DIJJIKS België legt de wapens neer Koning Leopold nam dit besluit tegen het Belgische ministerie in De indruk in het buitenland De toestand te Leuven Coloradokever waargenomen RESTAURANT „PICCADILLY" In Den Haag zegt mewtot straks FRANSCHE MINISTERS PLOTSELING BIJEEN DUITSCHLAND NEEMT - BOTER AF GRAND HOTEL ZANDVOORT VEREENIGDE KATHOLIEKE DINSDAG 28 MEI 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22410 i 1 föm W W 'Éfam H 1 ÊtkSTmU 1 ftaffUlS f fci ^0 I I ÊTmm B I mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM PARIJS, 28 Mei. (D.N.B.) De Fransche minister-president Reynaud heeft vanmorgen een radiorede gehouden. Hij verklaarde, dat het Belgische leger, hetwelk zich vanmorgen om vier uur in den sector ten noorden van de hoofdstad bevond, den weg geopend heeft voor den inval der Duitsche pantser-divisies. Voorts verklaarde Reynaud, dat de Koning van België de wapenen heeft neergelegd. Reynaud verklaarde verder: „Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en leiders, die het totale blok van het front vormen. Wij zullen de Somme-linie houden en eveneens de linie aan de Aisne." Koning Leopold krijgs gevangen Bommen troffen Gulik Maatregelen tegen sabotage worden voortgezet Apothekers-assistent ENGELAND r Iróubaix wmNmmm KRIJK Bij de Schelde vonden de Duit schers oorlogsdocumenten der Geallieerden Parachutisten-vrees in Engeland Vlaamsche kunst naar Frankrijk gebracht Prijs f 1.5S per kg., betaling twee weken na levering Voor opleiding van piloten in Amerika Gezanten bij premier van Egypte Uitroeiing thans meer dan ooit van belang Misdrijf na zes jaar opgehelderd Acht maanden geëischt tegen oplichter Weer postverkeer met Duitschland Roosevelt benoemt een gezant in Canada Ontginning van heide gronden Groot object onder Hilvarenbeek Hofmeester K. berust in zijn vonnis Ook de Officier van Justitie trekt het appèl in Spoorwegverbinding door Rotterdam In drie weken tijd moet het viaduct hersteld zijn Evacuatieregeling te Rotterdam Repatrieering van Turken gaat door Beperking van verkeer te Gibraltar Franschen en Belgen willen Spanje binnen Fransche vluchtelingen kampen met vlektyphus DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN BEVEA AdresseermacHine G. S. BLOCH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het D.N.B. merkt bij bovenstaand bericht op, dat met „hoofdstad" waarschijnlijk bedoeld is: Duinkerken. De korte inhoud van Reynaud's rede luidt als volgt: „Ik moet vandaag aan het Fransche volk, op een zeer moeilijk uur, meedeelen wat hedennacht gebeurd is. In het noorden strijden wij reeds dagen lang met alle kracht tegen het Duitsche leger. Sinds den veertienden Mei hadden de Duitschers de Geallieerde strijdkrachten in twee groepen verdeeld, een in het noorden en een in het zuiden. In het noorden streed het Derde Geallieerde Leger, dat bestond uit Franschen, het Britsche expeditieleger en Belgen, onder opperbevel van Blanchard. Het Belgische leger heeft hedennacht op bevel van zijn Koning gecapituleerd. Achttien dagen geleden heeft de Koning der Belgen zich tot ons ge wend om hulp. Heden heeft Koning Leopold III de wapens neergelegd. Hij nam deze beslissing tegen het eenstemmige besluit van het ministerie in." Uit het Hoofdkwartier van den Führer wordt over de capitulatie bericht Onder den indruk van de vernietigende werking der Duitsche wa penen, heeft de Koning der Belgen het besluit genomen, den verderen, zinloozen tegenstand te staken en om wapenstilstand te verzoeken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaardelijke capitulatie. Het Belgische leger heeft daarmede op den dag van heden de wapens neergelegd en opgehouden te bestaan. Het bericht van de capitulatie van België is in politieke kringen te Belgrado ingesla gen als een bliksemstraal. Men ziet daarin den laatsten uitweg, welke den Belgischen Koning nog overbleef, om zijn volk van den zekeren ondergang te redden, waarin het stellig zou zijn gestort indien het aan de zijde van Engeland en Frankrijk had blijven strijden. De indruk alhier is des te grooter, daar de bladen juist valsche berichten publiceer den uit Parijs over een beweerde uiterst gun stige positie aan het Noordelijke front. De Duitsche bladen publiceeren het bericht van de capitulatie van het Belgische leger met de volgende toevoeging: Duitschland gedenkt in dit uur zijn dappere soldaten, die met een voor- beeldigen strijdgeest, zonder eenige terughouding, versterkingen omver liepen, die tot de sterkste der wereld behoorden. Het geheele Duitsche volk ziet met een gevoel van diepe dankbaarheid en onbedwingbaren trots op naar de troepen, die zulke schitterende wapenfeiten hebben volbracht en deze capitulatie hebben afgedwongen. Over de Belgische capitulatie wordt uit het Hoofdkwartier van den Führer nog gemeld: De Koning der Belgen heeft, om een einde te maken aan verder bloedvergieten en de volko men doellooze vernieling van zijn land, tegen den wensch der meerderheid van zijn ministe rie in, het besluit genomen, de wapens neer te leggen. Dit ministerie, dat de hoofdschuldige is van de rampen die België troffen, schijnt ook thans van zins te zijn, verder zijn Britsch Fransche opdrachtgevers te volgen. De Führer heeft bevolen, dat tegenover den Koning der Belgen en zijn leger die houding wordt aangenomen, waarop dap per strijdende soldaten recht hebben. Om dat Koning Leopold voor zich persoonlijk geen wensch heeft geuit, wordt hem, tot zijn definitieve woonplaats is bepaald, voor- loopig. een Belgisch slot als verblijfplaats aangewezen. r Het totale aantal van de Belgische troe pen die zich overgaven, wordt op ongeveer een half millioen man geschat. De Duitsche legers zullen zich nu met verhoogde kracht wijden aan de vernietiging van de hoofd schuldigen. KEULEN. 28 Mei. (D.N.B.) Tot de steden waar vijandelijke bombardementsvliegtuigen in den nacht van Zaterdag op Zondag bommen op niet-militaire doelwitten hebben laten vallen, behoort ook Gulik. Het „Jülicher Kreisbiatt' meldt, dat te Selgersdorf door vijandelijke vlie gers een aantal bommen zijn geworpen. Een huis werd door een bom geheel verwoest, een ander zwaar beschadigd. Een persoon kwam om het leven., een tweede werd ernstig gewond. FRANSCH-ZWITSEKSCHE GRENS, 28 Mei. (D. N. B.) Te Parijs is Maandag avond geheel onverwacht een ministerraad bijeengeroepen welke tot middernacht heeft geduurd. De Fransche rechtbanken vellen dagelijks vonnissen tegen saboteurs en defaitisten. In Parijs heeft het derde militaire gerechtshof vier arbeiders wegens sabotage in een vliegtuig fabriek ter dood veroordeeld. Twee andere ar beiders uit dezelfde fabriek, eveneens van sa botage beschuldigd, werden tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De beschuldiging te gen deze zes arbeiders luidde: brandstichting bij vliegtuigen waaraan zij werkten. Onder be schuldiging van hun werk te hebben verlaten, zijn elf arbeiders uit de omgeving van Versail les en Argenteuil gearresteerd. In Toulon zijn vier voormalige communistenleiders gear resteerd en naar een concentratiekamp over gebracht. UTRECHT Opgeroepen 6 candidatén. Niet opgekomen 1 candidaat. Geslaagd: Mej. A. J. Keuning, Heiloo, mej. M. C. J. van Nunen, Tilburg, mej. B. J. Rut gers, Deventer. Voor een goed doel. Tijdens de pauze in een tussehen H.B.S. en een militair elftal in Den Haag gespeelden voetbal wedstrijd werd gecollecteerd ten bate van Rotterdam VCTS5IW Oostende BRUGGE Nieuwpoort ASHFORD DOVER FOLKESTON ËpfyiSiËpijgy DUINKERKER, mim I I' GENT Veur Grave lines\ J B nzer L G t E Yperen Marquise Martin TePortel:-. Outreau--- I 1 - Ha 'ortrijk Oudenaarde vTOURCOING Omer Hazebrouck 9 Aire Samer RIJSEL Doornik Bethune i NA-T^ D0UAIs1 t tap les Montreuil Berck Hesdrn ATRECHT\2 VALENCIENNES Abbeville eOoullens KAMERIJK Le Bateau HOOFDSPOOR=syi e Treport IV££Ed Albert Peronne AO km STOUENTIN Bovenstaande kaart geeft bet gebied om Duinkerken, Oostende en Brugge aan, waar de Geallieerde legers in België zijn ingesloten. Hiervan heeft hei Belgische leger heden de wapens neergelegd BERLIJN, 27 Mei (D.N.I-.) Het Brit sche ministerie van Voorlichting heeft ge dementeerd, dat Britsche troepen de stad Leuven in brand hebben gestoken, en heeft verder verklaard, dat de bibliotheek te Leuven bij den aftocht der Engelschen on beschadigd was. Van Duitsche zijde wordt naar aanleiding van deze tegenspraak met nadruk gewezen op de verklaringen van ooggetuigen en neutrale waarnemers, bijvoorbeeld op die van buiten- landsche perscorrespondenten, die ter plaatse geweest zijn en met de inwoners der stad heb ben gesproken. De frontcorrespondent van de „Giornale dTtalia" schrijft: „Uit alles, wat men in Leu ven te zien kreeg, blijkt duidelijk, dat de En gelschen niet zoozeer het oog hadden op het opgeven der stad als wel op haar verwoesting." De „Popoio di Roma" publiceert het verslag van een ooggetuige, die vertelde, dat de ge heele binnenstad door de Engelschen in asch. en puin gelegd was en ook de bibliotheek in brand werd gestoken. Bij het passeeren van de Schelde nabij het kasteel Elsigem door een regiment infanterie, werden, naar het D.N.B. ver neemt, Britsche oorlogsplannen buitge maakt, die een inzicht geven in de voor bereidingen van de Engelschen voor een opmarseh naar Duitschland door België. In den loop van den strijd moesten de Engel schen een van hun officieren in gevangen schap achterlaten en met hem omvangrijk en verhelderend materiaal. Het betrof hier de op Belgisch gebied sinds maanden zorgvuldig voorbereide bijzonderheden van het operatie plan. Dit materiaal, plannen, kaarten, een ge heim bevel, aangevuld met verklaringen van gevangenen, toonde aan dat de Britsche officieren behoorden tot een staf van verken ners, die in de eerste maanden van het jaar met zijn werkzaamheden begonnen was, in sa menwerking met Belgische militairen, en een nauwkeurig operatieplan voor dit doel van den Britschen opmarseh via België voorbereidde. Niet alleen het in Duitsche hand gevallen ge heime bevel, doch ook de buitengewoon goed opgebouwde stelling, welke de Duitsche troe pen hier moesten veroveren, bevestigden, dat de Schelde een der voornaamste gevechtslinies was. Twee Engelsche divisies, later versterkt door resten van het Iftlgische leger, waren op deze linie samengebracht. LONDEN, 28 Mei (D.N.B.) In Stanmore-com- non (Middlesex) werden groote Engelsche troe- penafdeelingen gealarmeerd, omdat daar val schermtroepen zouden zijn neergekomen. Ijve rige nasporingen leidden slechts tot het vinden van een weerballon, welke weed „buitgemaakt" na met duizenden kogels doorzeefd te zijn. Bij het Clapton-stadion in Hackney werd een man bij vergissing vor een parachutist- springer aangezien. Hij werd door talrijke vrouwen bijna doodgeslagen en geschopt, waarna politieagenten hem bevrijdden GENÈVE, 28 Mei. (D.N.B.) De Parijsche editie van de „New York Herald Tribune" meldt, dat dertig meubeltransportwagens met meesterwer ken van de bekendste Vlaamsche Renaissance- kunstenaars uit het museum te Brussel voor het binnenrukken der Duitsche troepen te Brussel weggebracht zijn, en zich thans „ergens iu Frankrijk" bevinden. De jeugd aan het spelevaren in de nog geïnundeerde gebieden, welke zij zich tot speelplaats heeft gekozen „Of wij onzen zuivelvoorraad zullen kunnen afzetten, hangt geheel af van het rollend ma teriaal", aldus de directeur der Coöperatieve Zuivelbank te Leeuwarden in een onderhoud met de Leeuwarder Courant. „De grootste moeilijkheid op het oogenblik is die van onze zuivelproducten, die zich in de centrale pak huizen en de zuivelfabrieken ophoopten. Voor al wat betreft de boter, een in dezen tijd niet erg houdbaar product, begon het te nijpen." „De andere kwesties zijn reeds geregeld. Er is nl. een vergadering gehouden van een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Zuivelcentrale met de voornaamste expor teurs en expediteurs. Hier werd medege deeld, dat Duitschland bereid is onze bo ter af te nemen tegen een behoorlijken prijs, n.l. f 1.55 per kg. af fabriek. De be taling zal plaats hebben twee weken na af levering." „De groote moeilijkheid is nu de zaken gaande te houden totdat de eerste betalingen binnenkomen. Daar het ruim twee weken ge leden is, dat de oorlog is uitgebroken en het minstens nog twee weken duurt, voordat de eerste betalingen binnen komen, moet het landbouwcrediet den tijd van een maand over spannen". De uitkeering van een belangrijk deel van het melkgeld over de volgende week is echter reeds weer verzekerd. Naar de Leeuwarder Crt. verder vemsemt, worden thans reeds te Leeuwarden groote hoeveelheden boter in wagons geladen. Men hoopte, dat de eerste botertrein Zaterdag om vijf uur van Leeuwarden via Nieuweschans naar Duitschland zou vertrekken. WASHINGTON, 28 Mei. (D.N.B.) In het kader van het nationale defensieprogram heeft pre sident Roosevelt gisteren het Congres verzocht om goedkeuring van opnieuw 32 millioen dollar voor de opleiding van vliegtuigbestuurders voor de burgerluchtvaart. Reeds heeft het Congres voor dit doeleinde vijf millioen dollar uitge trokken. MILAAN, 28 Mei. (D.N.B.). Naar de „Popoio d' Italia" uit Alexandrië meldt, heeft de Ita- liaansche gezant in Egypte een langdurig onderhoud gehad met den minister-president. Daarna ontving de minister-president den Engel schen ambassadeur. De plantenziektekundige dienst te Wagenin- gen schrijft ons: Aangezien de coloradokever in het Zui delijke deel van ons land wederom waar genomen is en de uitroeiing van dit insect thans meer dan ooit van het grootste belang voor onze aardappelcultuur genoemd moet worden, verzoekt de plantenziektekundige dienst te Wageningen allen aardappelver bouwers dringend van nu af aan zoo regel matig mogelijk hun aardappelgewas op de aanwezigheid van deze kevers of de larven ervan te onderzoeken. De kever is 1 c.M. lang, ovaal van vorm met gele dekschilden, waarop 10 overlangsche zwarte strepen. Waar men een of meer kevers vindt moet aan de onderzijde der aardappelbladeren gezocht worden naar de oranje-gele eihoopjes, die daar dan kunnen voorkomen. De larven zijn donker oranjerood gekleurd. Zij vreten, evenals de kevers, gaten in de blade ren, wat, als zij grooter geworden zijn en als er veel voorkomen, zeer ernstige beschadiging kan veroorzaken. Wie een of meer kevers vindt, moet deze onmiddellijk dooden om verspreiding te voor komen en verder van zijn vondst medeöeeling doen ten gemeentehuize of aan de politie met nauwkeurige vermelding van de plaats. De ver dere bestrijdingsmaatregelen zullen dan ten spoedigste door de ambtenaren van den plan- tenziektekundigen dienst genomen worden. In gevallen, waarin men twijfelt, kunnen bij der. plantenziektekundlgen dienst te Wageningen en bij de ambtenaren van dezen dienst, zoomede bij vele andere ambtenaren van voorlichtings diensten en onderwijs, inlichtingen gevraagd worden. Aardappeltelers, op uwe medewerking bij de opsporing en uitroeiing van den coloradokever wordt gerekend. Let op den coloradokever. Bijna zes jaren geleden, n.l. op 2 Juli 1934, werd een handelaar in foto-artikelen te 's Gra- venhage, door een jongeman, die zich uitgaf voor Jhr. Schimmelpenninck van der Oye, doch wiens werkelijke naam een geheel andere was zijn initialen luiden L. J. de W. opgelicht voor twee fototoestellen. De winkelier deed aan gifte bij de politie, doch de „kooper" van de beide toestellen bleek niet meer vindbaar, tot dat, toevalligerwijze, onlangs een andere jonge man, zekere V., met de politie in aanraking kwam voor een feit, dat tot overbrenging van dezen V. naar het Huis van Bewaring leidde. Bij deze gelegenheid kwam aan het licht, dat de W. en V. in 1934 eenige malen „op stap" waren geweest en dat zij samen te Zandvoort waren aangehouden. De W. had toen aan V. verteld, dat hij van een winkelier twee fototoestellen on der valsch voorwendsel in handen had gekregen. De bedoelde winkelier was nu spoedig gevon den en nadat de noodige inlichtingen waren verkregen, kon alsnog de vervolging tegen de W. worden ingesteld. Evenwel had de W. er de voorkeur aan ge geven, niet voor de rechtbank te verschijnen. Als getuigen werden de winkelier en de ex- stapgenoot van de W. gehoord, die de bovenge noemde mededeelingen bevestigden. De Officier van Justitie eischte terzake van oplichting tegen de W. acht maanden gevange nisstraf. Uitspraak 11 Juni. Met ingang van heden is het postver keer met Duitschland en omgekeerd weer geopend, doch uitsluitend voor tegen inter nationaal tarief, dit is IVi cent volledig gefrankeerde briefkaarten gesteld in Duit sche of Nederlandsche taal. Aanteekening dezer briefkaarten is niet toegelaten. WASHINGTON, 28 Mei (D.N.B.) President Roosevelt heeft den leider der Europeesche af- deeling van het departement van Buitenland- sche Zaken, Jay Moffat, tot gezant in Canada benoemd, als opvolger van Cromwell, dien de Democratische Partij in New Jersey onlangs can didaat stelde voor den Senaat Aan de Nederlandsche Heidemaatschappij is opdracht verstrekt de ontginning ter hand te nemen van een complex heidegronden ter grootte van 200 hectaren onder de gemeente Hiivarenbeek. Met het werk is bereids een be gin gemaakt. Na voltooiing van het werk zal grond zijn verkregen voldoende voor de stich ting van tien a vijftien nieuwe boerderijen. Naar wij vernemen heeft de hofmeester K., die wegens doodslag, gepleegd op zijn vrouw, tot vijftien jaar en zes maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, het hooger beroep, dat hij had aangeteekend, ingetrok ken. Ook de Officier van Justitie, mr. de Blécourt, heeft het appèl ingetrokken. Verd. heeft dus in het vonnis berust en deze strafzaak zal dientengevolge niet voor het Gerechtshof worden behandeld. Bij de oorlogshandelingen, waaraan Rotter dam bloot gestaan heeft, is ook het viaduct, dat dwars door de stad de verbinding vormt tussehen het D. P.-station en Dordrecht, be schadigd, en wel aan het West Nieuwland, in de onmiddellijke nabijheid van het Beursstation en aan de Boompjes. De directie van de Neder landsche Spoorwegen heeft thans aan de N.V. Werkspoor opdracht verstrekt onverwijld met de herstelwerkzaamheden aan te vangen, waar bij bepaald is, dat deze binnen drie weken moe ten zijn geëindigd. De opdracht is aan Werk spoor verstrekt omdat deze het viaduct eenige jaren geleden vernieuwd heeft en dus met de constructie ervan het best op de hoogte is. Werkspoor is inmiddels met twee ploegen aan het werk begonnen. Terwijl te Rotterdam de beschadigde deelen worden gesloopt, worden in de constructiewerkplaats te Breukelen de vervangende stukken in gereedheid gebracht. De Evacuatie-Commissie te Rotterdam heeft zich tot de niet door de ramp getroffen burgers gewend, die gelegenheid hebben om een be scheiden woonruimte aan anderen af te staan en die zoo hun dankbaarheid, dat zij gespaard zijn gebleven, in een daad kunnen uiten. Ds commissie heeft dit beroep moeten doen. omdat in het belang van de volksgezondheid de eisch gesteld moet werden, dat aan het samenwonen van te groote aantallen in een beperkte ruimte (hetgeen in de eerste dagen natuurlijk niet te vermijden was) een eind wordt gemaakt. Het evacuatie-bureau tracht zoodoende een betere verspreiding van de getroffen burgers over de gespaarde stadswijken tot stand te brengen. ISTANBOEL, 28 Mei. (D.N.B.) De Turksche regeering is voornemens de repatrieering der Turken uit Bulgarije en Roemenië, die in van band met den oorlog was stopgezet, verder door gang te doen vinden. Dit jaar zouden 100.000 menschen terugkeeren en bij voorkeur in Thracië geplaatst worden. MADRID, 28 Mei. (D.N.B.) Volgens een be richt uit Gibraltar heeft de gouverneur ver ordend, dat van Dinsdag af zich tussehen halt twaalf des avonds en half zes des morgens nie mand op straat mag bevinden. Alleen leden van het garnizoen in uniform zijn van dit verbod uitgesloten. MADRID, 28 Mei. (DJ4.B.) Naax uit Pam plona gemeld wordt, bevinden zich op 't oogen blik meer dan honderdduizend personen, mee- rendeeis Franschen en Belgen, aan de Fransch- Spaansche grens, wachtende op een vergunning om Spanje binnen te reizen. Er zijn onderhande lingen gaande over hun eventueele toelating in de provincie Navarre. VAN DE FRANSCHE GRENS, 28 Mei (DNB) In de voorloopige kampen voor vluchtelingen uit de oostelijke en noord-oostelijke gebieden van Frankrijk is vlektyphus uitgebroken. Tal rijke gevallen worden in het bijzonder gemeld uit Evraux, Nonancourt en Dreux. De autori teiten hebben terstond alle maatregelen geno men om de patiënten te isoleeren, doch men vreest, dat reeds tal van bacillendragers, voor dat de ziekte ontdekt is, verder naar het bin nenland zijn vervoerd. Tot dusver was het nog niet mogelijk in de algemeene verwarring de vluchtelingen aan een nauwkeurige medische controle te onderwerpen o™oev™,KT MAY0NNAI$E lACiV* eh5ALADE5AU5 TEL, 2503 2564 Onmiddellijk aan zee gel., weder volkomen normaal in exploitatie. Strand geheel vrij. PENSION vanaf f 5.PER DAG Gereduceerde prijzen voor Noorderbad. Hoek Lange Poten en Holweg Het Huis met de gerenommeerde keuken OP VASTENDAGEN MAGERE SCHOTELS Aangename sfeer Goede muiiek werkt automatisch. NIEUW 72.50 VALER1USSÏR. 6 TEL. 28887 AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1