LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen STAD De situatie in Vlaanderen Duitsche nota aan Parijs Mogelijk uitstel van belasting |inmi!iiiiiii!i!iii!niitiiiiiii!iiniiinniiiinnin)nniiittiiniin!fii!iimtniin!i!ininiiiiniiii!itiiiiiiiiiiiinii!inm!§ VRIJDAG 31 MEI 1940 Wie zoekt* die vindt! Een carrier met een tandem variatie ORGELCONCERT IN DE GROOTE KERK Door George Robert IJMUIDEN De werkloosheid iets gestegen Verdachte „Geschenken" un DE HOOFDSTAD AANKOOP VAN VRACHT- AUTO'S EN MOTORRIJTUIGEN Aanslag op de Weesper burgerij Roode Kruis boekt een schitte rende overwinning Geweifeld bij het oversteken Telefoon kwartieramt Het Fransch-Britsche leger praktisch vernietigd Beethovenavond in het Concert gebouw AARDAPPELENZIEKTE Over mishandeling van krijgs gevangenen in Frankrijk Afscheidswoord dat tot het hart spreekt Periodieke verloven Enkele nadere bepalingen Onder zand bedolven Een arbeider gedood, een ander gewond Aanslag in overeenstemming met eventueel gewijzigden finan- cieelen toestand Noorsche houtuitvoer naar Duitschland Hendrik de Man bleef Koning Leopold trouw Oorlogsschade aan gebouwen Ernstige botsing te Losser Flikkerlicht bij onbewaakten over weg werkte niet Voorschot bezoldiging Voor gezinnen van militairen, die niet hier te lande zijn BETALING VAN GOEDEREN EN DIENSTEN Technische Hoogeschool Tijdstip wordt nader bekend gemaakt iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiitiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii De bpnzineregeling heeft veel menschen een spaak in het wiel gestoken en anderen heel wat hoofdbrekens bezorgd. Maar d«ze regeling heeft ook haar goede zijde. En een daarvan is wel, da| zij aan vernuftige geesten voedsel geeft. Zoo was er een Haarlemsche fietsenmaker, die een oplossing zocht voor het niet-meer-kun- nen-gebruiken van zijn carrier. Er werd gezocht, geknutseld en geprobeerden de oplossing werd gevonden. Het gebeurde wel niet zoo vlug, als u het hier leest, maar het kwam er toch De motor moest vervangen worden, want op een andere vloeistof als benzine loopt een motor nu eenmaal niet. De motor ging er dus uit en in de plaats daarvan verscheen.... een tandem- staart. En eigenlijk is dit heel goed te begrijpen, want als er slechts één zadel achterbleef, dan zou de carrier nog niet vooruit komen. Om de kracht van een motor te vervangen moet men daarvoor in de plaats minstens twee mannen krachten beschikbaar kunnen stellen. Hiermede had de fietsenhandelaar dus een voortreffelijke oplossing gevonden, waarvan vele carriergebrui kers profijt kunnen hebben. Als u dus in deze dagen carriers met een „dubbele bezetting" ach terop ziet, kunt u trotsch zijn dat een Haarlem sche geest dit werk gecreëerd heeft Het is in deze dagen juist een tijd van uit vindingen. En dergelijke nuttige experimenten brengen weer een oplossing voor de velen, die met hun handen in het haar zitten hoe zij hun dagelijksche vrachtjes weg zullen krijgen. Wie zoekt, die vindt Vele luisteraars, ongeveer honderd in getal begaven zich gisterenmiddag paar de Groote St. Baaf, om het orgelconcert te beluisteren, dat gegeven werd door onzen stadsorganist George Robert. Het programma vermeldde zes stukken, waar van wij o.a. noemen: Prélude, Fugue et Varia tion, van C. Franck en Petite suite scholastique van D. de Sévérac. waarvan de deelen waren Prélude, Méditation, Prière, Cantilene melanco- lique, Fanfare fuquée. Deze beide laatste wer ken vonden wij wel het meest geslaagd. Onder de luisteraars zagen wij ook eenige Duitsche militairen, die blijkbaar groote be langstelling hadden zoowel voor hetgeen ten gehoore werd gebracht als voor het orgel zelf, Christiaan Mliller's kunstwerk. Ze stonden verbaasd, toen zij hoorden dat het orgel meer dan 5000 pijpen bevat. Ook de engelen met ba zuinen, die naast het orgel hadden post gevat, hadden hun interesse. Maar vergissen wij ons, of is het werkelijk, dat het orgel en ook de stoêlen een iétwat stöf- figen indruk maken. Een frisch aanzien zou het oog goed doen. Deze kerk en haar beroemd orgel, waarop wij, Haarlemmers, met reden trotsch kunnen zijn, verdient toch wel meer andacht, wat het schoon maken betreft. Dit echter deed aan het magnifieke orgelspel niets af. Een waar muziekliefhebber stoort zich niet aan dergelijke dingen; hij heeft slechts oor voor het schoone spel der muzen. Ook in de afgeloopen week blijkt de werk loosheid in onze gemeente een weinig te zijn gestegen. Vorige week was het cijfer gestegen van 1250 op 2603. Thans is dit cijfer weer met 57 vermeerderd en staan nu 2660 personen als werkzoekenden ingeschreven. Hiervan zijn 231 geheel werkloos. 23 gedeeltelijk en 15 zijn wer kend, terwijl 165 personen geplaatst zijn in een gesubsidieerde werkverschaffing. De werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorig jaar bedroeg 1401. Aangezien het is gebleken, dat gedurende de afgeloopen weken verschillende personen, zelfs op den openbaren weg en in café s min of meer waardevolle voorwerpen „ten geschenke" heb ben ontvangen, welke zoo goed als zeker door misdrijf zijn verkregen, verzoekt de commissa ris van politie een ieder, die iets op dergelijke wijze mocht hebben bekomen, daarvan ten spoedigste, in zijn eigen belang, mededeeling te doen aan het hoofdbureau van politie, Tibe- riusplein 1 (kamer 4), IJmuiden-Oost. Bedoelde afdeeling is voor het publiek geopend op werk dagen van 3.3012 en van 1417 uur. Zater dags van 8.30—12 uur. Door het bureau Verkeerswezen te Amsterdam wordt medegedeeld, dat ten behoeve van de Duitsche weermacht onmiddellijk noodig is een aantal vrachtauto's met een laadvermo gen van twee ton of meer. Deze auto's zullen worden getaxeerd, waarna zij door de chauffeurs naar het punt van overneming moeten worden gereden. Tevens ls onmiddellijk noodig voor taxatie en overname een aantal lichte motorrijwielen, in houd van den motor ongeveer 125 c.c. De eigenaars van bovenbedoelde vrachtauto's te Amsterdam, die deze willen verkoopen, wor den verzocht zich heden. Vrijdagavond 31 Mei, tusschen negen en tien uur, te melden aan het bureau Verkeerswezen, Overtoom 37. Dit zelfde verzoek geldt voor de eigenaars van bedoelde lichte motorrijwielen. Bij de aanmel ding aan het bureau zal worden bekend gemaakt op welk tijdstip de auto's en motorrijwielen ter taxatie moeten worden aangeboden, hetwelk vermoedelijk zeer spoedig zal zijn. de werken: Ouverture „Egmont", Vierde piano concert en Vijfde symphonie. Solist is Willem Andriessen, Gedurende vier avonden achtereen is de Weesper bevolking blootgesteld aan de aanval len, welke door het „Roode Kruis" met listig overleg waren voorbereid. De gemeente was voor dit doel in 3 wijken gesplitst en die wer den doorkruist door de voor dit doel gerequi- reerde troepenmacht, bestaande uit bestuurs leden, leden van de transportcolonne en help sters van het Roode Kruis, benevens padvin ders. Tegen dien massa-aanval is de burgerij niet bestand gebleken en waar de Roode-Kruis- troepen zich maar vertoonden, stonden de bur gers reeds gereed om van alles te geven. Het ging n.l. om -een inzameling ten behoeve van de geteistrde gebieden en bij deze gelegenheid is wel heel welsprekend tot uiting gekomen, wat er in de harten van de niet-getroffenen woont voor hun landgenooten, die aan zulke zwate beproevingen waren blootgesteld. Naar eer. der bestuursleden van het Roode Kruis ons mede deelde, is de oogst zoo groot geweest, dat twee zalen van het Graalgebouw nauwelijks voldoen de waren, om alle ontvangen goederen te ber gen. Er werd van alles gegeven: bedden en beddegoed, kleeding, zoowel oude als nieuwe, wiegen, kinderwagens, kleine meubelen, keuken gerei, kortcm te veel om op te noemen. Donderdagochtend is de eerste vrachtauto, vol geladen met de ontvangen goederen, naar het centraal inzamelingsbureau in Den Haag vertrokken en hedenochtend zou de tweede vol gen. Behalve de bovengenoemde goederen ie de burgerij ook zeer vrijgevig geweest, wat gel delijke bijdragen betreft. Zij, die toevallig niets hadden weg te geven, vroegen of ook een bij drage in geld welkom was en hoe het antwoord daarop luidde, behoeven wij wel niet te zeggen In het korte tijdsbestek is alleen in Weesp niet minder dan circa 400 voor de slacht offers ontvangen. Het kleine Weesp heeft zich weer eens van zijn beste zijde laten kennen. Donderdagmiddag stak een voetganger op den N.Z. Voorburgwal den rijweg over. zonder vol doende op het verkeer te letten. Hij weifelde juist toen er een militaire motor aankwam, waardoor hij door het voertuig aangereden werd. Hij liep een vrij ernstige hoofdwonde op, terwijl ook de bestuurder van den motor een lichte hoofdwonde kreeg. Het telefoonnummer van de afdeeling betalin gen van het Kwartieramt van de Duitsche be zetting is niet, zooals abusievelijk gemeld, 27355, maar 27555. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 30 Mei. (D. N. B.) Ten Noorden van de Somme bestaat er geen strijdbaar Geal lieerd leger meer, aldus heeft vandaag een des kundige militaire instantie tegenover het D.N.B. verklaard. Tevergeefs hebben de Éngelschen ge tracht zich naar de zee te redden. Voor het opnemen van dit verslagen leger heeft Enge land in erooten getale oorlogs- en transport schepen gereed gehouden. In een grootscheep- schen aanval heeft de Duitsche luchtmacht ook deze laatste reddingsmanoeuvre der Engelscheri verijdeld. Ieder zal zich afvragen: „Waar is eigenlijk de Britsche vloot?" Het antwoord is eenvoudig: voor de voortdurende vernietigen de slagen der Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht heeft de Engelsche vloot zich teruggetrokken in moeilijk te bereiken schuil hoeken. Ook door het lot van het Ergelsche expeditieleger op het vasteland is zij niet tot optreden te bewegen. De groote vernietigings slag tegen de Geallieerden in Vlaanderen en Artois begon tien dagen geleden. In den kortst mogelijken tijd is hij voortgezet tot volledige ontbinding der vijandelijke legers. Wat thans in dit gebied nog strijdt, zijn slechts brokstuk ken der ontbonden legers, die thans overwon nen of ontwapend zijn. Ook de tegenstand der Éngelschen aan de kust en bij Duinkerken heeft nog slechts ter. doel. de vlucht eenigszins te dekken. De onverbiddelijke vernietigingsstrijd aan de Vlaamsche kust is tevens het einde van een grooten strijd, die in de wereldgeschiedenis zijns gelijke niet heeft. Voor het eerst heeft de Duitsche weermacht in dezen oorlog tégenover een werkelijk gelijkwaardigen tegenstander ge staan en hem haar superioriteit aangetoond. Het succes heeft een krachtige en taaie actie der Duitsche troepen geëischt. Tevergeefs heb ben de Franschen getracht, naar het binnen land van Frankrijk door te breken. Vergeefsch waren hun ontlastende aanvallen aan Somme en Maas. Het Duitsche Zuidelijke front aan Somme, Aisne en Maas had een ijzeren gordijn voor den strijd op den Noordelijken vleugel ge schoven, Wanhopig hebben de Éngelschen te land gevochten. Zij zondefl deelen van hun Op Zondagavond 2 Juni zal door het Concert gebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum een volksconcert worden gegeven. Ten einde aan het verzoek van velen, die voor den in April gehouden Beethoven-cyclus geen toe gangskaarten meer konden verkrijgen, tege moet te komen, zal een Beethoven-avond wor- I den geseven. Het programma bevat de volgen- luchtmacht en lichte strijdkrachten ter zee om den Duitschen opmarseh te stuiten. Maar er is niets beslissends gedaan om de situatie te wij zigen. Van dag tot dag werd het duidelijker, dat de Éngelschen vroegtijdig het reusachtig gevaar hebben ingezien, dat hun expeditieleger op het vasteland bedreigde. Zij hebben hun bondgenoo- ten in den steek gelaten en getracht hun expe ditieleger nog bijtijds terug te trekken. Troepen echter, die onder een dergelijke wapenactie van den tegenstander gestaan hebben, troepen, die ook bij een wanhopig persoonlijk worstelen zich niet hebben kunnen handhaven tegen den aan vallenden geest en de aanvalswapenen van den tegenstander, troepen welker laatste resten nog slechts zwemmend het veege lijf konden redden en die zelfs in volle zee nog waren blootge steld aan de uitwerking- van het Duitsche lucht- wapen. dergelijke troepen kunnen voor langen tijd niet meer als bruikbaar voor het front be schouwd worden, waarop het zijn hoop gebouwd had. Dat is de toestand, waarin Engeland zijn expeditieleger terugziet. De strijd om Narvik duurt met onverminder de hevigheid voort. De Duitsche troepen hebben bergstellingen buiten de stad bezet en krijgen versterkingen. Als de numeriek sterkere tegen stander er in geslaagd is de stad zelve te bezet ten, dan beteekent dat slechts dat de Duitsche leiding nooit bereid geweest is uit prestige- redenen onnoodige offers te brengen, zooals de Geallieerden dat doen. De stad Narvik zelf is geheel verwoest, evenals de havenwerken en deelen van den Lofoten- spoorweg, zoodat de tegenstander van zijn ter reinwinst in het geheel geen voordeel heeft. De Duitsche troepen bij Narvik blijven den Éngel schen den toestand tot de Zweedsche ertsmijnen afsnijden. Tenslotte werd nog herinnerd aan den dag order van den generalissimus Gamelin bij hel begin van den grooten slag, waarin wordt ge zegd dat het lot van Frankrijk en zijn bond- genooten afhankelijk was van het resultaat van dezen slag. Thans is de slag tot een Duitsch succes geworden. Frankrijk en Engeland gaan hun onafwendbaar noodlot tegemoet. Het Kon. Ned. Meter. Instituut deelt mede: In het etmaal van 's avonds 27 tot 's avonds 28 Mei is de weersgesteldheid tusschen Hoorn en Enkhuizen kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens iets te geringe bewolking. BERLIJN, 30 Mei D.N.B.)De Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, heeft de Fransche regeering door bemiddeling der Zweedsche regeering de vol gende mededeeling doen geworden: „In den laatsten tijd stapelen zich de bij de Ri.iksregeering binnenkomende berichten op, volgens welke in Fransche gevangenschap ge raakte leden der Duitsche luchtstrijdkrachten er. valschermtroepen een behandeling onder gaan, die zoowel met de regelen van het vol kenrecht en de geldende verdragsbepalingen als met de elementairste wetten van menschelijk- heid in flagranten strijd is. Een bijzonder teekenend voorbeeldvan een dergelijke ongehoorde behandeling is het geval van den kolonel der luchtmacht Lackner, die tijdelijk in Fransche gevangenschap geweest is. üit het dienstrapport, dat hij na zijn bevrijding heeft uitgebracht en dat intusschen in de pers gepubliceerd is, blijkt, dat deze officier, toen hij, nadat zijn jachtvliegtuig in brand geraakt was, met zijn parachute omlaag sprong, door krachtig geweervuur der Fransche troepen be schoten is, dat hij na zijn landing door'Marok- kaansche soldaten op de meest brute wijze mis handeld en met beschieting bedreigd is en dat hij tenslotte met ketenen geboeid werd. Het rapport toont verder aan, dat verschei dene andere gevangen genomen Duitsche vlie gers trots hun zware verwondingen een langen weg moesten afleggen om verhoord te worden, zonder dat men hun eenige geneeskundige be handeling had toegestaan. Bij deze behandeling van gewonde Duitsche soldaten is er niet sprake van enkele gevallen, die op rekening van de willekeur en wreedheid van lagere Fransche gra den geschreven zouden kunnen worden. De Fransche gendarmes, die den Duitschen offi cier de boeien aandeden, hebben met nadruk verklaard, dat zij dat deden op uitdrukkelijke instructie van hun superieuren. In overeen stemming daarmede bewijst een in handen der Duitsche troepen gevallen geheim bevel van den generalen staf (tweede bureau) van het negende leger, nr. 1801/2 van 13 April 1940, dat de meedoogenlooze behandeling van gevangen genomen, gewonde soldaten van de Duitsche luchtmacht en de valschermtroepen volkomen overeenkomt met de bedoelingen der verant woordelijke hoogere commandoposten van het Fransche leger en dat zij den Franschen troe pen die behandeling aanbevolen hebben. Uit dit geheime bevel blijkt, dat dergelijken gewonden Duitschen soldaten in principe vooreerst geen geneeskundige hulp moet worden verleend, maar dat in de eerste plaats gebruik moet worden gemaakt van alle mogelijkheden om hun mili taire verklaringen af te persen. Vele andere be richten, waarover de rijksregeering beschikt, getuigen op gelijke wijze van de wreedheid en bruutheid, waarmede de Duitsche vlieger en valschermjager na hun gevangenneming dooi de Fransche troepen behandeld worden. Het opperbevel der Duitsche weermacht is niet bereid stilzwijgend langs deze feiten heen te gaan en de tot dusverre toegepaste groot moedige behandeling der in Duitsche gevangen- scliap geraakte Fransche vliegers in weerwil van de tegengestelde Fransche methode nog voort te zetten. Daarom kondigt de rijksregee ring hiermede de Fransche regeering aan, dat zij in het vervolg de in Duitsche handen val lende leden der Fransche luchtmacht precies naar het Fransche voorbeeld zal behandelen en dat zij voor ieder bekend geworden geval van beschieting van een in nood verkeerenden en met zijn parachute omlaagspringenden Duit schen vlieger en voor ieder geval van moord op Duitsche vliegers tot de scherpste vergelding zal overgaan, zooals dat reeds dooi- den opper bevelhebber der Duitsche luchtmacht openlijk is medegedeeld." de uitoefening van zijn functie ter zijde ston den. Aan het slot daarvan schrijft hij: .Tenslotte mijn saluut, aan U, verlofgan gers! In alle rangen heb ik U bij duizenden en duizenden in voorbeeldige orde met uw koffertjes en mandjes het station zien be treden, verlaten of passeeren of tot diep in den nacht zien wachten op de perrons bij bij het „weerzien", treurig bij het „afscheid nemen"Allen hadt ge slechts één doél één groot verlangenj naar huis. Nu is alles voorbij en velen uwer zijn reeds met „groot verlof" vertrokkenMaar ik moet iets wegslikken van verdriet als ik denk aan hen, die nimmer meer „met verlof' huiswaarts zullen gaanGod schonk U „onbepaald ver lof" naar het Vaderhuis. En nimmer zult ge terugkeenen in het rumoer der groote stad of in de vredige stilte van uw door de lentezbri goudovergoten dorpjes in de wijde, wijde vlakteMet ontroering sta ik in gedachten met uw vrouwen, kinderen, broeders, zusters en verloofden aan uw graven gij die voor het vaderland uw soldatenpücht hebt vervuld... Mijn mede-strijdmakkers, trouwe kameraden! ..Rust zacht! Rust in vrede"! „Tot wederziens* „Tot het groote appèl Dr. J. G. Imhof, die als reserve-majoor den post van stationscommandant te Utrecht be kleedde, heeft deze functie neergelegd en nu een hartelijken afscheidsgroet gericht tot het spoorwegpersoneel en de militairen, die hem in Bij het toekennen der periodieke verloven moet het volgende in acht worden genomen: le. Voorshands wordt uitsluitend verlof ver leend aan hen, die stellig op den avond van den reisdag voor het invallen van de duisternis hun haardsteden kunnen bereiken. Aan hen, voor wie dit niet het geval is, kan tegelegenertijd, zoodra de vervoersomstandigheden verbeterd zijn, een evenredig langer verlof worden toege kend. 2e. Met verlof kan worden vertrokken des morgens na het morgenappel van den reisdag (d.i. de dag voorafgaande aan den eersten ver lofdag). Het vertrek met verlof per trein moet door de betrokken commandanten zoodanig worden geregeld, dat het vervoer over zooveel mogelijk treinen van de gewone dienstregeling wordt verdeeld, aangezien extra militaire treinen niet kunnen worden beschikbaar gesteld. Dienstregelingen van het wederom in gebruik gestelde gedeelte van het spoorwegnet zijn op de stations verkrijgbaar. 3e. Van verlof moet worden teruggekeerd op zoodanig tijdstip, dat in den avond van den tweeden verlofdag het kantonnement voor het invallen van de duisternis moet zijn bereikt. 4e. Rekening houdende met het gestelde on der le moeten gehuwden het eerst voor perio diek verlof in aanmerking worden gebracht. 5e. Het aantal militairen, dat dagelijks bij de onderdeelen met periodiek verlof afwezig is, dient ongeveer gelijk te zijn. 6e. De kantonnements- en garnizoenscom mandanten dienen zorg te dragen voor de handhaving van de orde op de stations, daar behoudens een enkele uitzondering geen stationscommandanten en stationswachten aan wezig zijn. Zij treden zoo noodig in overleg met den betrokken stationschef ten aanzien van de vervoermogelijkheden. 7e. Naar plaatsen in het buitenland en bui ten het bezette gebied in Nederland kan geen verlof worden verleend. 8e. Aan hen, die gebruik moeten maken van openbare middelen van vervoer moeten de voorgeschreven vervoerbewijzen worden ver strekt. Voor het overige blijven van kracht de be palingen in de punten 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 16 en 17 van legerorder 1940 no. 38. Donderdagmorgen was 'n aantal werklieden be zig met zandgraven nabij Oldenzaal. Er ontstond een zandverschuiving met het gevolg, dat twee mannen onder de neerstortende massa werden bedolven. Een hunner, de 30-jarige H. N„ werd levenloos onder het zand te voorschijn gehaald. Het tweede slachtoffer, G. S„ werd met een ge broken been en gebroken ribben, naar het zie kenhuis te Oldenzaal vervoerd. Voor de heffing van de belastingen naar het inkomen en het vermogen over het belastingjaar 1940-41, kent de wet een groote beteekenis toe aan den toestand van 1 Mei 1940. De gebeurtenissen der laatste weken zullen echter oorzaak zijn, dat aanslagen, op dien toestand gegrond, dikwijls het be drag, dat de belastingplichtige bij zijn tc- genwoordigen financieelen toestand kan op brengen, zullen overtreffen Te dien opzichte bestaat evenwel met betrek king tot verschillende deelen des lands en ver schillende belastingplichtigen, allerminst gelijk heid, terwijl ook nog niet kan worden overzien, wat de toekomst zal brengen. Staat dus eener- zijds vast, dat volledige uitvoering van de te genwoordige wettelijke voorschriften niet gera den is, anderzijds blijkt, dat voorshands hun werking slechts kan worden getemperd door maatregelen die een voorloopig karakter dragen. Deze overwegingen leiden er toe, dat in beginsel de bepalingen der wet toepassing blijven erlangen, doch dat voorloopig door middel van een renteloos uitstel van beta ling, gegrond op artikel 17 der wet op de invordering van 's Rijks belastingen, het op te brengen bedrag met den gewijzigden fi nancieelen toestand van den belasting plichtige in overeenstemming wordt ge bracht. De inspecteurs zijn daarom aangeschreven om de voorbereiding van de aanslagregeling niet al leen te richten op het verkrijgen van gegevens, noodig voor een strikte toepassing van de wet, doch tevens op het verkrijgen van gegevens ter vaststelling van het bedrag dat redelijkerwijs geacht kan worden bij den gewijzigden toestand te passen. Bij het vaststellen van den voor- loopigen of definitieven aanslag zal dan voor het verschil uitstel van betaling worden ver leend, bij een op het aanslagbiljet te stellen aanteekening luidende: Voorloopig uitstel voor f Doch ook nadat een voorloopige of defi nitieve aanslag reeds is vastgesteld, kan de inspecteur, hetzij ambtshalve, hetzij op ver zoek van den belanghebbende, nog uitstel van betaling verleenen of het bedrag waar voor uitstel is verleend, verhoogen, anderzijds kan het uiteraard ook gerechtvaardigd zijn. dat een reeds verleend uitstel geheel of ten deele wordt ingetrokken. OSLO, 30 Mei (D.N.B.) Het Noorsche tele- graafagentschap meldt, dat op uitnoodiging van en onder leiding van de autoriteiten van den rijkscommissaris besprekingen zijn gevoerd met de bevoegde Noorsche instanties over den uitvoer van hout en producten der Noorsche houtveredelings-industrie naar Duitschland. De onderhandelingen leidden tot een overeenkomst die de toekomstige werkzaamheid der houtver- edelingsindustrie veilig stelt. Verdere bijzonder heden zullen binnenkort in Berlijn besproken worden. Naar wij uit Belgische kringen te Den Haag vernemen, staat het vast, dat de socialistische leider, Hendrik de Man mede tot de minderheid behoort van den Belgischen ministerraad, en I zijn Koning trouw ter zijde heeft gestaan in de tragische uren, waarin het lot van een groot jdeel van het Belgische land en het Vlaamsche f volk beslist werd. Hij verklaarde zich niet oneens met het besluit tot capitulatie. De commissie oorlogsschade deelt mede, dat I eigenaren, wier bebouwde eigendommen door [oorlogsschade zijn getroffen, zioh vóór 2 Juni |a.s. dienen te wenden tot: a. Den notaris, die de laatste hypotheekacte Ige passeerd heeft, wanneer zij van een particu- |lier hypotheek hebben gekregen. b. Tot de desbetreffende hypotheekbank, le vensverzekeringsmaatschappij of pensioenfonds, [indien zij *van een dezer instellingen hypotheek aebben gekregen. c. Tot den burgemeester hunner gemeente, in dien zij op hun getroffen eigendommen geen ■hypotheek hebben. Op den onbewaakten overweg te Losser had een botsing plaats tusschen een autobus van den ondernemer J. L. uit Losser, bestuurd door den chauffeur Fr. B. en een electrische lorrie, komende uit de richting Bentheim, waarop een viertal Duitsche militairen was gezeten. De botsing was zoo hevig, dat twee der mi litairen van de lorrie geslingerd werden en be wusteloos op den berm van den weg bleven lig gen. Een arts uit Oldenzaal, die onmiddellijk ge waarschuwd werd, verleende de eerste hulp. Van den autobus werden enkele ruiten vernield, waardoor een aantal inzittenden bloedende ver wondingen opliepen. Het uitzicht is op de plek van het ongeval be trekkelijk goed en de oorzaak moet dan ook waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat het lichte gewicht van de lorrie niet in staat is geweest de flikkerlichten bij den overweg in werking te stellen. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft besloten, dat, op daartoe gedaan verzoek van de hier te lande verblijvende ge zinnen van militairen van land- en zeemacht, die zich niet hier te lande bevinden of wier verblijfplaats onbekend is, mede ook ingeval onzekerheid bestaat of zij nog in leven zijn, maandelijks, te beginnen met de maand Juni 1940, een voorschot op de bezoldiging kan worden uitbetaald ten bedrage van 2/3 gedeel te van het maandelijksch bedrag der bezoldi ging, met inbegrip van alle vaste toelagen, alsmede de kindertoelage, zooals dit was vol gens den laatstelijk betaalbaar gestelden trac- tementsstaat of een daarmede overeenkomend betalingsstuk, zulks tot een maximum van f 600.— per maand. Door de uitbetaling van zulk 'n voorschot zal 'n gelijk bedrag van de bezoldiging der betrokken militairen zijn ge kweten. Voor zooveel de militairen der zeemacht be treft, wordt onder „bezoldiging" verstaan de bezoldiging voor plaatsing aan wal buiten de keerkringen. Het gebouw voor Mijnbouwkunde der Tech- I nisclie Hoogeschool te Delft, dat gebruikt wordt voor vluchtelingen uit Rotterdam, zal weer worden ontruimd. Van 1 Juni af kunnen de i studenten hun studie in dit gebouw hervatten. De Duitsche militaire autoriteiten maken be kend, dat geldige bewijzen voor verrichte dien sten of geleverde goederen, door de Duitsche troepen of de Duitsche militaire overheden af gegeven, te gelegener tijd betaalbaar gesteld zullen worden. Het tijdstip der betaalbaarstel ling, alsmede de adressen der militaire admi nistraties met de betaling belast, zullen ter openbare kennis worden gebracht. Den bezitters van deze bewijzen wordt daarom verzocht, tot dat tijdstip geduld te hebben. Het heeft geen zin, zich thans voor de betaling van deze bewijzen tot de Duitsche administraties of N^erlauchciie bestuursinstellingen te wenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4