Duitsche voorhoede slechts 75 kilometer van Parijs PROTECTOR Willemsorde voor onze luchtmacht Het vaderland is in gevaar De Duitsche opmarsch Vergoedingen aam kostwinners De ring om de in België en Noord-Frankrijk strijdende legers wordt steeds nauwer gesloten DE GEVANGENNEMING VAN GENERAAL GIRAUD DUITSCHE LUCHTMACHT BIJ NARVIK IN ACTIE m ENGELAND EN JAPAN mm mmÊ* 'Oti- f X I INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS W0ENS9AG 22 ME11940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGÖLAB MET OCHTEND- BN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKER43 DE SPAARNÉSTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22399 Duitsche persstemmen over de operaties Laatste fort van Namen genomen Telefoonverkeer Engeland Frankrijk verbroken Voor betoonden grooten moed en zelfopoffering Verscheidene Britsche oorlogs schepen getroffen RITTER VON EPP BIJ MUSSOLINI Niv; K m. Zwitserland wordt niet bedreigd Ciano naar Albanië Churchill zou een nieuw bondge nootschap met Tokio wenschen mmm Boven: Talrijke gevangen genomen Belgische soldaten wachten langs de wegen om naar de kampen te worden weggevoerd. Onder: De voor dc Duitsche troepen terugtrekkende Fransche en Belgische legers he'oben vele bruggen en spoorlijnen verwoest 99 99 Een rede van Paul Reynaud in den Franschen Senaat Paniekstemming te Parijs Generaal Ironside bij den Koning Londen verbijsterd door den snellen Duitschen opmarsch Fransche pers over den Duitschen opmarsch Vreugde in Eupen en Malmédy Een oproep van het „Heimat- treue Front" Jf II Grootste overwinning uit de wereldgeschiedenis is zich aan het voltrekken Duitsche hulp aan Hongarije De burgemeesters behooren met het uitbetalen door te gaan Italië's keuze kan niet twijfelachtig zijn Sato over Italië, China en Ned.-Indië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ROME, 21 Mei (D.N.B.). De Romeinsche avondbladen van Dinsdag staan volkomen in het teeken van de Duitsche overwinningen in Noord-Frankrijk. De Tribuna constateert, dat thans geheel Artois en Picardië in Duitsche handen zijn en dat de nog in België afgesneden troepen gevaar loopen te moeten capituleeren of te worden vernietigd. De opmarsch naar het Kanaal, dat aan Duitschland de controle verschaft over de ver bindingen tusschen Engeland en Frankrijk en een actie van de Duitsche weermacht op Engelsch gebied steeds dichterbij brengt, heeft het Duitsche opperbevel niet verhinderd, ook den opmarsch, naar Parijs voort te zetten. De voorhoede van de Duitsche legers, al dus de Tribuna, is thans nog slechts 75 kilometer van de Fransche hoofdstad ver wijderd. Het opdringen naar Reims ten slotte bedreigt het geheele Maginot-stelsel in den rug. Het frontbericht van het Duitsche Nieuws bureau vermeldt o.a. het volgende: Door het vastberaden Duitsche doordringen tot het Kanaal is de ring om de in Noord-Frank rijk en België nog strijdende legers van den tegenstander gesloten, en wel in het Zui den door de sterke pantsereenheden, die via Amiens tot Abbéville zijn doorgedron gen, in het Oosten door de Duitsche troe pen, die den terugtrekkenden vijand dicht op de hielen zitten, en in het Noorden en Westen door het Duitsche luchtwapen, dat de naar Engeland wijkende Britsche troe pen deels in de havens van inscheping, deels onderweg aanvalt. De opmarsch naar Abbéville is niet slechts uitgevoerd door snelle voorhoedetroepen, doch ook door sterke afdeelingen. Op de pantser wagens volgden gemotoriseerde eenheden waar onder ook infanterie. In. het Oosten verzetten de Belgen zich hier én daar nog hardnekkig. Ook v de Franschen pogen te redden wat er te redden valt, maar de Duitsche weermacht laat geen langen tegen stand toe. De Engelschen blijven naar de ha vens stroomen, daarmede, zooals altijd, den last van den strijd overlatende aan hun bondge- nooten. Onder de Vlaamsche bevolking vooral heerscht groote verbittering over de vernielingen, welke de terugtrekkende Engelschenhebben aange richt. die hun hadden wijsgemaakt, dat zij als vrienden en beschermers het land binnen kwamen. Nabij Valenciennes is het Fransche leger reeds in twee deelen gesplitst, waarvan het eene deel zich in de bosschen ten Noorden, het andere in het bosch ten Zuidoosten van Valenciennes tracht te redden. De opperbevelhebber van het negende Fran sche leger werd, zooals reeds is gemeld, met zijn geheelen staf gevangen genomen. Het be trof generaal Giraud, op wien Frankrijk bij zonder gerekend had en die gold voor een der beste krachten van het Fransche legerbevel. Men kan zich voorstellen, hoe het bericht over de uitschakeling van dezen legeraanvoerder in Frankrijk heeft gewerkt. Over de gevangenneming van generaal Giraud verneemt het D.N.B. nog, dat de Duitsche troepen het stafkwarticr van het negende Fransche leger snel bezet en den geheelen s<Of gevangen genomen hadden. Tot hun verbazing was de opperbevelhebber niet aanwezig. Het bleek, dat hij krachtens een verordening van den pas benoemden generaal Weygand was afgezet en reeds op weg was naar Parijs. Kort daarop arriveer de echter de nieuwe opperbevelhebber, gene raal Giraud, die tot dusver het bevel ge voerd had over het zevende Fransche leger. Bij zijn aankomst in het stafkwartier van het negende leger werd hij gevangen ge nomen. In vette letters brengt de Duitsche pers het legerbericht van Dinsdag, waarin gemeld wordt dat de insluiting van de vijandelijke legers in den Belgisch-Noord-Franschen sector voltooid is. Als opschriften boven hun commentaren op de jongste gebeurtenissen gebruiken de bladen 0.a.: „Geweldige overwinning in aantocht", 1,Britsche troepen op de vlucht naar Engeland". „De Kanaalkust bereikt". „De afrekening met d.e oorlogsophitsers". De Duitsche troepen, zoo betoogt de Nacht- ausgabe, hebben werkelijk meer bereikt dan de grootste pessimisten in Parijs en Londen voor spelden. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft: Het eerste bedrijf van het wereldhistorische drama, dat de militaire en politieke tegenstellingen tusschen Duitschland en de Westelijke mogend heden definitief beïnvloeden zal, is door de on vergelijkelijke weermacht van den Duitschen Flihrer met de nauwkeurigheid van een uurwerk gespeeld. Wat dit beteekent, kan in één zin gezegc Worden: Het is gelukt de doorbraak door de Maginot-linie te maken tot den grootsten om singelingsslag waarvan de wereldgeschiedenis melding kan maken. Sprekende over de pres taties van de luchtmacht, zegt het blad, dat zij het thans als haar taak beschouwt den vluch tenden Engelschen troepeneenheden den terug tocht naar de Britsche eilanden te versperren In hoeverre dit reeds gelukte, dat toont het bombardement van de havens aan het Kanaai en meer nos het tot zinken brengen van zes Engelsche troepentransportschepen tusschen Dover en Calais. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt, is thans ook het laatste fort van Namen, dat nog verzet bood, door de Duitsche troepen ingenomen. LONDEN, 21 Mei (D.N.B.). Alle telefoonver bindingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn sinds Maandagavond verbroken. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor verklaarde, dat niet gezegd kan worden, wanneer de verbindingen hersteld zullen zijn. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat het aan de Noorsche kust op een klip geloopen Engelsche oorlogsschip de kruiser Effingham (9770 ton) is. Deze kruiser, zoo constateert de admiraliteit, is thans gezonken. Naar de Britsche admiraliteit verder meedeelt, is de rnijnenlegger Princess Victoria op een mijn geloopen en gezonken. De 33 opvarenden wor den als verloren beschouwd. Churchill heeft met het oog op den gespan nen toestand van zijn Dinsdag in het Lager huis voorgenomen verklaring over de militaire situatie afgezien De opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft bij besluit van I 8 Mei 1940 kab. no. 1 het ridder kruis der Militaire Willemsorde toegekend aan het wapen der militaire luchtvaart voor den be toonden grooten moed en zelfop offering bij de vervulling van zijn oorlogstaak. Zonder te letten op aantal en hoedanigheid der vliegtuigen van den tegenstander heb ben de Nederlandsche vliegtuigbemanningen tot het uiterste en zonder de minste aarzeling overal aangevallen, waar zich daartoe de ge legenheid voordeed. Ook het niet-vliegend gedeelte der militaire luchtvaart heeft onder de moeilijkst denkbare omstandigheden, zoowel op de vliegvelden als daarbuiten, voldaan aan het devies: „Moed, beleid en trouw". De militaire luchtvaart heeft zich hiermede onsterfelijken roem verworven. Het bovenstaande betreft een der belangrijk ste onderdeelen van de luchtverdediging, dit neemt echter geenszins weg, dat ook de andere onderdeelen, met name het personeel der lucht- cioelartillerie, mitrailleurs en zoeklichten en dat van den luchtwachtdienst hun taak op uiterst eervolle wijze hebben volbracht. BERLIJN, 21 Mei (DNB) H«t opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bjj Narvik heeft het luchtwapen op den 20en Mei krachtig in den strijd te land ingegrepen en de eigen troepen ontlast. De aanval in het zeegebied voor Narvik tegen aldaar operccrcnde deelen van dc Britsche vloot leverde groote sracccssen op. Een slagschip, waarschijnlijk van dc „Resolution"-klasse, kreeg twee zware bomtreffers ter hoogte van den voorsten toren, een zware kruiser kreeg een bom- treffer van zwaar kaliber tusschen ge- vechtsmasl en voorsten schoorsteen. Op beide oorlogsbodems werden de uitwerking der explosies en het uitbreken van brand waargenomen. Met groote waarschijnlijk heid valt aan te nemen, dat minstens de zware kruiser moest worden opgegeven. Bovendien werden nog twee oorlogsschepen en drie koopvaardijschepen door bomtref fers beschadigd. Het Zweedsche persbureau meldt uit Boaö. dat volgens daar aangekomen vluchtelingen nog steeds ongeveer 5.000 a 6.000 burgers zich te tjarvik bevinden, die zich echter meeren- deels moeten ophouden in kelders en berg ruimten. Dertig burgers zijn bij een beschie ting van de stad door de Engelschen gedood ROME, 21 Mei. (D.N.B.) Rijksstadhouder ge neraal Ritter von Epp is Dinsdagmorgen, ver gezeld van den minister voor Italiaansch Afrika generaal Teruza, door Mussolini ontvangen. BERN, 21, Mei (Stefani). De Bondspre sident van Zwitserland heeft in den Bondsraad een uiteenzetting gegeven van den internationalen toestand en oa, ver klaard, dat Zwitserland niet bedreigd wordt en dat de valsche berichten, welke vooral door buitenlandsche radio's ver spreid worden, zeer krachtig moeten wor den bestreden. ROME, 21 Mei. (Stefani) De Italiaansehe minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, is Dinsdagavond naar Tirana (Al banië) vertrokken. SJANGHAI, 21 Mei. (D.N.B.) In diplomatieke kringen der Geallieerden te Sjanghai wordt be toogd, dat Churchill in zijn jongste onderhoud met den Japanschen ambassadeur te Londen nadrukkelijk den wensch geuit zou hebben tot een herleving van het bondgenootschap tus schen Japan en Engeland. Churchill zou bereid geweest zijn den Japanners concessies te belo ven in het Verre Oosten, indien Japan zijner zijds de Engelsche blokkademaatregelen tegen Duitschland zou hebben gesteund. Het zou de wensch van Churchill geweest zijn, dat Japan de via Wladiwostock gaande transporten con troleert, eiken uitvoer van goederen uit Mandsjoekwo, China en Japan naar Duitsch land verhindert en het doorvoerverkeer van goederen, die door deze landen naar Duitschland gaan, onmogelijk zou maken. Tenslotte zou Japan ervoor moeten zorgen, dat Duitschland geen handel meer drijft in het Verre Oosten. Dit optreden van Churchill wordt hier be schouwd als een daad van vertwijfeling, welke tevens, naar men hier betoogt, een niet ver moede naïveteit verraadt. \i. PARIJS, 21 Mei (D.N.B.). „Het vader land is in gevaar". Met deze woorden begon de Fransche minister-president Paul Rey naud Dinsdag zijn redevoering in den Se naat. Vervolgens poogde hij de oorzaken van de Fransche nederlaag te verklaren en zeide hij, dat Fransche divisies slechts in gcringen omvang aan de Maas beschikbaar waren geweest. Daarna vervolgde Reynaud: „Er zijn onge- loofelijke fouten gemaakt. De bruggen over de Maas zijn niet opgeblazen. Ten onrechte heeft men de Maas beschouwd als een geweldige hin dernis voor den vijand. Het leger Corap, dat hier gestreden heeft, heeft uit minder goed op geleide divisies bestaan. De beter getramde troepen waren in België noodig geweest. Sinds 48 uren, zoo gaf Reynaud toe, rukt de vijand op en heeft Atrecht (Arras) en Amiens bezet. Onze klassieke opvatting van oorlogvoe ring is tot een nieuwe opvatting overgegaan, als gevolg van aanvallen van gemotoriseerde troe pen en van parachute-troepen." Troostend herinnerde Reynaud aan 1914: „Wij hebben toen pas na onze aanvankelijke tegen slagen de overhand gekregen. Elke man en elke vrouw moet het groote uur begrijpen, dat sommige volkeren niet of te laat begrepen heb ben. Twee mannen, die het recht hadden op hun lauweren te gaan rusten, Weygand en Re tain, hebben zich ter beschikking van het va derland gesteld. Weygand bevindt zich thar.s op het slagveld. Tenslotte dankte Reynaud de Britsche luchtmacht, waarbij de Senatoren zich van hun zetels verhieven. GENEVE, 21 Mei (D.N.B.). Reizigers uit Farjjs staan nog volkomen onder indruk van de onbeschrijfelijke paniekstemming welke in de Fransche hoofdstad heerscht, sedert het be kend worden van de militaire successen der Duitsche troepen aan het Noord-Fransche fromt. De bevolking van Parijs verkeert in een zenuwcrisis, welke nog verschei*pt wordt door den stroom van jobstijdingen, welken de uit Noord-Frankrijk komende vluchtelingen mee brengen. De autoriteiten nemen de scherpste maatregelen om elk contact tusschen de burger bevolking en de vluchtelingen te verhinderen. De paniek poogt men te bestrijden door de scherpste ^traffen tegen z.g. verspreiders van valsche geruchten. Op de stations spelen zich tragische tooneelen af van weenende vrouwen, die inlichtingen vragen over haar familieleden in Noord-Frankrijk. Naar de bladen melden, is men in Parijs be gonnen met de uitdeeling van levensmiddelen kaarten. LONDEN, 21 Mei (D.N.B.). Generaal Ironside, de chef van den Brjtschen gene- ralen staf is Dinsdagavond door den Ko ning ontvangen. Tot Dinsdagavond laat had, naar te Stock holm uit Londen wordt vernomen, noch het officieele Engeland, noch de pers of de radio iets gemeld over de jongste successen der Duit sche troepen. Toen desondanks Dinsdagnamid dag het bericht bekend werd over het geweldige opdringen der Duitschers tot aan de kust van het Kanaal, was de indruk vrijwel verpletterend. Binnen enkele uren ging het bericht over den werkelijken stand der gevechten in Noord - Frankrijk en België als een loopend vuurtje van mond tot mond. PARIJS, 21 Mei. (D. N. B.) Dc Fransche ochtendbladen geven onomwonden toe, dat uc Duitsche troepen ten Noorden van Saint Qucn- tin bij Rethel en Montmédy krachtig zijn door- gestpoten. Charles Maurice schrijft in de „Pétit Pari- sien" over een „verwarrenden slag van tanks en vliegtuigen" en Léon Blum verklaart in de „Populaire" dat het front aan de Maas thans geneutraliseerd schijnt en dat thans de ge heele slag gericht is op het bart van Frankrijk De werkelijkheid waarvoor Frankrijk thans is gesteld, is de zwaarste slag, welken men zich kan indenken. Generaal Duval noemt in de „Temps" den toestand ernstig. Door den krachtigen storm, welke nog nooit in de geschiedenis is gezien, blijkt volgens Du- val duidelijk, dat het de voortdurende politie ke gedachte van Hitler is geweest Frankrijk en Engeland te scheiden, om dan de deelen alleen te vernietigen. De „Ordre" meent, dat de Fransche militai ren te veel hebben gedacht aan den oorlog van 1914. EUPEN, 21 Mei (D.N.B.). Ter gelegenheid van den terugkeer naar liet rijk heeft het „Hei- mattreue Front" te Eupen en Malmédy een op roep uitgevaardigd tot de bevolking, waarin o.a. gezegd wordt: Tegen onzen wil werden wij, bewoners van Eupen, Malmédy en 9t. Vith, voor ruim twin tig jaren van ons Duitsche vaderland geschei den. Onze harten hebben dc door Versailles ge schapen grens nooit erkend. Onwankelbaar was ons vertrouwen in de overwinning der rechtvaardige zaak. Thans zijn wij als broeders en zusters, die elkander weergevonden hebben, teruggekeerd in het Groot-Duitsche rijk. De tijd der dwingelandij, der onderdrukking en van zielelijden is definitief voorbij. Met een gevoel van overgroote dankbaarheid gedenken wij den Führer, die onze bevrijder geworden is. De ge heele bitterheid der afgeloopen twintig jaren is afgeloopen. Trotsch op het bewustzijn, thans weer lidmaten van het groote Duitsche Rijk te zijn, kennen wij nog slechts één gedachte, den Ftihrer in onwankelbare trouw te volgen en het vaderland met al onze krachten te dienen. ONDERL. VERZEKERING -MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 cn 45016 Directie H. F HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken. Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen Duitsche militaire kringen te Den Haag wijzen er naar aanleiding van het Duitsche legerbericht van Dinsdag op, dat het uur werk van den opmarsch volgens het voor opgezette plan is afgeloopen. De grootste overwinning uit de wereldgeschiedenis is zich aan het voltrekken. Het doel van den opmarsch is den vijand in tweeën te snijden en het land te vernietigen. Degenen, die in België dreigen ingesloten te worden, zijn de Fransche elite-troepen cn sterke onderdeelen van het Belgische leger. De eerste taak van de Duitsche weermacht zal er thans in bestaan, het ingesloten leger te vernietigen. Welk een ontzettend gebeuren zooiets is, heeft de strijd in Polen ons reeds geleerd. Niemand ter wereld had ooit gedacht, dat een soortgelijke krijgsoperatie zich thans in Frankrijk zou vol trekken. Vraagt men naar de oorzaak van deze geweldige Duitsche successen, dan kan men in de eerste plaats wijzen op de eenhoofdige leiding van het Duitsche leger en de groote be gaafdheid van den man, die politiek zoowel als strategisch zijn weerga niet vindt. Voorts is het Duitsche leger grondig geschoold; het werd ge leidelijk opgebouwd en omgewerkt van vredes- leger tot oorlogsleger. De Britsche generaal Ironside oordeelde eenigen tijd geleden: De Duitsche legerleiding is te jong. het materiaal niet bijster goed. De Duitsche leger-leider heeft thans antwoord gegeven.... in daden. Tenslotte hebben de feiten aangetoond, dat de Fransche en Engelsche soldaten tegenwoor dig niet dezelfde geestkracht bezitten als die van den vorigen oorlog. Thans, zoo besloot onze zegsman, ervaart de wereld, wat zij nooit heeft willen gelooven, dat de Duitsche gedachte grootsch is cn dat Duitschland over het groot ste en beste leger ter wereld beschikt. BOEDAPEST, 21 Mei. (D.N3.) De Duitsche Rijksregeering heeft de Hongaarsche regeering door haar gezant Von Erdmannsdorff laten me- dedeelen, dat Duitschland aan de Hongaarse!)r regeering voor de slachtoffers van de overstroo- mingen materiaal ter beschikking stelt ter waar de van 100.000 mark. De H. Drievuldigheid Het feest der Heüige Drievuldigheid, Zondag gevierd, heeft ons weer tot bij zondere overweging gezet van dit aan biddelijk geheim. Augustinus peinsde erover aan het strand der zee, maar een engel beduidde hem dat. eerder de zee in een klein kuiltje van het strand zou kunnen geschept worden met een schelp, dan het menschen-vetstand dit geheim zou kunnen doorgronden. Wij hebben voor Gods Openbaring eerbiedig en gp.loovig het hoofd te bui gen. Steeds is door alle eeuwen het geloof in de Heilige Drievuldigheid levend geweest, maar de viering van een afzonderlijken feestdag dateert uit de achtste eeuw. In 920 stelde Stepha- nus, Bisschop van Luik, dag- en nachtgetijden voor dit feest tezamen. Aanvankelijk viel de viering niet'over- al op denzelfden dag. Terwijl eenigen het op den Zondag voor den Advent vierden, deden anderen het op den eersten Zondag na Pinksteren. Eerst in de 14de eeuio schreef Paus Joannes XXII aan heel de Kerk voor den eer sten Zondag na Pinksteren op geheel bijzondere wijze aan het geheim van de Heilige Drievuldigheid of Drieëen- heid te wijden. Drie personen, één God: de Vader is God, de Zoon is God, de Heilige Geest is God. En deze Drie zijn één! In den naam des Vaders, des Zoons en van den H. Geest worden we gedoopt bij de intrede van het leven en in ons stervensuur hopen we de stem des priesters te hooren: „Vertrek, o Christenziel, in den naam des Va ders almachtig Die u geschapen heeft, in den naam van Jezus Christus, den Zoon van den levenden God, Die voor u geleden heeft en in den naam van den H. Geest, Die over u is uitgestort." Het departement van Defensie maakt, in overeenstemming met den Duitscheai be velhebber in Nederland, het volgende be kend; De burgemeesters behooren met het uit betalen van de kostwinnersvergoedingen door te gaan. Vele personen, aan wie kostwinnersvergoe ding is toegekend, bevinden zich thans in een andere gemeente dan waar zij vroeger ver goeding Ontvingen. Dezen zullen zich veelal tot den burgemeester van hun verblijfplaats wenden om uitbetaling van vtrgoeding. De burgemeester kan daartoe overgaan, als be langhebbenden voldoende duidelijk maken, dat zij recht op de vergoeding hebben. Hij dient dergelijke personen er op te wijzen, dat, wie zich in dezen aan oneerlijkheid of misbruik van vertrouwen schuldig maakt, streng gestraft kan worden. De burgemeester, die de uitbetaling doet, moet den burgemeester van de gemeente, waar de uitbetaling te voren geschiedde, zoo dra mogelijk inlichten. Ten aanzien van overledenen gaan de bur gemeesters voorloopig veertien dagen door met het uitbetalen van vergoedingen aan de ver wanten. Nadere voorzieningen kunnen spoedig worden venvacht. Burgemeesters-comptabelen kunnen, voor zoover noodig, geld ter goede rekening ont vangen. Andere burgemeesters kunnen op hun aanvraag een voorschot ontvangen van 40 pro cent van het bedrag, hetwelk door hen is uit betaald en nog niet met het departement van Defensie is verrekend. MILAAN, 21 Mei (D.N.B.). In Parijs wil men opzettelijk in het onzekere blijven verkee- ren of Italië partij zal kiezen voor de Geallieer den of voor Duitschland, schrijft de Regime Fascista. In Cremona en in Milaan heeft Ciano echter duidelijk verklaard, dat Italië zijn ver plichtingen zal nakomen en niet zal alzien van zijn rechtvaardige eischen. Het is eenvoudig be lachelijk te meenen, dat Italië in de positie van een niet-oorlogvoerenden staat zou kunnen blij ven. Door de gebeurtenissen zelf is deze toe stand reeds voorbij. Aan den eenen kant staat Duitschland, dat zich naast Italië geplaatst heeft. Aan den anderen kant staat Engeland, dat Italië verraden heeft en heerschzuchtig in Gibraltar en Suez dc sleutels van de Middel- landsche Zee in handen houdt, alsmede Frank rijk, dat Italië steeds vijandig gezind is geweest. De keuze, die het volk van Mussolini doet, kan niet twijfelachtig zijn. ROME, 21 Mei. (D.N.B.) De leider van de Japansche delegatie, Sato, die op het oogenblik in Rome vertoeft, heeft een onderhoud verleend aan de Tribuna, waarin hij o.a. zeide: „Italië heeft hei recht zich uit(te breiden en zich elke essentieele grondstof te verschaffen, welke het noodig heeft." Over het optreden van Japan in China zeide Sato: „Japan wil het land vrede en welvaart verzekeren. Het beginsel van de open deur zal nauwkeurig gehandhaafd blijven, Japan is ech ter gekant tegen buitenlandsche invloeden. Het Japansche standpunt betreffende Ne- derlandsch-Indië is duidelijk. Tusschen de beide eilandenrijken heeft zich een sterk nandelsverkeer ontwikkeld en Japan kan nooit toestaan, dat dit handelsverkeer op de een of andere wijze in gevaar gebracht wordt. Daarom volgt Japan de gebeurtenis sen met de grootste oplettendheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1