diatt &ldmh.t&e,h.de.K& Parachutisten traden zeer correct op Genezing door ultra-geluid Soldaten mochten naar huis STEEKVLAMMEN Vrouw te Utrecht neergestoken De toestand van wegen en bruggen in verschillende gemeenten Inwendige massage doet rheumatiek genezen Kerkelijk Leven Herstelde veerdiensten BURGERS VERTELLEN HUN ERVARINGEN GROOTE DRUKTE IN DEN BOSCH DUJNDUKJJAG 2ó MEi ly40 Geëvacueerden uit Rotterdam Opgave door huisvestende gemeenten Radio-uitzending van officieele berichten Dienstregeling N.S. verkrijgbaar Vluchtelingenstroom naar Parijs Storm teistert haven van Valparaiso Burgerslachtoffers te Bremen begraven Dader sprong daarna in de Vecht Motorrijtuigenbelasting Teruggave van het na 31 Mei 1940 verschuldigde toegestaan VON EPP TE ROME GEËERD H.H. Wijdingen Bisdom Breda ■Duitsche soldaten hielpen mede om het den bewoners zoo dragelijk mogelijk te maken V eerdiensten Ontroerend weerzien van ver wanten en vrienden Staanplaatsen in autobussen Naar huis, maar hoe? Weerzien! Ter voorkoming van vertraging en klachten ver zoeken wij onzen adverteerders er rekening mede te houden, dat alle advertentiën naam en adres van den steller moeten bevatten en advertentiën onder no. of leiier niet meer worden opgenomen. vormd. De bewoners van Ockenburgh protes teeren uit eigen vrijen wil tegen de geruchten, die er over het optreden van de Duitsche troe pen op dit gebied de ronde hebben gedaan. Intusschen is de rust weergekeerd. In Ocken burgh regeert de lente en het is er mooier dan ooit. De specht klopt nerveus gaten in de schors van de boomen en de aanplantingen gele brem staan al in vollen gloed. Het leven gaat verder. Ook hier De Regeeringscommissaris voor hulpverlee ning aan Rotterdam verzoekt, in overleg met den Duitschen Bevelhebber in Nederland, den burgemeesters in de provincie Zuid-Holland, in wier gemeenten geëvacueerden uit Rotterdam zjjn ondergebracht, het juiste aantal daarvan heden, 22 Mei'40,voor 13 uur, telefonisch aan 't regeeringscommissariaat, Laan Copes van Cat- tenburch 11, 's-Gravenhage (telefoonnummers 183550, 183551, 183552, 112502) bekend te maken. Te beginnen met heden zullen de radio uitzendingen van officieele berichten plaats hebben van half vier tot vier uur en van half acht tot acht uur des avonds, zoodat de uit zending des morgens vervalt. Voorloopig zal op Zondag een uitzending plaats hebben en wel van half acht tot acht uur. FRANSCHE GRENS, 23 Mei (D.N.B.) In grooten getale blijven vluchtelingen naar Parijs stroomen. Voortdurend komen vrachtauto's met uitgewekenen en huisraad aan. Vaak komen zij ook uit het Oosten gefietst. Des nachts slapen zij op de Parijsche voetpaden, totdat de politie hen naar een toevluchtsoord voor vluchtelingen brengt. De verkoop en het verbruik van gecon denseerde melk is Woensdagavond in Parijs ver boden. uitgezonderd voor kinderen en zieken. De winkeliers zijn verplicht htm voorraden gecon denseerde melk bij de autoriteiten op te geven. SANTIAGO DE CHILI, 23 Mei. (D.N.B.) De haven van Valparaiso is gistermorgen door een storm geteisterd. Het eenige drijvende dok van de haven is met het zich daarin bevindende schip gezonken; bovendien zijn verscheidene andere vaartuigen vergaan. Een deel van de kade werd vernield. De Chileensche kruiser „Latorre" liep lichte beschadiging op. Ook in andere deelen van Midden-Chili werd door storm en overstroomingen schade aangericht. Voor zoover bekend vallen echter geen slacht offers te betreuren BREMEN, 23 Mei. (D.N.B.). Bij de luchtaan vallen van de Engelschen op Bremen in den nacht van 17 op 18 Mei en van 18 op 19 Mei zijn vijftien burgers gedood. De slachtoffers zijn vandaag begraven. De burgemeester van Bre men heeft verklaard, dat de bevolking met droefheid denkt aan deze offers, die gevallen zijn in den strijd voor de vrijheid en de sterkte van Duitschland. Engeland zal de vergelding krijgen. Na acht maanden van zgn. „stil len" oorlog, waarmede de Geal lieerden hoopten Duitschland door een zoo straf mogelijke blokkade uit te putten en economisch bloed af te tappen, zijn tegelijk met een der schoon ste lentes in de natuur de geweldige Duitsche offensieven losgebarsten. Als een vulkaan is het Derde Rijk geërup- teerd en heelt stroomen van vuur en staal en troepen uitgestooten, die als gloeiende en verzengende lava-stroomen zich steeds verbreedend Westwaarts voortbewegen en de Kanaal-kust reeds hebben bereikt. Al wie bij de herinnerin gen van 1914 te rade gaat en daaruit conclusies wil trekken ten aanzien van heden en toekomst, begaat een hache lijke speculatie. De Duitsche strategie, opereerend met een verbijsterend snel, vervaarlijk gemechaniseerd leger op het land en in de lucht, werkt als met steek vlammen, die plaatselijk het zwaarste pantser van legers, materiaal en stellin gen schijnen te doorboren, maar daar naast de omgeving intact laten. In ons eigen land heb'ben wij dat kunnen con- stateeren, waar de oorlogsverwoestingen sterk gelocaliseerd zijn en onmiddellijk naast de geschroeide zwarte strepen de lente is blijven glimlachen en het onge schonden leven voortgaat. Voor zoover wij aan de hand van de ter beschikking gestelde gegevens kunnen oordeelen, hebben de Duitsche successen in Frank rijk en België en de razende snelheid, waarmede deze zich voltrokken, bewe zen, dat Nederland in den vijfdaagschen veldtocht, alle omstandigheden en ge beurtenissen en vooral het ontbreken van geallieerde hulp in aanmerking ge nomen, een te goed figuur van weer standskracht en weerbaarheid heeft gemaakt om zich van welke zijde dan ook verwijten of blijken van teleurstel ling te behoeven laten aanleunen. Hoe deze oorlog ook zal eindigen en God geve, dat hij spoedig moge eindigen Nederland zal er uit te voorschijn komen met onbezoe deld blazoen, geëerd en gerespecteerd door den tegenstander, tegen wiens overmacht het moedig heeft stand ge houden zoolang dat redelijk en zedelijk verantwoord was. Onder ultra-geluid verstaat men tonen, die door ons oor niet meer kunnen worden waar genomen. Dit is het geval bij trillingen, die de geleidende stof lucht, water, metaal e.d. meer dan 15000 maal per seconde in beweging brengen, waarvan dus het trillingsgetal grooter is dan 15000 per seconde. Ter vergelijking met dit cijfer diene, dat de diepste door ons waar genomen tonen 16 trillingen per seconde aan wijzen, terwijl in de muziek trillingsgetallen tot 4000 per seconde worden benut. Het ultra-geluid is er dus wel als trilling, maar kan niet als „toon" worden gehoord. Men zou dan ook kunnen denken, dat dit voor den mensch zonder beteekenis is. Toch heeft het reeds een practische toepassing gevonden en wel in het belang der lijdende menschheid. Over de beteekenis dezer ultra- geluids-therapie vonden wij *n opstel in de „Umschau in Wissenschaft und Technik", waaruit hier het voornaamste wordt ver meld. De ultra-geluidsgolven hebben aldus schrijft tir. Pohlman een grooten invloed op ver schillende levensprocessen, en dit behoeft niet te verwonderen. Want door hun werking ont staan in vloeistoffen snelle bewegingen, waarbil holten worden gevormd, die onmiddellijk daarna weer „dichtklappen". Men ziet dan ook, dat bij kikkers en visschen onder invloed van deze trillingen allerlei beschadigingen optreden: lichaamsdeelen veranderen van vorm of scheu ren, roode bloedlichaampjes verliezen hun kleur. Ziekteverwekkende bacterie-soorten zijn na de geluidsbehandeling soms nog gevaarlijker, soms ook minder gevaarlijk geworden. Zelfs worden kleine visschen gedood, terwijl het. kikkerhart dat onder andere omstandig heden een groot weerstandsvermogen bezit spoedig wordt verlamd. Het schadelijke effect verdwijnt daarentegen bij vermindering van het aantal trillingen of als overdruk wordt aangewend. Door dezen laatste immers wordt vermeden dat door de geluidsgolven de gevaar lijke vorming van holten en het weer dicht klappen hiervan zal optreden. Voor de vernietiging van kankergezwellen kan men het ultra-geluid niet bezigen, want ook de gezonde weefsels in de buurt daarvan zouden hierdoor worden beschadigd. Bij voor zichtige behandeling gedurende korten tijd kan men echter door deze trillingen sommige ziek ten met goed gevolg bestrijden. Want de ultra- golven verhoogien dan ademhaling en voedsel- verbranding in de cellen; er treedt een soort van „inwendige massage" op. Tevens verhoogen zij de temperatuur, terwijl ook door hun invloed verschillende medicamenten beter kunnen wor den opgenomen. Hun werking uit zich dus voor al in een versnelling der levensprocessen en dat kan in sommige gevallen een genezing bevorderen. Dit bleek, toen men proeven op menschelijke patiënten ging nemen. Eerst werd toen vast gesteld, welke sterkte van het ultra-geluid zon der gevaar kan worden gebruikt. Als dit nog te sterk was, ontstond een roodgekleurde op zwelling van de huid, die langzaam weer ver dween, of bij grooter geluidswerking: een verwonding, die daarna genas. Werd daarentegen een geringer geluids sterkte gebruikt, dan kon bij sommige ziek ten een genezende werking worden waarge nomen en wel met name bij ischias of ge- wrichtsrheumatiek. Deze werd meestal genezen in 8—14 dagen, ook in gevallen, waarbij andere methoden geen succes hadden. De ultra-geluids-therapie kan dus voor de toekomst nog belangrijke beteekenis blijken te bezitten. De onderzoekingen hier over worden voortgezet. Woensdagavond, omstreeks tien uur, stond de 25-jarige juffrouw H. W., wier man in militairen dienst is, wonende in de Pom poenstraat, te praten met een buurvrouw, toen zij eensklaps werd aangevallen door den 23-jarigen C. K., een bewoner van de Ci troenstraat. Begunstigd door het avondlijk duister was deze laatste zijn niets vermoedend slacht offer met een dolkmes genaderd en wist haar zoodoende onverhoeds neer te steken. Voordat de toegesnelde bewoners zich van den omvang van het drama hadden kunnen overtuigen, had de dader zich reeds van de plaats, waar zijn bloedend en gillend slachtoffer lag, verwijderd en sprong in het Vechtwater. Spoedig daarop werd hij door een aantal mannen uit het water getrokken en naar de wo ning van Dr. de Vries in de Thorbeckelaan overgebracht. De geneesheer adviseerde de politie, die in middels was gearriveerd, den man naar zijn wo- nng over te brengen, waar hij eenige uren in bed doorbracht, met het oog op een mogelijke long ontsteking. Het slachtoffer werd per G. G. en G. D. naar het S. en A. Ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen gelastte de hoofdcommissaris van politie 't transport van den dader naar het hoofdbureau, waar hem een verhoor werd afge nomen. De politie heeft de zaak in onderzoek en ver hoort de verschillende getuigen. Omtrent de aanleiding tot zijn daad kon de dader niets mededeelen. Van de zijde van A.N.W.B. en K.N.A.C. en van den B.B.N., welke het betreffende verzoek heeft gedaan, wordt medegedeeld, dat het departement van Financiën heeft bepaald, dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde motorrijtuigenbelasting, welke verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit be treft zoowel kwartaalkaarten als 60-dagen kaar ten. Men dient zich met de belastingkaart te vervoegen bij denontvanger der directe belas tingen. afdeeling motorrijtuigen-belasting, waar de belastingkaart werd verstrekt. ROME 23 Mei. (D.N.B.) Ter eere van den Rijksstadhouder Ritter von Epp is gisteravond een bijeenkomst gehouden in het Argentijnsche theater, waar o.a. aanwezig waren de minister voor Italiaansch Afrika Teruzzi, de Duitsche ambassadeur von Mackensen en tal van voor aanstaande personen van parftj en staat. San Giorgi, lid van den nationalen raad hield een rede over den groei van Italië tot Keizerrijk en zijn groote successen in Afrika. De avond werd besloten met geestdriftige betoogingen voor het rijk van Adolf Hitler en het fascistische Italië, alsmede voor de overwinning der Duitsche wa penen. De uitgestelde H.H. Wijdingen op het Groot-Seminarie te Hoeven (N.B.) zullen op Zondag 26 Mei in de kapel van het Se minarie plaats hebben. De nieuw gewijde priesters zullen hun eerste plechtige H. Mis in hun parochiekerk op Dinsdag 28 Mei opdragen. Uit rapporten, welke de A.N. W. B. "heeft ontvangen van zijn consuls, heeft de Bond de onderstaande lijst kunnen opstellen, waar in men gegevens vindt over den toestand van wegen en bruggen rondom verschillen de gemeenten. AALSMEER. Alle wegen, bruggen en rij wielpaden zijn in orde. APELDOORN. De brug over de Deventer - straat over het kanaal is weer hersteld. BEUSICHEM. De wegen zijn niet bescha digd. Alleen de grintwegen onder Culem- borg, met name de Roetveldsehe weg en de dijk van Culemborg naar Vianen hebben door zwaar transport eenigszins geleden, maar zijn wel bruikbaar. DE BILT. Alle wegen, bruggen en rijwiel paden verkeeren in bruikbaren staat. BLOEMENDAAL. Alle wegen en bruggen in bruikbaren staat. DELFT. Alle rijwielpaden zijn normaal bruikbaar. DUSSEN. De brug bij het Keizersveer be staat niet meer. Voetgangers en fietsers wor den vervoerd met een (motor) roeiboot, tegen den prijs van 0.15 per enkele reis. Er wordt gevaren van ongeveer 6 tot 21 uur. De bruggen bij Heusden, Nederhemert (het eiland) en de militaire noodbrug bij Drongelen bestaan niet meer. Het veer te Drongelen vaart nog niet; het verkeer met vierwielige wagens gaat over het Oappelsche veer en geschiedt dag en nacht kosteloos. Daar dit kabelveer ten hoogste zes kleine auto's kan vervoeren, moet rekening wor- Het duinlandschap Ockenburgh, dat ten Zuiden van Loosduinen gelegen is en eenige uitgestrekte landgoederen omvat, is in den laatsten tijd in radio- en persberichten her haaldelijk genoemd. In deze boschrijke streek met haar wellderige flora, waar het nu volop lente is, waar de nachtegaal zich laat hooren en de koekoek en de zanglijster en waar heele velden lelietjes der dalen en wilde hyacinten den grond wit en paars kleuren, daar is gedurende twee dagen met groote felheid gestreden. De burgers, die in deze omgeving wonen, hebben het gevecht van zeer nabij meegemaakt en toen de Duit sche troepen deze gebieden in bezit namen, hebben zij tweemaal vier en twintig uur in een garage en later in een zomerhuis op een der landgoederen gevangen gezeten, omdat het uiteraard onmogelijk was dat zij zich in het heetst van het gevecht vrij bewogen. Zij hebben daar, in oorlogstijd, het eerste con tact gehad met de Duitsche troepen. Verscheidenen van deze menschen hebben het Vad. een en ander over hun ervaringen ver teld en daarbij was hun spontaan en eerlijk getuigenis éénstemmig: het optreden van de Duitsche troepen tijdens den oorlog was jegens ons, burgers, niet slechts correct maar het was vriendschappelijk en alleszins menschelijk. Voor- deze behandeling, die men van een strijdend leger niet durfde verwachten, zijn de bewoners van Ockenburgh den Duitschers in hooge mate erkentelijk. Het relaas van een tuinmansvrouw was al dadelijk overtuigend en liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wij nemen ons petje voor ze af, zei de vrouw letterlijk. Zij kwamen hier toch om te vechten maar zij hebben alles gedaan om ons zooveel mogelijk op ons gemak te stellen en zij gedroe gen zich alsof zij vrienden waren. Vrijdagmor gen toen vier parachutisten ons huisje in be slag kwamen nemen, moesten wij in de ga rage worden opgesloten. Maar de Duitsche soldaten hebben on middellijk gezorgd, dat wij beddegoed uit ons huis kregen, zoodat wij in de garage den nacht zoo goed mogelijk konden door brengen. Zelfs deelden zij met ons hun voedsel. Den volgenden dag gaf men ons zelfs toestemming om naar een boerderij buiten het gevechtsgebied te vluchten. Om dat wij echter nog draalden en een en an der in orde wilden brengen, lieten wjj het gunstige oogenblik voorbij gaan. De strijd was opnieuw ontbrand en het was voor ons levensgevaarlijk ons op den weg te bevin den. Wij hebben toen ongeveer een half uur met z'n vieren plat op derv, grond bij een mitrailleur moeten liggen tot het vuur ge staakt kon worden. In het dorp heeft dit aanleiding gegeven tot het praatje dat wij als dekking zouden zijn gebruikt. Dit is echter absoluut onwaar. Het was op dat oogenblik ons eigen belang dat wij daar op den grond lagen, omdat iedere beweging ons noodlottig had kunnen worden. Later heeft men ons opgesloten in een kamer van het zomerhuis, dat op ons landgoed ligt. Daar hebben de Duitschers langzamerhand nog andere burgers, die zij in de omgeving aan- den gehouden met ernstige opstoppingen. Alle wegen zijn behoorlijk berijdbaar. GOUDA. Alle wegen verkeeren in goeden staat. HAARLEM. Alle wegen in bruikbaren toe stand. HEEMSTEDE. Alle wegen in goeden staat. KATWIJK. Idem. KETHEL. Alle wegen, bruggen en rijwiel paden in normalen toestand. De weg Kethel KandelaarDelft is normaal. De weg Kethel AbtwoudschcwcgDelft is bij Delft bescha digd; de brug is weg, doch een begaanbare noodbrug heeft deze vervangen. LEIDEN. Alle wegen, bruggen en rijwiel paden. zijn in orde. LEIMUIDEN. Alles normaal. MEDEMBLIK. Behoudens de eewoue af sluitingen ondervindt het verkeer geen hinder. MONNIKENDAM. Alle wegen, bruggen en rijwielpaden verkeeren in goed bruikbaren staat. OEGSTGEEST. De wegen en bruggen zijn weer in orde; slechts liggen op verschillende plaatsen langs den weg naar Wassenaar de te gels der rijwielpaden los. PIJNACKER. Alle wegen en bruggen we derom in goeden staat; enkele rijwielpaden zijn beschadigd, doch zullen binnen een week tijd hersteld zijn. RIJSWIJK (Z.H.). Alles in orde. SCHAGEN. Geen verkeersbelemmeringen. UTRECHT. Het rijwielverkeer naar De Bilt even door het fort aan de Biltstraat is nog ge stremd. De straatweg UtrechtWoudenberg en nevengelegen rijwielpaden zijn vrijwel onbe schadigd. Bij station Woudenberg liggen twee noodbruggen, die voor zwaar verkeer berijdbaar zijn. Op deze bruggen éénrichtingverkeer. VELSEN. Alle verkeerswegen en fiets paden normaal. troffen, binnengebracht. Tenslotte waren wij met 27 man bij elkaar. Toen ik de Duitsche soldaten er op opmerk zaam had gemaakt, dat zich elders in het huis voldoende beddegoed bevond, hebben zij dat ons gebracht, zoodat wij ook in deze ka mer den nacht uitgestrekt konden doorbren gen. En hoe hebben de Duitsche troepen het huis achtergelaten? Zij hebben alles gedaan wat zij konden om onze eigendommen zooveel mogelijk te sparen. Op de fietsen en de radio na, hebben zij ook niets meegenomen, wat hun niet toe behoorde. Natuurlijk was het overal een groote rommel. Daar wij in het hartje van het ge vechtsgebied woonden en ons huisje als ver- bindingspost dienst deed, behoeft dat ook geen verwondering te wekken. Maar de Duitschers hebben niets onnoodig beschadigd. Heeft u werk voor de troepen moeten ver richten? Neen, men heeft ons tot niets gedwongen Natuurlijk heb ik thee gezet, toen my dat ge vraagd werd en ook hebben wij meegeholpen met het transport van gewonden, maar dat sprak vanzelf. De houding, die de Duitschers aannamen, was immers zoo vriendschappelijk. Maar het gerucht, dat in het dorp de ronde deed, dat wij verplicht waren mee te helpen met het graven van kuilen en loopgraven, is geheel en al onwaar. En hoe waren de Duitsche parachutisten gekleed? Allemaal in de Duitsche uniform. Wij hebben er niet één gezien die 'n Neder- landsche uniform droeg, zoals men elders be weert gezien te hebben. U vertelde ons, dat de Duitsche soldaten u en uw man zelfs voedsel hebben gegeven. Hadden zij dan zooveel bij zich? Zeker, de Duitsche troepen hadden allerlei etenswaren bij zich. Natuurlijk hebben zij mee gegeten van wat wij in huis hadden, maar zij hebben ons niet laten verhongeren en van wat zij bij zich hadden eerlijk meegedeeld. Neen, wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij, de ernstige omstandigheden in aanmerking geno men, bijzonder goed en menschelijk zijn behan deld. Hoewel ik vrouw alleen was onder zooveel mannen, is mjj niet de minste overlast aan gedaan. Tot zoover het verhaal van de tuinmans vrouw. De eigenaar van het landgoed, die tijdens den oorlog niet op zijn terein aanwezig was geweest, maar die zoo vriendelijk was gele genheid te geven alles in oogenschouw te nemen en zijn personeel te ondervragen, bevestigde achteraf, dat zijn bezittingen in het zomerhuis en in enkele kleine bijgebou wen, zich alle op hun plaats bevonden. Ook zijn provisiekast, die bij onderzoek van zijn huis op wapens e.d., natuurlijk was open gebroken, was hoegenaamd niet aangespro ken. Bij een oud-planter, die met zijn gezin in de omgeving een kleine villa bewoont heeft het Vad. eveneens zijn licht opgestoken. Ook in den tuin van dit huis haden de Duitschers post ge vat. Den bewoners was echter geen enkel leed geschied en zij mochten zich zelfs vrij bewegen. Alleen werden de telefoondraden doorgesneden, wat gezien den oorlogstoestand, alleszins begrij pelijk was. De Duitsche soldaten gedroegen zich uitermate correct. Hiér hadden de Duitsche sol daten gevraagd „Haben Sie Kartoffeln. Wir wollen zahlen." En ook verder was de verstand houding uitstekend geweest. De vrouw des hui zes had de thee, die de Duitschers in kleine pakjes hadden meegebracht, voor hen klaarge maakt en mee geproefd van het oorlogsprovi and. Later hadden de troepen, die in de omge ving van dit huis gelegerd waren geweest, de groeten laten overbrengen aan de familie, met wie zij op zoo goeden voet hadden gestaan. In dagen van groote spanning, zooals die welke achter ons liggen, neemt de fantasie van de menschen een hooge vlucht. Dan begint het met een veronderstelling, die als een vaststaand feit wordt verder verteld en die in de circulatie allengs tot 'n volstrekte onwaarheid' wordt ver- VOORSCHOTEN. Alle bruggen, rijwiel paden enz. thans weer normaal te gebruiken. WASSENAAR. Alle wegen, bruggen en rijwielpaden verkeeren in bruikbaren toestand. ZANDVOORT. Niets beschadigd. ZOETERMEER. Alles volkomen normaal. ROTTERDAM. Er is geen fietsvergun ning meer noodig; uit westelijke richting ko mend moet men overvaren aan de Parkhaven. Uit de richting Gouda komend bij het Kra- Jingsche veer. Auto's hebben geen vergunning noodig voor de Maasbrug, maar kunnen beter gebruik maken van het wagenveer aan de Parkhaven, dat van 7 tot 20 uur vaart. Busverbinding Rotterdam-Zuid (Rozenstraat) naar Zwijndrecht, Strijen, Oud Beyerland, Goudswaard, Poortugaal, voorloopig uit Rot terdam om 8, 11, 14 en 17 uur. Bus Den Haag—Rotterdam. Fa. Van Zetten. Vertrek Den Haag Spui/Turfmarkt. Vertrek Rotterdam: Van Heusdenstraat hoek Vieram- bachtstraat. Van Den Haag van 7 tot 21 uur ongeveer om de drie kwartier (ongeregeld en zoolang de vergunning loopt). Van de bootdiensten RotterdamZierikzee en Rotterdam—Middelburg is nog niets bekend. Tram Rotterdam—Oostvoornc. Vertrek Rot terdam 9, 13.35, 16, 18.36 uur. Tram Rotterdam—Hellevoetsluis. Vertrek Rotterdam 9, 10.25, 13.35, 16, 18.36 uur. RotterdamOuddorp en Rotterdam—Oolt- gensplaat 9, 10.25 en 16 uur. Rotterdam—Zuid Beyerland en Rotterdam Willemstad 8.20, 10.30, 13.25, 16.15 uur. WIJHE. De veerdienst wordt thans on derhouden door roeibooten. Wij ontvingen voorts mededeelingen over de volgende veerdiensten: ROZENBURG: normaal verkeer mogelijk. MAASSLUIS—BRIELLE: van Maassluis en van Brielle om 6 uur, 7 uur, 8 uur tot 21 uur. Van Rozenburg naar beide zijden om 6.30, 7.30, 8.30 enz. DRIELSCHE VEER: voetgangers en rijwielen. RENKUMSCHE VEER: voor alle verkeer. LEXKENSVEER: roeiboot. DORDRECHT: veren Zwijndrecht, Papen- drecht en Kop van 't Land normaal. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat de dienstregeling van den trei nenloop, welke heden 23 Mei is ingevoerd, aan de stations verkrijgbaar zal worden ge steld. Voor zoover dat mogelijk is, worden alle stations nog heden daarvan voorzien. Dat is een drukte geweest in Den Bosch. Onze „jongens" mochten naar huis, zoo schrijft het Huisgezin. Wel waren er in den loop van de vorige dagen al meerderen, in een burgerpakje, dat ze hier en daar op den kop hadden kunnen tikken, althans dikwijls allerzotst uitgedoscht, huistoe gekomen, om dat hun was gezegd dat zulks mocht, of om dat zij dit van meening waren, maar daarna was toch weer door de radio omgeroepen, dat ze zich moesten voegen bij den troep, waar toe zij behoord hadden of, zoo dit niet mogelijk was, zich melden bij den dichtst bijzijnden militairen commandant. Dat was een tegenvaller, want ze wisten niet,, wat er met hen gebeuren zou, omdat er in deze dagen zoo veel is, wat nog onzeker schijnt. Zij deden echter hun plicht. In den loop van den dag evenwel wezen de teekenen er wel op, dat allen echt huistoe zou den mogen gaan. Althans in de ochtenduren arriveerde er van „ergens" uit Nederland op de Parade een co lonne militaire vrachtauto's „afgeladen" vol met soldaten en onderofficieren, gediend hebbend bij allerlei wapens en al honderden als „voet volk." Hier aangekomen kregen zij verlof op eigen gelegenheid weer naar hun haardsteden terug te keeren. Zoo zag men in den voormiddag reeds van uit onze stad honderden jongens in alle richtingen zich verspreiden. Maar in den loop van den middag werd Den Bosch het centrum, waar duizenden het uur der „bevrijding" verwachtten. Waar ze zoo'opeens vandaan kwamen, de hemel wist 't aanvankelijk alleen. Maar op een gegeven oogenblik werd het een rush naar onze oude vesting; in groote en kleine groepen, alleen of met 'n paar man kwamen ze de straten binnen en de markt op getip peld, in eindelooze rijen als bijen, die hun korf binnenvliegen en hem zoo snel mogelijk weer verlaten. Moe, zeer moe, waren de meesten. Want ze waren al een paar dagen op route, kilometers en kilometers hadden ze geloopen. We spraken er die van Noord- en Zuid-Beve land en van Walcheren af waren komen loopen, er waren erbij van Bergen op Zoom vandaan en van achter Breda. Ën zwaar was het meerendeel bepakt en bezakt. Het heele eind hadden ze af gelegd met volledige bepakking op den rug, de deken en de veldjas, zoo ze die niet hadden aan getrokken, incluis, den helm aan den koppelriem bengelend en daarbij nog dikwijls een koffer, waarin eigen spulletjes zaten en een plunje-zak op den koop toe. Anderen waren gelukkiger ge weest; ze hadden een fiets hier of daar kunnen leenen en hadden zoo, met dikwijls een kame raad achterop den langen tocht volbracht, of ze waren door een burger „opgenomen", die hen stadwaarts reed. Velen droegen nog de officieele militaire uni form: de broek en de tuniek met de puttees of de kaplaarzen, maar groot was ook het getal dergenen, die het een of ander misten en hier zonder kwartiermuts, in de groene werkbroek en het werkpakje, in overalls arriveerden. En dan waren er ook verschillenden in wie men moeilijk den soldaat kon herkennen. Men zag de vreemdste combinaties in de klee ding: vette werkbroek en daarop een effen helkleurige trui met strepen, een colbertje op de „pofbroek" en een burgerhoed op 't hoofd. En tusschen die carnavalesk aandoende groepen, waarvan de vreemde indruk nog werd vergroot, doordat zeer velen een baard van een „el" lang hadden, en hun gezichten dik onder het staf „zaten," bevonden zich ook matrozen en mari niers in hun blauwe kielen en uniformen. Allen begaven zij zich naar Achter het Stad huis, waar zij een bewijs, om vrij naar huis te mogen gaan, konden Verkrijgen. Het was er op sommige oogenblikken een dringen van je De inspecteur-generaal van het Verkeer maakt bekend, dat tot nader order in autobus sen, in afwijking van het vermelde op de keu ringsbewijzen, staanplaatsen worden toege laten. welste: want hoe eerder hoe liever naar huis was ieders wensch. De politie had handen vol werk om die dringende jongens rustig in de rij te houden. Ieder kreeg z'n beurt en zoodra ze 't witte pa- pierke hadden „ja, wat nu?" Want nu kwam pas het groote probleem: hoe een gelegenheid te vinden, die hen naar huis, althans zoo dicht mogelijk bij moeder de vrouw, de kinders of de ouders, zou brengen? Thuis was dikwijls nog zoo ver weg en de meesten waren reeds zoo moe: eerst die angstig-spannende dagen van den strijd en daarna die lange, lange tocht, dikwerf zonder behoorlijk voedsel en geen cent op zak. De Bosschenaren, die bij honderdtallen waren samengedromd, zagen de vermoeienis van de bezwete jongens: hun goede hart behoefde geen aansporing. Zij ontfermden zich over de soldaatjes en ze haalden ze bij hen binnen en deden ze goed. Wat smaakte de heerlijk verfrisschende dronk, wat gingen de boterhammen er in als koek, wat een tractatie vormde een gebakken eitje of een lekker malsch gebraden stukje vleesch met aardappelen en 'n portie groenten en als extraatje 'n fijne sigaar! „Komt 'r mar in, hoor!" klonk het gul, overall En waar binnen geen plaats was, daar kwam men wel met bladen vol naar buiten en werd hiervan met goedgeefsche hand uitgereikt. Onder het verorberen van het versterkende maal of hapje vertelden ze van wat ze doorstaan hadden, in sobere woorden slechts van den strjjd dien ze op verschillende plaatsen hadden gevoerd en die vooral in Zeeland, waar ze van daan waren gekomen, zeer heet was geweest. Aan het nemen van een flinke rust dachten ze niet: „al moet ik op m'n knieën kruipen, ik ga direct naar huis." En dan stapten ze weer op met hun pakken en dikwijls ook met een paar guldentjes en een stuk of wat boterhammen „voor'onderweg" in den zak. Die een fiets had den waren alleen of met een makker op de „duo-zit" zóó weg, de anderen zochten naar vrachtauto's, waarop de naam van de plaats, waar zij woonden, of die in de nabijheid er van, of „dien kant op" was gelegen, stond geschil derd. Vonden zij er een dan werd er meteen een aanval op gedaan. En geen chauffeur kon dien aanval weerstaan. Hij deed er ook geen moeite voor. Graag gaf hij permissie en met een wagen volgeladen verliet hij, onder hoera-geroep van zijn levende last en dat van 't toeschouwende publiek, de stad. Ook particulieren ruimden vriendelijk een of meer plaatsjes in hun wagen in voor de jongens en hun bagage, terwijl de Duitsche soldaten op hun auto's er ook velen meenamen. Autobussen, voor zoover zij reden, kregen aan de soldaten klanten, doch lang niet allen slaagden er in een voertuig te vinden en zij begonnen mar- weer aan een nieuwen marsch, naar het Noorden, het Oosten, het Westen en het Zuiden in de hoop onderweg nog wel te zullen kunnen worden „opgepikt". Het gerucht, dat in Den Bosch zoovele Ne derlandsche militairen waren aangekomen, verspreidde zich als een loopend vuurtje ook in de omgeving en spoedig mengde zich onder de kijkende Bosschenaren tientallen van den buiten in de verwachting, datEn ontroe rende momenten waren het als een vrouw, een vader of een moeder in den stroom plotseling hun man, hun jongen zagenEerst de roep van den naam, dan het hooren van de be kende stem, even stilstaan, nog eens dezelfde roep een looppas enonder tranen een omhelzing, o zoc innig en liefdevol. In den laten middag kwamen weer nieuwe stroomen uit Zeeland aan. Zij konden op het stadhuis niet meer geholpen worden en moch ten niet worden afgevoerd. Zij moesten dus in onze stad den nieuwen dag afwachten. Velen hunner kregen gastvrij kwartier en logies bij de Bosschenaren, die hun huizen wijd open zetten, de anderen vonden door de goede zor gen der Duitsche bezettingsautoriteiten onder dak in de veemarkthallen. Zoo is het den heelen middag en avond in de stad een drukte van belang geweest, was zij getuige van een wel ongewoon schouwspel, dat wellicht en hopelijk nimmer meer herhaald zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5