Hoe de Bredanaars vluchtten Uit de getroffen Maas-stad Diefstal uit de puinhoopen Treinenloop weer uitgebreid New-Yorksche Beurs Te voet naar Antwerpen en de dorpen in de omgeving DONDERDAG 23 MEI 1940 Angst en ontbering „Opnieuw oprukken" Weer verderop! De gemeente tracht grond voor noodwinkels en -bedrijven beschikbaar te stellen Geen vrachtauto's meer Levensmiddelendistributie Waar zijn zieken gehuisvest? Uitbetaling voorschot op pensioenen P.W.N, en P.E.N. in Noord-Holland Nieuwe directeuren benoemd TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Motorrijtuigenbelasting Teruggave van het na 31 Mei 1940 Verschuldigde toegestaan Vreemdelingen in Den Haag Bij opruimingswerk te Rotterdam hadden arbeiders voor f 16.000 aan edelsteenen gestolen Staanplaatsen in autobussen toegelaten Stuurlieden-examens Examens scheepswerktuig- kundigen Examens Vereeniging ter Ver edeling van het Ambacht Academische examens FAILLISSEMENTEN Dienstregeling gaat vandaag in -5 i WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Engeland vormt een productieraad Speciale volmachten voor de Britsche regeering Hertog van Gloucester naar Engeland Plotseling uit België vertrokken Geen telefoonverkeer met Londen Italianen in Engeland onder bewaking De IJzeren Garde Maatregelen in Britsch- Indië Reservisten opge roepen in Roemenië DE JAPANSCHE MISSIE IN ITALIË Het „Dagblad vor Noord-Brabant" geeft een beschrijving van de vlucht van ingezetenen van Breda naar Antwerpen en den terugkeer, die. dank zij de medewerking der Duitsche autori teiten, weer. spoedig kon geschieden. Het vol gende is er aan ontleend: Het Bredasche vluchtelingenleger is op den terugweg van Antwerpen naar zijn eigen woon plaats. Dat was ongetwijfeld de voor de Breda sche gemeenschap meest verheugende mede- deeling, die wij in ons blad van gisteren kon den doen. Inmiddels heeft de voorhoede onze stad reeds bereikt en daardoor zün wij in de gelegenheid gesteld om uit den mond van bur gemeester Van Slobbe en van enkele anderen, die de leiding van dezen uittocht hebben gehad, een relaas over de vlucht en het verblijf in Ant werpen te vernemen. Aanvankelijk was het tijdstip voor het ver trek der burgers bepaald op Maandagochtend, maar toen Zondagmorgen het bericht kwam, dat de Duitsche troepen Tilburg reeds waren gepasseerd, moest de bevolking op bevel van den Pranschen commandant hals over kop de vlucht nemen. De leiding had besloten, dat allen naar Ant werpen zouden gaan via Zundert en Hoogstra ten. Evenals de menschenstroom, die in de rich ting Zundert ging en het door den overhaasten loop der gebeurtenissen niet verder dan deze eerste etappe behoefde te brengen, is ook de karavaan, die den weg over Hoogstraten nam, vrijwel voortdurend blootgesteld aan het gevaar uit de lucht, dat voortvloeide uit de omstandig heid, dat met hen ook de Fransche troepen den aftocht bliezen. Van Breda tot aan Antwerpen waren voortdurend Fransche, Belgische en ook restanten van de Nederlandsche troepen in het gezelschap van de vluchtelingen. Via Meerseldreef en Minderhoudt kwam het grootste deel der vluchtelingen, ten getale van ongeveer 20.000 te Hoogstraten aan. Achter hen zagen zij vuur en rook opstijgen uit de bosschen in de richting van de Galdersche Heide. Een klein gedeelte is in Meerseldreef en an dere plaatsen achtergebleven. De hoofdgroep arriveerde van vijf tot zes uur in den avond van eersten Pinksterdag in Hoogstraten. Hier moest voor den eersten nacht onderdak worden ge zocht, maar toen de stroom aankwam, vonden de menschen geen stoel om op te zitten. Alle café's waren gesloten. In het zusterklooster konden eerst eenige tientallen worden gehuis vest, toen kon het geheele complex der straf kolonie worden ingenomen en na besprekingen met den burgemeester van Hoogstraten kreeg de leiding gedaan, dat ten minste een hotel werd opengesteld, terwijl in een naastgelegen bioscoop ook nog een honderdtal menschen een plaatsje op den harden vloer kreeg. Het groot ste bezwaar was intusschen, dat in de strafko lonie geen water mocht worden gedronken in verband met het typhusgevaar. Op tweeden Pinksterdag om zeven uur des morgens kwam plotseling het bevel: opnieuw oprukken en een onafzienbare massa intus schen hadden zich ook de Belgische vluchte lingen aangesloten vloeide op den weg naar Lier over Oostmalle en Massenhove aan het Albertkanaal. Over het kanaal trok men in de richting Antwerpen en eerst in Broechem, waar ook weer rond het dorp gevochten werd, vond men de electrische tram gereedstaan, die een klein deel van den enormen stoet naar Ant werpen kon vervoeren. De groote massa moest blijven doorloopen tot aan Deurne. Hier was eindelijk een goede regeling getroffen, dank zij den onvermoeiden zorgen van Schepen De Boey. In scholen en by particulieren konden vluch telingen de stroom die Antwerpen binnen kwam wordt op honderdduizend geschat worden ondergebracht. „We waren na alle doorgestane angsten biy te hooren, dat er luchtalarm werd gemaakt, nu wisten we ten minste, dat er schuilplaatsen in de buurt wa ren!" zoo zeide ons een der vluchtelingen. Dinsdagmorgen werd het laatste stukje naar Antwerpen afgelegd en daar was voor de Nederlandsche vluchtelingen 'n twintig tal scholen in gereedheid gebracht. Er was water, eerste hulp en koffie. Stroo was in niet voldoende mate te krijgen en spoedig liet ook de voedselvoorziening te wenschen over. De menschen kwamen in zoodanige troepen aan, dat elk overzicht verloren ging. Er is onder leiding van burgemeester Van Slobbe, wethouder mr. Struycken, mr. Ph. van Woensel e a. nog getracht om de Breda sche menschen te registreeren en daartoe was in de Schoonheytstraat zelfs een bureau Ingericht, maar het bleek onbegonnen werk. Bovendien verschenen, juist toen men met het werk bezig was, op de hoeken der stra ten politiemannen, die alarm belden e» het bevel verspreidden, dat vanaf Vrijdagmor gen 8 uur tot Zondagmorgen 8 uur niemand de woningen mocht verlaten. Zoodoende moest er onmiddellyk. zoo goed en zoo kwaad het ging, worden gezorgd voor levens middelen. In verband met de waarschijnlijkheid, dat Antwerpen belegerd zou worden, en met de overige moeiiykheden, is 'n deel van de Breda naars weer verderop gezonden. Een groep van 3000 ging onder leiding van den heer Assel- bergs naar Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl rond 6000 menschen verspreid werden over verschil lende dorpen aan den weg AntwerpenBrugge. Een aantal is voorts op eigen gelegenheid, meestal per fiets, verder België ingetrokken. Vrüdag en Zaterdag bood de stad Antwerpen, die bij de aankomst der vluchtelingen nog een vrü normaal aanzien had en vol leven en ver tier was, een onheüspellenden aanblik. De stra ten en boulevards waren leeg en angstig klonk er onophoudeiyk het geweld van de kanonnen. Het gebrek en de ellende in de tehuizen der vluchtelingen stegen met het uur, vooral daar water- en electriciteitsvoorziening niet meer werkten. Het was dan ook een ware opluch ting, toen men plotseling Zaterdagavond om 8 uur de eerste Duitschers in de stad zag binnen trekken. Den geheelen nacht duurde de intocht en toen de menschen Zondagmorgen weer uit de deuren kwamen, was Antwerpen een Duitsch legerkamp. Zondag heeft burgemeester Van Slobbe on middellyk het contact opgenomen met de Duit sche autoriteiten, met het gelukkige gevolg, dat onmiddellyk alles in gereedheid kon worden gebracht voor den terugtocht van de vluchte lingen. Reeds in den loop van Zondag zijn velen op eigen gelegenheid den langen tocht, die door dé meesten te voet moest worden afgelegd, begonnen door een streek, die door het oor logsgeweld zeer geteisterd was. Vooral Polygoon, het bekende militaire centrum, had zwaar on der bombardementen geleden. De geregelde terugkeer is Maandagmorgen vroeg begonnen. Hy geschiedt in groepen van 100 tot 150 menschen, ten einde het militaire verkeer op den weg geen hinder te bezorgen. De Duitsche militairen hebben zich tegenover de vluchtelingen zeer correct en behulpzaam gedragen en dank zij de medewerking van den Ortskommandant te Breda is gisteren een aantal Monopole-bussen en legerauto's naar Merxem gezonden, ten einde den ouderen, ge- brekkigen en kinderen den langen voettocht, die voor velen immers te zwaar zou zijn, te be sparen. Ettelijke wagens zijn gisteren met opgeluchte en blijde gezichten en met onbezorgd kinder gezang in de stad teruggekeerd. De burgemeester van Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de gemeente tracht te komen tot beschikbaarstelling van grond in de binnenstad en omgeving voor de tijdelijke vestiging van winkels, bedrijven en kantoren, die zyn getroffen door de recente ge beurtenissen. Uitsluitend schriftelijke aanvragen, inhou dende het tijdelijke adres van den belangheb bende, den aard, de oppervlakte en het vroegere adres van het vroegere bedrijf worden uiterlijk 25 Mei ingewacht ten stadhuize, kamer no. 116. Omtrent de voorwaarden zullen belanghebben den nader worden ingelicht. De burgemeester van Rotterdam maakt be kend, dat wegens het groote aanbod van vracht auto's tot nader order voor het opruimings- werk in Rotterdam geen auto's meer kunnen worden aangenomen. De burgemeester van Rotterdam maakt be kend, dat met ingang van den 23sten Mei as. de distributie van de aan de gemeente Rotter dam geschonken levensmiddelen niet meer aan het gebouw van het Gemeentelük Electrici- teitsbedrijf, doch aan het Gemeentelük Abat toir zal geschieden. De uitreiking der levensmiddelen aan het be hoeftige deel der bevolking zal voorloopig op de daarvoor tot nu toe vastgestelde plaatsen ge schieden. De burgemeester van Rotterdam verzoekt di recties van ziekenhuizen, alsmede particulieren, die op 14 dezer patiënten, afkomstig van de Rotterdamsche ziekenhuizen aan den Coolsin- gel en aan de Raampoortstraat, hebben opge nomen, hiervan ten spoedigste mededeeling te doen aan den geneesheer-directeur van deze ziekenhuizen, p.a. hospitaal-schepen, parkhaven te Rotterdam, onder opgave van de juiste na men dier patiënten. De directeur der gemeentelijke leen- en voorschotbank te Rotterdam, tijdelijk gevestigd aan den Nieuwen Binnenweg 135 aldaar, maakt bekend, dat de uitbetaling van voorschotten op Nederlandsche en Indische pensioenen aan bui ten Rotterdam woonachtige personen zoo spoe dig mogelük op normale wijze per postchèque zal plaats hebben. Tot directeur van het Provinciaal Water leiding Bedrijf van Noordholland te Bloemen- daal is in de vacature van wijlen den heer J. van Oldenborgh benoemd de heer Ir. W. Men- sert, tot dusverre hoofdingenieu» bij dit P.W.B. Tot directeur van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland is, eveneens in de vacature van wülen den heer van Olden borgh, benoemd de heer ir. J. A. Wü'nmalen, tot dusverre technisch adjunct-directeur van dit bedrijf. Ir. J. A. Wijnmalen werd in 1887 te Toelona- goen (Java) geboren. Nadat hy in Delft zijn studie beëindigd had, kwam hij als electro-tech- nisch ingenieur in dienst bij de Noord-Zuia-Hol- landsche Tramweg Maatschappij. Hij was ver volgens werkzaam bij verschillende gemeente lijke electriciteitsbedrijven en tot 1930 was hij adjunct-directeur van het G.E.B. te Dordrecht. In dat jaar werd hij benoemd tot hoofd ingenieur van het Provinciaal Electriciteits- bedrüf van Noordholland, waarna later de pro motie tot technisch adj .-directeur volgde. Ir. W. Mensert is thans 57 jaar en behaalde zyn ingenieursgraad te Delft. Van 1909 tot 1915 was hij in dienst van de N.V. Internationaal Gewapend Beton Bureau, resp. als directeur van de bureaux te Brussel, Breda en bijkantoor Amsterdam. Hy verliet dit bedrijf toen hij be noemd werd tot ingenieur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. In 1919 werd ir Mensert aangesteld als hoofddir. by het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland. De tydelijke rector magnificus van de Tech nische Hoogeschool maakt bekend: De Technische Hoogeschool is niet formeel gesloten geweest en zal dus ook niet behoeven te worden heropend. Dit beteekent, dat overal, waar werkgelegenheid bestaat,gewerkt kan worden. De studenten zullen goed doen, per soonlijk zich er van te overtuigen, waar wel en waar niet kan worden gewerkt. De biblio theek van de Technische Hoogeschool en ver schillende afdeelingsbibliotheken zijn in ieder geval toegankelijk. Vele hoogleeraren hebben zich reeds thans bereid verklaard, den studenten behulpzaam te zyn by de hervatting van hun studie. Hun, die daarop prys stellen, wordt aanbevolen, zich met hun docenten in verbinding te stellen. In verband met de verschuiving van allerlei examens naar data, later dan oorspronkelijk ge dacht, zal het onvermijdelijk zyn, de vacantie van de Technische Hoogeschool dit jaar aan- merkelyk te bekorten. De afwikkeling van de ingenieurs- en can- didaatsexamens voor de zomervacantie zal op ongeveer normale wyze door de afdeelingen worden geregeld en bekend gemaakt. Voor in formaties dienaangaande wende men zich tot de voorzitters van de afdeelingen. De afdeeling der Algemeene Wetenschappen maakt bekend De propaedeutische examens, welke reeds waren begonnen, worden voortgezet. Voor de. mondelinge examens in de meet kunde, waarvoor de schriftelyke zitting reeds heeft plaats gehad, en voor de mondelinge examens in de natuurkunde ontvangen de exa minandi formulieren, waarop zij kunnen op geven, in welke periode zij dat mondeling exa men willen afleggen. Daarbij bestaat de moge lijkheid, dit te doen of wel tusschen 26 Mei en 25 Juli, dan wel na 3 September. Voor de verdere schriftelijke zittingen wordt driemaal gelegenheid tot deelneming gegeven en wel: Ten eerste voor de wiskunde voor TL, ML en BL op 4 en 5 Juni, voor analyse voor C, W, S, E, N en L op 7 Juni, met verder daarby aan sluitende zittingen voor de technische vakken. Ten tweede voor de analyse voor C, W, S. E, N en L op 1 Juli, voor de wiskunde voor TL, ML en BL op 2 en 3 Juli, met daarbij aan sluitende zittingen voor de technische vakken. Aan de examinandi zal zoo spoedig mogelijk worden toegezonden: 1. Een kaart, waarop zij kunnen invullen van welke van deze drie gelegenheden zij wen schen gebruik te maken en 2. De roosters der schriftelijke examens in Juni en Juli. De oproep voor de mondelinge examens volgt later op de gebruikelijke wijze. Er wordt op gewezen, dat alleen zij, die zich voor de examens in Mei hebben aangemeld en die zich niet hebben teruggetrokken, aan de onder tey eerste en ten tweede genoemde zit tingen kunnen deelnemen. Van de zijde van A.N.W.B. en K.N.A.C. en van den B.B.N., welke het betreffende verzoek heeft gedaan, wordt medegedeeld, dat het departement van Financiën heeft bepaald, dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde motorrijtuigenbelasting, welke verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit be treft zoowel kwartaalkaarten als 60-dagen kaar ten. Men dient zich met de belastingkaart te vervoegen by den ontvanger der directe belas tingen, afdeeling motorrytuigen-belasting, waar de belastingkaart werd verstrekt. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage, zulks in opdracht van den opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, beveelt: 1. Dat alle vreemdelingen van Belgische, Engelsche of Fransche nationaliteit, respectie velijk afljomstig van de Belgische, Engelsche of Fransche legers, welke binnen de gemeente 's-Gravenhage vertoeven, zich onverwijld moe ten aanmelden aan het bureau van den Vreem delingendienst, Javastraat 28 te 's-Gravenhage, of aan een der andere politiebureaux te 's-Gra venhage. 2. dat een ieder, die een of meer vreemde lingen als bovenbedoeld in zijn woning of in eenig onder zijn beheer staand gebouw heeft opgenomen, verplicht is, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan een eter politiebureaux te 's-Gravenhage en waarschuwt belanghebbenden, dat tegen het niet-nakomen van bovenstaand bevel strenge straffen zijn gesteld. De Rotterdamsche politierechter heeft Woens dag twee gevallen berecht van ergerlijk gedrag van arbeiders, die bij het opruimingswerk uit de puinhoopen gouden voorwerpen en edelstee nen hebben gestolen. Het eene geval betrof een arbeider, die zich een portemonnaie met ongeveer tien gulden, twee gouden broche» en een gouden hanger met ketting, toebehoorende aan een 58-jarige dame, had toegeëigend, terwijl de andere ge strafte in het pand van een juwelier een brand kast had geforceerd, met assistentie van tien andere arbeiders, en daaruit briljanten ter waarde van 16000 had gestolen. De arbeider, die de sieraden van de dame stal, werd veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, de hoogste straf, welke daarvoor kon worden opgelegd, terwyï in het tweede geval de politierechter de maximum-straf, die hij zou kunnen opleggen, te laag vond en daarom de zaak verwees naar de Meervoudige Kamer, op dat K- nog strenger gestraft zou kunnen wor den, en onmiddellijke gevangenneming van verdachte gelastte. De inspecteur-generaal van het Verkeer maakt bekend, dat tot nader order in autobus sen, in afwijking van het vermelde op de keu ringsbewijzen, staanplaatsen worden toege laten. Geslaagd voor het examen van len stuurman groote handelsvaart de heeren: C. G. F. Hoek en H. A. van Delden, voor het examen van 2en stuurman groote handelsvaart de heer: J. H. Sonnenberg en voor 3en stuurman de heeren: J. Bakker en J. Trima. Het departement van Waterstaat deelt aan belanghebbenden mede, dat de opgeschorte examens voor het voorloopig diploma als scheepswerktuigkundige en voor de diploma's a, b en c als scheepswerktuigkundige, zoo spoedig mogelyk zullen worden hervat. Aan alle ingeschrevenen candidaten zullen nieuwe oproepingen >orden gezonden. Indien inmid dels adressen gewijzigd zyn, wordt verzocht, hiervan aan den secretaris van de commissie voor de machinistenexamens, L4an van Meer- dervoort 84 te 's-Gravenhage, mededeeling te doen. Het bestuur van de Vereeniging ter Verede ling van het Ambacht maakt bekend, dat dezen zomer de mogelijkheid voor inschrijving voor de te houden examens voor „Gezel" en „Mees ter" is verlengd tot 1 Juni. Op dien datum dienen inschrijvingsbiljet en inleggeld in het bezit van den penningmeester der vereeniging te zyn. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. G. C. M. de Marez Oyens, Leiden, en de heer H. M. van der Zanden, Rotterdam. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter L de heer G. Klop, N.- Helvoet. AMSTERDAM. Gemeente-Universiteit. Be vorderd tot arts mej. D. W. van Sloterdijck, 's Gravenhage ende heer J. H. R. v. d. Pas, Oosterhout; J. E. A. Rouwendal, Deventer, Lietje Beng, Padang, en A. P. M. Verheugt, Mierlo. Geslaagd voor het artsexamen le ged. mej. E. Schroder, Bussum, en mej. C. Lourijsen, Am sterdam. Opgegevendoor v. d. Graaf Co., (Afd. Handelsinformaties) Mutatie: 21 Mei 1940 is in het faillissement van J. Ta- nis, ambtenaar, te 31oemendaal in de plaats van mr. S. Groen tot curator benoemd m'r. F. van der Goot, te Haarlem. Failliet verklaard: 21 Mei: De N.V. Verzekeringsmaatschappij Voor het net der Nederlandsche Spoorwegen geldt thans een beperkte dienstregeling, waar over wij hier de volgende mededeelingen doen. In een deel onzer oplage gaven wy reeds een beperkt aantal vertrektyden; thans zijn wy in staat, een uitvoeriger opgave te publiceeren van den treinenloop, zooals die ingaande 23 Mei op de voornaamste trajecten ls ingevoerd. AmsterdamHaarlemLeidenDen Haag DelftSchiedam. Op deze lijn wordt gereden in een uurdienst. De eerste trein vertrekt te 5.43 uur uit Amster dam, de laatste te 20.43. In omgekeerde rich ting vertrekt de eerste trein te 5.29 van Schie dam. De volgende vertrekt te 6.39, waarna ver der om het uur wordt gereden. De laatstii trein vertrekt te 20.39 Van Schiedam. Op het traject AmsterdamHaarlem loopen bovendien om het uur treinen, van 6.36 tot 20.36 uur. Verder rijden op dit traject op werk dagen de volgende treinen: 7.18, 8.18, op werk dagen behalve Zaterdags: 17.06 en 18.06, en al leen op Zaterdag 12.06, 13.06 en 14.06. Op het traject HaarlemAmsterdam loopen om het uur treinen van 7.26 tot 21.26. Verder rijden op dit traject op werkdagen de vol gende treinen: 6.56, 7.56 en 8.56, op werkdagen behalve Zaterdag 17.46 en alleen Zaterdags 12.46 en 13.46. Op het traject HaarlemDen Haag is een twee-uursdienst ingesteld van 8.04 tot 20.04 en in omgekeerde richting van 8.33 tot 20.33 uur. Deze treinen stoppen op alle tusschenliggende stations. AmsterdamHilversumAmersfoort. Uurdienst van 6.38 tot 20.38, bovendien op werkdagen een trein te 17.20, uitgezonderd Zaterdags. In omgekeerde richting eveneens uurdienst van 6.22 t>ot 20.22. Op het traject Amsterdam—Hilversum rijden bovendien op werkdagen de volgende treinen: 6.08, 6.35, 7.08 en 8.08. Op werkdagen behalve Zaterdags 17.08 en 18.08 en alleen Zaterdags 12.08, 13.08, 14.08, 15.08. Op het traject HilversumAmsterdam rijden bovendien op werkdagen de volgende treinen: 7.14, 7.59, 8.14 en 9.14, op werkdagen behalve Zaterdags 18.14, 19.14 en 20.14 en alleen Zater dags 13.14, 14.14, 15.14 en 16.14. Op de trajec ten AmsterdamHilversumAmersfoort en omgekeerd en Amsterdam—Hilversum en om gekeerd, wordt aan alle tusschenliggende sta tions gestopt. AmsterdamUtrechtGeldermaJsen. Uurdienst van 6.34 tot 20.34 en in omgekeer de richting van 7.32 bot 20.32. Op het traject AmsterdamUtrecht rijden bovendien de vol gende treinen; 5.34, 7.14, 9.14 en vervolgens om de twee uur tot 21.14. Op het traject UtrechtAmsterdam rijden bovendien de volgende treinen: 5.56, 6.56, 8.30, 10.30 eri vervolgens om de twee uur tot 20.30. ArnhemUtrechtDen Haag en Leiden. Uurdienst van 6.38 tot 19.38 en in omgekeer de richting uit Leiden van 7.14 ot 19.14 en uit Den Haag (S.S.) van 7.15 tot 19.15. Op het traject UtrechtDen Haag en Leiden rijdt bovendien een trein om 6.58 en in omge keerde richting te 20.14 van Leiden en te 20.15 van Den Haag. Op het traject ArnhemUtrecht rijdt boven dien een trein te 20.38 en in omgekeerde rich ting te 6.08 en 7.08. AmsterdamUitgeestAlkmaarDen Helder en Hoorn. Uurdienst van 6.05 tot 20.05. Op het traject. AmsterdamAlkmaar vertrekt bovendien een trein te 21.05. Op het traject AlkmaarAmster dam uurdienst van 6.44 tot 20.44. Op het tra ject HoornAlkmaar tweeuursdienst van 8.08 tot 20.08 en op het traject Den HelderAlk maar tweeuurdienst van 7.53 tot 19.53. U trechtAmersfoortHattcmerbroek. Op het traject UtrechtAmersfoort uurdienst van 6.18 tot 21.18 en in omgekeerde richting van 6.20 tot 21.20. Op het traject Amersfoort—Hattemerbroek tweeuurdienst van 7.05 tot 19.05 en in omge keerde richting van 8.55 tot 20.55. AmersfoortApeldoorn. Uit Amersfoort vertrekken treinen te 6.59, 7.59, 8.59, 9.59, 11.59, 13.59, 15.59, 16.59, 17.59 cn 19.59 en uit Apeldoorn te 7.35, 8.35, 9.35, 10.35 12.35, 14.35, 16.35, 17.35, 18.35 en 20.35. HilversumUtrecht. Uurdienst van 6.25 tot 21.25 en in omge keerde richting van 6.14 tot 21.141 HaarlemZandvoort Bad. Uurdienst van 6.52 tot 20.52 en in omgekeer de richting van 7.14 tot 21.14. AmsterdamZaandamHoornEnkhuizen. Tweeuurdienst van 6.47 tot 20.47 en in omge keerde richting van 7.35 tot 19.35. Voor andere lijnen en nadere bijzonderheden raadplege men de dienstregelingen op de sta tions. Spaarhuis, gevestigd te Haarlem. Ged. O. Gracht 47. R.c. rr.r. S. J. Pit. Cur. mr. J. H. J. Simons, Haarlem'. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: J. J. J. Dekker, reiziger, Dord recht; D. van Mourik. landbouwer, Herwijnen. Gedeponeerde uitdeellngslijsten: 3 Mei: Th. M. Janssen, aetkastelein, Deni Haag. Geëindigd door het verbindend worden der uit- deelingslijst. Uitk. 2.1 pCt. conc. crediteuren. 17 Mei: H. de Ligny, stalhouderij, Leiden. Idem. Uitk. 5.45 pCt. aan conc. crediteuren J. van Haaster, bloembolienhandelaar, Hille- gom. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 1.394 pCt. 18 Mei: H. Heenk, landbouwer en veehouder, Leimuiden. Idem. Uitk. 74.326 pCt. 19 Mei: N.V. Manufacturenhandel v.h. G. A. J. Meyer, gevestigd te IJmuiden-Oost. Idem. Uitk. 6.829 r' 3e pC't, Mei Allied Chemical American Bemberg American Can Co. Am. Car F.dry Am. Hide Leather Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Douglas Aircraft Dupont de Nem. 7 Dawesl. 5% Young General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Westen North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chambh Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Wool worth Building Wcstingh. Electr. ex dividend nieuwe aanfleelen. gedaan en iaten. t 22 21 143} 141 90 87 33} 31 146 149} 72 70 6! 5! 19 19 13} 14! 3 3 67} 68} 2! 2! 30! 31 57! 56} 149 152} 28} 28} 39! 40 12! 13! 3} 3! 20| 20! 2 2} 27 25} TT 34! 32! 9! 9! 175 177 16} 15 15 15! 53! 55 4} 4! 14! 14! 63! 62} 8 8} 7 7 8! 8} 5 5} 32 31 74 70 43} 42} 1 1 16! 16} 43 44 31 30} 82 82 20 150 i 91 38 i 152 i 75 i 61 22| 15 3 I 76 3 i 32 61 159 f 29 f 43 i 14 J 3 22 2 28 36: It 182 16 16 f 58 5 16f 65 i 10 5 -> 8 34! 83 47 1 18 50 31 87! ex coupon. bieden. Slotkoersen Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Berlyn 22 NEW YORK, 22 Mei 21 5!05 5!o5 9.25+ 9.25+ 22.42 22.40 1 3,21 i 3,19 1.77 1.80 40.00 40.00 20 5.05 9.25+ 22.42 3.26} 1.85 40.00 22 Mei 21 Mei Rubber Standaard Mel 20. lOf Juli 19.04 Sept 17.60 Oct. 17.25 Katoen Nieuw contract Juli 9.36- Oct. 8.67 Dec. 8.56-- Koffie (Rio - Nieuw contract) Mei 3,70- Juli 3.72- Kept. 3.72-+ Dec. 3.82-+ Mrt. Suiker 20.57f 19.57 18.05 17.57 9.23 8.51-52 8.4i 3.70. 3.72.+ 3.72 3.82.+ NEW YORK, 22 Mei 22 Mei 21 Mei Pec. I7.05f 17,35 Jan. 16.95"! 17.25 Mrt. I6.75f 17.05f Jan. 8,49 Mrt. 8.30 Mei 8,16- 8,33.- 8.18 8.05 Mei Juli Dec. Sept. Mrt. Mei Juli 1.05! 1,11 Mei 1.11} Sept. 1.04 1.11 Juli 1,13 Dec 1.05 1.12} Sept. 1.15+ Mrt. i.08 1.12! Tin Loco 53.87 47.37 Termijn 51.50 (Santos) 5.51-5.47 5.62-+ 3.58 5.73--1- 3.69. 5.82-+ 5.79- 5.90-5.86.+ 5.92.+ 1.14! 1.16+ 1,18+ 82f 83 .83 82- 83 S3 82 i 22 Mei Tarwe Mei g5 Juli Sept Mais Mei 641 Juli 62 Sept 61 Reuzel Mei 5. iOt Juli 5.25f 22 Mei Tarwe Mei 7i f Juli 72 f Oct 75 -- Rogge Mei 47 f .- Oct 47 - - Juli 47 Haver Mei 33 Juli 3i i 21 Mei 47.25 90 dagen 50.87 46.75 CHICAGO, 22 Mei 22 Mei 21 Mei Haver Mei 37 i 38 i - Juli 33 - 34 - Sept. 31 i 32 •- Rogge - 63} - 62 - 61 4 477. i 4.85 21 Mei Mei Juli Sept. 46 -- 47! •- 49 - 45} 46 48| 70 - - Mei 74 g Juli 74 Oct 45! 46 46} Sept. 5.47 5.07 Oct 5.55 5.15 WINNIPEG, 22 Mei 22 Mei 21 Mei Gerst 36 f. 35f 37}- 36} 37 36 - Lijnzaad 158 1.58 161 1.61} 164 1 65 Mej Juli Oct LONDEN, 22 Mei. (D.N.B.) In het Engelsche Lagerhuis heeft de lord-grootzegelbewaarder Attlee de vorming van een productieraad aan gekondigd. Deze raad zal vertegenwoordigers omvatten van de voornaamste staatsinstanties, de vakver- eenigingen en de werkgevers. Voorzitter zal de minister zonder portefeuille, Greenwood, zijn. Er zullen speciale commissies gevormd worden voor de vergemakkelyking van de uitbreiding der werkgelegenheid. Bovendien zullen speciale maatregelen getroffen worden ter vermijding van verkwistingen. Attlee heeft verder in het Lagerhuis een wets ontwerp ingediend, dat betrekking heeft op spe ciale volmachten voor de regeering. Deze vol machten geven de regeering in geval van nood bevelsbevoegdheid over alle onderdanen en hun eigendom. Alles moet ter beschikking van den koning staan om de verdediging van het empire, de instandhouding der openbare orde en de voort zetting van den oorlog, benevens de noodzake- lyke beschikbaarstelling van hulpkrachten te verzekeren. Dit wetsontwerp over de speciale volmachten is door het Lagerhuis in alle lezingen aangeno men. Nadat ook het Hoogerhuis zijn goedkeuring aan het ontwerp had gehecht, heeft de Koning het onderteekend, waarmede de wet van kracht is geworden. 37! 37 Oct 301 351 LONDEN, 22 Mei (D.N.B.)De Hertog van Gloucester, die in België als staf-officier bij het Britsche expeditie-leger stond, is vandaar met een dringende opdracht ver rassend snel naar Engeland teruggekeerd. Zyn opdracht hangt samen met de ver twijfelde positie van de Noordelyke legers der Geallieerden. Het vertrek van den her tog wordt voorts als een nieuw symptoom beschouwd voor de neiging der Engelschen, zich op hun eilandenrijk terug te trekken. De oorlogscorrespondenten aan het Engel sche front in Frankryk zijn, naar de „Popoio di Roma" uit Londen verneemt, naar Engeland teruggekeerd. Hun terugroeping werd gelast, omdat later „de ter beschikking staande ver voermiddelen volkomen door het aftrekkende leger gebruikt zullen moeten worden en omdat de sector, waarin de oorlogscorrespondenten zich bevonden, thans is blootgesteld aan hef tige Duitsche luchtaanvallen." LONDEN, 22 Mei (D. N. B.) Alle telefoon verkeer tusschen Londen en het vasteland zyn sedert Woensdag volkomen stopgezet. Uit Tokio meldt Domei, dat aangezien En geland Japan er van in kennis heeft gesteld, dat het niet in staat is om gedurende den Europeeschen oorlog een begin te maken met een telefonischen nieuwsdienst tusschen Tokio en Londen, deze dienst, die over een afstand van 15.000 KJM. zou gaan, en die eind van deze maand zou worden geopend, is afgeschre ven. LONDEN, 22 Mei (D.N.B.). De Daily Te legraph meldt, dat de angst voor parachutisten Scotland Yard er thans toe heeft gebracht ook tweehonderd leden der Italiaansche fascistische partij door detectieven der politieke politie scherp te laten bewaken. BOEKAREST, 22 Mei (D.N.B.). De Roe- meensche pers publiceert een officieele mede deeling van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt vastgesteld, dat twee vroe ger naai' het buitenland gevluchte leden van de IJzeren Garde, Horia Sima en Patrascoe, zich sinds 19 Mei in handen van de autoriteiten en in hechtenis bevinden. KABOEL, 22 Mei (D.N.E.). De Britsch-Indi- sche regeering heeft als aanvulling op de tot dusverre genomen maatregelen verdere voor zorgsmaatregelen genomen tegen eventueels opstandige bewegingen in het binnenland. BOEKAREST, 22 Mei (D.N.B.). In een Woens dag gepubliceerde bekendmaking van den Roe- meenschen gerreralen staf is per 23 Mei weder om een groot deel der Roemeensche reservisten voor de opleiding opgeroepen en wel zoowel manschappen als ook officieren en onderoffi cieren. Uitdrukkelijk wordt naar voren ge bracht, dat daarmede ook de verleende verloven ingetrokken worden. De opgeroepenen moeten zich binnen 24 uur bij hun troependeelen mel den. Uitgezonderd blijft slechts het personeel der belangrijkste ministeries, der staatsspoor wegen, der P.T.T. en verder die reservisten, die werkzaam zijn bij fortificatiewerken, den aanleg van spoorwegen en tramlijnen en ten slotte met speciale goedkeuring van den generalen staf het personeel der steenkoolmynen, petroleum- maatschappyen en suikerbieten verbouwende boeren. LITTORIA, 22 Mei (Stefani). De Japansch6 vriendschapsmissie naar Italië is vanmorgen be gonnen met een bezoek aan de ontgonnen R°' meinsche gronden en de steden, die daar doof het fascisme zyn gesticht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2