Middelburgs trotsche abdij door den oorlog verwoest goede diensten Parachutisten bewezen zeer Voor onbezorgd Ook Nijmegen helpt Rotterdam TO OP'S OPENLUCHTBAD Ook het stadhuis is zwaar beschadigd GEEN VERDUISTERING MEER IN ZWEDEN BERMUDA, TRINIDAD EN JAMAICA AAN DE VS. BIJ DEN VERJAARDAG VAN EEN OORLOG STORMTROEPEN UIT DE LUCHT DE BAROMETER Franschen stichtten brand om hun aftocht te dekken VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 24 MEI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM 1=1 SCHIEDAM Verkrijging dezer eilanden zou sa men met oorlogsschulden be sproken kunnen worden Franschen vreezen een hongersnood Intrekken der landbouwverloven brengt ernstige moeilijk heden mee Geen mobilisatie tegen Hongarije in Slowakije GEOPEND VANAF ZATERDAG 25 MEI 64sfe JAARGANG No. 22404 Wat er over bleef van een der bruggen die door de Belgische genietroepen tijdens den strijd w.erd ppgeMdsen, Een, locomotief kon nog juist passeeren Ontstemming in Italië over houding der vroegere bondgenooten Scheepvaart wordt hersteld In de omgeving De Keizerstad zelf krijgt weer haar oude, levendige uiterlijk Studenten in Italië betoogen weer Scheepvaart Britsch-Fransche hegemonie te Turijn begraven Dr. Landwehr te Sofia gereed gekomen Zweedsch-Russische handelsbesprekingen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Waarom nog elders ergernis wanneer „d e R o e m e t" prima is maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL. 7941 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DISTILLATEUR ISTE KL. LANGE HAVEN 74-/76 TEL. 68068 Te Bloemendaal trok een bruidspaar per fiets het „huwelijksbootje" in. De stoet op weg naar het stadhuis Wie oog heeft voor de schoon heid van een antiek gebouw, een antieke stad, zal met angst en vreeze het verloop van den strijd op de Zeeuwsche eilanden hebben ge volgd. Angst en vreeze om de be koorlijke stad Middelburg met haar prachtige abdij, haar stadhuis en zoovele andere aantrekkelijkheden waarvan een oude stad als de hoofdstad van Zeeland het mono polie heeft. Nu de vloedgolf van den oorlog van ons land is wegge spoeld en men de balans kan opma ken van wat er in onze steden en dorpen is geschied, hebben we he laas moeten vaststellen, dat dit Mid delburg de gevolgen van den oorlog wel in zeer sterke mate heeft on dervonden. Want niet de havenplaats Vlissingen of eenige andere stad op Walcheren, maar juist de prövincie-hoofdstad heeft het ergste de verschrikkingen van den oorlog, welke op de Zeeuwsche eilanden heeft gewoed, moeten ondervinden. Merkwaardigerwijze is de verwoesting van Middelburg niet in hoofdzaak het werk van den tegenstander geweest, daar in de eerste phase van den strijd de gevechtshandelingen zich voornamelijk rond de stad afspeelden. Later echter toen de Franschen zich in den strijd kwamen mengen veranderde het beeld volkomen. Deze hulptroepen vestigden zich in de Abdij en in andere historische gebouwen, terwijl op het prachtige marktplein de mitrail leurs stonden opgesteld. Vanzelfsprekend ston den deze versterkingen aan een bombardement bloot en zoo is- het ook te verklaren dat de schitterende gebouwen, waaraan de stad rijk is, een prooi van de oorlogsverfchrikkingen zijn geworden. Nog was misschien alles niet onherstelbaar verloren geweest, ware het niet dat de Franschen, na een hardnekkigen strijd teruggeslagen, om hun aftocht te dekken de stad op verschillende punten in brand staken. De Middelburgers die het gevaar voor alge- heele vernietiging hunner stad zagen, deden wat mogelijk was om het vuur te bestrijden, maar veel helpen kon zulks niet. De vlammen voltooiden de verwoesting van de prachtige stadsgedeelten, waarmede de bombardementen een aanvang hadden gemaakt. De prachtige abdij, waarop iedere Mid delburger en iedere Zeeuw terecht zoo trotsch was, bestaat eenvoudig niet meer. Het is een volkomen ruïne, een geblakerde puinhoop, waaruit met den besten wil van de wereld het prachtige gebouw van voor eenige weken niet meer te herkennen is. De lange Jan, die het stadsbeeld be- heerschte en ook ver buiten de stad zicht baar was, is half afgebrand; van de pitto reske straatjes en stadsgedeelten is even eens nog maar heel weinig over. Geheele straten zijn verwoest dooi den Onbarm- hartigen strijd en het zal lang duren al eer de trotsche hoofdstad van Zeeland weer is herrezen uit deze trieste en troostelooze ravage van vernielde en verbrande ge bouwen. Men heeft nog niet kunnen vaststellen hbe- veel slachtoffers er onder de burgerbevolking zijn gevallen. Gelukkig was het grootste deel van Middelburgs inwoners tijdig geëvacueerd. Behalve Middelburg hebben ook verschillen de andere steden groote verliezen geleden. Zoo is er ook in Breskens veel vernield. In Vlis singen daarentegen is, zooals reeds gemeld, de materieele schade betrekkelijk gering, terwijl andere plaatsen volkomen ongehavend uit der. strijd te voorschijn zijn gekomen. Wel zijn alle kleinere plaatsen eenigen tijd door het groote aantal vluchtelingen Overbevolkt geweest. Nu de oorlogsbrand eenmaal voorbij is, trekken Het laat-gothische stadhuis te Middel burg, dat ten gevolge van de krijgsver richtingen zwaar beschadigd is velen echter weer direct naar huis terug, waar zij evenwel in vele gevallen weinig of niets van hun bezittingen terugvinden. WASHINGTON, 24 Mei (D.N.B.). De gouverneur van Portorico, admiraal Leahy, die vandaag de gast is van president Roosevelt, heeft volgens „Associated Press" in een interview verklaard, dat een op vriendschappelijke manier verkrijgen van de Britsche eilanden Bermuda, Trinidad en Jamaica door de Vereenigde Staten het verdedidingssysteem zoowel van Noord- als van Zuid-Amerika zeer zou versterken. Over het verkrijgen van de drie eilanden zou tegelijkertijd met de regeling van de oorlogs schulden onderhandeld kunnen worden, waar bij men Engeland nog aanzienlijke aanvullende credieten zou kunnen verleenen. FRANSCHE GRENS, 24 Mei (D.N.B.) In ver band met den door den Franschen minister van Oorlog bevolen terugkeer van met landbouwver- lof zijnde soldaten naar hun troepenonderdeelen, verlangen de Fransche bladen, zooals bijvoor beeld „Le Petit Provencal" te Marseille, dat men landarbeidersbataljons vormt uit de Noord- Afrikaansche inboorlingen en zelfs uit Indo- China. Wordt hier niet terstond ingegrepen, dan zullen volk en leger voor een geweldigen hongers- nod komen te staan. BELGRADO, 24 Mei (D.N.B.) Het gezant schap van Slowakije te Belgrado spreekt met stelligheid de berichten tegen over een tegen Hongarije gerichte mobilisatie aan de Slo- waaksch—Hongaarsche grens. Adr Stoopl. 23 Overveen van 's morgens 7 uur tot 's avonds één uur voor donker. ZONDAG van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's middags STOCKHOLM, 24 Mei. (D. N. B.) De totale verduistering in Zweden, welke op 12 Mei was ingevoerd, wordt hedenmiddag 3 uur beëindigd. Men kan hierin een tee- ken zien van ontspanning in den politie- ken toestand om de Oostzee. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 762.1 Vorige standi: 751.1 Ook Nijmegen heeft zich ge schaard in de rij der Nederlandsche gemeenten, die een steunactie voor de getroffen Maasstad organiseer den. Nijmegen is een der eerste steden, die een Duitsche bezetting kreeg. Het is geruimen tijd volko men afgesloten geweest van de rest van Nederland maar niet zoodra bestond er weer contact met Hol land en vernam men hetgeen er in Rotterdam was gebeurd of spon taan kwamen de giften los, zoowel aan geld als aan goederen, zoodat men al spoedig een flinke hoeveel heid van allerlei artikelen naar Rotterdam kon zenden en een groo te som overmaken. Dat kon des te gemakkelijker en spontaner nu Nijmegen Opgeveerd is uit den toestand der laatste dagen en het normale leven her steld is. De trams rijden weer hun gewonen dienst menig Nijmegenaar zal blij zijn, dat ze destijds niet opgeheven zijn! en de auto bussen verbinden de stad weer met Arnhem en andere omliggende plaatsen. Dat laatste is van groot belang omdat Nijmegen van ouds her het middelpunt van de streek is, welker bewoners in de Keizer Karelstad hun inkoo- pen komen doen en zich van hetgeen zij noo- dig hebben, voorzien. Nijmegen is weer markt stad! Dat bewees wel overduidelijk de z.g. „lapjesmarkt" op Mariënburg, die talrijke be zoekers en bezoeksters trok en een levendige drukte aan de stad gaf omdat de marktbezoe- kers zich uiteraard niet uitsluitend bepalen tot de markt zelf maar zich in het centrum men gen met de inwoners zelf, die daar naarstig in de winkels hun inkoopen doen. De winkels hebben het ook in Nijmegen drukker dan ge woonlijk, waartoe de Duitsche soldaten mede bijdragen. De veemarkt had te lijden van de beperkende bepalingen voor den aanvoer van vee en de soms nog aanwezige bezwaren om de stad te kunnen bereiken, maar de groen ten- en fruitmarkt had niet over geringen aan voer te klagen. Integendeel! De Duitsche autoriteiten dragen er alles toe bü opdat het bedrijfsleven zoo spoedig moge lijk weer genormaliseerd is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal pleegt voortdurend overleg met den Duitschen commandant, Hauptman Hoff mann, over de maatregelen, die het bedrijfsle ven kunnen stimuleeren. De Duitsche consul te Nijmegen, de heer H. Weibeler, houdt voorloo- Pig tweemaal in de week zitting in het kan toor van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, waar men met hem besprekingen kan voe ren over kwesties op economisch gebied. Het gemeentebestuur is thans doende om te bei-eiken dat de groote werken, welke werden uitgevoerd, kunnen worden voort gezet, zooals de uitbreiding en restauratie van het stadhuis. De werkverschaffing wordt overeenkomstig den oproep, dezer da gen in de bladen verschenen, door de Ne derlandsche Heidemaatschappij, weer voort gezet. Er zijn weer arbeiders aan het werk bij de Maaswerken en de ontginningen in de Peel en Noord-Limburg. Vanzelfspre kend is dit van groote beteekenis voor de bestrijding der werkloosheid en bovendien stimuleert het andere opdrachtgevers om ook hun opdrachten te laten uitvoeren of de uitvoering ervan, voor zoover dat over eenkomstig de nieuwe bepalingen mogelijk is, voort te laten zetten. Het leven gaat verder. De distributiedienst voor levensmiddelen is thans uitgebreid over verschillende gemeenten in het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, en zijn paraatheid wordt zoo hoog mogelijk opgevoerd, daar de omstandig heden veel van den dienst zullen vergen. Ook de Keuringsdienst is weer gereed om zijn nut tigen en noodzakelijken arbeid voort te zetten. De controle is geheel hersteld en zal als vanouds intensief worden toegepast. De R. K. Universiteit heeft, zooals al gemeld, haar colleges hervat en het lager en middel baar onderwijs is allang weer aan den gang. Wat de omgeving van Nijmegen betreft, zijn gelukkig de geruchten over vele verwoestingen in de Over-Betuwe niet waar gebleken. Wel zijn er talrijke ruiten van de kassen gespron- ROME, 23 Mei (Stefani). De diplomatieke medewerker van Stefani herinnert er aan, dat het 24 Mei 25 jaar geleden is, dat Italië ging deelnemen aan den wereldoorlog. Het Italiaan- sche volk kan zich slechts herinneren, dat het gedurende dezen tijd steeds op vijandigheid is gestuit van zijn vroegere bondgenooten, welke besloten hadden, zich te verzetten tegen de ont wikkeling van de macht van Italië. De vraag stukken, welke zich thans aan het politiek ge weten van de Italianen voordoen, vloeien voort uit de smartelijke ervaring van dezen tijd. De wereldoorlog is een der etappes van de Italiaan- sche eenheid geweest, doch nog andere beslis sende etappes moeten worden doorgemaakt en dit ook tengevolge van het verraad van de vroe gere bondgenooten van Italië. Men kan niet aan den 24sten Mei 1915 den ken, zonder te herinneren aan de onrechtvaar digheid van Versailles in 1919, aan de sancties van 1935/'36, aan het „Jamais" van 1938, aan het anti-Italiaansche en anti-Duitsche omsin gelingsplan van 1939 en aan de thans nog aan den gang zijnde zeeroovery. Ruim twintig jaar hebben de Italianen op hun weg altijd dezelfde vijanden aangetroffen. UR een beschouwing, welke het DNB van bevoegde militaire zijde ontvangen, heeft, blijkt, welk groot en beslissend aandeel de valschermtroepen en landingsafdeelingen uit de lucht en het bliksemsnel opdringen van de Duitsche troepen in Nederland en België hebben gehad. Wij laten hieronder deze beschouwing van Duitsche zijde in haar geheel volgen: Op 10 Mei, vier weken na het begin van de actie in Noorwegen toen de vijand via België en Nederland het Duitsche rijksgebied dreigde binnen te vallen, ging het er om Nederland snel in bezit te nemen en door de Belgische vestinglinies heen te breken. Volgens program en bliksemsnel gelukte het, deze taak in den kortst mogelijken tijd uit te voeren. gen, meerendeels door het opblazen der brug gen over het Maas-Waalkanaal en de Waal. Overigens is de bevolking druk bezig met het opruimen van hetgeen er vernield is. In Mid den Betuwe, waar een sterke stelling lag, is dat nog het ergste geweest. De inundatie is opgeheven en de landerijen en boomgaarden worden weer bewerkt. Het land van Maas en Waal is vrijwel ge heel vrij gebleven van schade. Verschillende dorpen zijn geëvacueerd, maar de landelijke rust is weer hersteld nu de bevolking terug gekeerd is en het inundatiewater wegvloeit. Verderop in Noord-Brabant zijn evenzoo verscheidene dorpen ongedeerd gebleven. An dere, b.v. Mill, waarom een hevige strijd is ge voerd, toonen duidelijk, daj. de Duitschers hier niet zonder meer konden' oprukken bij hun omtrekkende beweging over de zwaar ver sterkte Peellinie heen. Het herstel van de scheepvaart vormt nog een probleem op zichzelf, aan de oplossing waarvan echter hard gewerkt wordt. De ver sperringen in kanalen en rivieren en in de binnenwateren worden zoo snel mogelijk opge ruimd, maar het zal nog wel eenigen tijd du ren voor de Maas en het Maas-Waalkanaal weer bevaarbaar zullen zijn. De pas gebouwde schutsluis St. Andries is echter intact geble ven, zoodat de route over het Julianakanaal bevaren kan blijven. Wat de Waal zelf betreft, zal het wel gerui men tijd duren voor de ingestorte verkeersbrug hersteld is. Men heeft daarom besloten een vaargeul te baggeren onder den Noordelijken doorgang. De pijlers van de brug zijn niet be schadigd, zoodat ook het groote scheepvaart verkeer weer een kans kan krijgen. De Nijmeegsche Stoombootmaatschappij heeft de vaart op Rotterdam hervat en de scheepvaart op Duitschland zal ook wel spoe dig hersteld zijn. 'n Duitsch anti-tankkanon in stelling tijdens de gevechten in 'n Belgisch plaatsje Zooals graaf Ciano onlangs in Milaan verklaarde, wil Italië zijn rechten als sou- vereine staat te land, in de lucht en op het water verdedigen en zijn natuurlijke aspi raties verwezenlijken, die rechtvaardig en onontbeerlijk zijn voor het nationale leven. Italië wil zijn prestige als werkzame, strijd bare en fascistische groote mogendheid zui ver bewaren en aan zijn verplichtingen en zijn lot getrouw blijven. Hoe werden zulke snelle successen behaald? De in Noord-Frankrijk optrekkende Fransche en Belgische legers waren toch in het geheel niet als zwak of laf te beschouwen In alle stilte, maar met de grootste energie, richtte generaal-veldmaarschalk Göring een afdeeling op, bestaande uit de élite van de Duitsche jeugd, die strijders werden van een heel bijzon der soort: het corps „valschermjagers", soldaten die uit de lucht neerkomen, soldaten die er zich van bewust zijn, dat zij alleen door hun volle persoonlijkheid te gebruiken, zouden kunnen bij dragen tot het welslagen van een operatie sol daten die er trotsch op zijn, op rechtstreeksch bevel van hun opperbevelhebber in het vijan delijke achterland, zonder acht te slaan op veel vuldig verzet, een taak te vervullen, welke voor het eerst in de oorlogsgeschiedenis genoemd wordt, TURIJN, 24 Mei (Stefani). Donderdagavond hebben studenten van verschillende Italiaan- sche universiteiten, die in Turijn bijeen waren ter gelegenheid van nationale wedstrijden, in de hoofdstraten der stad een betooging gehou den, voorstellende de begrafenis der Britsch- Fransche hegemonie. De betoogers poogden door te dringen tot de consulaten van Enge land en Frankrijk, doch werden hierin door de politie verhinderd. Met de modernste strijdmiddelen uitge rust-, stormen deze troepen rechtstreeks uit de lucht op het hart van den vijand af. Strategisch zeer belangrijke pun ten vormen hun doelwit. Om hun taak te vervullen hebben zij noodig een groote stoutmoedigheid, de grootste offervaardig heid en ijzeren zenuwen. Op zichzelf aan gewezen, midden in het vijandelijke land, moeten zij niet alleen strijden, doch ook andere belangrijke gevechtshandelingen verrichten, zooals bijv. de beveiliging van overgangen, de handhaving van verbindin gen, enz. SOFIA, 24 Mei (D.N.B.). De onderhande lingen tusschen de Duitsche economische dele gatie onder leiding van dr. Landwehr en de Bulgaarsche delegatie onder leiding van den directeur der economische afdeeling in het Bul gaarsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Petzeff, zijn, naar het Bulgaarsche telegraaf- agentschap meldt, door een aanvullende over eenkomst op het BulgaarschDuitsche handels- en scheepvaartverdrag van 1932 beëindigd. De onderhandelingen werden op vriendschappelijke wijze gevoerd en toonden een voor beide landen bevredigend resultaat. De Duitsche delegatie zal Zaterdag Sofia verlaten. Deze troep was het, die, onderverdeeld in talrijke afzonderlijke stoottroepen, bij het och tendgloren van den lOden Mei vertrok, onder leiding van den generaal der vliegers, Student. Gebruik makend van het oogenblik der ver rassing, openden deze stormafdeelingen van het luchtwapen door hun krachtig optreden voor het Duitsche leger de poorten tot de vesting werken in Nederland en België. Geland in den rug van den vijand, bezetten zij de voornaamste Maasbruggen, verhinderden hier het opblazen door den vijand en namen de beveiliging op zich van de bruggen tot de aankomst van de eerste legeronderdeelen. Blik semsnel bezetten zij den Ardennenweg en maakten zoo alles gereed voor den soepelen opmarsch. Zij drongen in het fort Eben-Emael, dat, als de krachtigste hoeksteen van de ves ting Luik, alle overgangen over de Maas be- heerscht. Op dezelfde wijze namen zij bezit van de voornaamste vliegvelden in Nederland en maakten zij het mogelijk, dat reeds op den ochtend van den 12den Mei Duitsche vlieg tuigen in Nederland konden landen. In nauwe samenwerking met troependeelen onder leiding van luitenant-generaal graaf Sponeck, voortreffelijk gesteund door Duit sche gevechtsvliegtuigen, behielden de parachute- en landingstroepen hun veroverde stellingen. Alleen zoo was het mogelijk ge worden, dat Nederland in den kortst mo gelijken tijd de capitulatie aanbood en dat het Duitsche leger door het Belgische ver dedigingsstelsel kon heenbreken. Deze in haar soort en uitvoering eenige oor logshandeling zal met gouden letters in het boek der oorlogsgeschiedenis worden geschre ven. Het Duitsche luchtwapen heeft door het dappere gebruik van alle ter beschikking staan de strijdmiddelen aangetoond, dat het niet al leen uit de lucht door bommen en machine geweren den vijand dood en verderf kan bren gen, doch dat het ook bliksemsnel gebieden kan bezetten, welke binnen het bereik van zijn langen arm liggen. De Duitsche luchtmacht be schikt aldus over voldoende middelen om het verloop van den oorlog op beslissende wijze te beïnvloeden. STOCKHOLM, 24 Mei. (D.N.B.) Van wel ingelichte Zweedsche zijde wordt ten aanzien van de ZweedschRussische economische be sprekingen medegedeeld, dat de onderhande lingen over een verruiming der uitwisseling van goederen tusschen beide landen goeden voort gang maken. Zü zullen evenwel nog geruimen tijd in beslag nemen. Donderdag is de Zweedsche delegatie uit Moskou naar Stockholm teruggekeerd. HEILIGEWEG 39-45 - A DAM A. i, VIA MADE LOGIES M. ONTBIJT 2.—. Prima Holl. keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1