Weldaden der Bloemenstad Brugge, Oostende en Rijssel in Duitsche handen Uit het land van GROENENDAAL SLANK, FIT, GEZOND Haarlem, 29 Mei i ENGELSCHEN THANS IN NARVIK HET WERK VAN HETK V V. IN OORLOGSDAGEN Een onderzeeër en een torpedojager der geallieerden werden vernietigd Onze wandeloorden WOENSDAG 29 MEI 1940 Eerste Haarlemsche Kattenbak Afhaaldienst ET k Êk voor Haarlem en Omstreken Vergierdeweg 109-Tel. 22541 STADSNIEUWS Maatschappelijke zorg voor zieken De Bloemendaalsche tuinen P.E.N. beraadslaagt over waterverbruik door VAN DER LINDEN'S Zeeuwsch volkoren brood D llftlf qAKKCR'JCH© BAKENESSERGRACHT 71 TELEF. 13882 - HAARLEM De inzameling te Haarlem van de Hulpactie voor Rotterdam" wordt een groot succes Ieder geeft, wat hij heeft! Hoe werkt de ophaaldienst? GENEESKUNDIGE LUCHT- BESCHERMINGSDIENST De geest tot bereidheid mag nim mer in ons gaan sluimeren Wat presteerden de ver schillende diensten? Vreemdelingen moeten zich melden R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten Jaarverslag der Haarlemsche V ereeniging Een wijze les voor iedereen De zee is er niet ora te zwemmen maar om te baden Eigenaar van portefeuille wordt gezocht UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE AGENDA Bioscopen 30 Mei Bioscopen DR. F. P. KEYSER 60 JAAR ZANDVOORT -n BEGRAFENIS W. VAN ORDEN ORGELBESPELING BURGERLIJKE STAND Wij blijven geregeld bezorgen. Groote emaille bakken. GROOTE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TEL. 10859 HOOFDKWARTIER Van den Führer, 29 Mei. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het lot van de Fransche legers in Artois is bezegeld. Zijn tegenstand in het gebied ten Zuiden van Rijssel is ineengestort. Het Engelsche leger, dat in het gebied van Dixmuiden, Armentières, Bailleul en Ber- gues, ten Westen van Duinkerken samen gedrongen is, gaat door onzen concentri- schen aanval eveneens zijn vernietiging tegemoet. Door een snellen stoot in Noord-Vlaan- deren werd Brugge gepasseerd, Oostende veroverd en Dixmuiden bereikt. Aan den User en het IJserkanaal, ten Noorden van Yperen levert de vijand nog wanhopige» tegenstand. Op het gedenkteeken van de Duitsche jeugd bij Langemack, het tooneel van den heldhaftigen strijd in 1914, waait de rijksoorlogsvlag. Rijssel is door een aan val vanuit het Oosten en Westen bereikt. De stad werd veroverd. In een vanuit het Westen komenden op- marsch is Armentières bezet. Bij Bailleul wordt nog gestreden. Ten Oosten van Cas- sel werd de versterkte Fransche grensstel ling, die de vijand met omgekeerd front verdedigde, doorbroken en de Belgische grens bereikt. Bij Wormhoudt zijn nog ge vechten aan den gang. Het Duitsche luchtwapen bestookte op 28 Mei terugstroomende colonnes van allerlei soort, troepenverzamelingen en pantserwagens. Tij dens bewapende verkenningsvluchten voor de Belgisch—Fransche kust en in het Kanaal werden drie torpedojagers, twee transportsche pen en twee vrachtschepen met bommen be stookt en zwaar beschadigd. In het middelste gebied van de Noordzee werd een vijandelijke onderzeeër door een bomtreffer tot zinken gebracht. De vernie tiging van een andere duikboot is waar schijnlijk. Aan Duitsche Sehnelleboote is. het gelukt, niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden, voor de Belgische Kanaalhaven Nieuwpoort, wederom een naar Engeland vluchtende grooten vijan- delijken torpedojager door een torpedo tot zinken te brengen. Aan het zuidelijk front werden afzonderlijke acties der vijandelijke infanterie met pantser wagens afgewezen. De verliezen van den vijand bedroegen op 28 Mei in totaal 24 vliegtuigen, waarvan 16 bij luchtgevechten, en acht door de luchtdoelartillerie werden neergeschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. Kapitein Mölders bevocht zijn twintigste luchtzege. Het aantal door de luchtdoel neergeschoten vlieg tuigen is, volgens meer nauwkeurige gegevens, in den tijd van 16 tot 25 Mei van het reeds bekend gemaakte getal van 100 tot 265 geste gen. Het totale aantal vliegtuigen, dat sedert 10 Mei door de luchtdoelartillerie omlaag ge schoten werd, bedraagt thans 607. Bovendoen vernietigde de luchtdoelartillerie in dezelfde periode 101 vijandelijke pantserwagens. In Noorwegen is gisteren de vijand, on dersteund door talrijke oorlogsschepen, aan den ertsspoorweg geland en vanuit het Noorden in Narvik binnengedrongen. Duit sche strijdeenheden vielen de daar liggende vijandelijke zeestrijdkrachten aan. Een groot oorlogsschip kreeg midscheeps een zwaren treffer en staakte, terwijl zieh een sterke rook ontwikkelde, het vuren. Drie kruisers en een torpedojager alsmede een vracht schip kregen zware bomtreffers. Bij Anke nes werden troepen, die ontscheept werden, met bommen bestookt. (Ongecorrigeerd.) teur zijn kamer betrad, voor een bloemenhulde gezorgd. In den loop van den morgen kwamen o.a. de Haarlemsche Slagsrspatroonsvereenigin- gen hun gelukwenschen aanbieden. De heer Keyser trad op 1 Maart 1920 in dienst van de gemeente Haarlem, rfij promo veerde te Bern tot doctor in de Veeartsenij kunde. rT^ Het is een van de kenmerkende eigen schappen van een Haarlemmer, dat hij dikwijls goedgeefsche buien heeft. Vooral als het er om gaat in nood verkeerenden medeburgers in het land hulp te verleenen. Voor hen hebben de Spaamestedelingen al tijd veel over gehad. Het hoeft ons dus niet te verwonderen, dat voor de hulpverleening aan Rotterdam een zoo groot enthousiasme bestaat. Maar zij, die de stoutste droomen koesterden over de inzameling voor Rotter dam, staan nog verbluft van de lawine goe deren, die de Haarlemsche burgerbevolking reeds bij elkaar heeft gebracht. En uit ver schillende stemmen in de stad te hooren, wachten nog duizenden op den dag, dat de afhaaldienst bij hen aan de deur zal kloppen en vragen: Heeft u nog iets mee te geven voor de burgers in Rotterdam? En dan zal een keur van kleinigheden en voorwerpen het antwoord zijn, waarmede iedere Haarlemmer het zijne er toe bijdraagt om het leed van de inwoners van de meest geteisterde gebieden in ons land te ver zachten. Om u een beeld te geven van wat Haarlem reeds by elkaar bracht, bezochten wij het ge bouw van St, Vincentius te Haarlem, waar de goederen voor Rotterdam liggen verzameld. Dit is het centrum van de milde gaven, die na gesor teerd te zyn, hun bestemming vinden. Onder de enegieke leiding van den wethouder van Sociale Zaken, den heer W. B. van Liemt, werken hier reeds vele dagen, van den vroegen morgen tot den laten avond, de vrouwen van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, de leden van het Comité Winterhulp aan een zeer menschlievende taak. Wat hier te zien is, is geen voddenpaleis, maar een groot magazijn, waar alle binnenkomende gaven worden gesorteerd. Veel nieuwe goederen kan men vinden tusschen de hooge stapels klee- ren en gebruiksvoorwerpen. Men ziet er gloed nieuwe matrassen en dekens, bedstellen en com plete baby-pakketten. De nieuwe artikelen zijn vanaf den winkel rechtstreeks hier naar toe ge bracht. Verder vinden we er een tweehonderdtal dames- en heerencostuums, meer dan 6000 schoenen, kinderwagens, opklapbedden en di vans, wiegen van allerlei grootte en maaksel. Als men een frappant staaltje van de degelijke Hollandsche huisvrouw wil zien, behoeft men maar te kyken naar de tallooze overhemden en stellen onderkleeding waarop door de schenkers briefjes zyn gespeld, waarop staat geschreven: .Reeds gewasschen, maar nog niet gestreken". Het bezien van deze groote bergen van liefdadig heid is niet alleen een lust voor het oog, maar nog meer voor het hart, omdat uit dit alles spreekt de groote milddadigheid, die de Haar lemmers aan den dag hebben gelegd. En dan te weten, dat nog velen popelen naar het uur, dat ook zij het hunne er toe mogen bijdragen om hun gaven voor Rotterdam te schenken. De inzamelaars hebben door verschillende dagen praktyk natuuriyk al veel ervaring op gedaan. Zoo vertelde ons een van de leden van het Leger des Heils, die niet alleen de hand karren levert, maar ze ook voortduwt, dat hij bij een mevrouw kwam, die juist haar ouden rommel had opgeruimd. „Ja maar het is voor de hulpactie aan Rot terdam, mevrouw," zei onze zegsman met den meesten nadruk. En dat eene woordje „Rotter dam", dat deed het hem. Want hoewel de vod den waren opgeruimd, voor de Maasstad had mevrouw wel wat. Er moest zelfs een tweede kar aan te pas komen en mevrouw zelf laadde de kleeren, die zoo van de;n kapstok kwamen, op den wagen. Om de inzameling beter te laten circuleeren en ieder een gelegenheid te geven het zijne er toe by te dragen, om 't leed van zooveel getrof fenen te verzachten, heeft men 'n speciale re geling voor den ophaaldienst georganiseerd. De stad is in kleine wijkjes verdeeld. In iedere groep van de kleine wykjes is een centraal punt gelegen, zoodat alles per handkar vooral de bqnzineregeling steekt een stok in de wielen naar een centraal punt kan worden vervoerd. Dit heeft men speciaal gedaan omdat men handen te kort kwam om telefonische opdrach ten uit te voeren. De ophaaldienst begint nu eerst aan het noordelijk gedeelte van de stad en aan het Kleverpark waar men reeds met on geduld zit te wachten. De bewoners van deze wyken dienen te weten, dat er behalve bedden goed. dekens en onderkleeding voor volwassenen en kinderen, een groote behoefte bestaat aan schoonmaakartikelen, o.a. emmers, borstels, bezems en dweilen. De zesde trailer van meer dan negen meter Nog steeds is het van groot belang, dat de geneeskundige luchtbeschermingsdienst paraat blijft, om indien noodig hulp te kunnen ver leenen. Zooals bekend, is deze dienst geheel opgebouwd uit vrijwilligers: doktoren, verpleeg sters, E.H.B.O.-ers, helpsters en dragers. Door het uittreden van eenige vrywilligers, door vertrek naar elders, is er in Vak III, om vattende de posten: KI. Houtweg, Dreefzicht en Boekenrodestraat, behoefte aan eenige E.H.B.O.- ers en dragers om de opengekomen plaatsen te bezetten. Voor drager worden heeren van 18 tot 50 jaar geheel opgeleid aan de posten. Vrijwilligers worden gaarne as. Donderdag avond tusschen 7 en 8 uur ontvangen aan het politieposthuis in de Boekenrodestraat. Schriftelijke aanmeldingen worden ingewacht bij het medisch hoofd van vak III:»dr. J. Roorda, Koninginneweg 107 en P. Wapstra, Kleine Houtstraat 111 rd. lengte, die torenhoog was volgeladen, is giste renmiddag naar Rotterdam vertrokken. Enkele dagen geleden zy'n al drie wagens, met ieder 'n inhoud van tien ton en enkele kleinere trans portwagens, volgeladen met beddengoed en meubels, naar de Maasstad vertrokken. Alles wijst er op. dat het comité „Hulpactie aan Rotterdam" nog meer dan het hierboven ge noemde in den loop van de komende dagen zal verzenden, De Haarlemsche burgery behoeft geen aansporing om met gulle handen te geven voor de geteisterde gebieden i.n ons land. Reeds is bewezen welk een milddadigheid aan den dag is gelegd. De ophaaldienst ver zoekt echter den wijken, die nog bezocht moeten worden, alles wat de inwoners voor Rotterdam willen geven, vast klaar te zet ten. Hierdoor zal men op snelle wijze de goederen naar het centrum van vervoer kunnen brengen en daardoor zoo spoedig mogelijk en doeltreffend mogeiyk de hulp verleenen, die de geteisterde deelen in ons land behoeven. Ondanks het feit, dat Haarlem in de oorlogsdagen geen hospitaalstad is geworden, heeft het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers veel tot stand gebracht. In een gistermiddag gehouden persconferentie vernamen wij het een en ander van de prestaties, die de Haar lemsche Martha's in onze stad hebben ge leverd. In een circulaire heeft het bestuur zich gericht tot de leden van het Korps, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: velen van u hebben reeds meerdere diensten gedaan, maar ook velen zyn bij ons ingeschreven en werden nog niet opgeroepen. Op onzen propa- ganda-avond zeiden wij u, dat ons werk erg moeilijk werk was. Wij konden u, hoe bruikbaar u ook was, geen enkel vast werk garandeeren. In tijden van nood komen wij in geheel andere situaties, dan waarvoor iemand zich ook maar heeft kunnen prepareeren. Onze Diensten heb ben ieder naar eigen geboden mogelijkheden gewerkt. Wij moeten doorgaan met ons werk. Wij moeten ons blijven bekwamen. Wij moeten bereid blijven, ook al kan het K.V.V. ons aan bod van hulp niet dadelijk verwerkelijken. De geest tot bereidheid mag minder dan ooit in ons gaan sluimeren. Wij moeten op onzen post blijven, wachtende of men ons noodig zal heb ben. Het gaat er niet om of precies allen van het K.V.V. aan het werk gezet kunnen worden. Het gaat er alleen maar om, dat nooit een beroep op het K. V. V. tevergeefs gedaan zal kunnen worden. De leidsters van de diensten, die in de oor logsdagen actief zyn opgetreden, brachten op deze bijeenkomst, die onder presidentschap van mevrouw1 J. van Nispenvan Wely in het se cretariaat van het K.V.V. gehouden werd, rap port uit over de werkzaamheden. De gebeurtenissen, die in de afgeloopen weken over ons land. zijn gekomen, hebben ook ons niet onberoerd gelaten. Uiterlijk hebben we ons aan de gewüzigde omstandigheden even snel aangepast, als ze tot ons kwamen, maar er zijn nog teveel menschen, die tobben en piekeren. Zeker zijn er omstandigheden, die daartoe alle aanleiding geven, maar het staat toch ook vast, dat met tobben en nog eens tobben een zaak of een bedrijf niet gered wordt. En als men een vergelijking maakt tusschen Heemstede en an dere plaatsen, dan is er alle reden om God te danken en daarbü heel deemoedig te erkennen, dat we dit voorrecht feitelük niet hadden ver diend. Het allervoornaamste is nu, dat we onze in- neriyke rust hervinden, om allen moeilijkheden het hoofd te bieden. Men behoeft geen pessi mist te zyn om vast te stellen, dat we een moeiiyken tyd tegemoet gaan, waarin van allen moed, kracht en bedachtzaamheid zal worden geëischt, maar als we het hoofd koel houden en niet versagen, zullen we met Gods hulp er wel doorkomen. Hoe is het nu in Heemstede gesteld? Als men dat de leden van den Verbindingsdienst zich zouden oefenen met oriëntatieritten. Hiervan is echter maar weinig gekomen. Wat evenwel nief zeggen wil, dat de wielrijdsters geen nuttig werk hebben verricht. De leden van dezen dienst verleenden echter ook nog hulp in brood bakkerijen voor militairen. De dames van den Vervoerdienst waren spe ciaal opgeleid in het ambulancerijden, waaraan tevens een E.H.B.O.-cursus was verbonden. Ook hadden deze chauffeuses praktijk opgedaan in verschillende klinieken. Enkelen van hen zyn thans te werk gesteld bij de hulpverleening aan Rotterdam. eD leden van den Huishoudelijken Dienst wa ren o.m. werkzaam als kooksters in de gaar keuken aan de Koude Horn-kazerne, als help sters in de nood-hospitalen en verzorgsters var- kinderen. Ook werden door haar vele gevallen van hulpverleening in gezinnen behandeld. De Administratieve Dienst werkte in de eer ste plaats voor het K.V.V. en voor gemeente lijke instellingen. Ook in enkele zaken, waar de administratie verzorgd moest worden, hebben de leden zich verdienstelijk gemaakt. Men had op deze afdeeling de beschikking over 7 typisten, die vanzelfsprekend veel werk hadden te ver zetten. Men heeft thans nog behoefte aan goede typisten, die overdag tijd hebben. Ook zoekt men nog iemand, die goed op de hoogte is met het bedienen van een stencilmachine. Tot nog toe beschikt men slechts over één persoon, die zich hiervoor heeft aangemeld. De Luchtbeschermingsdienst heeft een cursus voor E.H.B.O. gegeven en ook voor de huismoe ders een cursus in gezinsbescherming in geval van nood. Over de hulp aan dieren schreven wy reeds uitvoerig in ons ochtendblad. Ook deze dienst, die van groote beteekenis kan zijn, heeft zich verdienstelijk gemaakt. Vrijwtel alle diensten hebben veel gedaan voor de hulpverleening aan Rotterdam. Meer dan dertienhonderd leden staan thans bij de administratie ingeschreven. Het bestuur van het K.V.V. rekent er op, dat het te allen tyde een beroep kan doen op de leden, die elk oogenblik voor het niooie werk van de Haarlemsche Martha's paraat moeten staan. Zooals mevrouw J. van Nispenvan Wely ons mededeelde, wordt er gearbeid in een geest van goede kameraadschap. Nimmer ver slapt de animo en daardoor juist is men er in geslaagd dat te doen, wat op de moeilijke oogenblikken hoogst noodzakelijk was. Dat de administratie op zoo'n voortreffelyke wijze werkt, is niet alleen te danken aan den grooten ijver waarmede gewerkt wordt, maar ook aan het voortreffelijke kaartsysteem, waarvan men zich bedient. Mogen nog vele nieuwe leden zich melden voor het Korps Vrouwelijke Vrywilligers, want er kan en moet nog veel gedaan worden. De commissaris van politie te Haarlem, hoofd van de plaatselijke politie; gezien artikel 4 van het Vreemdelingenreglement; vordert, dat alle vreemdelingen van Belgische, Engelsche daaronder begrepen alle onderdanen van het Britsche imperium Fransche en Poolsche nationaliteit, zich ten spoedigste melden aan zijn bureau, afdeeling Vreemdelingendienst, Lange Wijngaardstraat 22 rood te Haarlem, tus schen 9 uur voormiddag en 8 uur namiddag. Een goedgelijkende pasfoto moet worden medegebracht. Haarlem, 29 Mei 1940. De commissaris van politie voornoemd, E. H. TENCKINCK. Deze verordening geldt ook voor de gemeente Heemstede. Daar moet men zich melden aan het bureau van politie afd. Vreemdelingendienst. weet, dat het oorlogsrumoer rondom ons niet eens één ruit heeft doen springen, dan zegt dit al voldoende. Weliswaar hebben de bewoners hun best gedaan om dit te voorkomen door op de meest uiteenloopende wijze de ruiten met smalle strooken papier te beplakken, doch in hoofdzaak is dit te danken aan het feit, dat het oorlogsrumoer verre van ons bleef. Dat de oorlog toch zijn slachtoffers onder onze bevolking maakte, omdat zij elders het va derland verdedigden, heeft men reeds in ons blad kunnen lezen. En zoo zijn naast de herin neringen aan hen, die vielen voor het vader land, slechts de zandbarricades voor de open bare gebouwen een herinnering aan de dagen die als een afschuwelijke droom achter ons liggen. Jammer genoeg hebben de omstandigheden ons tijdeiyk van iets moois beroofd waaraan we allen gehecht waren: ons mooie wandelbosch „Groenendaal" is voorloopig gesloten. Juist in deze Meimaand is Groenendaal prachtig van kleur en klank en het is jammer, dat juist thans, nu een flinke wandeling zoo verkwikkend kan zijn voor geest en lichaam, de gelegenheid daartoe in Groenendaal niet bestaat. Algemeen hoopt men, dat de toestand niet a1 te lang moge duren. GROENENDAELER Verschenen is het jaarverslag van de Haar lemsche Vereeniging Maatschappeiyke Zorg voor Zieken. Hierin wordt gereleveerd, dat de zusters der vereeniging steeds weer het nijpend tekort aan goede en betrouwbare werksters voelen; reeds vóór 1923 is getracht, door een afzonderlijke organisatie in deze leemte te voorzien, doch ge bleken is, dat men hierin alleen zal kunnen slagen, als de zusters de beschikking krijgen over meer fondsen. Een andere moeilijkheid is vaak het helpen van oude menschen, die niet voor zich zelf kun nen zorgen, maar voor wie het toch ook niet noodig is en zelfs verkeerd kan zijn, om ze uit hun eigen vertrouwde «mgeving te halen. De tijdsomstandigheden deden zich natuur iyk ook in dit werk gevoelen. Het feit, dat de man is gemobiliseerd, heeft vaak vooral ook des nachts en bij bevallingen het gevolg, dat meer hulp moet worden verstrekt, dan wanneer het gezin intact zou zijn gebleven. Met groote dankbaarheid moet worden her dacht de vele steun, dien zij zelf ontvingen en dien de vereeniging ook dit jaar wederom ont ving. Herdenking verdient nog eens het goede werk, dat het damescomité onder leiding van mevrouw L. v. Dijk-Lieshout, zoowel bij de straatcollecte als bij den schouwburgavond, heeft verricht. Bovendieri. wordt een woord van dank geuit aan allen, die de zusters hebben geholpen om de St. Nicolaasviering en het Kerstfeest te doen slagen. In 1939 behandelden de zusters 2430 geval len (v.j. 2516) en wel verdeeld als volgt: Diaconessenhuis 988 (v.j. 637)Mariastich- ting en De Deo 735 (v.j. 1003)Gasthuis 707 (v.j. 876); totaal 2430 (v.j. 2516). De volgende bedragen werden ontvangen: Diaconessenhuis 86.480.50 (v.j. 74.111.73); Mariastichting en De Deo 34.549.33 (v.j. 17.962.21); Gasthuis 21.944.32 (v .j. 16.346.92)totaal 142.974.15 (v.j. 108.410.15) Een hartelijk woord van dank wordt ge bracht aan hen op wier schouders het geheele werk in al zijn veelvormigheid en zijn uitge breidheid steunt, aan de zusters van Maat schappelijk werk en haar assistenten. In 1939 waren voor de bovengenoemde ziekenhuizen resp. werkzaam de dames zr. M. E. Morrison met als assistente mej. L. L. M. Bierens de Haan. mej. M. H. J. Beune met als assistente mej. R. M. B. van den Bosch en zr. J. Kool haas met als assistente mej. J. M. J. van de Griendt. De temperatuur van het zeewater te Zand- voort is de laatste dagen steeds beter gewor den. Daarom wordt ook het aantal baders met den dag grooter. We staan thans nog aan het prille begin van het seizoen maar desondanks ïykt het ons van belang om reeds te waarschuwen tegen de gevaren der zee. Ieder jaar verdrinken in de Nederlandsche badplaatsen nog te veel baders, die dit echter aan eigen schuld te wijten heb ben. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 30 Mei 1940 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert luidt: 1 Preludium b.kl.t., J. s. Bach. 2 Soeur Monique, F. Couperin. 3 Prélude, Fugue et Variation, C. Franck. 4 a Puer nobis naxitur; b Les Cloches, N. Lebègue. 5 Petite Suite Scholastique, D. de Sévérac. 6 Psalm, B. Marcello. In deze gemeente is een portefeuille gevon den. Den eigenaar wordt verzocht zich zoo spoe dig mogelijk te vervoegen by het bureau van politie te Haarlem in de Smedestraat, afdee ling recherche. Uitreiking hroodkaaren en levensmiddelen- boekjes Deze week moet iedere inwoner van Heemstede en Bennebroek zich voorzien van bovenvermelde kaanen. Iedere ingezetene heeft een oproep ontvangen om deze op bepaalde uren en plaatsen af te halen. Wie niet in de gelegenheid geweest is op de aangegeven data, kan alsnog terecht op Vrij dagavond 31 Mei van 59.30 en Zaterdag 1 Juni van 912 van 25 uur n.m. aan het distribu tiekantoor v. Merlenlaan 2, Heemstede, waar ook alle nadere inlichtingen de distributie be treffende zullen verstrekt worden. Gebouw St. Bavo: Proza en Poëzie, 8 uur, Propagandaclub fabrieksarbeiaers, 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houlweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 2.305 vur. Frans HalsmuseumExpositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Geopend van 35 en 79 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante'', 2.30, 7 en 9.15 uur, goedgekeurd. Cinema Palace: Charlie Chan in het Spook huis, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ninotchka, voor volwassenen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „De negen vry gezellen", vol wassenen, 2.30, 7 en 9.30 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres'' en „De Zwarte Satan", 18 jaar. Gebouw St. Bavo: Saneeringscommissie, 7 uur; Overheidspersoneel, 8 uur; Haarlemsche Henge- laarsvereeniging, 8 uur; Kerngroep Bouwvak- bond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 10—12 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117»: Geopend van 35 en 7—9 uur. Rembrandt: „Deine Tante, meine Tante", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Charlie Ohan in het Spook huis, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ninotchka, voor volwassenen, 2.30, 1 en 9 uur. Frans Hals: „De negen vrijgezellen", vol wassenen, 2.30, 7 en 9.30 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „Be Zwarte Satan", 18 jaar. trokken worden. De voorbereidingen zijn reeds in vollen gang. Straten verbeterd Door den dienst van P.W. zijn op verschillende punten in het dorp de straten verbeterd, os. op den hoek van de ZeestraatHaltestraat en nabij het Badhuis plein. Het was dan ook hard noodig! Voorzichtig! Tijdens de oorlogsdagen is op den Strandweg naar alle waarschijnlijkheid een luchtafweer-granaat neergekomen en door het trottoir geslagen. Nabij de plaats, waar d« granaat ingeslagen is, werd een bord met een. roode vlag geplaatst. Nog steeds is geen on derzoek naar het projectiel ingesteld, zoodat wij al te nieuwsgierigen aanraden niet al te dicht bij deze plaats te komen, daar onder de tegels een holte is ontstaan, die wellicht in kan storten, w'aardoor het niet onmogelijk is, dat het projectiel alsnog tot expkwie komt. Vandaag viert dr. F. P. Keyser, directeur van net Openbaar Slachthuis te Haarlem zijn zestigsten verjaardag. Het personeel had vanmorgen, toen de direc- Zamdvoortsche Reddingsbrigade Binnen kort zullen de booten van de Zandvoortsche Reddingsbrigade weer naar het strand gebracht worden en zullen ook de wachtposten weer be- De Sociale Dienst bemoeide zich vooral met de hulp aan huisgezinnen, waarvan de vader gemobiliseerd was. De leden verrichtten o.m. huisbezoek, wat later echter is overgenomen door het Maatschappelijk Hulpbetoon. 24 aan vragen werden behandeld voor hulp in de huis houding of verzorging van zieken. Bij over- groote drukte in huisgezinnen werd ook assis tentie verleend, evenals bij kraamvrouwen. Ook werd door de leden van den Socialen Dienst aan zieken, die in verband met den oorlog te vroeg uit het ziekenhuis waren ontslagen, hulp verleend. Het Maatschappelijk Hulpbetoon con troleerde of de verleende hulp noodzakelijk en doeltreffend was. Bij den Geneeskundigen Dienst waren de hospitaalhelpsters en de helpsters voor wijk verpleging ondergebracht. Daar Haarlem echter geen hospitaalstad geworden is, zijn deze leden niet in vollen dienst getreden. Velen worden thans echter nog opgeleid voor den cursus E.H.B.O. De Speciale dienst, welk begrip uiteraard zeer rekbaar is, had onder meer beschikking over advocaten en tolken, die in noodige gevallen moesten optreden. De Verbindingsdienst was er speciaal op in gesteld om de moeilijkheden, die het stopzetten van het telefoonverkeer met zich meebracht, te overkomen. Men had hiervoor vooral de rij wielordonnansen noodig, die veel wterk hebben verzet. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling Romans: Claes, E. Jeugd. Dostojewsky, F. M. De dubbelganger. Frankau, G. 's Konings rok. Jager-Meursing, T. Zoo lag het leven voor hen Kirschweng, J. De zware reis. Priestley, J. B. Goede kameraden. S.tjernstedt, M. Olga Andrejewna. Studieboeken. Friesen, Die; herausgeg. von C. Borchling und R. Muuss. Geschiedenis der Nederlandsche rechtswe tenschap, samengesteld in opdracht van de Kon. Academie van Wetenschappen. Lamartine, A. de. Oeuvres. Matthijssen, J. Het rechtsboek van Den Briel. Mussolini, B. über den Korporativstaat. Oven, J. C. van. Overzicht van Romeinsch privaatrecht. Roldanus, C. W. Zcventiende-eeuwsche gees tesbloei. Terpstra, H. Buitenlandsche getuigen van onze koloniale expansie. Veen, J. S. van. Rechtsbronnen der stad Tiel. Verberne, L. De Nederlandsche arbeidersbe weging in de 19de eeuw. Vlugt, W. van der. Algemeene inleiding tot de rechtsgeleerdheid. De bibliotheek is geopend dagelijks van 10 12.30, 25 en van 7—8.30 uur. Des Maandags is de bibliotheek 's morgens gesloten. Onvoorzichtigheid speelt een groote rol! Vraagt de aanwüzingen van de ervaren bad- lieden of de leden van de Reddingsbrigade, die u met raad. en daad ter zijde zullen staan. Bij voorkeur moet men in een bad inrichting gaan baden en niet op het vrije strand, want hier wordt wel door de Red dingsbrigade-leden gepost, maar zij oefenen geen toezicht uit. Dit is hun taak ook niet. Bedenkt vooral, dat de zee er niet is om te zwemmen, maar om te baden. Onder zeer groote belangstelling werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. van Orden, oud-gezagvoerder der K.P.M. In de aula voerde een broeder van den over ledene het woord. Hu wees daarbij op de droe vige omstandigheden, dat mevr. van Orden haar beide kinderen in Indië onkundig moest laten van het smartelijk verlies. De heer Van Veen, president der vereeniging van oud-kapiteins der K.P.M., en de heer Steenburg, een oud-collega, schetsten de vriend schap, die van Orden zoo rijkelyk gaf. Dr. B. Bos wees op het verlies, dat de vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden door dit overlyden heeft geleden. Van Orden was de bouwer van dit mooie werk en hij heeft vooral zeer veel goed gedaan voor de arbeids bemiddeling. De heer A. Hildebrand vertolkte de gevoelens van de afdeeling Haarlem der ver eeniging. Tenslotte sprak overste De Borst namens het troependetachement stafkwartier Haarlem, woorden van dank voor wat de heer en mevrouw Van Orden in de afgeloopen maand voor de jongens deden. Talrijke bloemstukken dekten de baar. Een broer dankte voor de groote belangstelling. Toen de burgers van Bloemendaal gisteren avond vernamen, dat de Haarlemmers hun tuinen weer matig besproeien mogen, vroegen ze zich terecht af, of dit ook in hun gemeente mogelijk zou zijn. Menige fraaie tuin dreigde volkomen te verdroogen, waardoor het uiter- lyk van de overigens zoo mooie lanen ernstig verminkt zou worden. Wel hadden sommige landhuis-bewoners reeds een pomp geslagen, maar deze maatregel wenscht niet iedereen te nemen. De natuur heeft gisterenavond intusschen voor een afdoende oplossing gezorgd, waardoor het verschroeiingsproces van het gras teniet is gedaan. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf heeft nu, als leveraar engros aan Bloemendaal, gelegen heid om rustig te beraden over de voorschrif ten voor de toekomst. Geboren. 26 Mei: H. M. W. Schipper—Mul der z; 27 Mei: E. M. E. WijnandsSenftleben z; 28 Mei; c. F. ZwetslootMathot d; W. J. van den Berg—Vink z; M. A. S. Dil—Klaver 25 Mei: J. F. Janssenvan Rijn d; 27 Mei: G. G. Aldershof—de Wal d; 28 Mei: A. H. van Won derenBaars z; 26 Mei: E. J. de VriesOrsener z; 28 Mei: G. P. JuffermansJonkman z. Ondertrouwd 29 Mei: A. W. Hofkamp en R. Groen; J. C. Portegies en E. C. J. Klabou; H. van Dijkhorst en G. Meiboom; J. P. Wildschut en A. E. Oost-reen; J. H. Bulters en P. M. van Gijzen, M. G. Baarda en G. Groot, J. de Win ter en J. S. Müsse, R. van Veen en G. J. C. Scheffer, J. G. Havelaar en F. Bosscher, J. H. Lippus en b. M. v. d. Geest, W. J. Meerveld en A. M. Hoedt, M, a. Wesselius en A. M. West broek, D. M. Blokker en M. Hijkoop, Th. H. Mulder en F. de Jong, T. H. de Lange en A. Symons. Overleden; 28 Mei: J. T. de Boer, 77 j„ Po pulierstraat; 28 Mei: A. Switzer, 90 j„ Wester- houtpark; 27 Mei: J. M. Asdonk—van Dyk, 76 j„ Mr. Cornelisstraat; 28 Mei: J. van Hoof, 70 j„ Brouwersvaart; 28 Mei: W. J. Sprangers, 59 j„ Kamperlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6