EIGENWIJZE New-Yorksche Beurs II. W. BRAND 1 Kerkelijk Leven ZONDAG 26 MEI 1940 IJs in de Finsche havens wordt gebroken De haven Petsamo Chineesch generaal geeft zich over Boodschap van Jonai aan Mussolini Finsch-Russische handel Vreemde vlaggen in Egypte verboden Moorden op Duitschers in Polen De Deensche schepen en de oorlog DOCUMENTENVONDST IN GIVET Het Saadabad-verdrag Het treinverkeer naar Rotterdam Het station Delftsche Poort kan weer worden bereikt V erkeersmaatregel Drinkwater koken! Door hartverlamming getroffen De distributie van veevoeder Thans weer door het Bureau Voedselvoorziening in oorlogstijd Granaten zijn geen speelgoed Jongen bij het onderzoeken van een gevonden granaat gedood Verkeersongeluk verg de twee dooden Bejaarde voetganger en militaire motorrijder slachtoffer VERNIETIGT CADAVERS EN ONDEUGDELIJK VLEESCH Hulpstoffen moeten worden geleverd MEISJE VERMIST Academische examens Wij luisteren naar. H.H. Wijdingen in het bisdom Den Bosch BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM 'n Kwade kans..?! In uw wagen moet u niets wagen.... autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Teelt van bruine boonen De Nederlandsche Akkerbouw- centrale stelt bruine boonen voor uitzaai beschikbaar Examen apothekers-assistent Stuurlieden-examens MARKTNIEUWS DOOR CURTIS YORKE Anne luisterde in koele yerbazing. Sir John (Wort vervolgd.) HELSINKI. 25 Mei. (D.N3.) De Finsche ijs- breker ,,Sisu" is begonnen met het üs in de Finsche havens aan de Botnische Golf open te breken. De haven Kaskoe is reeds voor het scheepvaartverkeer opengesteld. Binnenkort verwacht men, dat de haven van Wasa eveneens weer kan worden gebruikt. Nu de haven van Kristiansand weer voor het verkeer toegankelijk is, kunnen de voor den landbouw in het belang rijke gebied van de provincie österbotten nood zakelijke kunstmeststoffen weer worden geleverd. De Finsche minister voor het Verkeerswezen, Salovaara, heeft een bezoek gebracht aan de haven Petsamo aan de IJszee. Ter bevordering van het verkeer zullen hier kranen en pakhuizen worden gebouwd. De plannen van het aanleggen van een spoorlijn naar Petsamo zijn evenwel voorloopig opgeschort. NANKING, 25 Mei. (D.N.B.) Het Japansche persbureau Domei meldt, dat generaal Pai Peng Sjiang, de commandant van de zesde Chineesche divisie cavalerie, een gelofte van trouw heeft afgelegd aan de nieuwe centrale Chineesche regeering en zijn 12.000 man sterke troepen met wapens en munitie ter beschikking heeft gesteld. Reeds zouden vredesbesprekingen tusschen de Japansche militaire autoriteiten en generaal Pai Peng Sjiang geopend zijn. Op 7 Mei had de regeering van Nanking het bevel uitgegeven, dat de Chineesche troepen de vijandelijkheden terstond zouden staken. TOKIO, 25 Mei (Domei). De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat Sato, de leider van de Japansche missie, die op het oogenblik in Italic vertoeft, Donderdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan Mussolini, en hem een boodschap heeft overhandigd van den Japanschen minis ter-president Jonai, waarin deze uiting geeft aan zijn waardeerine over de toenemende be trekkingen van vriendschap op politiek, econo misch en cultureel gebied tusschen Japan en Italië. HELSINKI, 25 Mei. (D.N.B.) Onder leiding van den Finschen minister van Handel, Kotilai- nen, is een handelsdelegatie naar Moskou ver trokken voor het voeren van besprekingen over een handelsverdrag met Sovjet-Rusland. Tevens worden in Helsinki voorbereidingen getroffen voor het sturen van een handelsdelegatie naar Berlijn. In Finsche economische kringen hoopt men, dat deze besprekingen de basis zullen vor men voor een wederopbouw der industrie, die zich thans in een moeilijken toestand bevindt. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 25 Mei. (D.N.B.) De Egyptische ministerraad heeft een wetsontwerp bestudeerd betreffende het uit steken van buitenlandsche vlaggen. Volgens dit wetsontwerp zal het vertoonen van buitenland sche vlaggen overal verboden worden, voor zoo ver niet daarnaast ook de Egyptische vlag wordt geheschen. Het vertoonen van buiten landsche vlaggen op particuliere auto's is voortaan verboden. Alleen de leden van het diplomatieke corps zijn van dit verbod vrijge steld. BERLIJN, 25 Mei (D.N.B.) Op het 29ste congres van de Duische ..Vereeniging voor gerechtelijk-sociale, medicinale en juridische wetenschap" te Innsbruck zijn nogmaals de moorden op de Duitschers in Polen behandeld. Vastgesteld werd, dat de meesten van de 58.000 slachtoffers zijn vermoord met militaire wapens, welke door de Poolsche autoriteiten ter be schikking van de burgers waren gesteld of welke door Poolsche soldaten werden gevoerd. Ook werd de bewering tegengesproken, dat een deel der dooden zou zijn omgebracht na een gerechtelijk proces. De gevallen, waarbij hier van sprake zou kunnen zijn, hebben juist be trekking op vrouwen, kinderen en grijsaards Hiermede worden alle Poolsche verontschuldi gingen weerlegd. NEW YORK, 25 Mei (D.N.B.)Naar de New York Times meent te weren, zou het tus schen den Deenschen gezant in de Vereenigde Staten, von Kauffmann, en de aldaar vergade rende Deensche reederij commissie tot een open lijke breuk gekomen zijn. De Deensche reeders hebben, zoo meldt het blad, het laatste voor stel van de Engelsche scheepvaartautoriteiten han de hand gewezen, welke voorstel beoogde de Deensche schepen tegen onbeduidende con cessies voor den duur van den oorlcg den Ge allieerden ter beschikking te stellen. Von Kauff mann besloot daarop, naar het blad verder meldt, de commissie te ontbinden, welke echter hieraan geen gehoor gaf. De door Von Kauff mann ondersteunde pogingen der Geallieerden, de in neutrale havens liggende Deensche sche pen te bemachtigen, hebben na wekenlange on derhandelingen slechts de concessie der Geal lieerden tot gevolg gehad, dat de schepen hun onderbroken reizen konden voortzetten. De sche pen moesten echter onmiddellijk na beëindiging van de reis ter beschikking van de Geallieerden worden gesteld. De New York Times deelt ten slotte nog mede, dat de Engelschen voortaan aan de in neutrale havens liggende Deensche schepen eenvoudig opdrachten zullen geven, terwijl niet voldoen aan deze opdrachten een proces voor het Prijzenhof tengevolge zou hebben. BERLIJN, 25 Mei. (D.N3.) Naar van bevoegde militaire zijde te Berlijn wordt verklaard, zijn den Duitschen troepen in de stad Givet documen ten in handen gevallen, welke een wonderlijk inzicht geven in de innerlijke gesteldheid van bepaalde aldaar ingekwartierde Fransche troe- penonderdeelen. De burgemeester van de stad heeft den kwartiermeester talrijke klachten overhandigd over het ontvreemden van allerlei voorwerpen door de soldaten. Uit de documen ten blijkt verder, dat talrijke klachten zijn in gekomen over het verwaarloosd achterlaten van de huizen, waarin de soldaten ingekwartierd zijn geweest. TEHERAN, 25 Mei. (Stefani.) De minister van Buitenlandsche Zaken van Iran heeft den correspondent van Stefani medegedeeld, dat het Saadabad-verdrag blijft zooals het is; in letter en geest een niet-aanvalsverdrag tus schen de staten, welke het hebben ondertee kend. Men zal dus voortgaan geen rekening te houden met een geval van een aanval van bui ten af. Zaterdag reden de treinen, komende uit Am sterdam, voor het eerst door tot het station Rotterdam DP. Tot nog toe werd een uurdienst tot Schiedam onderhouden door de electrische treinen. Thans rijden de treinen op het traject Schiedam—Rotterdam door, doch getrokken door een locomotief. De reizigers, die op 't station DP. aankomen, moeten via de luchtbrug naar den uitgang sta tionssingel bij den Spoorsingel. Voor de aan komenden staan hier de lijnen 22 en 14 van de R.E.T. om de passagiers respectievelijk naar Crooswijk en Kralingen, alsmede naar Hillegers- berg te vervoeren. De bewoners van het Westen kunnen via den Stationssingel en den tunnel dit stadsdeel bereiken. Voor velen in het Westelijk stadsdeel blijft het echter gunstiger in Schiedam uit te stappen, omdat zij dan van de lijnen I en 4 van de R.E.T. gebruik kunnen maken, die hen tot de grens, liggende bij den Mauritsweg en den Eendrachtsweg brengen. De treinen vertrekken drie minuten over de halve uren. In verband met het feit, dat alle verkeer van den Rechter Maasoever zich nagenoeg uitslui tend op den tunnel aan den Beukelsdijk is gaan concentreeren, en mede in verband met het feit, dat de tijdelijke overgang over de spoor baan bij de Werkhoefstraat niet meer gebruikt kan worden, heeft de politie een nieuwe ver keersregeling voor dit gebied ontworpen. Zoo is thans tusschen 's morgens acht en des avonds 7 uur het geheele autoverkeer, het ver keer met paardentractie en het handwagenver- keer via den tunnel aan den Beukelsdijk verboden. De bestuurders van motorrijtuigen en de andere hier bedoelde voertuigen moeten zich langs de Vroesenlaan, Kanaalweg, Abraham van Stolk- weg en de Aelbrechtskade van en naar de stad begeven. In den tunnel worden uitsluitend in twee rich tingen fietsers toegelaten, waaronder ook de bestuurders van carriers gerekend worden. Deze bepalingen gelden niet voor militair autoverkeer, militaire colonnes, enz. De burgemeester van Rotterdam maakt be kend, dat het noodig wordt geacht, dat het drinkwater in het deel der gemeente, begrensd door de Ceintuurbaan, den spoorweg naar Schiedam, den Goudschensingel, den Boezem en de westzijde van den Kralingschen Plas, wordt gekookt. Dit koken van het water moet slechts opgevat worden als preventieve maatregel en behoeft dus geen ongerustheid te verwekken. De 52-jarige heer A. Verdonck, hoofd der ka tholieke jongensschool te Putten, nabij Bergen- op-Zoom, die zich bevond onder de vluchte lingen uit West-Brabant te Antwerpen, is daar door een hartverlamming getroffen. Het stof felijk overschot is ter aarde besteld. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Onder de aandacht der plaatselijke autori teiten wordt gebracht, dat d? regeling der vee voederdistributie thans wederom ter hand is genomen door het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd en de daaraan verbonden provinciale voedselcommissarissen en plaatselijke bureauhouders. Anderen autoriteiten, die tijdelijke voorzie ningen hebben getroffen, wordt derhalve ver zocht, hun bemoeiingen ten aanzien van de veevoederdistributie onverwijld te beëindigen. Voor de afwikkeling van loopende zaken die nen zij zich met den provincialen voedselcom- missaris te verstaan. Vrijdagmiddag waren drie Haagsche jongens van 9 tot 12 jaar naar Ypenburg getrokken, waar zij het hek van het vliegveld overklommen. Bij hun speurtocht vonden zij een handgranaat, welke zij aan een onderzoek wilden onderwer pen. Hierby ontplofte de granaat met het droe vig gevolg, dat de 12-jarige F. v. M. op slag werd gedood. De beide andere jongens, F. v. V. en F. v.d. B. werden gewond. Dezen zijn respec tievelijk naar het ziekenhuis 8t. Antoniushoeve te Voorburg en het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Op den Wagenweg te Haarlem is een 79-jarige voetganger, toen hij bij het oversteken van den rijweg weifelde, door een motorrijder aange reden, tengevolge waarvan de oude heer ter plaatse overleed. De motorrijder, een 2e luitenant uit Drieber gen, die met groote snelheid reed, liep bij dit ongeval een zware hersenschudding op. Per ziekenauto was hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij, hoe wel zijn toestand zich aanvankelijk gunstig liet aanzien, Zaterdagmiddag om vijf uur is over leden. Sinds Donderdagavond, het tijdstip van de aanrijding, was hij buiten bewustzijn geweest. Het Departement van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart brengt met nadruk onder de aan dacht van de burgemeesters, dat aan den dienst der destructoren alle mogelijke hulp moet wor den verleend. Het is dringend noodzakelijk, dat cadavers en ondeugdelijk vleesch vernietigd worden, opdat gevaarlijke ziekten voor mensch en dier voorkomen en bestreden kunnen worden. Aan de'structoren moeten derhalve benzine, olie, diesoline, steenkolen en andere hulpstoffen wor den afgeleverd ten behoeve van dezen dienst. Dinsdag 21 Mei is Jantina Berandina le Cointre, in Den Haag geboren op 16 October 1923, verdwenen. Zij verliet dien dag omstreeks half vier des middags de ouderlijke woning om naar haar betrekking te gaan. Daar is zij niet geweest, denzelfden dag niet en ook thans is Jantina er ïvog niet aangekomen. Ook elders heeft men tevergeefs nasporing gedaan. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C te 's-Gravenhage verzoekt thans op sporing. Zij is lang ongeveer 1.60 m., heeft een hoog voorhoofd, blond krullend haar, donkere wenk brauwen, bruine oogen, breeden neus, gave tan den, vol bleek gezicht en is van een flink pos tuur. Toen zij de ouderlijke woning verliet, was zij gekleed in een blauwen mantel, bruine schoenen, blauwen rok, roode trui, lichte kou sen. Zij was blootshoofds en had een fiets bij zich met den firmanaam Roos op het achter spatbord. Inlichtingen kan men verschaffen aan het commissariaat Javastraat 18, Den Haa.g. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heeren J. H. Jager te Groningen, P. Blanksma te Plngjum (Fr.) en G. Waterborg te Groningen. Bevorderd tot arts de heeren J. C. de Groot te Hilversum, R. Bakker te Gassel- temljeveen en H. Heemstra te Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer A. van Adelsbergen te Groningen, voor het doctoraal examen oude geschiedenis de heer J. Cohen te Winschoten, voor het candi- daatsexamen geneeskunde de heer J. H. Piers te Veendam. Maandag 27 Mei Jaarsveld 414.4 meter. K.R.O.-uitzending. 8.00 Berichten A.N.P.; 8.05 Gramofoonmuziek; 11.30 Toespraak met muzikale omlijsting; 12.00 Mededeelingen; 12.15 K.R.O.-orkest (12.451.15 gramofoonmuziek); 2.00 Gramofoonmuziek; 2.15 Voor de vrouw; 2.30 Gramofoonmuziek; 2.45 Voor de vrouw; 3.00 Rococo-octet; 3.20 Gra mofoonmuziek; 3.40 Musiquette; 4.00 Gramo- foonimuziek; 5.30 K.R.O.-Melodisten; 6.15 Gra mofoonmuziek; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.00 Mededeelingen en gramofoonmuziek; 8.00 Be richten A.N.P.; 8.15 K.R.O.-symphonieorkest (9.009.15 gramofoonmuziek); 10.00 „Arbeid adelt, arbeid sterk, werkt", toespraak; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Berichten A.N.P.; 10.45—12.00 Gramofoonmuziek. Kootwijk, 1875 meter. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Berichten (Nederlandsch)9.45 Gramo foonmuziek; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 N.C.R.V.-orkest; 1.30 Berichten (Nederlandsch); 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Berichten (Neder landsch); 2.45 Gramofoonmuziek; 3.30 Bel Can to (4.154.45 gramofoonmuziek)5.30 Berich ten (Nederlandsch); 5.45 Gramofoonmuziek; 6.45 Orgelconcert (opnamen)7.30 Berichten (Nederlandsch); 7.45 Postillons; 8.45 Postillons: 9.30 Berichten (Nederlandsch)10.25 Gramo foonmuziek; 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft in de kapel van het Groot-Seminarie te Haaren het H. Subdiaco naat toegediend aan de eerw. heeren: H. Ariaans, G. J. van Boxel, A. G Breuke', C. A. J. M. Gereis, K. H. A. Grüter, H. A. M- Heeren, E. J. W. v. d. Heuvel, P. J. M. van der Heyden, J. M. A. Hoes, F. A. J. v. d. Hout, C. S. Janssens, Th. J. M- K-lijn, L. J. de Kort, A. Merks, J. J. F. de Nijs, L. A. van Oort. A. J. M- van Pelt, H. P. Peters, W. F. M. Raij- makers', J. A. A. J. Schellekens, P. H- v. Schuf- felen, G. J. H. Soons, H. J. van Stokkum, H- J. P. M. Veltman, A. H. Verbruggen, P. M. Ver stegen, Chr. J. P. Vinken, A. J. Vromans, J. A. M. de Wert, allen theologanten van het Groot- Seminarie te Haaren. Het H. Priesterschap aan de eerw. heeren: Jacobus Joannes Arntz uit Leeuwen-Boven; Martinus Nicolaus Petrus Bertens uit Tilburg; Josephus Emil. Augustinus Maria Boelaars uit Nijmegen; Cornelius Petrus de Bresser uit St- Oedenrode; Wilhelmus Joannes Maria Croonen uit Eindhoven; Franciscus Victor van Esch uit 's-Hertogenbosch; Joannes Willibrordus Adria- lius Goes uit Geertruidenberg; Joannes Gerar- dus Maria Janssens uit Weurt; Antonius Kete laars uit Erp; Theodorus Albertus Kuypers uit Geidrop; Joannes Jacobus Maria Lamers uit Beugen; Egidius Jacobus Antonius iJlichielsen uit Roosendaal; Marius Adrianus Cornelius Oomens uit Tilburg; Floris Lodewijk v. d. Putt uit Geldrop; Cornelius Antonius Wilh. v. Rooy uit Tilburg; Egbertus Johannes Schraven uit Mill; Henrlcus Hubertus Godefridus Smulders uit Woensel; Joannes Franciscus Smulders uit Tilburg; Maximilianus Ludovicus Maria Ter- windt uit Berg en Dal; Antonius Engelbertus v. d. Ven uit Haaren;Antonius Wilhelmus Ver- weij uit Nijmegen; Theodorus Godefridus van Vlerken uit Stiphout; Petrus Cornelius Maria Vogels uit Leende; Gerardus Wilhelmus Jose phus de Vree UitLith; Clemens Joh. Franc. Christianus Zigenhorn uit Waalwijk, allen theo loganten van het Groot-Seminarie te Haaren. Vandaag dient Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen de H.H. Wijdingen van het Priesterschap en Subdiakonaat in de Kathedrale Basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch toe aan eenige ordensgeestelijken, wier H. Wijding Zaterdag 18 Mei niet heeft kunnen doorgaan, t.w. het H. Priesterschap aan de eerw. fraters: Redemptus Vink, Mansuetus Michielsen, Da niël Liphuijzen, Jeremias Meijer, David Boin, Benedictus Sax, Thomas van Thienen, Isaias Mijnsbergen, Fulgentius van Kleef, Eduardus Boerssee, van de Orde der Augustijnen. Christianus (Chr. Houben)Balduinus (H. A. ten Hacken)Guido (A. A. M. van den Boo gaard) der Trappisten van de Abdij „Konings hoeve" te Tilburg. Dorotheus Arts, van de Orde der Carmelieten (Merkelbeek). Joannes Kaspers, van de Missionarissen van het H. Hart (Stein L.). Het H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters: Caspar oddens, Emmanuel Zilkens, Marcellus Francissen, Aloysius Luttikbold, Michaël van Schaik, Hieronymus Leenhouwers, Hubertus Verbeeten, Melchor Verheijen, van de Orde der Augustijnen. Godefridus (F. B. Looyaard)Walterus (W. P. M. Margry); Rainaldus (Alph. van Gastel); Candidus (C. J. M. A. Mommers); Raymundus (W. P. A. v. d. Dries); Gosuinus (A. H. M. Drost);, der Trappisten van de Abdij „Konings hoeve" Tilburg. Hubertus Duijf, van het Cisterciënserklooster „Mariënkroon", Nieuwkuyk. Ludovicus Soontiëns; Araoldus Habraken, van de Paters van den H. Geest te Gemert. Naar wij vernemen, is benoemd tot kapelaan van de kerk van de H.H. Martelaren van Gor- cum te Amsterdam, de weleerw. heer G. Groe nen, kapelaan van de Laurentiuskerk te Rot terdam. AVlGl Allied Chemical American hemberg American L>an Co. Am. Car b\dry Am. Hide Leauici Am. 6melt JKel. Aim lel. iel. Aim 1 obacco B. Aim Waterworks Anaconda Copper Atchison 1 opeke baitimore Ohio betnienem Steel Canadian Pacific Case Trcshing Chase National L. Chcs. Ohio Chicago Milwaukee Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Continental Oil Clim. Molybdenum Douglas Aircraft Dupont de Nem. 7 Dawesl. 5% Young General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intercont. Rubber Industrial Rayon Intern. Nickel Intern. Tel. cn Tel Kennccott Copper Martin Glenn Cy. Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. National Steel New York Central Norfolk Wcsteri North. Am. Av. North Am. Comp. Pennsylvania Phillips Oil Proctor Cliambli Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthcm Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Studebaker Corp. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Voolworth Building Westingh. Electr. - ex dividend 4- nieuwe aanfleelen. gedaan en laten, t 25 24 139 139 89} 90 33} 33} 147 147 73} 73 6} 6 21 19 i 14 13} 3} 3 69} 67 2} 2} 31 i 31 8 58} 57 152 150 28} 28} 39} 38} 13} 13} 3} 3} 20} 20} 2} 2} 28 26 T« ÏH' 34 34} 10} 9 178 176 16 15} 17} 16} 55 54} 4} 4 f 15} 14 64} 62} 8 8 7} 7} 9} 9} 5} 5} 31} 31} 70} 71} 42} 41 1} l i 17} 16} 45 43} 31} 31 82} 83 23 140} 91 i 33 146 f 74 6 19 13 i 3 66} 21 32} 58 153} 28} 38 12} 3} 20} 2} 26} 34 9} 178 16} 16} 55 4} 14} 62} 8 ~7 8} 5} 32} 72 41 li 15} 44 32 82} ex coupon. - oleden. Slotkoersen Mei Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 25 Mei 25 24 23 5,04} 9.25+ 22.40 5134 51)4} 9.25 9.25+ 22.40 22.43 1 3,20} 3,19} 1.81 1.81 40.00 40.00 3,19 1.80} 40.00 NEW YORK, 25 Mei 25 Mei 23 Mei 25 Mei 23 Mei Rubber Standaard Mei 20.17 19.82 Dec. 17.80 17.45 Juli 19.30 18.85 Jan. 17.70 17,35 Sept 18.18 17.80 Mrt. 17,50 17,15 Oct. 18.00 17.65 Katoen Nieuw contract Juli 9.67-— 9.66. Oct. 8.79 8.81 Dec. 8,70.71 8,73 Koffie (Rio - Nieuw contract) Juli 3.80. 3,79-+ Sept. 3.80 3.79-+ Dec. 3.90. 3.89-+ Mrt. Mei - Jan. 8.63.— Mrt. 8,51 Mei 8,37 8,66 8.55 8.42- Mei Juli Dec. Sept. Mrt. Mei (Santos) 5.68-+ 5.80- 5.92.+ 6.00- 6.06. 5,76-+ 5.88-f 5.96- 6.02- MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Vele land- en tuinbouwers willen thans nog tot het uitzaaien van bruine boonen overgaan. De zaaizaadhandel beschikt echter niet over voldoenden voorraad om aan alle aanvragen te voldoen. Om hieraan tegemoet te komen stejt de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale een hoeveelheid bruine boonen voor den uitzaai beschikbaar. Aangezien deze boonen oorspronkelijk voor menschelijke consumptie bestemd waren, kan genoemde centrale geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor kiemkracht, soort-echtheid én dergelijke eigenschappen. Bloembollenkweekers, die bruine boonen wil len gaan verbouwen, kunnen zaaiboonen be trekken via de Algemeene Vereenlging voor Bloembollencultuur, Krelagehuis te Haarlem. Andere belanghebbenden kunnen zaaiboonen verkrijgen van de erkende handelaren in zaai granen en zaaipeulvruchten. Zij moeten daar toe bij den handelaar inleveren een bestelbon, afgegeven door den plaatselijken bureauhouder. Handelaren kunnen hun bestellingen opgeven bij de afdeeling verkoop van de Rotterdamsche Korenbeurs, tijdelijk adres: M. Teekens, Hene gouwerlaan 48, Rotterdam, telefoon 33740. In geen geval kunnen zij meer betrekken dan de hoeveelheid, vermeld op evengenoemde bestel bonnen. De aankoopprijs voor den handel bedraagt f 23 per 100 K.G. af pakhuis van den door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aan te wijzen bewaarnemer. De maximum-verkoopprijs van den handelaar bedraagt f 26 per 100 K.G., af gehaald bij den handelaar. Voor het examen apothekers-assistent zijn geslaagd de dames T. Duut en A. B. Flentge te Groningen en A. J. Grootenhuis te Sleen. Geslaagd voor het examen eersten stuurman groote handelsvaart de heer J. Winter; voor tweeden stuurman groote handelsvaart A. Kreukniet en voor derden stuurman groote han delsvaart de heeren W. F. Boddeus en J. J. Poppe. ALMELO, 25 Mei. Eieren kleinhandelsprijs 2Vi3 ?nt per stuk; jonge hanen per K.G. 3437 cent; oude kippen per K.G. 28—32 cent; oude hanen 4565 cent; aardappelen zand per 70 K.G. f 3.25; aardappelen kiel per 70 K.G. f 4.75. DEVENTER, 24 Mei. Oude kippen 801.20, jonge kippen 91.40, oude hanen 601.10, jon ge hanen 3070, tamme konijnen 401.70. eenden 5060, biggen per week 2.402.80, eieren 3.00—4.00, boter le soort 33.534, idem 2e srt. 32.533. Vette varkens levend gew. 2527 ct„ geslacht 33—34 ct. per pond. Suiker Juli Sept. Dec. Mrt. Tin Loco 53.00 1.13} 1.11 1.12} 1.15} 1.09 1.08 1.09} 1.11 Mei Juli Sept. 1.17} 1,14 1.19 1.16+ 1.21+ 1.18+ 53.50 Termijn 50.62} 51.25 90 dagen 50.00 50.50 CHICAGO, 25 Mei 25 Mei 24 Mei 25 Mei 24 Mei Haver Juli 34 33 Sept. 32 S 31 J Dec. -— Rogge Juli 63}.- 62}-— Mei 47}46} Sept. 62 f 61 - - Juli 49 48 Dec 60 59 Dec. - Reuzel Mei 5,12}* 5.27 }f Tarwe Juli 84 Sept. 84 Dec. 85 Maïs 83} 83} 84} Juli 5,15* 5.25* Sept. 5.47-} 5,45*. Oct. 5.60 5.55* WINNIPEG, 25 Mei 25 Mei 24 Mei 25 Mei 24 Mei Tarwe Gerst Mei 75 -- 71}- Mei 38} 36| - Juli 76 72}- Juli 38} 37} - Oct. 78 J 75 Oct. 39} •- 37} - Rogge Lijnzaad Mei 48 f 47 Mei 1,57 -- - 158 Oct. 50 47 f Juli 1.61 161 00 47 Oct. 1.64 - 164 Haver Mei 35 32} Oct 31} 30} Juli 32} 311 50 (Nadruk verboden) „Heeft uw zoon u naar mij toegezonden als zijn afgezant?" zei ze langzaam. „Ik geloof, dat u hebt vergeten, dat ik u bij mijn binnenkomst heb verteld, dat hij onkun dig is van mijn bezoek," antwoordde hij met een tikje verwijt in zijn beleefde stem. „O ja dat vergat ik. Neemt u mij niet kwa lijk." Toen veranderde haar gezicht opeens, en haar donkere oogen werden dof en vochtig. „O, Sir John," stamelde zij, „ik wil niet lief deloos of wreed zijn maar ik kan het niet helpen. Ik hield van Brian. Ik zou voor hem gestorven zijn maar o, dat is iets zwaks en dwaas, om te zeggen. Ik zou zijn vrouw zijn ge worden, onverschillig waarvan hij beschuldigd werd. Maar we hadden een misverstand, en ik welnu, ik ben driftig, en Brian was ge- ergerd „Ja, ja," zei de oude man kalmeerend, „ik begrijp het." Anne's hoofd rustte op haar hand, toen zjj met haar elleboog op het raamkozijn leunde, en ofschoon zij het niet wist, drupten er dikke tranen in haar schoot. Maar Sir John zag het, ofschoon het donker in de kamer werd, want zijn oude oogen waren scherp. „En toen," ging de bedroefde, zachte stem verder, „zat ik te wachten en hoopte, dat hij terug zou komen. O, die dagen en weken, ze leken jaren te zijn. En eindelijk kwam hij; en zooals de een of andere kwade geest het gewild had, ik was niet alleen. Een man, een vriend van Brian, dien ik kende en die altijd vriende lijk en aardig voor me was geweest, was binnen gekomen alleen om op Brian te wachten en Brian was woedend, ofschoon hij niets zei, en hij ging weg, zonder een woord te zeggen," „Heethoofdige, jonge dwaas f" mompelde Sir John voor zich heen. „Nu, nu, mijn beste kind; huil maar niet. U maakt alleen uw oogen rood. Pieker niet; het komt wel in orde." Maar Anne schudde treurig haar hoofd, en na een pauze ging haar lage stem verder: „Toen ging hij weg. Ik las Lady Carroll's overlijden in een krant. En toen hoorde ik, dat hij zijn flat gesloten had. Het leek of hij voor goed uit mijn leven, was verdwenen." Zij hield op en huiverde even. „Wel, wel, hij is niet uit uw leven verdwenen verre van dat," zei Sir John, terwijl hij zich naar haar toeboog en op vaderlijke wijze haar schouder streelde. „Jullie hebben getwist welnu, dat beteekent niets. Brian heeft een heftig temperament, net als ik. Net als u, mijn beste, of ik moet me al erg vergissen. Maak het goed het loont de moeite. Laat de jongen hier komen en voor zichzelf spreken!" „O, maar u begrijpt het niet," antwordde zij verdrietig. „Hij is al hier geweest, en we zijn heel goede vrienden; maar, ik heb hem gezegd, dat ik niet met hem kan trouwen." „Niet met hem kan trouwen! God beware me, kind! waarom niet? Je kunt niet ontkennen, dat je om hem geeft ik zou je niet gelooven, als je dat deed. En als er ooit een man verliefd was, dan is hij het. Waarom kan je niet met hem trouwen?" „Ik weet het niet. Ik we zullen alleen vrienden zijn," stamelde zij. „Vrienden" echode haar would-be schoonva der. „Poeh! een staaltje van puren onzin. Er bestaat iets meer dan vriendschap tusschen een knappe jonge vrouw en een keurigen flinken verliefden jongen kerel als mijn Brian. Het is niet natuurlijk. En hoe denkt Brian er over, alleen maai- bevriend te zijn met het meisje, waarmee hij wil trouwen, hè?" Anne begon te lachen en te huilen tegelijk, net als een mid-Victoriaansche heldin. „O, wel, natuurlijk, denkt hij er niet aan. Maar o, Sir John, ik kan er niets aan doen. Mijn hart lijkt koud en hard alsof het dood is...." „Kom, kom! Poppekast! Onzin! Nog nooit in mijn leven zoo'n nonsens gehoord. Je hart dood, zoo, zoo. Ik garandeer je, dat Brian er wel in zal slagen, het weer tot leven te brengen, of hfj is geen man, zooals zijn vader was. Daar," voegde hij er aan toe, toen er nadrukkelijk op de bel gedrukt werd, „ik wed om een pond, dat de jongen het zelf is en in een stemming, die geen weifelen duldt. Loop en laat hem bin nen, dan zal ik verdwijnen." Anne stond langzaam op. Zij wist, dat het niet de bel van Brian was. Het was ook niet zoo. Het was niemand minder dan mevrouw Hargrave, haar onuitstaanbaar gezicht in een glimlach vertrokken. „Zoo, mijn beste, hier ben ik eindelijk," zei ze tegen de verbaasde Anne, terwijl ze haar plagend een duwtje gaf. „Ik hoop, dat u mij niet onvriendelijk zult vinden, dat ik u zoo lang niet heb bezocht, maar „Ik zou ten zeerste verrast zijn geweest, als u mij had bezocht," antwoordde Anne, terwijl zij haar onwelkome bezoekster met blijkbaren te genzin birmenlict. „Ik geloof, dat u heb verge ten, dat u mij den laatsten tijd verschillende keeren genegeerd hebt." „Wat U genegeerd!" riep mevrouw Hargrave op verslagen toon uit. „O, mijn arme oogen ik moet ze werkelijk.laten nakijken. Maar na tuurlijk-had u moeten weten, ondeugend meis je, dat het een vergissing was." Anne glimlachte ijzig, en, daar zij inmiddels in de zitkamer waren gekomen, stelde zij Sir John voor. „Hoe maakt u het?" zei de dame minzaam, en maakte met verrassende snelheid gevolgtrek kingen „Dit is inderdaad een genoegen. Uw lieve zoon is mij niet heelemaal onbekend. We hebben hem erg gemist, sinds hij vertrokken is. Hij is naar waarheid een zoon om trotsch op te zijn." boog beleefd en dankte de spreekster voor haar uiting van waardeering voor zijn zoon. „We zullen een dubbel verlies lijden, als hij onze lieve jonge buur weghaalt," vervolgde me vrouw Hargrave, en schudde speelsch haar hoofd tegen Anne. Sir John keek gedurende een paar seconden hoogst verwonderd en staarde de glimlachende dame aan. Toen kwam er een plotselinge glans in zijn vriendelijke oude oogen én hij ging wat meer op zijn gemak in zijn stoel zitten, terwijl mevrouw Hargrave zei: „Ik voelde me altijd bijzonder aangetrokken tot uw zoon, en heb vaak verlangd, hem te lee- ren kennen. Maar ik leef natuurlijk erg terug getrokken en vanzelfsprekend moet een we duwe, die heelemaal alleen woont, zooals ik, erg voorzichtig zijn." Sir John zinspeelde erop, dat hij het verlan gen naar uiterste waakzaamheid volkomen be greep in een dergelijk geval en mevrouw Har grave ging verder; „Ik heb eerst gemeend, dat ik deze lieve jonge dame een beetje onder handen moest nemen vanwege de, bijzondere vriendelijkheid tusschen haar en uw geachten zoon. U weet, hoe jonge mannen zijn. Want natuurlijk bent u zelf een jonge man geweest, beste Sir John." Sir John gaf toe, dat hij eens veel jonger was geweest dan tegenwoordig. „Maar pas een paar dagen geleden," vervolg de mevrouw Hargrave, „hoorde ik van mevrouw Charteris, dat de lieve jongelui, verloofd zijn, en dat de groote dag nog niet bepaald is. Ik ben echter erg huiverig yoor geruchten, zelfs als ze door vrienden worden bevestigd, maar uwe aan wezigheid Is een bevestiging die geen tegen spraak duit. Ik weet zeker, dat ze een heel ge lukkig en toegewijd paar zullen zijn." Gedurende deze opmerkingen zat Anne in sprakelooze woede en grievende vernedering; maar nu riep zjj uit: „U vergist zich volkomen, mevrouw Hargrave. Mijnheer Carroll en ik.... Maar Sir John viel haar in de rede. „Een oogenblik, mijn beste Anne, een oogen blik." Toen wendde hij zich tot mevrouw Har grave en zei: „Ik dank u zeer voor uwe vrien delijke wenschen, mevrouw Hargrave. Het zou mij inderdaad genoegen doen, als het huwelijk morgen kon plaats hebben. Juffrouw Stafford beantwoordt in ieder opzicht aan mijn verwach tingen van alles, wat de vrouw van mijn zoon moet zijn. Maar zij geeft de voorkeur aan een iets langere verloving, het spijt me, het te moe ten zfeggen, en staat er op, dat het huwelijk lijk niet eerder plaats vindt dan nadat mijn zoon is teruggekeerd van een langdurig verblijf in het buitenland met zijn vriend, mijnheer Musgrave." „Ah, zoo," glimlachte mevrouw Hargrave, ..onze kleine Anne heeft voldoende tijd. En wanneer vertrekt uw zoon, Sir John? En hoe lang zal hij in het buitenland blijven?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2