Ring om Geallieerde legers definitief gesloten Duizenden in Peru dakloos Oud-Rotterdam Nieuw-Rotterdam Fortuin dreef in het water Meisje vermoord Het Duitsche legerbericht meldt: BOULOGNE, GENT EN K0RTR1JK GENOMEN Zal het commercieele „hart herrijzen in het Westen? DUITSCHE LUCHTMACHT MELDT SUCCESSEN V J' f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten Tiy2 ct- Per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 26 MEI 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22407 Calais omsingeld Toelichtend frontbericht De valschermtroepen De Engelsche pers over Boulogne m Veelbelovende spon tane hulp Kolenwerker vischte een pak ver scheurd bankpapier op uit de Amsterdamsche stadsgracht Itadiaansch bezoek aan Duitschland Onderzeeër duikt tot 108 meter Een oproep tot de Corsicanen Het uur der bevrijding nadert" ARGENTINIË VIERT ZIJN ONAFHANKELIJKHEID Aardbeving richtte aanzienlijke schade aan Fransche regeering blijft in Parijs Politie legt een groote bedrijvig heid aan den dag Parijsche bladen uiten hun bezorgdheid Rust De dader sloeg de hand aan zichzelf Nijmegen niet opnieuw gebombardeerd Eenige ontspanning in Roemenië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 25 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De ring om het Belgische leger, deelen van het eerste, zeven en negende Fransche leger en om de kern van het Engelsche expeditieleger, werd gisteren aanzienlijk versterkt en is daarmede definitief ge sloten. In het Oosten van den ting werden Gent en KOrtrijk genomen en werd de Leye in een aanval overgetrokken. Tusschen Roubaix en Valenciennes ondernemen de Duitsche troepen een aanval op de Fransche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Valenciennes en Vimy duurt de aanval aan weerskanten van Douai in Noordwestelijke richting voort. De hoogten van Vimy zijn geno men; in een hardnekkig gevecht met vijandelijke land- en zeestrijd krachten viel Boulogne. Calais is omsingeld. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelingen, is in Duitsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe en is, evenals de buit nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen deden in den Belgisch-Noordfranschen sector aanval len op troepenconcentraties, colonnes en lucht doelgeschut en hadden hierbij succes. In de Belgische en Fransche Kanaalhavens bestook ten zij kaden en tanks, werven, dokken, artil lerie-stellingen en pieren met bommen. Daarbij gelukte het een torpeoojager en zeven koop vaardijschepen, resp. transportvaartuigen, met een totalen inhoud van 20.000 ton. door bom- treffers te vernietigen, resp. zwaar te bescha digen. Een andere torpedojager werd, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is gemeld, door iuchtafweerartillerie tot zinken gebracht. Aan het Zuidelijke front werden op e'enige punten zwakke vijandelijke aanvallen afgesla gen. Ten Zuiden van Sedan ontrukten de Duit sche troepen de laatste dagen in een hardnekkig gevecht een belangrijke hoogte aan den vijand; zij wisten zich daar tegen krachtige tegenaan vallen te handhaven. Bii de gevechten der laatste dagen in het gebied van Maubeuge hebben zich de comman dant van een infanterie-regiment, kolonel Or- dan, en de eerste luitenant bij een pioniers bataljon, Langenstrass, door bijzondere dapper heid onderscheiden. Voor het Zuidelijk front heeft het luchtwapen tegen spoorwegemplacementen, vliegvelden, marschcolonnes en gevechtswagenconcentraties groote uitwerking gehad. In het gebied van Narvik hebben Duitsche gevechtsafdeelingen haar luchtaanvallen op doelen ter zee voortgezet en met succes ook in den strijd te land ingegrepen. Zooals reeds in een speciaal bericht bekend gemaakt is, zijn daarbij op den 23sten Mei twee kruisers zoo zwaar getroffen, dat met het totale verlies er van te rekenen is. Ook een slagschip en een kruiser of een torpedojager werden zwaar be schadigd. Bij de herhaling van deze aanvallen kreeg het reeds op 23 Mei beschadigde slag schip gisteren drie nieuwe zware treffers op het achterschip, zoodat het onbeweeglijk en zondere verdere verdediging bleef liggen. Een viiegtuigmoederschip geraakte in brand. Het moet als verloren beschouwd worden. Ver der werd een kruiser midscheeps getroffen, werden een transportvaartuig en twee koop vaardijschepen tot zinken gebracht, twee an dere beschadigd en een groote tankboot na een treffer met slagzij op het strand gezet. Ter versterking van de b« Narvik opereerende troepen gelukte het eenheden van bergjagers per valscherm neer te laten. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 84 vliegtuigen. Daarvan werden er 27 in een luchtgevecht en 14 door luchtdoelartillerie neer geschoten. De rest werd op den grond vernield Zeven Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het frontbericht van het D.N.B. van Zater dag luidt als volgt: Wederom hebben de snelle troepen tijdens den aanval een grootsch opgezette wending voltooid. De punt stoot plotseling weer naar het Oosten. Dagelijks wordt de ring nauwer om de Fran sche, Engelsche en Belgische legers, die zich nog hardnekkig verweren tegen hun onafwend baar noodlot, gesloten De weinige namen, die in het legerbericht worden genoemd, geven een beeld van het front van Vrijdag. Intusschen hebben de commandopost^^ op grond van nieuwe berichten nieuwe aanteekeningen op de kaarten gemaakt, waardoor het verloop van den grooten strijd duidelijk zichtbaar wordt. Veelkleurige pijlen wijzen de stootrichting der Duitsche troepen aan. Voor deze pijlen schijnen de linies van den vijandelijken tegenstand on weerstaanbaar terug te wijken. De cijfers, die het aantal gevangenen en den buit aangeven, stijgen. Toch betreft het hier slechts de voor- loopige gevolgen van de groote doorbraak. De slag, welke de Fransche generaal Gamelin voor zijn aftreden als de beslissende slag kenmerkte, is nog niet ten einde. lederen dag blijkt net opnieuw, dat 't superieure strijdmoreel van de Duitschetroepen en hun moderne bewapening aan de leiding voordeelen biedt tegenover den tegenstander, waarvan reeas gebruik is ge maakt, doch welke ook in de toekomst nog me nige verrassing verzekeren In den veelzijdigen strijd, welke het Duitsche leger in de afgeloopen veertien dagen heeft gevoerd, konden nieuwe wapens geprobeerd worden, anderen staan nog gereed voor speciale opdrachten. Reeds thans weten de deskundigen, dat ves tingwerken als Luik, Namen, Maubege en zelfs de Maginot-linie geen weerstand kunnen bie den aan de samenwerking van Duitsche wapens, Duitsche soldaten en Duitsche leiding. Ook is in de afgeloopen dagen veel gesproken over de Duitsche luchtdoelartillerie: honderden vijande lijke vliegtuigen zijn door deze artillerie ver nield en thans wordt gemeld, dat de luchtdoel artillerie zelfs een vijandelijk oorlogsschip tot zinken heeft gebracht. Zoo ontwikKclt zich do luchtdoelartillerie tot een soort universeel wa pen, dat zijn doel vindt in de lucht, op het land en op het water en dat doel vernietigt. Verder wordt medegedeeld, dat de ver houding van dc bevolking In Nederland cn Luxemburg tot de Duitsche troepen zeer goed is, terwijl ook de bevolking van België een loyale houding aanneemt, hetgeen veelal een gevolg is van het voorbeeldig optreden der Duitsche troepen. BERLIJN, 25 Mei. (D. N. B.) Het legerbe richt van het opperbevel der weermacht heeft gemeld, dat bij Narvik sterkere Duitsche een heden van bergjagers door middel van para chutes werden neergelaten. In militaire krin gen uit men bijzondere waardeering voor dit inzetten van troependeelen, welke tot dusver alleen voor den strijd te land waren opgeleid. Men acht dit een bewijs dat de Duitsche sol daat geen hinderpalen kent. LONDEN, 25 Mei. ID. N. B.) De bezetting van Boulogne door de Duitsche troepen heeft de onrust onder de Engelsche bevolking nog vergroot. Ook de Engelsche bladen publicee- ren een pessimistische beoordeeling van" den toestand. De „Daily Chronicle" schrijft dat Engeland zich voorbereiden moet op nog slech tere berichten dan die van de laatste dagen. Het blad merkt verder op, dat het vraagstuk der verzorging van de Geallieerden zeer ernstig is geworden. De Daily Mail schrijft letterlijk: „Thans klopt de vijand aan onze deur; het be richt dat den val van Boulogne meldde, heeft de natie als .een knotsslag getroffen." Op vele plaatsen is Sedan door het artillerie-vuur ernstig beschadigd Het is weer bijna veertien dagen geleden, dat Rotterdam bij dc puinhoopen van zijn binnenstad ontwaakte. Hoe verslagen men ook is bij de aanschouwing van wat door één slag aan menschelijk ver nuft, ijver, volharding, toewijding en kunstzin verloren is gegaan, men is niet bij de pakken neer gaan zit ten. Men heeft ingezien, dat, wil Rotterdam er weer boven op ff Een meesterknecht-kolenwerker, die te Am sterdam bezig was een kolenschuit te verven, zag bij dit werk een keurig saamgebonden pakje in de Reguliersgracht drijven, dat bij onderzoek, met een steen verzwaard bleek te zijn. De kolen- werker nam het pakje mee naar huis, waar hij het op zijn gemak wilde onderzoeken. Groot was zijn verbazing toen dc inhoud van het pak uit een waardeloos gemaakt fortuin van halve bankbiljetten bleek te be staan: briefjes van honderd, briefjes van duizend, briefjes van vijfhonderd gulden honderden helften van Engelsche bank biljetten van een Pond Sterling en duizen den halve Amerikaansche dollarbiljetten.... Het bleek, dat de helften niet tot heele biljetten waren te vereenigen. Hoe dit merkwaardige pakket tusschen de in de Reguliersgracht gemeerd liggende kolen- schuiten is terecht gekomen, is nog een raad sel. Omdat men vermoedde, dat degene, die zich van zulk een fortuin aan bankbiljetten wilde ontdoen, de ontbrekende helften elders te water zou hebben gegooid, heeft men in de Regu liersgracht gedregd, evenwel tevergeefs. De meesterknecht heeft zijn vondst bij de politie van het bureau Stadhouderskade gede poneerd. De halve bankbiljetten zijn daar zorg vuldig nageteld en opgeborgen. Het zijn dertig halve Nederlandsche bank biljetten van duizend, 132 halve Nederlandsche bankbiljetten van honderd en 20 halve Neder landsche bankbiljetten van f 500.390 ha'.ve Engelsche bankbiljetten van 1.— en 6900 halve Amerikaansche bankbiljetten van 1. De politie verzoekt hun, die inlichtingen over deze halve biljetten zouden kunnen verschaffen. zich aan het bureau Stadhouderskade te Am sterdam te melden. BERLIJN, 25 Mei. (D.N.B.) Naar aan het D.N.B. van bevoegde militaire zijde wordt me degedeeld, heeft het Duitsche luchtwapen Vrij dag in den strijd tegen vijandelijke zeestrijd- krachten de volgende nieuwe successen behaald: In het zeegebied van Noorwegen werd een vliegtuigmoederschip door een bomtreffer zwaar beschadigd. Het uitbreken van brand werd opgemerkt, een bom trof een kruiser midscheeps. Verder werden een transport schip en twee koopvaardijschepen door bom- treffers zwaar beschadigd. Een groote tank boot werdzoo zwaar getroffen, dat ze met slagzij op het strand moest worden gezet. Het slagschip, dat, zooals reeds werd gemeld, Vrijdag op het voordek door twee zware tref fers was getroffen, werd opnieuw met drie bommen geraakt. Het lag stil cn het afweer geschut liet zich niet meer hooren. BERLIJN, 25 Mei (D.N.B.) De Italiaan- sche studiecommissie, bestaande uit de voor naamste leden van het bank- en verzekerings wezen, welke op uitnoodiging van den- rijks- crganisatieleider, dr. Ley, een reis doorDuitscn- land heeft gemaakt, heeft tot slot van deze reis een bezoek gebracht aan dr. Ley in diens werk vertrekken. De leider dezer commissie, professor Landi, gaf in een toespraak een overzicht van de in drukken, welke de deelnemers op hun reis door Duitschland hebben opgedaan. Zij hebben de resultaten van den socialen arbeid in Duitsch land op hun reis overal gezien en bewonderd Prof. Landi sloot zijn toespraak met de woor den: „Wij twijfelen niet aan de overwinning van Duitschland en ook niet aan de zekerheid, dat de nationaal-socialistische en fascistische SPEZIA, 25 Mei. (Stefani) De Itali- aansche onderzeeër „Alessandro Malaspi- na" heeft bij duikproeven een diepte van 108 Meter bereikt. revoluties Europa een nieuw aanschijn zullen geven". In zijn antdoord verklaarde dr. Ley o.a.: „Wij vormen gemeenschappelijk een front tegen die wereld, die de volkeren in rijke en arme ver deelt. Terwijl in de veldslagen, welke Duitsch land thans voert, het kaartenhuis der pluto cratieën ineenstort, bewijst het Duitsche volk met de daden zijner weermacht en met den taaien arbeid van zijn arbeiders en ingenieurs zijn waren rijkdom". ROME, 25 Mei. (Stefani). De voorzitter van de Corsicaansche cultuurgroep en leider van de Corsicaansche irredentisten, Petru Giovac- chini heeft een oproep gericht tot de Corsica nen. Deze oproep is in de kranten gepubliceerd. Hierin wordt eraan herinnerd, dat toen de Franschen op het eiland voet aan wal zetten om het te veroveren, de Corsicanen, alvorens den strijd aan te binden, hebben gezworen nooit Franschen te worden. Deze eed is gehou den. In den oproep wordt hulde gebracht aan de voorvaderen, die alvorens te sterven hun zo nen verplichtten den eed af te leggen, waar door de fakkel van het Italiaansche wezen werd overgedragen op de volgende generatie. Ook wordt hulde gebracht aan hen, die in bal lingschap de bevrijding van het eiland afwach ten. Dit wachten is niet tevergeefsch, want he uur der bevrijding nadert. komen, het vóór alles noodig is, dat men weer aanpakt, dat men op nieuw organiseert hetgeen verloren is gegaan, en dat men met volle kracht laat werken, wat gespaard gebleven is. Dat hiermede ontzag lijke moeilijkheden gepaard gaan, zal niemand zich ontveinzen, en met des te meer bewondering en waar deering zal men constateeren, dat in Rotterdam in velerlei opzicht het leven zijn gewonen gang hernomen heeft. Dankbaar is men hier gestemd voor de hulp,, die men allerwegen uit het land ontvangen heeft, hulp voor de blussching der branden, vóórdat nog meer wijken ten offer zouden zijn gevallen aan het door een hevigen wind aangewakkerde vuur, hulp ook voor de verzorging der talloozc dakloozen, die met hur> huis ook al hun hebben en houden verloren hebben en in vele gevallen ook niet dadelijk weer aan den slag kunnen, omdat bij hun patroons ook alles verdwenen is. De spontaneïteit, waarmee deze hitfp ver leend is, geeft goede verwachtingen omtrent de houding.i die het land zal aannemen, wanneer het er straks om zal gaan, de kapitalen te vin den, die noodig zijn om Rotterdam weer op te bouwen err te maken, dat het de plaats weer kan innemen, waartoe het zich door eigen energie en koopmanschap wist op te werken. Dat herstel zal nog geruimen tijd vergen, ook al is de stadsarchitect, ir. W. G. Witteveen, al in de weer met het ontwerpen van een nieuwe binnenstad, waarin men plotseling ontheven is van de vele stedebouwkundige problemen, waar mee men in de Maasstad te kampen had. En zoo is thans de aandacht meer gevestigd op wat moet geschieden om hetgeen ons gebleven is, opnieuw te organiseeren. Zeer bijzonder trekt daarbij de aandacht de rol, welke het Westen van Rotterdam daarbij spelen kan. Reeds in den normalen ontwikkelingsgang van deze stad zag men een steeds verdere verlegging van het cen trum naar het Westen. Alles wat in den laatsten tijd nieuw gebouwd is het Mu seum Boymans, het Erasmiaansch Gymna sium, het G.E.B .-gebouw, de in aanbouw 'zijnde Academie en het evenmin nog vol tooide Centrale Belastingkantoor heeft een plaats gekregen in het Westelijk stads deel. Verwacht mag worden, dat die op schuiving naar het Westen thans in zeer sterke mate plaats zal hebben, temeer om dat men hier nog over voldoende braak liggende terreinen beschikt voor de stichting van groote gebouwen. Het is niet uitsluitend op motieven van histo rische ontwikkeling, dat men die verschuiving naar het Westen mag verwachten. Reeds in de pogingen tot organisatie, die men thans zier, blijkt, dat het Westen uitverkoren is door tal van oude firma's uit de binnenstad, die in dit stadsdeel een nieuw punt gezocht hebben om het contact met hun cliënteele te hervatten De nieuwe ontwikkeling van het Westen zal echter geruimen tijd noodig hebben en op het oogenblik zijn het nog slechts de noodvoorzie ningen, die er op wijzen, in welke richting de verdere uitbouw zal gaan. Ook voor nieuwen woningbouw vindt men in den polder Oud-Mathenesse nog ruimschoots bouwgrond en zoo zal de aansluiting met Schie dam wel niet lang op zich laten wachten. Hier kan, met het Westelijk haven- en industrie centrum als middelpunt, een zeer belangrijk stadsdeel ontstaan. Dat bij den wederopbouw der stad ernstig rekening dient te worden gehouden met de ge wichtige functie, die het Westen te vervullen krijgt, valt ook hieruit te veronderstellen, nu reeds plannen opgaan tot het stichten van tij delijke winkels, café's, bioscopen en een theater op de open terreinen in Dijkzigt. BUENOS AIRES, 25 Mei (D.N.B.) Argentinië vierde heden den dag, waarop het land zich 130 jaar geleden onafhankelijk verklaarde van de Spaansche kroon. LIMA, 25 Mei. (D.N.B.) De aardbeving, welke Peru Vrijdag heeft geteisterd, was de hevigste sedert veertig jaar. Voor zoover men tot nu toe kan nagaan zijn meer dan 200 personen omgekomen cn 4000 gewond. Dui zenden huizen zijn vernield en in de hoofd stad heeft de bevolking voor een groot deel den nacht op straat doorgebracht. In den ochtend veroorzaakten nieuwe aardschokken een paniek. Alle winkels, bios copen en theaters zijn gesloten. De matc- rieele schade is vooral in de hoofdstad en omgeving zeer groot, aangezien hier het centrum van de aardbeving lag. De verbindingen met het binnenland zijn thans grootendeels weer hersteld. De minis terraad heeft besloten buitengewone maat regelen te nemen tot hulp aan de tiendui zenden dakloozen. PARIJS, 25 Mei (DNB). De Fransche regeering heeft zich genoodzaakt gezien door middel van de radio en de pers op nieuw de geruchten tegen te spreken, vol gens welke de regeering Parijs zal verlaten. Tevens werden de geruchten gedémenteerd, welke spreken van een oproerige beweging in het land. De Parijsche correspondent van de Gazette de Lausanne bericht, dat de politie te Parijs wederom een groote activitetit aan den dag legt. Afdeelingen politie en militairen hebben in de afgeloopen 24 uur een uiterst levendige bedrijvigheid ontplooid. De correspondent zelf is overdag niet minder dan zes maal door po litieambtenaren of soldaten aangehouden, welke de identiteitspapieren der voorbijgangers controleerden. Deze controle strekt zich uit tot iedere wijk, iedere straat en ieder huizen blok van Parijs. Deze bewaking zou tevens de bedoeling hebben deserteurs te vangen. Uit Kopenhagen meldt het DNB: Het Deen sche tijdschrift Kritiskugere Vue bevat een in teressanten brief uit Parijs over de revolution- naire stemming in Frankrijk, waarin o.a. ge zegd wordt: De oorlog is in Frankrijk nooit populair ge weest en is het ook nu niet, nu Parijs opnieuw bedreigd wordt. Overal spreekt men erover, wie verantwoordelijk is voor het uitbreken van den oorlog, dien niemand gewild heeft. De populariteit van Reynaud begint in het tegen deel te veranderen. Met wantrouwen volgt de bevolking de handelingen der regeering, in de verwachting, dat zij bij de eerste de beste ge legenheid zaï vluchten. Men gelooft niet meer, dat generaal Weygand de juiste man is in de uren des gevaars. De Engelschen worden er van beschuldigd, Frankrijk in het ongeluk te hebben meegestort, alleen om Engelands doel einden te bevorderen. Engelsche pers acht toestand uiterst ernstig PARIJS, 25 Mei. (D.N.B.) De militaire toe stand in Artois. bij Calais en in Vlaanderen ver wekt steeds grootere bezorgdheid der Fransche openbare meening. De vluchtelingenstroom houdt niet op. De Fransche bladen probeeren den deprimeerenden indruk van de berichten van het Noord-Oostelijk front te verzwakken. De aankomst van Duitsche troepen in Boulogne, die onmiddellijk na de verklaringen van Churchill door de Fransche radio werd tegengesproken, wordt thans door de pers toegegeven. De mili taire medewerkers van het •„Journal", de „Figa ro", de „Matin" en van de „Petit Parisien" ge ven toe, dat de Duitschers alle badplaatsen aan het Kanaal hebben bezet, zooals bijv. Canche, Etaples, Paris-Plage, Le Touquet en Berg-Plage. Wat betreft den sector Kamerijk—Valenciennes Atrecht, geven de bladen toe, over den daar aan den gang zijnden zwaren strijd geen nauw keurige berichten te hebben, terwijl zij erken nen, dat de Engelsche en Belgische troepen in den sector Bapaume—Atrecht en St. Omer op nieuwe stellingen moesten terugtrekken. De vroegere minister van Oorlog, Jean Fabry, schrijft in de „Matin", dat de Duitschers ge probeerd hebben, den door de actie van het Duitsche gemechaniseerde corps geschapen toe stand terdege te benutten. Deze Fransche des kundige wijst er vervolgens op, dat de Duitsche strijdlinies zeer dicht zijn en dat van overal reserves naar dit strijdfront worden gestuurd. Men begrijpe het bevel van Weygand: „Verbeten energie," zoo besluit Fabry. Dit bevel gelde voor alle Franschen. LONDEN, 25 Mei. (D.N.B.) De militaire cor respondenten van de Engelsche bladen beoor- deelen den toestand als uiterst ernstig. Zoo schrijft de „Daily Express", dat het geen zin heeft te beweren, dat slechts enkele Duitsche pantserwagens en gemotoriseerde eenheden het Kanaal hebben bereikt. Het is een feit, dat de Duitschers daar aangekomen zijn. Zoolang geen tegenoffensief volgt, is het lot der Engelsche en Belgische troepen zeer onzeker. De militaire correspondent van de „Times" schrijft: Het ergste bericht is de bekentenis, dat de Duitsche opmarsch in Montreuil niet opge houden kon worden. Een verder gevaar steekt in het feit, dat het den Duitschers gelukt is, de SChefde over te steken. Deze nieuwe uitval en de gelijktijdig ingezette opmarsch naar Calais moeten uiterst gevaarlijk worden geacht. Het zou een dwaling zijn, te groote verwachtingen te koesteren van een tegenaanval in het gebied van Atrecht en Kamerijk, Na het tumult der voorafgaande dagen is over mensch en land een kalmte, een rust gekomen, welke ons eensdeels goeddoet, maar anderdeels iets vreemds heeft. We kennen als het ware ons zelf nog niet. Welk een ver schil tusschen den Pinksterzondag en dezen Dag des Heeren. Er is verade ming, maar nog geen vrede. We moe ten blijven beseffen te leven midden in een gigantische worsteling en we dienen er ons van te doordringen, dat zeer moeilijke tijden ons nog wachten. Daarom mag de rust, welke begrijpe lijk tijdelijk over velen gekomen is, geen loomheid en vooral geen zorge loosheid worden! We mogen een rust genieten, welke verkwikt en tot har den arbeid ons weer voorbereidt, doch we hebben de rust te bannen, welke volgens het oud-Hollandsche spreek woord tot roesten leidt: „Rust roest!" Rusten thans even.Goed! Maar rusten om des te beter en 'te inten siever onmiddellijk weer aan den slag te gaan. Geheel volgens de beteekenis, waarmede de rustdag des Heeren is ingesteld: Tot God ons keerend om bijstand, vol moed verder! Want een menschenhart zal ten slotte geen rust vinden, tenzij bij en in God. En die rust bidden we ook af voor onze dier bare gevallenen. Donderdagavond heeft zich op het gehucht Kushoven onder de gemeente Weert een vree- selijk drama afgespeeld. De ruim 15-jarige Toos H„ dochter van den caféhouder L. H„ was om ongeveer tien uur uit het café, waar nog eenige bezoekers vertoefden, naar de achterplaats van de woning gegaan. Toen zij lang wegbleef ging een ander zusje haar zoeken en vond haar badend in haar bloed met een ernstige verwon ding aan den hals, die een einde aan haar leven had gemaakt. Een der gasten spoedde zich naar de politie om van dit geval aangifte te doen. Verdenking viel op 'n ruim 24-jarigen landbouwerszoon, die bad gepoogd liefdesbetrekkingen met het meisje aan te knoopen. Dit stuitte op verzet van haar ouders o.m. wegens den te jeugdigen leeftijd van hun dochter. Deze jongeman was dienzelfden middag ge ruimen tijd in de woning en had nog foto's van haar gemaakt. Het politieonderzoek wees uit, dat even nadat de moord gepleegd moet zijn, buurtgenooten den verdachte, zekeren Mart. J., eveneens uit het gehucht Hushoven hadden zien passeeren in de richting van de stad. De onverlaat moet daarna den rijksweg langs de Zuid Willemsvaart gevolgd hebben, want hij heeft zijn rijwiel buiten het gehucht langs dezen weg geplaatst en is in het water gesprongen, teneinde zich van het leven te benemen. Het stoffelijk overschot is opgehaald. In de buurtschap was het medeleven met de ouders en familie van het vermoorde meisje algemeen. Naar aanleiding van berichten, als zou Nij megen opnieuw gebombardeerd zijn, kan wor den medegedeeld, dat niets hieromtrent is ko men vast te staan. Wel is Vrijdagnacht gebombardeerd in de tuurt van Zalt-Bommel. Voor zoover is komen vast te staan, zijn hier vier bommen geworpen, welke gelukkig op het vrije veld neerkwamen er geen schade aanrichtten. BOEKAREST, 25 Mei (D.NF). In 21 districten zijn de militaire prefecten door burgerbestuurders vervangen. Welingelichte krintgen zien in dezen maatregel een nieuwen stap naar de binnen!andsche ontspanning. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de stadhouders, prefecten, de politie en de gendarmerie een circulaire gericht, waarin de scherpste maatregelen geëischt worden tegen de verspreiders van valsche geruchten. De moreele weerstandskracht van het volk mag niet geschokt worden door de verspreiding van verontrustende, valsche en tendentieuze ge ruchten. t v t wu mini lil m r> r t Stand op Zondag 1 uur v.m. 765. Vorige stand 763.1 Zon op 5.32 onder 21.43. Licht op 22.13,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1