Langzame terugtocht der ingesloten Engelschen „Wij wachten op bevel over de bergen op te rukken" De H. Vader over de oorlogvoering De verhouding van Japan tot Amerika Achtergronden der Duitsche successen Regeling voor het hotelbedrijf HALLO.... MET WIE? Vliegveld bij Parijs gebombardeerd Cijfers over verliezen der Duitschers De Zuiderzeewerken Reconstructie van de Deensche regeering? 'VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Rookende puinhoopen in Duinkerken Reynaud beraadslaagt over den toestand Fransch legerbericht: „Geen nieuwe gebeurtenis" Alpenjagers seinen aan den Duce: GAY DA OVER NICE EN CORSICA Aansporing tot menschelijk en rechtvaardig handelen Streven te Tokio naar eenheidspartij onder Konoje Snelle actie en nieuwe vorm Van leidingskunst Besprekingen onder leiding van den heer Groene- veld Meyer Het telefoonverkeer weder in meer normale banen Binnenkort worden werk- zaamheden hervat De Britsche luchtaanvallen in het Rijnland Kinderen van Koning Leopold in Frankrijk DIRSDAG 4 JUNI 1940 - OCHTENDBMt BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27i/2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22421 Een terugblik msMEm DE STRIJD OM NARVIK Wordt wereldtentoonstelling te Rome uitgesteld? Japan en de Middel landsche Zee Uw bril NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.). Het front- bericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Engelschen, die nog in Duinkerken Iifgen, willen het er, naar het schijnt, op aan laten komen, dat de stad in puin gaat. Langzaam sleehts trekken zij zich onder den concentrischen aanval der Duitsche troepen terug, als wilden zij door taaien tegenstand de eer van hun verslagen expe ditiecorps redden. Dat de Fransche bewoners van Duinker ken blootgesteld worden aan de zwaarste offers, aangezien Duinkerken sedert dagen het brandpunt is van zware gevechtshan delingen in dezen sector, schijnt de Engel schen weinig te deren. Uit verklaringen van gevangenen blijkt, dat bij het vervoer van Engelsche troependeelen 0ver het Kanaal, waarmede reeds voor twee ^eken van verscheidene plaatsen aan de kust een aanvang werd gemaakt, zware verliezen berden geleden door aanvallen van vliegers en duikbooten. Overigens wordt de toestand van een groot deel der groepen, die den z.g. succesvollen te- f'Ugtocht in merkbare ontbinding bewerkstelligd hebben, troosteloos genoemd. Het naar voren krengen van den z.g.n. zoo handigen terugtocht jh het openbaar, heeft derhalve ten doel den hivloed onder de Engelsche bevolking tegen te Saan van de verhalen over persoonlijke bele venissen en den verslagen troepen nieuwen moed *e geven. De Londensche instanties zien daar bij over het hoofd, dat het voor het de zeeën beheerschende Groot-Brittannië meer dan een blamage is, wanneer het onder de bescherming van zijn vloot slechts een deel van zijn expe ditiecorps over een afstand van enkele mijlen Vermocht te redden, ondanks het feit, dat daar toe voldoende tijd ter beschikking stond. Het aantal der bij Forbach binnengebrachte Gevangenen heeft voor het plaatselijk gebied beteekenis, doch staat natuurlijk in geen ver houding tot de aantallen gevangenen, die bij de Overwinning in Vlaanderen gemaakt zijn. In een bericht uit Londen van de „New York Herald Tribune" wordt de aankomst beschreven der uit Vlaanderen gevluchte Overgebleven leden van het Engelsche ex peditiecorps. Deze troepen, zoo meldt dit bericht, hadden alles verloren. Vele van hen kwamen zonder schoenen en jassen, ja zelfs Zonder broek in Engeland aan. De geheele Uitrusting, met inbegrip van tanks, voertui gen en geschut, moest door de Britsche sol daten worden achtergelaten. Als troost voor den verloren slag in Vlaanderen, aldus merkt de Amerikaansche correspondent op, wordt het Engelsche volk thans verteld van de ge weldige Duitsche verliezen. Naar het D.N.B. meldt, worden berichten uit L°nden, die beweren, dat de Duitsche verliezen bij den slag in Vlaanderen ongeveer 350.000 hian bedragen en dat de Duitschers sedert den "anvang van den oorlog een millioen dooden OU gewonden zouden hebben, in bevoegde Ber- hjnsche kringen groteske overdrijving genoemd. Lie feitelijke verliezen vormen niet eens een fractie van het opgegeven aantal. Naar van Duitsche militaire zijde op des betreffende vragen wordt verklaard, is het Engelsche slagschip Nelson reeds op 11 Mei verloren gegaan. Bij het slot van de operaties in België en Noord-Frankrijk ontvangt het. DNB van bij zondere militaire zijde te Berlijn een eerste omvattend overzicht. Een vernietigingsslag heeft Plaats gevonden, gelijk nog nimmer in de krijgsgeschiedenis kon worden opgeteekend. Op 10 Mei werd over een front van meer dan 500 f^M. de Duitsche grens overschreden. Voor het Gerst werden daarbij op groote schaal val- Schemitrcepen ingezet met het doel in het vij andelij ke achterland strategische punten te hemen en te houden, tot het landleger daar- Ulee in verbinding kon komen. Deze taktiek braakte het mogelijk den strijd om de vesting bolland reeds op 14 Mei te beëindigen en het sterkste fort va.n de vesting Luik te bedwingen. Uit de ervaringen van den oorlog in Ne derland was toen reeds gebleken, dat zelfs de meest moderne versperringen, terreinhin dernissen versterkt met bunkers, opgeblazen bruggen en spoorwegen, alsook inundaties, de Duitsche weermacht niet vermochten togen te houden. Al deze weerstanden wer den door samenwerking van leger en lucht macht, onder toepassing van de meest ge- Perfectionneerde strijdmiddelen gebroken. Op 14 Mei werd de wereld verrast door het Gat, dat de Duitsche strijdkrachten tusschen Sedan en Maubeuge in de Maginotlinie sloegen. De omvang van het reeds daardoor en tater door den daarop gevolgden opmarsch be reikte resultaat blijkt (lit het feit, dat het aan tal gevangenen, ongeacht het Nederlandsche teger. op 19 Mei reeds 110.000 bedroeg. Op 20 Alei werd een aanvang gemaakt met een nieu we aanvalsopsratie. Terwijl de Fransche, En- Gelsche en Belgische legers ofwel vertwijfeld baar het Zuiden pogen te ontsnappen, ofwel haar de Kanaalhavens vluchtten, verneemt de Verbaasde wereld, dat een geheel Fransch teger, welks taak het was tusschen België en bet gebied ten Zuiden van Sedan de verbin ding in stand te houden, verslagen is en in °htbinding verkeert. Door de daarmee geslagen bres stroomen dan Duitsche divisies, met aan de spits gepantserde en gemotoriseerde troe pen. In adembenemend tempo worden Arras, Arniëns en Abbeville genomen; in België zijn bet geheele Belgische leger en belangrijke Brit sche en Fransche eenheden ingesloten. Gedurende de volgende dagen worden ook de Schelde- en Lys-stellingen doorbroken, terwijl d« omsingeling in het Zuiden tot Calais wordt uitgebreid. Geen verzet baat den overrompel den tegenstander. Elk verweer, ook elke poging tot ontzet faalt tegenover het Duitsche pantser en de actie der stukas. Onder den indruk hier van besluit de Belgische Koning op 28 Mei te capituleeren. Hierdoor wordt het mogelijk het ingesloten gebied verder te verkleinen. Het En gelsche expeditieleger is aan de kust op een steeds smallere strook samengedrongen en vlucht de zee in, onder achterlating van alle oorlogsmateriaal, terwijl het Fransche leger bij Rijssel aan vernietiging is prijsgegeven. PARIJS, 3 Juni. (D. N. B.) Minister-presi dent Reynaud heeft vandaag in het ministerie van Oorlog opnieuw een militaire beraadslaging- gehouden, waaraan de plaatsvervangende mi nister-president, maarschalk Pétain, generaal Weygand en admiraal Darlan hebben deelgeno men. Hierna ontving Reynaud den Britschen ambassadeur te Parijs. Het Fransche legerbericht van Maandag morgen luidt: „Geen enkele nieuwe gebeur tenis in den loop van den nacht". mnsnes Sorreisa yMêlsefv Naar Tromso SKöe/v arkoy. Ftnn/andsne Satangsverkel Trordènes* -=Rö Soetermotgn - Brandvoll XX Lavang'en Sandstrand Gausvik WEGEN SPOORWEG Totvi Skin land Gratangtd Bjervik .V/43:#9/ Elvegardsmoen K Qyj0r(j y y_kW Tje/dsü oatnpen V"K Bjornfjell v-" Skjomen O FJORD 1 $Tyss fjord 4 Só'rskjomen I V* Kjopsvtk w 0/ s »OYORD voggESTjeldebotn Ba/lan alec.tr. centrale inaar BodO (4037) 'T- station ARvIK^BAAI. spoorweg tunnel KIRUNA Naar aanleiding van de jongste berichten aangaande den strijd om den ertsspoorweg van Narvik naar Zweden, publiceer en wij bijgaande kaart, waarop zoowel de plaats Narvik als de spoorweg en het ijzerertsgebied in Zweden duidelijk zijn aangegeven. Het geheele spoonvegtraject van Narvik tot aan de Zweedsche grens bij Rikgransen is nog in Duitsche handen, behalve een klein gedeelte dat door de stad Narvik leidt ROME, 3 Juni (D.N.B.). Van een bijeen komst van het tiende regiment Alpinieri in Turijn, waaraan meer dan 20.990 actieve en voormalige leden van dezen troep deelna men, heeft de regimentscommandant 'n tele gram aan Mussolini gericht, waarin gezegd wordt, dat de deelnemers, van wie velen hun bevel om onder de wapenen te komen trotsch op de borst dragen, van den Due® het bevel verwachten om over de bergen heen de overwinning tegemoet te stormen. Gayda betoogt aan de hand van de geschie denis der inbezitname van Corsica en Nizza door de Franschen in de „Giomale d'Italia" de juistheid van de Italiaansche aanspraken op deze beide gebieden. Toen Frankrijk in 1769 Corsica bezette, aldus Gayda, wilde bet zich daarmee een stelling te gen de Britsche overmacht in de Middellandsche Zee scheppen, een stelling, welke na de een wording van Italië zich tegen het opkomen van het jonge koninkrijk richtte. Corsica is zoowel geografisch als naar bevolking, naar taal, ge schiedenis en geest Italiaansch. Frankrijk heeft van de toenmalige zwakheid der Genuecsche republiek gebruik gemaakt, om zich in het bezit van Corsica te stellen, zooals het zich later Savoye, Nizza en Tunis toeeigende. Savoye is het stamland van het Italiaansche koningshuis, terwijl Nizza reeds sedert den Ro- meinschen tijd een zuiver Italiaansche stad ge weest is. Het is de geboorteplaats van den na- tionalen Italiaanschen held Garibaldi en het heeft de Fransche annexatiepogingen reeds ze ven maal teruggewezen. Toen Piemont in I860 de neutraliteit van Frankrijk met den prijs van Nizza en Savoye moest betalen, aldus Gayda verder, had \ictor Emmanuel II het afstaan "an Nizza oorspronkelijk afhankelijk gemaakt van een volksstemming, welke zonder eenigen druk zou plaats vinden. Deze volksstemming is ech ter door bloed en verraad vervalscht, daar men meer dan de helft der bevolking den gang naar de stembus onmogelijk heeft gemaakt. Nizza. zoo merkt het blad op, heeft zich bij zijn lot niet neergelegd, zooals talrijke besluiten van de daar woonachtige Italiaansche bevolking be wezen. Aldus behooren, zoo heet 't tenslotte, Cor sica, Savoye en Nizza. even goed als Tunis, Malta en Suez tot dat systeem tot omsin geling van Italië, dat in 1919 met Syrië en Palestina werd voltooid. Het internationale tentoonstellingsbureau heeft, blijkens een officieel communiqué, de Italiaansche regeering officieus voorgesteld, de Wereldtentoonstelling 1942 te Rome tot een nader vast te stellen datum uit te stellen, ten einde het den deelnemenden staten mogelijk te maken, tijdig en onder gelijke voorwaarden deel te nemen. De Italiaansche regeering heeft, naar in net communiqué verder wordt medegedeeld, het in ternationale tentoonstellingsbureau laten we ten, dat zij het voorstel aanvaardt, onder voor waarde, dat voor de Wereldtentoonstelling te Rome geen soortgelijke tentoonstelling elders mag worden gehouden. Door het opschuiven van den datum der ten toonstelling, zoo wordt tenslotte verklaard, zal geen wijziging komen in de voltooiing van de permanente tentoonstellingsgebouwen, terwijl eveneens de werkzaamheden in verband met de organisatie der tentoonstelling, binnen het be reik der huidige mogelijkheden, zullen worden voortgezet. Z. H. Paus Pius XII heeft, aldus het D.N.B. uit Rome, tot de curie-kardinalen een toespraak gehouden, waarin hij, na over zijn houding ten aanzien van een rechtvaar digen, eervollen en duurzamen vrede ge sproken te hebben, de gevaren van een ver nietiging van de geestelijke en zedelijke waarden in het licht stelde. Daarbij sprak hij in het bijzonder over het toenemende verval van de rechtsnormen, waar voor in de plaats het geweld komt, dat de ethische impulsen en het rechtsgevoel onder drukt. Egn duidelijk bewijs hiervoor is de om standigheid, dat gebieden en volken in den oorlog worden gebracht, die meer dan andere uit traditie voor den vrede opkwamen. De Paus bezwoer alle vijandelijke partijen, zich steeds van haar plichten tot menschelijkheid bewust te blijven, welke plichten ook in het oorlogsrecht en het oorlogsmoreel hun waarde niet verliezen. Voorts gaf de H. Vader uiting aan zijn droefheid over de behandeling, die non-combattanten in meer dan een gebied hebben ondervonden en die zeer moeilijk met het begrip menschelijkheid in overeenstemming is te brengen. God is onze getuige, zoo zeide de Paus ten slotte, dat, wanneer wij deze noodzakelijke waar heid uitspreken, wij ons niet door een geest van partijdigheid laten leiden, noch rekening hou den met wie dan ook. Geen volk is beschermd voor het gevaar, dat zich eenige van zijn zonen door den demon van den haat laten meesleepen. Voor 't beoordeelen van dergelijke ontsporingen zijn de houding der autoriteiten en haar snel in grijpen daartegen van bijzonder belang. Hoe meer gebied door den oorlog onder vreemde heerschappij geraakt, des te meer moet op de handhaving van de rechtsorde in overeenstem ming met het volkenrecht, en voor alles met de geboden der menschelijkheid en der rechtvaar digheid, worden gelet. TOKIO. 3 Juni (D.N.B.). Minister-presi dent Jonai heeft heden tegenover Japansche journalisten verklaard, dat de regeering een ontwerp-verdrag tot regeling der betrekkingen tusschen Tokio en Nanking heeft uitgewerkt, dat een dezer dagen den specialen ambassadeur, generaal Abe, zal worden toegezonden. Jonai zeide te gelooven, dat dit verdrag door beide partijen zou kunnen worden onderteekend, waarmede tegelijkertijd Nanking door Japan zou worden erkend. De minister-president verklaarde voorts, dat Japan, terwijl het principieel vasthoudt aan niet-inmenging in den oorlog in Europa, daarbij toeziet en afwacht. Het is echter op iedere wijziging in den toestand voorbe reid. De concentratie van de Amerikaansche vloot in de Zuidzee zou, aldus Jonai, als een bedreiging tegenover Japan uitgelegd kun nen worden. Japan voelt zich evenwel niet bedreigd. Er bestaat, zoo zeide Jonai, een weg om de spanning tusschen de Vereenig- de Staten en Japan weg te nemen, doch het was hem op het oogenblik .onmogelijk hier omtrent iets te zeggen. In ieder geval heeft de minister van Buitenlandsche Zaken maatregelen in studie genomen, welke bij kunnen dragen tot verbetering der weder- zijdsche betrekkingen. Jonai verklaarde voorts, dat de tusschen Ja pan en Sovjet-Rusland hangende kwesties zoo BERLIJN, 3 Juni. (D.N.B.) Voor vertegen woordigers van de buitenlandsche pers heeft de leider der persgroep van den opperbevel hebber van 't leger, Oberstleutnant Hesse, een rede uitgesproken over de achtergron den van de Duitsche successen in het Westen. Op grond van verscheidene ritten door de ge- vechtsgebieden verhaalde hij, dat men overal onder, officieren en soldaten zeil verrast was geweest over de snelle successen Niemand heeft gedacht, dat het zoo gemakkelijk zou zijn de Engelsche en Fransche troepen op de vlucht te doen slaan. Niemand heeft verwacht, dat bijv. reusachtige Fransche pantserwagens eenvoudig opgeblazen konden worden. M"n staat daarbij voor een zekere geheimzinnigheid. Een der geheimen van de snelle Duitsche suc cessen echter is misschien de aanwezigheid der legerleiders en commandanten in de allervoorste linie. Zoo heeft spr ook den Führer vooraan, temidden der fronttroepen aangetroffen Achter deze leiders staat bovendien een schitterend uit geruste soldatentroep, dien zij eenvoudig mee sleepen. Een tweede geheim der Duitsche successen ligt in de snelheid der troepen, waarvan men zidi geen voorstelling kan maken- en die toeschreven moet worden aan de zeer nauwe samenwerking der afzonderlijke dee- len van de weermacht. Daarbij komen een ontzaglijke wapentechniek en onovertref bare middelen voor gevechten van nabij. Spreker heeft Engelsche en Fransche officie ren gesproken, die stomverbaasd stonden over het feit, dat een zoo ongehoord sterk fort als Eben Emaei, dat zij voor onneem baar hielden, in zoo korten tijd kon worden genomen. Het Duitsche leger is materieel, technisch en vooral ook naar dc menschen ontegenzeglijk superieur aan den tegenstander. Spreker heeft infanteriedivisies aangetroffen, die na een dag- marsch van 50 K.M. te hebben gepresteerd, des avonds volkomen frisch waren. Al deze redenen hebben er toe Dijgedragen, dat de Duitsche ver liezen zeer gering zijn. Hetzelfde geldt ook van de toch in de voorste linie strijdende pantser- troepen. Zelden krijgt men een buiten gevecht zijnden pantserwagen onder oogen, volxomcn in tegenstelling tot de Fransche. Zoo behoefde ook liet overwegende deel der infanteriedivisies in het geheel niet in het gevecht gebracht te wor den, omdat de vijand voor een groot deel een voudig onder den voet werd geloepen oi zich zonder strijd overgaf. Luid lachen kan men van de soldaten hooren, wanneer men hun vertelt van de Engelsche overwinningsberichten. Een feit is, zoo ging spr. verder, dat de Duit sche soldaat hard en onmeedoogend toegegrepen heeft, maar met den wil om de wereld dergelijke gevechten voor langen tijd te besparen. Interessant was verder de const,ateering van dr. Hesse, dat de Duitsche nazending van voor raden een wonderlijk vervolmaakt organisme vormde, zoodat op geen enkele plaats moeilijk heden ontstonden. Nergens is op eenigerlei oogenblik gebrek aan benzine ontstaan. Aan de spits staat ook een in de laatste tien jaar volkomen nieuw gevormde leidings kunst, die werkt met snelle besluiten en bij wijze van spreken ,uit het zadel" haar be velen geeft. De laatste oorzaak van den Duitschen zege tocht kan men echter hierin zien, dat de Duit sche soldaat vele moreele eigenschappen heeft bewaard, die Duitschland in zijn geschiedenis zoo vele overwinningen hebben gebracht In dezen oorlog komt bij den afzonderlijken soldaat naar voren, dat hij strijdt met het ontembare verlangen een einde te maken aan den in Ver sailles opgestelden. ondraaglijken toestand. Dat is een groote moreele voorsprong op de tegen partij. spoedig mogelijk geregeld dienen te worden. Het streven naar de totstandkoming van een Japansche eenheidspartij noemde de minister president gewenscht. De regeering had echter in de pogingen, die daartoe zijn gedaan, geen aandeel. Zooals D.N.B. verder meldt, achten alle Japansche bladen de nieuwe beweging, die de opheffing van de bestaande politieke partijen nastreeft, met het doel tot een eenheidspartij te geraken, veelbelovend, nu prins Konoje zijn bereidwilligheid heeft getoond door de leiding van de nieuwe partij op zich te willen nemen. De leden van alle partijen hebben zich vandaag in een verga dering uitgesproken voor de opheffing van de bestaande partijen ten gunste van een eenheidspartij. In een beschouwing over de mogelijkheden van de ontwikkeling van den toestand in de Middellandsche Zee schrijft de „Japan Times", een blad, dat in nauw contact staat met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat Ja pan door zijn groeienden handel met de landen ten westen van het Suezkanaal en Gibraltar in de sterkste mate belang heeft bij de vraagstuk ken betreffende deze gebieden. Een sluiting van het Suezkanaal en de zeeëngte tusschen Spanje en Afrika, zoo schrijft het blad verder, zou de belangen van het Verre Oosten in ernstige mate aantasten. Ofschoon het te vroeg is, reeds thans iets to zeggen over de officieele houding van Japan ten aanzien van het Middellandsche Zee-vraagstuk, zal de Japansche regeering waarschijnlijk aan deze aangelegenheid haar grootste aandacht, schenken. (Van onzen Haagschen redacteur). Naar wij vernemen zijn onderhandelingen gaande tusschen Overheidsinstanties, bur gerlijke zoowel als militaire, en de A.M.V.V. en Horecaf, om te komen tot een regeling op korten termijn voor het hotelbedrijf. Men hoopt te bereiken, dat een groot aan tal bezette hotels en pensions voor het vreemdelingenverkeer in gebruik kan wor den genomen. De onderhandelingen staan onder leiding van den commissaris voor Vreemdelingenverkeer, den heer Groeneveld Meyer. Het telefoonverkeer in Nederland be gint zich meer en meer te herstellen. In veertien van de twintig telefoondistricten waarin ons land Is verdeeld, zijn alle net ten thans bereikbaar. Onder deze bevindt zich sedert enkele dagen ook weder het district Maastricht. Nog niet bereikbaar zijn Zeeuwsch-Vlaan deren, een 25-tal plattelandsnetten in het dis trict Nijmegen en enkele kleine netten in de districten 's Hertogenbosch, Rotterdam, Venlo en Zwolle. In verband met het beperkt aantal beschik bare interlocale verbindingen blijven het ver keer met Rotterdam en dat op groote afstan den, in het bijzonder waar rivieren moeten worden gekruist, aan groote vertraging on derhevig. Wegens het uitblijven van kolenaanvoer heeft men bij de Zuiderzeewerken gedu rende eenige weken het werk moeten stil leggen. Maandag is de beslissing afgeko men, dat de inpolderingswerken zeer bin nenkort zullen worden hervat. De moeilijk heden zijn in zooverre opgelost, dat de ver scheping van voldoende hoeveelheden kolen naar het IJsselmeer is verzekerd. Vermoe delijk zullen de in gebruik zijnde ruwe olie motoren, voor zoover mogelijk, vervangen worden door stoommachines. KOPENHAGEN, 3 Juni (D.N.B.). In de con servatieve pers wordt druk het onderwerp be sproken van een reconstructie van de regee ring. In dit verband trekt een rede de aandacht van den conservatief Moeller, die als advisee- rend lid tot het kabinet behoort. Hij zegt o.a. dat de huidige regeering der nationale aaneen sluiting met niet minder dan 18 ministers slechts van voorbijgaand karakter kan zijn. Het is onvoorwaardelijk noodig het bewind te ver eenvoudigen. wil de regeering zich opgewassen kunnen toonen tegen 41,1e eischen, welke thans gesteld worden, BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.). Duitsche bombardementsvliegtuigen hebben vanmid dag het Parijschc vliegveld Issy les Mouli- naux en verdere vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen in de omge ving van Parijs aangevallen. Naar Havas te Parijs meldt, zouden heden middag verschillende bommen om het centrum van Parijs en op particuliere huizen, ver verwij derd van militaire doeleinden, zijn neergewor pen. Van officieele Duitsche zijde wordt in ver band hiermede bekend gemaakt, dat uitsluitend het vliegveld Issy les Moulinaux, alsmede an dere vliegvelden en steunpunten van het lucht wapen in de omgeving van Parijs met bommen zijn aangevallen. Het Havas-bericht, zoo wordt vastgesteld, komt bijgevolg niet met de feiten overeen. Naar volgens het D.N.B. over den aanval van vijandelijke vliegers, welke de vorige week op de stad Neuss in het Rijnland plaats had, bekend wordt, werd behalve een particuliere woning, een lazaret door bom men getroffen, dat volgens de voorschriften van de overeenkomst van Genève vanuit de lucht duidelijk als zoodanig herkenbaar was. Naar de bladen evenwel melden, zijn in dit geval gelukkig geen menschenlevens te betreuren. Andere bommen vielen op het open veld, zonder schade aan te richten. Zooals het frontbericht van het D.N.B. meldt, hebben de voortgezette nachtelijke luchtaan vallen op niet-militaire doelen in West en Zuid west Duitschland bij de bevolking verbittering teweeggebracht tegen de gevechtsmethoden der Britten, die geen militair nut hebben, maar al leen offers eischen onder de civiele bevolking. Door succesvol optreden van den luchtafweer is de materieele schade, die de vijandelijke bom men aangericht hebben, beperkt. Desondanks zijn op verscheidene plaatsen door de uitwer king van bommen branden uitgebroken in par ticuliere woningen. In een z.g. luchtbadplaats werd tusschen twee en drie uur des nachts een bom uit groote hoog te neergeworpen. De bom sloeg een breeden trechter in den grond en door de ontploffing werden vensterruiten in een omgeving van 300 tot 400 meter vernield. Twee gebouwen werden beschadigd. Militaire doelen zijn ook op groo- ten afstand van de badplaats niet aanwezig. In het district Düren werden door drie vijande lijke bommen negen schapen gedood. Omtrent deze aanvallen op vreedzame steden worden nauwkeurige statistieken aangelegd. Te zijner tijd zal de tegenstander ervaren, dat deze aan vallen niet vergeten zijn. PARIJS, 3 Juni. (Reuter) Prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte, de kinderen van Koning Leopold, bevinden zich op het oogenblik in Frankrijk. Men zou hen nog niet in kennis hebben gesteld van de Belgische capitulatie. Hoe komt het dat zoovele menschen steeds hun bril kwijt zijn? Heel het gezin wordt aan het zoeken gezet wanneer vader voor den zooveelsten keer weer eens zijn leesbril niet kan vinden. Heel het kantoor staat over eind wanneer „meneer's" bril zoek is. Ondanks de stelligste beweringen, dat een ander het ding moet hebben ver legd, komt hei gemeenlijk toch uit een zak van papa selj. Het is een euvel, waaraan velen lijden. We zijn te vaalc onzen levensbril kwijt en kun nen dan de dingen niet meer goed zien in de juiste verhoudingen. We zijn te slordig met onzen bril en wanneer we het nuttige voorwerp hebben, kijken we nog maar al te dikwijls door een beslagen bril. Dat moeten we niet doen. We moe ten zorgen onzen levensbril, waar mede we menschen en toestanden scherp dienen te observeersn. steeds bij de hand te hebben op de juiste plaats en dadelijk voor gebruik ge reed. Dus met onbeslagen, schoone glazen. We mogen menschen en din gen niet verkeerd, niet vertroebeld en in valsche verhoudingen zien. Let op uw bril. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. Vorige stand 770.6 Zon op 5.21 onder 31.53, Licht op 32.23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1