Roosevelt over den wereldtoestand Rotterdams wederopbouw De Rijksmiddelen in April iff DE DEMOBILISATIE Treinverkeer breidt zich uit 11 Mgr. F. J. H. Evers t IRONSIDE HOOFD DER DEFENSIE IN ENGELAND OPLOSSING VAN HET VERKEERSPROBLEEM KOMT DE STOOMTRAM WEER IN EERE? Kerkelijk Leven MAANDAG 2/ MEI 1940 Van uur tot uur meer slachtoffers in Peru Aardbeving in Iran Inrichting van nood- winkelwijken Een gunstige maand Oplichter aangehouden Belgisch grensleger telde 750.000 man DOOR EEN TREIN GEGREPEN DE MAAS IN NOORD-BRABANT WEER BEVAARBAAR Lissabon ratificeert het concordaat BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM AALMOEZENIER LINNE- BANK t KATHOLIEK VERBOND VOOR KINDERBESCHERMING Jaarvergadering uitgesteld V olgens het oorlogsrecht zouden de Duitsche legerautoriteiten het krijgsgevangen gemaakte Neder- landsche leger en dat, wat gecapituleerd heeft, hebben kunnen vasthouden in den staat, waarop deze deelen zich óp het moment der overgave bevonden en wel tot het tijdstip, waarop de oorlog zou zijn beëindigd en de vrede zou zijn getee- kend. Dit zou echter een toestand ge schapen hebben, die ook door de Duit sche bezetters niet gewenscht wordt, aangezien deze alles in het werk stellen om zoo spoedig mogelijk en zoo volledig mogelijk den normalen gang van zaken en 't burgerlijke leven in het bezette ge bied te herstellen. Ook de Nederlandsche bevolking koestert te dien aanzien de zelfde wenschen als de Duitsche autori teiten, omdat zulk een herstel gebiedend noodzakelijk is. Het besluit, dat thans reeds maximaal 50 pCt. van onze gemo- biliseerden naar den kring van hun fa milie, gezin en werk mogen terugkeeren, is dan ook een algemeen voldoening- wekkend bericht geweest. Hebben onze gemobiliseerden, die thans terugkeeren, hun nationalen plicht met eere en moed vervuld, thans staat het aan de burger maatschappij ten aanzien van hen haar nationalen plicht te vervullen, niet enkel door hen van harte welkom te heeten en dank te betuigen voor wat zij in de da gen van strijd hebben gepraesteerd, maar vooral door hen voorzoover dat mogelijk is, zelfs, indien dit offers zou kosten, terug te brengen naar de posi ties, functies en het werk, waaruit zij door de afkondiging van de mobilisatie werden weggeroepen tot verdediging van het vaderland. Helaas zal dat niet altijd en overal mogelijk zijn, want vele zaken zoo als b.v. exportfirma's, met Neder- landsch-Indië handeldrijvende onderne mingen, en vele en verscheidene andere bedrijven, die den bodem onder zich heb zien wegvallen en thans in volsla gen onzekerheid ten aanzien van de naaste toekomst verkeeren, zullen, wel licht ook tengevolge van het ontbreken van kasmiddelen, niet in staat zijn hun werkzaamheid en organisatie in denzelf den omvang als vóór den oorlog voort te zetten en al hun gemobiliseerde werk krachten weer op te nemen. Al hebben bij de demobilisatie zij, die weer aan den slag kunnen gaan, de voorkeur, het laat zich aanzien, dat vooral bij voortzetting der demobilisatie een niet onaanzienlijk contingent niet meer op de oude plaats zal kunnen worden ingeschakeld. Ten aanzien van deze landsverdedi gers, die leven en bloed hebben veil ge had voor de Nederlandsche volksgemeen schap, heeft diezelfde Nederlandsche nationale volksgemeenschap de onafwijs bare eeretaak maatregelen te treffen, waardoor zij voor nieuw leed en nieuwe ellende gespaard zullen blijven. Het is nu geen tijd meer voor enkel schoone woorden, maar er moeten daden van Waarachtige saamhoorigheid, offervaar dige hulpvaardigheid en royale tege moetkomendheid worden gesteld- Ook jegens die gezinnen, die, in rouw gedom peld, aan het front hun steun en stutse hebben verloren en hun leed schrijnen der moeten voelen, nu elders diepe vreugde heerscht om den terugkeer van hen, die gingen, maar aan de oorlogs hei ontkwamen. gesteld. Overal waar de industrie deze sti muleering van het bedrijfsleven niet alleen kan financieren, zal de regeering met hulp ingrijpen. Tenslotte waarschuwde de president voor spionnen, saboteurs en verraders, die de landsverdediging willen verlammen. Geweldige bestellingen voor de industrie aangekondigd WASHINGTON, 27 Mei. (D. N. B.) Presi dent Roosevelt heeft Zondagavond een van zijn gebruikelijke „praatjes aan den haard" gehou den, dat per radio verspreid werd. Hij verklaarde, dat de toestand het noodig maakt, op uitgebreide schaal te bewapenen Er is echter geen reden voor paniek. Ook deed hij een dringend beroep op het Amerikaansche volk, te storten in het fonds van het Roode Kruis tot hulp aan de bevolking in de oorlogs gebieden, waarvoor tot dusver tien millioen dollar is bijeengebracht. Hij sloot met een op roep tot gemeenschappelijk gebed, opdat de vrede spoedig moge terugkeeren. Betreffende de vraagstukken van den tegenwoordigen oorlog welke rechtstreeks den Vereenigden Staten aangaan, betoogde Roosevelt verder, dat wel ieder de illusies heeft opgegeven, dat de zee een gordel van veiligheid zou vormen. Ik zelf, aldus de pre sident, heb die illusies nooit gekoesterd. Ik wijs echter de paniekstemming af van hen die beweren, dat de Vereenigde Sta ten weerloos zijn en alle vrijheden moeten opgeven om zich te bewapenen. In dit verband somde Roosevelt op, wat het leger en de vloot aan nieuwe wapenen, sche pen en meer personeel verkregen hebben se dert hij aan het bewind is. In het bijzonder vermeldde hij, dat ruim 1700 moderne stuks luchtdoelgeschut van alle soorten óf voorradig, óf in bestelling gegeven zijn. De vorming van een afzonderlijk ministerie voor de luchtwape- nen wees Roosevelt af. Het luchtwapen moet met de land- of zeestrijdkrachten gemeen schappelijk optreden. Daarom moeten leger en marine over eigen vliegafdeelingen be schikken. In het verdere verloop van zijn rede kon digde Roosevelt geweldige bestellingen aan voor de industrie. Hü keerde zich tegen de oorlogs winstmakers en tegen een overdreven stijging der prijzen van verbruiksartikelen. Voorts ver zocht hij den arbeiders, geen onredelijke eischen te stellen. Als tegenprestatie beloofde hij, dat alle sociale wetten van den New Deal zouden blijven bestaan. Een verlenging van den werktijd is niet neodig, daar beter de vele tienduizenden Wcrkloozen weer te werk kunnen worden Evacuatie van steden aan Britsche Zuidoostkust LONDEN, 27 Mei. (D. N. B.) Hier wordt officieel medegedeeld, dat generaal Ironside is benoemd tot opperbevelhebber van de binnenlandsche verdediging. Gene raal Dill volgt hem op als chef van den generalen staf. Eveneens wordt officieel medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „Wessex" tengevolge van beschadiging bij een vijandelijken luchtaanval voor de Fransche kust is gezonken. Ook maakt de Britsche admiraliteit bekend, dat de mijnenveger Charles Boyes verloren is gegaan. De commandant, een officier en der tien man worden vermist. Volgens een officieele mededeeling heeft de Britsche regeering tengevolge van de Duitsche bezetting van de noordkust van Frankrijk besloten de volgende steden aan de zuidoostkust van Engeland als gevaar lijke zone te beschouwen: Great Yarmouth, Lowestoft, Felixstove, Harwich, Clacton, Frinton, Walton, Southend, Lowestoft, Ramsgate, Broadstairs, Sandwich, Dover, Deal en Folkestone. De kinderen worden uit dit gebied ge- evacueerd en naar Midden-Engeland of het graafschap Wales gebracht. De materieele schade loopt in de millioenen LIMA, 27 Mei (D.N.B.) Terwijl de aard beving, die Vrijdag Peru heeft geteisterd, in de hoofdstad zelf geen rampspoedige verwoes tingen heeft aangericht, zijn de naburige steden Callao en Chorillos bijna geheel ver woest. Callao is voor twee derden in een puin hoop veranderd. Op de pleinen en in de par ken huist de daklooze bevolking in tenten. Het aantal der slachtoffers is nog niet te overzien. Het stijgt van uur tot uur. Er zijn meer dan 5000 gewonden. In Lima zelf is na de paniek, die door de aardbeving was ontstaan, het normale leven reeds hervat. De winkels zijn voor een deel weer geopend. De regeering heeft besloten credieten voor den wederopbouw te verleenen en de teraardebestelling der vele slachtoffers in het land op kosten van den Staat te doen geschieden. Volgens de tot dusverre ontvangen mede- deelingen hebben de overige provinciesteden slechts geringe schade bekomen. De materieele schade in het geheele land loopt in de mil lioenen. Deskundige kringen verklaren, dat de aardbeving, die in het Noorden tot Guayaquil haar uitwerking deed gevoelen, het gevolg was van een geweldige zeebeving buiten de kust wateren van Peru en in verband stond met de recente orkanen, die boven Valparaiso hebben gewoed. TEHERAN, 27 Mei (D.N.B.) In het Per zische district Robeh Schamat nabij Sabzevar in het Noord-Oosten van Iran, heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan. Verscheidene dorpen zijn geheel vernield. In de dorpen G<alleh Meidan en Germab zijn naar tot nu toe werd gemeld, tien personen omgekomen en velen gewond. Ook is veel vee omgekomen. De gouverneur heeft zich onmiddellijk naar de plaats des onheils begeven. Ook uit Khoy in het Noord-Oosten van Iran wordt melding gemaakt van heftige aardschokken, welke evenwel geen noemens waardige schade hebben aangericht. Er wordt hard gewerkt aan de plannen tot wederopbouw van Rotterdam. Zooals men weet, heeft ir. W. G. Witteveen van het college van B. en W. de opdracht gekregen een plan tot wederopbouw van het verwoeste centrum te ontwerpen en in samenwerking met ir. Van Traa en ir. Angenot heeft hjj zich dadelijk aan den arbeid gezet. Men kan natuurlijk niet verwachten, dat in de wei nige dagen, die sedert het ontvangen van de opdracht zijn verstreken, ir. Witteveen en zijn helpers al een volledig ontwerp gereed hebben, maar niettemin staan van het plan de hoofdlijnen reeds vast. De kans op verwezenlijking van stedebouw- kundige wenschen, die in Rotterdam sinds jaar en dag bestonden, is nu natuurlijk belangrijk toegenomen. En bovenal vestigt men zijn hoop op een deugdelijke oplossing van het voornaam ste vraagstuk, het verkeersprobleem. Voor het centrum van Rotterdam heeft het indertijd hoofdbrekens gekost om, binnen het raam van het financieel mogelijke, behoorlijke verbindings wegen tot stand te brengen. Men was zelfs nog niet gekomen tot een toestand, die aan redelijk te stellen eischen kon voldoen. Het behoeft dan ook wel geen betoog, dat men bij het ontwerpen van het nieuwe bebouwingsplan der binnenstad het eerst het oog gericht heeft op de groote verkeersproblemen, die tot den 14en Mei vrij wel onoplosbaar waren. Men mag dan ook ver wachten, dat aan de Oost-West-verbinding. waaraan steeds zoo groote behoefte is gevoeld, alle aandacht wordt besteed en dat in de her bouwde stad het Hofplein de functie zal ver vullen die van een dergelijk belangrijk verkeers knooppunt mag worden geëischt, terwijl dan te vens meer dan bij den toestand van voorheen, op de aesthetica kan worden gelet. Karakter der binnenstad Al mogen dus de verkeersproblemen het nieu we plan beheerschen, toch schijnt het de bedoe ling van ir. Witteveen en zijn medewerkers te zijn, het karakter van de binnenstad, zooals deze zich in den loop der tijden ontwikkeld had. zooveel mogelijk te bewaren. Dit houdt in, dat de belangrijke winkelstraten van de oude stad weer in het leven geroepen zullen worden, dat ook de kantoorwijken weer zullen herrijzen op de plaats, waar ze gestaan hebben en men over weegt in hoeverre de oude binnenhavens, die zoo'n eigen karakter gaven aan Rotterdam, be houden kunen blijven. Bij hun arbeid zullen de ontwerpers zich voor dat gedeelte van Rotter dam, dat begrensd wordt door Goudschesingel, Oostplein, Kipstraat en Gedempte Binnenrotte, wel bedienen van de, toen grootscheeps ge achte, plannen, die indertijd gemaakt zijn om tot saneering van de binnenstad te komen, plannen, welker verwezenlijking, hoewel uit een oogpunt van stadshygiëne hoogst noodzakelijk, achterwege moesten blijven, omdat daarmee te groote financieele lasten zouden zijn gemoeid. Dit zijn echter redenen, die in de tegenwoor dige omstandigheden geen rol spelen, omdat men nu natuurlijk niet te maken heeft met kostbare onteigeningen. In elk geval mag worden aangenomen, dat in de nieuw ontworpen binnenstad aan zienlijk minder woonruimte beschikbaar zal zijn, dan in de oude stad het geval was. Reeds onder den ouden toestand was er in Rotterdam een tekort aan goede arbeiders woningen en daarom mag het plan van de gezamenlijke bouwondernemers om onver wijld den bouw van arbeiderswoningen ter hand te nemen, van harte worden toege juicht. Men stelt zich voor, om in den kortst mogelijken tijd 1000 woningen te bouwen, die zouden moeten worden opgetrokken op ter reinen aan den Gordelweg, in den polder Oud-Mathenesse en in Blijdorp. Van belang is, dat men voor de verwezenlijking van dit plan de beschikking krijgt over de noodige materialen, en om dit te bereiken zal men zich in verbinding stellen met het Rijks bureau voor materialen. Naast den woningbouw vergt ook de behoefte van den winkelstand voorziening. Reeds is het denkbeeld geopperd om tot noodwinkelbouw op groote schaal over te gaan. Voor de plaatsen, waarop deze noodbouw zou moeten verrijzen, hoort men noemen den Goudschensingel, waarop vroeger de weekmarkt werd gehouden, het daaraan aansluitende Hofplein, waarop de nood- winkelstraat langs Diergaardelaan zou vervol gen tot op het vroegere Diergaardeterrein. Ook op den Coolsingel zouden noodwinkels moeten verrijzen, terwijl later Schiedamschesingel, Binnenweg en Kruiskade aan het noodwinkel- complex zouden kunnen worden toegevoegd. Voedselvoorziening Dat Rotterdam niet al zijn activiteit geeft aan de toekomst, maar dat het ook oog heeft voor de nooden van de burgers in den tegenwoordigen tijd moge blijken uit de voortvarendheid, waar mede de voedselvoorziening aan hen, die alles verloren hebben, ter hand genomen is. In kor ten tijd is een organisatie opgebouwd, waardoor het mogelijk geworden is tot dertig duizend porties warm eten per dag uit te reiken. In het Abattoir is de groote centrale keuken gevestigd en op verschillende punten van de stad heeft men veldkeukens ingericht, waar het voedsel warm wordt gehouden en van waaruit de porties worden uitgereikt. Verblijdend is, dat de jeugd zich bij tientallen heeft beschikbaar gesteld, om bij deze voedsel-uitdeeling behulpzaam te zijn en om de administratie ervan te voeren. Want ook op dit gebied maakt men kennis met de elementen, die alle verantwoordelijkheidsge voel missen en die probeeren machtig te worden, wat bestemd is voor anderen, die het harder noodig hebben. De mensch kan bij brood alleen niet leven. Men heeft de waarheid daarvan zelfs ge voeld in een stad als Rotterdam, waar de materieele nood toch wel heel hoog was. Daarom verdient het prachtig initiatief van dr. D. Hannema, om het Museum Boymans weer te openen, nadat de collec tie moderne kunst en het werk der Rotter- damsche schilders uit den kelder op hun plaatsen teruggebracht waren, allen lof. Hij heeft hierdoor een oase van kalmte cn schoonheid geschapen temidden van het tumult der stad. Hij geeft ons de gelegen heid ons even te onttrekken aan de proble men, die het heden ons stelt en ons de rust te geven, die wij behoeven, juist om ons daarna met te meer energie te wijden aan de taak, die thans van ieder gevergd wordt. In het treinverkeer is thans weer een zoodanige uitbreiding gekomen, dat men van 's Hertogenbosch uit (dat zelf nog niet rechtstreeks uit Utrecht te bereiken is) thans kan reizen op de lijnen tot Lage Zwaluwe, op de lijn TilburgBredaRoo sendaal en op de lijn naar Eindhoven. Van Zwolle uit kan men bereizen de lijn DeventerZutphenWinterswijk tot de brug bij Doetinchem; ook de lijn Deventer- Almelo is in gebruik, hetgeen eveneens het geval is met de lijnen ZutphenGoor, ZwolleAlmeloHengelo, Enschede tot de grens en Hengelo tot de grens. De treinenloop in de provincies Drente, Groningen en Friesland is eveneens voor een groot gedeelte hersteld. Verbindingen in het Zuiden en Noorden Naar wij vernemen is de dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen opnieuw uitge breid met verschillende verbindingen op de tra jecten, gelegen buiten het middennet. O.a. Lage Zwaluwe's-Hertogenbosch, vertrek Den Bosch 7.53, 11.53, 15.53 en 19.53. Vertrek Lage Zwaluwe: 9.32, 13.32, 17.32 en 21.32. Deze treinen stoppen op alle tusschenliggende stati ons. 's-HertogenboschEindhoven vertrek 's-Her togenbosch 6.48, 10.48, 14.48 en 18.48. Vertrek Eindhoven 6.51, 10.51, 14.51 en 18.51. 's-HertogenboschBredaRoosendaal, vertrek 's-Hertogenbosch 7.56, 11.56, 15.56 en 19.56. Ver trek Roosendaal 6.08, 9.08, 13.08 en 17.08. KesterenLent: Vertrek Kesteren 8.10, verder een twee-uursdienst tot en met 20.10, vertrek Lent 8.57 en verder een tweeuursdienst tot en met 20.57. ZwolleDeventerZutphen: Vertrek Zwolle: 8.08, 11 08, 16.08 en 19.08. Vertrek Zutphen: 7.25 .11.25. 15.25 en 18.25. ZwolleGroningen vertrek Zwolle: 7.09, 10.59 en 14.59. Vertrek Groningen: 10.25, 14.15 en 18.15. Als een bewijs te meer hoe feilloos het amb telijk mechanisme werkt, óók in benarde tij den als deze, mag wel aangemerkt worden het feit, dat nauwelijks eenige dagen na den ge wonen datum in de Staatscourant gepubliceerd kon worden de staat der rijksmiddelen over April. Om bij het bestuursapparaat niet achter te blijven in het thans zoo nuttige „gewoon doen", willen wij ook nu een korte beschouwing over de gepubliceerde cijfers geven, al weten wij maar al te goed, dat uit deze ontvangsten van de laatste normale maand geen enkel peil op tie toekomst is te trekken. Met deze restrictie voor oogen, mogen wij dan toch wel constateeren, dat April voor de schatkist ongewoon gunstig is geweest. Op de z.g. overige middelen werd ontvangen ruim 14.6 millioen gulden bij een maandraming van 37.6 millioen. Grasmaand van het vorig jaar was óók al gunstig (bijna 39 millioen) maar door haar opvolgster is zij toch nog met ruim mil lioen geklopt. Door dit mooie resultaat is het eer ste trimester van 1940 bijna 9.6 millioen gulden boven de raming gekomen, terwijl hetzelfde jaargedeelte van 1939 maar liefst met 11.2 millioen overtroffen wordt. De eerste guntsige post op den maandstaat is die der Dividend- en Tantièmebelasting. Deze bracht in April met ƒ2.281.000 meer dan het dubbele op van vorig jaar. Natuurlijk be hoeft dit nog niet te beduiden, dat de winsten zooveel grooter zijn dan het voorafgaande jaar. Het zal éérder zoo zijn, dat enkele groote di videnden vroeger gedeclareerd zijn, terwijl mis schien d€ komende oorlogswinst- en winstbe lastingen haar schaduwen bij het vaststellen der jaarrekeningen over 1939 reeds vooruit ge worpen hebben. Dat de Invoerrechten niet slecht op dezen staat zouden paraisseeren, was te voorzien, nu hierop ook verantwoord werden de per 11 Fe bruari verhoogde rechten. Toch is het bedrag van ƒ11 millioen, een vierde deel der totale ontvangsten, een bewijs, hoe in de laatste vredesmaand, onO handelsbeweging nog le vendig was. De Accijnzen vertoonen het gewone beeld van de laatste maanden: de een was gunstiger, de ander wat minder dan vorig jaar. Goed deden het Geslacht, Bier en TabaK, terwijl Suiker aan den lagen kant was. De groote verrassing van deze maand is zon der twijfel de omzetbelasting. Met f 12,4 millioen maandopbrengst staat deze aan den kop van alle middelen en het is vooral deze heffing, welke April zoo bijzonder gunstig maakt. Wij hebben al eens eerder betoogd, dat door de heffingstechniek van deze belasting slechte en goede maandopbrengsten elkander afwisse len. Maart b.v. was slecht, wat echter door April weer meer dan vergoed wordt. Maar ook door elkaar genomen valt deze heffing lang niet tegen. Over 4 maanden werd er op ontvangen f 36,8 millioen, bij een raming van f 27,6 mil lioen en een opbrengst in JanuariApril 1939 van f 30.1 millioen. Na enkele jaren is dit middel met de invoer rechten een der pijlers geworden van de rijks schatkist. Een dergelijk voordeeltje was echter hoog noodig om het gat te dempen, dat gemaakt wordt door het achterblijven der belastingen op het rechtsverkeer. Reeds maandenlang blij ven zoowel de Zegelrechten als de Registratie- richten beneden de verwachting. In April heb ben oude heffingen maar nauwelijks het mil lioen kunnen volmaken. Hce zwaar de handel in effecten en die in onroerend goed getroffen is, blijkt uit de volgende cijfers. De zegelrechten brachten over de eerste 4 maanden op f 3.8 mil lioen. Geraamd was echter f 6,6 millioen en in het gelijke tijdvak .van vorig jaar was de op brengst zelfs f 8,1 millioen. Voor de Registratierechten zijn deze cijfers: opbrengst 1940 f 3,1 millioen; raming f 5,3 mil lioen; vorig jaar f 5,3 millioen. Beter deden het de Successierechten, wel is dit uiteraard een wisselvallig middel, maar over eenigszins langen duur registreert het. toch vrij zuiver den toestand der vermogens. Welnu, in de eerste vier maanden van 1940 ontving de staat van erfenissen en schenkingen als zijn aandeel f 15,8 millioen. Dit cijfer was vorig jaar f 14,9 millioen en geraamd was slechts f 14,6 millioen. Dat kon heel wat slechter! Dat bij de onvrijheid en onveiligheid der zeeën de Loodsgelden tot een minimum zouden in schrompelen, was te verwachten. Hoe stil het echter in onze havens geworden is leeren de volgende cijfers: opbrengst April 1940 f 14.958 (vorig jaar f 65.167). In 4 maanden f 75.123 (vorig jaar f 283.532). De kohierbelastingen staan er op dezen April- staat óók guntsig voor. Van het geraamde be drag ad f 158,7 millioen is als zuiver totaal reeds op kohier gebracht f 59 millioen. Verge leken met vorig jaar toen dit ultimo April f 45.7 millioen bedroeg, is het zeker een mooi cijfer. Het zijn vooral de Grondbelasting (bijna f 9 millioen, tegen vorig jaar f 5,3 millioen) en de Inkomstenbelasting (f 32,2 millioen tegen f 29,8 millioen) die hier het meest toe hebben bijge dragen. LeeuwardenSteenwijk. Vertrek Leeuwarden: 8.30, 12.30, 16.30 en 20.30. Vertrek Steenwijk: 6.27, 10.27, 14.27 en 18.27. DoetinchemWinterswijk vertrek Doetinchem: 10 uur 13.00, 18.00 en 20.30. Vertrek Winterswijk: 8.35, 11.35, 16.35 en 19.35. DeventerBentheim, vertrek Deventer: 8.26 en 15.26. Vertrek Bentheim: 8.45 en 20.10. DeventerHengelo vertrek Deventer: 8.26, 9 26, 11.26, 14.26, 15.26 18.26 en 20.26. Vertrek Hengelo 6.50, 7.50, 9.50, 11.50, 12.50, 13.50, 15.50. 17.50 en 21.15. HengeloEnschede, vertrek Hengelo: 7.17, 9,42, 10.37, 12.37, 14.37, 15.37, 16.42, 19.37 en 21.37. Vertrek Enschede: 6.40, 7.40, 9.18, 11.40, 13.40, 15.40, 17.40 en 20.48. ZutphenWinterswijk, vertrek Zutphen: 7.30, 10.30, 15.30 en 18.30. Vertrek Winterswijk: 9.00, 12.00 17.00 en 20.00. ZwolleAlmelo: Vertrek Zwolle: 8.07, 12.07, 15.07 en 20.07. Vertrek Almelo: 10.25. 13.25, 18.16 en 21.45. ZutfenGoor: vertrek Zutfen: 8.05, 10.05, 12.05, 16.05, 18.05 en 20.05. Vertrek Goor: 8.50, 10.50, 12.50, 16.50, 18.50 en 20.50. GroningenAssenStadskanaal Veendam: Vertr. Groningen: 5.44, 7.44, 14.44. Vertrek Veen- dam 9.15 11.15 en 18.10. Deze treinen stoppen op alle tusschenliggende stations. GroningenNieuweschans: Vertrek Gronin gen: 6.28, 10.30, 13.50, 17.50 en 21.50. Vertrek Nieuwe Schans: 7.16, 8.26, 12.26, 16.00 en 19.40. GroningenLeeuwardenHarlingenV ertrek Gioningen: 6.08, 10.08. 14.08 en 17.50. Vertrek Harlingen 6.56, 10.49, 14.49 en 18.49. Enkhuizen—Stavoren—LeeuwardenVertrek Enkhuizen: 8.01, 12.01 en 16.01. Vertrek Leeuwarden: 8.00, 12.00 en 16.00. Er worden reeds voorzorgs maatregelen genomen Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, heeft de directeur van den Westland- schen Stoomtramweg, jhr. ir. J. Röell be sloten eenige tramwagens gnreed te laten maken teneinde een eventueel dreigend isolement van dit tuinbouwcentrum te voorkomen. Zoolang echter nog voldoende benzine wordt verstrekt, zullen de bussen der W.S.M. de dien sten tusschen Den Haag. Delft, Maassluis, Hoek van Holland en het Westland blijven onder houden. De directie der W.S.M. rekent op een geduchte toeneming van het goederenvervoer in het West- land, tengevolge van de nieuwe regeling voor den tuinbouw, waarbij het overschot der export tuinbouwproducten naar Duitschland zal wor den uitgevoerd. Alle veilingen in het Westland zijn aange sloten aan het railsnet der W.S.M., waarop locomotieven met goederenwagons voor het vervoer zorgen. Een regelrechte spoorwegaan sluiting is hierdoor mogelijk, hetgeen voor het vervoer der tuinbouwproducten van groot belang is. In 1928 bedroeg het transport per W.S.M. aan groente, steenkolen en tuinbouw- materiaal ongeveer 218 millicen K.G. Ook dit jaar verwacht de W.S.M. in verband met de opleving in den Westlandschen tuin bouw, een zeer hoog opgevoerd goederenvervoer. Zich uitgegeven voor agent van Duitsche geheime politie Bij een winkelier te Amersfoort vervoegde zich Zaterdag een persoon, die voorgaf van de Duit sche geheime politie te zijn. Hij deelde den win kelier mede, er van op de hoogte te zijn, dat hij goederen onder zijn beheer had, welke van diefstal afkomstig waren. Wanneer de winkelier driehonderd gulden wilde storten, zou hiervan volgens den man geen aangifte bij de Duitsche autoriteiten worden ge daan. De winkelier, die inderdaad dergelijke goe deren bezat, doch bewijzen kon, dat hij daarvan reeds aangifte bij de politie had gedaan, be taalde den man niettemin een bedrag van 240 gulden. De oplichter is Zondag in Amsterdam aange houden en wordt ter beschikking van de Justitie gesteld. PARIJS, 26 Mei. (D.N.B.). De vroegere Bel gische minister-president Hymans heeft mede gedeeld, dat het Belgische leger, dat zes maan den aan de Duitsche grens heeft gestaan, 750.000 man telde. De tijd waarin we melding konden maken van auto's, die door een trein gegrepen waren, Is nu voorbij. Het paard, dat thans weer het straatbeeld beheerscht, heeft echter niet veel verandering in de situatie gebracht. Zaterdag passeerde op de spoorwegovergang aan het ein de van den Amstelveenscheweg een wagen met een paard bespannen, die door de onachtzaam heid van den voerman door een juist naderen den trein werd gegrepen. De man werd van den bok geslingerd, evenals een dertienjarige jon gen, die naast hem zat. Beiden kwamen er zonder letsel af. Paard en wagen werden echter een eindweegs meegesleurd, waarbij de wagen volkomen werd vernield. Het paard werd der mate verwond, dat de eigenaar de hulp van een Duitschen soldaat inriep, die het dier met zjjn revolver het genadeschot gaf. Doordat de stukken van de brug bij Heusden door duikers zijn verwijderd, kan de vaart van Rotterdam Gorinchem—Heusden—Den Bosch weer plaats vinden. Terugbetaling parkeergeld- abonnementen verzocht De K. N. A. C. heeft zich tot de besturen van de gemeenten gewend, waar parkeergelden over langeren termijn worden geheven, met het ver zoek, zoo spoedig mogelijk restitutie te doen ge schieden van vooruit betaalde parkeergelden voor voertuigen, welke door de benzinebeperking noodgedwongen zijn opgelegd, alsmede voor ge vorderde of vernietigde motorrijtuigen. ■BÜBjp Mgr. F. J. H. Evers Geen audiëntie De minister van Staat, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is ver hinderd Donderdag 30 dezer audiëntie te ver leenen. Oud-hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot Op 72-jarigen leeftijd is, vrij onverwacht, te zijnen huize te 's Gravenhage overleden Mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Fredericus Joannes Henricus Evers werd ge boren te Amsterdam op 5 September 1867. Hij volgde het gymnasium te Katwijk, studeerde aan de seminaria Hageveld en Warmond en was daarna als kapelaan werkzaam te Uitgeest, Rot terdam, Haarlem en Weesp. Nog voor hü eigen lijk aan de beurt was, werd hij toen rector in Amsterdam reeds benoemd tot pastoor in Duivendrecht. Zijn erkend gezag op marine- gebied hij had een speciale studie van onze vloot gemaakt, waarvan hij de resultaten neer gelegd had in zijn in 1899 uitgegeven „De Ne derlandsche marine" en in „Oorlogsschepen", hetwelk in 1902 verscheen was oorzaak, dat hij benoemd werd tot lid van den Raad van Defensie en in 1914 werd pastoor Evers geroe pen om de katholieke geestelijke verzorging te organiseeren bij leger en vloot hier te lande, welken arbeid hij in 1924/25 in Indië met even veel succes voortzette. In 1930 werd Mgr. Evers benoemd tot hoofd-aalmoezenier, welke functie hü eenige maanden later neerlegde. Bij die ge legenheid en ook bij zijn 40-jarig priesterjubi leum zün Mgr. Evers èn uit militairen en mari- tiemen èn uit civielen kring zeer vele blijken van groote en oprechte waardeering geworden. Ook genoot de overledene groote bekendheid als voorzitter van de vereeniging „Onze Vloot". In 1919 richtte hij de R. K. Officierenvereeniging op, terwijl hij ook zeer veel gedaan heeft voor de organisatie van het R. K. marine-personeel in den Bond „St. Christophorus". Mgr. Evers was huis-prelaat van Z. H. den Paus, eere-kapelaan in de souvereine orde van Malta, commandeur in de orde van Oranje- Nassau, ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, drager van het kruis van verdien ste van het Nederlandsche Roode Kruis. Dinsdagavond te half acht zullen in de kerk van St. Jacobus aan de Parkstraat te Den Haag de metten voor den overledene worden gezongen, waarna Woensdagochtend te tien uur de Lauden en te half elf een plechtige Requiem zullen vol gen, welke laatste zal worden gecelebreerd door Mgr. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal den uitvaartdienst bijwonen. De teraardebestelling zal dien dag te half vier geschieden op het kerkhof van het retraitehuis Loyola te Vught (N.-Br.). LISSABON, 27 Mei (DNB) De Portugee- sche minister-president Salazar heeft in de buitengewone zitting van den Landdag ge sproken over de afsluiting van het concordaat en het missieverdrag met het Vaticaan. Daar- bü wees hü er op, dat het afsluiten van het Concordaat in overeenstemming is met de roe ping van Portugal in de wereld en met zün es- sentieele historische richtlünen. De Staat zal zich er van onthouden met de Kerk politiek te voeren aannemende, dat ook de Kerk zich er van zal onthouden politiek te voeren met den Staat. De Landdag besloot na deze uiteenzet ting. het concordaat en het missieverdrag te ratificeeren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer J. S. W. Groenen benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Martelaren van Gorcum). De zeereerw. pater D. Linnebank, Domini caan, is als aalmoezenier van het Nederland sche leger voor het vaderland gevallen. Het bestuur van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming verzoekt ons mede te dee len dat de jaarvergadering welke Maandag 27 Mei te Amersfoort «ou plaats vinden, in verband met de tüdsomstandigheden niet doorgaat. Het bestuur vertrouwt dat de vereenigingen en instellingen overal in den lande haar arbeid ten bate van de misdeelde katholieke jeugd met onverpoosden üver en energie zullen voortzetten. De jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, welke op 31 Mei te Vlissingen zou worden gehouden, alsmede de daaraan verbonden excursie naar Zeeuwsch-Vlaanderen, gaan niet door.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5