TOONEELLYCEUM óian. owza è&dve&t&e\de\s- Brandstoffen voer de steenindustrie De plannen van Verkade, Van Dalsum en Briels gaan door A. Folmer, voorzitter van den Haagschen Armenraad Eén uit velen DE BRABANDER GAAT WEER TER BEEVAART Restaurant DORRIUS Stichting Zuid-Holland 1940 SNEL REPATRIEEREN DER AMERIKANEN Roosevelts boodschap over de defensie Hansson gerust over Zwedens lot Merkys over toestand in Wilna-gebied Kerkelijk Leven ZATERDAG 1 JUNI 1940 Academische examens WAT DOET GE LIEVER? N.V. Bouwkas „ROHYP", A'dam-C., Spuistr. 219-221 Wij luisteren naar Massaal bezoek blijft echter nog achterwege WEGEN, BRUGGEN EN VEERDIENSTEN STEUN AAN BONTBEDRIJVEN Koninklijke Nederlandsche Toon- kunstenaars-Vereeniging Ook voor de „Washington" is om bescherming gevraagd Moderne oorlog maakt sterker bewapening noodig Italiaan op Malta gearresteerd Oorlogszuchtige taal der „Relazioni Internationali" De Duitsche bezetting in Denemarken Toespraak van den bevelhebber der bezettingstroepen Priesterjubilea H. H. WIJDINGEN IN HET BISDOM BREDA BENOEMINGEN IN HET BIS DOM DEN BOSCH GEEN AUDIËNTIE Dispensatie in vasten- en ont- houdingswet in het bisdom Breda Audiëntie St. Josephstudiehuis Tilburg CRICKET DE INDEELING VAN DE COMPETITIE Programma voor Zondag a.s. GEEN PETROLEUM VOOR KAMPEERDERS MARKTEN s S. iJ»-» i, Kort vóór het uitbreken van den oorlog in ons land hebben we uitvoerig bericht gegeven over de plannen van Eduard Verkade, Albert van Dalsum en Oarel Briels ten aanzien van een Tooneellyceum in de hoofdstad onder het motto: breng het tooneel tot de jeugd. Briels. de zakelijke leider, stelde de uitvoering der plannen afhankelijk van een te houden enquête in onderwijskringen over de al dan niet wen- schelijkheid. Deze enquête heeft thans plaats gehad. Tus- schen 600 a 700 personen zijn de toen weer gegeven vragen voorgelegd en de uitkomst dezer enquête moet de ondernemers krachtig gesterkt hebben in hun plannen. Thans zal dus, ondanks den onspoed der tijden, verder gevolg worden gegeven aan het plan tot oprichting van een tooneellyceum en met een kleine kern spelers zullen modelvoor stellingen voor de jeugd worden voorbereid. Tengevolge van de gebeurtenissen op 10 Mei j.l. is een bericht omtrent, de op 9 Mei j.l. gehou den vergadering van den Armenraad achterwege gebleven. In die vergadering werd de heer J. R. Snoeck Henkemans, die sinds de instelling van den Ar menraad in 1913 voorzitter was, bij zijn vertrek gehuldigd, onder meer door den waarnemenden voorzitter, den heer L. Buurman, wethouder van Sociale Zaken en den secretaris, mr. H. M. L. H. Sark. In zijn plaats werd gekozen tot voorzitter, de heer Anth. Folmer, oud-directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling en bestuurslid van den Armenraad. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten mej. A. H. Oldeboom, Gla- nerbrug en J. Douma, Britsum. AMSTERDAM. In de op 31 Mei gehouden doctorale examens pharmacie gelieve men den naam van de als geslaagd opgegeven mej. A. H. W. Ekels te vervangen door mevr. A. H. W. van AmstelEkels. Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? Hooge Hypotheek-rente betalen of het rente-bedrag gebruiken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen by de „Wij zijn verliefd op elkaar, dat is alles". Een eenvoudig, blondlokkig meisje ant woordde dit aan vele vragers, in de dagen voor haar huwelijk met Prins Wilhelm van Pruisen, nu juist zeven jaar geleden. De goede stad Bonn stroomde uit om getuige te zijn van het geluk van twee jonge men- schen: de kleine Dorothea von Salviati, het meisje uit de Coblenzsirasse, dat nu het leven inging aan de zijde van haar Prins, die als de geschiedenis geen anderen Loop had genomen, ooit Keizer Wilhelm IV was geweest, maar die thans om haar van zijn eerstgeboorterecht afstand deed. Duizenden kwamen in den zoelen avond, van 2 Juni 1933 onder de bloeiende kastanjes van de Coblenzstrasse bijeen, waar de kameraden van den jongen Prins, studenten van Keu len en Bonn, hem een feestelijken groet brachten met fakkellicht en taptoe. Op de stoep van de meisjeswoning stond het jonge paar en plechtig zong men hun toe: „Ich bete um die Macht der Liebe Want deze twee flinke, jonge menschen vertolkten het ideaal van jong Duitsch- land, dit liefdeshuioelijk sprak tot alle har ten. En als de kameraden haar vroegen nooit haar echtgenoot terug te houden als zijn plicht jegens het vaderland hem riep, zeide zij dapper: „Dat beloof ik!" Zeven jaren heeft hun geluk geduurd, hebben zij geleefd en gewerkt voor elkan der en voor hun kinderen op het landgoed in Silezië. Tot het vaderland riep en het zwaarste offer gebracht werd; de couran ten hebben zijn doodelijke verwonding op het slagveld bericht1 en thans de bijzetting van zijn stoffelijk overschot te Potsdam. Dorothea von Salviati is alleen achter ge bleven, het sprookje van haar leven nog slechts herinnering „Wij zijn verliefd op elkaar, dat is al les". Zoovele jonge menschen heeft dit saamgebracht en voor het leven verbonden. Zoovelen ook, die in deze donkere dagen voor het leven gescheiden zijn, hier en ginds; meisjes en vrouwen, die achter bleven, hun jongens, hun mannen gevallen voor hun land, dat leven zou, ook al moes ten zij er om sterven. Een zwarte Mei voor hen ondanks zon en zoelte, ondanks het jubeljonge leven alom, een zwarte Mei in al de harten, die rouwen en waar geen ver troosting van menschen baat. Maar het leven gaat verder. En rondom bloeit weer nieuw geluk. De macht der liefde verbindt weer zoovelen, die vol ver trouwen en illusies in de toekomst zien. Jonge menschen, die de handen ineen slaan, den blik vooruit. Het leven is mild en de Lente zoo goed en zij zijn verliefd op el- aar, dat is alles. Ter voorkoming van vertraging en klachten ver zoeken wij onzen adverteerders er rekening mede ie houden, dat alle adverteniiën naam en adres van den steller moeien bevatten en adverteniiën onder no. of leiier niet meer worden opgenomen. ZONDAG 2 JUNI JAARSVELD 414.4 M. 8.00 NCRV, 12.00 AVRO, 5.00 NCRV 7.00 tot sluiting AVRO In een korte mededeeling werd dezer da gen reeds erop gewezen, dat het bezoek aan de talrijke Brabantsche genade-oorden, dat in andere jaren vooral in de maand Mei zijn hoogtepunt vindt, dit jaar onder den druk der gebeurtenissen gedurende eenige dagen geheel was uitgeschakeld, doch spoe dig geleidelijk herstel begon te vertoonen. Nauwelijks was het oorlogsgeweld in razend tempo over het Brabantsche land heenge gaan. of de oude geest en de door een langè historie gevormde liefde der Brabantsche bevolking voor de veelal eeuwenoude ge nade-oorden deden hun onvervreemdbare rechten gelden. Tijdens de verloopen eeuwen is het meer ge beurd, dat onder den druk der staatkundige gebeurtenissen stagnatie in de beêvaartsgangen van het geloovige volk intrad. Maar steeds weer opnieuw herleefde de drang van het volk naar zijn beminde pelgrimsplaatsen, waar reeds vele voorgeslachten neerknielden; zelfs, na iedere onderbreking, kort of lang, waren de tientallen devotiegangers honderdtallen en de honderd tallen duizendtallen geworden. Diep, zeer diep in het verleden ligt het ont staan van menig Brabantsch devotie-oord. Tot óf alleroudste behooren O. L. Vrouw van Han del, de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, het Wonder van het H. Bloed te Boxmeer, O. L. Vr. van Meerveldhoven, om er slechts enkele te noemen. Naast deze zijn er vele andere van ouden datum, Uden, Katwijk a.d. Maas, Elshout, Om- «nel, Tilburg, enz. en nieuwere uit den jong- sten tijd, als b.v. Mariahout. Onder gewone omstandigheden gaan naar deze oorden de Brabantsche pelgrims in groo- ten getale op, veelal in den vorm van georga niseerde bedevaarten. Groepen van vele hon derden, vaak met de dorpsmuziek voorop, trek ken van verren afstand naar de devotieplaatsen. Van dit alles is thans uiteraard nog geen sprake. Het massale bezoek blijft nog ach terwege. Het heeft thans een meer indivi dueel en familiekarakter aangenomen, wat intusschen niet wegneemt, dat dag na dag in de genadeplaatsen een toenemend bezoek kan worden geconstateerd. In de devotie oorden zelf blijven de luisterrijke processies en optochten vooralsnog weg van de stra ten en de pleinen. Geen wapperende banie ren en vanen geven kleur aan het dorps beeld. Maar in de kapellen en bedehuizen knielen bij honderden de pelgrims neer en storten hun gebeden. Men kan moeilijk ontkennen, dat de Brabant sche bedevaartsvlekken in dit tijdsgewricht van geweldige wereldgebeurtenissen het symbool zijn van diepe contrasten. Terwijl in de hooge luchten de vliegtuigen met zwaar geronk zich voorwaarts bewegen, terwijl radio en nieuws bladen vervuld zijn van de bruisende opeenvol ging der schokkende feiten, schijnt hier, in de schaduwen der oude devotiekapellen, de rust nóg intenser, de vrede nóg weldadiger te zijn dan ook zonder oorlogsrumoer reeds het ge val is. In hoeverre in den loop van den zomer het thans meer persoonlijk georiënteerde bezoek aan de pelgrimsplaatsen weder meer massale en georganiseerde vormen zal aannemen, moet wor den afgewacht. Er zijn verschijnselen, die erop zouden kunnen wijzen, dat dit wel zal kunnen geschieden. Hier kan met name worden gedacht aan de voet- en rijwielprocessies. Intusschen had de laatste tien a vijftien jaar het pelgrimswe zen zich ook in toenemende mate op het auto- en autobuswezen ingesteld. Onder den invloed der benzinebeperking zal men deze vervoermid- lelen evenwel moeten missen. Aanvullende lijst van mededeelingen over den toestand van wegen, óver bus- en veer diensten en stoomvaartlijnen, ons medegedeeld door den Kon. Ned. Toeristenbond ANWB. Veren en Stoomvaartlijnen Amerongen Pontveer Eek en Wiel geheel normaal. Arnhem: het groote veer begint des mor gens om 5 uur te varen: in verband met het verbod om zich 's avonds na 11 uur op straat te bevinden wordt de dienst 's avonds uiterlijk om 11 uur gestaakt. Een dienstregeling is er niet. Men vaart over en weer zooveel men kan. Vrachtauto's worden toegelaten van 6 tot uiterlijk 6.30 met gewicht tot hen hoogste 10 ton. Voetgangers f 0.03, voetganger met rijwiel 0.05, auto f 0.25 (chauffeur inbegrepen, vrachtauto f 0.50 (chauffeur inbegrepen). Mo tor, driewieler, paard en kar f 0.10, paard en wagen tezamen f 0.25. Doornenburg: De veerdienst naar Pannerden is vanaf Donderdag 30 Mei weder hervat voor alle verveer tot een maximum gewicht van 8 ton. Dienst van des morgens 5 tot 23 uur. Olst: Het verkeer over het pontveer is thans weder normaal. Wegen Blokzijl, Brouwershaven, Burgh, Driewegen, Dubbeldam, Roermond, Schoonhoven, Sittard en Veere: alles normaal. Leiden; Van het rijwielpad langs den Haag- weg vanaf café de Vink in de gemeente Voor schoten tot aan Leiden liggen de tegels los. waardoor gaten zijn ontstaan. i Bruggen. Epe: De noodbruggen over het kanaal. Die ren, Apeldoorn, Hattem, zijn goed voor rij- en rijwielverkeer. Hasselt: De brug kan met auto's worden bereden. Zij is voor scheepvaart niet draaibaar. Kleine schepen kunnen er onder door varen. De bond van bontbedrijven in Nederland heeft een hulpactie ingezet om te komen tot doeltreffenden steun aan die leden, wier be drijven door den oorlog zijn getroffen. Het be stuur doet een' beroep op alle leden om hun voorraad op te nemen en te bepalen, "wat zij eventueel kunnen missen. Het is de bedoeling van het bestuur de bin nengekomen goederen gelijkelijk te verdeelen onder diegenen, waar noodzakelijk steun ge boden is. Gaven kunnen worden gezonden aan den heer C. J. Bakels, laan van Meerdervoort 22, 's-Gravenhage. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Naar wij vernemen hebben de samenwer kende arbeiders-organisaties in bovengenoemde industrieën zich een dezer dagen gewend tot de Departementen van Economische en. Sociale Zaken, met een schrijven, waarin zij de aandacht van de (waarnemend) Hoofden dezer Departementen vestigen op een toene mend en zelfs een dreigend tekort aan brand stoffen als steenkolen voor het stoken van ring-, vlam- en zig-zag-ovens, alsmede brand stoffen als steenkolen en stook-olie voor loco motieven en olie-motoren en benzine voor kracht-voertuigen. Zij wijzen op het gevolg van een tekort dat binnen zeer afziënbaren tijd leiden kan tot dooven der ovens en stopzetten der productie, en daardoor werkloosheid onder de arbeiders in de industrieën van baksteen, dakpannen, gresbuizen. draineerbuizen. Mede met het oog hierop en op den herop bouw van Nederland verzoeken de besturen de zer arbeiders-organisaties deze industrieën wel van de benoodigde brandstoffen te willen voorzien. In overleg met de commissie voor de oor logsschade en met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft de Commissaris dei- Koningin in die provincie op Donderdag 30 Mei IJ. de „Stichting Zuid-Holland 1940", in het leven geroepen. De stichting heeft tol doel met de nader te harer beschikking te stellen middelen het herstel van het be drijfsleven in de provincie 25cid-HcHland te bevorderen en daarvoor tegemoetkoming te geven in de materieele oorlogsschade, geleden in de verschillende gemeenten in de provincie. De gemeente Rotterdam valt buiten de bemoeiingen der stichting; aldaar is de stichting Rotterdam 1940 tot gemeld doel werkzaam. Het beUuur dex stichting wordt gevormd door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland Jhr. mr. dr. H. A. van Kaxnebeek en de leden van Gedeputeerde Staten dier provincie mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. J. J. R. Schmal en C. G. Roos. Mr. Bol sius treedt op als vice-voorzitter van het be stuur. Het bureau der stichting, bestaande uit dr. A. H. Günther en mr. H. F. Torringa, is ge vestigd in het gebouw van het provinciaal be stuur. Adres Stichting Zuid-Holland 1940, Korte Voorhout 9 te 's-Gravenhage. De 65e algemeene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeniging, die op 8 en 9 Juni a.s. te Haarlem zou worden gehouden, is tot nader order uitgesteld. WASHINGTON, 1 Juni (D.N.B.). Het departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat den oorlogvoerenden regeeringen verzocht is, het s.s. „Washing ton" dezelfde bescherming toe te staan als het s.s. „President Roosevelt", dat van daag te Galway zou aankomen. De nadruk wordt er op gelegd, dat het s.s. „Manhattan" morgen voor zijn waarschijnlijk laatste reis van Genua vertrekt en geheel met terugkeerende Amerikanen bezet is. Alle Ame rikanen, die niet op de „Manhattan" zijn af zij, die thans tot terugkeer besluiten, hebben aan wijzing gekregen zich naar Bordeaux te bese ven, waar zij door de „Washington" aan boord worden genomen. Men wijst er op, dat dit schip wellicht niet naar Genua zal doorvaren. In een andere verklaring van het departe ment wordt gezegd, dat „morgen, na het ver trek van de „Manhattan" zeer weinige Ameri kanen die willen terugkeeren zich in Italië, de Balkanlanden en de Levant zullen bevinden." Wanneer echter de Amerikanen, in Zwitserland of andere landen willen terugkeeren, biedt de „Washington" hun de laatste gelegenheid. Voorts werd medegedeeld, dat alle Ame- rikaansche passagiers- en koopvaardijsche pen in de Middellandsche Zee thans op de thuisreis naar de Vereenigde Staten zijn. Het zijn de passagiersschepen „Pre sident Hardison", „Exchorda" en „Excam- bion", alsmede twintig vrachtschepen. WASHINGTON, 1 Juni. (D.N.B.) In zijn Vrijdag gepubliceerde bewapeningsboodschap de tweede sedert het Duitsche binnen rukken in België verklaart president Roo sevelt, dat de bijna ongelooflijke prestaties der luchtmacht en van de gemechaniseerde troepen gedurende de afgeloopen veertien dagen en de mogelijkheid van een verdere ontwikkeling een sterkere bewapening der Vereenigde Staten noodig hebben gemaakt. Niemand kan nauwkeurig zeggen, wat de toe komst zal brengen. Daarom verlangt verstandig beleid, dat de landsverdediging veiliger gemaakt wordt. Het marinecommando heeft op grond van zorgvuldige constateeringen in de laatste weken dringend verzocht het Congres nog vóór zijn verdaging nieuwe machtigingen voor te stellen. Belangrijk is vooral de onverwijlde uit breiding der productiemogelijkheden, voor moge lijke noodgevallen en de opvulling van bestaande leemten. Daartoe behoort ook de opleiding van jongemannen in nijverheid, leger en marine. De tijdsfactor is gewichtig, want de Europee- sche ervaring heeft geleerd, hoe noodlottig het is, wanneer men met productie en opleiding wacht, tot de vijandelijkheden beginnen. Zonder de mogelijkheid van productie en van het ge bruik Van volledig opgeleide menschen in de oorlogsindustrie en in alle takken der defensie is een verdediging in komende kritieke dagen niet mogelijk. Roosevelt verklaart geen nauw keurige getallen te noemen en dat over te laten aan de ontwerp-begrootingen van het leger, doch hij zegt, dat er sprake zal zijn van een groot bedrag; n.l. meer dan een milliard dollar, dat in het belang der nationale veiligheid moet worden toegestaan. Tenslotte vraagt hij van het Congres machtiging om zoo noodig de nationale garde te kunnen oproepen. MALTA, 1 Juni (Stefani)Enrico Mizzi, de leider van de Italaansche afdeelng van de nationalistische partij in den boezem van den regeeringsraad is gearresteerd en geïnter neerd. Het bekende Italiaansche politieke tijdschrift „Relazioni Intemationali" schrijft over den toestand in het Middellandsche Zeegebied: „Wanneer het Italiaansche volk aanspraak maakt op de Middellandsche Zee, dan eischt het niet slechts zijn historisch, maar ook zijn na tuurlijk recht. De politieke en militaire macht van Italië is afhankelijk van de Middellandsche Zee. Het is onlogisch, dat Frankrijk en Enge land in deze zee politieke macht bezitten en daarmede de controle op de ontwikkeling van het Italiaansche volk oefenen. De eischen van het Italiaansche volk, die door Engelschen en Franschen afgewezen z(jn, zullen met de wapenen tot gelding ge bracht worden. Het oogenblik, waarnaar meer dan vijftig jaar gehunkerd is, is thans gekomen. Het Italiaansche volk zal den Franschen en Engelschen vijand met vast beradenheid bestrijden tot de overwinning. Wie zich verzet heeft tegen iedere rechtvaar dige herverdeeling der rijkdommen, moet thans geven. De blikken der Italiaansche arbeiders zijn thans meer dan ooit gevestigd op Tunis, waar het Italiaansche recht op iederen duim gronds is geheiligd door het zweet van Italiaan sche boeren en ondernemers. Die blikken zijn ook gericht op Corsica en Nice, waar de nood zakelijke veiligheid van Italië samengaat met de Italiaansche traditie, en op Dzjiboeti en Suez. STOCKHOLM, 31 Mei. (D.N.B.) Minister president Hansson heeft in een rede verklaard, dat de militaire voorzorgsmaatregelen, welke Zweden heeft moeten nemen, slechts 'ten doel hebben den vrede te bewaren. Zweden .is aan geen bedreiging blootgesteld; zijn neutraliteit is veeleer door de beide oorlogvoerende partijen gegarandeerd. Hansson zeide ervan overtuigd te zjjn, dat men jegens Zweden van goeden wil is. Niettemin moeten de voorzorgen gehandhaafd blijven, omdat Zweden in staat moet zijn de onaantastbaarheid van zijn gebied te verzekeren. KOPENHAGEN, 31 Mei (D.N.B.)De bevel hebber der Duitsche bezettingstroepen in Dene marken, generaal der vliegers Kaupisch, heeft voor zijn a.s. vertrek uit Kopenhagen de ver tegenwoordigers der pers ontvangen. „U zult begrijpen'.', aldus de generaal bij het begin van zijn afscheidstoespraak, „dat een soldaat zich getrokken voelt naar de plaats, waar gevochten wordt." Daarna gaf de gene raal, met betrekking tot de gebeurtenissen in het Westen, een indrukwekkend beeld van de ontwikkeling, die Denemarken ook bedreigd zou hebben, als niet zijn Koning en zijn regeering op 9 April het veelbeteekenende besluit- had genomen, toen Duitschland zich gedwongen zag de bescherming der Deensche neutraliteit op zich te nemen. Bij een kalme beschouwing blijkt, dat over Denemarken, evenals over an dere landen, slechts hetzelfde ongeluk en de zelfde verwoesting zouden zijn gekcenen. De generaal sprak ten slotte over de ontwik keling der verhouding tusschen de Duitsche troepen en de Deensche bevolking tijdens de thans reeds bijna twee maanden durende be zetting. De Koning heeft gisteren tijdens de afscheidsaudiëntie de ontwikkeling van de ver houding tegenover de Deensche bevolking be vestigd. De Koning heeft daarbij opgemerkt, dat de Duitsche troepen zich zoo correct gedra gen hebben, als de leiding het wenschie KAUNAS, 1 Juni (DNB) De Litausche minis ter-president Merkys heeft tegenover de pers een verklaring over het politieke programma der regeering ten aanzien van het gebied van Wilna afgelegd. In deze verklaring wordt ge zegd, dat Wilna en het omliggende gebied als onafscheidelijk deei van Litauen bestuurd wor den. Anders dan wel beweerd wordt, zijn de bewoners van het gebied en de stad op enkele uitzonderingen na Litauers. Wilna is weer centrum en hoofdstad van Litauen geworden. Bij een groot deel der bevolking is het maat schappelijke en economische peil gestegen, zoo als gedurende den langen tijd van het Pool- sche regime nooit het geval is geweest. Er is nog slechts een kleine groep van Peolsche in- tellectueelen gebleven, van welke onware ge ruchten uitgaan. Op sociaal en economisch gebied heeft de ontwikkeling in het gebied van Wilna het verwachte verloop. Men heeft den Polen drie kranten gelaten, van welke één Litausch georiënteerd is. De premier kwam nogmaals op het vraag stuk der Polen terug en zeide, dat in het ge heel 26.000 oorlagsvluchtelingen geregistreerd zijn, van wie de meesten te Wilna een toevlucht hebben gezocht. Moeilijk is het probleem der zoogenaamde binnengesijpelde Polen, welker aantal ongeveer 80.000 zal bedragen. Door over eenkomsten met Duitschland en de Sovjet- Unie zijn 8.000 hunner geëmigreerd. De rest vormt een zwaren last voor den Litauschen staat. Al met aj mag men den toestand met vertrouwen bezien. Te Kekerdom bij Nijmegen heeft de zeereerw. heer J. Pulles zijn zilveren priesterfeest in allen eenvoud gevierd. In den ochtend droeg pater Dainen een stille H. Mis op en naderden alle kinderen ter H. Tafel. Om negen uur cele breerde de jubilaris aan het prachtig versierde altaar. Na afloop had een druk bezochte recep tie plaats waarop ook de deken van Ubbergen Beek de zeereerw. heer I. van Loon zijn geluk - wenschen aanbood. Namens de schoolkinderen werd een feestgave aangeboden en een cantate gezongen. De zeereerw. heer F. van Tartwijk, pastoor te Zeeland bij Grave, vierde zijn zilveren priester feest in allen eenvoud, 's Morgens naderden alle schoolkinderen ter H. Tafel en om tien uur droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op uit dankbaarheid. Tijdens de receptie in het parochiehuis heeft de burgemeester, de heer Van Hesteren, namens alle parochianen het feestgeschenk aangeboden bestaande uit een gift voor aanleg' van een centrale verwarming voor de. kerk. De feestdag werd besloten met een plechtig lof. Te Ravenstein werd in eenvoud het zilveren priesterfeest gevierd van pastoor Van Heijst. Een plechtige Hoogmis, waaronder predicatie, werd opgedragen. Velen maakten van'de gele genheid gebruik den jubileerenden herder hun gelukwenschen aan te bieden. Te Leende vierde, eveneens zoo sober moge lijk wegens de tijdsomstandigheden, pastoor Fr. de Wijs zijn zilveren priesterfeest. Zeer vele parochianen woonden de H. Mis bij, die tot in tentie van den jubilaris werd opgedragen. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans heeft Zondag j.l. in de kapel van het groot seminarie te Hoe ven de wijding van het H. Priesterschap toege diend aan de eerw. heeren van het seminarie: P. Asselbergs van Bergen-op-Zoom, P. Backx van Roosendaal, Jac. de Beer van Terheijden, W. Froger van Den Haag, Adr. Hendrikx van Alphen, Jos. de Kerf van St. Janstaen, Henr. de Kroon 'van Princenhage, Arth. Michielsen van Axel, Hub. Mol van Roosendaal, Bern. Panis van Ginneken, Greg, de Schutter van Dinteloord, Ed. van Wees van Breda en aan de eerw. fraters van de paters Trappisten te Zundert, Thom. van Peer, Bonif. Syts, Ansfr. Tolhuis en Ger. Brou wer. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek eervol ont slag verleend aan den Zeereerw. heer F. Vereij- ken als pastoor van Niftrik en aan den Zeer eerw. heer W. Hoefnagels als pastoor van Oat- wijk en Klein Linden. Tot Viearius Oeconomus heeft Z. H. Exc. voor de parochie Niftrik be noemd den Zeereerw. pater J. Gerz O.F.M. en voor de parochie Catwijk en Klein-Linden den Zeereerw. heer J. Verbunt, pastoor van Groot- Linden. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Dins dag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Krachtens can. 1245 van het Kerkelijk Wet boek verleent Z. H. Exc. Mgr. Hopmans, bis schop van Breda, tot nadere aankondiging, wegens de moeilijke omstandigheden, waarin we thans verkeeren, dispensatie in de vasten- en in de onthoudingswet. Wij vertrouwen echter, schrijft de Bisschop, dat degenen, voor Wie het onderhouden van ge noemde wetten zonder groot bezwaar nog mo gelijk is, van de verleende dispensatie in den geest van versterving geen gebruik maken. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. De studenten van het St. Josephstudiehuis (Mill Hill) te Tilburg worden Maandag 3 Juni a.s. terugverwacht. De competitieleider van den- Nederlandschen Cricket Bond heeft voor het a.s. seizoen de noodcompetitie als volgt ingedeeld: Afdeeling West (Noord) I: Rood en Wit, V. R. A., V. V. V., A. C. C., Haarlem, S. C. H. C. en Hercules. Afdeeling West (Noord) II: V. R. A. 2, V. V. V. 2, A. C. C. 2, Kampong en U. V. V. Afdeeling West (Noord) III: Rood en Wit 2, Haarlem 2, Haarlem 3 en C.V. H. Afdeeling' West (Noord) IV: A.C.C. 3, Rio, Olympia, V. R.A. 3 en waarschijnlijk V.V.V. 3. Afdeeling West (Zuid) I: H. C.C. 1, H. C.C. 2, H- B. S„ V. O. C., H. D. V. S., Excelsior en waar schijnlijk Sparta. Afdeeling West (Zuid) II: Ajax (Leiden), L. C. C„ V, C. C., H. B. S. 2, Quick (Haag), H.C.C. 3. Afdeeling West (Zuid) III; H.D.V.S. 2, Ex celsior 2, A. S. V., Xerxes, Excelsior 3. Afdeeling West (Zuid) IV: H.C.C. 4, V. C. C. 2, N.L.C. C., L.M.C.C. Opgaven Oost en Zuid volgen nog, daar de indeeling nog niet vastgesteld kon worden met het oog op de verbindingen. Het wedstrijdprogramma voor Zondag 2 Juni a.s. luidt: Amsterdam: A. C. C.—Haarlem en V.V.V.V.R.A.; Haarlem: Haarlem 2—Haar lem 3; Amsterdam: V.R.A. 2—V.V.V. 2; Haar lem: C.V.H.—Rood en Wit 2-; Amsterdam: Rio —A.C.C. 3. 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.), 12.00 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solisten, 2.20 AVRO-Aeolian-orkest en gra mofoonmuziek, 3.30 Officieele berichten, even tueel reportage, 4.00 Orgelspel, 4.20 AVRO- dansorkest, 4.50 Berichten ANP, 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.), 6.30 Gewijde muziek (gr.pl.) t 7.00 De Vagebonden en solisten 8.00 Berichten ANP, 8.10 Omroeporkest en soliste, 9.10 Radio- tooneel, 9.35 Gramofoonmuziek met toelich ting, 10.00 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05 Gramofoonmuziek, 9.15 Gramofoonmuziek, 9.45 Rotterdamsch Fhilharmonisch orkest en solist (opn.) 10.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 KRO-orkest, 12.45—1.00 Berichten ANP, 2.00 G.m .foonmuziek, 3.30 Gramofoonmu ziek, 4.30 Musiquette, 4.50—5.10 Gramofoon muziek, 5.30 Gramofoonmuziek, 5.45 KRO-Me- lodisten, 6.30 Gramofoonmuziek, 6.45 KRO- Melodisten, 7.30 Rococo-octet, 8.00 Berichten ANP, 8.30 KRO-Kamerorkest, 9.30 Gramo foonmuziek, 10.0010.15 Berichten ANP. BAANDAG 3 JUNI JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP gramofoonmuziek, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.00 Orgelspel, 11.30 Gra mofoonmuziek, 12.001.45 VARA-orkest, 12.45 —1.00 Berichten ANP, 2.30 Rosian-orkest, 3.30 Officieele berichten, eventueel gramofoonmu ziek, 4.00 Utrechtsch Stedelijk orkest so list (cpn.), 5.00 Gramofoonmuziek 5.30 De Ramblers, 6.50 Gramofoonmuziek, 7.0Ó VARA- Kinderkoor „De Merels" 7.30 Officieele be richten, eventueel gramofoonmuziek, 8.00 Be richten ANP. 8.15 VARA-orkest, 9.20 Rosian- orkest, 10.00 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichte,! ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 15 Gr-mofoonmuizek, 10.15 Gramofoonmu ziek, 10.30 Omroeporkest, 11.30 Sylvestre-trio, 12.15 Zang met orgelbegeleiding, 12.45 Berich ten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 2.00 Con certgebouworkest (opn:), 4.20 Twilight Sere nades (opn.), 5.00 AVRO-dansorkest, 5.30 AVRO-Amusementsorkest, 6.30 Omroeporkest, pianovoordracht en gramofoonmuziek. 8.30 Be richten ANP, 8.45 Da Capo-orkest, 9:30 Hon- gaarsch programma (opn.), 10.00 Berichten ANP', slu De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlanósch, Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk, 1875 M., zijn als volgt: Tot nader order zullen de zenders Jaarsveld en Kootwijk om 22.15, na de nieuwsberichten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met berichten in het Fransch. Het is den A.N.W.B. gebleken, dat de beschik bare voorraad petroleum, voor zoover thans kan worden overzien, niet toestaat, dat bij de te verwachten petroleum-distributie rekening wordt gehouden met de kampeerders. Thans wordt met verschillende deskundigen op kampeergebied overleg gepleegd, hoe een oplos sing gevonden zou kunnen' worden om de kam peerders in staat te stellen toch zelf hun potje te koken. In elk geval zullen verschillende eige naren en exploitanten van kampeerterreinen aangezocht worden, veilige kookplaatsen gereed te maken voor hen, die op houtvuur koken. Hoewel de kampeerder zijn primus zeer zeker zal missen, zal hem dit toch niet behoeven te verhinderen er, evenals vorige jaren, met de tent op uit te trekken. LEIDEN. 31 Mei. Veemarkt. Aanvoer 521 run deren, 409 kalveren, 3091 schapen, 672 varkens. 25 stieren 220.00—300 per stuk, 64—72 cent per kg. schoon gewicht, matig. 76 kalf- en melk koeien 240.00270, vlug. 160 varekoeien, 260 vette ossen en koeien 180.00330 per stuk, 66 86 cent per kg. schoon gewicht, stug. 35 vette kalveren 50.00—95 per stuk, 70—100 cent per kg. schoon gewicht, stug. 374 nuchtere kalveren 8.0015, stug. 50 vette schapen 26.0034 per st., 5055 cent per kg. schoon gewicht, matig. 362 weideschapen 15.00—19, matig. 2379 lammeren 7.0016. matig. 300 vette lammeren 18.0026 p. stuk. 5560 cent P- kg. schoon gewicht, matig. 105 mestvarkens 20.0038, stug. 492 biggen 12.00 15. stug. 30 zeugen 50.0070, stug. LEIDEN, 31 Mei. Kaasmarkt. 68 partijen Goud- sche kaas: I 26.0030, II 24.0025. 18 partijen Leidsche kaas I 20.00—23, II 18.00—19 per 50 kg. Handel goed. ZWOLLE, 31 Mei. 130.000 eieren 33.75 per 100 stuks. 5 1/8 vaten boter, 3030.50 per 1/8 vat. 1 1/16 vat boter 15.00 per 1 1/16 vat. 124 pond boter 1.60 per kg. Totale aanvoer 244 kg. Veemarkt. Handel was heden voor neurende versch gek. koeien kalm, prijs vast, voor vetvee duur, prijshoudend, pinken niet duura'er, stieren minder groote aanvoer, kalveren slecht, schapen vast, varkens vlug. Neurende versch gek. koeien 140.00210, dito schotten 140.00180, gustekoeien 80.00150, vaarzen 100.00180, voorjaarskalvende koeien, geen. pmkstieren 100.00180. pinken 80.00120, fokkalveren 20.0060, nuchtere kalveren 4.00 8, vette koeien en ossen per kg. 5075 cent. dito stieren 5670 cent, dito kalveren 4050 cent, dito schapen 12.0025, dito lammeren 3.00—7. 18.0021, drachtige varkens 65.0080, magere biggen 6-weeksche 16.0018, idem 10-weeksche varkens 50.00—76, vette varkens 4954 cent per 'alkmaar. 1 Juni. Veemarkt. 105 ovethouders 15.0023, 64 lammeren 6.0010. ALKMAAR, 1 Juni. Boter- en eierenmarkt. Bo ter groothandel 77.5—80, kleinhandel 82.585. Handel matig. Kipeieren groothandel 8-3.30, eendeieren 2.00 per 100 stuks. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 1 Juni. 1200 kg. D. Witte kool 2.50—3.40. 3000 kg. Uien 7.80—8.40, grove 7.70g, 1800 kg. Prei 3.00. BROEK OP LANGENDIJK. 1 Juni. 3700 kg. Deensche Witte kool 2.50. 1625 kg. Bieten 1.40, 1575 kg. Tomaten: A 31—31.70, B 33.10, C 30.70, CC 20.10, 800 bos Rabarber 1.40. 400 kg. aardap pelen: Schotsche Muizen 17.4017.60. Drielingen 17.60—18. kriel 14.90—15.30. HOOFDDORP, 30 Mei. Granen en Zaden. Rog ge 9.10-9.60, Chevalier Gerst 9.159.65, Win- tergerst 8.759.25. Haver 7.758.25, Duivenboo- nen 11 75—12.25. Paardenboonen 10—10.50, Groene Erwten 10.40—11.40, Vale Erwten 16.50— 17.50. Per 100 kg. AMSTERDAM. 1 Juni. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Fint per 10 stuks 0.90—1.60. Aal per pond 2236 cent. Snoekbaars 2632 cent per pond. Geep 44.30 per 30 stuks, uit de hand verkocht op het bui tenterrein: Aal 2042 cent per pond. Versche Bokking 4.50, Harder Bokking 3.005 per 100 stuks. Gestcomde Makreel 25 cent per pond. AMSTERDAM, 1 Juni. Aardappelmarkt. De Amsterdamsche aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 197000 kg. 8.008.15 Nieuwsberichten van het A.N.P. 9.009.15 Berichten in het Fransch. 11.15—11.30 Berichten in het Engelsch. 12.4513.00 Nieuwsberichten van het A.N.P. 13.45—14.00 Berichten in het Fransch." 15.1515.30 Berichten in het Fransch. 18.1518.30 Berichten in het Engelsch. 20.0020.15 Nieuwsberichten van het A.N.P. 20.15—20.30 Berichten in het Engelsch. 21.15—21.30 Berichten in het Engelsch. 22.00—22.15 Nieuwsberichten van het A.N.P. 22.15—23.15 Geen uitzending. 23.15—23.30 Berichten in het Fransch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2