. De commandant van het 1ste escadron 5de regiment huzaren, gelegerd grootendeels te Naar- den, barakkenkamp Schapenweent, te Vleuten, deelt mede, dat allen in welstand zijn. Luitenant Dormeier deelt mede, dat het be wakingsdetachement radiostation Scheveningen (13 R.I. en 4 R.I.) zich in welstand bevindt. Kapitein Slort deelt mede, dat de eerste com pagnie 2e bataljon 18e regiment infanterie, voor heen in Soestdijk gelegerd, zich in welstand te Weesp bevindt. Kapitein Verhage, commandant batterij 8, eiland Rozenberg, meldt, dat alle manschappen, zich in den besten welstand in Den Haag be vinden. 1-1-12 R.I. te Haarlem maakt het goed. Het vijfde regiment huzaren thans te Haar- zuilen; alles wel. Kapitein Tesink bericht, dat de manschappen van de vijfde compagnie 4e depotbataljon het wel maken. De geneesheer-directeur van de stichting Roo senburg en Bloemendaal te Loosduinen deelen mede, dat zich geen moeilijkheden hebben voor gedaan en dat de familie der patiënten zich niet ongerust behoeft te maken. Commandant I-6-r.a. maakt bekend: de staf der afdeeling te Rijswijk maakt het wel, behalve 1 man met gebroken been. 2e batterij te Delft: alles wel. Het personeel van de volgende legeronderdeelen bevindt zich in goeden welstand: Depot intendancetroepen in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Tweede compagnie, eerste bataljon, tweede regiment infanterie. Mitrailleurscompagnie eerste bataljon 34R.I. 1 allen in leven. Personeel aan boord van Hr. Ms. Laman de Vries en de mariniers van de Marine-kustwacht post van Oostmahom in Friesland te West- Terschelling. 1/1 4 R. A., voorheen gelegerd te Ederveen, thans te Jutfaas. Vermist worden de opper wachtmeester Kersen, de dpi. kleermaker Ben- nik en de schoenmaker Berends. De vermisten zyn waarschijnlijk nog in leven. 7e Compagnie. 17e depot bataljon te Den Haag. Eén vermiste., de dpi. Va.n Dongen. De reserve-tweede-luitenant Valkenburg van het derde bataljon van het 18e R. I. bevindt rich met zyn personeel te Soest. 18e batterij lucht doelartillerie te IJmuiden. Staf van het 13e R. I. te Spyk by Gorkum. Vermist wordt de eerste-luibenant Kalse. Hij bevindt zich waarschijnlijk nog in leven. De tirailleurs, gelegen te Rhederbrug, bevin den zich te Den Oever. De officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van den krijgsraad van het derde legercorps, onder commando van kapitein Kap- teyn, bevinden zich in goeden welstand te Meerkerk. Behoudens zij, wier familie bericht ontvan gen heeft, verkeeren de officieren, onderoffi cieren, korporaals en manschappen van het de tachement kunstartillerie en van de eerste sectie zoeklichtafdeeling Vesting Holland te IJmuiden in den besten welstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2