Val van Duinkerken aanstaande Bommen op de haven van Marseille H Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez Frankrijk rekent op Italië's interventie mm Rotterdams plannen voor een nieuwe stad DE KOFF E- EN THEE DISTRIBUTIE WEER K.R.0.-MIS- UITZENDINGEN alph. elsenburg „Gibraltar terug aan Spanje Athene dementeert geruchten m „Mobilisatie reeds in vollen gang" Egypte houdt zich aan verdrag met Londen W andgedierte Het Duitsche legerbericht meldt: Nieuwpoort door Duitsche troepen genomen Betoogingen in Madrid Wordt het spoorwegviaduct toch werkelijkheid? Voorschriften van het Rijks bureau voor de voedsel voorziening DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 3 JUNI 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27yz ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM textiel-goëdêrên Frontbericht Inwoners verlaten Gibraltar Troonopvolger geboren in Griekenland IP AN SALDO OVER ITALIË'S OORLOGSDOEL: lli Helpt elkander. Studenten uit Amsterdam en Utrecht zijn te Rhenen behulpzaam bij het rondbrengen van kleeren en goe deren der geëvacueerden, die thans naar hun haardsteden terugkeeren Italië en de contrabande- controle Lord Gort met verlof 64ste JAARGANG No. 22420 ju. jt NIVA Zuivering-onderneming „RADICAAL" DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ANKERSMIT'S KATOENFABRIEKEN-DEVENTER nApnillSFTTES - VOILES ETAMINES - N.Z. VOORBURGWAL 165 -167 I-I S7087-493HTelegr.-adtesFacia Cretonnes - ChinUes en alt* andere lijden en katoenen lantasie-slotten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, Z Juni (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In harden strijd is de door de Engelschen ook gisteren taai verdedigde kuststrook ter weerszijden van Duinkerken uit het Oosten verder ingedrukt. Nieuwpoort en de kust ten Noordwesten daarvan zijn in Duitsche handen. Adinkerke, ten Westen van Veume, en Ghyvelde, 10 K.M. ten Oosten van Duin kerken, zijn genomen. Het aantal gevangenen en de buit zijn gisteren aanzienlijk gestegen. Alleen reeds bij één leger werden 200 stukken geschut van allerlei kaliber buitgemaakt. Aan het Zuidelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. Het lucht wapen heeft op den eersten Juni, gelijk reeds in een afzonderlijk bericht bekend gemaakt is, pogingen van resten van het ver- Blagen Britsche expeditieleger om te ontkomen op de voor Duinkerken liggende schepen, be streden. De successen der Stuka-, gevechts-, destroyer- en jachteskaders zijn, vergeleken met de reeds bekendgemaakte cijfers, nog aanzien lijk gestegen. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf transportschepen met een totale tonnage van 54.000 ton tot zinken gebracht, veertien oor logsschepen, n.I. twee kruisers, twee lichte krui sers, een luchtafweerkruiser, zes torpedoboot- jagers, twee torpedobooten, een „Schnellboot", benevens 38 koopvaardijschepen met een totale tonnage van 160.000 ton werden door bomtref- fers beschadigd. Talrijke booten, barkassen en sleepbooten werden tot kenteren gebracht en troepenconcentraties óp het strand van Duin kerken met succes met bommen aangevallen. By een nieuwen aanval van Duitsche ..Schnellboote" op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgisch-Fransche kust gelukte het een dezer booten, een zwaar bela den transportstoomschip van 4000 ton door een torpedo tot zinken te brengen. Voor de eerste maal hebben gevechts groepen van het luchtwapen de haven van Marseille aangevallen en daar twee groote koopvaardijschepen met bommen in brand gestoken, 't Spoorwegtraject Lyon—Marseille Werd op verscheidene plaatsen door bom- treffers beschadigd. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtuigen, daarvan werden 42 in luchtgevechten, acht door luchtafweergeschut neergeschoten, de rest werd °P den grond vernield. Vijftien eigen toestellen Worden vermist. Door onze uit Drontheim naar het Noorden Opgerukte bergjagers werd op 1 Juni Bodoe ge- homen. Daarbij werd, behalve ander oorlogstuig, oen Engelsche batterij buitgemaakt. Het frontbericht van het D. N. B. van Zon dag luidt als volgt: De strijd om Duinkerken nadert zijn einde. Ondanks den wanhopigen tegenstand van den vijand is het nog niet door Duitsche troepen bezette gebied aan de kust om en in Duinker ken sedert eergisteren belangrijk versmald. De Engelschen schijnen allengs in te zien, dat de Pogingen om nog nieuwe gedeelten van het Verslagen expeditieleger over het Kanaal te red den, zóóveel scheepsruimte en menschen kos ten, dat het verlies ondraaglijk is. Het eene schip na het andere is door de Duitsche lucht macht en de Duitsche marine langs de kust, in het Kanaal of in de Noordzee tot zinken ge bracht. Het aantal Engelsche en Fransche sol- baten, dat hierbij verdronken is, komt vermoe delijk overeen met de sterkte van verscheidene bi visies. De op de reede van Duinkerken liggende, krachtig beveiligde Britsche transportvloot werd met inbegrip van de beveiliging verstrooid of Vernietigd. Aangezien lord Gort, de opperbevelhebber van het expeditieleger thans van Londen uit ben „succesvollen terugtocht" als geëindigd beschouwt, zijn dus de restanten van het verslagen Engelsche expeditiecorps aan hun lot overgelaten. Een feit is, dat de Engelsche transport- en oorlogsschepen voor Duinker ken verdwenen zijn. De val van Duinker ken is derhalve binnenkort te verwachten. Het Duitsche luchtwapen zal er toe bijdra gen, dat de laatste tegenstand gebroken Wordt. Nadat kort geleden een aantal militaire vlieg velden aan de Oostkust van Engeland met bommen bestrooid waren, zijn thans binnen het uitgestrekte actie-gebied van het Duitsche luchtwapen ook militaire doelen in Zuid-Frank rijk met bommen aangevallen. Voor de eerste maal is de voor de Fransche ravitailleering buitengewoon belangrijke haven van Marseille h> de thans van Noord-Noorwegen tot aan de Middellandsche Zee reikende operaties van de Duitsche luchtmacht betrokken. Ook de voor naamste spoorwegverbindingen tusschen Zuid en Noord-Frankrijk werden met succes aange vallen. Van het Zuidelijk front heeft de legerleiding Keen bijzonderheden te melden. Dit feit ken merkt de passieve houding van de Fransche landsverdediging. Zij zag en ziet lijdzaam toe, hoe het eerste, zevende en negende Fransche leger benevens de strijdmacht der bondgenoo- tea ter sterkte van ver over het millioen man door de Duitsche weermacht door superieure leiding en onvergelijkelijken aanvalsgeest ver nietigd of gevangen genomen wordt. De omvang van dit groote succes van het Duitsche leger in het Westen zal vermoedelijk binnen enkele dagen ook in omvangrijke cijfers van gevangenen en oorlogsbuit tot uitdrukking komen. Op het oogenblik stroomen nog colon nes gevangenen, die niet eindigen Willen, in de verzamelkampen binnen, terwijl de schifting van het materiaal, dat van den vijand werd afgenomen of waarvan hij werd verjaagd, in het gebied, waar tot dusverre gestreden is, voortgang maakt. MADRID, 2 Juni (D-N.B.). Zaterdag is het tot grootsche, spontane betoogingen gekomen voor de wederaansluiting van Gibraltar bij Spanje. Falangistische jongeren en studenten, meest in uniform gekleed, vormden op de plei nen en in de hoofdstraten van Madrid groote optochten, waarbij borden met een schets van Gibraltar en eischen tot teruggave werden mee gedragen. De menschenmenigte sloot zich on der geestdriftig geroep van „Leve het Spaan- sche Gibraltar" bij de betoogingen aan. De be- toogers trokken naar de Engelsche ambassade, waar de nieuwe Britsche ambassadeur Sir Sa muel Hoare, dienzelfden dag aankwam. De men schen riepen: „Gibraltar is Spaansch." De politie trachtte de betoogers te bewegen tot doorloo- pen. Er werden geen arrestaties verricht, even min deden zich ernstige incidenten voor. In zijn laatste artikel over Gibraltar schrijft Manuel Aznar in „Arriba", dat de Spaansche jeugd van heden, de onwankelbare overtuiging heeft, dat Gibraltar onder leiding van Franco tot het vaderland terugkeert. Dit mag niet een voorwerp van vredesonderhandelingen zijn of van diplomatieke besprekingen. Het is voldoen de, indien Engeland zonder omwegen Gibraltar teruggeeft. Eerst na deze overgave kan men van vriendschap tusschen Spanje en Engeland spreken. Tot zoolang zijn alle betuigingen van vriendschap een voorspiegeling van onjuiste feiten. De „Gibel-Dersa" heeft als vijfde vluchtelin- genschip met 728 personen aan boord Gibraltar verlaten en is naar Casablanca vertrokken. Het Engelsche garnizoen heeft gisteren schiet oefeningen gehouden met lichte artillerie op de in de Middellandsche Zee drijvende schiet schijven. Het officieele orgaan van Gibraltar heeft een bepaling gepubliceerd, waarbij de verspreiding van alarmeerende berichten streng wordt ge straft. ATHENE, 3 Juni (Reuter) In een te Athene gepubliceerde verklaring uit gezag hebbende bron worden ten stelligste de buitenlandsche berichten tegengesproken, volgens welke de Geallieerden toebereidselen zouden maken in SaJoniki aan land te gaan, en volgens welke de Grieksche havens en spoorwegen onder Britsche controle zouden staan. ATHENE, 3 Juni. (D.N.B.). Kroonprin ses Frederica van Griekenland, de gemalin van Kroonprins Paul, broeder van Koning Georges II van Griekenland, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. De ge boorte van den troonopvolger wordt door de bevolking van geheel Griekenland met groote vreugde gevierd. Als de soldaten hun kwartieren opruim en. Het hooi, dat als bed heeft dienst gedaan, wordt buiten 't raam gedeponeerd ROME, 2 Juni. (D.N.B.) I*e bekende journalist en schrijver van buitenland sche overzichten, Ansaldo, die de politieke hoofdredacteur is van de „Telegrafo" een blad, dat in nauw contact staat met het Italiaansche departement van Buiten landsche Zaken heeft in een radiotoe spraak tot het Italiaansche leger als Italië's oorlogsdoelen genoemd: Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez. Iedereen weet, zoo verklaarde Ansaldo, hoe de Italianen sedert ruim vijftig jaar in Tunis behandeld worden. Gibraltar is een vesting in handen der Engelschen. Suez vormt een .nau- wen pas, voor het passeeren waarvan een hoog bedrag moet worden betaald. Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez zijn contrölesteunpunten te gen de Italiaansche onafhankelijkheid. Deze steunpunten, deze misbruiken en inbreuken moeten verdwijnen, m. a. w. Italië moet zijn recht en vrijheid in de Middellandsche Zee verkrijgen. Dat moet Italië met eigen middelen en eigen overwinningen bereiken. Het zou dwaas zijn er op te willen wachten, dat deze aanspraken ons door den hemel in den schoot worden geworpen. In zijn toespraak sprak Ansaldo verder over de voorbereidingen van Italië, die in de laatste week zeer intensief zijn gewor den. De voorbereidingswerkzaamheden be vinden zich in de laatste phase, de mobi lisatie is reeds in vollen gang. Toch be treft het hier geen overijlde mobilisatie, doch een in alle rust uitgevoérden arbeid, waarbij het aantal troepen steeds grooter wordt. Het wachtwoord van den Duce: „Gelooven, gehoorzamen en strijden" is door deze mobili satie, die zich in alle stilte voltrekt, een féit geworden. Het geheim van deze mobilisatie is het volle vertrouwen op den Duce. Dit vertrou wen sluit echter niet bit, dat iedere Italiaan afzonderlijk ook de redenen moet kennen, die Italië op het oogenblik leiden en waarom de Duce het bevel tot den opmarsch kan geven. Een volk als het Italiaansche kan met zijn energie niet buiten een groot conflict blijven, waaraan alle Europeesche groote mogendheden deelnemen en die over het lot van Europa be slissen. Indien Italië zich afzijdig zou willen houden, dan zou het zich daardoor op onher roepelijke wijze diskwalificeeren. Italië moet alleen reeds om bestaansredenen handelen en dat betaekent strijden. Dat is het moreele motief voor de houding van Italië, ter wijl de tweede reden moet zijn de onafhanke lijkheid van Italië op zee. De nationale raad der fascistische partij is, naar Stefani meldt, Zondag in het Lictoren paleis bijeengekomen. De vergadering werd bij gewoond door alle federale secretarissen, die na een rede van den partijsecretaris Muti met aigemeene stemmen een motie aannamen, dat de contröle ter zee is geworden tot een middel van economische verstikking. „Het Italiaansche volk", aldus de motie, „schaart zich, gereed tot alle beproevingen, rondom zijn Duce, dien het aanroept voor de voltooiing van de eenheid en de onafhankelijkheid van het vaderland op de zeeën." De Italiaansche Zondagmorgenbladen zetten de motie van de fascistische partij op een be langrijke plaats en voorzien ze van groote kop pen, waaruit blijkt, welke beteekenis men in politieke kringen aan de positiebepaling van de fascistische partij toekent. De Parijsche verslaggever van het „Gior- nale d'Italia" maakt melding van de eerste reactie op deze motie en schrijft, dat het besluit, dat in de late avonduren te Parijs bekend werd, als een nieuw bewijs be schouwd wordt, „dat de Italiaansche inter ventie nabij is." Velen zien daarin zelfs de eerste officieele daad van vijandigheid tegenover de Wester- sche mogendheden. Men krijgt er den indruk, dat de groote bezorgdheid, die de Fransche pers tot dusverre trachtte te verbergen, nu plotse ling in politieke kringen van de Fransche hoofdstad openlijk aan den dag treedt. LONDEN, 3 Juni (Havas) Naar Reuter uit gezaghebbende bron verneemt, is de Brit sche ambassadeur te Rome, Sir Percy Loraine, er dezer dagen van in kennis gesteld, dat dt Italiaansche regeering het voornemen heeft haar goedkeuring voor te behouden aan het ontwerp voor een regeling tusschen Engeland en Italië over de controle op de contrabande. De Britsche woordvoerder deelde mede, dat het regelingsontwerp, hetwelk Sir Wilfrid Greene uit Rome heeft meegebracht, bijna zeker door de Britsche regeering zal worden goedgekeurd. In antwoord op de vraag of de besprekingen delinitief waren verbroken, of dat men andere besprekingen geopend had, zeide de woord voerder, dat „de toestand nog- steeds bestudeerd wordt". LONDEN, 2 Juni (D.N.B.). Na de aankomst van Lord Gort wordt bekend, dat hij eerst eenigen tijd met verlof zal gaan. Zijn uiterlijk draagt sporen van de vermoeidheid der laatste dagen. Hoe zal Rotterdam er na zijn wederop bouw uitzien? Dat is een vraag, die velen zich stellen. Met een groot radicalisme is de stad opgeruimd, zooals die door de eeuwen heen gegroeid was, met een histo rie, die als het ware besloten lag in de straten en stegen, de grachten en de ha vens, die nu verdwenen zijn. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat Rotterdam in zijn centrum een mooie, har monisch ontwikkelde stad was, maar de Rotterdammer was aan het min of meer chaotische gehecht. Hij wist er den weg en hij voelde zich er thuis. Aan de groote doorbraken, die In de laatste 25 jaar het grootsteedsche karakter aan de stad verleend hebben, heeft hij zich slechts schoor voetend aangepast en men mag niet vergeten, dat de moderniseering van wat aan de hart aders der stad gebouwd is, slechts heel geleide lijk heeft plaats gehad. Er zullen maar weinig Rotterdammers gevonden kunnen worden, die enthousiast waren over het stadsschoon van de Maasstad, uitgezonderd dan het stadssilhouet van de zijde der rivier en de binnenhavens in den ouden stadsdriehoek, die terecht een wijde vermaardheid van typisch stedenschoon geno ten. Maar nu dat allemaal verdwenen is, ge voelt men toch, hoezeer men daarmee was sa mengegroeid en welk een plaats de stad in zijn leven innam. Men zal hem thans een stad ge ven, die op zuiver stedebouwkun- dige basis wordt opgetrokken en ir. Witteveen heeft in een vergade ring van het college van B. en W. reeds een schetsplan getoond. In dat plan moet de Coolsingel als voor naamste uitgangspunt voor de nieuwe stad dienen. Het Stadhuis, het post kantoor en de nieuwe beurs, die voor 'n groot gedeelte de oostelijke zijde van dezen boulevard vormen, zijn blijven staan en daaromheen zal de city zich weer moeten vormen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd brengt in verband met de distributie van koffie en thee aan belanghebbenden het vol gende ter kennis: 1 Het branden van koffie is verboden zonder vergunning van de Meelcentrale. 2 Het vervoeren en afleveren van ruwe (ongebrande) koffie is verboden zonder ver gunning van de Meelcentrale. 3 Het verpakken van thee in eenheden kleiner dan 10 K.G. is verboden zonder ver gunning van de Meelcentrale. 4 Het vervoeren van thee in verpakkings eenheden van 10 K.G. of meer is verboden zon der vergunning van de Meelcentrale. 5 Het bereiden van koffie-extract en/of pro ducten, waarin koffie is verwerkt, is verboden zonder vergunning, van de Meelcentrale. Al degenen, die nog niet in het bezit zijn van zoodanige vergunningen, moeten zich onverwijld schriftelijk bij de Nederlandsche Meelcentrale, Riouwstsaat 186, 's-Garvenhage, aanmelden, onder vermelding hunner voorraden koffie en thee. De Misuitzendingen van den Kath. Ra dio-Omroep zullen worden hervat, te be ginnen Zondag 9 Juni a.s. om half elf, met een uitzending van de Hoogmis uit de de kenale kerk van St. Vitus te Hilversum.' ROME, 2 Juni. (D.N.B.) Naar Stefani meldt, is het blad „Mussawar" te Cairo van meening, dat de houding van Egypte geheel overeenstemt met de letter en den geest van het Engelsch-Egyptische verdrag. In dien Groot-Brittannië met een andere mo gendheid in oorlog zou geraken, dan zou Egypte tegenover deze derde mogendheid dezelfde maatregelen nemen als tegen Duitschland, d.w.z. zich beperken tot een verbreken der diplomatieke betrekkingen. De mogelijkheid is groot, dat de Coolsingel zal worden doorgetrok ken naar het noordwesten der stad langs de Schie, den alouden vaar weg van Rotterdam naar Den Haag en Amsterdam, die echter, sedert het graven van den kanalengordel rond het westelijk deel der stad, die aansluiting geeft via de Parksluizen op de rivier, als zoodanig niet meer gebruikt werden waarvan men reeds met de demping was begonnen. Die demping wordt thans met kracht voort gezet, doordat er een gedeelte van het puin uit het stadscentrum in wordt gestort. De breede boulevard, die daardoor ontstaat, zal dan den royalen toegangsweg vonnen voor het verkeer, komende uit de richting' Den Haag. Aan den zuidelijken kant sloot de Schiedamsche Singel reeds op den Coolsingel aan met een boule vard, die tot de witte de Withstraat dezelfde breedte had als de Coolsingel en het ligt voor de hand, dat thans ook het verdere gedeelte van dezen singel zal worden gedempt, om den verkeersweg door te trekken tot de rivier, waar hij dan juist uitkomt op het punt, waar in vroegere plannen een tweede brugverbinding met den Linker Maasoever was gedacht Geven deze wegen aan het plan dus een zekere basis, aan den anderen kant zal het- noodzakelijkerwijs beheerscht moeten worden door 't spoorwegviaduct, dat van noord naar zuid, de oude stad doorkruist. In den tegen- woordigen stand van zaken lijkt het in het geheel niet onmogelijk, dat de indertijd zoo fel bestreden denkbeelden van ir. Gou- driaan, den directeur der Nederlandsche Spoorwegen, om door middel van een nieuw viaduct een aansluiting tot stand te brengen van het Beursstation met het Maasstation, toch nog kans op verwezenlijking zouden hebben. Een andere vraag, die ernstige bestudeering vereischt-, betreft de toekomstige waarde van het oude havencomplex in den stadsdriehoek Hierbij zal echter alleen op de verkeerstechni sche waarde behoeven te worden gelet, omdat een nieuwe bebouwing hier toch nimmer het pittoreske zal kunnen herscheppen, dat verlo ren Is gegaan. Naar wat er van het ontwerp van ir. Witte veen, dat na aan het college van B. en W. te zjjn voorgelegd, zich nu, ter bestudeering be vindt bij het Rijksbureau voor den wederop bouw, is uitgelekt, zou het in de bedoeling lig gen het nieuwe Rotterdam zoo ruim en wijd te bouwen, dat niet meer dan een derde gedeelte van de ruim 900 HA., die verwoest is, zal wor den bebouwd, terwijl tweederden bestemd zou den worden voor open aanleg. Men moet ech ter wel bedenken, dat hetgeen nu op papier gezet is, slechts een eerste voorbereiding is, welke alleen een basis geeft voor verdere be studeering van allerhande kwesties, die het le ven, handel en bedrijf zullen stellen. Om het moderne Rotterdam te bouwen zal men niet kunnen volstaan met enkele koen getrokken weg- en straattraceeringen. De opzet zal ook 'n economisch bestaanbaren inhoud moeten krij gen, zonder welken, hoe mooi en grootsch de opzet ook zou zijn, geen enkel plan uitvoerbaar kan zijn. ö*- TANDPASTA op «rotensc&oppeliike basis met watvurfiJVu aetherischoofiün bereid, reinigt^ desin fecteert en polifst het gebit zonder^he* glazuur of te slijpen, door zij geen tcKesp» of horde bestanddeeien^ bevat. Het schuim dringt inioJle splse^ap— doodt de tchodeli|h« boeter ion» Kinderen gebruiken NI V A.ook'goornQ vanwege den aangenaroea psperaHfltj smook, ^yerkrijaboar bij opotbekera^M drogisten m tuben^25 00 60|cen*il Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 Ir* t xwwwwUMUlUMf ir 7 i r r r 7 4/s? Stand op Maandag 1 uur n.m.: 770.6 Vorige stand: 770.6 Zon op 5.21 onder 2L55 Licht op 22.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1