Naast de „Kaarselade" de trekschuit e rs*-- IN'T GRIJS Haarlem, 1 Juni Ideaal vervoermiddel NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,n.v. p£ FEUILLETON ZATERDAG 1 JUNI 1940 STADSNIEUWS Taxi's rijden niet meer St. Josephs-Gezellen-Vereeniging Haarlem I Gemeenteraad Ongeval in de Drakenburgstraat Wij leveren U tegen scherpe noteeringen bankbiljetten voor ALLE vreemde landen H.O.V. T chaikowsky-her denking 1840—1940 Nuts-Spaarbank te Haarlem De sportweek gaat niet door BURGERLIJKE STAND VOETBAL I.V.C.B. De stedenwedstrijd Haarlem—Amsterdam Haarlemsch elftal samengesteld H.B.C.—Santpoort Kampioenschap de inzet D.H,V.B. De strijd practisch gestreden Alleen in het Noorden zijn de kampioenen nog niet bekend UIT DEN OMTREK HILLEGOM K.N.V.B. HAARLEM—AMSTERDAM OP 6 JUNI Ten bate van Rotterdam HONKBAL DE COMPETITIE WIELRENNEN H.R.C. Excelsior WATERPOLO Oefenwedstrijd H.P.C.D.W.R. van wfi! AGENDA Bioscopen 2 Juni Bioscopen 3 Juni Bioscopen Apotheekdiens'ten SANTPOORT Jaarvergadering uitgesteld door A. HRUSCHKA Het zal velen onzer lezers wement eenigs- zins verwonderd hebfcen, dat wij in ons artikel van gisteren over de „Kaarseladen" in het ge heel niet gerept hebben van de trekvaart tus- schen Haarlem en Amsterdam, thans Amster- damsche Vaart geheeten; deze trekvaart moest indertijd toch wel een rustige verkeersgelegen- heid geweest zijn, terwijl aan den vaarweg zoo wel over het Open IJ als over de Haarlem mermeer toch groote bezwaren verbonden waren: op beide meren kon het geweldig spo ken en heel wat schepen en scheepjes zijn er in den loop der eeuwen vergaan. Waarom zoo zou men geneigd zijn te vragen ook voor het goederenvervoer dan geen gebruik gemaakt van de veilige trek vaart? Het antwoord daarop is heel eenvoudig; ten eerste heeft de trekvaart ir. de eerste eeuwen van het scheepvaartverkeer tusschen Haarlem en Amsterdam niet bestaan en indien zij al bestaan had, zou zij daarvoor toch niet bruik baar geweest zijn. Bij Halfweg toch, waar het Haarlemmermeer in het IJ uitliep, vond men een plas water dwars op zijn weg; voor voet gangers, paarden en wagens kon men hier een brug over slaan, maar wat moest er gebeuren met de vracht en de schuit? Bij Zuidenwind vooral kom de golfslag hier hevig zijn en het was onverantwoord op dit kritieke punt van Holland, waar de waterwolf zoo duchtig woedde, een nieuwe opening te maken tusschen IJ en Haarlemmermeer; er zat dus niets anders op dan van beide zijden bij Halfweg de vaart te stoppen en aan weers zijden in een andere schuit over te stappen. In het jaar 1728, nadat de trekvaart een eeuw had bestaan en de eisch van een sneller ver keer zich deed gelden, werd er een onderzoek ingesteld naar de middelen, door welke men een „directe deurvaert" zou kunnen verkrijgen; men wilde door een kunstig samenstelsel van „jok- en schoorpalen" de kracht van het water trachten te breken, maar in 1766 was er nog niets van gekomen en het is dan ook bij rap porten en voorstellen gebleven. Zoolang men van Amsterdam naar Haarlem gevaren heeft en vice-versa, heeft men te Halfweg moeten „overstappen". Het is dus heel begrijpelijk, dat de trekvaart niet voor goe derenvervoer gebruikt kon worden. Hoe zou het wei gegaan moeten zijn met het gedwon gen overladen der te vervoeren goederen? Booze tongen beweren intusschen, dat met eenigen goeden wil de belemmering in de vaart wel weggenomen had kunnen worden, maar dat een koffie- en bierhuis te Halfweg er maar al te groot belang bij had, dat de over- stap-dwang bleef bestaan! Trouwens het graven van de trekvaart had heel speciaal ten doel, passagiers een goede en voor dien tijd heel prettige gelegenheid te verschaffen van Haarlem naar Amsterdam en terug te reizen, want zooals gezegd, het Open IJ en de Haarlemmermeer waren lang niet veilig en daar kon men last van zeeziekte hebben. Naar de overlevering wil, zou de directe aan leiding tot het graven van de vaart hierin ge legen zijn, dat een zoontje van den Boheem- schen „Winterkoning" spotnaam voor Frederik V van de Pfalz, omdat zijn koning schap van Bohemen maar een winter duurde en in 1620 een einde nam, waarna hij naar Holland vluchtte op een der tochten over het IJ verdronken is; de „Winterkoning" zou daarna den definitieven stoot tot het graven van den Waterweg gegeven hebben. Dit laatste was intusschen geen giganten arbeid; graven, spitten en afdammen was eigenlijk het eenige wat men te doen had. In het jaar 1632 is de trekvaart gereed gekomen en in 1657 was ook de Leidsche Vaart gegra ven, zocdat men reeds toen aan een stuk door van Amsterdam over Haarlem naar Leiden kon reizen. Tot het graven van de trekvaart tusschen Amsterdam en Haarlëm hadden de Staten van Holland en West-Friesland aan de beide Hol- landsche steden in 1631 octrooi verleend. Tot meerdere commoditeit" toch „van den reijsenden man" meende men de passage kor ter te moeten maken en het verkeer te moeten „faciiheeren gronden werden onteigend en de beide Hollandsche steden moesten in verband daarmee f 30.000 betalen, maar daar stond te genover. dat haar dan ook het uitsluitend recht werd toegekend, passagiers te vervoeren langs de trekvaart en gabellen en tollen te heffen zcowel voor de vaart als voor den weg; zij moch ten voortaan tevens dé visscherij in het ont eigende gebied verpachten en het grasland daar verhuren. De vaart en de weg werden naar het middelpunt Halfweg zoowel van Amster dam als van Haarlem uit, nagenoeg in een rechte lijn getrokken en beide waren in den beginne niet veel meer dan een breede sloot en een kale landweg. De trekschuit schijnt spoedig aller harten veroverd te hebben; het was toch ook een kos telijke en niet genoeg te waard eer en uitvinding van een voertuig, dat half schip, half wagen de voordeelen van beide in zich vereenigde; en dan die prachtige dienstregeling! „Alle uuren een schuyt, beginnende met het opgaan van de Poort tot 's avonds ten 7 uuren." Wat kon men al meer verlangen? Met de trekschuit reisde men in latere jaren heel Holland door; met de trekschuit, wél ge proviandeerd. maakte men pleizierreisjes; met de trekschuit, versierd met wimpels en vlaggen, voeren bruid en bruidegom naar de kerk om te trouwen; 't was het vermaarde „huwelijksboot je", waarvan onze voorouders zoo gaarne zon gen; met trekschuiten ging men uit potvertee- ren; in trekschuiten is men zelfs ten oorlog ge varen met „roers en donderbossen". De trekschuiten waren in het begin heel klein en schijnen toen dan ook door mannen voortge- sjord te zijn, maar spoedig daarna is paarde» kracht aangewend en konden de schuiten inge richt worden voor 2840 passagiers; het „roef je" is een weelde van lateren tijd, toen men meer gevoel begon, te krijgen voor standsver schil; het „roefje" was bij de trekschuit wat thans in den trein le of 2e klas beteekent; men maakte ze eerst in 1748 zooals het heet „ten gerief en gemak van fatsoenlijke luiden"; terwijl de veekoopers, marskramers, matrozen, boeren, boerenmeiden en visschers met al hun en haar luchtjes en gezwets vóór In de schuit zaten en zich daar vrij voelden, verbleven de „fatsoenlijke luiden" in het glazen kastje, het „roefje" met een smalle' tafel in het midden. Onze goede, oude Amsterdamsche Poort heeft in die gemoedelijke eeuwen heel wat passagiers zien gaan en komen; uit statistieken blijkt, dat van 1698 tot 1728 het aantal reizigers alléén van Haarlem naar Amsterdam jaarlijks ongeveer 100.000 bedroeg en in het verloop van die jaren in totaal van Haarlem naar Amsterdam 3.740.209, en van Amsterdam naar Haarlem 3.898.404. Zulke vervoercijfers zeggen op den dag van heden natuurlijk niets meer, maar voor die lang voorbije dagen waren zij heel aanzienlek. Ten gerieve van het moderne verkeer zal de trekschuit tenzij als curiositeit wel niet meer ingeschakeld worden; langs Amsterdam sche en Leidsche vaart denderen thans weer ge noeg electrische treinen om in de vervoerbe- hoeften te voorzien en de vroeger-eeuwsche rust en rustigheid zouden den jachtigen mensch van heden eenzenuwziekte bezorgen, maar mét de trekschuit is toch ook wel een brokje poëzie uit onze samenleving verdwenen. Naar wij vernemen zijn de acht rijver gunningen, die aan Haarlemsche taxi- exploitanten waren verstrekt, ingetrokken. De beweging, die in de Haarlemsche taxi wereld was gekomen, is hiermede dus weer stop gezet. Men zal zich dus voortaan weer van den beenenwagen moeten bedienen. Zondag 2 Juni: 3—6 Tafeltennisclub Oranje- Zwart 8 uur Biljartwedstrijd half tien Adspirantencursus Maandag 3 Juni: een nieuw werkkamp vangt aan in „Vredesteyn", Egmond. 8 uur Damclub TEP Dinsdag 4 Juni: 9 uur Schola Cantorum Woensdag 5 Juni: half negen Mariacongregatie Donderdag 6 Juni: half negen wijsgeerige cur sus van de Ontwikkelingsclub „Pius X" 9 uur Schola Cantorum Vrijdag 7 Juni: half negen Tooneelclub ,,St. Genesius" Zaterdag 8 Juni: 8 uur Tafeltennisclub Zondag 9 Juni: Tocht naar scheepswerf aan de Kaag en zeiltocht op de Kagerplassen G. D'E BEER, pr.. praeses De gemeenteraad van Haarlem vergadert op Woensdag 5 Juni, des middags om twee uur in de Statenzaal aan het Prinsenhof. De agenda vermeldt bijna uitsluitend administratieve pun ten en is overigens voor een groot deel gelijk aan die, welke begin dezer maand werd uit gegeven. Gisterenavond werd in de Drakenburgstraat een 13-jarige jongen door een militairen vracht auto aangereden. Om ongeveer 9 uur reed een militaire vrachtauto langzaam achteruit de bin nenplaats van de Ambachtschool op. De jon gen, die tijdig gewaarschuwd was, week echter te laat achteruit en kwam bovendien nog te vallen. Het wiel van den militairen auto reed over het rechterbeen, waardoor de jongen zijn enkel brak. Hij werd door een militairen dokter verbonden en is per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 Het eerste zomerconcert dat de H.O.V. Maan dagavond zal geven, is geheel gewijd aan de werken van den grooten componist Peter Izaak Tchaikowsky. Onder leiding van den dirigent M. Adam zal worden uitgevoerd Capriccio Italien. Daarna wordt door den concertmeester van de H.O.V., Gijsbrechs, het vioolconcert ver tolkt en tot slot zal worden uitgevoerd de se renade voor strijkorkest. Het concert begint om half acht in den Stads schouwburg en zal om kwart over negen geëin digd zijn. Het vergelijkend overzicht over Mei 19401939 van de Nuts-Spaarbank te Haarlem geeft de volgende cijfers: Ingelegd ƒ273.168.91 (v. j. ƒ606.403.26); terug betaald ƒ598.270.03 (v. j. ƒ568.297.70); minder ingelegd ƒ325101.12 v. j. méér ƒ38.105.56. In verband met de bijzondere tijdsomstandig heden heeft het uitvoerend comité van de com missie tot het organiseeren van een sportweek te Haarlem, in overleg met het gemeentebe stuur, besloten, aan de plannen voor de sport week 1940 geen uitvoering te geven. Geboren: 28 Mei. E. Adelaarde Vries z. 31 Mei. W. C. JanseHekket d. 1 Juni. G. Man in 't VeldMorin d. Overleden: 31 Mei. P. Sneeuw, 61 j„ Kamper laan, A. Appelman, 75 J., Zomervaart. M. E. Mouthaan, 79 j„ Tuinwijklaan. 1 Juni: J. En gelenberg, 69 j„ Zijlstraat. Zooals bekend wordt op Zondag 9 Juni a-s. een stedenvoetbalwedstrijd gespeeld tusschen Haarlem en Amsterdam op het terrein van HBC te Heemstede. De baten hiervan zijn bestemd voor het zoo zwaar getroffen Rotterdam, zoodat ook ons voetbal zich in dienst stelt van de lief dadigheid. Het Haarlemsche elftal is voor deze gelegenheid als volgt samengesteld: N N Smit Onland (TYBB) (HBC) Tromp Veld v. Roode (Santpoort) (HBC) (HBC) Drayer v. Bakel v. Bakkum Kick Smit Martin (HBC) (HBC) (Santpoort) (HBC) (HBC) Reserves: Zandstra, v. Berkel (TYBB), Kal- denbach, Nijssen (Santpoort) en Eke (OG). Omtrent de keuze van den doelverdediger heeft men nog geen beslissing genomen. Men wacht hiermede tot na den wedstrijd HBC— Santpoort, welke a.s. Zondag gespeeld wordt. Het IVCB-programma wordt a.s. Zondag voortgezet o.a. met den wedstrijd HBCSant poort. Deze wedstrijd is van het allergrootste be lang omdat alleen deze elftallen nog voor het kampioenschap der afdeeling in aanmerking komen. Om nog even de situatie in herinnering te brengen vestigen wij de aandacht op het feit, dat HBC nog drie wedstrijden moet spelen, ter wijl het voor Santpoort de laatste ontmoeting is. HBC heeft één verliespunt minder dan Sant poort. Zou dus laatstgenoemde winnen, dan wor den de rollen omgekeerd en is Santpoort reeds kampioen. Bij een gelijk spel of overwinning van HBC is het wachten op hetgeen de Heemsteed- sche club dan nog zal doen in de resteerende wedstrijden tegen TYBB en SJC. De ontmoeting tusschen onze aloude tegenstan ders in het Haarlemsche district belooft dan ook uitermate interessant te worden en we mogen dan ook verwachten, dat er groote belangstelling voor dezen titanenstrijd bestaat. Beide ploegen waren in hun laatste wedstrijden in uitstekenden vorm, zoodat de vooruitzichten voor een interes santen wedstrijd volledig aanwezig zijn. De DHVB zet zijn programma a.s. Zondag weer voort en na de resultaten van den laatsten Zondag zijn slechts de Noordelijke afdeelingen nog van kampioenen verstoken. In de afdeeling Noord B kunnen Zeevogels en ESV nog gelijk komen met USV wanneer de beide eerstgenoemden hun wedstrijden, resp. te gen Limmen en ADO 2 weten te winnen. In af deeling C zijn het Wz 2 en Purmerend welke om den titel strijden. VVZ 2 heeft de beste kan sen en kan deze nog verbeteren door thans van WSV te winnen. Purmerend speelt den laatsten wedstrijd tegen GVO 2 en zal door een zege op dit elftal zijn kans behouden. In de Centrum-afdeelingen zijn de kampioenen bekend geworden. Zonder zelf te spelen werden The Unity en DEK kampioen in de Amsterdana- scne en Haarlemsche afdeeling, terwijl WSB door een eclatante zege op DOSR 2 op den titel beslag legde van de Zuidelijke afdeeling. De vastgestelde wedstrijden voor deze afdeelingen hebben dus uit den aard der zaak weinig meer om het lijf, maar kunnen thans juist genoeg lijke partijtjes voetbal worden. Men leze hier voor het programma. Donderdag 6 Juni as. wordt op het terrein van Haarlem aan den Schoterweg de steden- wedstrijd Haarlem—Amsterdam gespeeld waar van de baten ten goede komen van Rotterdam. In verband met het liefdadig karakter van deze ontmoeting wordt geen vrije toegang ver leend aan officials van den K.N.V.B. en H.V.B. en ook niet aan leden van Haarlem en houders van seizoenkaarten. Pogingen worden in het werk gesteld om van de gemeente Haarlem vrijstelling te verkrijgen van de belasting op publieke vermakelijkheden. Niet zoo heel veel later dan andere jaren zal de competitie van den N. H. B. een aanvang nemen. Echter zijn voor deze week alleen nog maar wedstrijden voor de eerste klasse vastge steld. De drie Haarlemsche eerste klasse negentallen komen alle drie in het veld, E. D. O. uit Haar lem en H. H. C. thuis. E. D. O. brengt n.l. een bezoek aan Ajax, ter wijl Haarlem Zondagmorgen in het Noorder Sportpark A. F. C. ontvangt en H. H. C. op hetzelfde terrein 's middags V. V. G. A. Vooral door den terugkeer van vele spelers uit den militairen dienst zijn vanzelfsprekend alle tot nu toe bekende opstellingen gewijzigd, zoodat we ons nog maar niet aan voorspellin gen omtrent den uitslag zullen wagen Ook ongeoefendheid zal vermoedelijk deze week nog een groote rol spelen. Daarom vermelden we alleen nog dat Haar lem—A. F. C. cm half tien, H. H. C.—V. V. G. A. om kwart over twee aanvangt. Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen een trainingsrit over 39 K.M. met 3 klassemen ten. De uitslagen luiden als volgt: lste klassement: 1. E. Zekveld 5 pt„ 2. L. Schelfaut 4 pt., 3. J. Walgien 3 pt., 4. Ch. Schel- faut 2 pt., 5. H. van Dfjk 1 pt., 6. M. Taverne 0 pt., 7. H. Aarts 0 pt., 8. Ketting 0 pt., 9. Joub.y 0 pt. 2de klassement: 1. E. Zekveld 5 pt., 2. H. van Dijk 4 pt., 3. Ch. Schelfant 3 pt., 4. J. Walgien 2 pt.. 5. L. Schelfaut 1 pt., 6. M. Taverne 0 pt., 7. Ketting 0 pt. 3de klassement: 1. Ch. Schelfaut 5 pt., 2. E. Lekveld 4 pt., 3. H. van Dijk 3 pt. Totaal uitslag: 1. E. Lekveld 14 pt., tijd 1 uur 10 min:; 2. Ch. Schelfaut 10 pt.; 3. H. v. Dijk 8 pt. Overige renners pech of opgegeven. A.s. Zondag wordt er een wedstrijd gereden voor A err B kl. over een afstand van 105 K.M.; C-kl. 70 K.M., Jun. 35 K.M. Ter voorbereiding van de op 17 Juni aan vangende waterpolocompetitie zullen de beide eerste zeventallen van HPC en DWR op Woens dag 5 Juni a.s. een oefenwedstrijd spelen in Groenendaal te Heemstede. Waarschuwing, De burgemeester van Hil- legom waarschuwt de ingezetenen nogmaals om zich strict te houden aan de voorschriften, volgens welke vanaf zonsondergang geen licht uit woningen of gebouwen mag uitstralen. Of bet buiten al dan niet op dat tijdstip reeds duister is, doet aan dit voorschrift niets af. De Duitsche autoriteiten wenschen stipte nale ving en overtreding zal dan ook ernstig wor den bestraft. De Burgemeester van Hillegom O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Pe- tronella Margaretha, d. v. J. G. Langeveld en H. M. H. Mulder; Harmina Aaltje, d. v. G. J. van Schravendijk en A. Zorge; Leopold Albert, z. v. H. H. Veldhuijzen van Zanten en M. A. Moolhuijzen. Ondertrouwd; D. H. Granneman en M. Rovers; M. Peet en S. de Carpentier. Getrouwd: L. J. van Berkel en A. C. Hoo- genboom. Overleden: Geene. Consumptie-artikelen voor zieken. De Burgemeester van Hillegom maakt bekend, dat in deze gemeente als controleerend-geneesheer voor de distributie van consumptie-artikelen voor zieken gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 1 September 1940 zal optreden Mevrouw dok ter M. S. v. d. Kaaden. De Burgemeester van Hillegom O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN. Distributie Textielgoederen. De Burge meester van Hillegom brengt voor zooveel noo- dig. ter kennis van belanghebbenden, dat blij kens bekendmaking van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is ingesteld een rijksbureau voor de distributie van textiel producten voor den handel, gevestigd: Banstraat I, 's-Gravenhage. Als directeur van dit bureau i.-; benoemd de heer H. G. Hey. Doel van genoemd bureau is het treffen van maatregelen op het gebied van de distributie van alle textielproducten, zoowel door den groothandel als door den kleinhandel. Onder textielproducten worden hierbij ver staan alle, uit textielgrondstoffen vervaardigde artikelen, welke voor uiteindelijke consumptie zijn bestemd. Van deze artikelen kunnen on der meer worden genoemd: naai- en handwerk- garens, manufacturen, kleeding, huishoudgoe- deren, dekens, tapijten, fournituren enz. Op grond van het bovenstaande is iedere handelaar in textielproducten, in bovengenoem- den zin, verplicht, onverwijld een schriftelijk verzoek tot inschrijving bij het Rijksbureau in te dienen, bij inwilliging van welk verzoek een vergunning tot het voeren van het bedrijf zal worden verleend. Het voortzetten van het be drijf zonder een dergelijke vergunning' zal bin nenkort verboden zijn. Men richt derhalve het verzoek tot inschrijving aan het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, Banstraat 1, 's-Gravenhage. Hillegom, 23 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN. De oogst van de straat. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: vulpot lood, bruine wandelstok, werkboekje „Rijtijden- wet", rood lederen portemonnaitje, militaire schoen, Idem kwartiermuts, 5 scherpe patro nen, mantelceintuur, sleutel, kluwe touw, gren del van geweer of karabijn, wit kinderjasje met rood randje, blauwe rozenkrans. Te bevragen aan o.s. adressen: Parmentier, Burg. Pontstraat 24, een armband; C. J. Par mentier, Wilhelminalaan 66, grijze h. hoed; L. Balkenend, v. Vlietstraat 48, donkerblauwe re genjas; J. Donker, Middenstraat 9, roode por- temonnaie met inhoud, Wed. H. v. Alphen, Krochtstraat 16, kinderwagen; v. d. Reep, Leid- schestraat 177, zijden ceintuur; F. v. d. Hulst, Veenenburgerlaan 10, een flesch limonade; C. Raamsveld, Meerstraat 13, een keeshond. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs stonden op 31 Mei 1940 534 als werkzoekenden ingeschreven. Vo rige week bediroeg dit aantal 513, terwijl er op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 344 waren ingeschreven. Motorbrandstof De burgemeester van Hille gom brengt ter algemeene kennis van belang hebbenden, dat de gemeente-secretarie voor 'c aanvragen van vergunningen tot het. verbruiken van motorbrandstof, evenals voor alle andere aangelegenheden, uitsluitend geopend is op werkdagen tusschen 9 en 1 uur. Hillegom, 31 Mei 1940 De burgemeester voornoemd, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN R. K. Damclub O. D. I. In de zaal van den R. K. Volksbond werden de eerste wed strijden gespeeld voor het pers. kampioenschap van Hillegom en omstreken. De resultaten wa ren als volgt: lste klas. G. HoogenesJ. v. d. Loo uitgest. H. Tebbens—J. Maliepaard uitgest. F. LangelaanF. Out afgebr. P. F. Jong vrij. 2e klas. M. BollD. Cremer afgebr. F. Lubbe—H. Rood 0—2 G. WillemseH. Willemse 11 C. NederveldL. van Mullukhuizen uitgest. P. van HouweningenL. van Reep 20 3e klas. H. HeemskerkA. Meijer afgebr. Th. v. VlietG. Hulkenberg 02 M. DollG. van Reep 02 J. LubbeWillemse 0—2 L. van SchieH. Keyzers 20 Woensdag a.s. om 8.15 uur wordt de tweede Gebouw St. Bavo; Geel-Wit, 6.30 uur, ge wone zittingen, 47 uur, Palestina Diorama's, Schotersingel I17a: Geopend van 35 en 79 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 2.305 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, 104 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Rembrandt: „De dag van morgen", voor vol wassenen 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema'-Palace: „Congo-Expres", voor vol wassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Suiten van Papa", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne; „De Orkaan-Expres" en „Klokslag Twaalf". Rembrandt: „De dag van morgen", voor vol wassenen, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Congo-Expres", voor volwas senen, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. 11.30 uur; „Goud", boven 14 jaar. Luxor: „De duiten van papa", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „Klokslag Twaalf". p Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur, Bloembollenbeurs, 10 uur. Stadsschouwburg: Eerste Zomerconcert der H.O.V., 7.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 10 —12 uur en van 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europeesche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Rembrandt: „De dag van morgen", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; „Congo-Expres", voor volwas senen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De duiten van papa", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „Klokslag Twaalf". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Na zonsondergang zijn mede geopend: Fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lang^ Veerstraat 19, tel. 11000, Frans Halsapotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. ronde gespeeld eveneens in het gebouw van den Volksbond. Distributie levensmiddelen. De distributie van onvermengde levensmiddelen ten behoeve van werkloozen en armlastigen is voor het tijd vak van 3 Juni t.m. 15 Juni 1940 geregeld als volgt: Onvermengde Margarine, Bak- en Braadvet, Tomatensoep in blik: J. C. Uitendaal, Leidsche- straat. Varkensvleesch in blik: bij M. J. Bruynen, Burg. Pontstraat, slager. Ophalen huisvuil. In verband met de ben- zineschaarschte zal het huisvuil voortaan een maal inplaats van tweemaal per week worden opgehaald, n.l. Dinsdag. Het publiek wordt dringend verzocht hierbij alle medewerking te willen verleenen door geen papier, cartonnen doozen e.d. mede te geven doch deze zelf te verbranden. Ook tuinafval gelieve men in een tuinput te vernietigen. Op deze wijze hoopt de G. R. met haar voorraad benzine zoo lang mo gelijk het huisvuil te kunnen ophalen. Aller medewerking is daarom dan ook noodig. De 36ste jaarvergadering, van het Diocesaan Kruisverbond, welke, op Zondag 2 Juni a.s. zou moeten plaats hebben, is tot nader order uit gesteld. Van den juisten datum zal te zijner tijd op gave worden verstrekt. 6 Kreeg zij dikwijls brieven? Dat weet ik niet, maar 'k geloof van niet. Eens gaf ze mij een dikken, verzegelden brief; dien moest ik laten aanteekenen, echter niet ln Grünau, maar in het station te Wildon. Ik kreeg een gulden voor de moeite. Wanneer was dat? Ongeveer een half jaar geleden. Als ik me niet vergis, in het begin van Maart. Ik heb haar 't re?u gegeven. Waar moest die brief naar toe? Aan wien was hij geadresseerd? Dat weet ik niet meer. Ik kan niet heel goed lezen, en heb bovendien slechte oogen. De beambte vroeg mij, hoe ik aan kennissen in Australië kwam. Ik antwoordde, dat de brief niet van mij was. Had mevrouw Walker inderdaad met niemand, omgang? Neen, althans voor zoover ik weet. Ze was gewoon uren lang in de bosschen rond te dolen en eens zei ze: „Zie Je, vrouw Branders, de natuur is het eenige .dat mij aantrekt. Boomen iiegen niet en de bergen zijn niet wreed. Hun taal is zuiver en heilig, want zij komt rechtstreeks van God". Ik dacht toen en heb het later nog dikwijls gedacht, dat zij treu rige dingen moest hebben beleefd. Hield je mevrouw Walker voor rijk? Neen. Hoe zou ze anders zoo eenvoudig geleefd, en zelfs geen dienstbode gehouden hebben? En toch heeft men In haar nalatenschap een fortuin van een millioen kronen gevonden! Vrouw Branders sloeg van verbazing de han den ineen. Lieve hemel! riep ze uit. Dan had mevrouw kunnen leven als een gravin Zeker; maar zij heeft dat blijkbaar niet gewild. Na het verhoor van vrouw Branders, dié trouwens onmiddellijk op vrije voeten werd gesteld, liet de rechter van instructie den waard uit „Het Witte Hert" ontbieden. Van hem had mevrouw Walker vleesch, melk en verschillende levensmiddelen betrokken. Hij was de eenige in het dorp, met wien zij om gang had trouwens van zuiver zakelijken aard; ook de eenige, die nog op den dag vóór haar dood met haar had gesproken. Maar de waard, Jozef Lampl, wist eigenlijk aangaande de vermoorde al niet méér te ver tellen dan haar werkvrouw. Toen zij tien jaar geleden was komen wonen in deze streek, had ze acht dagen bij hem ge logeerd. Haar kamer had zij niet verlaten, tenzij om het eenzaam gelegen huis, dat zij wilde koopen, te gaan bezichtigen. Dat huis was Lampl's eigendom; zijn ouders hadden het jaren geleden overgenomen voor schuld. Toen mevrouw Walker meneer Lampl vroeg, of er in den omtrek niet een of ander huis te koop was, had hij haar 't zijne aangeboden en zonder op den gevraagden prijs af te dingen had zij den koop gesloten. Bij die gelegen heid was 't Lampl opgevallen, dat zij niet de minste belangstelling aan den dag legde, toen hij haar verschillende vertrekken toonde. ,,'t Is goed"; meer had zij niet gezegd en zij betaalde onmiddellijk. Zij had geen andere bagage dan twee koffers meegebracht, en de ontbrekende meubels wer den bij den meubelmaker in het dorp besteld. Ook tegen den kastelein van „Het Witte Hert" had ze gezegd, dat ze weduwe was, alléén op de wereld stond, geen kennissen had en ook geen omgang zocht. Ook Lampl be schouwde haar als verre van rijk. Slechts in één opzicht bracht Lampl's ver klaring iets nieuws; zij leverde namelijk het afdoend bewijs, dat mevrouw Walker den man in 't grijs niet alleen had gekend, maar ook verwacht. Reeds eenige dagen vóór zijn komst had zij Lampl een bezoek gebracht en hem verzocht in geval een heer naar haar kwam vragen, hem den weg naar haar woning te wijzen. Op de vraag van den kastelein of hij den vreem deling door iemand moest laten vergezellen, antwoordde zij ontkennend. Voorts verzocht zij hem dringend, niemand over de zaak te spreken; zij had niet gaarne, dat vreemden zich met haar aangelegenhe den bemoeiden. De heer, dien zij verwachtte, was met haar overleden echtgenoot bevriend geweest en wilde haar, daar hij voor zaken in den omtrek moest zijn, een bezoek brengen. Twee dagen later verscheen inderdaad een vreemdeling; hij vroeg naar mevr. Walker en Lampl wees hem den weg. Hebt u aan den man iets bijzonders op gemerkt? vroeg de rechter van instructie. Neen; hij was groot en flink gebouwd; zijn haar was peper-en-zout-kleurig; hij droeg geen baard en zijn gezicht was niet onaan genaam. Hij had heldere, schrandere oogen. Van welke kleur? Dan kan ik niet zeggen. Iemand van hoogeren stand? Of een aan- gekleede werkman? Ik twijfel er niet aan, dat hij gewoon was, in deftige kringen te verkeeren. Zijn taal en manieren waren heel beschaafd. Waar hield u den man voor? Dat is moeilijk te zeggenHij zag er wel eenigszins uit als Iemand, die reist voor z'n plezier en niet op geld hoeft te zien. Heeft mevrouw Walker u ook nooit ge zegd, wat haar man was geweest en waar hij vandaan kwam? Neen. Maar dat ze van heel ver kwam, meende ik te kunnen opmaken uit zekere uit latingen van de dame. Eens, toen ze mij vleesch zag inpakken, merkte ze op: „Dat wordt ginds heel anders gedaan: de menschen gaan er veel practischer te werk dan in dit land." Deze woorden schenen haar ontsnapt te zijn, want zij zette een min of meer be dremmeld gezicht en ging onmiddellijk heen. Een anderen keer, .toen ik over de hooge vee- prijzen klaagde, zei mevrouw Walker: „Jammer, dat Australië zoo ver van hier ligt; daar vindt men vleesch in overvloed tegen minder dan de helft van den prijs, welken men hier betaalt." Ik vroeg haar toen, of zij in Austra lië was geweest, waarop zij snel 't hoofd schudde en antwoordde: „O neen, ik weet het enkel van hooren zeggen Om nog eens op den vreemdeling terug te komen: is u dus waarlijk niets bijzonders aan hem opgevallen? Dat hij zuiver Duitsch sprak met een vreemden tongval. Ik kan niet zeggen, wat voor een landsman hij was. Hoe was hij gekleed? Heelemaal in 't grijs. Zelfs zijn das was grijs. Hoe oud kon hij zijn? In de vijftig, zeker niet jonger. Hebt u hem ook gezien toen hij terug kwam? Heeft hij misschien bij u overnacht? Op de eerste vraag kan ik bevestigend antwoorden. Om zeven uur kwam hij mijn woning voorbij. Ik stond juist aan de deur en stak de lantaarn aan toen hij mij aansprak èn vroeg, of er niet een andere weg naar 't station leidde, want de groote baan was zoe vreeselijk stoffigIk verwees hem naar den wandelweg langs de beek, maar voegde erbij, dat die wel aangenamer en zelfs korter was, maar 's avonds erg donker, door het dichte bosch, dat er naast loopt. De vreemdeling zei, dat 't wel zou gaan, want de maan zou spoedig opkomen Was hij kalm ofnogal opgewonden? Om de waarheid te zeggen, niet erg kalm. Integendeel Droeg hij iets in de hand? Een kleine zwarte tasch en een wandel stok, zooals 's namiddags bij de eerste ont moeting. —Dank u, Lampl, u kunt gaan. Eindelijk werd nog vrouw Stojan in verhoor genomen. Met betrekking tot den vreemdeling vertelde zij te naastenbij hetzelfde als de kastelein uit „Het Witte Hert". Ook zij moest erkennen, dat houding en gang van den man in 't grijs toen hij terugkwam van 't huis van de weduwe zekere haast en zenuwachtigheid verrieden, die zij niet had opgemerkt toen hij daarheen ging. Zdj schreef dit echter toe aan de reeds invallende schemering en eerst toen de moord bekend werd herinnerde zij zich die bijzonderheid. De rechter ondervroeg de dagloonster aan gaande haar betrekkingen met de vermoorde. Zü had mevrouw Walker niet beter dan de anderen gekend. De vermoorde kwam in den laatsten tijd de kleine Ida nog al eens bezoe ken en bracht dan gewoonlijk iets voor haar mee. Zij hield veel van kinderen en moest, in weerwil van haar nog al zonderlinge manieren, een gevoelig hart hebben gehad, verklaarde vrouw Stojan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6