Laatste Nieuws ALLE BANKZAKEN NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. DRINGEND VERZOEK STOOMEN en VERVEN Amsterdamsche waterleiding KERKLIJSTEN ZONDAG 2 JUNI 1940 Bijkantoor HAARLEM NUTS-SPAARBANK HAARLEM Reserve wederom verhoogd tot f 1.069.501 GROOTE WANDELMARSCHEN Op Zaterdag 15 en Zondag 16 Juni a.s. Crediteurenlijst BEVERWIJK VERKEERSONGEVAL St. Joseph-Harmonie houdt repetities AAN ALLE TU1NBEZITTERS BESTUUR BLOEMIST-PATROONSVEREENIGING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Vlugge aflevering R.K. Vereeniging voor E.H.B.O. HEEMSTEDE ZAANDAM Toegangskaarten duin waterwinplaats weer verkrijgbaar Beperkte kolenvoor- raden in Frankrijk De Nelson" gezonken? Un DE HOOFDSTAD De vorderingen van vrachtauto's Nadere mededeelingen Meer dan 300 bonnen in een week Kleine attenties aan uw stalen ros, die u veel narigheid hesparen De R.K. school aan de Ged. Oudegracht De lijdensgeschiedenis wordt voortgezet Het Vrouwe en Antonies Gasthuis Bestaat 500 jaar Zaandam Zand voort Firma H. G. Th. Crone ISO jaar ONS' LIEVE HEER OP SOLDER Rondleiding op Zondag Volksconcert Concertgebouw De werkloosheid in April HET BLOEMENVENTEN Hoe B. en W. deze kwestie zien Gevonden voorwerpen DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Bezwaren tegen de vastgestelde wijzigingen GEMEENTERAAD Bekendmaking stadImeuws (Amsterdam) Ged. Oude Gracht 29 Aan het jaarverslag 1939 van de Nuts- Spaarbank te Haarlem ontleenen wij het vol gende De omstandigheden oefenden hun invloed uit op het „sparen." In tweeërlei opzicht: er kon minder worden overgelegd en er moest meer van het gespaarde worden teruggeno men. Wat de inlagen betreft zien wij, dat reeds in de eerste 8 maanden onder den invloed van de kans op oorlog het maandgemiddelde daalde tot f 490.000.(v. j. f 581.000.om dan in de volgende 4 (oorlogs) maanden te verminderen tot f 353.000— (v. j. f 486.000.—). In de zelfde perioden steeg het maandgemiddelde der terug betalingen tot f 574.000.(v. j. f 510.000.én f 544.000.— (v. j. f 507.000.—). Het gevolg was, dat in het afgeloopen jaar per saldo een bedrag van f 1.434.700.27 van het gespaarde werd teruggenomen, terwijl in het vorige jaar het saldo-tegoed nog met f 505.615.51 toenam. Zeker is het te betreuren, dat vele inleggers, door de omstandigheden genoodzaakt, hun te goed bij de Spaarbank hebben moeten aan spreken, zij mogen er echter aan ontleenen een gerechtvaardigd gevoel van voldoening over in het verleden betoonden spaarzin, die hun thans te stade komt. Voor de Spaarbank is het een bevestiging van haar onafgebroken gevoerde propaganda voor het sparen, die zij bij haar oprichting, nu bijna 125 jaar geleden, reeds uitdrukte in de zin spreuk: „Die wat spaart in der tijd, vindt wat in den nood." Het aantal inleggers bedroeg op 31 December 37068 (v. j. 36609) en hun gezamenlijk tegoed, na toevoeging van de rente over 1939 ad f 258.179.07. beliep f 10.892.985.14 (v. j. f 12.069.506.64). De financieele uitkomst van het bedrijf wijst na aftrek van alle bedrijfsonkosten een saldo aan van f 104.219.27 (v. j. f 80.979.77). Na de noodige afschrijvingen op onroerend goed en kantoorinrichting en bijschrijving op de pensioenrekening, kan een bedrag van f 83.493.85 worden toegevoegd aan de reserve, welke dan f 1.069.501.85 bedraagt. Het bestuur van de R. K. Wandelsportver- eeniging „St. Bonifacius" brengt ter kennis van onze militairen, dat de weled.gestr. heer luit. kolonel H. Polis, kantonnementscommandant te Haarlem heeft bericht, dat hij toestemming .verleent tot deelname, aan deze .marschen aan alle militairen, die in Haarlem en omgeving zijn gelegerd. Tevens heeft de kantonnementscommandant een verguld zilveren medaille beschikbaar ge steld voor de den besten indruk makende groep Als groep wordt beschouwd een detachement van minstens 10 personen plus commandant. Nog zijn er meerdere extra prijzen voor deel nemende militaire detachementen beschikbaar. Aan deze marschen kan dus thans door iedereen worden deelgenomen, zoowel indi vidueel als in groepsverband. Het inschrijfgeld voor militairen en jeugdi gen onder de 18 jaar bedraagt 35 cent en voor alle anderen 50 cent per persoon. Als persoonlijke herinnering wordt aangebo den een mooi kruis met kroon aan lint. De inschrijving sluit op 10 Juni laatste post. Na dien datum wordt het inschrijfgeld met 10 cent verhoogd Inschrijvingen kunnen geschieden bij den se cretaris, A. Selhorst, Graaf Willemstraat 13, Haarlem (O.). De start vindt plaats op Zaterdag om 3 uur en op Zondag om 12 uur vanaf café-restaurant „Dreefzicht" in den Hout. In het belang van een goede organisatie is spoedige inschrijving zeer gewenscht. Vereeni- gir.gen of clubs kunnen hun vlag of vaandel medevoeren en gebruik maken van trommels of andere instrumenten. Het dragen of uiting geven van eenige politieke gezindte is streng verboden. Het weekblad Handelsbelangen neemt o. m. op de crediteurenlijst in het faillissement J. Zel- velder, uitgever, directeur eener N. V. te Haar lem. Deze lijst telt 10 crediteuren met een to taal passief van ƒ37.419.06, waarvan preferent ƒ86.De baten bedragen ƒ1.191.19 plus een pro memorie post, bestaande uit een vordering inzake aandeel in een firma. De voornaamste crediteur is: Erven J. G. Hoevenaar, geldlee- ning en rente 13.000. Zaterdagmorgen is op het kruispunt Alk- maarschewegHoflanderweg een verkeersonge val gebeurd, waarbij eenige personen gewond werden. Een bejaard wielrijder stak den Alkmaar- scheweg over, juist op het oogenblik, dat een militaire auto met groote snelheid naderde. De man werd gegrepen en over de motorkap heen tegen de voorruit van den auto en vervolgens te gen den grond geslingerd. Tegelijkertijd werden enkele personen, die op dezen drukken verkeers weg stonden te praten en die niet snel genoeg een goed heenkomen konden vinden, door den auto aangereden. De wielrijder had een wonde aan het hoofd, terwijl vermoedelijk enkele ribben gebroken wa ren. Nadat eerste hulp was verleend, is hij naar zijn woning in de nabijheid overgebracht. De overigen bleken allen slechts lichte verwondin gen te hebben gekregen. De St. Joseph-Harmonie, waarvan twaalf leden onder de wapenen vertoefden, is weer volledig. Geen van deze twaalf is gedeerd, een feit, dat tot groote verheugenis en dankbaar heid stemt. Reeds zijn enke'en weer in den ledenkring teruggekeerd en de anderen zullen hopenlijk spoedig volgen. Men is nu voornemens om de studies weer met volle kracht ter hand te nemen. Het be stuur heeft een beroep gedaan op alle leden, om de repetities trouw bij te wonen en ook thuis regelmatig te studeeren. De beschermheer der vereeniging heeft de Harmonie in staat gesteld een serie nieuwe clarinetten aan te koopen. Onnoodig te zeg gen, dat deze geste op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Het bestuur meent terecht er op te kunnen vertrouwen, dat de leden deze daad van den beschermheer zullen toonen te waar- om juist in deze omstandigheden zooveel als eenigszins moge lijk is de normale werkzaamheden door te laten gaan om werkloosheid te voorkomen en tewerkstelling van gedemobili- seerden te bevorderen. Winkels: Gr Houtstraat 77 Brouwersvaart 76 Gen. Cronjestraat 57 Fabriek: Brouwersvaart 74-88 Telef. 10426-11971-11046-14466 deeren, door een regelmatig bezoeken der re petities, welke des Maandagsavonds gehouden worden. Bij de laatst gehouden examens voor het diploma E. H. B. O. van de R.K. Vereeniging v. E. H. B. O. „St Gerardus Majella", slaagden 13 candidaten, nl. 12 dames en een heer. Jubileum bij de Posterijen Vrijdagavond is de heer J. A- Klinkenberg, adjunct-commies bij de P.T.T. te Heemstede, door heel het ambte narencorps gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De jubilaris werd met zijn familie per rif- tuig van zijn huis gehaald en ten kantore ver volgens toegesproken door den heer J. C. Smid. directeur van het postkantoor te Haarlem. Deze bracht den dank over voor het vele werk, dat de jubileeiende ambtenaar voor 't staatsbedrijf gedaan heeft. De beheerder van het kantoor, de heer M. Knot, wees op verschillende gebeurtenissen, die de feesteling in de kwarteeuw ondervond en be sloot zijn rede met het uitspreken van de beste wenschen voor de toekomst. Vervolgens spraken nog de heer J. v. Geelen namens de collega's, de heer Van Rooden na mens de Postale Voetbalclub (onder aanbie ding van bloemen), L. J. Floris namens de be stellers en J. Bouman namens het geheeie personeel. De laatste spreker bood den jubilaris een tuinameublement aan. Ten slotte dankte de jubilaris voor de hem zoo spontaan gebrachte hulde. Comité steun geteisterde streken. Op ini tiatief van den loco-burgemeester jhr. A. van de Poll is in Heemstede een comité opgericht, dat in samenwerking met het algemeen comité, dat staat onder leiding van den burgemeester van Amsterdam, gelden in zal zamelen voor al le geteisterde streken in Nederland. Van dit comité, waarin ook alle geestelijken uit de gemeente zitting hebben, is voorzitter de heer B. J. V. van Hees, secretaris de heer J. Groeneveld en penningmeester de heer J. C. Bender. De gemeente gaat boonen en bieten teelen Het reeds drie jaar braak liggende terrein aan de Heijermanstraat, dat aanvankelijk bed-oela was voor het aanleggen van een bosch, zal thans dienstbaar worden gemaakt voor de teelt van boonen en bieten voor gebruik van menschelijk en dierlijk voedsel. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van burgemeester in 't Veld, terwijl een gehouden bodenjfonderzoek heeft aangetoond, dat deze grond zich hiervoor uitstekend leent. Aansluiting met de Ned. Heide Mij. is reeds verkregen, die voor de technische uitvoering van deze bijzondere gemeentelijke grondexploi tatie zal zorgen. Inmiddels zijn de werkzaam heden reeds begonnen. Hoewel gemeentelijk bedrijf, zal het niet in werkverschaffing wor den uitgevoerd, daar het werk zich hiervoor niet leent. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wij vernemen, zal de verkoop van toe gangskaarten tot de duinwaterwinplaats der Ge meentewaterleidingen van Amsterdam, welke voorloopig was gestaakt, weer op de normale wijze plaats hebben. VAN DE FRANSCHE GRENS, 1 Juni. (D.N. B.). In kringen der Fransche steenkoolindustrie rekent men er op, dat de op steenkool aange wezen bedrijven in Frankrijk over drie tot vier weken moeten worden stilgelegd, daar de voor raden nog slechts zeer beperkt zijn. Alle takken van industrie, die gewerkt hebben met steenkool uit Noord-Frankrijk, zijn door de gebeurtenissen volkomen verrast. De Fransche spoorwegen zijn genoodzaakt ge worden een deel van hun kolenvoorraden aan de zware industrie af te staan. Op den langen duur hoopt men op aanvoer uit Amerika. NEW YORK, 1 Juni (D.N.B.). De Ameri- kaansche bladen publiceeren een bericht van het agentschap Associated Press, volgens het welk het slagschip Nelson met 700 man gezon ken is. De Nelson, die in 1925 van stapel geloopen is, had een waterverplaatsing van 33.950 ton. Het schip had normaal 1.320 man aan boord. Naar aanleiding van het bericht in de dag bladen betreffende het aanbieden van vracht auto's aan de Duitsche overheid ten behoeve van het vervoer van vluchtelingen enz. in België, maakt de Burgemeester van Amsterdam het volgende bekend. De benzinepomphouders zijn gerechtigd, de vrachtauto's, welke op Maandag 3 Juni a.s, naar de vorderingsplaats op het Stadionplein gebracht moeten worden, van ten hoogste 5 L. benzine te voorzien. Ten einde een te groote opeenhooping van vrachtauto's te voorkomen en het wachten te bekorten, wordt den eigenaren en bestuurders van deze auto's opgedragen, zich te houden aan de volgende tijdsverdeeling van het aanrijden: te 8 uur moeten aanwezig zijn de vrachtauto's, voorzien van de oneven prov. nummers met letter G. te 10 uur de vrachtauto's met de even prov. nummers met letter G.; te 12 uur de vrachtauto's met de oneven prov. nummers met letter GZ.; te 14 uur de vrachtauto's met de even prov. nummers met letter GZ.. alsmede de vracht auto's met andere prov. letters. Naar het Stadionplein mag alleen gereden worden a. langs den Amstelveenscheweg uit de rich ting Corn. Krusemanstraat; b. langs den Olympiaweg; c. langs den Stadionweg. Het is tegenwoordig een bonnentijd. Er bestaan verschillende soorten bonnen. Den een moet je hebben, daar je anders 's ochtends geen koffie kan drinken of geen brood kan eten. Die bonnen zijn noodzakelijk en ieder moet maar zorgen dat hij daar een van krijgt. Het gemis hiervan zou hij anders da nig aan den lijve ondervinden. Het tweede soort bonnen, dat echter reeds stamt uit den tijd van Hermandad en in onze dagen nog bestaat, is minder aangenaam. We kunnen ze missen ais kiespijn, maar 't blijkt dat Ze toch wel eens noodzakelijk zijn. Vooral in de laatste week zijn er heel wat van die bon netjes in Haarlem gevallen. En dat alleen maar, omdat de wielrijders er maar niet aan konden Wennen om rechts van den weg te rijden. Het is thans gebleken, dat een van de elementairste Verkeersbepalingen voor de wielrijders een zeer moeilijke puzzle schijnt te zijn. Ook voor het met tweeën rijden in de nauwe straten van de binnenstad zijn velen op den bon gezet. Het met den dag stijgende aantal proces verbalen moge voor de Haarlemmers een waarschuwing zijn. Meer dan driehonderd bonnen in zeven dagen is toch wel een schrikwekkend getal en dat alleen omdat men niet het onderscheid schijnt te weten tusschen het rechter- en linker weggedeelte. Tevens heeft de Haarlemsche politie ge waarschuwd dat men meer aandacht moet besteden aan de staartsukken van het stalen plein 8 rod.; Slagersjas, Duim, Atjehstraat 107; Laars met sok, Joosten Vosmaerstraat 85; Porte- monnaie m. i., de Vries, Perseusstraat 59; Ro zenkrans, v. d. Voort, Indischestraat 12; Rem van motorrijwiel, v. Andel, Allanstraat 76; Bad- schoenen, de Vries, Perseusstraat 59; Sleutels, Emme, Hasselaerplein 25. Onze lezers zullen zich nog de geschiedenis herinneren, die vastzit aan het verzoek van het schoolbestuur der R.K. Uloschool, Ged Oudegracht 120, om een gemeentelijke bijdrage te ontvangen voor de verbouwing van haar in richting. B. en W. achtten de raming der kos ten te hoog en de raad ging accoord met het voorstel om het schoolgebouw aan het Leidsche- plein in orde te laten brengen. Het schoolbestuur ging tegen deze beslissing in beroep bij Ged. Staten. Dit college verklaarde het beroep niet ontvankelijk, omdathet al of niet goedkeuren van het raadsbesluit in dit geval door de kroon moest geschieden. Tegen deze beslissing van Ged. Staten ging het schoolbestuur bij de kroon in beroep. Thans blijkt, dat op 3 Mei 1940 de kroon het besluit van Ged. Staten heeft goedgekeurd, dat wil dus zeggen, dat het beroep tegen het raadsbe sluit niet bij Ged. Staten thuishoort. Nu moet het schoolbestuur aus van voren af aan bij de kroon beginnen. Deze puzzle is juist geschikt voor een regenachtigen Zondag. In 1440 schonk Claes Brensvenszoon tbt een vrij eigen aan de kapelmeesters ten beh-oeve van de kapel op de Bakenes „den rechten ar men daerin te logéren ende te legghen" een huis en erve bij (naast) de kapel, 't 2ij in 't voorbijgaan opgemerkt, aldus J. Craandijk, dat er in 1440 nbg slechts een kapei was, en de Bakenesserkerk dus zeer ten onrechte in der tijd voor „de oudste parochiekerk van Haar lem" werd gehouden. Bakenes lag echter toen reeds, blijkens den stichtingsbrief, „binnen de vrihede van Haerlem". Dit huis lag in de Klerksteeg en droeg den naam van O. L. Vrouwe Gasthuis. In het zelf de jaar droeg Jan Claes Dierkzoon een kapel en gasthuis, met twee daarin gelegen „kame- ren", voor zijn rekening buiten de Schalkwij kerpoort gesticht, aan het H. Kruisgild op. Dit was het St. Antoniusgasthuis. Een „kamer" schijnt in de taal der Middel eeuwen ten onzent in 't algemeen een woning te hebben aangeduid. Beide stichtingen onder gingen in 1581, ten gevolge van het accoord met den Prins van Oranje, het lot van zooveel andere kerkelijke instellingen van dien aard en vervielen met ai haar bezittingen aan de stad Haarlem, die geen verandering bracht in de inrichting van die Godshuizen, doch door het benoemen van twee rekenplichtige Re genten en twee Regentessen, sedert dien tijd, een gelijk toezicht hield over het Vrouwe- en Antonies Gasthuis als over het St. Elizabeths Gasthuis, en ook eerstgenoemde stichtingen van tijd tot tijd met geldelijke bijdragen ter hulpe kwam. Het O. L. Vrouwe Gasthuis en het Antonies Gasthuis bleven afzonderlijk bestaan tot 1726. Toen werd het St. Antonies Gasthuis opge heven en zijn zeer ingekrompen inkomsten vereenigd met die van het Vrouwe Gasthuis, dat, nog steeds in de Klerkstraat, in één ver trek negen vrouwen huisvestte. Maar in 1707 was het (geen wonder!) zeer bouwvallig ge worden en toen werd het verwisseld voor het gebouw op het Klein Heiligland, dat ter her innering aan zijn dubbelen oorsprong den naam van het Vrouwe en Antonies gasthuis kreeg. Het Vrouwe en het Antonies Gasthuis be staat dus dit jaar 500 jaar. De weldadigheid stichtte in de Middeleeuwen „kamers" en „gasthuizen", vertelt Ir. Craan dijk. Wat was het verschil? Wat „kamers" waren is ons gebleken. Een „gasthuis" was oud tijds niet, wat men er tegenwoordig, in Hol land althans, onder verstaat: een ziekenhuis, 't Was een huis voor gasten, reizigers, zooals oorspronkelijk het O. L. Vrouwe Gasthuis, dus bestemd om er tijdelijk een onderkomen te vinden, twee dagen, als in deze stichting, el ders licht wel wat langer. Maar allengs wer den er ook wei, evenals in de kamers, perso nen, meest vrouwen, voor goed in gehuisvest en verpleegd, 't Verschil met de kamers was dus dit: in een gasthuis woonde men samen, in ééne kamer negen vrouwen, zOoals in het O. L. Vrouwe Gasthuis, of in twee v-ertrekken dertien, zooals indertijd in het St. Barbara gasthuis, dat ten jare 1435 door een priester, Hugo van Assendelft, gevestigd werd in de Jansstraat, waar bij de bewaarschool het mooie poortje nog over is. Jan Claes Dierkzoon had aan het door hem gestichte „gasthuis" nog twee, afzonderlijk vermelde, „cameren" gebouwd. 't Was voor de vrouwen, die in één vertrek in het oude, ondanks verschillende reparatiën zeer vervallen gasthuis in de Klerksteeg, nacl« en dag hadden gehuisd, een groote verbetering, toen zij in 1787 in een ander gesticht konden worden opgenomen. Dit was het ruime gebouw op het Klein Heiligland. Toen de stedelijke regeering op voorstel der toenmalige Regenten in 1736 besloten had het gasthuis te verplaatsen, was er juist een ge schikt perceel te koop. Het behoorde aan de Executeuren van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst, die het nieuwe, statige Hofje aan den Koudenhorn hadden gebouwd, ter vervanging van een veel eenvoudiger in stelling, door Teyler zelf bij zijn leven aar. 't Klein Heiligland gevestigd Regenten van het Vrouwe Gasthuis openden de onderhande lingen over den aankoop en zagen zich aller aangenaamst verrast, toen het hofje hun gra- cieuselijk ten geschenke werd aangeboden. Het vriendelijk aanbod werd dankbaar aanvaard De noodige verbeteringen werden aangebracht, de huisjes achter het Heiligland, waarachter het hofje tbt dusver verborgen lag, werden weg gebroken en de bewoonsters van de kamer in de Klerkstraat konden in Juni 1787 haar nieu we verblijf betrekken. Zij vonden er niet alleen vOor ieder een eigen kamer met twee ramen en portaal, maar die kamer ook geheel gemeubeld. Bovendien kregen zij in de Regentenkamer een middag en avondmaal en ten overvloede aan den maal tijd, waarop Regenten zich zeiven onthaalden, nog een toepasselijk gedicht. Het kloeke gesticht, met zijn hoofdge bouw en zijn beide vleugels, alles grijs geportland, is door de getraliede openingen in den muur, die het van de straat af scheidt, genoegzaam te zien, al wordt het gezicht op het gehéel wel wat belemmerd door een hooge, dichte haag. In den muur is een deur, die meest gesloten is, in den verweerden zijgevel (uitkomende aan een gang naast het hofje' is nog een deur, die nooit Opengaat, Ruim 5.000 personen zijn reeds gevaccineerd Van de geboden gelegenheid in het ge meenteziekenhuis als in het St. Jan Zieken huis zich te laten vaccineeren tegen typhus hebben ruim 5000 personen gebruik gemaakt De verwachtingen betreffende het aantal waren wel hooger aangeslagen, doch men hoopt, da', in de komende dagen nog tal van ingezetenen zich zullen komen aanmelden. Gedurende de eerste drie oagen van de vol gende week zal ook nog gelegenheid bestaan voor de eerste infectie. Hiertoe kan men zich aan beide ziekenhuizen melden des avonds van 7-9 uur. In de week de H. Missen 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG ook H. Mis om kwart over 7. 's Avonds om 8 uur H. Familie afd. mannen WOENSDAG Feest van den H. Boniiatius, patroon van onze kerk. Kwart vóór 8 gez H. Mis. 11.30 uur Katechismus voor de meisjes en de jongens. Om half 8 Maria Congr. voor de jongens en kwart over 8 Maria-Congr. voor de jonge mannen. DON DERDAG om 8 uur gezongen Requiem voor onze gesneuvelde soldaten. Geen H. Mis om 9 uur maar om 10 uur gezongen Huwelijksmis voor Johannes Hol en Clasina Brinkkemper. 's Middags om 11.30 en 4 uur gelegenheid om te biechten voor de kinderen van de St. Bo- nifatiusschool. Biechtgelegenheid van 6.30-8.30. 's Avonds om 7 uur H. Uur met rozenhoedje en gebeden en gemeenschappelijke gezangen. VRIJDAG le Vrijdag van de maand, om 6 u. wordt de H. Communie uitgereikt. Om kwart voor 8 gez. H. Mis voor de leden van het Aposto laat des Gebeds. 's Avonds 7 uur Lof met oefening van eerherstel aan het H. Hart. DINSDAG: om 7.30 Lof ter eere van den H. Antonius met Rozenhoedje (lied 126). WOENSDAG: om 8 uur Congregatie voor de heeren. DONDERDAGvan 68 uur gelegenheid om te biechten; om 8 uur Congregatie voor de jongens. VRIJDAG: le Vrijdag van de maand, toege wijd aan de bijzondere vereering van het Godd. Hart; om 7.30 gezongen H. Mis met acte van toewijding en Algem. H. Communie voor de kinderen; om 7.30 Lof ter eere van het Godae- lijk Hart met litanie en acte van Eerherstel (lied 113). ZATERDAG: van 59 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG 9 Juni, Algemeene H. Communie voor de Edelwacht onder de H. Mis van 8.30 uur. Dinsdag na het Lof worden de zelatricen van het Kruimeltjesfonds verwacht in het patro naat voor het afdragen v$m de ingezamelde gelden. Vandaag is het 150 jaar geleden, dat het be kende Amsterdamsche Huis der firma H. G. Th. Crone werd gesticht. Ter gelegenheid hiervan is een indrukwekkend gedenkboek uitgegeven, waarin de geschiedenis van dit voorname Am sterdamsche koopmansbedrijf en tevens die der familie Crone, waarmee zij nauw is samengewe- ven, werd geboekstaafd. Wij komen op deze bijzondere uitgave nog na der terug. Was Museum Amstelkring het eerste mu seum dat zijn deuren weer voor het publiek openstelde, thans is reeds de algemeene belang stelling voor dit merkwaardig grachtenhuis met schuilkerk je zich aan het herstellen en Zondag zal zelfs weer een eerste groepenbezoek te twee uur plaats hebben en wel uit Haarlem. Te drie uur zal voor het publiek een rondgang met historische toelichting worden gehouden. Op het volksconcert, dat heden, Zondagavond 2 Juni in het Concertgebouw wordt gegeven, zal onder leiding van Eduard van Beinum een Beethoven-programma worden uitgevoerd. Solist is Willem Andriessen. Uitgevoerd worden de Ouverture „Egmont", het Vierde Pianoconcert en de Vijfde Symphonie. Het concert begint om half acht. De werkloosheidscijfers betrekking hebbende op te Amsterdam woonachtige leden der gesub sidieerde werkloozenkassen zijn voor April 1940: Diamantindustrie 46.9; drukkersbedrijven 14.4, bouw bedryven 31.1; houtbewerking 34.2; kle dingindustrie 4.7; metaalindustrie 19.8; textiel industrie 8.8; voedings- enz. bedrijven totaal 27.3; bakkers 23.1; slagers 17.5; sigarenmakers 57.2; gemengde bedrijven 12.0; land- en veen arbeiders 11.1; handelsreizigers 5.2; verkeers wezen totaal 26.4; transportarbeiders 27.4; hotel- en rest.personeel 20.4; hand. en kantoorbedien den 8.3; overige groepen totaal 19.1; fabrieksar beiders 23.4 technici 6.3; kappers 11.2; toon kunstenaars 21.8; andere 26.8; alle groepen 20.1; alle groepen zonder diamantbewerkers 19.3. In het bijzonder is de werkloosheid in de dia mantindustrie in April sedert Februari geste gen met 7.6 pCt., hoewel toch nog 4.2 pCt, min der dan in 1939. Sterk verminderd was de werk loosheid in April jj. in de bouwbedrijven (ver minderd met 14 pet.), land- en veenarbeiders (17 pCt.) en houtbewerking (verminderd met 7 pCt.). ros. Deze dienen niet van een twijfelachtige kleur te zijn, maar goed helder wit. Ook dient men, wanneer de duisternis is ge vallen, afgeschermd licht op zijn fiets te hebben. Ook het achterlichteje moet bran den, hoewel het roode glaasje maar weinig licht mag uitstralen. Het zijn maar simpele dingen, die een kleine moeite v,an den wiel rijder vergen, maar naar gebleken is kun- hen zij tot last worden als men denkt: „Het komt zoo nauw niet!" Naar aanleiding van het aan B. en W. om Prae-advies in handen gesteld adres van het bestuur der Haarlemsche Bloemen- en Planten- boopliedenvereeniging „Door Werken Sterk" dee- len zij het volgende aan den raad mede: Het is inderdaad juist, dat wij voor het venten hiet bloemen en planten niet alleen aan perso den, die zich uitsluitend toeleggen op den han del in genoemde .artikelen, vergunningen., afger.. ven, doch ook, zij het in. geringe mate, aan lie den, die in daarvoor geëigende perioden bijv. te- vens met groenten en fruit venten of lompen °Pkoopen. De aan deze laatste categorieën ven ters verstrekte vergunningen bedragen pl.m. 15 Pet. van het totaal der aan bloemen- en plan- tenkooplieden afgegeven vergunningen. Hoewel MJ er steeds naar hebben gestreefd en ook blij- Ven streven, om bij het verleenen van vergun ningen het venten met nevenartikelen zooveel degelijk tegen te gaan, toch zal weinig meer dunnen worden gedaan in de richting van adres- s&nts verlangen, zonder de belangen van andere venters te schaden. Ten aanzien van de controle op de ventver gunningen merken wij op, dat in verhouding tot het beschikbare politiepersoneel het toezicht op "et venten geenszins onvoldoende mag worden genoemd, hetgeen moge blijken uit het feit, dat in 1939 terzake niet minder dan 261 processen- herbaal werden opgemaakt. Wij blijven eveuwel bedacht op een nauwgezette controle. Een maatregel tot wering van bloemenkooplie- den, die van elders komen, is ontoelaatbaar. Niettemin wordt op redelijke gronden het aan tel kooplieden van buiten deze gemeente zoo vel mogelijk beperkt. Uit het oog mag echter biet worden verloren, dat onder hen lieden zijn, bie reeds tal van jaren alhier hun vaste klanten bedienen. Op deze handelaren wordt toegezien, bat zij niet tevens zonder vergunning het vent- bedrijf in deze gemeente uitoefenen. Met betrekking tot requestrant's grief, als zou ue wijze, waarop soms ventvergunningen voor bloemen worden uitgéreikt, alle perken te buiten Iteen, merken B. en W. op, dat dit verwijt onge zond is. Als een enkele maal de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon onder verstrekking vau handelsgeld zekeren drang uitoefent, om (bet bloemen te venten, dan geschiedt dit slechts ten opzichte van bonafide bloemenkooplieden. B. en W: onderschrijven tenslotte de opmer king van adressant, dat afschaffing van het bonteeken, hetwelk tot dusver wordt uitgereikt aan hen, wien een ventvergunning is verleend, e«n doeltreffende contróle bevordert. Immers, de ventvergunning, welke, behalve van den naam eb het adres van den venter, het artikel of de artikelen, waarmede mag worden gevent en een boorloopend nummer, tevens van een pasfoto is v°orzien, vormt alleen het eenige goede contröle- teiddel. Hét is n.l. voorgekomen, dat venters hun (tehteeken uitleenden aan hen, wien geen vent- yei'gunning was verleend. Contróle aan de hand teh het kenteeken moet dan ook als onvoldoende "Orden beschouwd. ^oor het verstrekken van een ventvergunning- Met een geldigheidsduur van een half jaar wordt bans een recht geheven van 1. Voor hen, die let ventbedrijf gedurende een geheel jaar uit botenen, is derhalve verschuldigd tweemaal een bedrag van 1. Dit nu achten wij niet billijk. (?bzes inziens dient de mogelijkheid te wor sted geopend tot verkrijging van een jaarver- inning, waarbij een naar verhouding lager ocht wordt gevorderd. Wij zouden dit willen ^steld zien op 1.75. Invoering van zoodanig brief heeft evenwel tengevolge, dat genoemde orordening op dit punt dient te worden aange wild. s Inlichtingen aan het Bureau van Politie, ®biedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. .Badpak, Bosch, Brouwerstraat 19; Regenjas, Bootlieb, Schoterweg 132; 2 Kilometertellers, ®breau v. Politie Smedestraat; Medaillon, Boes, Magdalenastraat 14; Mos, Zandbergen, Alb. Jhijmstraat 28; Portemonnaie m.i„ Tersmitten, bo Clercqstraat 114; Pet, v, Schagen, Heerensin- l(ol 3l zw.; Rozenkrans, ten Wolde, Gasthuislaan l51 w.; Damestasch' tó.i., Doorn, Frans Hals straat 48 rd.; Autoped,, van Heek, Amsterdam- s tra at 50; Boekje met kwitanties, Bureau van folitie Smedestraat; Huurcontract, v. d. Meer, 'tempersingel 10; Bouvierhond, Koppen, Rijn straat 34; Uurwerk van horloge, Vader, Sophia- Het door den raad in zijn vergadering van 13 Maart j.l. genomen besluit tot wijziging der ver ordening op de heffing van een belasting op ver makelijkheden heeft bij Gedeputeerde Staten bezwaren ontmoet. Dit college is n.l. van oordeel, dat de beperking van de vrijstelling van verma kelij khedenbelasting tot in de gemeente geves tigde vereenigingen als een privilegie is aan te merken en bijgevolg in strijd is met het bepaalde in art. 182 der Grondwet. In een uitvoerig schrijven aan Gedeputeerde Staten hebben B. en W. hun standpunt met be trekking tot den aard van het privilegie in het stuk van belastingen uiteengezet onder mede- deeling, dat zij niet konden inzien, dat de des betreffende bepalingen in strijd zijn met art. 182 der Grondwet. Gedeputeerde Staten hebben ge antwoord, dat ook zij het uiteengezette stand punt voorheen verdedigden; sinds evenwel eeni ge aan den minister van Binnenlandsche Zaken toegezonden verordeningen op de heffig van één belasting op vermakelijkheden werdén terugont vangen met, de opmerking, dat een beperking van de vrijstelling van belasting tot „in de gemeente gevestigde vereenigingen en instellingen" als een privilegie is aan te merken en derhalve geacht moet worden in strijd te zijn met het bepaalde in art. 182 der Grondwet, heeft het College ver ordeningen met bepalingen van zoodanigen in houd ter wijziging teruggezonden. Op grond hier van verzoeken Gedeputeerde Staten B. en W. te willen bevorderen, dat ook bovenaangehaald besluit worde gewijzigd en wel in dier voege, dat aan de gerezen bedenking worde tegemoet ge komen. B. en W. vermeenen, dat aan dit verlan gen dient te worden voldaan. De agenda der vergadering van den raad dei- gemeente Haarlem op Woensdag 5 Juni, des namiddags om 2 uur vermeldt: Verzoek van P. Kion om eervol ontslag als hoofd der Lorentzschool. Rekening en verantwoording over 1939 van de Commissie voor Kindervoeding. Jaarstukken over 1939 inzake de exploitatie van de badhuizen van de afd. Haarlem van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis." Jaarstukken over 1939 van de woningbouw - vereeniging „Huis ter Cleef." Vaststelling 4e suppletoire begrooting der ge meente dienst 1939. Wijziging van het tarief opgenomen in art. 7 der schoolgeldverordening voor handels- en nij verheidsonderwijs. Wijziging van het besluit van 13 Maart 1940 no. 9 tot wijziging van art. 6 der verordening op de heffing van belasting op vermakelijk heden. Wijziging van de verordening op de heffing van leges. Verhooging van het crediet voor de uitbrei ding van de bijzondere school aan de Eem- straat no. 2. Toekenning van vervoerkosten ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 voor leerplichtige kinde ren. Intrekking van het besluit tot aanschaffing van leerboeken en schoolplaten voor de Flora- school. Opzegging overeenkomsten met buitengemeen ten inzake toelating van leerlingen tot de scho len voor openbaar lager onderwijs. Verkoop van grond aan de Ambachtstraat (A. P. Winnubst). Herstelling van de terreinafscheiding van de Speeltuinvereeniging „Weltevreden" aan den Spaarndamscheweg. Vaststelling verordening inzake intrekking van bijzondere achtergevelrooilijnen. Verzoekschrift van de afd. Haarlem van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland inzake toepassing van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten Verzoekschriften inzake ontheffing v. school geld. Benoeming van: a. een lid van de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum; b. een deskundige voor herschatting huur waarde lokaliteiten vergunningsrecht; c. een leerares in de lichamelijke oefening aan de le H.RS. B. met 5-jarigen cursus. d. een tijdelijk leeraar aan de gem. avond school voor handelsonderwijs; e. een hoofd van de school voor U.L.O. letter C. (Parklaan). De directeur van het Maatschappelijk Hulp betoon vestigt er de aandacht op, dat het ver boden is, zich onnoodiig' op te houden in of in de nabijheid van de teekenlokalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3