c4an ojvza óidv&hte&hd&te- "AKKERTJES IN'T GRIJS Honderdtwintigduizend personen werden geëvacueerd DE MAN VLOT VERLOOP EN GOEDE ORGANISATIE Hoofdpijn MAANDAG 27 MEI 1940 Hartelijke medewerking van alle zijden, vooral ook in de vluchtoorden Verrassingen Wanklank Het drinkwater van Rotterdam Verruiming van den tuinbouwexport Speciale regeling voor den afzet van bloemkool Werk in het West land Groot aantal arbeidskrachten aangekomen Ernstige autobotsing te Weesperkarspel Kapitale boerderij door het vuur verwoest Zoekgeraakte motorrijtuigen Arbeid op Drakenburg 17 Juni wordt het kamp heropend Het Pelgrimswezen in Brabant herleeft Scheepvaart op het Noordzeekanaal PLECHTIGE UITVAART DIENSTEN ROOSENDAAL DOODELIJK ONGEVAL Wij luisteren naar Dinsdag 28 Mei Verdeeling zendtijd Nederl. programma's De regeling voor deze week De toestand van wegen en bruggen Bruggen TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Apothekers-assistent MARKTEN FEUILLETON door A. HRUSCHKA Amsterdam, 27 Mei 1940 Hier in de vesting Holland zijn ons geluk kig bespaard gebleven tafereelen van die ein- delooze stroomen van vluchtelingen, die, in ont- zettenden angst voor wat komen kon, have en goed in den steek lieten, met wat inderhaast gegrepen kon worden voorttrokken middels alle mogelijke voertuigen of te voet, onbekend waarheen; een beeld, zooals België dat weer te zien gaf. Ook hier in Holland zijn verschil lende plaatsen ontruimd moeten worden, en dat is vlot en goed gegaan, dank zij de uitne mende organisatie en voorbereiding onder lei ding van den heer H. de Bordes, oud-burge meester van Bussum en commissaris voor de evacuatie in Noordholland. De heer De Bordes, die in de plaats, waar hij vele jaren burgemees ter was, den roep genoot van een voortreffe lijk magistraat te zijn, heeft dien opnieuw be vestigd door de wijze, waarop hij een zeer ver antwoordelijke taak volbracht. En met groote tevredenheid mag hij dan ook op deze evacua tie terugzien. Maar er is heel wat werk verzet moeten worden. In September van het vorig jaar is men er mee begonnen en haast dag en nacht is er gewerkt om een en ander zoo vlug mo gelijk geregeld te hebben. Men wist immers niet wanneer de noodzaak daar zou zijn. Er was gerekend op de evacuatie van on geveer 160.000 a 170.000 menschen, ver deeld over 80 vluchtoorden. Doordat de evacuatie van sommige gemeenten in Noord holland, zooals Bussum, Naarden en Weesp, niet noodig bleek, omdat de capitulatie toen al een feit was, is de geëvacueerde bevol king bep>erkt gebleven tot ongeveer 120.000 verdeeld over 50 vluchtoorden. Dat waren gemeenten uit Utrecht en Noord holland, wier ingezetenen uitsluitend in Noord holland werden ondergebracht. Daarbij werd zooveel mogelijk gezorgd, dat gezinnen intact bleven. In de omgeving zijn Nederhorst den Berg, Ankeveen, Kortenhoef, Weesperkarspel en Mui den geëvacueerd. Amsterdam zelf is, zooais men weet, niet geëvacueerd; wel kon men daar uit bedreigde stadsgedeelten evacueeren naar andere wijken. Zeer vlot is de evacuatie verloopen. Vrijdag morgen kwam het bericht dat de oorlog was uitgebroken en reeds denzelfden dag nog reden de eerste treinen uit de ontruimde plaatsen weg. Iedereen werkte daartoe mee. Men wist dat het nu eenmaal onvermijdelijk was en aan vaardde het dan ook in volle onderwerping, al was het voor den mensch individueel hard, zijn woning te moeten verlaten en op reis te moeten zonder te weten of men nog zou kun nen terugkeeren en of bij thuiskomst de woning er nog zou staan. Ook de bedlege- rigen, die in de goederenwagens vervoerd werden, klaagden niet. De geëvacueerden werden uitsluitend per trein naar htm vluchtoord gebracht, opdat de wegen vrij zouden blijven. Toch hebben ette lijken spontaan op allerlei vervoermiddelen hun woonplaats verlaten, maar de allermeesten zijn toch op georganiseerde wijze naar de vluchtoorden gekomen. Daar was door onderling overleg van de burgemeesters reeds alles in gereedheid ge bracht. Buitengewoon hartelijk zijn de hulp en de medewerking in de vluchtoorden geweest. Men deed wat men kon om toch maar te kunnen helpen en den geëvacueerden de meest prettige ontvangst te bereiden. Ook op de enkele dagen, dat men in de vlucht oorden moest verblijven, is er een innig contact ontstaan tusschen de geëvacueerden en de bewoners. De saamhoorigheid was prachtig. Geen wanklank is er verno men. Bij het vertrek bleek door het harte lijk afscheid hoe sterk de jonge banden waren geworden, en soms was een gemeen tebestuur voltallig aanwezig. De heer De Bordes las ons een brief voor van een burgemeester eener geëvacueerde plaats aan het gemeentebestuur van een vluchtoord, in welk schrijven deze burgemeester namens zijn gemeente in bewogen bewoordingen dank bracht voor de ondervonden zorg en naasten liefde. In zulken onderlingen steun heeft Ne derland zich in deze dagen wel op zijn best getoond! De terugkeer is ook goed gegaan. Daar men echter niet wist, wanneer en onder welke om standigheden die zou geschieden, kon men op eigen gelegenheid gaan ofwel in groepen per trein, autobus, fiets of schip. De eenige verrassing, die zich bij deze eva- De heer H. de Bordes, oud-burgemees ter van Bussum, commissaris der evacuatie cuatie heeft voorgedaan, is, dat ook eenige ge meenten in NoordhoUand, waarop men niet gerekend had, wegens inundatie geëvacueerd moesten worden. Haar inwoners werden on dergebracht in die vluchtoorden, welke bestemd waren geweest voor gemeenten, die niet meer geëvacueerd behoefden te worden. Op een klein gedeelte na, b.v. de zieken, zijn allen thans weer terug. Te betreuren is, dat veel geëvacueerden bij terugkeer hun woning beroofd of vernield heb ben gevonden door misdadige elementen, die hun slag sloegen ten koste van hen, die voor het landsbelang hun have en goed verlieten. En dit is niet slechts op een enkele plaats voorge komen. Dit is een wanklank, die gelukkig door de prettiger tonen van algemeene medewerking en vlot verloop overstemd wordt. De burgemeester van Rotterdam maakt be kend, dat het noodig wordt geacht dat het drinkwater in het deel der gemeente, be grensd door de Ceintuurbaan, den Spoorweg naar Schiedam, den Goudschen Singel, den Boezem en de Westzijde van den Kralingschen Plas, wordt gekookt. Deze mededeeling behoeft geen ongerustheid te verwekken, doch moet slechts opgevat wor den als preventieve maatregel. Optimistisch zijn de verwachtingen van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland ten aanzien van den tuinbouwex port. Het vakorgaan van het bureau „De Tuin derij" wil zich weliswaar onthouden van pro fetieën, die speciaal voor een zoo wisselvallig bedrijfsleven als de tuinbouw ondankbaar zijn, doch men meent met een zeker optimisme de naaste toekomst te mogen bezien. De over weging dat de exportmogelijkheid naar Duitsch- land is verruimd, speelt bij deze optimistische verwachtingen natuurlijk een groote rol. Duitschland is de jaren door vrijwel het voor naamste afzetgebied van onzen tuinbouw en verbetering van export naar dat land kan niet anders dan het prijspeil onzer producten en daarmede ook de rentabiliteit van onze bedrij ven ten goede komen. Daartegenover is het verlies van Engeland als afzetgebied onder de huidige omstandigheden minder gevoelig, aan gezien onze tuinbouwexport naar Engeland se dert het uitbreken van den oorlog in Septem ber 1939 toch reeds zeer aanzienlijk was be perkt. Ook in deze moeilijke tijden zal de Neder- landsche tuinbouw, zijn gewoonte getrouw, niet bij de pakken neerzitten. Wij moeten vooruit en de handen uit de mouwen steken." Intusschen is de export van het tuinbouw product ook Zaterdag vrij normaal gegaan, en bleef aan de Westlandsche veilingen vrij wel niets onverkocht. Een kleine wijziging is aangebracht in de aanvankelijke regeling speciaal voor de bloemkool. Hiervoor was bepaald dat 50 procent der aangevoerde hoeveelheid voor het binnenland zou wor den bestemd, het overige voor export. Het is echter gebleken dat die 50 procent niet voldoende was om de vraag voor het bin nenland te voldoen. Daarom is dit percen tage verhoogd tot 75, terwijl voorts een kleine verhooging van den maximumprijs is toegepast, teneinde administratief enkele verbeteringen te brengen in afronding van de cijfers. Het Westland heeft Zaterdag weer een flink aantal arbeidskrachten ontvangen, die het in dezen tijd van het hoog-seizoen zoozeer noodig had. Reeds meermalen was aangedrongen om speciaal voor de tuinbouwbedrijven een ruimer verlof aan gemobiliseerden toe te staan, omdat het vocral voor de patroons van groot belang was, dat zij op hun bedrijven leiding konden geven. Doch ook voor de werknemers gold de be langstelling, omdat een groot gebrek was ont staan aan vakkundige arbeiders, die het West- land in verband met zijn bijzondere teelten noodig had. Men had wel getracht zooveel mogelijk in de behoeften te voorzien door tuinarbeiders uit andere streken in het Westland emplooi te ge ven, doch een volledige oplossing van de moei lijkheden was dit toch niet. Hierin is nu voorzien en juist in de periode, waarin de bekende handen voor de Westland sche kassen het meest noodig waren, zijn de gemobiliseerden teruggekeerd. Voor het West land was het Zaterdag dan ook een blijde dag, die het zoo belangrijke tuinbouwbedrijf weer nieuwe hoop bracht. Zaterdag heeft op den Gooilandscheweg bij den Lage Klompweg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een personen- en een melkauto. Van de richting 's-Graveland reed de heer C. de G., tijdelijk vertoevende te Nederhorst den Berg, in een personenauto en vóór hem reed een melkauto. Ter hoogte van den Lage Klompweg sloeg de bestuurder van den melkwagen eens klaps naar rechts af, waarvoor hij op het laat ste oogenblik het signaal gaf. De heer C. de G. moest toen onverwacht stoppen en door het remmen slipte zijn wagen, met het gevolg, dat hij geen meester over het stuur was en zijn auto in volle vaart op den melkwagen liep. De heer de G. werd bij deze botsing ernstig aan het hoofd gewond en naar dr. S. W'artena, die de eerste hulp verleende, constateerde, liep hij ook inwendige kneuzingen op. De patiënt is per Roode Kruisauto van Weesp naar 't Burger Zie kenhuis te Amsterdam overgebracht. De auto was geheel vernield; er was geen ruit meer in tact gebleven. De gemeente-veldwachter heeft een onderzoek ingesteld. Doordat kinderen met vuur speelden is Zon dagmiddag de kapitale boerderij van den heer D. de Jong in het Zuideinde te Aarlanderveen in brand geraakt en tot den grond toe afge brand. Met de in deze plaats gestationneerde motor spuit trachtte men het vuur te bestrijden, doch toen men water wilde geven, bleek tot overmaat van ramp de pomp te weigeren. Onmiddellijk werd daarop de brandweer van Alphen a. d. Rijn gealarmeerd, welke echer niet meer kon ver hinderen, dat woonhuis en stallen geheel af brandden. Van inboedel en inventaris kon vrij wel niets in veiligheid worden gebracht. De eigenaar is verzekerd. In den tijd tusschen 10 en 15 Mei zijn ver schillende Nederlandsche auto's onverwachts in gebruik genomen moeten worden door anderen dan de eigenaars dezer voertuigen. Een ieder, die een motorrijtuig in zijn bezit heeft, dat hij wederom in het bezit van den eigenaar wil stellen, kan de bemiddeling inroe pen van de Kon. Ned. Automobiel Club, Lange Vijverberg 10, 's-Gravenhage. Men vermelde bij de opgaven vooral het pro vinciaal nummer van het voertuig, alsmede de plaats waar 't zich thans bevindt en, zoo moge lijk, merk, motor- en chassisnummer. In de jeugdwerkgenieenschap „Draken burg" te Baarn, alwaar gedurende iedere kampperiode ongeveer honderd jonge werk- loozen een hechte jeugd-gemeenschap vor men, is de vredesarbeid ondanks de moei lijke dagen die achter ons liggen, onge stoord voortgezet. Zelfs in de korte, maar zoo droeve periode dat ons land actief in den oorlog was gewikkeld, kon het „kamp" normaal functionneeren. In feite viel de oorlogstoestand alleen te be merken aan de bijzondere veiligheidsmaatrege len welke direct werden getroffen. Schuilloop- plaatsen werden aangelegd en een eigen lucht beschermingsdienst welke dag en nacht in functie was, waakte voor het welzijn der kamp- genooten. Ook de voedselvoorziening had de bijzondere zorg van de leiding en liet niets te wenschen over. Vrijwel alle lessen en cursussen konden normaal voortgang vinden, terwijl de geest van samenhoorigheid en kameraadschap nimmer zoo uitstekend was als juist in die da gen. inmiddels werd de arbeid met lust en ijver voortgezet. De groepen werkten hun taak nauwgezet uit, zoodat veel goeds tot stand kwam. Gelukkig kan door de gunstige beslissing van de bevoegde instanties dit werk ook in de toekomst voortgang vinden. Nadat de huidige kampperiode zal geëindigd zijn, wordt op 17 Juni a.s. het kamp heropend. Alsdan kunnen weer talrijke jongelui een plaatsje in de jeugdwerkgemeenschap vin den en kunnen zij daar gedurende drie tot zes maanden vertoeven. Naast volledige kost- en inwoning, ontvangen de kampgenooten een uitnemende lichamelijke en geestelijke verzorging. Voor het verkrijgen van vaklessen en algemeene ontwikkeling wordt ruimschoots gelegenheid geboden. Vooral thans is het geen tijd om onze jonge menschen doel loos op straat te laten loopen. Integendeel dient ieder in 't werk van den geestelijken heropbouw te worden ingeschakeld. Laat men daarom de ge legenheid benutten en zich tijdig opgeven voor deelname aan een kampperiode in de Jeugd werkgemeenschap „Drakenburg". Men geve zich daartoe op bij de kampcommissie Drift 10—12 Utrecht. Hoe eerder, hoe beter. Uit de Brabantsche Maria-oorden wordt ge meld, dat het aantal pelgrimeerende geloovi- gen, ondanks de bijzondere omstandigheden, na eenige dagen geheel te hebben stilgestaan, geleidelijk toeneming vertoont. Op Zon- en feestdagen komen vele bede vaartgangers in de historische aan O. L. Vrouw toegewijde devotieplaatsen. Uiteraard blijft hun aantal nog ver achter bij het in vorige jaren gebruikelijke, doch verwacht wordt, dat hierin verdere toename zal komen. De burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat in afwijking van de gedane bekendmaking, de scheepvaart op het Noordzeekanaal weder is toegestaan bij dag en op eigen risico, van en met zijkanaal A tot en met Amsterdam, miet uitzondering van de kruithaven te Buitenhuizen. Vrijdag- en Zaterdagmorgen hadden in de St. Janskerk te Roosendaal plechtige uitvaart diensten plaats voor een drietal slachtoffers van het bombardement, n.l. des Vrijdag voor mej. Dra, H. M. Rijkholt, in leven leerares aan het St. Norbertuslyceum aldaar, en des Zaterdags voor mej. Paula Geerts, studente oude talen te Nijmegen, en voor haar jongeren broer Olav Geerts, leerling van het St. Norbertus-lyceum, de beide eenige kinderen van den heer dr. Geerts, leeraar Grieksch aan de R. K. Lycea te Roosendaal. Een 9-jarig jongetje J. Q. uit IJmuiden-O. stak onvoorzichtig den Stationsweg te Velsen over en lette daarbij niet op het verkeer. Het gevolg was dat het ventje een naderenden vrachtauto te laat bemerkte en hoewel hij ijlings trachtte weg te komen, werd hij door den auto gegrepen en op slag gedood. De chauffeur remde uit alle macht, doch hij kon het ongeluk niet meer voorkomen. Den be stuurder treft geen schuld. V<>. - i DOBBELMAN N.V., NIJMEGEN Ter voorkoming van vertraging en klachten ver zoeken wij onzen adverteerders er rekening mede ie houden, dat alle adverlentiën naam en adres van den steller moeten bevatten en adverlentiën onder no. of letter niet meer worden opgenomen. JAARSVELD, 414.4 M. NCRV 8.30 Gramofoonplaten, 10.00 Officieele be richten, 11.00 Jac. Kort-Felderhof (orgel en viool), 12.00 Politieberichten, 12.15 n.m. Gra mofoonplaten 12.45 Nieuwsberichten, 1.00 Stichtsch Saionorkest, 1.45 Stichtsch Salonor kest, 2.30 Gramofoonplaten, 3.30 Gramofoon platen, 4.45 Gramofoonplaten, 5.45 en 6.15 Canzonetta-sextet, 7.00 Officieele berichten, 8.00 Nieuwsberichten, 8.15 Koninklijke militai re kapel, 9.30 NVRC-orkest 10.30 Nieuwsbe richten, 11.0012.00 Gramofoonplaten (klas siek) KOOTWIJK, 1875 M. VARA 8.00 n.m. Tijdsein, 8.01 Gramofoonmuziek, 9.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Berichten in de Nederlandsche taal, 9.45 Daaf Wins, piano, 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Cor Steyn be speelt het Vara-orgel," 11.45 Zangplaten uit opera's, 12.00 n.m. Tijdsein, 12.01 Het Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot, 12.55 Gramo foonmuziek, 1.00 The Rosian Ladies o. 1. v. Ro Hakker, 1.30 Berichten in de Nederland sche taal, 2.30 Berichten in de Nederlandsche taal, 2.45 Gramofoonmuziek, 2.30 Gramofoon muziek, 5.30 Berichten in de Nederlandsche taal, 5.45 Vara-Dansorkest „The Ramblers" o. I. v. Theo Uden Masman, 6.45 Eddy Walis en zijn Rosian-orkest, 7.30 Berichten in de Ne derlandsche taal, 8.45 Vara-Harmonie-orkest o. 1. v. Josef Holzer, 9.30 Berichten in de Ne derlandsche taal_ 10.30 Voorzorg tegen be smettelijke ziekten. Waarom inenten? repor tage door F. A. Hof, 10.50 Gramofoonmuziek, II.45 Gramofoonmuziek. De uitzenddagen en zendtijden voor de Ne derlandsche programma's zijn van 26 Mei t/m 1 Juni via de zenders Jaarsveld 414.4 m. Sche- veningen 1205 m. als volgt; Maandag 27 Mei 18.5024.00 K.R.O. Dinsdag 28 Mei 8.00—22.40 N.C.R.V.; 22.40— 23.00 V.P.R.O.; 23.00—24.00 N.C.R.V. Woensdag 29 Mei 8.00—10.00 Vara; 10.00— 10.20 V.P.R.O.; 10.20—24.00 Vara. Donderdag 30 Mei 8.0024.00 Avro. Vrijdag 31 Mei 8.00—18.30 K.R.O.; 18.30— 18.50 V.P.R.O.; 18.50—24.00 K.R.O. Zaterdag 1 Juni 8.00—24.00 N.C.R.V. Via den zender Kootwijk (1875 m.) worden berichten gegeven in verschillende talen. De tusschenliggende programma-tijden worden door de verschillende omroep-organisaties op toerbeurt verzorgd; en wel van 26 Mei t/m 1 Juni als volgt: Zondag 26 Mei: Avro. Maandag 27 Mei: N.C.R.V. Dinsdag 28 Mei: Vara. Woensdag 29 Mei: KR.O. Donderdag 30 Mei: N.C.R.V. Vrij dag 31 Mei: Avro. Zaterdag 1 Juni: Vara. De A.N.W.B. meldt, dat in St. Anna-Parochie, Bergeyk, Bodegraven, Boxtel, Brandwijk, Breda, Denekamp, Enschede, Franeker, 's-Gravenmoer, Harlingen, Helmond, Jutphaas, Leeuwen, Ma- rum, Maurik, Nieuw-Weerdinge, Nunspeet, Nije- veen, Ommen, Oss, Oude Pekela, Posterholt, Roden, Rossum, (Waaldijk Tiel-Ochten on bruikbaar), Sappemeer, Sellingen, Sneek, Ter schelling, Tilburg, Venray, Vessem, Vlagtwedde, Voorburg, Vorden, Warffum, Weert, Woudri- chem (enkele binnenwegen tusschen Woudri- chem en Rijswijk naar Almkerk gesloten wegens inundatie), alles normaal is, evenals in Alk maar Assen, Dwingelo, Ewijk, Giethoorn, Groesbeek, Gulpen, Haps (uitgezonderd de weg HapsOssenbroekBeers), Heerlen, Hilversum, Huissen, Laren, Limmen, Maarssen, Musselka- naal, OSdeboorn (weg Beetsterzwaag—Beets Oldeboorn nog in reparatie), Oosterhesselen, Stadskanaal. Borculo: wegen normaal, uitgezonderd Bor- culoRuurlo (auto's moeten langs de Lebben- brugge; voor wielrijders slecht. Druten: wegen bruikbaar, doch dikwijls in minder goeden toestand. Nijkerk: HoevelakenPutten, rijwielpaden vanaf den Voorthuizerweg richting Putten slecht. Boekei: Wegen en bruggen begaanbaar, ook voor normaal verkeer. Rijwielpad ZeelandDen Dompt absoluut af te raden, evenals de aan sluiting naar Wanroy. Het is ten strengste ver boden zich in of in de nabijheid van stellingen te begeven. Gemert; Alles normaal. GemertHelmond voorloopig over Boekei (voor auto's). Helmond Eindhoven over de gewone route NierloGel drop. Gemert—Veghel gewone route. Gemert Boxmeer gewone route over Elsendorp. Assen: Brug Norgervaart onbruikbaar. Assen- Leeuwarden derhalve langs Noordzijde Smilder- vaart; zwaar verkeer Meppel langs Westzijde Smildervaart, daar brug bij Veenhoop (Kloos terveen) alleen voor lichter verkeer mogelijk is. Dinteloord: Inplaats van brug is verkeer voor voetgangers en wielrijders mogelijk per veer. Ewijk; Bruggen onbruikbaar. Helmond: Bruggen Wilhelminakanaal, Zuid- Willemsvaart, Eindhovenschekanaal vervallen; noodbruggen te Aarle-Rixtel, Asten en Helmond. Ommen: De Laarbrug over de Regge is weer bruikbaar. Oosterhesselen: brug te Nieuwlande alleen voor rijwielen. Posterholt: brug over de Roer bij St. Odiliën- berg onbruikbaar. Stadskanaal: bruggen onbruikbaar. Winssum: Overtocht voor wielrijders over het Reitdiep per roeiboot. Wijk en Aalburg: Te Heusden en te Neder- hemert overtocht per roeiboot. Stampersgat: Veer voor voetgangers en rij wielen. Tilburg: Alle bruggen over Wilhelminakanaal tot Tilburg onbruikbaar, behalve de brug Don genRijen. In een beek in de buurtschap Ugchelen (ge meente Apeldoorn) is het lijk van een bejaar den man, zekeren K., aldaar woonachtig, ge vonden, die vermoedelijk door een ongeval te water geraakt en verdronken is. GRONINGEN. Geslaagd voor het apothekers assistentenexamen de heeren R. Okken, E. Ebels en O. H. E. Tattje te Groningen en C. B. Huizinga te Haren. BODEGRAVEN. 24 Mei. Eierenveiling. Aange voerd werden 16233 stuks eieren: gemengd 3.40 36.0, wit 3.203.60, eendeieren 33.10. NIEUWERBRUG, 24 Mei. Eierenveiling. Aange voerd werden 9843 eieren. Prijzen: wit 33.50, bruin 3.103.70, eendeieren 2.502.70. LEIDEN, 25 Mei. Botermarkt. Prima boerenbo- ter 1.381.45 per kg. Aanvoer 1335 kg. Handel kalm. LEIDEN. Turfmarkt van 2025 Mei. Geen aanvoer. Prijzen lange turf 1010.50 per 1000 6t. HOORN, 25 Mei. Veemarkt. 141 schapen 20.00 36. 731 lammeren 6.00—12, 2 geiten 12.00, 24 paarden 350.00650. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCH, 24 Mei. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Spi nazie I 66120, II 34—55 cent per 10 kg. Witlof 57 cent per kg. Rabarber 1114 cent per bos. Rabarber 1218 cent per 10 kg. Peulen 2530 cent per pond. Sla 1522 cent per 10 krop. Ra dijs 1012, Kelen 1113 cent per 10 bos. Bos- peen 712 cent per bos. Witte Komkommers 10 13, Groene Komkommers 57, Bloemkool I 1722, II 1014 cent per stuk. Wagenaars 30 37, Asperges I 28—39, II 20—29, III 31—16, blauw I 16—25, II 1421 cent per kg. Aardbeien I 2333, II 1017 cent per pond. Perziken 5 14 cent per stuk. ALKMAAR, 25 Mei. Eierenmarkt. Aanvoer 15500 kipeieren en 450 eendeieren. Kipeieren groothandel 3.403.75, eendeieren 2.00 per 100 stuks. Handel matig. ALKMAAR, 25 Mei. Botermarkt. Aanvoer 1091 pond. Prijzen groothandel 7580, klein handel 82.5—85 cent per pond. Handel matig. ALKMAAR, 27 Mei. Veemarkt. 37 vette koeien 140.00150, handel redelijk.-. 3 vette kalveren van 35100 kj. 0.701.05, 51 vette schapen 22.5032, 374 vette varkens, zware, per kg. 46 62 cent. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK 27 Mei. 100 kg. Uien 4.80, 188 stuks Bloemkool: I 16.5017.70, H 13.70, III 11.30, 1070 bos Rabarber 1.40. AMSTERDAM, 27 Mei. Aardappelprijzen. Bonte en blauwe 4.15, Redstar 4.15, Duinzand Redstar 4.60, Bevelanders 3.75, Bintjes 3.05, Bonken 2.50, alles per H.L Aanvoer 428000 kg. AMSTERDAM, 27 Mei. Veemarkt. Overzicht Runderen ruime aanvoer, handel kalm. Vette kalveren voor Maandag flinke aanvoer, handel vlug. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel. Schapen behoorlijke aanvoer, handel kalm. Varkens matige aanvoer, handel goed. De prijzen van alle diersoorten zijn vrijwel gelijk aaii of benaderen die van de week van 611 Mei. WESTLAND 25 Mei. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Aardbeien 4165, postelein 4 cent per kg. Sla 1.35—1.65, Bloemkool 11.60 14, B 9.1010.60, Peterselie 70 cent per 100. Spinazie 1516 cent per 5 kg. Witte Asperges 1829, idem blauwe 19 cent per bos. TER AAR, 25 Mei. Centrale Veiling. Spina zie 1226 cent, Andijvie 1236 cent Sla 1 2.40, Vellen 712 cent, Peulen 2.40—6, Dop erwten 3.204.20, Snijboonen 4.40—5, Postelein 44.70, Prei 3.0O—6, Peterselie 50 cent Kroten 1.00, Radijs 1.00, Rabarber l.OO—12, Bospeen 13 —18 cent Selderie 13.70, Bloemkool 722 ct,. Komkommers 7.009, Tomaten 1216 ct„ Aardbeien 913 cent. ALKMAAR 27 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 69 partijen, '3105 stuks, 15525 kg. Ie soort met R.M. 2426, 2e soort met R.M. 2223. Han del matig. De avond breidde schier onmerkbaar zijn sluier over de aarde. De verweerde torens van het kasteel Grauenegg prijkten in zachten goudglans, terwijl het in de breede vallei en in 't park rond het oude slot reeds begon te schemeren. Ook het flinke, eenzaam gelegen huis der weduwe Walker was reeds door de avondschaduwen omhuld. Zeer oude beuken welfden hun kruinen zoo dicht over dat huis, dat zelfs bij vollen dag de zonnestralen niet gemakkelijk hun weg vonden naar den vochti- gen, met mos bedekten grond, die het gebouw met zijn groene vensterluiken aan drie kanten omsloot. Aan de vóórzijde liep een weg, die van het op een half uur afstand gelegen dorp Grünau naar de woning der weduwe leidde en van daar, steeds klimmend in Noord-Oostelijke richting, naar het kasteel, dat ongeveer een kwartier verder gelegen was. t Was op den avond van den 14en Augustus, «lat een reeds bedaagde, armoedig gekleede vrouw van het dorp ging naar de weduwe Walker, bij wie ze eiken Zaterdag, wanneer zij thuis met haar eigen bezigheden gereed was, het grove werk ging verrichten. Op ongeveer vijfhonderd stappen van 't huis met de groene vensterluiken stond de schamele hut van een dagloonster, met name Stojan. Ook zü was weduwe en leefde alleen met haar negenjarig dochtertje Ida, dat op het oogenblik ziek was. Toen de werkvrouw de hut voorbijkwam, stond vrouw Stojan vóór de deur en groette haar vriendelijk. Goeden avond, vrouw Branders. Ik dacht niet, dat je vanavond zou komen. Waarom niet? 't Is toch Zaterdag. Ja, maar ik zag je gisteravond hier voor bijgaan en dacht, dat je misschien je werk een dag vroeger wilde doen. De werkvrouw kleurde en keek een oogen blik verlegen vóór zich uit. Toen schudde zij 't hoofd en zeide: Neen, ik kwam gisteren met een ander doel; maar ik heb mevrouw Walker niet ge sproken, zij had bezoek. Ik zag licht door de reten van de vensters en hoorde haar met iemand spreken. Toen ben ik maar terugge keerd naar huis.... Zoo, zooWeet je wie de bezoeker was? Ik heb hem hier in de buurt nooit ge zien. Hoe zou ik dat weten? Ik-zelf heb hem niet eens te zien gekregen? Was het een deftig iemand? Nu, dat lfc»n ik zoo maar niet zeggen. Hij kwam hier voorbij, juist toen ik de wasch ophing, en vroeg naar 't huis van de weduwe Walker. Ik wees hem natuurlijk terecht. Hij had grijs haar en was ook heelemaal in 't grijs gekleed. Och, 't kan me ook eigenlijk weinig schelen, wie het was. Van mevrouw Walker kom ik het zeker ook niet te weten, want die zegt geen woord als zij 't kan vermijden Hoe is 't met Ida? Nog altijd hetzelfde. De dokter zegt, dat 't voornamelijk bloedarmoede is en dat we geduld moeten hebben. Gistermorgen is gravin van Grauenegg weer gekomen en heeft me een flesch wijn voor de kleine ge bracht. Dat is wezenlijk iets buitengewoons voor haar! Ik geloof niet, dat de gravin veel be hoefte aan weldoen heeft. Ik zou durven wed den, dat de armen hier in den omtrek alle tesaam nog geen tien gulden van haar gekre gen hebben. Het is een geluk, dat de jonge graaf Herbert in dat opzicht niet op zijn moeder lijkt. Wanneer die eenmaal het majoraat overneemt, zullen er betere tijden voor ons komen.... Maar, ik verbabbel hier mijn tijd. Mevrouw Walker wacht mij zeker al een half uur. Tot ziens, vrouw Stojan. Goeden avond, en werk niet te hard! De dagloonster keek vrouw Branders een oogenblik na, en ging vervolgens haar woning binnen. Zij stak een lampje aan en wilde juist met m hoop verstelwerk plaats nemen bij 't bed van haar kind, toen luid geroep op den weg haar weer naar buiten deed ijlen. Vrouw Branders kwam buiten adem aange- loopen en riep al van verre: Vrouw Stojan, om 's hemels wille, kom gauw mee! Ik vrees dat er bij mevrouw Walker een ongeluk is gebeurd! Vrouw Stojan liep haar tegemoet. Wat is er? Is zij ziek? Ik weet het niet. De voordeur is gesloten; ik heb wel tienmaal geklopt, maar kreeg geen antwoord. De twee vrouwen spoedden zich naar het eenzaam gelegen huis met de gesloten venster luiken. Zy is misschien uitgegaan. Waarheen dan? Zij weet toch, dat ik kom. Zij stonden weldra voor het huis, en vrouw Stojan probeerde de deur te openen. Maar 't was een stevige, zwaar-eiken deur, en de poging bleef vruchteloos. Hoe hard ze ook klopten, de slagen dreunden somber in de gang van 't huis, maar men hoorde geen ander geluid. Misschien kunnen we binnen door de achterdeur, zei vrouw Stojan. Zij liep om 't huis heen; daar, onder de beuken, was 't reeds heelemaal donker. Uit den vochtigen grond steeg een modderlucht op. Geloof maar niet, waarschuwde vrouw Branders, dat we daar langs binnenkomen. Voor zoover ik weet, is die deur altijd van binnen gesloten, want mevrouw gebruikt ze nooit. Zij had gelijk: er was geen beweging in de deur te krijgen. De twee vrouwen keken elkander radeloos aan en gingen weer naar den vóór kant van 't huis. Vrouw Stojan schudde het hoofd; Zonderling! mompelde zij. Heel zon derling! Toen kwam ze plotseling op een gedachte: Misschien op reis? Ik heb ze vandaag heelemaal niet gezien en anders gaat ze altijd boodschappen doen in Grünau of een wandeling maken in de omliggende bosschen. Zoo maar ineens op reis gegaan? Zij woont al tien jaar hier en tien jaar heb ik bij haar gewerkt. En al dien tijd is ze niet één keer weg geweest! Och, mén kan niet weten.... Misschien heeft die heer haar gisteren e»n of ander bijzonder nieuws gebracht. Ik weet niet, of zij tevoren wel ooit bezoek heeft gekregen, en jijzelf hebt mij meer dan ééns gelegd, dat zij alleen op de wereld stond. Dat heb ik eens van haar gehoord. En nu is er toch iemand gekomen! Wie weet, wat voor nieuws die vreenideling haar kwam vertellen. Vrouw Branders keek een wile vóór zich uit, slaakte toen een zucht en zei: Ik ben in ieder geval niet gerust. Als er maar geen ongeluk is gebeurdl Mevouw Walker is ook al niet zoo heel jong meerMisschien een beroerte? De ongerustheid, de angst, werkte aansteke lijk, dat voelde vrouw Stojan maa- al te zeer. Weet je wat? hernam zij. 't Is nog het beste dat je naar Grünau gaat en den burge meester alles verteld. Die zal wel raad weten en wij kunnen toch niet eeuwig hier blijven staan wachten. Ik geloof dat je gelijk hebt. De vrouwen gingen weer terug, 't Sloeg half acht, toen vrouw Branders bij den burgemeester aanklopte. Een uur later begaf zich een gezel schap, bestaande uit den districtsrechter, een griffier, den burgemeester en een politieman, vergezeld van de weduwe Branders, naar het eenzame huis in het Grauenegger-dal. Verscheidene nieuwsgierigen, onder wie de dagloonster Stojan, sloten zich bij hen aan. Thans, nu het volslagen donker was, en bi} 't zwakke licht van eenige lantaarns, die men, had meegebracht, maakte het huis een waarlijk griezeligen indruk. Men klopte en klopte natuurlijk tevergeefs. Toen gaf de rechter be vel, de deur open te breken. Zij was met zorg gesloten, doch er stak van binnen geen sleutel in het slot. De voordeur gaf toegang tot een ruime vestibule. Links bevond zich de trap naar boven. Juist tegenover de voordeur zag men een andere, kleinere deur, die op de binnenplaats uitkwam. Verder kwamen in de vestibule nog drie deuren uit. Een links van de trap, die naar den kelder leidde en twee rechts. Vrouw Bran ders zei, dat de eerste van die deuren toegang gaf tot de huiskamer van de weduwe, bij welk vertrek de slaapkamer en de keuken zich aan sloten. Door de tweede deur kwam men van de vestibule recht in de keuken. (Wordt yervolgd>>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2