Gebulder der kanonnen tot in Londen te hooren Koning Leopold en de capitulatie Afleveren van olie De vraag naar bloemen neemt toe Verkoop textielgoederen Geen distributie voor zomerschoenen Regeling tot verkrijgen van pensioen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS PARIJS WORDT SNEL VERSTERKT Deze had tevoren uitvoerig overleg met de bond- genooten gepleegd Expeditie echter de groote moeilijkheid DE DEMOBILISATIE Geen haast met verdere afvloeiing DISTRIBUTIE VAN THEE EN KOFFIE Half ons thee of half pond koffie per maand Nadere uiteenzetting Van de regeling Ook leerloos schoeisel valt er buiten Voor nabestaanden van gevqllen militairen GRAND HOTEL ZANDVOORT Alleen ziekenhuizen en gestichten krijgen huisbrandolie DE EVACUATIE IS BEËINDIGD Commissie burgerbevolking spreekt haar dank uit Regeling voor verkoop van brandstoffen DE BAROMETER DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 31 MEI 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22416 Opwinding te Parijs Zware wolkbreuken Het treinverkeer naar Nijmegen wordt van het Noorden uit tot Lent geleid, waartoe het reeds afgedankte stationnetje weer nieuw leven is ingeblazen Amerikanen verlaten Europa Turksche studenten keeren naar hun land terug PENSION vanaf f 5.— PER DAG Deze regeling treedt onmiddellijk in werking. Raoul Riganti verongelukt DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Waarom nog elders ergernis wanneer „d e R o e m e r" prima is NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek STOCKHOLM, 31 Mei. (D.N.B.) De Lon- densche correspondent van „Stockholms Tidningen" meldt, dat men in de Engelsche hoofdstad, wanneer de wind uit het Oosten waait, het kanongebulder der veldslagen in Noord-Frankrijk en Vlaanderen hoort. Uit de badplaatsen aan de Engelsche Zuidoost kust valt eiken nacht op den tegenoverlig- genden oever het tooneel van den oorlog te zien, het vuren van de kanonnen en het branden van steden en dorpen. Er valt in Londen, zoo besluit de correspondent, thans een toestand van nerveus afwachten te con- stateeren. In Frankrijk worden naar D.NJ. van de Fransche grens verneemt de laatste dagen voortdurend nieuwe soldaten opgeroepen. Het Staatsblad publiceert thans een verordening van den minister van Oorlog, waarbij alle jonge mannen die tusschen 1 October 1919 en 31 Maart 1920 geboren zijn, onder de wapenen worden ge roepen. De minister van Luchtvaart heeft strenge voorschriften uitgevaardigd, waarmede hij de vliegtuigproductie denkt te stimuleeren. Zoo heeft hij meegedeeld, dat de opdrachten van den staat in alle omstandigheden de voorkeur hebben. Verder heeft hij de ondernemers met straffen bedreigd, indien de leveringstermijnen niet worden nagekomen. Tevens zijn strenge maatregelen aangekondigd tegen het personeel der vliegtuigfabrieken, voor het geval de arbei ders de productie in gevaar zouden brengen. Verder wordt bericht, dat Parijs zich ge heel begint in te stellen op de verdediging. De vestingwerken worden in snel tempo ver sterkt. ROME, 31 Mei (D.N.B.) Een oorlogs correspondent van Stefani meldt, dat Ko ning Leopold reeds een week geleden er de aandacht van het Britsche en Fransche commando der noordelijke legers op ge vestigd had, dat voortzetting van den strijd in Vlaanderen nutteloos zou zijn, in dien de Geallieerden niet in staat zouden zijn het militair initiatief te nemen teneinde wijziging te brengen in de tragische strate gische situatie. De Koning heeft zich toen tot voortzetting van den strijd bereid verklaard onder voor waarde, dat een militair plan zou worden uit gewerkt, dat de van de Belgen verlangde offers zou rechtvaardigen. Hij weigerde het Belgische leger tot vernietiging te veroordeelen, alleen om Frankrijk en Engeland tijd te verschaffen voor de organisatie hunner legers op een ander deel van het front. Koning Leopold motiveerde zijn verklaring met de enorme verliezen, die geleden waren. Hij heeft voor het kabinet- Pierlot zijn meening, die door den Belgischen generalen staf gedeeld werd, herhaaldelijk uit eengezet. Hij besprak haar ook met de gene raals Elanchard en Gort, deelde haar persoon lijk mede aan Reynaud en Churchill en bracht haar ter kennis van Koning George van Enge land. Het voornemen van den Koning, den strijd te staken, is besproken tusschen Blan- ehard en Reynaud en daarna tusschen Reynaud en Churchill. Op grond van deze onloochenbare feiten ls het belachelijk, aldus vervolgt het be richt, te spreken van „geïmproviseerde, zonder overleg met zijn wapenbroeders ge nomen besluiten van den Koning." In wer kelijkheid hadden Reynaud en Churchill, toen zij zagen, dat het niet mogelijk was, den Koning van zijn besluit af te brengen, Maandag besloten, den wil van den Koning en zijn generalen staf te negeeren. In overleg met Pierlot hadden Londen en Parijs den Koning Maandag door Blanchard kortweg het bevel laten geven de operaties voort te zetten in overeenstemming met de hoogere bevelen van Weygand. Intusschen heeft Pierlot te Parijs opdracht gekregen, een plan uit te werken voor een politieke actie, die den Koning van zijn aanzien zou moeten be- rooven en zijn wil zou moeten uitschakelen. Verder heeft het D.N.B. van bevoegde mili taire zijde nadere bijzonderheden ontvangen over twee gevallen van met het volkenrecht in strijd zijnde oorlogvoering der Franschen. Het eerste geval betreft het misbruiken van het Roode Kruisteeken. Een kapitein heeft zijn superieuren medegedeeld, dat na een aanval op de in het Noord-Westelijk gedeelte van Valen ciennes liggende vijandelijke colonnes, de Fran schen bij hun poging naar het Zuiden door te breken, de Roode Kruis-auto's gelijkmatig onder de andere wagens der colonne verdeelden, opdat zij niet zouden worden aangevallen. Het tweede geval betreft het gebruik van dum- dum-kogels. Bij de verovering van de vesting Laon werd de uit vijfhonderd man bestaande be zetting in de schuilkelder van de citadel gevan gen genomen. Bij kisten tegelijk brachten de Franschen de geweer- en op banden gestoken munitie voor machinegeweren op de binnen plaats van de kazerne. Bij een nauwkeurig on derzoek van de citadel werd door de Duitschers echter nog meer munitie gevonden, in kisten verpakt. Bij onderzoek bleken dit door een fabriek in serie vervaardigde dum-dum-kogels te zijn. De Duitsche troepen voor Laon zijn door dum-dum-kogels verwond. De Parijsche correspondent van het Joego slavische blad „Vreme" bericht, dat de jong ste berichten van het Noordelijk oorlogstooneel in Parijs een paniek hebben veroorzaakt. De bevolking is naar de stations gerend met ach terlating van have en goed, teneinde zoodoen de sneller naar het binnenland te kunnen komen. De Parijsche correspondent van de „Politika" deelt mede, dat al het goud en de geldswaardige papieren der Belgische banken reeds bij het uitbreken van den oorlog naar Frankrijk zijn verstuurd. Ook de kroon en de edelsteenen van den Belgischen Koning zijn in Frankrijk. Aangenomen kan worden, aldus de correspondent, dat op deze wijze voor een waarde van acht milliard francs uit België is weggebracht. komen vooral uit het binnenland veel aan vragen voor het zenden van bloemen. Alleen, het voldoen aan die orders brengt in verband met het gebrek aan vervoers-gelegen- heid nogal wat moeilijkheden. Het verzenden tnet de spoorwegen geeft teveel risico aan de exporteurs, omdat het uiteraard voor het pro duct vernietigend is, indien het meer dan een dag in een wagen moet blijven. Indien het mo gelijk zou zijn de bloemen sneller door het land te verzenden zooals vroeger met de vrachtauto's kon geschieden, zou dit een gunstige uitwerking voor het verloop van den handel hebben. Toch meent men in het Westland wat de bloementeelt betreft momenteel geen reden tot klagen te hebben. Slechts heel weinig van het geen wordt aangevoerd blijft onverkocht, en ontvangt de minimumprijzen die reeds vroeger zijn vastgesteld; voor de verkochte producten wordt een redelijke prijs betaald. Dat er thans in het binnenland veel vraag is naar bloemen wordt veroorzaakt doordat nier alleen voor kransen enz. deze noodig zijn, doch ook doordat er nog niet veel „buiten-bloemen" zijn, en men ook in de Nederlandsche huiska mers weer wat fleur wil brengen. Ook m den straathandel is weer wat meer regel gekomen, en voor de Westlandsche bloementeelt is dit terrein in de laatste jaren voor den afzet van veel belang geworden. Aan de Westlandsche Bloemenveiling te Honselersdijk meent men uit de omstandig heid dat de vraag naar bloemen in de laat ste dagen sterk toeneemt te mogen con- cludeeren, dat de toestand in ons land ge leidelijk zich gaat herstellen. Er is korten tijd wat stagnatie geweest, doch thans Naar wij vernemen, is de demobilisatie van de tweede 50 procent van het Neder landsche leger nog niet te verwachten, om dat eerst allerlei opruimingswerk moet wor den verricht. MILaAn, 31 Mei (DNB)In het gebied van den Alto Adige zijn zware wolkbreuken voor gekomen. Door de overstrooming van beken en rivieren is groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer tusschen Prato en Fie moest eenige uren worden onderbroken. Door de overstrooming van de Aurina stortte een huis in. De eigenaar kwam hierbij om het leven. Op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam is een plechtigheid gehouden Land-, Zee- en Luchtmacht, die in en om Rotterdam zijn gevallen. Luit.-kol. ter nagedachtenis van de militairen van Scharroo legt een krans bij de graven Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en het rijksbureau voor de voed selvoorziening: in oorlogstijd maken in aanslui ting op hetgeen reeds betreffende de distributie van koffie en thee werd medegedeeld, het vol gende bekend: Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributie-periode op Don derdag 6 Juni as. de winkeliers over vol doende voorraden zullen beschikken om aan de aanvragen van de consumenten te kun nen voldoen, was het noodzakelijk de afle vering en verkoop van thee en koffie aan den consument van Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributieperione, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschikbaar wor den gesteld 'A ons thee of J4 pond koffie. De toewijzingen voor de detaillisten en hotels, café's, restaurants enz., zullen zooveel moge lijk in den loop van deze week door de plaatse lijke distributiediensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ont vangt, behoeft dit geen reden tot bezorgdheid te geven, daar met eenige vertraging tengevolge van verkeersmoeilijkheden moet worden reke ning gehouden. In v«rband met de verschillende bestaan de soorten en merken thee en koffie zullen de toewijzingen in 4 gedeelten gespritst wor den, zoodat de winkelier de keuze heeft vier leveranciers zijn inkoopen te doen. De toewijzingen voor de winkeliers zijn ge baseerd op de helft van de door de winkeliers opgegeven maandomzetten. In den loop van de eerste distributieperiode zullen zij een tweede toewijzing ontvangen. Teneinde de hotels, café's en restaurants in staat te stellen zooveel mogelijk op volle capa citeit te werken, zal aan deze bedrijven een toe wijzing worden verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent van him normale omzetten aan thee en koffie. De thans geldende regeling voor den ver koop van textielproducten is, naar gebleken is, voor velen nog niet duidelijk. Deswege geven wij hier. nogmaals een uiteenzetting van de situatie. Een ieder is gerechtigd textielstoffen te koo- pen, voor zoover hij of zij daaraan behoefte heeft. De winkeliers mogen echter niet meer dan één stuk tegelijk verkoopen. Onder „één stuk" wordt verstaan: één paar sokken, één cos- tuum, één overhemd of rok enz. Bij den koop moet een volgbriefje in duplo worden opge maakt, waarop vermeld staan: naam, adres, nummer en letter van de distributiestamkaart van den kooper, alsmede het gekochte artikel. Het origineel van dit volgbriefje ontvangt de kooper, die dit gedurende tenminste drie maan den moet bewaren, terwijl het tweede exem plaar dient ter controle, daar de ambtenaren van de distributie hieraan kunnen nagaan hoe veel goederen door één kooper in een bepaalde periode zijn gekocht. Is dit naar het oordeel van het rijks bureau voor de distributie meer dan men redelijkerwijs noodig kan hebben gehad, dan zal een vervolging wegens overtreding van het hamsterverbod worden ingesteld. De straffen, welke hierop staan zijn zeer streng en zullen zonder mededoogen worden toegepast, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld. De regeling komt dus hier op neer, dat men zonder bezwaar kan koopen, wat men noodig heeft. Koopt men echter meer, dan loopt men het risico zich bloot te stellen aan een straf vervolging. Een ieder is verplicht zijn stam kaart aan den winkelier te toonen. In enkele gevallen kan bij hooge uitzondering de burgemeester van de betreffende gemeente dispensatie van deze regeling verleenen. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met in gang van heden leerloos schoeisel en zgn. zomerschoeisel tot wederopzegging niet on der dé detaildistributieregeling van schoenen zullen vallen. De verkoop en aflevering van deze soorten schoeisel door den detailhandel aan particulieren is dus voorloopig toege staan zonder den distributiebon welke voor schoeisel in het algemeen is voorgeschreven. Onder leerloos schoeisel wordt verstaan: Schoeisel, waaraan geen of nagenoeg geen leder is verwerkt. Onder zomerschoeisel wordt verstaan: schoei sel, hetwelk door snit en maakwijze kennelijk niet bestemd is, om in den winter te worden gedragen, te weten: Sandalen, open sandaietten. flexibele opengewerkte zomerschoenen, opanken, zomer-sandaletten, vlechtschoenen, biesjes schoenen, linnen schoenen, wit-leder schoenen, opengewerkte schoenen met wit Iedere gegar neerd, Samoa's, raffia's, geheel of gedeeltelijk ongevoerde opengewerkte zomerschoenen, door- en doorgeperforeerde zomerschoenen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de na leving van dit voorschrift streng zal worden ge controleerd. Belanghebbenden worden in hun eigen belang gewaarschuwd, zich bij verkoop en aflevering van schoeisel zonder distributiebon, stipt te houden aan de hierbovengenoemde ca- tegoriën artikelen. Binnenkort zal, naar wij vernemen, de procedure worden bekend gemaakt, die nabestaanden van gesneuvelde militairen moeten volgen voor het verkrijgen van staatspensioen. De regeling zal inhouden, dat men zich met aanvragen moet wenden tot het departement van Defensie. Dit neemt zijn beslissing al of niet in overleg met den burgemeester van de plaats van. inwoning. De toekenning van staatspenioen is, zooals bekend, geregeld in de Pensioenwet- Landmacht 1922. Hierin wordt bepaald, dat pensioen wordt toegekend aan nabestaanden van gesneuvelden en vermisten in den oor log. Voorts wordt pensioen toegekend aan hen, die voor minstens 10 invalide zijn. De hoogte van het uit te keeren bedrag wordt bepaald naar de mate van invaliditeit der slachtoffers. In sommige gevallen kan de toekenning slechts voorloopig geschieden. NEW YORK, 31 Mei. (D.N.B.) Het Ame- rikaansche s.s. „Washington" is Donderdag met 77 passagiers, onder wie 27 Amerikanen en een voorraad genees- en verbandmidde len naar Bordeaux vertrokken. Het schip zal daar 300 Amerikaansche vluchtelingen en daarna te Lissabon en Genua nog meer Amerikaansche burgers aan boord nemen. Volgens bericht uit Istanboel heeft de Turk sche regeering eer. crediet van 100.000 Turksche ponden beschikbaar gesteld voor den terugkeer van Turksche studenten aan de Belgische Fran sche en Engelsche universiteiten naar Turkije, deze maatregel wordt gemotiveerd met de ge varen, die door den oorlog voor de Turksche studenten ontstaan zijn. TEL. 2503 2564 Onmiddellijk aan zee gel., weder volkomen normaal in exploitatie. Strand geheel vrij. Gereduceerde prijzen voor Noorderbad. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt met betrekking tot het ver koopen en afleveren van donkere olie het vol gende bekend: Het in artikel 6 bis van de donkere-olie- beschikking 1939 no. 1 vastgestelde afleve ringspercentage van 70 procent zal vanaf heden tot nader order alleen gelden per maand voor afleveringen aan alle over heidsbedrijven en ziekenhuizen en gestich ten, met uitzondering van autobusdiensten, transportdiensten te land, op basis van de periode 1 Augustus 1938—31 Juli 1939. Ge leverd mag slechts worden, wanneer ls ko men vast te staan, dat vervanging van dondere olie door andere brandstof niet mogelijk is. Met uitzondering van de afleveringen aan ziekenhuizen en gestichten zijn de aflevering en het verbruik van huisbrandolie voor ver warming van lokaliteiten en/of voor Voor ziening van warm water vanaf heden ge heel verboden. Ziekenhuizen en gestichten komen slechts dan voor huisbrandolie in aanmerking, indien vervanging van huis brandolie door kndere brandsotf niet mo- gelijk is. Aan spoor- en tramwegen, autobusdiensten, zoomejie rivier- en binnenvaart mogen de on dernemingen slechts afleveren de hoeveelheden, welke door den inspecteur-generaal van het verkeer of de door het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart aangewezen in stantie worden vastgesteld. In het algemeen zal door deze instanties voor het vervoer van goederen te land slechts ver gunning tot aflevering van donkere olie worden gegeven, indien de te vervoeren goederen voor het economisch leven van vitaal belang worden geacht. Vorenbedoelde goederen zijn in de eerste plaats levensmiddelen, brandstoffen, geneesmid delen, veevoeder en meststoffen; de inspecteur- generaal van het verkeer is bevoegd ook voor het vervoer van andere goederen vergunning tot aflevering' van donkere olie te doen verleenen. De vergunningen tot aflevering van donkere olie voor de rivier- en binnenvaart worden verleend door secretariaten en agentschappen van de bevrachtingscommissies; bij elk onthef- fingsbewijs wordt een bon gevoegd, vermeldende de hoeveelheid donkfre olie, die aan den kapi tein van een motorsleepboot of den schipper van een motorschip mag worden afgeleverd en door dezen verbruikt. De secretariaten en agent schappen houden aanteekening van de ver leende ontheffingen en de toegekende hoeveel heden. Aan alle overige verbruikers, die donkere olie niet door andere brandstof kunnen vervangen, mag door de ondernemingen, bedoeld in de in den aanhef genoemde beschikking, niet méér worden afgeleverd dan 30 procent van de hoe veelheid welke de verbruikers hebben ontvan gen in de overeenkomstige kalendermaand van de periode 1 Augustus 1938—31 Juli 1939. Voor alle verbruikers geldt, dat geleverd mag worden een rantsoen van hoogstens een week, met dien verstande, dat aan verbruikers, wier weekrantsoen minder dan 200 L. bedraagt, een maximum-hoeveelheid van 200 L. per levering mag worden afgegeven, onder voorwaarde, dat het rantsoen voor een overeenkomstig langeren tijd zal gelden. De directeur van het'Rijksbureau voor Aard olieproducten is gemachtigd voor vitale belan gen op bovengenoemd percentage extra toewij zingen te geven. Verbruikers, die nog over voorraad beschik ken en op grond van het vorenstaande tot het verbruik daarvan gerechtigd zijn, zullen de grootst mogelijke zuinigheid volgens het hier voor bepaalde moeten betrachten. Aan zulke verbruikers mag niet worden geleverd. Voorraden donkre olie, aanwezig in tanks, vaten, bussen of anderszins bij houders, die vol gens het hiervoor bepaalde niet voor t gebrui ken van donkere olie in aanmerking komen, alsmede voorraden, welke zich elders bevinden, voor zoover niet dienende tot aflevering aan verbruikers, aan welke volgens bovenstaande regeling mag worden geleverd, zullen ter be schikking moeten worden gehouden. Er zijn maatregelen in voorbereiding om deze voor raden te vorderen. Bovenstaande regeling geldt voor levering aan verbruikers, ongeacht of dit rechtstreeks door ondernemingen of via wederverkoopers (han delaren) geschiedt. De commissie burgerbevolking verzoekt ons Het volgende mede te deelen: „Nagenoeg alle geëvacueerden uit de op last van den opperbevelheb ber van Land en Zeemacht ontruim de gebieden zijn thans in hun woon plaatsen teruggekeerd. Ook de ge stichtsbevolking heeft de door haar verlaten inrichtingen weer betrok ken. De door den opperbevelhebber bevolen evacuatie kan hiermede als beëindigd beschouwd worden. Met groote erkentelijkheid memoreert de commissie de medewerking, welke zij bij de voorbereiding en uitvoering der evacu atie allerwege heeft mogen ondervinden. Wel zeer in het bijzonder gaat haar dank uit naar de autoriteiten en ingezetenen der vluchtoorden, die zonder uitzondering de geëvacueerde bevolking een ontvangst hebben bereid, de beste Nederlandsche tra- dities waardig. Tot groote voldoening stemt ook, dat het vervoer der geëvacueerden. ondanks drei gend gevaar, vrijwel zonder ongelukken is verloopen. Door den gang der krijgsver richtingen hebben de transporten over de groote rivieren hunne bestemming niet kunnen bereiken. Nochtans is ook hier, dank zij de medewerking van gemeentebesturen en bevolking, binnen het kader van het mogelijke, nog een redelijke huisvesting verkregen kunnen worden. Een van de commissarissen afvoer bur gerbevolking, heeft van de geëvacueerden gezegd: De Voorzienigheid heeft over hen gewaakt. De commissie maakt dit woord tot het hare. Het verloop had zoo geheel anders kunnen zijn. Daarvoor past ons allen groote dankbaarheid. Brandstoffen voor particulier gebruik zijn thans nog niet in distributie. Kolenhandelarer. mogen aan particulieren echter geen brand stoffen verkoopen, tenzij de kooper in het be zit is van een bewijs, hem verleend door een distributiekantoor. Deze bewijzen worden ver leend aan hen, die geen gasaansluiting heb ben en dus genoodzaakt zijn op een fornuis of kachel te koken. Zij die geen fornuis of kachel hebben, doch bijvoorbeeld wel een haard, welke niet voor het koken van eten is ingericht, kun nen thans geen kolen krijgen. De verstrekte bewijzen geven recht op een halven hectoliter brandstoffen per week. De industrie valt niet onder deze regeling en kan de normale hoeveelheden kolen vrij krijgen. De verkoop van petroleum is thans weer vrij, doch binnen enkele dagen zal hiervoor een re geling in werking treden, welke er op neer komt, dat alleen zij, die geen andere kookge- legenheden hebben dan petroleumstellen, pe troleum kunnen krijgen. Tijdens de bekende autoraces van Indiana polis ovej- 500 mijl, waaraan 33 wagens deelna men, is de Argentijnsche coureur Raoul Riganti verongelukt. Zijn Maserati sloeg om en Riganti werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. HEILIGE WEG 39-43 - A'DAM A, i. vuI MADE LOGIES M ONTBIJT f 2.— Prima Holl keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL ll^ I WW WW WW UI lil 11 TI I 7 Stand op Vrijdag 1 uur njn.: 765,1 Vorige stand 764,6 Zonsopgang 5.24 Zonsondergang 21.52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1