Ulmanis bespreekt de positie van Letland De strijd om Narvik Het lot der Duitschers in WestJndië DE BOTER-EXPORT NAAR DUITSCHLAND Prof. P. v. d. Meer O.P. New-Yorksche Beurs Militairen-paarden voor de boeren GIGOERTOE AANVAARDT ZIJN FUNCTIE AMERIKAANSCHE BASES IN BRAZILIË? DINSDAG 4 JUNI 1940 Controle in Litausche gebieden verscherpt Roemenië streeft naar vrede en onafhankelijkheid De Valera doet een beroep op de Ieren Berlijn bezorgd over Amerikaansche schepen Kanongebulder tot in Parijs hoorbaar CHURCHILL SPREEKT HEDEN IN HET LAGERHUIS Browder ook candidaat voor presidentschap KORTE BERICHTEN Franschen en Engelschen verlaten Italië Ambt van hoogleeraar aan de Amsterdamsche Uni versiteit aanvaard Motorrijtuigenbelasting Een merkwaardige rechtskwestie Een uitwisseling op den Leidschenweg te Utrecht Vervoercentrale in 's-Hertogenbosch Berichten over voorgenomen aanslagen ontvangen Eden over den slag in Vlaanderen Eenmalige vermogensbelasting in Finland Een aanzienlijke verbetering ten opzichte van den uitvoer naar Engeland Aflevering paarden in Overijssel en Gelderland Mr. Rombach concludeerde op deze gronden GESTOLEN AUTO WEER TERECHT De beide dieven in arrest gesteld Voorbereidend onderwijs INTREKKING MILITAIRE BEKENDMAKINGEN Spreekuur dir.-gen. der P.T.T. 7-1 AMERIK. GOEDERENMARKT WISSELKOERSEN - Op initiatief der Kamer van Koophandel opgericht Academische examens FAILLISSEMENTEN RIGA, 3 Juni. (D. N. B.) President Ulmanis van Letland heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij o.a. de betrekkingen met de Sovjet- Unie besprak. Opdat de betrekkingen werke lijk goed zullen zijn, de vrede bewaard blijve en geen verwikkelingen ontstaan, moet ook de openbare meening daartoe medewerken. De door de Sovjet-Unie naar Letland verplaatste troependeelen moeten door de bevolking met vertrouwen ontvangen worden. Naast het pact van bijstand met Moskou heeft Letland ook een uitgebreid verdrag over het goederenver keer gesloten, dat op bevredigende wijze wordt nagekomen. In ruil voor landbouwproducten ontvangt Letland grondstoffen als petroleum, ijzer, enz. Ook met Duitschland bestaat een uit gebreid handelsverkeer, en naar Duitschland levert Letland ook in hoofdzaak landbouwpro ducten. Naar te Kaunas officieel wordt medege deeld, heeft de Litausche regeering een aan tal verordeningen uitgevaardigd, waardoor de politiecontrole in de gebieden, waar Sovjet-Russische troepen gestationneerd zijn, verscherpt wordt. De bevoegde staatsor ganen hebben instructie gekregen, scherp te letten op verdachte personen, die zich in deze gebieden gevestigd hebben of deze gebieden passeeren. BOEKAREST, 3 Juni (D.N.B.) De minis ter van Buitenlandsche Zaken, Gigoertoe, is heden door den aftredenden minister van Bui tenlandsche Zaken Gafencoe, in zijn functie ingeleid. Gafencoe verklaarde, dat minister Gigoertoe alle voorwaarden met zich mede brengt om de Roemeensche buitenlandsche politiek verder te leiden in haar permanente en natuurlijke lijnen. Van deze buitenlandsche politiek hangt voor een groot deel de veiligheid en de toekomst des lands af. De neuwe minister van Buitenlandsche Za ken, Gigoertoe, verklaarde in zijn antwoord, dat de doelstellingen der acties, die hij zal leiden, de permanente doelstellingen zullen zijn van de Roemeensche buitenlandsche politiek, R.l. de verdediging van den vrede, de onafhan kelijkheid en de grenzen des lands, binnen het kader van een politiek van goede verstandhou ding met alle naties en in het bijzonder met de naburen van Roemenië. Deze politiek mag slechts afhangen van de door geographische banden en historische ontwikkeling bepaalde levensbelangen van Roemenië. DUBLIN, 3 Juni (D.N.B.). De Iersche mi- nister-presiderft De Valera heeft Zaterdag in een radiorede tot het Iersche volk verklaard: Ierland ligt nu midden in de gevaarlijke zone, De Iersche natie moet zich daarom terstond organiseeren om aan eiken vijandelijken aan val krachtigen tegenstand te kunnen bieden. Een invasie in Ierland moet den aanvallers zoo moeilijk mogelijk gemaakt worden. De Valera sloot met een beroep op alle Ieren tusschen de 18 en 48 jaar, zich vrijwillig te melden voor den nationalen verdedigingsdienst. Deze oproep van De Valera heeft een onver wacht groot succes gehad. Zondagmorgen reeds verdrong men zich voor de recruteerings- bureaux. De aanmeldingen kwamen in zoo groot aantal binnen, dat alle kazernes des lands binnen 24 uur stampvol waren en andere ge bouwen moesten worden opgevorderd, om de vrijwilligers te kunnen bergen. NEW YORK, 3 Juni (DNB). Volgens de „New York Daily Mirror" onderhandelt het departe ment van Buitenlandsche Zaken op het oogen- blik met Brazilië voor het inrichten van een luchtbasis en van een vlootbasis der Vereenigde Staten in het noorden van Brazilië. Tevens overweegt de Amerikaansche luchtmacht lucht vaartdeskundigen naar Brazilië te sturen, ten einde eenerzijds Braziliaansche vliegers op te leiden, anderzijds luchthavens in Noord-Brazi- lië te verbeteren en desnoods toegankelijk te maken voor het Amerikaansche leger. Deze bezorgdheid om Brazilië komt voort uit de jong ste boodschap van president Roosevelt, waarin gewezen werd op den korten afstand tusschen West-Afrika en de Braziliaansche kust. BERLIJN, 3 Juni (DJN.B.)In verband met het reeds vroeger vermelde feit, dat het Ameri kaansche schip „Washington" New York op 30 Mei heeft verlaten met richting Bordeaux, ten einde de daar aanwezige Amerikaansche staats burgers en hun gezinnen terug te brengen, heeft de Duitsche rijksregeering zich, naar van be voegde zijde nadrukkelijk wordt uiteengezet, opnieuw gedwongen gezien, de Amerikaansche ambassade opmerkzaam te maken op de zoo juist ontvangen berichten, volgens welke dooi de oorlogsvijanden van Duitschland aanslagen op de verschillende Amerikaansche passagiers schepen, die zich op weg bevinden van of naar Europa, worden beraamd en voorbereid. Na het bekende optreden der vijanden van Duitsch land in soortgelijke gevallen, moeten deze be richten voor de Amerikaansche regeering van bijzonder belang zijn. De Rijksregeering verwacht derhalve, dat de Amerikaansche regeering zoowel in het belang van de beveiliging van het leven harer staatsburgers als ter vermijding van een door de vijanden van Duitschland be oogde verstoring der Duitsch-Amerikaan- eche betrekkingen, alle vereischte maatrege len zal nemen teneinde dergelijke misdadige plannen te verijdelen. Verder werd uit New York aan het D.N.B. langs specialen weg medegedeeld, dat een uit Londen in New York aangekomen neutrale per soonlijkheid sensationeele onthullingen heeft gedaan over binnenkort te verwachten nieuwe aanslagen der Britsche admiraliteit op uit Europa terugkeerende Amerikaansche passa giersschepen. Het doel van deze aanslagen is, naar in welingelichte New Yorksche kringen openlijk besproken wordt, door het tot zinken brengen van een of zelfs van meerdere onder weg zijnde Amerikaansche passagiersschepen onder het Amerikaansche volk een storm van verontwaardiging te ontketenen, doordat de tot zinken brenging door agenten van den Brit- schcn Geheimen Dienst Duitschland in de schoenen zal worden geschoven, en op propa gandistische wijze zal worden uitgebuit. STOCKHOLM, 3 Juni (D.N.B.). Een speciale correspondent van de Social-Demokraten meldt uit den strijdsector in Noord-Noorwegen, dat de Geallieerden, voordat zij op 28 Mei tot hun grooten aanval op Narvik overgingen, de stad van zee uit acht uren lang hebben gebombar deerd. Hierbij zijn minstens 20.000 schoten ge lost. Een ooggetuige van de gevechten om Nar vik bericht hierover nog, dat zich in Narvik zelf feitelijk in het geheel geen Duitsche stel lingen tot verdediging bevonden, doch dat de eigenlijke Duitsche stellingen tot verdediging langs den spoorlijn en op de berghoogten la gen. De stad Narvik is, hoewel er zich in de stad geen stellingen tot verdediging bevonden, door een moorddadige beschieting geheel ver woest, waarbij als eenige slachtoffers Noorsche burgers zijn gevallen. LONDEN, 2 Juni (D.NB.) De Britsche mi nister van Oorlog, Eden, heeft Zondag een radiorede gehouden, waarin hij de vlucht over het Kanaal van de resten der in Noord-Frank rijk verslagen Engelsche en Fransche legers als een succes uitlegde. Hij moest toegeven, dat de Duitschers bij den grooten slag in Noord-Frank rijk groote strategische voordeelen hebben be haald. De Engelsche verliezen aan uitrusting en materieel zijn zeer zwaar geweest. De kern van 't Britsche expeditieleger en tienduizenden Fran schen zijn echter gered. Het was de geest van 't Britsche expeditieleger, die hier heeft gewonnen. Het leger was op den roep van België te hulp gesneld en had daar zijn stellingen aan de Schelde betrokken. De opmarsch duurde ver scheidene dagen. In minder dan de helft van dien tijd moest het leger zich weer terugtrek ken door gebeurtenissen, die buiten de controle der Engelschen lagen. Vijf en zeventig mijl voorwaarts, dan een gevecht en weder al vech tende 75 mijl terug binnen tien dagen, dat was de eerste faze in den slag om de Kanaalhavens. Eden constateerde dat die faze schitterend vol tooid was. Hij sprak daarna over de gevechten van Ca lais en Boulogne, die hij verder trachtte voor te stellen als groote Engelsche successen. Terwijl al deze dingen zich in de nabijheid van de eigen kust hebben afgespeeld, heeft het expeditieleger op den terugtocht naar Duinkerken voor zijn le ven gevochten. Er is, aldus besloot Eden, geen dapperder epos in de Britsche annalen dan dit. GENEVE, 3 Juni (D.N.B.) De Parysche correspondent van de „Suisse" bericht, dat men in Parijs reeds het bulderen der kanonnen hoort. Wanneer men in de vroege morgenuren op Montmartre staat, hoort men vanuit het Oosten het geweld der ontploffingen en het vuren der luchtdoelartillerie in de verte. Bo vendien zijn van vandaag af in alle departe menten in de oorlogszone de particuliere tele foonverbindingen verbroken. Slechts uit enkele groote postkantoren kan men in de oorlogs zone met de departementen van de z.g. binnen- landsche zone telefoneeren. LONDEN, 3 Juni. De parlementaire mede werker van Reuter schrijft, dat de minister president Dinsdag in het Lagerhuis een ver- klarng zal afleggen over de oorlogvoering. Men hoopt, dat hij een volledig verslag zal kunnen geven van den aftocht der Geallieerde troepen uit Vlaanderen, en dat hij iets. zal kunnen mededeelen over de Vrijdag jJ. gehouden ver gadering van den Oppersten Oorlogsraad. NEW YORK, 3 Juni. (D.N.B.) Op de jaar vergadering der Communistische Partij, welke gehouden wordt in Madison Square Garden, is de partijvoorzitter, Earl Browder, tot candidaat voor de a.s. presidentsverkiezingen benoemd. Browder, die wegens paspoortenzwendel tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld, be vindt zich door een borgstelling op vrije voeten. Helsinki, 3 Juni. (D.N.B.). De president der Finsche republiek heeft den Rijksdag een wets voorstel betreffende een eenmalige vermogens belasting voorgelegd. Het wetsontwerp voorziet in progressieve belasting van alle vermogens bo ven 40.000 Finsche mark. De belasting bedraagt van 2.5 tot 25 pet. De opbrengst dezer vermo gensbelasting wordt geschat op 4 milliard Fin sche mark. De Führer en opperste bevelhebber der Duit sche weermacht heeft op voorstel van den op perbevelhebber der oorlogsmarine, groot-admi raal Raeder, aan vier marine-officieren het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Finsche Forsiiti Dynamiit O.Y., welke dy namiet- en kruitfabriek in het afgestane ge bied van Hango list, zal te Vasa een nieuwe fa briek stichten. Met den bouw hiervan zal ter stond een aanvang gemaakt worden. Op 77-jarigen leeftijd is te New York over leden de vermaarde philatelist Charles James Phillips. Koning George V en Koning Foead van Egypte behoorden tot zijn cliënten. WASHINGTON, 3 Juni. (D. N. B.). De „Washington Star'' publiceert een bericht, vol gens hetwelk een ooggetuige, de Amerikaan Carpenter uit Arlington in Virginia verteld heeft, dat alle Duitschers van het Nederland- sche eiland Curagao, met inbegrip van den Duitschen consul en zijn dochter, in een con centratiekamp op het kleine eiland Bonaire zijn opgesloten. Een geacht Duitsch zakenman Van Bonaire is volgens dit verhaal van den ooggetuige voor den krijgsraad gebracht omdat men in zijn woning brandbommen zou hebben gevonden. Deze Duitscher zou waarschijnlijk gefusilleerd worden. PARIJS, 3 Juni. (D. N B.) De Romeinsche correspondent van de „Temps" deelt mede, dat alle in Italië en in het bijzonder te Rome wonende Fransche en Engelsche staatsburgers zich gereed maken om naar hun lad terug te keuren. De leden van de Fransche academie der Villa Medici zijn reeds aan de grens aan gekomen, en de professoren van het lyceum Chateaubriand zouden vandaag vertrekken. Wij hebben reeds gemeld, dat in een bespre king tusschen een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Zuivelcentrale en de voornaam ste boterexporteurs en -expediteurs is medege deeld, dat Duitschland bereid is, onze boter af te nemen tegen f 1.55 per kg. af fabriek. De betaling zal plaats hebben twee weken na af levering. Tot dusver d.w.z. in de laatste crisisjaren ging het leeuwendeel van onze exportboter naar Engeland. Vorig jaar b.v. 42.4 millioen kilo van 56.4, dus drie kwart en wel voor een ge middelden prijs van 77 cents, zoo teekent het Hbld. hierbij aan. Verder ging 10.6 millioen kilo naar Duitsch land voor een gemiddelden prijs van 97% cent, dat is dus 27 méér dan Engeland er voor betaalde. Aangezien de exportprijs beneden den pro ductieprijs lag, was er tot steun aan de produ centen een binnenlandsche richtprijs vastge steld, welke kort vóór 10 Mei voor dezen zomer was bepaald op 1.55 per kilo. Iedere zuivelfabriek kon haar boter dus verkoopen, óók aan de exporteurs, voor 1.55 per kilo, doch aangezien dit aanzienlijk méér was, dan dezen er in het buitenland voor konden maken, werd het verschil bij uitvoer terugbetaald door de Ned. Zuivelcentrale, welke via het Landbouwcrisisfonds de geldmiddelen daar toe verwierf door crisisheffingen op marga rine, vet en olie. Sedert jaren hebben wij op deze wijze 75 cents a, één gulden op de naar Engeland geëxporteerde boter toegelegd; op die naar Duitschland was dit 20 cents a een kwartje minder. De Duitsche autoriteiten nemen de niet in het binnenland benoodigde boter over voor 1.55, met dien verstande, dat de exportprijs 92 en de toeslag 63 cents bedraagt. Dit beteekent een aanzienlijke verbetering ten opzichte van den export naar Engeland waar bij een stabielen prijs van 80 cents een overeenkomstige toeslag van 75 cents (of 20 meer dan 63 cent) moest worden ge geven, om aan de 1.55 toe te komen. En de Duitsche prijs van 93 cent ligt 16 hóóger dan de Engelsche van 80 cents. De tot dusver naar Engeland gezonden boter, n.l. 42 millioen kilo per jaar voor 80 cents, bracht vijf en e'en half millioen gulden minder op dan thans bij export naar Duitschland voor 93 cents, gerekend over een jaar. Maandagmiddag heeft dr.- P. van der Meer, O. P., zijn ambt als buitengewoon hoogleeraar in de Geschiedenis en Archae- ologie van het nabije Oosten in de aula der Gemeentelijke Universiteit te Amster dam aanvaard. Spr. begon op te merken, dat onder alle vol ken vermenging van culturen valt waar te ne men, waaronder vernieuwing en verandering tot stand komen. Overal heeft de mensch zijn eigen bestaan moeten verwerven, zijn cultuur moeten bouwen, zij het niet onder dezelfde om standigheden. De geschiedenis heeft tot taak dezen ont wikkelingsgang in alle richtingen na te gaan. Het geschreven en het doode materiaal brengt hiertoe de middelen. Het levenlooze materiaal kan het geschrevene vaak in belangrijkheid overtreffen. Anderzijds leveren de geschriften de verklaring voor anders onverklaarbaar ma teriaal. Geneologie en archaelogie vullen elkaar der halve aan. Met behulp van vormen- en groepenleer wordt de cultuur samengesteld. Spr. ging hierna de beteekenis van opgravin gen na en zette hiervan enkele voorbeelden uit een. Geschiedenis is niet wat een historicus denkt, maar wat de cultuurmenschen zelf te vertellen hadden. Objectieve bronnenstudie is daartoe noodig. De waarde van de cultuur hangt ten slotte af van de levensopvatting. Met de gebruikelijke toespraken eindigde Prof. van der Meer zijn rede. Nu een groot aantal houders van wegenkaar ten niet meer in de gelegenheid is van zijn motorvoertuig gebruik te maken, is, naar reeds werd medegedeeld, de mogelijkheid geopend tot restitutie van te veel betaalde motorrijtuigen belasting. In het geheel geen rekening wordt echter gehouden met de autobezitters, die slechts voor bepaalde ritten of voor enkele dagen een vergunning voor het verbruik van benzine verkrijgen en desondanks de volle motorrijtuigenbelasting hebben Üetaald, resp. moeten betalen. Teneinde ook voor deze categorie de billijk heid te betrachten, heeft de Bond van Automo bielhandelaren en Garagehouders „B.O.V.A.G." tot het Departement van Financiën het ver zoek gericht over te gaan tot opheffing van de beperkende bepalingen met betrekking tot de z.g. 60-dagen kaarten. In de eerste plaats voor de gebruikers, doch ook voor den handel en de Rijksschatkist, verdient deze regeling de voor keur boven elke andere, temeer waar zij geen wijziging in de administratie, noch aanmaak van nieuwe kaarten, tengevolge behoeft te hebben. Verder heeft de „B.O.V.A.G." bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aangedrongen op het treffen van zoodanige maatregelen, dat voor de exploitanten van taxi's en huurauto's, zij het ook voor een gedeelte, weer motor brandstof wordt beschikbaar gesteld. Hiermede is niet alleen een publiek belang gemoeid, doch ook een economisch, daar een zeer groot aantal personen, in het bedrijf werkzaam, thans tot werkloosheid is gedoemd. Alleen voor Amsterdam kan dit aantal op 4000 geschat worden, voor Den Haag op 2000 en voor het geheele land op circa 30.000. Ofschoon thans uiterste zuinigheid met brandstof is geboden, hoopt adressant, dat voortzetting van het taxi- en huurautobedrijf, al is het dan in beperkten omvang, spoedig weer tot de mogelijkheden zal behooren. De territoriale bevelhebber in Overijssel en Gelderland verzoekt aan alle burgemeesters in de provincies Overijssel en Gelderland, voor zoover hun gemeenten gelegen zijn Noord van den Rijn en Oost van de lijn Renkum—Ede- Harderwijk, onverwijld een nauwkeurig onder zoek te doen instellen naar de in hun gemeente nog aanwezige paarden, behoorende tot of be hoord hebbende tot het Nederlandsche of Duit sche leger, en deze paarden onmiddellijk te doen afleveren bij den commandant 35 R.l. te Eerbeek dan wel bij den commandant 43 R.l. te Epe. De paarden moeten voorzien zijn van hal- Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft, rechtsprekende in hooger beroep van een von nis van de rechtbank te Maastricht, genoemd vonnis vernietigd en na ten laste van mej. W. de J. diefstal te hebben bewezen verklaard, haar tot een gevangenisstraf veroordeeld, nadat de raadsman van de verdachte betoogd had, dat de officier van Justitie niet ontvankelijk moest worden verklaard, omdat de verdachte reeds eer door de rechtbank te Maastricht van het zelfde materieele feit werd vrijgesproken. Dit vonnis was eAiter nog niet in kracht van ge wijsde gegaan en op dien grond is het Hof dit verweer voorbijgegaan. Tegen 's Hofs arrest werd cassatie aangetee- kend. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Rombach, nam heden in deze zaak conclusie en noemde haar merkwaardig uit een oogpunt van strafvordering. Kan ter zake van een feit, welks berechting bij den strafrechter aanhangig is, doch nog niet tot een in kracht van gewijsde gegaan vonnis heeft geleid, een tweede vervolging worden ingesteld? Dit is de principieele vraag, waarop aldus mr. Rom bach een antwoord zal moeten worden gege ven. Noch in het tegenwoordige wetboek van strafvordering, noch in het vroegere, vindt men een bepaling, die een rechtstreeksch antwoord op de vraag geeft, welke men ook zoo kan for muleeren: Kan een verdachte, tegen wien een strafgeding ter zitting is aangevangen, zich al leen op grond daarvan in een nieuw strafproces wegens hetzelfde feit verweren? Het kwam spr. voor, dat dit het geval moet zijn. Het eenmaal aangevangen rechtsgeding beoogt te leiden tot een definitieve uitspraak van den rechter en verschillende bepalingen zorgen daarvoor. De «crdachte heeft dus recht op een onherroepelijke beslissing op het feit, waarvoor hij is gedagvaard. Met dit recht is onvereenigbaar eeri bevoegdheid van het open baar ministerie om hangende zoodanig onder zoek opnieuw te vervolgen. tot vernietiging van het arrest en tot verwij zing der zaak naar een ander Hof. De Hooge Raad zal 24 Juni arrest wijzen. Een bewoner van de Zaagmolenstraat te Rot terdam had tijdens het bombardement zijn kostbaren auto, merk Packard, verloren. Eenige vrienden had hij gevraagd naar den auto uit te kijken en hem dezen zoo mogelijk terug te bezorgen. Een van hen zag Zaterdagavond den auto op het Huygensplein te Rotterdam rijden. Hoewel met roode verf een rood kruis op den wagen was geschilderd, herkende hij hem duidelijk. De inzittenden trachtten benzine in te nemen bij een garage, doch bij de nadering van den ontdekker reed de auto door. Van den pomp houder vernam de vriend van den eigenaar, da', hij geen benzine had kunnen leveren, daar de rijders niet in het bezit waren van een vergun ning voor het verbruik van motorbrandstof. Op het Rijswijksche plein stopte de auto nogmaals en de beide inzittenden, een burger en een militair, stapten uit en begaven zich in een café. De vriend van den eigenaar, die dit zag, begaf zich ijlings naar het politiebureau aan den Rijswijkscheweg, w'aar hij mededeeling deed van zijn ontdekking. Een paar motor agenten verwijderden het contactsleuteltje uit den wagen en verborgen zich in een schuil kelder. Toen de beide mannen korten tijd later uit het café kwamen, konden zij worden gearres teerd. Zij bleken te zijn de 27-jarige kellner A. S. uit Amsterdam en de 31-jarige auto-instruc teur J. W. A. uit Den Haag. Het onderzoek wees uit, dat S., die de soldatenuniform droeg, reeds 25 Mei met groot verlof was gegaan, doch de uniform was blijven dragen, daar zijn bur- gerkleeding in Rotterdam was verbrand. Dc auto is in beslag genomen en de beide mannen zijn Zondagmorgen op transport gesteld naar Rotterdam, waar een nader onderzoek zal wor den ingesteld. ster met bijbehoorende tuigen en uitrustings stukken. Zieke en niet vervoerbare paarden blijven voorloopig ter plaatse. Gedetailleerde opgave van alle aanwezige paarden, onder vermelding van de plaatsen, waar deze zich bevinden, c.q. zijn afgeleverd, wordt ten spoedigste doch uiterlijk heden Dinsdagavond te 20 uur telegrafisch of telefonisch ingewacht bij den territorialen bevelhebber in Overijssel en Gelderland, gene raal van Heutzlaan 10, Apeldoorn, telef. 5725. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte A (onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs) de dames F. Beck, H. Blok, J. Doom, Ch. Frisch, M. Ginsel. W. Gronert, J. de Groot, allen te 's-Gravenhage en mej. S. Bródman te Rotter dam. De commandant 2 L. K. maakt bekend, dat de algemeene bekendmakingen d.d. 8, 10 en 30 November 1939 en 12 Januari 1940 met ingang van 14 Mei 1940 zijn ingetrokken. Dc directeur-generaal der P.T.T. is verhinderd heden, Dinsdag, zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. Juni/Mei 3 1 31 Air Reduction 38 38} Allied Chemical 141 141 141 American Can Co. 91 91 90} American Radiator 5 5} Am. Smelt Ref. 35} 34} 36 Am. Tel. Tel. 149} 149} 148} Am. Tobacco B. 72 73 72} Am. Waterworks 6} 6} 6} Anaconda Copper 20 21 21 Atchison Topeke 13} 14} 14 Baltimore Ohio 3 3} 3} Bethlehem Steel 67 J 70} 71 Canadian Pacific 2} 2} 2} Ghes. Ohio 32 32 32} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 56} 58} 58} Dupont de Ncm. 153} 155} 156 General Electric 29} 29} 29} General Foods 38} 38 General Motors 39} 40} 40 Good Year 14 14} 1-. Hudson Motor 3} 3} 3 Intern. Nickel 20} 20} 20} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} 27} Kcnnecott Copper 26} 27 Missouri Pac; pref. X 4 16" 36} Montgomery Ward 33} 35} New York Central 9} 10} le Norfolk Westen 185 183 183 North Am. Comp. 15} 15} 16 Northern Pacific 5 5 Packard 2} 2} Pennsylvania 17 16} 16} 54 Proctor Chamblf 53} 54 Radio Corporation 4} 4} 4} 15} Rep. Steel 15} 15} Sears Roebuck 63 66 65} Shell Union Oil 8 8 8 Southern Pacific 7} 7} Sotthcrn Railway 9} 9} 9} Standard Brands J 9 5} 5} Stand. Oil of N.-J. 29} 30 30 Union Pacific 74 74 75} United Aircraft 41 42} 43} United Corp 1} 1} 1} U. S. Rubber 16} 17} 17} U. S. Steel 45} 46} 46'} vVoolworth Building 30} 30} 30} ex dividend ex coupon. nieuwe andcelen. gedaan en laten t bieden. Tarwe Juh 75 f Oct. 77 Mei Rogge Juli 50 f Oct. 48 Mei Haver Juli 321 Oct' 30 i WINNIPEG, 3 Juni 3 Juni 1 Juni 3 Juni 1 Juni 751 77J 501 48J 32 J 301 Juli Oct. Mei Juli Oct. Met Mei Gerst 371 38 37 1 ■- 38 Lijnzaad 170 —1.72 1, 176 1.76 301 3 Juni 1 Juni CHICAGO, 3 Juni 3 Juni 1 Juni Tarwe Haver Juli 82}. 82 82.81 Jull 33}- 33}- Sept. 82 82} Sept. 31 31 Deo 83-82} 83-82} Dec. Maïs Rogge Juh 62 61 -- Jull 44 45 Sept. 62 60 Sept. 46} 46 - Dee. 59 58} .- Dec. 48 49 Katoen Nieuw contract Juli 9,50- 9,59- Jan, 8,44.— 8,48-- oc}. 8.58 59 8.64 Mrt.8.328.34- Dec. 8.50 8.54-57 Mel 8.178,22-36 Tin Loco 54,75 53.50 Termijn 53,50 51,25 90 dagen 52,50 3 Juni 31 Mei 50.50 3 Juni 31 Mei Reuzel Mei 5.]5f 5.0s* Mei 5,45f .5.35* Juli 5.35 5.15* Oct. 5.60 f 5.45* NEW YORK, 3 Juni 3 Juni 31 Mei 3 Juni 31 Mei (Rio - Nieuw contract) (Santos) Koffie Mei 3.99. Juli 5.06 Dec 4.07.+ Sept, Mrt. Mei Suiker Juli 1,251 Sept. 1.21 Dec. 1,231 Mrt. 1,261 Rubber Standaard Juli 21.10 Sept 19.23 Oct. 18.90 Dec. 18.68 5,78+. 5,90-f 6.07- 6.15 6-24- 1.261 1.231 1.23 1.25 19.55 18.36 18.10 17.90 Juli 5,88. Sept. 5.99 Dec. 6,15 Mrt. 6.25 Mei 6.33.+ 3.96-- 3.98-- 4.06-- Mei 1.28+ 1.27 1 Juli 1.30+ 1,29+ Sept. 1.32+ 1,31+ Jan. 18.55 Mrt. 18.25 Mei .1818 17.80 17.60 NEW YORK, 3 Juni Slotkoersen Juni/Mei 3 1 31 Amsterdam i— Londen 3^21 3,22 3.22} Parijs 1,81 1.82} 1.82} Berlijn 40.00+ 40.00+ 40.00 Brussel Rome 5.04} 5.04 5.04} Madrid Zwitserland 22.42 22.40 22.42 Weenen Stockholm 23.85 23.85 Montreal 78.5C0 78.125 B. Aires Papiei 29.78 29.78 B.Aires Markt 22.55 22,45 Yokohama 23.48 23.48 Zooals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag berichtten hebben bespre kingen tusschen den voedselcommissaris in de provincie Utrecht en de Duitsche over heid tot resultaat gehad, dat reeds 300 paarden van de Duitsche weermacht gratis ter beschikking gesteld konden worden van de boerenbevolking in die provincie. Daar gemotoriseerde landbouwwerktuigen door de huidige beperking op het gebruik van benzine en ruw-olie thans niet kunnen worden gebruikt, voorzien deze paarden in een dringende behoefte. Maandagmiddag' vond op het terrein van de Veldkazerne te Utrecht een merkwaardige „uitwisseling" plaats. Groote groepen paarden veranderden tijdelijk, maar officieel van eige naar. Door de welwillende medewerking van de Duitsche autoriteiten zijn velen die gedupeerd waren in het verdienen van hun levensonder houd doordat hun paard of auto werd gere- quireerd, weer in het bezit van een viervoeter gesteld. Het aantal gegadigden was vanzelfsprekend zeer groot. Behalve uit de gemeente Utrecht waren het de boeren uit de geïnundeerde gebieden, die de grootste afnemers waren, en met een groot aantal paarden gingen „strijken". Op het kazerneterrein aan de Croeselaan veroorzaakte dit natuurlijk een groote drukte en hadden de „jongens van de Veld" hun han den vol met het toezicht op de dieren, die in lange rijen hun beurt afwachtten, om gekeurd en geïdentificeerd te worden. Hierbij werden voor een leek volstrekt duis tere termen gebruikt. Wat maakt u b.v. op uit het volgende: rechts achter gevlekte kroon, kol, bloempje, bles, stipje, snep, e.d. Ook wij wisten het niet, en schroomden al lerminst om een „vertaling" van deze termen, te vragen. Zoo is b.v. „rechts achter gevlekte kroon" een aantal vlekken op het linker achterbeen. Onder bloempjes, kollen, stipjes, enfin, zie bo ven, verstaat men in de paardenterminologie, witte vlekken van verschillende grootten op den kop. Men denke niet dat deze onderzoekingen zonder hindernissen verliepen. Gewoonlijk werd het dier al onrustig bij het openen van den bek, teneinde de tanden te tellen, waardoor zijn leeftijd bepaald kon worden. Een enkele maal ontlokte deze beweeglijkheid aan den mond van den definieerenden kapitein de opmerking: „Laat 'm toch niet zoo draaien!" Waarop de begeleider antwoordde: ,,'t Is een draaitol, meneer!" Was de identiteit van het paard vastgesteld, dan werd het dier naar de smederij geleid, waar, indien dit niet reeds geschied was, een militair met een gloeiend stempel naderde en daarmee een „W" in den nek van het dier brandde. Voor dat het tot de dieren doordrong en zij met een snelle kopbeweging op zij sprongen, was het gebeurd, en werden zij aan hun nieuwe tijdelijke bazen overhandigd. Veel is er in de couranten op alle mogelijke wijzen en in alle soorten varianten geschreven en gedicht oyer den „victor equus", het „paard- overwinnaar". Wat in de komende middagen in de Oude Veldkazerne zal geschieden, is wel een zeer duidelijke bevestiging van het feit, dat het paard momenteel zegeviert over den machtigen, doch lamgeslagen motor. Het is de overwinning van de levende mate rie bestaande uit vleesch en bloed op de doode materie bestaande uit ijzer en benzine.... Ook in 's-Hertogenbosch is een z.g. vervoer centrale opgericht, hier op initiatief van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken en bestrij kend het geheele ambtsgebied der Kamer. De dagelijksche leiding berust Dij het secretariaat der K. v. K. en de algemeene leiding hebben de heeren H. J. Reijnders (B.B.A.), H. M. Jamin (Van Gend en Loos), H. Beekwilder en H. Ver meulen (Janssen booten). Het voornaamste streven der centrale is ook hier het zoo nuttig dagelijks verbruik van ben zine, welk doel men tracht te bereiken door te voorkomen, dat met ledige of half ledige wa gens wordt gereden. Het vervoer der goederen zal daarom voortaan geschieden op aanwijzing en met vergunning van de vervoercentrale, welke voor een gelijkmatige toewijzing aan de expediteurs zal zorg dragen voor zoover een economische bedrijfsvoering dit toelaat. UTRECHT. Ter verkrijging van den graad van doctor in de wis- en natuurkunde heeft de heer Taeke Tol uit Franeker Maandagmid dag het proefschrift verdedigd: fotografische intensiteitsmetingen van electronenbuigings- ringen, toegepast op dunne lagen van koper, zilver en goud. Ter verkrijging van den graad van doctor in de wis- en natuurkunde heeft de heer Jan van Kuik uit Amersfoort Maandagmiddag het proefschrift verdedigd getiteld: Continue iteratie. Geslaagd voor het cand. ex. phys. geographie J. H. V. Summer en. Doet. ex. wis- en nat. hoofdvak dierkunde G. L. Rinkel. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexa- tnen rechten: Mej. H. T. Steketee, Den Haag. LEIDEN Geslaagd voor het candidaats- examen Indisch recht, mej. M. E. Franzie, Den Haag, de heeren W. J. van der Veen, Zwijn- drecht, J. R. Smits, Den Haag. Opgegeven) door v. d. Graaf Co., N.V. Surséance van betaling: 30 Mei 1940 is definitief surseance van betadng verleend aan A. van der Heiden, aannemer, te Leiden, Atjehstraat 67, voor den tijd van 1% Jaar. Tot bewindvoerder is benoemd mr. L. G. van Praag, te Den Haag. Failliet verklaard: 30 Mei: G. J. Bornebroek, aannemer, Apel doorn. B.C. mr. A. H. v. d. Giesen. Cur. mr. V. N. H. Bonga, te Apeldoorn. G. P. Godeschalk, autogarage en rijwielhan del, Olst. R.c. mr. H. L. Wilkens. Cur. mr. W. A van Es. Deventer. Dina Hoofkens, weduwe van George Andries Weasels, laatstelijk wonened te Vlissingeir, Nieu- wendijk 10 bov. B.C. mr. A. v. d. Hoop. Cur. mr. F. W. Adriaanse, Middelburg. Opgeheven wegr.ns gebrek aan actief: S. B, Smid, Stadskanaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2