Schaakrubriek Onze Omroepers komen in j 90.000 gezinnen r.- PHUtltIA MAANDAG 27 MEI 1940 DEN HULST PHOENIX RI3WIELENFABRIEK*LEEUWARDEN aiinnmiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiMHiiiiiiiiiiiiTiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiTiiiiiminiiiiiiinimiiiHriiMiiiiiniimmiimiiiiniiiig 2 Direct uit onze fabriek een pr. GAKANT rij wiel voor «jamisBg Toilet maken voor het vertrek met groot verlof. De militaire openlucht kapper heeft nog druk werk Roestvrij gelakt Op koper vernikkeld Veiligheidsvoorvork Rijkscommissie ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr. N. J. Krom FABRIEK ie a. d. DEDEMSVAART JL trap me doodmoe ...JU nietf PoneyMoiobécane, C Inleef v 1 waardige f179.- TRIUMPH RECLAME de goedkoopste manier van verkoopen Publiek en ondernemers profiteeren van goede reclame, want doelmatige reclame verlaagt de verkoopskosten. De eenige die niet van reclame profiteert, is de zakenman, die deze waarheid niet inziet en verzuimt goed te adverteeren. De wijze waarop juist de meest rendabele zaken jaar in jaar uit hun verkoop baseeren op courantenreclame bewijst, dat dit reclamemiddel het praedicaat doelmatig ten volle verdient. FOTO REPORTAG E Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiifiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiul feheel compleet Eerste klas, onverwoestbaar, met terugtraprem, .chterwiel speciaal verzwaardg spaken, roestvrij lakwerk, prima nikkelwerk, kettingkast, 10 volt Electrische lamp reuzen licht, en contröle op achterlicht, buisdrager met standaard, groote 4-deelige jasbeschermer, spatlap, Perryketting, le kl. Engelbert banden, het kan niet beter. Dat is ten slotte onze grootste reclame Franco thuis enz Volledige schr garantie Goedkoopere rijwielen met remnaaf, jasbeschermer en 6 volt lamp 38.50 Vraagt gratis prijscourant. RÜwielfabriek „GARANT" Telefoon 3165 WAGENINGEN De lokalen van het Prinsenhof te Delft worden voor de ontvangst van ge- ëvacueerden in gereedheid gebracht Het inrichten van een waschgelegenheid De last is zwaar, maar de taak is licht, want de helft der Neder- landsche weer macht kan met groot verlof naar huis gaan De helft van de Nederlandsche weermacht is gedemobiliseerd. De drukte voor het Centraal Station te Amsterdam bij het vertrek naar huis De Vereeniging Hulp voor Onbehuisden in de hoofdstad houdt met de bij haar gehuisveste kinderen op Qeregelde tijden luchtalarm-oefeningen. Bij het klinken van het signaal worden de kleinen met spoed naar de model-schuilkelders gebracht Voorjaar in de Haagsche diergaarde. De drie jonge leeuwtjes koesteren zich in het warme zonnetje 1 e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. Pbl c3, Pb8c6; 4. Rfl—b5, Rf8—b4; 5. 0—0, 00; 6. d2d3, d7—d6; 7. Rel—g5, Rc8g4. (De Grootmeester N. „Zoo zoo! Gij volgt my trouw na. Als dat maar goed afloopt.") 8. Pc3 d5, Pc6d4. (N.: „Volgens het bekende recept. Slaat ge mij, dan sla ik je weer! Maar wü be hoeven de raadsheeren nog niet af te ruilen.") 9. Rb5c4, Rb4c5; 10. c2—c3, Pd4xf3. (N.: „Eindeiyk is het ijs gebroken.") 11. g2xf3, Rg4 h3; 12. Tfl—el, c7—c6; 13. Pd5—f6, g7xf6; 14. Rg5h6, Tf8e8. („Het ijs is al weer bevro ren", riep ik lachende. „Ja wacht maar", sprak N.) 15. Kglhl. („Als ge nu den pion f2 neemt, zou u dat slecht bekomen, want dan volgde Tgl met mat of verlies van de koningin." De gast heer: „Ja als ge zoo sterk speelt, dan blijft me niets anders over dan ook in den hoek te gaan staan.") 15Kg8h8. (De grootmees ter: „Ge hebt gelijk. Als ik nu op f7 sla, dan betaalt ge mij met gelijke munt en neemt den pion f2. Maar wacht ik zal u wel anders trac- teeren.") 16. Telgl, Te8g8. (De gastheer: „Mijn eenige zet, ik kan niet anders, amen.") N.„Humwerkelijk interessant Gy hebt geluk! Als ik nu Rxf7 speel dan volgt Rxf2. Ik kan wel door Txg8 de koningin winnen, maar dan moet ik na Dxg8, Rxg8, Txg8 mijn eigen koningin offeren om het mat op g2 te dekken. Speel ik onmiddellijk Txg8 dan verlies ik zelfs nog een pion bij de geschiedenis. Dan eerst de diagonaal afsluiten.") 17. d3d4. (De gast heer: „Ja ik heb niets anders. Ik moet u nog eens navolgen.") 17d6d5; 18. e4xd5; 18. e4xd5, e5xd4; 19. d5xc6, d4xc3; 20. c6xb7. (N.: „Nu wordt goede raad duur. Uw taktiek zal wel fout blijken te zijn." „Moed houden," aldus mengde ik mij in het gesprek, „trouw het re cept volgen.") Zie diagram. Stand na den 20en zet van wit: dxc4 (penning van Dc4 en Td4). Mat door 2. Db4 is door een en ander mogelijk geworden. (Dr. A. Meurs, Jaarboek 1936, Ned. Bond van Probleemvrienden) Van No. 421, A. F. C. v. d. Linden, Zeist. Eerste publicatie. 1. e5 dreigt 2. Dh7 mat. Een probleem met fantasie en zwier gecomponeerd. Lijnopeningen en afsluitingen. Wederkeerige interferentie van kasteel en raadsheer (Grims- haw) op e4: 1Te4; 2. Rg4 mat Re4; 2. Rf3 mat Van No. 422, Jos. Duvergé. Eerste publicatie. 1. Dh2 dreigt 2. De5 mat. Wederkeerige inter ferentie van kasteel en raadsheer op het veld f4. Vrij veel oplossers zonden 1. Dg3 in, dat faalt op Rf4. Wü ontvingen van al deze problemen goede oplossingen van de heeren: H. J. de Boer. Wor- merveer; J. J. van Hoek, Amsterdam; W. de Koning, Utrecht; J. P. van Rietbergen, Arn hem; G. Kistemaker, Wijhe; P. Gevers, Schijn- del; P. v. d. Straat, Amersfoort; D. de Jong, Soestdijk; A. Kluijskens, Amsterdam; C. Ruë- disuëli, Santpoort; J. G. Moolhuyzen, Arnhem; C. van 't Schip. Amsterdam; A. H. Overdam, Haarlem; H. A. H. Spaan, Lichtenvoorde; H. A. van Zanten, Zwanenburg; A. J. Viester, Am sterdam; G. M. Bouwhuis, Wijhe; C. W. Kooy, Hoorn en pastoor Ratté, Grootebroek. Van nr. 419 t/m 421: Pater G. Boxelaar, Westervoort; D. Janse, Bloemendaal; W. G. Harmse, Amsterdam; P. Henneveld, Delft; N. van Bakelen, Castricum. Van nr. 419 en 420: G. Smit, Badhoevedorp; Classicus, Venray; L. Mans, Heerlerbaan; B. Keizer en Th. Karhof, Volendam; C. Keijzer, Den Burg, Texel; C. J. Schoot, Bussum; Th. J. L. Schroote, Haarlem; P. de Ron, Ambacht school, Heythuysen; C. L. van Swaay, Biltho- ven en A. A. van Schaik, Hilversum. Voorts: A. M. Pendavingh Jr., Amsterdam (419); J. P. v. d. Putten, Amsterdam (419, 421 en 422); N. van Thienen, Amsterdam (419 en 421); J. J. Kesters, Santpoort (419); G. Mor ren, Seminarie, Apeldoorn (419). Buiten mededinging: J. B. Renckens, Am sterdam (419 en 420); A. L. van Item, Amster dam (419, 421 en 422); Th. Vrede, Soestdyk (419); J. C. Nobels, Baam (419 en 420); C. Kalthof, Zutphen (alle vier problemen). Eenige trouwe oplossers en vrienden der ru briek konden hun oplossingen van 421 en 422 niet tydig inzenden. Daarom laten wij de pun- teniyst over April nog achterwege. Binnenkort hopen wy op dit onderwerp terug te komen. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Bin nen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. PROBLEEM No. 427 A. P. C. v. d. Linden, Zeist Eerste publicatie Uit de overweging, dat zoowel een juiste ver zorging van het oudheidkundig bodemonder zoek als de belangen van de openbare verzame lingen, welke zich bezig houden met de vóór- en vroeghistorische verschynselen, eischen, dat een goede onderlinge samenwerking wordt ver kregen en versnippering van krachten wordt voorkomen, heeft de secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ter bevordering van deze samenwerking een coör- dineerende instantie in het leven geroepen en regelen vastgesteld, die zoowel voor de taak- verdeeling by het doen van opgravingen als voor de verdeeling der vondsten richtiynen aan geven. SNEL. STERK EN LICUTLCDPEND, W«SARBU DE.CHDERDEELEh'AiN DE UC0GST6 EISCHEN VOLDOENWP IS DE FAVCPiET VAN ALLE SCÖTTS MEN. HET .IMMH- SP03T VEDER LICHT' R'JWIEL, VERKRIJGBAAR Blft uw ritwie. jasBESCHERAlf? V.rkriJ,baor In «lk« uondn rilwl«lhand«l DE GOEDE BESCHERMER Hy heeft daarbij ook overwogen, dat het wetenschappeiyk belang van een nauwkeurige vaststelling van de vondst-omstandigheden die slechts gewaarborgd is, indien opgravingen uitsluitend worden ondernomen onder vakkun dige leiding het wenschelijk maakt, dat voor lichting en steun van de zijde der op dit ge bied werkzame Rüksinstellingen wordt ver leend en dat regelen gesteld worden ten aan zien van niet-RijjiSinstellingen, die van het be- lang eener goede samenwerking overtuigd zijn en van de voordeelen daarvan willen genieten, en voorts dat 't wenschelyk is ook omtrent de goede bewaring en wetenschappeiyke vrucht- baarmaking der vondsten zekerheid te verkre gen. Vastgesteld is daarom een Statuut van de Rykscommissie voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek en haar bureau. Deze heeft tot taak, het departement van Onderwës, Kunsten en Wetenschappen desge vraagd of eigener beweging van advies te die nen over alle vraagstukken, welke zich op dit gebied voordoen, zy bevordert, dat het oud heidkundig bodemonderzoek plaats vindt op een wijze, waardoor de wetenschap en het mu seumwezen gebaat zün. Zij houdt toezicht op de naleving van de Regeling betreffende het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Nederland, zy legt een documentatie aan betreffende de oudheidkundige verschijnselen in ons land en houdt deze bij. De Rykscommissie bestaat uit vyf leden, te weten: een voorzitter, een lid van de Rijkscom missie van advies in zake de Musea, onder voorzitter; den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden; den directeur van het Biologisch-Archaeologisch Instituut der Ryksuniversiteit te Groningen; en een ver tegenwoordiger van de erkende lokale musea. Voorts heeft hy vastgesteld een regeling be treffende het oudheidkundig bodemonderzoek in Nederland, en benoemd in de Rijkscommis sie voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek als voorzitter: dr. N. J. Krom, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Leiden, en als onder voorzitter: dr. H. E. van Gelder, directeur van den Dienst voor Kunsten en Wetenschappen der gemeente 's-Gravenhage. PROBLEEM No. 428 Herbert Terry Son» Ltd. - Holland Departm. Dir.: A. Bronkhorst Laan van Mgerdervoort 478180 Den Hang Telefoon: 392212 Telegr.-adresTERRY is het beste ter wereld Prijs voor heeren- of dameszadel 4.50 Met een Kjgaft V Eg*"Hes motorry w. v. lüMgirawi spaart ge Uzèlf en Uw tijd f E Benzineverbr. 1 L op 65 km. V K J Vaste wegligg., zwev. vering Belastingvrij Vraag prospectus bij Uw bandelaar of bij WILLEM KÜPTEiN AMSTEBDAM-Z. STADHOUDERSKADE 142,143 TEL. Z4150 Wit geeft mat in twee zetten. Het probleem van den heer van der Linden is vol levendige afwisseling. No. 428, van een der beste Nederlandsche componisten, be zit een geestige pointe. Men gelieve oplossingen, binnen 14 dagen, per briefkaart in te zenden, onder vermelding dat het oplossingen van schaakproblemen zyn. Men noeme voorts den naam van de krant. OPLOSSINGEN Van No. 419 C. J. Schoot, Bussum. Eerste publicatie. 1. Txf6 dreigt 2. Df4 mat Hoewel de sleutelzet vry ruw is, bevat het probleem goede qualiteiten. Jammer dat de half penning alleen effectief is na: LPd5; 2. De4 mat Pe6; 2. Tf5 mat De interferenties zyn best in orde. Van No. 420, A. Hochberger, „Die Schwalbe" 1932. 1. d4 dreigt 2. Dc6 mat. Met den sleutel- zet pent wit een wit stuk. hetwelk mat dreigt. Zwart pent wederom door dit onpennende stuk te slaan, wa&rby zwart zich zelf tevens pent. Hierdoor kan het opnieuw gepende witte stuk langs de bindingsljjn mat geven. In 420 ont- pent 1. d4 de witte koningin, waardoor 2. Dc6 mat mogelijk wordt. Zwart pareert door 1. OPLOSSINGEN EINDSPELEN Van L. Mans, Heerlerbaan No. 1. 1. Th4 enz. No. 2. 1. Te8T. Beide zyn goed opgelost door A. H. Overdam, Haarlem. No. 2. door P. Henneveld, Delft en A. L. van Item, Amsterdam. „DE ONNAVOLGBARE PARTIJ" 20c3xb2; 21. b7xa8D. (N.: Triomf eerend „Een tweede koningin. Als ge ook het kasteel slaat, dan volgt mat in vier zetten. Bedank uw vriend maar voor zyn goeden raad." De gast heer: „Ja dat is onaangenaam. Nu moet ik welMoed houden, viel ik hem in de rede. Nu is het rechte moment aangebroken om af te wijken. Bekijk den stand nog eens goed. Daar gleed een glimlach over de trekken van den gastheer: „Eureka, ik heb het gevonden!") 21Dd8xa8. (N.: „Dat is gemeen. Als Ik nu myn kasteel wil redden, ben ik mat in twee zetten. Wacht, ik zie iets.") 22. Rc4—d5. (De gastheer: „Zie zoo nu kan ik het kasteel ne men.") 22b2xalD; 23. Ddlxal. (N.: „Nu zijn de bordjes verhangen en dreig ik mat te geven." De gastheer: „Ja maar ik kan nog met den raadsheer dekken.") 23Rc5d4. (N.: ,Het is niet te beschreven, de man doet al myn zetten na. En Ik kan hem niets maken.") 24. Rd5xa8, Rd4xal. Wrevelig schoof de grootmeester het bord ter zyde. „Dat mag de drommel van u winnen. Zoo iets is nog nooit vertoond." de dlenstmachines bjj uitnemendheid De volgende humoreske van meester Leon- hardt verscheen indertyd in het „Tidskrift för Schack". Wij maken gebruik van de vertaling die wy vonden in het Nederlandsch Schaak- tydschrift van April 1908. Leonhardt werd by een internationaal Schaaktournooi, met een Grootmeester, dien wü N. zullen noemen, door een schaak-mae- cenas tot een maaltijd genoodigd. Na 'n goed diner verzocht de gastheer aan N., die vaak het vierpaardenspel speelde, hem het genoegen te doen een party te spelen. N. stemde toe. Alvorens te beginnen had Leonhardt gelegen heid den gastheer deh raad te geven, om in dien N. de vlerpaarden-opening (de meest symmetrische) zou kiezen, diens zetten zooveel mogeiyk na te volgen. N. koos Inderdaad de vierpaarden-opening. Wy laten nu het woord aan Leonhardt. TEL. 772043 DEN HAAG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4