BERICHT Overhemden fa. Kottier ma n§ De „aapjes" keerden terug Duitschers tot bij Yperen doorgedrongen Haarlem in oor logstijd Pontificaal Lof Haarlem, 27 Mei GR. HOUTSTRAAT 120 KL. HOUTSTRAAT 58 GEA. CROAJESTR. 5 HAVEN VAN DUINKERKEN IN VLAMMEN MAANDAG 27 MEI 1940 Nog onverlet en rijk aan ervaring Mgr. Huibers over de beproevin gen van dezen tijd STEUNT HET BROKKEN HUIS" mm in alle kwaliteiten en prijzen ruim voorhanden. Wij raden U aan tijdig Uw noodzakelijke inkoopen te doen. HOOGACHTEND, Houdt rechts! ORGELBESPELING ONTSPANNING VOOR MILI TAIREN IN HET LEISCHE KWARTIER DAGORDER VOOR DE BURGERWACHT Minnestrijd Twee Amsterdammers vochten in de Barrevoetstraat LAATSTE NIEUWS „ST. CAECILIA" Een feestelijkheid, die wij Vergaten Vliegvelden bij Parijs gebombardeerd CONCERT VOOR DE NEDER- LANDSCHE MILITAIREN Medewerking van „Zang en Vriendschap", Jo Vincent, Annie Woud en George Robert VERDUIST ERINGSVOOR- SCHRIFTEN BLIJVEN VAN KRACHT! AGENDA Bioscopen 28 Mei Bioscopen Zwemwedstrijden ten bate van Rotterdam BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK IJMUIDEN UITREIKING BROODKAARTEN Gouden bruiloft HEEMSTEDE STAD Niemand mag den dag prijzen voordat hij ten einde is, zegt een verstandig spreekwoord, en daarom zou het voorbarig zijn nü te zeg gen, dat Haarlem den oorlog van 1940 geluk kig is doorgekomen, maar de kans, dat onze stad ongerept zal blijven, is groot. Met uitzondering van een paar onrustige Pinksterdagen, wat intemeeringen en een druk beweeg van troepenonderdeelen, in hoofdzaak depottroepen, is het oorlogsgeweld, bijna zon der sporen achter te laten, aan onze stad voor bijgegaan. Helaas, niet geheel, want onder on ze stadgenooten zijn er velen, die bloedverwan ten, soms heel dierbare en onmisbare bloed verwanten, onder de gesneuvelde Nederland- Eche soldaten tellen. In dat opzicht heeft Haarlem zijn tol aan den oorlog moeten beta len. Het aantal stadgenooten, dat hun leven liet op een der slagvelden is nog niet bekend, maar wij allen gedenken eerbiedig het offer, dat zij op het altaar van het vaderland brach ten. Onze dankbaarheid zal zich tevens moe ten uiten door de nabestaanden van de geval len soldaten zooveel mogelijk te helpen. Deze mogen geen gebrek lijden. In tegenstelling met andere paatsen van ons land heeft Haarlem tot nu toe door den oor log geen materieele schade geleden. Wij heb ben onze fraaie kerken en torens mogen be houden; ons stadhuis en onze onvervangbare Vleeschhal staan er nog in hun oude glorie; ons kunstbezit, in het bijzonder onze Halsen en andere kostbare schilderijen, zijn onbescha digd; wij kunnen elkaar nog de vele oude ge vels aanwijzen, waaraan onze stad zoo rijk is, wij hebbtli ons zelfs geen extra uitgaven te getroosten voor het herstel aan onze wegen, aan ons natuurschoon, aan onze bezittingen. Voor dit onverdiende voordeel mogen wij heel dankbaar zijn door onze minder geluk kige landgenooten zooveel mogelijk te helpen. En laten wij hier nu direct op laten volgen, dat dit ook inderdaad gebeurt. Wat er verleden week ook in Haarlem aan goederen voor Rotterdam is bijeengebracht, is eenvoudig bewonderenswaardig. Er zijn nog maar vijf van de acht wijken, waarin Haarlem verdeeld is, „afgedaan", maar de verkregen voorraad is bijna niet te verwerken. Hoog op geladen treilers van veertien meter en langer zijn reeds naar Rotterdam gebracht en nog slinken de stapels in het St. Vincentiushuis aan ae Zoetestraat bijna niet. De bijeengebrachte goederen betreffen het geheele huishoudelijk gebied Van baby-kleertjes af tot complete ameublementen toe. Het dappere Korps van Vrouwelijke Vrijwilligers (wie had toch kun nen denken, toen het gilde der Haarlemsche Lotta's eenige maanden geleden werd inge steld, dat onze Haarlemsche vrouwen al zoo spoedig gelegenheid zouden krijgen haar vast. beradenheid en doeltreffende hulpvaardigheid metterdaad te bewijzen!) verzet bergen werk om alles op te halen, te sorteeren, in te pakken en ter verzending gereed te maken. Er zijn heele bedden geschonken, matrassen, lakens, dekens complete costuums, honderden paren splinter nieuwe schoenen, ondergoederen, keukengerei. Dc capaciteit van den Haarlemschen liefda- heidszin blijkt onbegrensd te zijn. Want hoe veel is er in den loop der laatste jaren al niet van de Haarlemmers gevraagd! Men blijkt be reid, zich zelf het noodzakelijke te ontnemen om landgenooten, die het slechter hebben, te helpen. Wij spreken nu maar niet over wat door particulieren aan kennissen en bloedver wanten wordt overgemaakt. Haarlem is tot nu toe, in tegenstelling met wat in vroegere eeuwen het geval is geweest, het oorlogsleed van 1940 bespaard gebleven en het toont zich dat, door het verleenen van hulp aan anderen, waardig. Maar oorlogser varing hebben de Haarlemmers in massa op gedaan en waarnaar zij een maand geleden nog moesten raden, weten zij nu met groote stelligheid. Wij weten nu, hoe zenuwachtig het in oor- toestijd kan toegaan en hoe nuttig dan een instelling kan zijn als de Vrijwillige Burger wacht, die geen geweer en geen sabel behoeft te hanteeren, en toch uitmuntende dienster, bewijst als hulppolitie. Wie zou nu nog sma lend durven spreken over de Burgerwacht, zelfs ln haar, sinds eenige maanden gewijzigden vorm? Wij hebben onder de Burgerwachters ehrenfeste, ook niet zoo heel jonge stadgenoo ten gezien, die, zóó uit hun bezigheden weg- geloopen, hun „wachtje pikten" midden in de Stad. Zij kunnen er verzekerd van zijn, dat zij de bewondering en dankbaarheid hebben op gewekt van iedereen. Wij hebben ook 't K.V. V. leeren kennen en weten nu, dat onze Haar lemsche vrouwen in spannende dagen onont beerlijk kunnen zijn, zonder Kenau Hasselaars te worden, die handig met kokend pek en val lende steenen omgaan. Haar naam zal in de geschiedenis van Haarlem met eere vermeld blijven; haar figuur is onafscheidenlijk verbon den aan het oorlogsbeeld van 1940. tu ws ten ontberen. Zendt, indien mogelijk, spoedig hetgeen gij kunt missen naar de vereeniging „Het Brokkenhuis", Donkere Spaame 34, Tel. 13242, Haarlem. Met vriendelijken dank aan vaarden wij alle gaven, waarmede wij weer velen kunnen helpen en hun lijden verzach ten. „Het Brokkenhuis" doet in deze dagen nog eens een dringend beroep op alle Haarlem mers om iets bij te dragen tot leniging van den nood dien velen moeten ondervinden. In de afgeloópen dagen zijn de uitdeelingen on verminderd voortgegaan en vele gezinnen zijn geholpen. Elke kleinigheid aanvaardt het Brokkenhuis dankbaar. Huisraad, meubelen, beddegoed en kleeren zijn welkome artikelen, waarmee vele arme huisgezinnen gelukkig gemaakt kurvnen worden. Laten wij de armen niet te leur stellen. Zij hebben reeds door den oorlogsnood veel moe- Het Hoogfeest van Aanbidding van het H. Sacrament, dat de parochianen van de Haarlemsche Kathedrale Kerk gisteren, zoo als elk jaar op den Zondag in het octaaf van Sacramentsdag, met hun bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, vierden, droeg door de tijdsomstandigheden een wel zeer ont roerend karakter. Des morgens werden alle H.H. Missen door talrijke geloovigen bijgewoond, terwijl hon derden, neen duizenden tot de H. Tafel naderden; den geheelen dag was verder het Allerheiligste omringd door drommen bid dende mannen, vrouwen en kinderen; het hoogtepunt van het feest werd des avonds bereikt, toen Z. H. Exc. de Bisschop een Pontificaal Lof celebreerde en het H. Sacra ment door de dichte rijen van om erbarming smeekende geloovigen voerde. Ondanks den somberen tijd, misschien juist daarom, was het heele bisschoppelijk hoogkoor als in een wolk van witte bloemen gehuld, waarin de teere vlam van het waslicht in de vallende avondschemering was als het schitteren van schreiende oogen. Het geheele feest was een machtig smeekgebed, de werkelijkheid-wor ding van de bede uit de litanie van Alle- heiligen: Van pest, oorlog en hongersnood, verlos ons Heer! In zijn toespraak tot de geloovigen roerde Monseigneur ook even de beproevingen aan, waaronder ons volk gebukt gaat. Hij wees er op, dat wij ons in tijden van grooten nood tot God leeren wenden, leeren bidden. Hoevelen, aldus Monseigneur, die het bidden verleerd waren, hebben in de afgeloopen week weer smeekend hun hart tot God gewend, omdat zij in hun groote verdriet geen uitweg meer zagen. Mgr. raadde aan zich in deze omstandigheden tot het H. Sacrament te wenden. Het H. Sacrament is ingesteld als een herinnering aan het Lijden van onzen Heer. Men mag zeker bidden, dat het lijden voorbijgaat. Ook Jezus bad: Vader, laat dezen kelk aan Mij voorbijgaan. Maar Hij voegde er onmiddellijk aan toe: „Niet Mijn, doch Uw Wil geschiede". Als wij zóó bidden, dan zullen wij ons vereenigen met Jezus' lijden en ons voelen als Simon van Cyrene, die medehelper, deelgenoot van Christus was in het dragen van Zijn kruis. Ook stelde Mgr. de vraag, welke menigeen naar de lippen stijgt: had O. L. Heer, had God dan niet kunnen voorkomen, dat de oorlogsramp over ons volk kwam? Ja, aldus Mgr., dat had God kunnen doen. Toen Jezus op het punt stond in den Hof van Olijven door Zijn vijanden gevangen te worden genomen en Petrus zich gereed maakte Hem met het zwaard te verdedigen, zeide Hij tot Zijn Apostel: Steek het zwaard in de scheede. Als Ik dat Mijn Vader zou vragen, dan zou Hij Mij twaalf legioenen Enge len zenden om Mij te helpen. Ja, riep de bisschop uit, God is machtig, God is onoverwinnelijk. God had ook de oorlogsrampen kunnen voor komen. En toch liet Hij de over ons gekomen beproeving toe. Hij liet haar toe, ook voor de brave, de goede menschen, ook Zijn dienaren lijden er onder. Waarom liet Hij dat toe? Waar om? Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Misschien wordt ons binnen eenigen tijd ontsluierd, waar om O. L. Heer die rampen toeliet. Maar boven dien: hebben wij de beproeving wellicht ook verdiend door onze tekortkomingen; dienen wij geen boete te doen voor het leed, dat anderen God aandoen? Öaten wij ons voor Hem veroot moedigen. Misschien komen er nog meer be proevingen. Gods hand zij gezegend. Mgr. wekte de geloovigen op tot trouw aan God, trouw aan het Geloof, trouw aan de Bisschoppen en trouw aan de priesters. Vertrouwensvol en als het gezang van vast beraden legerscharen daverden daarna de klan ken van een machtig Te Deum onder de gewel ven van de Kathedraal. Zaterdag en Zondag zijn door de Haarlem sche Politie 45 personen gearresteerd, die a»' nog maar steeds niet van doordrongen bleken te zijn, dat wielrijders, vooral in de binnenstad, rechts van den weg; moeten rijden. Reeds vele malen hebben wij op deze verkeersbepaling ge wezen en dit groote aantal arrestaties moge een waarschuwing zijn voor alle wielrijders Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk op Dinsdag 28 Mei 's avonds van 8—9 uur, door den heer George Robert luidt: 1 Wenn wir in höchsten Nöthen sein (koraal en 2 bewerkingen), J. S. Bach. 2 Preludium en Fuga G.gr.t J. S. Bach. 3 Sonate VI, F. Mendelssohn-Bartholdy, koraalvariaties (over „Onze Vader"); Fuga; Finale. 4a lek wil mi gaen vertroosten; b Nu syt wellecome, Jesu, lieven Heer, Flor Peeters. 5 Adoratio et Vox Angelica, Th. Dubois. 6 Marche op een thema van Handel, A. Guilmant. De commissie van ontspanning voor militairen in het Leidsche kwartier heeft, als gevolg van de tegenwoordige omstandigheden, in haar jaar vergadering van 23 Mei j.l. besloten, dat zij de door haar opgenomen taak als geëindigd kan beschouwen. De commissie betuigt haar grooten dank aan allen, die haar tijdens haar bestaan met bijdragen of anderszins hebben gesteund. Het nog aanwezige kasgeld ten bedrage van f 172.06 werd door het bestuur van de commissie overgemaakt aan het Roode Kruis voor hulp aan de in ons land gevallen slachtoffers. De sub-commissie van het comité voor ont wikkeling en ontspanning van militairen in onze stad (Wijkcommissie voor Huiselijk Verkeer) deelt mede, dat zij haar werkzaamheden tot de demobilisatie der in Haarlem gelegerde troepen zal voortzetten. Nu het comité voor ontspanning van militairen in het Leidsche kwartier haar taak als beëin digd beschouwt, kan zij met trots terug zien op het vele goede, dat zij in de mobilisatiedagen voor onze militairen in Haarlem verricht heeft. Nu de burgerwacht dank zij den terugkeer tot eenigszins geregel der toestanden, haar actieven dienst voorloopig heeft kunnen be ëindigen, wensch ik allen, com mandant, onder commandanten en manschappen, mijn bijzonderen dank te betuigen voor de kranige wijze waarop zij er toe hebben bij gedragen, de orde en rust in Haar lem te handhaven en de zware taak van de politie te verlichten. Deze dank betreft zoowel de le den van de vrijwillige burgerwacht als de talrijke oud-dienstplichti gen, waarmede ik gedurende enkele dagen genoodzaakt was, dit corps te versterken. Het is voor de geheele Haarlem sche burgerij een geruststellend gevoel, dat in tijden van nood zoo- velen uit haar midden klaar staan om de belangen der gemeenschap te dienen. Voor de wijze waarop Inspecteur MEINEMA, als onder-commandant van de hulppolitie-af deeling de or ganisatie van het geheel heeft voorbereid en de uitvoering heeft geleid, heb ik niets dan lof. De Burgemeester van Haarlem, J. E. DE VOS VAN STEEN WIJK In de Barrevoetstraat is Zaterdagavond een minnestrijd uitgevochten tusschen twee Am sterdammers. De negentienjarige L. wilde zich wreken op den 20-jarigen V., die omgang had met L.'s vroegere verloofde. Hij was met deze bedoeling speciaal naar Haarlem gekomen en in de Barrevoetstraat ontmoette hij zijn rivaal. Er ontstond een heftige woordenwisseling tus schen beide jongemannen. Plotseling trok L. een dolkmes en ging daarmede zijn medeminnaar te lijf. V. bood echter hevig weerstand, want hoewel hij reeds enkele messteken aan zijn han den kreeg, gaf V. zich toch niet gewonnen. Beiden rolden eindelijk over de straat en L. wist zich op een gegeven moment op zijn tegen stander te werpen. Deze trapte echter zoo ver woed, dat L. spoedig een klap met den schoen van V. tegen zijn eene oog kon incasseeren. In de pauze, die hierna ontstond, wist V. zich onder L. vandaan te werken en met behulp van het publiek zag hij kans, L. van het lijf te hou den. Nog eenmaal poogde L. zijn tegenstander met het mes te lijf te gaan, maar hij raakte slechts V.'s kleeren. Enkele militairen, die bij de vechtpartij te pas waren gekomen, hadden inmiddels de politie gewaarschuwd, die L. ar resteerde en naar het bureau in de Smedestraat bracht. De gewonde is naar het St. Elisabeths- gasthüis overgebracht, waar hij werd verbonden. Het bestuur van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" deelt ons mede, dat het besloten heeft deze maand geen repetities te houden. Daar de vereeniging met alle kracht haar cultu reel werk wil hervatten, zal zij op 4 en 5 Juni de repetities voor alle koren, dus ook het kin derkoor-, op de gewone uren houden. Het be stuur vertrouwt tevens, dat alle donateurs hun bijdrage voor de maand Juni zullen verleenen Ter nadere voorbereiding zal op Woensdag 29 Er ligt in het menschelijk karakter deze eigenaardige trek verborgen, dat hij de gebeurtenissen uit het verleden om weeft met een welhaast niet te definieeren gevoel, dat zoowel uit een stil vergenoegen als uit een kleinen weemoed is samenge steld, en dat men dus wellicht het best den naam romantiek kan geven. Soms is het een oud foto-album, dat ons in zulk een mijmerende stemming brengt, soms een vergeelde brief en soms een meer actueele gebeurtenis, iets dat op den dag zelf weer zijn plaats in het dagelijksche leven heeft ingenomen. Zoo gaat het ons deze dagen met de „aapjes" Ze schenen hun reden van bestaan geheel en al verloren en wij vermoedden ze ergens in een vergeten hoekje, waar de befaamde tand des tijds een even vrijen toegang geniet als overal elders, en waaruit zij slechts te voorschijn kwa men bij gelegenheden, die om een uitbundiger vroolijkheid een wat buitenissig voertuig eischten. Maar zooals zoo dikwijls in dit leven: wij konden niet buiten de oude dingen, die w'ij in overmoed reeds tot een definitief verleden gerekend hadden en de kleine koetsjes, met het doorgaans weinig montere paard, versche nen weer op onze straten en daarmee is ook plotseling de hooge hoed vjeer een min der officieel verschijnsel geworden, al zijn er koetsiers, die het anachronisme zoo ver drij ven, dat zij er een chauffeurspet bij ophielden. Dat alles wekt reminiscenties aan tijden, die wij reeds lang vervlogen waanden, maar hoe lang is het, goed beschouwd, geleden, dat lange rijen van dergelijke vehikels te wachten stonden voor onze stations en dat zij ons reden naai den schouwburg, terwijl het vroolijk geklepper der paardehoeven een wel zoo opwekkend geluid was als het gesnor der benzinemotoren, die er voor in de plaats kwamen. Wij moeten toegeven, het rijtuig heeft in ons openbare leven nimmer een zoo groote plaats ingenomen als later de auto. Het was een wat sporadisch verschijnsel, dat men bijna uitslui tend bij de meer gegoeden kon Waarnemen Maar wat een statig gezicht, als een equipage, getrokken docr vurige paarden, glimmend en frisch getuigd, in monteren galop langs bloeien de korenvelden gereden kwam. Men bleef daar geboeid naar staan kijken, tot het gespan uit het gezicht verdwenen was; later moest men zich, als een ongetwijfeld fraaie limousine kwam langs gesneld, haastig een schuilplaats zoeken tegen het opstuivende stof. .Maar welk een feest vooral, als wij zelf, een heel enkelen keer, een Zondagschen tocht per rijtuig gingen maken. De plannen daartoe wer den al dagen van tevoren uitgestippeld en langs alle kanten bekeken, om de mooiste plekjes vooral niet te vergeten en meermalen per dag klopte onze vinger op den barometer, om te zien of het wel goed weer zou zijn. Als kinderen telden wij de nachten, die ons nog van de feestelijke gebeurtenis scheidden en hoe nader de Zondag kwam, hoe onrustiger wij sliepen, droomend van vurige rossen, die ons in gestrek- ten draf pijlsnel langs velden en dreven voer den, als waren wij triomphators, die het over wonnen land in oogenschouw moesten nemen. Zoo kw'am dan tenslotte de langverwachte dag en altijd was het mooi weer, als wij in alle vroegte opstonden en hevig ongerust wer den, omdat vader en moeder zoo lang sliepen, zoodat we zeker te laat zouden komen voor de eerste Mis en dus ook pas later weg konden rijden. Maar al de dingen, die wij vreesden, gebeurden niet en op tijd waren we weer thuis en aan het ontbijt, dat wij halverwege lieten staan om in den voortuin te gaan zien, of het rijtuig nog niet in aantocht was. Dan begon een nieuwe spanning: of het niet te laat zou komen of zelfs heelemaal wegblijven, en het eerste was bijna even erg als het laatste, want elke minuut, die wij van zoo'n tocht verloren, leek ons onher stelbaar. Eindelijk kwam het dan sierlijk den hoek om gegleden en wij begonnen te springen en te juichen en kwamen eerst weer eenigs zins tot bedaren, als wij goed en wel aan het rijden waren. Wat er in dien tusschen- tijd nog allemaal gebeurd was aan inladen van pic-nic-mand, plaids, mantels en jas sen, en aan het verdeelen van de plaats, zoodat ieder naar zin gezeten was, zagen we nauwelijks, omdat het paard en de zweep en de blinkende knoopen van den koetsier interessanter dingen waren: wij beeldden ons in, dat dit alles nu ons eigendom was. Dan reden we weg, nagewuifd door buren en kennissen en aangestaard door toevallige voor bijgangers, zoodat we ons al aanstonds geweldig trots konden voelen. En wij kwamen door lom merrijke lanen, waar zonnestralen door de bla ren speelden en grappig-dansende kringetjes teekenden op het paard-, den koetsier en op ons allemaal. Vroolijk klepperden de hoeven op de steenen, lustig kletste af en toe de zweep en met eentonig, maar prettig geluid rolden de wielen, die gummibanden hadden. Wij kwamen oogen te kort, om alles te zien wat ons voorbij- rolde en soms stonden wij rechtop hadden we geen witte matrozenpakjes aan en keken naar de menschen, die stil bleven staan om ons voorbij te zien rijden. Aanvankelijk had ons de plaats naast den koetsier van zulk een verhevenheid geleken, dat wij er nauwelijks aan durfden denken daar te kunnen zitten. Later op den dag, als wij aan het gerij wat gewend waren geraakt en ergens uit waren gestapt om te eten, durfden Wij er al om te vragen en na talrijke beloften en nog meer vermaningen het was voor beweeglijke jongens gevaarlijk, op zoo'n verheven rijdenden zetel mochten wij dan naast den koetsier zitten en dat was eerst het hoogtepunt van den heelen feestelijken dag, die eigenlijk zoo'n beetje als een mooie droom voorbijging, maar altijd in onze herinnering zou blijven voort leven. Zie, die uitzonderlijke opgetogenheid om de schoone en goede dingen van het leven, die we als kind zoo intens beleefden, maar die ook de ouderen beroerden, die hebben we met den groei der techniek te snel ver geten, de werkelijke feestvreugde hadden we onder de overdaad verleerd. En toch, hoeveel blijheid kan er leven in een simpel bloemetje, dat in het gras te bloeien staat. Misschien kunnen de aapjes, die hier en daar Weer langs de straten rijden, ons daar iéts van teruggeven, zoodat wij weer dank baar kunnen zijn voor de vele goede zaken, die ons geschonken worden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Mei (D.N.B.) Het Opperbövel van de Weermacht maakt bekend: In Vlaanderen en in Artois hebben onze troepen hun aanvallen voortgezet en de ingesloten vijandtlijke legers verder in het nauw gebracht. In het bijzonder ten noorden van Menin gelukte het diep in het vijandelijke front door te dringen, tot dicht voor Yperen. Evenals op de overige dagen namen sterke eenheden van het luchtwapen aan de ge vechtshandelingen in het Westen deel en ver gemakkelijkten den opmarsch van het leger Het zwaartepunt van den aanval met de sterkste uitwerking lag boven het gebied van de ingesloten vijandelijke legers. De ten Noord-Oosten van Lent aanvallende Duitsche troepen sloegen tegenaanvallen van Fransche koloniale troepen met bloedige ver liezen voor den vijand af. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, is Calais, dat achter het front omsingeld was, na een verwoed gevecht in onze handen gevallen. Bij Boulogne schoot de eerste luitenant van een pantser-regiment, Von Jaworski, met zijn gepantserden gevechts wagen in het vuur van verscheidene vijande lijke oorlogsschepen, een torpedojager in brand. Tegenover de poging van de Engelschen, om deelen van hun ingesloten troepen over het Kanaal naar Engeland in veiligheid te brengen, deed het luchtwapen opnieuw aanvallen op de nog in vijandelijk bezit gebleven havens aan de Belgisch-Fransche Kanaalkust. In Duinkerken gingen de ha venwerken in vlammen op. Aan het Zuidelijke front waren geen bijzon dere gebeurtenissen. In de gevechten der laat ste dagen ten zuiden van Sedan heeft de luitenant in de pantserafweer-compagnie van een regiment infanterie, Müller, vijf van elf zware vijandelijke pantserwagens vernietigd en de overige zoo zwaar beschadigd, dat hun aan val mislukte. De aanvallen van het luchtwapen richtten zich ook tegen de vliegvelden in de omgeving van Parijs, tegen verkeerswegen ten Zuiden van Reims en tegen vijandelijke troepenbewegingen. Alleen op één vliegveld werden twintig vijan delijke vliegtuigen vernield. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 73 vliegtuigen. Daarvan werden er 32 in de luchtgevechten en 15 door luchdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernietigd. Vijftien eigen vliegtuigen werden vermist. In den sector rondom Narvik werden ook gisteren weer bergjagers per valscherm neergelaten. Nadat reeds op 24 Mei een vijandelijk vliegtuigmoederschip in de Ofo- te-fjord bij Narvik een zwaren bomtreffer gekregen had, werd dit schip zooals reeds in een afzonderlijk bericht bekend ge maakt, op 25 Mei voor Harstad opnieuw door drie bommen, waaronder een bom van het zwaarste kaliber, getroffen en tot zin ken gebracht. Voorts gelukte het, een koopvaardijschip van 8000 ton door bomtreffers tot zinken te brengen en bovendien een groot oorlogsschip en twee kruisers, alsmede een transportvaartuig van 18.000 ton, met zware bommen te treffen, waar bij zich verschijnselen voordeden van het uit breken van brand en van explosies. Op het vliegveld Barduvos zijn verscheidene vliegtuigen op den grond vernield. De vijand zette in den nacht van 26 op 27 Mei zijn lukrake luchtaanvallen tegen niet-militaire objecten in West-Duitschland voort, zonder hierbij schade van beteekenis aan te richten. Mei, des avonds om acht uur, in gebouw St. Bavo een bijeenkomst gehouden worden voor alle leden van het dames- en mannenkoor. Al len worden dezen avond verwacht. Op Donderdag 30 Mei om 7 uur 30 zal in de Groote Kerk hiervoor ter beschikking gestela door het College van Kerkvoogden een concert worden gegeven voor de te Haarlem gelegerde Nederlandsche militairen, voor welk concert welwillende medewerking hebben toegezegd de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", direc teur de heer Frits Schuurman, de dames Jo Vin cent, sopraan en Annie Wbud, alt en de heer George Robert, organist. Op het programma staan o.a. ,,Ecce quo modo moritur" van J. Handel, te zingen door Zang en Vriendschap en „Litanie" van Schubert door Annie Wbud, ter herdenking van de in den strija gevallen kameraden. Een openingswoord tot geestelijke opwekking zal worden gesproken door den veldprediker, slotwoord door den aalmoeze- De commissaris van Politie te Haarlem maakt als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst hier ter stede nogmaals bekend, dat alle voorschrif ten, die tijdens de verduisteringsoefening zijn uitgeschreven, van kracht blijven. Men denke er dus om, dat bij het intreden van de duisternis geen enkel streepje licht dooi de vensters of deuren mag worden waargeno men. Om er zeker van te zijn, dat men vol doende zijn vensters heeft afgeschermd, wordt het publiek aangeraden gebruik te maken van strooken zwart papier, die bij goed ophangen volledig afschermen. Ook schenke men groote aandacht bij het afschermen van zolder-, kel der- en toiletraampjes, daar deze meestal over het hoofd worden gezien. Alle voorschriften blijven onverminderd van kracht! Men leze nog eens de wenken na in het boekje, dat destijds huis aan huis is verspreid. Gebouw St. Bavo: Bollenbeurs, 10 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en tetekeningen, van 10—12 uur en van 2.30—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Geopend van 35 en 79 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante", 2.30 7 en 9.15 uur, goedgekeurd. Cinema Palace: Charlie Chan in het Spook huis", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ninotchka, voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „De negen vrijgezellten", vol wassenen 2.30, 7 en 9.30 uur. Spaamè: „De Orkaan-Expres" en „De Zwarte Satan", 18 jaar. Gebouw St. Bavo: R. K. Inkoopvereeniging, 8 uur, Pro Dulci, 8 uur, Trampersoneel 8 uur, Af dracht Grafischen Bond 8 uur. Groote St. Bavokerk: Orgelconcert door Geor ge Robert, 89 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 2.305 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Geopend van 35 en 7—9 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante", 2.30, 7 en 9.15 uur, goedgekeurd. Cinema Palace: Charlie Chan in het Spook huis, 18 jaar, 2, 7, en 9.15 uur. Luxor: Ninotchka, voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „De negen vrijgezellen", völ- wassenen, 2.30, 7 en 9.30 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en ,J3e Zwarte Satan", 18 jaar. De Zwemclub „Haarlem" deelt mede, dat zij plannen in voorbereiding heeft om op zeer kor ten termijn zwemwedstrijden te organiseeren, waarvan het geldelijk overschot ten bate van Rotterdam zal worden aangewend. Zij heeft zich al de medewerking weten te verzekeren van alle prominente Rotterdamsche zwemsters en zwemmers, o.a. Rie van Veen, Willy Soetekouw enz. enz. Er zullen spoedig nadere berichten hieromtrent volgen! Voorts brengt men ter kennis dat Maandag 27 Mei de speciale training onder leiding van mevrouw de DoodKoenen zal worden hervat en dat Dinsdag 28 Mei het oefenuur in Stoop's buitenbad om 7 uur aanvangt. Geboren: 24 Mei: M. SchoutenKrom, z; J. van Leeuwenvan Merkestein, d; J. A. H. van der MeeVredendaal, z; S. R. BoeserStbl- ker, d; E. K. AldersHangjas, d. 25 Mei; F. MulderTerpstra, d; J. Gedaan Stolker, z; J. K. van der VoornSmid. z. 26 Mei: J. C. Muldervan Haften, d; S. JanssenDamhbff, d; F. van den Bergvan den Berg, d; M. BoellaardVersteeg, d; M. A. van Lentvan Oijen, z. 27 Mei: A. B. WillemseHogervorst, z; H. M. A. van der LindeLambert, d. Overleden: 23 Mei: J. van der Brug, 78 j., Wagenweg. 24 Mei: A. TelkampSchbo. 68 j., Hazepa- terslaan. 25 Mei; A. M. DijksmanMolenaar, 57 j. Rijksstraatweg; H. W. A. de Heus, 2 3j„ Maer- ten van Heemskerkstraat. 26 Mei: J. C. SteenkenBeekelaar, 6(6 j., Kinkerstraat. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de uitreiking van broodkaarten zal ge schieden le. voor de bewoners van IJmuiden (Oud en West) in het gebouw van het Leger des Heils, hoofdingang aan de Edisonstraat. 2e. voor de bewoners van IJmuiden-Oost in het distributielokaal aan den P. J. Troelstraweg er» wel aan houders van Distributiestamkaarten wier naam begint met de letters: A. b, C, D, E en F op Maandag 27 Mei; G, H, I, J en K op Dinsdag 28 Mei; L, M, N, O, P, Q en R op Woensdag 29 Mei; S, T, U en V op Donderdag 30 Mei; W, X, IJ en Z op Vrijdag 31 Mei. De lokalen zyn geopend van 912 en van 15 uur. De uitreiking geschiedt uitsluitend per gezin, op vertoon van de distributiestamkaarten. Het echtpaar Schouten-Koffemans, wonende Engelmundusweg 50, herdenkt heden den dag waarop het 50 jaar in den echt is verbonden. Het zal den beiden oudjes, die te IJmuiden- Oost geen onbekenden zijn, vandaag wel niet aan belangstelling ontbreken. Het ophalen van vuilnis. De directeur van de Openbare Werken deelt mede, dat nu het ophalen van vuilnis geheel per paard en wa gen moet geschieden. Dit werk zal den gehee len dag plaats hebben. Vermoedelijk zal wel eenigszins worden afgeweken van den dag, waarop voorheen het vuilnis werd opgehaald. De gebruikelijke bel zal de komst van den vuil nisman aankondigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6