Verstapping DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Nijmegen en Waalwijk gebombardeerd Strijd om den Stadsschouwburg i Duitsch Opperbevel deelt mede: Liefdesdrama te Amsterdam Haarlem, 23 Mei Vóór 25 jaar iL i Een witte bruidsstoet op de fiets MISBRUIK VAN HET ROODE KRUIS DONDERDAG 23 MEI 1940 STADSNIEUWS Een sprookjesgeschenkof een olifant uit de loterij? TECHNISCHE WETENSCHAPPEN RESA ARNHEM w üUt* i i i i i i i Uitspraak rechtbank Ned. R.K. Grafische Bond BURGERLIJKE STAND Amerika levert niet uit legervoorraden Aambeien Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwissclinqszout V A LAATSTE NIEUWS Tien jaar gevangenisstraf gerequireerd Oberstleutnant Niemann, de nieuwe Feldkommandant van Noordholland AGENDA Bioscopen 24 Mei Bioscopen Zware straf geëischt VIJFHUIZEN Dezer dagen op 21 Mei 1.1. was 't precies vijf en twintig jaar geleden, dat de Haarlemsche bur gerij, blij of niet blij (daarvan zal hieronder méér blijken), verrast werd door een mededeeling in de bladen, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken krachtens mach tiging van Hare Majesteit de Ko ningin afwijzend had beschikt op eenige adressen om het Raadsbesluit van 1 7 Juni 1914, waarbij toestem ming verleend was tot het stichten van een Schouwburg op het Wil- sonsplein, te willen vernietigen, zoodat dus de geprojecteerde schouwburg gebouwd zou mogen worden; door dit ministerieel be sluit kwam een einde aan een heel merkwaardigen strijd tusschen de burgers onderling. Een strijd, die vaak zoo fel was, dat wij ons thans daarover lichtelijk verwonderen. Het was begonnen als een sprookje Er was eenseen heel rijk man, die een heel edel gemoed had en in zich een groote liefde voor zijn dierbaar Haarlem omdroeg. Het was op 2 Mei van het jaar 1914, dat de toenmalige burgemeester van Haarlem, jhr. mr. W. B. Sandberg, van dezen rijken en edel- moedigen man een briefje ontving van de volgende inhoud: „Mijnheer de Burgemeester, ik heb de eer u te berichten, dat ik ter beschikking van de gemeente stel, om daarvoor te doen bouwen een nieuwen schouwburg, overeenkomstig de hierbij gaande ontwerpen, opgemaakt door den bouwkundige ingenieur J. A. G. van dei Steur, een bedrag van f 250.000 (zegge twee honderd en vijftig duizend guldens). Ik wensch daaraan te verbinden de navol gende voorwaarden; le Door de gemeente Haarlem wordt voor den bouw van een schouwburg beschikbaar ge steld het westelijk gedeelte van het Wilsons- plein; 2e De gemeente Haarlem neemt, voor zoo veel noodig, voor hare rekening het meubilair en de nocdige toöneelbenoodigdheden 3e In den schouwburg worden te allen tijde ter beschikking gesteld; van den Com missaris van de Koningin van de Provincie Noordholland: eene loge; van den burge meester van Haarlem: een loge; van het da- gelijksch bestuur van Haarlem: eene loge. Het zoude mij aangenaam zijn, indien door u kon worden bevorderd, dat door den ge meenteraad omtrent deze schenking een be slissing wordt genomen voor 1 Juli aanstaan de en het is mijn ernstig verlangen dat na deze beslissing alles in het werk zal worden gesteld, om het gebouw zoo spoedig mogelijk te doen verrijzen. Aangezien het mijn oprechte wensch is on bekend te blijven doe ik een beroep op uw welwillende medewerking en die van den Raad, ten einde te verhinderen, dat naar mij na speuring worde gedaan." Men zon zoo zeggen, dat dit edelmoedig besluit van den rijken man uit het sprook je allerwege. met dankbaar gejubel werd ontvangen: Haarlem had in die dagen ze ker gebrek aan een goeder, schouwburg; die van den Jansweg voldeed al lang niet meer en nu kreeg de Haarlemsche burgerij een prachtkans om zich een fraaien schouwburg, die een sieraad voor de stad zou zijn, te verzekeren. Maar ziet: het on- geloofelijke gebeurde: een zeer groot deel der Haarlemsche burgerij toonde zich allesbehalve blij met dit vorstelijk geschenk en scheen zich te voelen als iemand, die een olifant uit de loterij getrokken had. Allerlei bezwaren werden geopperd: Hoeveel zou deze schouwburg de gemeente niet gaan kosten! Wij zouden een mooien schouwburg krijgen, jawel, maar het zou blijven bij een leeg gebouw, dat heelemaal aangekleed zou dienen te worden; hoe zou de gemeente ooit dezen schouwburg behoorlijk kunnen exploi- teeren; in hun verbeelding zagen de omzich tige lieden hun dierbaar Haarlem al bankroet gaan; voor twee schouwburgen zou geen plaats zijn; en wat al moeilijkheden zouden er niet rijzen met de verschillende bevolkings groepen, als er een keuze van stukken moest worden gedaan? Men sprak van het „gevaar", dat Haar lem er nog een schouwburg bij zou krijgen, een schouwburg, die op zich zelf nog vol strekt geen „groote stadsschouwburg" zou wezen, die een mooi plantsoen zou doen verdwijnen en van het Wilsonsplein-West een slop en een steegje, met een foei- leelijken cementmuur eenerzijds maken zou. Men gewaagde van een „slecht geplaatste dankbaarheid en hoffelijkheid", als men het aanbod van den rijken man zou aan vaarden. Met niet onaardige zinspelingen sprak men van een „coup de théatre" en van een „deus ex machina", dat ook in dit milieu wel gebruikt wordt en hier volgens de beangstigde burgers ook wel degelijk toepasselijk was. Men berekende in zwaarwichtige kranten artikelen, dat de schouwburg jaarlijks een be drag van f 18.350 zou kosten aan renten en aflossing, assurantie, onderhoud gebouw, grondbelasting, verlichting en verwarming, directeur, tooneelmeesters, electriciens, too- r.eelknechts, suppoosten, schoonhouden van het gebouw en brandweer. En dan waren hier nog buiten beschouwing gelaten de extra- kosten zooals waterleiding enz.. Meubilair en tooneelbenoodigdheden zouden, zoo heette het, de gemeente op f 50.000 ko men, maar deskundigen verzekerden, dat deze kosten minstens f 75.000 zouden bedragen; een pachter zou volgens B. en W. f 7.500 per jaar moeten geven. Dat kon niet kloppen. Het zou too schreven de bladen, een onverantwoorde lijke daad zijn om van de Haarlemsche bur gerij, wier belasting niet minder doch wel hooger werd, dit nieuwe offer te vergen. De voorstanders van den nieu wen schouwburg namen de zaak na tuurlijk lang zoo tragisch niet op. Integendeel. Zij toonden zich zeer verheugd en dankbaar over dit genereuze aanbod van den rijken man; zij wensch ten hun geliefde stad geluk met een zoo prachtige kans, dat Haarlem met één slag een schouwburg zou krijgen, waardoor de stad cultureel en artistiek op zoo veel hooger peil zou worden ge bracht en op tooneelgebied zou kunnen wedijveren met de groote steden. Zeker, het zou geen theater worden zooals men er kende in Weenen en Londen of zelfs ook maar in Amsterdam; maar voor een provinciestad zou de nieuw gepro jecteerde schouwburg toch in ieder geval een ideaaltje worden en ruimschoots voorzien in de behoef ten. In den gemeenteraad is het desbetref fende voorstel van B. en W., namelijk om de gift te aanvaarden, ook juist niet met onver deeld enthousiasme ontvangen. In verschillen de zittingen is er zwaar over gedebatteerd. En de milde, onbekende schenker heeft zijn wensch, dat er vóór 1 Juli 1914 'n beslissing ge nomen zou worden, niet in vervulling zien gaan. Eerst op 17 Juli van genoemd jaar precies twee weken dus vóór het uitbreken van den wereldoorlog viel het besluit van den Raad: met 19 tegen 11 stemmen en één onthouding werd besloten het aanbod te accepteeren. Wie nu meenen mocht, dat hiermede de twist beslecht was, vergist zich; na het vallen van dit raadsbesluit kwamen de poppen nog eerst goed aan het dansen: er openbaarde zich nog maals een sterke oppositie, welke tot uiting kwam in beroepen op de Kroon, welke echter geen effect gesorteerd hebben; immer»; op 21 Mei 1915 vernam de Haarlemsche burgerij, zoo als hierboven gememoreerd, dat de Minister 't raadsbesluit niet wenschte te vernietigen en dat Haarlem dus zijn zoo edelmoedig aangebo den schouwburg mocht aanvaarden. Merkwaardig is het, dat heel deze burgerstrijd zich afspeelde vlak vóór en in het eerste jaar van den wereldoorlog, doch dat de bevoegde autoriteiten zich door de omstandigheden, o.a. door de stijging der prijzen, niet hebben laten weerhouden, gevolg te geven aan den wensch van den rijken man uit het sprookje. Onze stadsschouwburg kwam tot stand als een product van den oorlogstijd, wat in dit geval echter absoluut geen denigratie in houdt. Alle moeilijkheden werden overwonnen en ook de aanvankelijke tegenstanders moes ten wel erkennen, dat het schouwburgge bouw daar op het Wilsonsplein toch eigen lijk niet zoo misplaatst was en wel een sierlijken indruk maakte. Op den gedenkwaardigen avond van 1 Oct. 1918 had de officieele opening plaats; de schouwburg stond in „de volle rantsoen verlichting" van den oorlogstijd; en toen sprak burgemeester Jhr, Sandberg vanaf het tooneel „Wie zal de diepe gevoelens peilen die mij op dit oogenblik bezielen; de diepe gevoelens van mij, die alles heb medegemaakt, die vier en een half jaar geleden een onderhoud heb mogen hebben met den edelen schenker; de onvoldoende ruimte in den ouden schouwburg, die niet meer aan de eischen voldeed, alsook de geringe kans van slagen van de particuliere pogingen om een goeden schouwburg te doen verrijzen, heeft mij met te grooter instemming de schenking doen aanvaarden." De schouwburg werd ingewijd met een door de N.V. „Het Tooneel" opgevoerd stuk „De Heks van Haarlem", „voor Haarlem zeer passend geschreven door den oud-Haarlemmer. Frederik van Eeden", voor wiens aanwezigheid dank gezegd werd. Met het volste vertrouwen droeg de burge meester den schouwburg vervolgens over aan de Commissie van Beheer; voorzitter daarvan toch was wethouder mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Jaren lang heeft de gemeente den Stads schouwburg in eigen beheer geëxploiteerd; eer ste directeur was de heer G. J. van Gasteren, directeur van den Jansschouwburg en gevierd tooneeldilettant, na zijn dood opgevolgd door den heer c. c. van Hees. De financieele stroppen zijn nogal meegeval- Vraagt ons Prospectus o.a. Opleiding Nijverheidsakten (Bekende Schriftelijke Cursus) MlillÉjtejB Het interieur van den indertijd z ooveel omstreden Stadsschouwburg I Voor bruidsparen rijzen tegen woordig nieuwe moeilijkhedennu de vierwielige vervoermiddelen op stal staan. De koetsjes worden weer in eere hersteld. Zelfs de „beenen wagens" worden gerequireerd. Om naar kerk of stadhuis te gaan be staan op het oogenblik duizenden mogelijkheden. Het vervoermiddel, dat een Bloemendaalsch bruids paar dezen morgen koos om zich in den echt te verbinden was iets nieuws onder de zon. De bruid in haar witte japon steeg op de fiets en ook de in het zwart gestoken bruidegom zocht zijn heil op het edele stalen ros. Achter het gelukkige paar volgden de twee bruidskinderen, die met hun korte beentjes nog net de trappers konden raken. En ook de familie volgde in een langen staart op de fiets. Het kwartier, dat de famile an ders had moeten loopen, werd nu op een zeer origineele manier uit gespaard. Het was geen wonder, dat het geheele dorp veel vermaak vond in dezen kleurrijken bruid stoet op de fiets. Natuurlijk ontbraken de bloemen niet. Om het geheel een zoo feeste lijk mogelijken aanblik te geven, waren de stalen paardjes met bloe men versierd. De familiestoet reed lustig en op gewekt door de zonnige lanen van het vredige dorp en naar de opge wekte gezichten van het bruidspaar te oordeelen beviel hun dezen tocht naar de kerk nog beter dan dat zij zich hadden laten rijden. Voor de kerk steeg het zonnige paartje af en gevolgd door de gan- sche familie togen zij naar het al taar waar de heerlijke Meizon zijn gouden stralen door de vensters wierp. Het zal wel de eerste maal ge weest zijndat de Bloemendaalers een dergelijk tafereeltje hebben aanschouwd. Wellicht zullen zij nog wel eens een paartje op de tandem zien arriveeren. Het zou heusch niet gek staan! len, maar, toen in de Welter-jaren het bezuini- Slingenberg bewerkt, dat de stadsschouwburg gingsklokje zoo nijdig klepte, heeft wethouder voortaan verpacht zou worden; de heer Ph. A. Deinum, die in dien tijd het gemeentelijke Concertgebouw beheerde, bleek hiertoe de meest aangewezen persoon. Al-met-al mogen wij constateeren, dat Haar lem er geen spijt over behoeft te gevoelen, dat het indertijd zijn Stadsschouwburg gekregen heeft; integendeel, dat het den rijken man uit het sprookje dank moet weten voor diens nobele geste. Voor de Haarlemsche rechtbank stond 14 da gen geleden terecht een schipper van de Zaan. Deze had een koperen ketel ontvreemd. Vol gens hem echter had hij den ketel uit het water opgevischt. Een getuige, bedrijfsleider van een fabriek aan de Zaan, vertelde dat de ketel tusschen het oud roest aan den oever lag en op 22 Maart vermist werd. De officier van justitie kon niet aannemen, dat de ketel van zelf in het water gerold was. Er moet dus iemand geweest zijn, die regelmatig op de ter reinen van de fabriek kwam en zich den ketel heeft toegeëigend. Uit de verklaringen van den getuige bleek duidelijk de schuld van ver dachte. De officier eischte, daar verdachte reeds vijf maal voor dergelijke diefstallen is veroor deeld, een hechtenis van zes maanden. De rechtbank maakte er 3 maanden van. Aan de winkelagenten en verspreide leden wordt medegedeeld, dat de afdracht over de maand Mei (4 weken) zal plaats hebben op a.s. Dinsdag, 's avonds van 89.30 uur, in het gebouw St. Bavo Smedestraat. In verband mét de kortere werkvergunnin gen en uitkeeringen moet alle achterstallige contributie worden voldaan, wil men voor uitkeering in aanmerking komen. Geboren: 21 Mei J. C. Plantingavan Iperen d. 22 Mei H. de Graaff—-van der Weijde z. 22 Mei A. J. InpijnNegrijn d. 22 Mei A. Meer- veldvan Dalfsen z. Overleden: 22 Mei C. A. A. VerheulPommée, 40 Wouermanstraat. 22 Mei W. Vermeulen, 45 jaar, van Nesstraat. Ondertrouwd: 22 Mei W. F. Sekreve en M. Koper. 23 Mei C. M. Verhoog en M. H. van Nik kelen Kuijper. Gehuwd: 22 Mei J. J. Weber en E. M. de Baene. 23 Mei J. H. Timmers en B. A. Klinger. M. Duin en C. M. Oomen. W. Smolders en J. M. G. Baak. C. J. Hoepelingh en J. M. Radier. J. Schipper en G. van Esveld. BERLIJN, 22 Mei (D.N.B.) Verscheiden of ficieren en manschappen van de Duitsche lucht macht hebben medegedeeld, dat zij bij verken ningsvluchten en achtervolging van den vijand de ervaring hebben opgedaan, dat deze mis bruik maakt van 't Roode Kruis en van vluch tende groepen burgers. Ten Oosten van Philip- peville werd in een bosch een Roode Kruis- kolonne waargenomen, terwijl op dertig meter afstand pantserwagens stonden, welke op de vliegtuigen schoten. Op 19 Mei ontdekte een Duitsch vliegtuig bij Valenciennes een Roode Kruis-kolonne. Zooals vanzelf spreekt, viel het vliegtuig niet aan, doch het werd beschoten en duidelijk werd gezien, dat een mitrailleur- schutter zijn wapen liet rusten op den radiator van een auto, welke was voorzien van het in ternationale Roode Kruisteeken. Ook werd vastgesteld, dat terugtrekkende troepen zich mengden onder vluchtende bur gers en uit gesprekken van manschappen van de pantserafdeelingen met Belgische burgers is gebleken, dat zij dikwijls tegen hun wil door de terugtrekkende militairen werden meege voerd om als dekking te dienen en door hun aanwezigheid de Duitsche vliegtuigen er van te weerhouden aan te vallen. WASHINGTON, 22 Mei. (D. N. B.) De com missie van Buitenlandsche Zaken van den Amerikaanschen Senaat heeft met twaalf tegen één stem een voorstel van senator Pepper ver worpen om vliegtuigen van de luchtmacht der Vereenigde Staten aan Üe Geallieerden te ver- koopen. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon M.T5 bl] apothekers en vakdrogisten. A NATTERMANN CIE - KÖLN-BRAUNFELD Hij bemoeide zich nu eerst met Pit en Pat. Hij deed zijn hoofddoek af, haalde de ringen uit zijn ooren en rukte het lapje voor zijn oog weg. „Wie denken jullie dat ik ben?" vroeg hij met ontroerde stem aan de jongens. „Éénoog natuurlijk,zeiden bei den tegelijkertijd. „Hebben jullie nooit van Oom John gehoord, die altijd verre reizen maakte en nooit meer is teruggekomen?" vroeg hij. „Oooo!" gilden de jongens plotseling, „bent U dat!" En van louter blijdschap danste het drietal in het rond. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Mei (D.N.B.)Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Vlaanderen wint onze aanval over de Schelde tegenover sterk vijandelijk verzet langzaam terrein. Bij Valenciennes is de strijd nog gaande. Het boschgebied van Mormal, Zuid-Oostwaarts van Valenciennes, waarin Fransche strijdkrachten een toe vlucht hadden gezocht, werd gezuiverd. Po gingen tot uitbreken van vijandelijke pant sertroepen nabij Kamerijk werden mét zware verliezen voor den vijand, in samenwerking tusschen leger en luchtmacht, verijdeld. In het Westelijke deel van Artois zijn Duit sche troepen uit de daar gevormde wig opge drongen en Noordwaarts opgetrokken in alge- meene richting van Calais. Aan het geheele Zuidelijke front van de Somme tot de Maas is de vijand overal in de verdediging. Ook Battice, de tweede moderne uitlooper van de vesting Luik, heeft zich met twintig officieren en 650 manschappen overgegeven. In het Zuidelijke front van Namen houdt de vijand nog eenige uitloopers bezet. Aanvallen van het luchtwapen troffen in de eerste plaats de achterwaartsche verbindingen van den vijand, evenals terugtrekkende afdee- lingen en troepenconcentraties in Vlaanderen en Artois. Tijdens gewapende verkenningen op de Kanaalkust werden drie transportschepen en één tankschip, te zamen ongeveer 20.000 ton, tot zinken gebracht, en werd een tor pedojager zwaar beschadigd. De havens van Duinkerken en Dover werden met goed ge volg gebombardeerd. Verder hebben snelle Duitsche booten vóór Duinkerken een vij- andeljjken torpedojager door een torpedo tot zinken gebracht. Overigens was de activiteit van de lucht machten van beide partijen tengevolge van de weersgesteldheid beperkt. De vijand verloor negen vliegtuigen. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. Bij Narvik gelukte het, een slagkruiser aan den boeg zwaar te treffen, een transportvaartuig van 3.000 ton tot zinken te brengen en een ander transportschip zwaar te beschadigen. Verder werden ten tenkampen en munitiedepots in brand ge schoten, ctolonnes met bommen bestookt, en batterij-stellingen alsmede landings plaatsen met succes aangevallen. Ook in den afgeloopen nacht heeft de vijand zijn lukrake luchtaanvallen tegen niet- militaire objecten voortgezet. In de Nederlanden werden de plaatsen Nijmegen en Waalwijk door Britsche vliegtuigen aangeval len, waarbij verscheidene burgers den dood vonden. Op grond van later ontvangen berichten bedraagt, zooals reeds in een afzonderlijk be richt is meegedeeld, het aantal der door lucht doelgeschut in den tijd van 10 tot 15 Mei neer geschoten vijandelijke vliegtuigen 342. In den ochtend van den 27sten December van het vorige jaar speelde zich in een win kel te Amsterdam een liefdesdrama af, waarbij een jeugdige dienstbode het leven liet. Het meisje was eenigen tijd verloofd geweest met een 37-jarigen expediteur. Zij verbrak de verloving, doch de expediteur stelde alles in het werk om den omgang te herstellen. Zij weigerde echter pertinent zich langer met den man in te laten. Her haaldelijk bedreigde hij haar en op den Zaterdag voor Kerstmis kwam hij het meisje op straat tegen. Hij hield haar staande en bedreigde haar. Een paar dagen later voltrok het drama zich. Op den ochtend van den 27en December zette de dienstbode de vuilnisbakken buiten en van die gelegenheid maakte de afgewezen minnaar gebruik om den winkel binnen te dringen. Toen het meisje weer binnen was, viel hij haar onmiddellijk met het dolkmes aan. Hevig bloe dende en luid gillende vluchtte zij de straat op, achtervolgd door den man. Op straat zakte zij ineen en enkele oogenblikken later overleed zij. De dader was intusschen gegrepen door werk lieden van de stadsreiniging. Geen oogenblik bood hij tegenweer. Donderdag stond de expediteur terecht, ver dacht van moord op het meisje H. K„ subsi diair had de officier van Justitie, mr. L. de Blécourt doodslag ten laste gelegd. De recht bank werd gepresideerd door mr. W. Dons, ver dediger was mr. F. Pauwels. De man gaf in feite het ten laste gelegde toe: hij was met het meisje verloofd geweest, tot zijn woede had zij den omgang verbroken; hij had een dolkmes gekocht om haar angst aan te jagen. Voor zoover hij zich herinnerde, had hij haar slechts één steek, n.l. in den hals toegebracht. De psychiater, dr. S. P. Tammenoms Bakker, stelde een onderzoek in naar de geestvermo gens van den man. Van gebrekkige ontwikke ling der geestvermogens is geen sprake, de man is geen psychopaath. Dr. J. Th. Leusden, die de sectie had ver richt, verklaarde, dat het meisje was overleden ten gevolge van verbloeding, ontstaan door de beide messteken. De eerste steek was reeds doo- delijk geweest. Een lange rij getuigen verscheen voor het hekje. Ben paar getuigen a décharge verklaarden, Huis van Lcoy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 10—12 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Geopend van 35 en 79 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. Rembrandt; „Hollywood Cavalcade", 18 jaar, 2.30 7 en, 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn prinses wordt ge schaakt", goedg., 2. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ninotchka", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Drie verliefde vrijgezellen", bo ven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame; „In stormenden galop" en „Het leven van Eddy Lang", goedg. Moviac: Gevarieerd programma. (Doorloo pend). Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 24 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante", 2.30, 7 en 9.15 uur, goedgekeurd. Cinema Palaoe: Charlie Chan in het Spook huis", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ninotchka, voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „De negen vrijgezellen", vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „De Zwar te Satan., 18 jaar. dat het meisje niet altijd even gemakkelijk in den omgang was geweest. Bij het slotverhoor houdt verd. vol, dat hij niet de bedoeling had gehad het meisje te dooden. De officier van Justitie, mr. L. de Blé court, noemde de zaak zeer eenvoudig. De verdachte is een egoïst, die een vermeend onrecht wilde wreken. Het is duidelijk, dat deze man de bedoeling had de vrouw te dooden. Spr. achtte den moord bewezen en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. De verdediger, mr. F. Pauwels, besprak uit voerig de psyche van den verdachte: een op vliegende, domme, egocentrische man, verwend in zijn jeugd en gewend zijn zin te krijgen. PI. bestreed, dat verd. het plan had het meisje te dooden. Door zware dreigementen hoopte hij haar over te halen bij hem terug te komen. PI. was voorts van oordeel, dat niet alleen het kalm beraad en het rustig overleg, doch ook de opzet om te dooden ontbrak. Zeer zeker is deze verdachte niet van schuld vrij te pleiten, maar ook het meisje is niet vrij van schuld. PI. riep de uiterste clementie van de recht bank in. De rechtbank zal op 7 Juni a.s. vonnis wijzen. Schuit met hout gezonken Aan den Cruquiusdijk is in de Ringvaart een schuit met hout van den heer J. L. v. Walsteijn gezonken. Nadat het hout op een ander voertuig is over geladen, is tnen begonnen om de schuit te lichten. Goede berichten Omtrent dé berichten die ons bereiken van de mannen die van hier ten strijde trokken kunnen wij vermelden dat tot heden toe steeds gunstige berichtgevingen zijn binnengekomen. Deze gaan over het postrayon Vijfhuizen, welks zielenaantal ongeveer 3000 be draagt. Zoo ver men weet, is er nog niemand gesneuveld of verwond. Wel zijn er een zestal op transport gesteld naar Duitschland als krijgs gevangenen. Van vijf is het lot nog onzeker, daar deze gestreden hebben in N. Br. of Zeeland, waarvan nog geen berichten zijn ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6