DEMOBILISATIE VAN ONS LEGER stad|||euw? m Doornik door de Duitsche troepen genomen I S Er wordt weer gevoetbald Haarlem, 24 Mei Te eetlust? weinig Ring om ingesloten legers in België en Noord-Frankrijk nauwer aangehaald BRITSCHE BOMMEN OP WEST-DUITSCHLAND VRIJDAG 24 MEI 1940 Een kloosterhof in Haarlem's stadhuis Herinnering aan vervlogen eeuwen Mr. A. L. M. VAN BERCKEL EN DE R.K. RECLASSEERING VOOR ONZE GEVALLENEN Doodelijke aanrijding Bravo Bloemendaal! Wat voor Rotterdam gedaan werd Neem dan brood van VAN DER LINDEN, dat bevordert den eetlust door zijn heer lijken smaak. b I iMD BAKENESSERGRACHT 71 TELEF. 13882 - HAARLEM BUSDIENST BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen Opgave tot deelname aan de Jeugdkampen Jubileum bij de Centrale Werkplaats H.R.C. Excelsior 1 LAATSTE NIEUWS HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 24 Mei. (D. N. B.). UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK Margarine en vet voor werkloozen Competitie-restanten D.H.V.B.-PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Noorsche vluchtelingen in Zweden Ingaande 25 Mei mogen zij naar Noorwegen terugkeeren HUIDEN IN ZWEDEN IN BESLAG GENOMEN AGENDA Bioscopen 25 Mei Bioscopen Duitsche troepen zijn ver opgerukt VIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL VELSEN Gouden huwelijksfeest Aanleg verbindingsweg Wij vernemen dat thans tot een gedeeltelijke demobilisatie van ons leger is besloten. Aan bepaalde groepen van personen b.v. gehuwden wordt bij het naar huis zenden voorrang verleend. Binnenkort zullen de richtlijnen volgens welke de demobilisatie geschiedt bekend worden gemaakt. particuliere gebouwen gezet. Eenige jaren geleden heeft de gemeente deze voor goed geld weer teruggekocht. Het is een alleraardigste gedachte ge weest door den aanleg van den kloosterhof de herinnering aan de alleroudste geschie denis van onze stad te verlevendigen. Nog maar enkele weken geleden is de nieuwe vleugel van het Haarlemsche stadhuis in gebruik genomen en hoewel over de aesthetische aansluiting van den nieuwen bouw aan het oude ge deelte lang niet eenstemmig met lof wordt gesproken, de verdeeling van binnen en de inrichting van lokalen, gangen en binnenplaatsen voldoen aan de hoogste eischen en zijn in staat ook hen, die door het buitenaanzicht niet geheel voldaan zijn, eenigermate met den toestand te verzoenen. Dat ook de ambtenaren met hun nieuwe te huis ingenomen zijn, blijkt uit het feit, dat zij niet gerust hebben, voordat de oude kloosterhof van het voormalige „Predikarenklooster" in eere hersteld was. Vóór de verbouwing was daar een verwaarloosde binnenplaats, met ongelijke klinkers geplaveid, waar tegen de hoog opgaande oude kloostermuren het heele jaar door guirlandes van brandslangen te drogen hingen. Witte kalkvlakken en gaten in de muren bewezen, hoe verwaarloosd de oude gebouwen waren. Wie nu op een van de zonnige Mei morgens, waaraan de laatste week zoo rijk is, tusschen de in vijftiende-eedwschen tuinstiji gehouden bloem- en heesterperken, mijmert, meent weldra in den hoek van het met open kloostergangen omgeven vierkant een deur te zien opengaan, waaruit een dominicaner-mon nik schrijdt, de kap over het hoofd en de armen over de borst gekruist, om, alléén met den hoo- gen blauwen hemel boven zich en den groenen tuin om zich heen, zijn meditatie te houden Wie er toeft, wordt gevangen door een bijna bovenaardsche rust en sereniteit. Onwillekeurig krijgt men het diepste respect voor den ouden, onbekenden bouwmeester, die hier een bijna ideale kloosterstemming wist te scheppen. Het was Floris V, die den Dominicanen in 1286 een uitgestrekt terrein naast (aan den kant van de Koningstraat) en vooral achter zijn paleis (aan de zijde van het Prinsenhof) schonk, waar de geestelijke heeren hun klooster sticht ten. Het besloeg de plaats, welke nu wordt in genomen door het Pand en het Prinsenhof. De ingang was de Pandpoort in de Koningstraat, naast het Raadhuis. Deze poort is dus in der. nieuwen stadhuisvleugel wel op goede gronden gespaard en intact gelaten. De kerk en de kapel van het klooster stonden in de Jacobijnestraat, hoek Prinsenhof. Bij de afbraak van de oude huizen aan de Jacobijnestraat, noodig voor den nieuwbouw, was nog duidelijk een raam tracee ring daarvan te zien. De eigenlijke kloostertuin, een ruime oppervlakte, had een uitgang naar de Nobelstraat en één naar de Zijlstraat. De tuin op het Prinsenhof, vóór het stedelijk gymna sium, moet er een deel van zijn geweest. Door dien tuin vloeide de Beek, toen een zuiver, vischrijk water, dat van de duinen afkwam en ln het Spaarne uitliep. De nu opnieuw aange legde kloosterhof was een binnenhof. De Pandpoort, welke toegang gaf tot het klooster, werd reeds in 1456 overbouwd. Het zich daar nog bevindende gewelfde vertrek, behoort tot her raadhuis en wordt „sacristie" genoemd. Typeerend voor dien tijd is de wijze, waarop de bouw van de overwelving tot stand kwam. Een biertapper had zich schuldig gemaakt aan bedriegerijen door halve vaten te gebruiken, welke gingen boven de inhoudsmaat. Hierdoor kreeg hij meer bier van de brouwers dan waar op hij recht had en deed hij de stad tekort in haar accijns. Maar het bedrog kwam uit en de bedrieger viel in handen van het gerecht, dat hem veroordeelde om op zijn kosten te leveren al hetgeen noodig was voor den bouw van de nieuwe, hierboven bedoelde stcdenkamer., n.l. kalk, steen, hout, leien, lood en ijzerwerk. Dat was een gewone manier van bestraffen in de middeleeuwen. In 1477 verkregen de „Predi- karen" het voorrecht binnen de muren van hel convent leeken te mogen begraven. De klooster lingen zagen dat, naar het schijnt, gaarne en de leeken van hun kant stelden er prijs op, dat hun stoffelijk overschot ter ruste werd gelegd in de gangen rondom den kloosterhof, omdat de kloosterbroeders daar dikwijls rondwandel den, vrome gebeden tot God richtende voor de zielen, die daar begraven lagen. Een der Haar lemmers, die daar ter aarde besteld zijn, was zekere Dirck Jansze Bleser, die, naar het ver haal gaat, op een leeftijd van honderd en elf jaar nog weer eens trouwde, ofschoon zijn pas toor hem daartoe wel een beetje oud vond. Hij dreef echter zijn zin door en moet nog twintig jaar met de uitverkorene zijns harten geleefd hebben. Zelfs w<erd de echt gezegend met de geboorte van een dochter, die als non stierf. Deze idylle stond te lezen op den grafsteen van Bleser en werd in 1630 op last van burgemees- teren van Haarlem door een plaatsnijder, Mr. Jacob Matham, overgebracht in een koperen tafel, welke nog ingemetseld is in een der zui lengangen van het voormalige klooster. In het jaar 1515 dreigde het klooster een bouwval te worden en werd het, dank zij de milddadigheid der Haarlemsche burgerij, deug delijk herbouwd In het jaar 1581 deelde het klooster het lot van alle andere geestelijke ge stichten in deze stad. De bewoners werden verstrooid en de bezittingen ten behoeve van de stad verbeurd verklaard. In den loop der eeuwen hebben de ge bouwen verschillende bestemmingen gehad. Op den grond van den tuin werden aan de zijde van de Koningstraat en Jacobijnestraat Naar aanleiding van het vertrek van mr. A. L. M. van Berckel, die, zooals wij gisterenavond mededeelden, benoemd is tot Raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage, deelt men ons van de zijde van de R. K. Reclasseering het volgende mede Toen in 1929 bekend werd dat mr. van Berckel de Rechtbank van Roermond verlaten zou om in de Arrondissementsrechtbank te Haarlem zitting te nemen, trachtte het bestuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging hem onmiddel lijk voor dit werk in Haarlem te winnen, vooral omdat de nieuwe rechter in Roermond reeds een werkzaam aandeel in de zustervereeniging had. Acht jaar bleef mr. van Berckel bestuurslid. Wegens de toenemende drukke werkzaamheden aan zijn ambt verbonden, moest hij bedanken. Dit besluit beteekende voor de vereeniging een groot verlies, omdat de adviezen van het schei dende bestuurslid steeds van groote waarde waren. In den omgang heeft mr. van Berckel zich steeds doen kenmerken als een eenvoudig mensch, tot wien men zich gemakkelijk en ver- trouwvol kon wenden. Reeds nu willen wij er de aandacht op ves tigen, dat op Maandag a.s. alle H.H. Missen in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus (Kleverpark) uitvaartdiensten zullen zijn voor allen, die in de oorlogsdagen voor het vader' land gevallen zijn. De stille uitvaartdiensten hebben plaats om 7, 8 en 9 uur; de plechtige H. Requiemmis wordt gecelebreerd om 7.30 uur. Donderdag heeft zich op den Wagenweg te Haarlem een ernstig motorongeval voor gedaan, waarbij een 79-jarige voetganger, J. P. v. d. B., wonende te Zaandam, het leven verloor. Ter hoogte van de Zomerluststraat wilde de 79-jarige J. P. v. d. B., wonende te Zaandam, den Wagenweg oversteken. Ter zelfder tijd na derde uit de richting Haarlem een Nederland- sche 2e luitenant, wonende te Driebergen, op een motor. Doordat de voetganger bij het over steken van den rijweg weifelde en bij het nade ren van den motorrijder dan weer achteruit en het volgend oogenblik weer poogde om voor den motor uit te loopen, bleek een aanrijding onver mijdelijk. Bij de boting kwamen beide mannen te vallen. Een militaire arts, die juist passeerde, kon bij den 79-jarigen voetganger slechts den dood ten gevolge van een schedelbasisfractuur con- stateeren. Het slachtoffer moet bij de botsing vrijwel op slag gedood zijn. De luitenant uit Driebergen kreeg een zware hersenschudding en is direct per ziekenauto naar de St. Joannes de Deo vervoerd, waar hij in levensgevaarlijken toestand ter observatie is opgenomen. Het stoffelijk overschot is naar het St. Eli- sabethsgasthuis vervoerd. Aan den oproep om hulp te verleenen aan de zwaar getroffen inwoners van Rotterdam, heeft Bloemendaal op ruime schaal gehoor gegeven. Dank zij de medewerking van het gemeente bestuur en van tal van ingezetenen, waaronder padvinders, was het mogelijk bij de inzameling van matrassen, kussens, dekens, kleeding en huisraad het volgende te bereiken: Op Zaterdag 18 Mei kon reeds een zending van de gemeente vervoerd worden, bestaande uit vijf vrachtauto's met nieuwe wollen dekens (600), stroozakken (434), kussens (504) en balen stroo (132), oorspronkelijk bestemd voor de evacuatie. Op Zondag 19 Mei volgde een tweede zending van de inwoners van Bloemendaal, bestaande uit twee verhuiswagens met beddegoed, huisraad en kleeding. Op Maandag 20 Mei konden vier verhuiswa gens volgeladen naar Rotterdam vertrekken, af komstig van Bloemendaal, Overveen en Aerden- hout, alsmede een vrachtauto uit Vogelenzang. En ook Dinsdag 21 Mei en Woensdag 22 Mei werd nog zooveel te Overveen en Aerdenhout ingezameld, dat op elk dezer dagen een vracht auto kon worden volgeladen, bestemd voor het geteisterd Rotterdam. Nog zal voor andere gebieden een nieuw be roep op de bevolking gedaan worden. Voorshands kan het kleine comité met zijn vele helpers met dankbaarheid op de gevolgen van zijn oproep terugzien. De directie der Brockway Mij. verzoekt ons mede te deelen, dat de regeling voor den bus dienst MuiderslotwegStation, te rijden door de lijnen 1 en 3, waaromtrent wij in ons ochtend blad berichtten, wederom gewijzigd is. Er zal een lijn 3 dienst loopen van den Muiderslotweg naar het Station, met afwijking van dc route over Mamixstraat en Kleverlaan. Geboren; 24 Mei. W. A de RegtBraunius, z.; A. M. de RisserGeutskens, z.: A, de Leeuw Medenblik, z. Overleden; 22 Mei. J. Beljaardsvan Ekeren, 75 j., Nagtzaamstraat; M. H. Walraven—Op de Beek, 71 j., Ged. Schalkburgergracht. 24 Mei. W. den Ouden, 69 j., HazepaterslaAn. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril: Bureau van Politie, Smedestraat; bank papier: Uhlenbroek, Prinsessestraat 3; dames- handschoen: Rasmussens, Saenredamstraat 12<4; kistje met ledige flesschen: Bakker, Berckheij- destraat 31 zw.; regenmantel: Hoenderlos, Kin derhuissingel 2; kinderportemomaie m. i.: Overbeek, Kinderhuissingel 22; snoer met stek kers: Bureau van Politie, Smedestraat; Gym nastiekschoenen: v. Thienen, Zwaardstraat 16; vulpotlood: Holwerda, Midden Tuindorplaan 4. In aansluiting op het bericht van hedenmor gen, dat de Jeugdkampen weer hun zegenrijk werk beginnen, deelen wij nog mede, dat de aan vragen tot deelname uitsluitend gericht moeten worden aan de Gemeente Jeugdregistratie, Nas- sauplein 2. De heer G. Koster hoopt 31 Mei as. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als rangeerder bij de Centrale werkplaats in dienst trad. Het zal den jubilaris op dezen feestdag ze ker niet aan belangstelling ontbreken. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdag avond haar eersten trainingsrit van het seizoen. De A-, B- en C-klasse reden over een afstand van 52 K.M. De junioren over een afstand van 26 K.M. Direct na den start werd er een snel tempo ingezet. Na 13 K.M. staakte Jouby den strijd; na 26 K.M. gaf B. Boersma op. Enkelen vielen uit door pech. De eindspurt was zeer spannend. 1. M. Taverne; 2. H. v. Dijk; 3. K. Verbeek; 4. L. Schelfaut; 5. B. Fennis. De eindspurt der junioren gaf ook heel veel spanning; de uitslag werd als volgt: 1. H. Jas; 2. J. Schipper; 3. H. Tholen. A.s. Zondag wordt door bovengenoemde ver eeniging de laatste competitie-rit verreden, n.l. A- en B-klasse 60 K.M., C-klasse 45 KM., ju nioren 26 KM. Een gedeelte van den nieuwen vleugel van het Haarlemsche stadhuis, gezien door een poortje van het oude gedeelte van het stadhuis Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het gebied, waarin de vijande lijke legers in Noord-Frankrijk en België zijn opgesloten, werd giste ren door succesvolle aanvallen van alle kanten verder ingekrompen. In Vlaanderen braken de Duitsche divi sies door de versterkte stelling van de schelde en drongen zij door tot aan den Westelijken oever van de Leye. Doornik is De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan. M. F. K., chauffeur-monteur, zonder vaste Woonplaats, thans ged. „Diefstal". Een jaar gev. straf met aftrek prev. hecht. o. v. W. B., kweeker, wonende te Aalsmeer. „Over treding art. 247 W. v. Str.". Vier maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. A. A. v- d. S., koopman, wonende te 's-Gra- venhage, thans ged. „Poging tot afdreiging". Twee jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o. v. Aangezien de aanvoer van onvermengde mar garine en bak- en braadvet, ten behoeve van werkloozen en armlastigen nog niet op voldoen de wijze plaats vindt, zal in de week van 26 Mei tot en met 1 Juni 1940, op de bons no. 92, slechts de halve hoeveelheid margarine en vet, welke op deze bons staat aangegeven, worden afgeleverd. Wanneer het als gevolg van dezen maatregel noodzakelijk is, zullen door de kruideniers belast met de distributie, halve pakjes margarine en vet tegen den halven prijs worden afgeleverd. Aflevering van onvermengde margarine en bak- en braadvet op bon no. 92 zal in geen geval mogen plaats vinden vóór Maandag 27 Mei. De vetbon no. 91 is vervallen en leveringen op deze bons mogen niet geschieden. Eventueele volgen de verstrekkingen zullen nader worden bekend gemaakt. Het D.H.V.B.-bestuur heeft besloten, rekening houdend met den wensch van de overheid, dat het leven zooveel mogelijk zijn normalen gang moet gaan, en in aanmerking nemend, dat een gepaste ontspanning thans meer dan ooit op haar plaats is, de nog te spelen competitie-wed strijden, voor zoover zulks mogelijk is, nog te doen spelen. Te dien einde is voor den komenden Zondag dan ook weer een programma vastgesteld, al wordt er rekening mee gehouden, dat vanwege terrein- en andere moeilijkheden diverse van de vastgestelde wedstrijden geen doorgang zul len kunnen vinden. Wij veronderstellen dat dit besluit van het bondsbestuur velen zal verheugen. Er kan weer gevoetbald worden en men gaat trachten aan de zoo interessante competitie een definitief einde te maken. Nog slechts enkele wedstrijden moeten worden gespeeld en zooals men zich zal herinneren heerschte er in de verschillende afdeelingen een geweldige spanning omdat de beslissingen nog niet waren gevallen. We willen dan ook het programma voor den komenden Zondag even in 't kort onder de loupe nemen en dan zien we in afdeeling Noord C een tweetal wedstrijden vastgesteld, waarbij we V.V.Z. 2 zijn kansen op het kampioenschap zien verbeteren ten koste van S.D.E. Voorts zal W.S.V. zeker van Volendam 3 winnen. In de Centrum-afdeelingen is het programma belangrijker, uitgezonderd in de Amsterdamsche omgeving. De eenigste daar vastgestelde wed strijd, die tusschen D.O.S.S. 2 en India, is van geen beteekenis meer, al zullen beide partijen er een eer in stellen zoo gunstig mogelijk té ein digen. Anders is het gesteld in de Haarlemsche af deeling, waar D.E.K. den kampioenstitel kan behalen door minstens gelijk te spelen tegen Van Nispen. O.I.V. wil echter met alles reke ning houden, dus ook met een D.EJK.-neder- laag en daarom zullen de IJmuidenaren bij Geel Wit trachten twee kostbare puntjes te veroveren, hetgeen in de lijn der verwachtingen ligt. Ook in de Zuidelijke afdeeling kan het pleit beslecht worden wanneer V.V.S.B. maar niet van D.O.S.R. 2 verliest. Dat daar eenige kans op is gelooft natuurlijk niemand. S.J.C. 2 heeft een behoorlijke kans tegen Docos, evenals Meer burg, dat bezoek krijgt van de Alph. Boys. En bij Lisse 2D.E.S. zullen de krachten elkaar niet veel ontloopen. Tenslotte vestigen we de aandacht op een ontmoeting in afdeeling J tusschen Concordia en T.Y.B.B. 4. De Hillegomsche club kan hier den kampioenstitel binnen halen door T.Y.B.B 4 te kloppen. Reeds aan een gelijk spel heeft Concordia genoeg, maar de Hillegommers wil len dit feit zeker met een zege vieren. Afdeeling Noord A. Always Forward 2Berdos 1. REO 1—Grashoppers 1. C. WSV 1—Volendam 3. VVZ 2—SDE 1. E. EVE 1—Spartanen 1. SEW 1—VVW 1. Zouaven 1West Friezen 1. F. Union 2Reo 2. Valken 2—Grashoppers 2. G. SVA 1—WSV 2. Ado 3—PSCK 1. J. Zouaven 2Blokkers 1. K. Zeevogels 3Ado 4. Afdeeling Centrum A. D05S 2—India 1. B. Geel Wit 1—OIV I. Van Nispen 1Dek I. C. Meerburg 1Alphensche Boys 1. Lisse 2Des 1. VVSB 1—DOSR 2. SJC 2Do.Co.S. 1. D. RKAV 2—RCM 1. Oda 1Nea 2. E. Teylingen 2—Tybb. 3. HBC 3OIV 2. G. Des 2—Vic 2. VVZ 3—St. Martinus 2. DOSS 4Zwaluwen 2. J. Concordia 1Tybb. 4. IEV 2—Onze Gezellen 3. L. SMC 1-WSB 4. N. NAS 2—St. Pancratius 2. De Meer 4—Wilskracht 4. O. ZPC 2—WZ 4. P NVA 2—Oda 2. WA 5—The Unity 3. R. Hoofddorp Boys 2TZB 2. Dem 4Vogelenzang 2. Van Nispen 2Geel Wit 3. Afdeeling Zuid A. Blauw Zwart 2—GDA 2. genomen. De achter het front gelegen Fransche vesting Maubeuge is na inne ming van de laatste omringende verster kingen in Duitsche handen. In Artois veroverden de Duitsche troepen de in den Wereldoorlog fel omstreden hoog te van Loretto ten noordwesten van Atrecht. De tusschen Atrecht en de zee noordwaarts optrekkende sterke Duitsche pantsertroepen naderden gisteren de Fran- sche havens aan het Kanaal. Een zwakke vijandelijke aanval vanuit het Zuiden op Amiens werd afgeslagen. Overigens waren er aan het Zuidelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen ondersteunde met ster ke eenheden den strijd van het leger tegen de vijandelijke legers, welke zijn opgeslo ten in den Belgisch-Franschen sector. Ook aan het Zuidelijk front keerde het lucht wapen zich tegen verkeerswerken, trans portbewegingen en troepenconcentraties. Bij de gewapende verkenningen aan de kust van het Kanaal werden voor Boulog ne een groot oorlogsschip, waarschijnlijk een kruiser, en drie torpedojagers door zware bommen getroffen. Onze vliegtuigen ontmoetten daarbij zwaren luchtafweer. Bovendien gelukte het zes geladen trans portvaartuigen tot zinken te brengen. Naar achteraf bekend wordt, zijn op den 21en en 22en Mei bij de vertwijfelde doorbraak pogingen van den vijand naar het Zuiden, be halve talrijke op andere wijze vernielde pant serwagens, alleen door de artillerie 56 vijande lijke pantserwagens vernield. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren in totaal 49 vliegtuigen, waarvan in luchtgevechten werden neerge schoten 25, door 't luchtdoelgeschut 8, en de rest op den grond werd vernield. Zestien Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij Narvik deed het luchtwapen met succes aanvallen op tentenkampen, colonnes van last dieren, troepenconcentraties en transporten. Een vijandelijke jager werd neergeschoten, een kruiser en een trantsportvaartuig door bom- treffers beschadigd. Ook in den afgeloopcn nacht vloog de vyand West- en Zuid-West-Duitschland binnen en herhaalde hij zjjn lukrake bom bardementen op niet-militaire doelwitten. OSLO, 23 Mei. (D. N. B.) De Duitsche auto riteiten hebben toestemming gegeven, dat de Noren, die vrijwillig naar Zweden zijn ge vlucht, mogen terugkeeren. Vermoedelijk zul len zij van 25 Mei af met speciale treinen via Kongsvinger worden terug gebracht. Vrouwen en kinderen zullen de grens kunnen passeeren, mannelijke personen tusschen 18 en 55 jaar zullen een pas of andere legitimatie moeten hebben. Het aantal vluchtelingen wordt op 2500 ge raamd. STOCKHOLM, 23 Mei (D.N.B.) Bij koninklijk besluit zijn alle vellen en huiden in Zweden door den staat in beslag genomen. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 24 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 10—4 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante", 2.30, 7 en 9.15 uur, goedgekeurd. Cinema Palace: Charlie Chan in het Spook huis", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ninotchka, voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „De negen vrijgezellen", vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „De Zwar te Satan., 18 jaar. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6.30 uur. Ge wone zittingen 47 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Geopend van 35 en 79 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van •childerijen en teekeningen, van 1012 en van 24 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 10—4 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante", 2.30, 7 en 9.15 uur; goedgekeurd. Cinema Palace: Charlie Chan in het Spook huis", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor „Ninotchka", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: ,,De negen vrijgezellen", vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaama: „De Orkaan-Expres" en „De Zwarte Satan", 18 jaar. LONDEN, 23 Mei. (D.N.B.) De minister van Voorlichting, Duff Cooper, heeft aan een lunch het woord gevoerd en gezegd, dat de Duitsche troepen ver zijn opgerukt en Boulogne aanvie len. De Britsche troepen strijden hier tegen een overmacht. Het was heel goed mogelijk, dat ook Calais gevaar liep, zoo voegde hij hieraan toe. De toestand was evenwel volgens spreker in het geheel niet hopeloos. Het Britsche leger is nog in goede orde en de verliezen hiervan zijn niet groot. Wij weten, dat wanneer wij dezen slag ver liezen, onze eilanden nog niet aangetast zijn en dat wij onze overmacht op zee nog hebben. Vreemdelingen De Commissaris van Po litie te Bloemendaal, zulks in opdracht van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, be veelt: 1. dat alle vreemdelingen van Belgische, En- geische of Fransche nationaliteit, respectieve lijk afkomstig van de Belgische, Engelsche of Fransche legers, welke binnen de gemeente Bloemendaal vertoeven, zich onverwijld moeten aanmelden aan het bureau van politie te Overveen; 2. dat eenieder, die een of meer vreemdelin gen als bovenbedoeld in zijn woning of in eenig onder zijn beheer staand gebouw heeft opgeno men, verplicht is daarvan onmiddellijk kennis te geven aan het bureau van politie; waarschuwt belanghebbenden, dat tegen het niet-nakomen van bovenstaand bevel strenge straffen zijn bedreigd, Uitreiking van broodbonboekjes De hoof den van gezinnen en de afzonderlijk levende personen worden per dienstbriefkaart persoon lijk opgeroepen, om de voor hen bestemde broodbonboekjes in ontvangst te nemen. Op deze dienstbriefkaart staat duidelijk aangegeven wat vóór de uitreiking der broodbonboekjes ge daan moet worden. Voorafgaande volledige invulling vooral ook,van de machtiging, indien betrokkenen de voor hen bestemde broodbonboekjes niet zelf in ontvangst komen nemen bespoedigt de uitreiking. Het is in het belang van het publiek zelf, als de achterzijde van de oproepingskaart bij de aanbieding daarvan volledig en met de uiterste nauwkeurigheid is ingevuld. De bu reaux van uitgifte zijn geopend van 913 en van 1418 uur. Schoenen Het Gemeentelijk Distributie- bureau te Bloemendaal maakt bekend, dat door de distributiediensten bonnen voor aankoop van schoenen kunnen worden afgegeven, doch uit sluitend aan hen, die kunnen aantoonen, dat zij over geen enkel paar bruikbaar te achten schoe nen beschikken. Op Dinsdag 28 Mei hoopt het echtpaar J- Castricum en A. Terluin, wonende aan de Noor derlaan 51, zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Het gouden echtpaar woont reeds 30 jaar in Velsenoord. Met groote spoed wordt er aan gewerkt om- den Verbindingsweg tot stand te brengen, die een deel van den Stationsweg zal vervangen. Deze weg komt tusschen het raadhuis en parK Velserbeek te loopen. Een zeer groot gedeelte van de tundeering voor het wegdek is reeds gereed. Binnen afzienbaren tijd kan het gereed komen van dezen belangrijken nieuwen weg worden tegemoet gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6