BEV VE LAATSTE NIEUWS De toekomst van de teekenfilm Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen STAD UWS Militairen zenden nieuws O.M. IN MOORDZAAK K. IN HOOGER BEROEP Zal zij ooit de gewone film verdringen? IMiiiuiiiniiiiiiiiiiiiinniiiiiinniiiniinniimiiniiiniiiiimnHiinniiimiiniiiiiiiiiiiiimiiniinniinmniiiiniini^ VRIJDAG 24 MEI 1940 R.K, HARMONIE „UTILE DULCI" RIJKSPOSTSPAARBANK BUSSEN GAAN WEER RIJDEN Gevonden dieren en voorwerpen SCHOENWINKELS TIJDELIJK GESLOTEN OPHALEN VAN VUILNIS Broodbonboekjes worden uitgereikt Huishoudschool hervat de lessen Sluitingsuur verlengd BEKENDMAKING UIT DE HOOFDSTAD KOOPLUSTIG AMSTERDAM Vreemdelingen moeten zich melden Ruim 25.000 woningen in Rotterdam verwoest De bevolking heeft getoond, een groote innerlijke kalmte te bezitten Goede gezondheidstoestand Groote innerlijke kalmte Ook verdachte zelf teekent appèl aan Japansch-Italïaansche vriendschap Fransche ambassadeur teruggeroepen Maatregelen te Londen De drukte thans gestopt Wie bij het onderwijs niet op zijn post is Rijkssalaris mag aan gevluchten niet worden uitbetaald De vooruitzichten voor de zuivelindustrie Vertrouwen in de toekomst en ernstige eensgezinde arbeid zijn noodig Wolkbreuken teisteren Slowakije M.T.S. TE UTRECHT HERVAT DE LESSEN Het bleekers-zoldertje NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiin HiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiH Het bestuur noodigt alle leden leerlingen en zij die liefhebberij bezitten in het beoefe nen dér harmoniemuziek. uit a.s. Dinsdagavond 2b Mei bijeen te komen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, des avonds 8 uur. Allen worden dringend verzocht op deze bijeenkomst aan wezig te zijn. Op het kantoor der posterijen te Haarlem is in den loop van de maand April op spaarbank boekjes ingelegd: ƒ456.264.18, terugbetaald 655.256.18. Derhalve is er 198.992 minder in gelegd dan terugbetaald. Naar de directie van de Brockway Maat schappij ons mededeelt, zal vandaag weer ge reden worden vanaf den Muiderslotweg naar het station. Lijn 1 en 3 onderhouden dezen dienst. Daar ook de Noord-Zuidhollandsche Tramwegmaaitehappij getracht heeft, een of meer buslijnen hersteld te krijgen, zal ook van deze zijde in den loop van den dag een gunstig bericht afkomen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitendtusschen 11 en 13 •uur. Armband, Munsterman, Reitzstraat 5. Beursje met inhoud, Jelsema, Ged. Schalkbur- gergracht. Beursje met inhoud Jacobs, KI. Houtweg 23; na 5 uur. Kinderfiets, De Wijs, Gasthuislaan 166. Hond, v. Meurs, Fljnboom- straat 75. Handdoek met kousen en blouse, Ran. Rozemarijnsteeg 12. Pakje met babygoed, Vroom en Dreesman, Gr. Houtstraat. Tennis racket, v. d. Vlugt Rijksstraatweg 287. Rijwiel plaatje, Pannekeet, Schreveliusstraat 70. Ro zenkrans, Lensing, Spaanschevaartstraat 68. Tasch met 3 schoenen. Neeven, Bisschop Otto- straat 14. Vulpen. Eeltjes, Zijlstraat 60. De gezamenlijke Beverwijksche schoenwin keliers hebben gistermiddag besloten, hun zaken tot en met Maandag a.s. gesloten te houden, met dien verstande, dat de zaken voor reparaties e.d. geopend blijven tot 6 uur n.m. Met ingang van Maandag 27 Mei as. zal wijziging worden gebracht in de regeling voor het ophalen van haardasch en vuilnis. Het ophalen op de Woensdagen en Zaterdagen zal voorloopig vervallen, zoodat in het centrum in het vervolg twee maal in plaats van drie maal per week haardasch en vuilnis worden opgehaald. De gemeentelijke distributiedienst zal a.s. uitreiking van de broodbonboekjes. Maandag, 27 Mei, een begin maken met de Tot en met Vrijdag zal iederen dag telkens een bepaald gedeelte van de ingezetenen in de gelegenheid worden gesteld de bonboekjes, op vertoon van de distributiestamkaarten, in ontvangst te nemen. De lessen aan de gemeentelijke Huishoud en Industrieschool zullen as. Maandag, 27 Mei, worden hervat. Thans is bepaald dat de cafés en bioscopen tot des avonds 11 uur geopend mogen blijven. In Beverwijk mag men zich tot middernacht op den weg bevinden. De Burgemeester van Velsen maakt, in over eenstemming met den Plaatselijken Duitschen Commandant, bekend, dat wanneer door Duit- sche militairen goederen of inkwartiering ge- vPrderjj worden, dit moet geschieden tegen af gifte van een door de Duitsche militaire auto riteit afgegeven bon. door de heeren der schepping gekocht en het was vooral het vrouwelijk deel der bevolking, dat schoenen paste, en kleedingstukken kocht Een verklaring hiervan lijkt ons wel overbodig! In ieder geval aan het eind van de vorige week deden vele schoenenwinkels hun deuren on slot of verkochten slechts gedurende enkele uren. Nog weer andere lieten de klanten bij aroepies tegelijk de winkels binnen en de rest moest buiten wachten. En ze bleven inderdaad wachten. Men nam veel voor lief. Reeds spoedig werden beperkende bepalingen ingevoerd, zoodat men nog slechts één paar schoenen kon koopen met de handteekening van den kooper of de koop ster op het verkoopbewijs en dan nog na zijn distributiestamkaart getoond te hebben. Half Amsterdam had zich intusschen al een paar extra schoenen aangeschaft en vele winkels waren vooral in hun goedkoopste soorten totaal uitverkocht. De toevloed begon sinds Zondag weer te luwen, al kwam men nog in vele schoe nenwinkels handen te kort. Daarbij moet men echter in aanmerking ne men, dat omstreeks Pinksteren altijd een ver hoogde kooplust bestaat. Men doet dan meer zijn definitieve zom erin koopen, vooral omda' Paschen dit jaar heel vroeg viel. Maar thans was de Pinksterverkoop, zooals te begrijpen heel minimaal en het spreekt vanzelf, dat dit ingehaald zou worden .zoodra de toestand weer eenigszins normaal werd en de rust terugkeer de. Maar daarmede is natuurlijk niet de run op de schoenenwinkels volledig verklaard. Ook de kleedingwinkels zagen hun cliëntèle groeien en hun voorraden dunnen. Hier werden eveneens, voorzoover we konden nagaan, beperkingen in den verkoop ingevoerd, zoodat men slechts éér japon, één paar kousen, één uitzet tegelijk kon koopen. Legio waren de middelen, waarmede de kooplustigen dit trachten te ondervangen we hebben er kostelijke staaltjes van hooren vertellen maar de verkoopers zijn ook niet van gisteren en wisten dikwijls wel wat voor vleesch ze in den kuip hadden. Ook Duitsche soldaten zag men in grooten getale inkoopen doen. Zij beperkten zich echter niet tot kleeding- en schoenwinkels, de laatste waren zelfs heelemaal niet bij hen in trek, om dat ze wel wat andere schoenen dragen dan deftige heerenmolières en vilten pantoffels. Een goede Hollandsche sigaar had meer hun voorkeur en verder allerlei zaken van uiteen loopenden aard. Thans zijn de schoenenwinkels definitief ge sloten. Hun te groote voet van verkoop is nu wel héél klein geworden. Alleen een bonnetje van den distributiedienst, die dergelijke kostbare papiertjes slechts onder zeer beperkende bepa lingen afgeeft, kan de deur nog openmaken. Een enkele zaak zagen we gisteren nog geopend De rest had het slot op de deur, dit motivee- rend het zij met een eenvoudige aankondiging „gesloten", hetzij met een uitknipsel van heV krantenbericht over den schoenenverkoop. Woendsag was het de laatste vrije dag, maar overmatige drukte konden we in de schoenen winkels niet ontdekken. Was het bericht te laat tot de bevolking doorgedrongen of was ieder toch al voorzien?Thans zullen de schoenenhersteilers gouden dagen gaan beleven. Die krijgen nu heel wat zooltjes te repareeren en schoenen te herstellen, die anders allang naar den vuilnisemmer waren verwezen! De Hoofdcommissaris van Politie te Amster dam brengt in herinnering zijn bekendmaking d.d. 16 Mei j.l. waarbij bepaald is, dat alle te Amsterdam verblijvende vreemdelingen van Engelsche, Fransche, Belgische, Noorsche en Poolsche nationaliteit zich binnen acht dagen aan het hoofdbureau van politie, afdeeling Vreemdelingendienst, Oudeidjds Achterburg wal 175 moeten melden met medebrenging van hun paspoort of andere legitimatiepapieren. Aan hen, die aan dezen oproep niet hebben voldaan, wordt nog drie dagen tijd gegeven zich als voren omschreven te melden, waarna zoo noodig op grond van artikel 4 van het Vreem delingenreglement tegen de nalatigen een strafvervolging zal worden ingesteld. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De commandant van de 2e compagnie 5e autobataljon meldt, dat zijn compagnie te Nieuwveen gelegerd is. Allen zijn in goeden welstand. Vermist worden: P. Wille, C. Lever, B. van Straten, L. van Witzenhausen, J. C. D. Blom, N. van der Puyl, A. Fostma, J. A. van Someren en E. J. Stegehuis. In een persconferentie heeft de heer De Groot, lid van het college van B. en W. van Rotterdam, die speciaal met de zorg voor de evacuatie is belast, medegedeeld, dat een gemeentelijke telling heeft uitgewezen, dat er voor 25.067 woningen plaatsvervanging moet worden gevonden. Wie weet, dat men in het algemeen rekent op 3'A tot 4y, bewoner per woning, kan nagaan voor hoeveel menschen in andere plaatsen on derdak moet worden gevonden. Er is een centraal gezag voor de evacuatie in gesteld, aan het hoofd waarvan de heer H. v. Dijk. hoofdcommies bij de afdeeling' Onderwijs en Volksontwikkeling ten stadhuize is geplaatst. De heer Van Dijk is door B. en W. aangesteld als evacuatie-commissaris en heeft zijn bureau gekregen aan den Stadhoudersweg no. 153, tel. 46656. Deze verricht zijn taak in samenwerking met een gedelegeerde der provincie Zuid-Hol land, het lid van Ged. Staten P. de Bruin. De leiders der posten en een aantal patroons uit groote ondernemingen hebben de organisa tie van den evacuatiedienst geregeld. Deze pa troons hebben 150 a 200 man personeel, wier salaris ze voor eigen rekening nemen, ter be schikking van dezen evacuatiedienst gesteld. Op eiken post zitten nu één of meer ambtena ren. Dr. J. E. Feisser, directeur van den gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst in de Maasstad, heeft verklaard, dat de ge zondheidstoestand van de Rotterdamsche in gezetenen goed kan worden genoemd. Aangeraden wordt met klem om zich zoo spoedig mogelijk tégen typhus te laten inenten. Dit is een veiligheids- en voorzorgsmaatregel. De kans op besmetting en eventueele uitbrei ding is n.l. thans grooter, dan onder normale omstandigheden, want velen zullen waarschijn lijk bij gebrek aan leidingwater ander water, dat wellicht niet deugdelijk was, hebben gedron ken. Vandaar deze prophylactische maatregel. Wat het Rotterdamsche drinkwater betreft deelde de directeur van den G.G. en G.D. mede, dat het water te Rotterdam uitstekend is. Men vreesde aanvankelijk dat zich bij psy chose patiënten schrikreacties zouden voordoen, welke in schuilkelders en dergelijke plaatsen, waar veel publiek bijeen was, paniekstemmin gen zouden kunnen verwekken. Dit is, aldus dr. Feisser, wel zeer meegevallen. Waarschijn lijk, aldus verklaarde hij dit, zijn de menschen, die zeer getroffen werden, als 't ware door schrik verlamd geweest, waardoor een paniek stemming zich niet van hen meester heeft kun nen maken. De realiteit van de omstandighe den het zorgen voor reddingswerk etc. hield de menschen daarna zoo bezig, dat zij volkomen er door in beslag werden genomen. De Rotterdamsche bevolking heeft zich doer, kennen als een die wordt gedragen door een groote innerlijke kalmte. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie, mr. L. de Blécourt, hooger beroep aangeteekend in de strafzaak tegen den Amstcrdamschen hofmeester K., die door de rechtbank wegens doodslag gepleegd op zijn vrouw, en het verbergen van het lijk met de bedoeling om het te onttrekken aan de opsporing van de justitie, was veroordeeld tot 15 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het O.M. had wegens moord levenslange ge vangenisstraf gerequireerd. K. stelde zich op het standpunt dat hij tijdens een ruzie met zijn vrouw kort na zijn terugkomst uit Indië, haar bij ongeluk tegen de kachelplaat had doen val len, waardoor zij bewusteloos was geworden. Hij was in de overtuiging dat zij dood was en in zijn verbijstering had hij haar daarna met een mes gestoken. Uit het deskundige onderzoek is echter vast komen te staan, dat de vrouw nog leefde. Nadat het O.M. had geappelleerd is ook ver dachte zelf in hooger beroep gegaan, zoodat deze geruchtmakende strafzaak voor het ge rechtshof zal worden behandeld. ROME, 23 Mei. (D.N.B.) Mussolini heeft van daag den Japanschen ambassadeur, Sato, den leider van de Japansche missie, tezamen met den Japanschen ambassadeur bij het Quirinaal, ontvangen. Sato heeft Mussolini een boodschap van den Japanschen minister-president Jonai overhan digd, waarin wordt gewezen op de vriendschap tusschen Italië en Japan en op de steeds nau were samenwerking tusschen beide landen op ieder gebied. BUENOS AYRES, 23 Mei. (D.N.B.) De Fran sche ambassadeur te Buenos Ayres, Peyrouton, is teruggeroepen. Dezer dagen zal hij naar Frank rijk terugkeeren. Deze maatregel heeft in Argen tinië veel opzien gebaard. LONDEN, 23 Mei. (D.N.B.) Op de groote, van het Oosten naar het Westen loopende wegen in Londen zijn op bepaalde afstanden van elkaar Met de rijen menschen voor de spaarbanken er wordt thans zelfs al weer ingelegd zijn ook de rijen kooplustigen voor de winkels ver dwenen. De winkeliers, tenminste sommige on der hen, maakten gouden tijden en toch wagen we het te betwijfelen of ze daarover nu wel zoo bijster tevreden zullen zijn. De winkelstraten van onze stad mogen zich gestadig in drukke belangstelling verheugen, ditmaal groeide die tot ongewone proporties. Het leek er wel een verlate Sinterklaastijd. Talrijk waren degenen, die met pakken en pakjes beladen huiswaart keerden. De Amsterdammers waren bijzonder kooplustig en speciaal de schoenenwinkels heb ben dat ondervonden. Waarom juist zij? De sigarenwinkels daarentegen hebben geen ln het oog vallende verhoogde klandizie gehad hoewel hrtn waren toch evenzoo toekomstpro blemen zijn. Maar sigaren worden doorgaans De teekenfilm heeft in de jongste jaren een ongeloofelijke vlucht genomen, vooral na de eerste groote resultaten van kunste naars als Disney en Fleischer. De geschiedenis der geteekende trucfilm voltrekt zich langs wonderlijke wegen. Uit gevonden werd de teebenfilm nog vóór de „gewone" film, maar daarop werd het pro cédé verwaarloosd als een stuk speelgoed dat vervelend geworden was. De meest uit- eenloopende filmscheppingen ontstonden, werden gedurende eenigen tijd mode en do ken weer prompt onder in de vergetelheid. De eene stijl loste de andere af. Op de Fransche avantgardisten volgden de Duit sche expressionisten en op hen de Russi sche lyriciToen verscheen de geluids film en hoe men het ook bekijkt, thans na veertig jaar zijn we eigenlijk nog niet veel verder. In dienzelfden tijd volgde de teeken-trucfilm gestadig en regelmatig haar weg. Max Fleischer en nog enkele anderen togen aan het werk en toen verscheen Walt Disney en later kwamen weer mannen als de Fischingers, Kaskeline en andere Berlijnsche trucfilmers. Met een ongeloofelijke, niet te stuiten snel heid bewerkte Disney 't min of meer verwaar loosde terrein en terwijl de geluidsfilm ons aan vankelijk gedurende vrij langen tijd niet veel beter voorzette dan slecht gefilmd tooneel, be reikte hij in ongeloofelijk korten tijd een vol komen nieuwen beeldvorm: de innige verbon denheid van beeld en geluid, de harmonische versmelting van deze beide uitdrukkings-ele- menten, een onvergelijkelijke congruentie van beeld en toon, waarnaar men reeds op twin tig verschillende manieren en vanuit talrijke uitgangspunten gestreefd had. Deze ontwikkeling had zich dermate zonder eenig gerucht voltrokken, dat men haar nauwe lijks had waargenomen. En welk een genoegen om de avonturen van Mickie Muis en Betty Boop te kunnen volgen en door middel van de Silly Symphonies" te zien hoe de bloemen op wonderlijke wijze tot leven werden gewekt! Maar eerst meesterlijke resultaten als de Po- peye-films. cU drio biggetjes en ..The Band Concert" vermochten ons langzaam aan een in druk te geven van het resultaat der teekenfilm en deden ons begrijpen in welke mate daarmee de gewone film werd overtroffen. Zeker, wij zagen tal van vermakelijke teeken kluchtjes die hoogstens een eervolle plaats in het bijprogramma rechtvaardigden, maar de vooruitziende filmvrienden en kenners moesten keer op keer oprechter erkennen dat de klas sieke film nimmer een dergelijke mate van uit bundige fantasie en betooverende poëzie be reikt had. En sedert drie of vier jaar vormt de teekenfilm nu al den meest volkomen, zuiversten en verst gevorderden vorm van het geluidsfilm procédé. Eindelijk beleefden wij „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". En de bepaald unieke „carrière" van deze sprookjesfilm kan men waarlijk niet alleen op het credit van haar spreekwoordelijk verrassings-effect boeken.' Hoe ware het anders mogelijk dat deze, een gansche avondvoorstelling vullende rolprent niet alleen de kinderen tot geestdrift bracht, maar ook volwassenen, eenvoudigen van geest zoo goed als de meest verwende in- tellectueelen? En met het tot nu toe be reikte is Walt Disney allerminst tevreden. Voorts voltooit Fleischer een groote teeken film die op Swifts „Gullivers reizen" ge ïnspireerd is. En ook in Europa wordt zij het ietwat aarzelendur aan een regel matige teekenfilmproducUe gewerkt, maar het zal zeker heel lang duren eer men het Amerikaansche niveau heeft bereikt, zoo dat ooit gebeurt. Mien zegt alomde film heeft een vernieu wing noodig. Wie weet of de toekomst der film niet op het terrein der teekenstift ligt? Sneeuwwitje heeft aangetoond dat het, met talent, mogelijk is de toeschouwers langer dan een uur met een teekenfilm te boeien. En er is geen enkele reden om niet voort te gaan op den weg dien Walt Disney heeft aangegeven. Na tuurlijk komt er bij een teekenfilm van eenige beteekenis ontzaglijk veel kijken. Daarvoor zijn kapitalen en gansche legers medewerkers noo dig. En voor alles talent. Maar de ongeloofelijke vlucht der teekenfilm in de jongste jaren heeft bewezen dat die moeilijkheden overwonnen kun nen worden. En wanneer eenmaal alle tech nische bezwaren overwonnen zijn, dan opent zich een gansch nieuw terrein voor de kunstenaars der teekenfilm. Alles wat het menschelijk voor stellingsvermogen in beeld en geluid kan vast leggen, alles wat de hand kan teekenenhoe veel generaties zijn er niet voor noodig om die mogelijkheden te ontsluiten! Want zelfs Sneeuwwitje vermag ons nog niet de schier onuitputtelijke mogelijkheden van deze schepping te laten zien. Denken wij eens aan de episode van Sneeuwwitjes ontwaken die velen ontroerde en aan den dood van de heks met de boven den afgrond cirkelende roofvogels, waarmee Disney een onloochenbare dramatische spanning schiep. Is er nog meer bewijs noodig dat de teekenfilm zich voortaan allerminst uit sluitend tot het sprookje behoeft te beperken? Toen Disney eens over zijn kunst sprak, wees hij er op, dat zij vóór alles caricatuur was in den waren zin des woords. Maar dan zou men ook verder kunnen gaan en zeggen dat zij zich leent voor elke interpretatie der werkelijkheid, zoo goed in dramatisch als in humoristisch op zicht. Ook hier is de begenadigde filmkun stenaar onbeperkt meester wanneer hij zich boven de realiteit verheffen wil en zijn per soonlijke visie tot uitdrukking brengt. Waarom bij voorbeeld zou de filmkunstenaar van morgen de groote mythische en antieke sagenwereld niet kunnen herscheppen en waarom ten slotte zou hij niet de gewone filmstof gaan bewerken? Van een kunst die reeds een dergelijke trap van ontwikkeling bereikte mag- men alles verwachten. Disney schijnt geen twij fel meer aan deze verre perspectieven te koesteren; hij zegt: „Gezien de resultaten die mijn jonge kunstenaars reeds nu hebben bereikt, neem ik aan dat het in een nabije toekomst mogelijk moet zijn groote werken, meesterwerken, te scheppen. Ook deze vorm van filmschepping zal zijn talenten opleve ren, daaraan behoeft niet te worden ge twijfeld." prikkeldraad-versperringen en barricades opge richt, welke een snel oprukkenden vijand tegen moeten houden. Het verkeer der autobussen is voor zoover het nog bestaat, langs zijwegen om geleid. Op alle strategische wegkruisingen zijn mitrailleurposten opgesteld en in de groote parken, vooral die in de omgeving van het Buckingham Palace, worden loopgraven gemaakt. Op de daken van het paleis en de ministeries zijn vlechtwerken van draad aangebracht om het parachute-springers onmogelijk te maken op de daken te landen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft, naar ,.Het Vader land" meldt, opdracht gegeven aan gemeente en schoolbesturen, geen enkel salaris, dat recht streeks of indirect uit 's Rijks kas afkomstig is. te betalen aan die personen, werkzaam bij het onderwijs, die zich eventueel door de vlucht naar het buitenland de mogelijkheid hebben ontnomen tot vervulling van him taak. Even min mag salaris worden uitbetaald ten behoeve van gezinnen van deze personen. Het Officieele Orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond houdt zich bezig met de vraag: hoe zal het nu verder met het economisch leven van ons land in- het alge meen en met de veehouderij en zuivelbereiding in het bijzonder gaan? De gevolgen van den oorlog en de daarop gevolgde bezetting zullen ongetwijfeld ernstig zijn. Het moet echter in het belang der bezettende macht zelf worden geacht, dat de productie en het vervoer vooral van levensmiddelen zoo goed moge lijk blijven functionneeren. Hiertoe zijn twee belangrijke dingen noodig: vertrouwen in de toekomst en ernstige eensge zinde arbeid. Laten wij ons verlies waardig en manmoedig weten te dragen en van stonde aan beginnen op te bouwen wat verloren is gegaan. Door de bezettende macht wordt om be grijpelijke redenen gewenscht, dat het eco nomisch leven zich zoo spoedig mogelijk hei'- stelt. Hiertoe zijn echter eenige belangrijke za ken onmisbaar, waarvan wij slechts noemen brandstof, vervoermiddelen en werkkracht. Wat de kolen betreft, zijn de door ons ont vangen berichten zoodanig, dat na eenigen tijd gehoopt mag worden op een eenigszins normale voorziening. Erger staat het er met de benzine voor, daar hiervan de voorraden zeer minimaal schijnen te zijn, hetgeen bevestigd wordt door de overheidsmaatregelen, welke dienaangaande reeds een der eerste dagen genomen moesten worden. Met het oog hierop zal het zeker van belang zijn, dat elk in zijn eigen bedrijf nagaat, of hij op het benzinegebruik ook op eenigerlei wijze kan bezuinigen. Ook de smeerolie is een belangrijk artikel, hoewel wij niet gelooven, dat wij daarrraede zoo onmiddellijk voor moeilijk heden zullen komen te staan als dit met de benzine het geval schijnt te zijn. Tenslotte zou het van groot belang zijn, indien de bedrijven weer zoo spoedig mogelijk hun normale perso neelsbezetting konden krijgen. Omtrent de richting, waarin onze productie zal moeten gaan, valt nog weinig te zeggen, al kan wel met zekerheid worden aangenbmen, dat deze, naast de binnenlandsche, geheel op de Duitsche beh-oefte zal moeten worden in gesteld. Dit sluit groote consequenties voor een bepaald aantal bedrijven in zieh, met name voor de fabrieken van gecondenseerde melk, daar niet aangenomen moet worden, dat de Duitsche behoefte aan dit artikel groot zal zijn, zoodat onze productie-capaciteit van dit artikel wel te groot zal zijn. Overigens zullen wij moeten afwachten, wat het overleg tusschen de bezettende macht en onze regeeringsbrganen tot resultaat zal heb ben. Het is te begrijpen, dat hierover in deze eerste dagen nog niet veel te zeggen is. Naar algemeen vernomen wordt, is het de wensch der Duitsche overheid, dat de bestaande Ne- derlandsche organen daarbij zooveel mogelijk ingeschakeld blijven, hetgeen ongetwijfeld van groote beteekenis is. Wij moeten er voor zor gen, dat het vertrouwen, dat van die zijde tot nog toe in ons gesteld wordt, niet beschaamd wordt. Blijft dit vertrouwen bestaan en wil men daarnaar handelen, dbor ons binnen de daartoe bestaande mogelijkheden de noodige vrijheid van beweging te laten, dan is dat on getwijfeld in het belang van beide partijen. BRATISLAWA, 23 Mei. (D.N.B.) In de laat ste dagen is het Westelijk deel van Slowakije geteisterd door wolkbreuken, waardoor aanzien lijke schade is aangericht. De Waag is vier me ter boven het normale peil gestegen. De velden in de omgeving staan blank. Bij Pystian is het verkeer deels gestremd. Voor zoover de schriftelijke mededeelingen de geadresseerden over geheel Nederland nog niet hebben bereikt, wordt hierbij medegedeeld, dat de lessen voor het 2e en 4e studiejaar op Maandag 27 Mei, te 8.40 uur, worden voortge zet, zoodat vanaf dien datum het onderwijs aan de M.T School te Utrecht volledig is hervat. Onlangs hebben we, gepruik makend van de gegevens van het Archief van het Aartsbisdom 'Utrecht, uitvoerig verteld van de herkomst der z.g „fijndoekpoepen", katholieke linnenverkoo- pers uit het graafschap Lingen. Ook in de duin streek zijn velen van hen in de I7e en 18e eeuw neergestreken. We worden eraan her innerd door een bijdrage van G. van Niekerk in de „Haarleir.sche Bijdragen", bouwstoffen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem, een bijdrage die handelt over het zoogenaamde bleekerszoldertje in de voormalige parochiekerk van Overveen. We stuiten hier op een van dis merkwaardige intimiteiten uit het katholieke leven na de Hervorming waaraan de geschie denis rijk is. Behalve die straten binnen de tegenwoordige grenzen van de parochie Overveen, welke ge noemd zijn naar den lijnwaad-garenbleeker Denijs van Hulle de meesterbleekers Lam- brecht van Dale en Gerrit Bartelmeeusz., zoo lezen we daar, herinnert ook eene „ordinantie", welke in het archief dier parochie berust, aan de „Haarlemmer bleek",die reeds in de tweede helft der zestiende eeuw vermaard was. De handelswereld sprak van .Haarlemmer" bleek, wijl de linnens, in den omtrek van Haar lem vervaardigd door Haarlemsche kooplie den werden verhandeld en wijl de vreemde lin nens en garens, in de duinstreek gebleekt, steeds hun weg over Haarlem vonden. Bedoeld archiefstuk luidt: Ordinantie van wegens de Bank als volgt. Alsoo door Onsen onderschrevene met en Bencffens Wijlen Cornells van Campen is laten maaken en bekostigt in de jaare 1733. Een ge- sloote bank in de Roomse kerk tot Overveen met toestemminge en goedvinde van De Hr. Wilhelmus Christiaans, Pastoor aldaar, ten Eynde de gesijde bank soude zijn ten dienste en gebruyk van ons ondergeschrevene en onse soonen, mitsgaders die voornoemde Wijle Cor nells van Campen en desselfs soonen, en dat naderhant met onderling goedvinde tot de bank oft wel het gebruik van dien sijn toegelate, omme daar in te mooge zitte: Edoch voor hun persoonen en verder nogte ander niet; dat verder naderhant Enige andere hebbe ge tracht, om besit van die bank te nemen, onder voorgeeve, dat zij daartoe van den Een oft ander onder ons permissie hadden gekrege, en dewijl hetselve niet alleen naderhant onEenigheede en despute soude konnén veroorsake, soo wegens den Eygendom alsook wegens het gebruyk van de voors. onse bank, soo hebbe wij onderling goedgevonde met Elkander te maake Een vast Reglement soo wegens den Eygendom als het gebruyk van de voorschreeve bank. Den inhout Deses Geaprobeert ten Oorkonde: Den 18 December 1735. (w.g.) Jan Pietersen Trip, Pieter Corse Kops, Matthijs Kops, Pieter Bijvoet, Jan Hooft, Cornells Verburgt, Claas Bijvoet. Daarna volgt een reglement, bestaande uit vijf artikelen, „Eerstens aangaande Den Eigendom". De onderteekenaars hadden blijkens eene gespe cificeerde afrekening op eigen kosten een bank laten vervaardigen voor 108 gulden, 13 stuivers en 8 cent. De eigendom zou „hun alleen aan staan". Bij overlijden van een der bezitters zou het recht „koofnen aen zijn outsten zoon". Stierf iemand „zonder mannelijke geboorte", dan ver vielen de aandeelen „aende overige alsdan Eyge- naars". Niemand mocht zijn recht aan een an der overdragen of „niet connende of willende meerder aandeel, Eenige Restitutie vorderen". Hiernaast was nog een tweede reglement ont worpen, „Ten opsigt van het gebruyk", hetwelk acht artikelen bevat, waarin over het innen en het besteden der gelden wordt gesproken. Op den dag, waarop de „ordinantie" werd vastgesteld, teekende de toenmalige pastoor vol- ledigen afstand van alle rechten op de bank: Onderschrevene pastoor tot Overveen Be- kenne met toestemming En tollerantie ge- tollereert te hebben een lange bank of Ocksaal te laate maake agter in de kerk onder den singsolder: aan dewelke ik be- kenne geen de minste Eygendom te hebbe oft pretentie als geen kracht, om imant daer plaats in geve oft sorgen, n-.aar alleen de magt en vergunning afhankelijk aan de possesseurs van dien, dewelke voorge- schrevene bank hebben doen maaken en Bekostigt, dien na hun welgevalle daer- over connen disponeeren. (w.g.) Wilhelmus Ignatius Christiaans. Genoemde onderteekenaars der „ordinantie" zullen bleekers zijn geweest wellicht behoorend tot of afstammend van die katholieken, die uit Brabant en Westfalen naar de duinstreek wa ren gekomen. Door C. S. Regtdoorzee Greup Roldanus in zijn „Gesohiedenis der Haarlem mer Bleekerijen" ('s-Gravenhage, Martinus Nij- hoff 1936), worden Bijvoet en Kops met name onder de bleekers genoemd. Dezelfden waren (met uitzondering van Jan Pietersen Trip, in wiens plaats Jan Pr. Cluyx vermeld staat), blij kens de notulen van het parochiaal armbestuur, in 1735 „regenten" van dit bestuur. In deze hoe danigheid zullen zij het Ocksaal hebben laten bouwen en bekostigd. Daaruit is verklaarbaar, dat onder „de papieren van aanbelang" van het armbestuur genoteerd staat, en wel als eerste nummer „verscheidene stukken, betrekkelijk de regten van 't R.C. Armbestuur op het zooge naamde Bleekerszoldertje in de kerk te Over veen". en eveneens, dat ale eerste van de „be zittingen der R.C. Armen van Bloemendaal en Overveen" op de inventaris voorkomt „Het Hangzoldertje onder het zangkoor in de R.C. Kerk te Overveen, genaamd het Bleekers zoldertje, welks, ln allen gevalle verjaard, bezit recht wordt bewezen uit aanwezige stukken daartoe betrekkelijk." Van de voormalige kerk en pastorie, door pastoor A. Hodenpijl gebouwd, bestaat eene kortelings teruggevonden teekening van S. F. R(ijnierse). De kerk ligt gevolg van „de woelingen der nieuwgezinden" bijna geheel verscholen achter de pastorie aan den Korten Zijlweg waar nu de voortuin en het parkeer- terem zijn. De teekening bevestigt hetgeen pas toor G. Schoonderbeek schrijft om tot stand te brengen, wat in die dagen slechts oogluikend werd toegestaan: eene kerk namelijk, waar binnen de dienst Gods verrigt mogt worden, doch slechts zóó, dat men van buiten niets kerkelijks kon ontwaren Hildebrand heeft beide gekend. In zijn Ca mera Obscura spreekt hij daarover niet, even min als hij daar pastoor Hugo Joannes Gerten- scheidt noemt, den gevierden predikant, naar wien hij mogelijk den priester gemodelleerd heeft, dien hij bij een zieke laat optreden. Later echter vraagt hij zich af, hoe hij „schrijvend over Overveen, het roorr.sche kerkje kon verge ten, dat er wel was en zijn goedhartigen pas toor, die een populair karakter was, vóór wiens pastorie een welonderhouden tuin lag met meer dan één aardigheid naar ouden stijl en een levend aapje op een stokje, dat alle voorbijgan gers en ook hem, Hildebrand, steeds deed stil staan".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4