De heer Van Liemt 25 jaar raadslid Duitsche troepen Duinkerken binnengedrongen P.E.N. enVastrecht Duitsch lege Krijgsgevangenen terug Haarlem, 4 Juni DE STRIJD NADERT ZIJN EINDE DINSDAG 4 J UNI 1940 Een figuur, waaraanHaarlem veel te danken heeft Gemeente-begrooting 1939 Gas en electriciteit AGENDA STADSNIEUWS TSCHAIKOWSKY-HERDEN- KING Eerste Zomerconcert H.O.V. Solist: Gijs Beths (viool) Ged. Staten eischen dekking voor bijna 3 ton Mogelijk, dank zij bedrijven en belastingen Tewerkstelling in Duitschland Notaris J. v. Munster v. Heuven Geen voorgeschreven bezuiniging, geen wijziging tarieven DE HAARLEMSCHE BEVOLKING Op 1 April 141101 inwoners H. MIS VOOR DEN R. K. MIDDENSTAND In het Bisdom Haarlem AFSCHEID Mr. A. L. M. VAN BERCKEL ZANG EN VRIENDSCHAP ORGELBESPELING 1. Concert d kl. t. - VivaldiBach LAATSTE NIEUWS Prettig voorstel voor verbruikers volgens vastrecht Rondleiding Stedelijk Museum Loopjongen verdween met geïnd geld Gevonden dieren en voofrwerpen BURGERLIJKE STAND Wedstrijden ten bate van Rotterdam R.K.W.V. Achilles 4 Juni Bioscopen 5 Juni Bioscopen Apotheekdiensten HAARL. R. K. DAMBOND Haarl. R. K. Damgenootschap Men kan er zeker van zijn, als men met den heer Van Liemt zit te praten bij hem thuis of in zijn deftige werkkamer op het stadhuis dat een telefoontje het gesprek onderbreekt en den heer Van Liemt een in formatie wordt gedaan betreffende een of andere brandende Haarlemsche aangelegen heid, wfcarin ook hij betrokken blijkt te zijn. Wie hem b.v. een dezer dagen aanklampt bemerkt, dat hij voorzitter is van het comité voor de hulpverleening aan Rotterdam. Een jaartje geleden was hij de spil, waarom Haarlems BIcei draaide. Hoeveel reizen hij naar Den Haag en andere plaatsen heeft gemaakt om er de werkverschaffing en de armenzorg waren er in den crisistijd meer besproken en urgenter vraagstukken? te behartigen, hij zal het waarschijnlijk zelf niet weten En zoo is het nu al 25 jaar lang gegaan. Zonder zich bepaald op den voorgrond te drin gen. alleen door zich warm en oprecht voor de dingen van het dagelijksche leven te ipteres- seeren en er zich met hart en ziel aan te wij den, als er reden voor was, is de heer Van Liemt, sinds hij in 1915 lid van den Haarlem- schen gemeenteraad werd, het middelpunt ge weest van de meeste „kwesties" en „acties", waaraan' ook het oorlogsche en na-oorlogsche Haarlem zoo rijk was. Kent u het Van-Liemtsche-lichtje? Het was zijn glorie in den tijd der regeeringsaardappe- len, eenheidsworst, gemeentelijke gaarkeukens en kolendistributie (wat is het pikant juist in deze dagen nog eens aan al die dingen te her inneren!) van den vorigen oorlog. Dat Van-Liemtsche-lichtje begon te gloeien, toen B. en W. van Haarlem in den jare 1916 omwille der bezuiniging en op aandringen van het RijkskoleiKhstributiebureau den Raad voorstelden het branden van gas en electrici- teit in Winkels en bijbehoorende werkplaatsen te verbieden van des avonds 7 uur tot des mor gens 6 uur en een amendement van den heer Van Liemt één lichtpuntje van honderd kaars redde, dat nog van 7 tot 8 uur des avonds branden mocht, om den winkeliers gelegen heid te geven nog wat opruimingswerkzaam heden te verrichten. Men moet de sensatie van deze raadsheerlijke overwinning hebben mee gemaakt om te begrijpen hoe gevierd de heer Van Liemt was om deze gelukkige oplossing van dat toen in Haarlem springlevende „vraag stuk". Even later ontstond er deining onder de Haarlemsche winkeliers, omdat zij bij de le vensmiddelendistributie wenschten te worden ingeschakeld. Zij kregen goeddeels hun zin en het was weer de heer Van Liemt, die als hun pleitbezorger in den Haarlemschen Raad op trad. Toen de salarisherziening van het ge- meentepersoneel aan de orde was en vele: gemoederen warm maakte, was de heer Van Liemt een der leden van de unificatiecommissie, die de vele vraagstukken, welke er verband mede hielden, moest bestudeeren. Wat is inder tijd niet te doen geweest over het asfalteeren van de hoofdstraten van onze stad! De daarbij betrokken winkeliers spanden er den heer Van Liemt voor. Hij speelde ook een rol bij de vele, langdurige en telkens herhaalde raadsdebatten over het tram- en autobusvraagstuk, bij de bestrijding van de Vliegende Winkels, de rege ling van het Maandagmarktprobleem, de ver plichte winkelsluiting, bij den strijd tegen het huurkoopsysteem en andere overheidsbemoeiing op handels- en industriegebied, bij de grond- politiek der gemeente, de oplossing van de vele verkeerspuzzles in onze stad, de uitvoering van de havenplannen, deDe heer Van Liemt heeft ons eens verteld, dat hij vóór zijn eerste verkiezing tot lid van den Haarlemschen ge meenteraad reeds een paar malen voor een candidatuur was aangezocht, doch die steeds had geweigerd, omdat hij meende voor de goede vervulling van zijn raadslidmaatschap onvol doenden tijd te kunnen vinden. Ja, als hij reeds tóen van plan was zóó intens de zorgen van de Haarlemsche gemeenschap mee te beleven als hij in de afgeloopen 25 jaar deed, kunnen wy ons dat levendig begrijpen. En nu hebben wij het maar al leen gehad over den tijd, dat hij raadslid, doodgewoon raadslid van Haarlem was. Zijn wethouderschap, sinds 1915, is „histoire contempo raine", geschiedenis, welke nog versch in het geheugen van iederen Haarlemmer ligt, zooddt daar niet veel over geschreven behoeft te worden. Wie later een dagboek zal willen uitgeven over het Haarlem in den crisistijd 19291940, zal op bijna iedere bladzijde den naam van den heer Van Liemt hebben te vermelden. Werkverruiming, vak opleiding van jeugdwerkloozen, herscholing en cursussen voor oude re werkloozen, werkverschaffing, steunverleening, armenzorg, da stu die van de meest actueele proble men waren hem toevertrouwd en zijn bezige wethouderschap culmi neerde in het vervullen van het waarnemend burgemeesterschap van Haarlem na het aftreden van den heer Maarschalk. De bouton van Officier in de Orde van Oranje Nassau versiert deswege de revers van zijn colbert en de heer Van Liemt moet zich wel voelen als de soldaat, die er in geslaagd is den maarschalkstaf uit zijn ransel te ha len en met eere te dragen. De vertegenwoordiging in publiekrechterlijke lichamen vooral is den heer Van Liemt lief geweest. Hij maakt daar geen geheim van en zijn grootste voldoening is het, naar zijn eigen verklaring, zoo lang mogelijk voor het alge meen belang te werken. Niet alleen van den Raad, ook van de Kamer van Koophandel is hij een op t^en voorgrond tredend lid geweest. Reeds maakte hü deel uit van de Kamer in haar ouden vorm. Bff haar reorganisatie werd De heer Van Liemt hij ook in de nieuwe formatie gekozen en zag hij zich, bij de eerste verdeeling van functies, door zijn medeleden tevens tot voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf aangewezen. Daar mede werd hij lid van het belangrijke bureau der Kamer, waar de voorstellen en adviezen wrden voorbereid. Vooral in de eerste jaren gaf dat nogal eens verschil van meening met zijn medebestuurders, omdat hij als katholiek ook op economisch gebied niet zelden richtlijnen wenschte te volgen, welke niet die der andere heeren waren. Nimmer heeft hij een blad voor den mond genomen, doch dat heeft niet ver hinderd, dat er steeds de aangenaamste ver standhouding heerschte en dat zijn afscheid van de Kamer, toen hij tot wethouder was ge kozen, een doorloopende betuiging van per soonlijke vriendschap en groote waardeering werd. Met trots bewaart de heer Van Liemt de gouden legmedaille, welke hem bij die gele genheid werd toegekend en de fraaie oorkonde, waarin de leden van de Kamer en de secreta ris van hun achting blijk gaven. Er zijn er misschien, die van meening zijn, dat het den heer Van Liemt dus in zijn leven niet aan geluk ontbroken heeft. Ais dat ech ter waar is, dan is hem dat zeker niet in den schoot geworpen of gemakkelijk gemaakt en heeft hij door een strenge, niets sparende plichtsbetrachting en hard werken het ge'uk tot op zekere hoogte naar zijn wil gedwongen. Bovendien weten zij, die den heer Van Liemt persoonlijk kennen, welk een enorme wilskracht en energie hij in zijn leven heeft moeten ontpiooien om het zoover te bren gen en hebben zij daar het grootste respect voor. Uit den aard der zaak heeft de heer Van Liemt in den loop der jaren door zijn positie in heel wat besturen, comités, colleges en com missies zitting gehad. Wij denken b.v. aan zijn voorzitterschap van de katholieke en later van de christelijke raadsfracties, aan zijn arbeid en zijn lezingen voor de R.K. Kiesvereeniging, aan zijn voorzitterschap van Haarlems Bloei, aan zijn werk voor de hulpbehoevende werkloozen, voor de Stille Armen, Winterhulp enz. Menig maal heeft hij door woord en daad, door moree- len en materieelen steun liefdadigheidsacties bevorderd en aan bijeenkomsten, van katohlieken en niet-katholieken, door zijn tegenwoordig heid luister bijgezet. Al kwam bij dit alles het lidmaatschap van het gewone vereenigingsleven begrijpelijkerwijs wel eens in het gedrang, de heer van Liemt bleek één hobby te hebben: het voorzitterschap van de vereenieing, welke zich in Haarlem de be hartiging van het katholieke groote gezin ten doel stelt. Het groote gezin heeft altijd op zijn hulp kunnen rekenen. Toen Haarlem nog een eigen inkomstenbelasting mocht heffen, pleitte hij reeds voor een sterken kinder aftrek; van kindertoeslag bleek hij een niet minder warm voorstander, en bijzonder op dreef is hij op de jaarlijksche kinderfees ten van den Bond voor het Groote Gezin. Die zijn onovertroffen. Er zijn vaders en moeders, die bijna uitsluitend lid van die vereeniging zijn om hun kinderen van deze festiviteiten te laten genieten. Rond de helft van deze maand zal de heer Onze Haarlemsche Orkestvereeniging wilde niet achterblijven, nu reeds in verschillende plaatsen van ons land muziekuitvoeringen wer den gegeven. We mogen deze medewerking om het openbare leven weer zooveel doenlijk op peil te brengen zeker met lof vermelden. Het moet het actieve Bestuur dan ook zeker aangenaam hebben getroffen, dat de schouw burg aan het Wilsonplein, ondanks het vrij vroe ge aanvangsuur, nagenoeg geheel was uitver kocht. Met gespannen aandacht zoodat men nu en dan zelfs het lichte glijden over de snaren van den strijkstok van den solist kon hooren hebben de aanwezigen geluisterd naar deze eer ste zomeruitvoering. En al was aanvankelijk de temperatuur wat hoog, slechts nu en dan bleek de invloed ervan op enkele snaar- en blaas instrumenten. Nu het dezer dagen honderd jaar geleden was dat de beroemde Russische componist Peter Izaak Tschaikowsky te Wotkinsk werd geboren, mocht dit eerte zomerconcert een welkome ge legenheid heeten om deze groote figuur te geden ken met een geheel aan diens muziek gewijd programma. En dit programma was weer ge heel ingesteld en zelfs zeer goed ingesteld op de akoustiek van de concertruimte. Enkele groo- tere orkestwerken van den beroemden Rus hou den we dan maar tot een gunstiger gelegenheid in de Gemeentelijke Concertzaal te goed. Het weerzien van dirigent en orkest was bij zonder hartelijk van de zijde der aanwezigen. Marinus Adam had als openingsnummer het Cappriccio Italien gekozen. De moeilijke koper- inzet gelukte, ondanks het drukkende der tempe ratuur, zeer goed en maakte zelfs, doordat de klank sterk gereserveerd werd gehouden, een bijzonder fraai effect. Marinus Adam hield deze van Liemt zijn zilveren jubileum als raadslid vieren. Of de tijdsomstandigheden uitbundig feestbetoon zullen toelaten, weten wij niet, maar er zal allicht gelegenheid zijn ergens het feit met hartelijkheid te herdenken. Daar is reden toe. Hoe ook de tijden veranderen en onder welke politieke systemen wij leven, toewijding en de gelijke opofferingsgezindheid van burgers zul len steeds gewaardeerd blijven als de grond slag, waarop de gemeenschap steunt en bloeit. Hierin heeft de heer van Liemt zich onder scheiden. Van huis uit zakenman en een suc cesvol zakenman, wist de heer van Liemt, dat slechts hij in zaken slaagt, die er zich geheel aangeeft. Zoo ook heeft hij zijn lidmaatschap in vertegenwoordigende lichamen bekeken. Hü heeft er bij wijze van spreken nacht en dag voor in de weer willen zijn. Hij wachtte niet tot de „kwesties" bij hem werden gebracht, maar hij zocht ze zelf op en zoo kwam het, dat hij bij voorname ge beurtenissen zijn pittig woord heeft kunnen meespreken. De heer van Liemt kan met trots en te vredenheid op zijn carrière en vooral op zijn arbeid van de laatste kwarteeuw terug zien. B. en W. schrijven aan den raad: Bij ons schrijven dd. 15 December 1939 stel den wij u in kennis van de bezwaren, welke bij Ged. Staten en de commissie van overleg inzake de gemeente-begrootingen waren gerezen tegen de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1939. Ten einde aan de geopperde bedenkingen voor zooveel mogelijk tegemoet te kernen besloot uw raad in zijn vergadering van 20 December 1939 tot vaststelling eener derde suppletoire begrooting. Wij ontvingen thans andermaal de ingezon den begrooting terug. Voor deze gemeente kan wegens bijzonderen steun niet meer dan 1 mil- lioen in uitzicht worden gesteld. Ged. Staten verzoeken in verband hiermede dat de middelen worden aangewezen, welke tot een verminde ring van het begrootingstekort zullen strekken. In het bij derde suppletoire begrooting tot 1.289.285.87 teruggebrachte tekort zal dus voor 289.285.87 aan nieuwe dekkingsmiddelen moeten worden gevonden, zal de gemeente op een uitkeering ad 1 millioen aanspraak kun nen maken. Dank zij de omstandigheid, dat de ex ploitatie-resultaten van eenige bedrijven en de opbrengsten van enkele belastingen gun stiger zijn gebleken dan bij de samenstel ling der begrooting mocht worden verwacht, achten wij het thans mogelijk aan de wen- schen van Ged. Staten ook in dit opzicht tegemoet te komen. Voorts zijn wij van oordeel, dat in het stand punt der commissie, volgens hetwelk slechts af schrijving over het aan het Borgstellingsfonds verstrekte bedrag ad 5.000 voor z.g. con sumptieve credieten toelaatbaar is, mits deze afschrijving in tien jaar geschiedt, in dit sta dium moet worden berust, waartoe eenige wij zigingen noodig zijn. Belanghebbenden worden er op attent ge maakt dat voorloopige aangifte voor tewerkstel ling in Duitschland nog steeds kan plaatsvinden. De beroepen waarin plaatsing mogelijk is zijn de volgende: landarbeiders, in het bijzonder mel kers, paardeknechten en seizoenarbeiders; veen arbeiders; bouwvakarbeiders, met uitzondering van schilders; grondwerkers; steenfabriekarbei ders; metaalbewerkers; scheepsbouwarbeiders; lederbewerkers (schoenfabriekarbeiders)textiel arbeiders; sigarenmakers en tabaksbewerkers; bakkers; slagers; fabrieksarbeiders (met uitzon dering van de grafische vakken en diamantbe werkers); ongeschoolde arbeiders. De gelegenheid tot voorloopige aanmelding is geopend bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, al hier, iederen namiddag van half twee tot half drie. Te Haarlem is overleden notaris J. van Mun ster van Heuven, de compagnon van mr. M. Slingenberg. Velen, die het bekende kantoor aan de Ged. Oudegracht betraden, zullen zich den notaris met piëteit herinneren. klank-reserve trouwens den geheelen avond uit nemend in het oog of moeten we zeggen in het oor? zoodat geen moment een te zware klank expressie het evenwicht verstoorde. De Concert meester onzer H.O.V. gaf opnieuw van zijn be gaafdheid in voordracht en techniek zoowel als in muzikaal geheugen door een vlotte en veelal uitstekende vertolking van het zoo hooge eischen van vaardigheid stellende concert in D gr. t. Hij droeg het werk voor met warmte van gevoel en in een voor deze zaal uitstekend aangepaste in nig romantische expressie, welke vooral in het zangerige Andante haar hoogtepunt bereikte. Het moet gezegd dat de orkestleden zich veel al uitstekend hierbij aanpasten en zorgden voor een even expressieve, op enkele plaatsen sprook jesachtig zachte en wazige begeleiding. Enkele rhythmische ongelijkheden nam men bij deze eerste ensemble-uitvoering na zoo langen tijd van gedwongen rust en wélk een rust? gaarne voor lief. Ze beïnvloedden het succes van het geheel hoegenaamd niet. De heer Gijs Beths had eep hartelijk en lang durig applaus in ontvangst te nemen voor deze bijzonder fraaie prestatie en liet dirigent en mu sici deelen in deze hulde. Na de pauze kregen we door het strijkorkest de Serenade op. 48 in C gr. t. te hooren in een bijzonder geacheveerde vertolking, die zichtbaar indruk maakte op de aanwezige^ en allen ge boeid hield in den ban van de fraai gerealiseer de klank- en rhythme-effecten. De Valse, met de uitnemend aangevoelde en weergegeven ral- lentandi en de expressief voorgedragen Elegie, zoomede het typische Russische thema van de finale, deden het uitstekend, en het was, blijkens het lang aanhoudende applaus aan het slot, waarin Marinus Adam al zijn medewerkers be trok, een dankbaar gestemd publiek, dat deze eerste uitvoering tegen half tien verliet. Laten we hopen dat de Haarlemmers meer en meer mogen leeren den gang naar de uitvoerin gen onzer Haarlemsche Orkestvereeniging. Mu ziek als hier uitgevoerd immers verdooft niet, zooals jazz en soortgelijke, maar heft op en geeft opbeuring en troost, vooral in moeilijke en ernstige tijden als wij beleven. J. S. Met voldoening hebben wij gisteren kunnen mededeelen, dat B. en W. van Haarlem voor stellen in voorbereiding hebben tot wijziging van het vastrechttarief voor gas, electriciteit en water; men is n.l. van meening, dat er voor het verbruikend publiek een onbillijkheid ont staan is, doordat men noodgedwongen 50 pet. op zijn gewone verbruik moet bezuinigen, ter wijl de bedragen van de vastrechttarieven ge lijk gebleven zijn. Naar aanleiding van deze plannen van B. en W. hebben wij bij het P.E.N. geïnformeerd, of men ook daar eenige tegemoetkoming in den zelfden zin overweegt. Wij vernamen, dat de vraag aldaar^ niet aan de orde gesteld is; de directie van het P.E.N. stelt zich op het standpunt, dat heel het be drijf op de bestaande vastrecht-tarieven is ge baseerd en opgebouwd; deze tarieven zijn zoo laag gehouden, dat het niet mogelijk is daar van thans af te wijken. Het bedrijf heeft zijn enorm groote vaste kosten, welke natuurlijk allereerst gedekt moeten worden. Bovendien beoogt het P.E.N. niet het maken van winst maar eventueele overschotten worden in het bedrijf geïnvesteerd, ten voordeele van het ver bruikend 'publiek. Er is nog een ander -zeer belangrijk verschil tusschen de wijze waarop de gemeente Haar lem en het P.E.N. de bevolking van electri- schen stroom voorzien. In Haarlem immers heeft het publiek de keuze tusschen vastrecht en gewoon tarief, terwijl het P.E.N. uitsluitend met vastrecht-tarieven werkt. De belangrijkste factor intusschen is tot op heden, dat het P.E.N., in tegenstelling met de gemeente Haarlem, niet op bezuiniging heeft aangedrongen. Menige verbruiker is echter door de feiten wel verplicht te bezuinigen, al was het alleen maar omdat het 's avonds bijna 2 uur langer licht is. Heden zijn verschenen de Statistische gege vens omtrent de gemeente Haarlem over het eerste kwartaal van 1940. Op 1 April van dit jaar stonden 141.101 burgers ingeschreven,wat in vergelijking met het vorig jaar een ver meerdering beteekent van 3083 zielen. In het eerste kwartaal bleef de bevolking iedere maand met een paar honderd zielen toenemen. Het vestigingscijfer, dat in Maart 1939 nóg 73 3/10 bedroeg, daalde over het algemeen tot beneden de zestig. Daar staat tegenover dat het ver- trekcijfer van 60 tot 45 omlaag ging. Van de 76 in Maart 1939 voltrokken huwelijken werden er 19 kerkelijk ingezegend; dit jaar vonden 73 paren in dezelfde maand den weg naar het stadhuis, waarvan 44 ook naar de kerk. Het aantal hier ter stede gevestigde Roomsch- Katholieken bedroeg op 1 Januari 1940 48.809 (vorig jaar 47.664). Dit is'dus weer een voor uitgang van 1145 katholieken in Haarlem. Het "aantal, dat niet tot een kerkelijke ge zindte behoort, is met 986 personen vermeer derd en dus gestegen tot 45.171. Het sterftecijfer in deze gemeente bedroeg per*-l April 1940 140, dus slechts 3 minder dan het vorig jaar. De gemeentelijke Bank van Leening gaf eind Maart 1940 1184 panden in beleening. Verge leken met het vorig jaar beteekent dit een vermindering van ongeveer 200 panden. Door de politie waren eind Maart meer dan duizend processen-verbaal opgemaakt, waaron der 108 voor misdrijven. Vorig jaar bedroeg dit aantal bijna 1200. A.s. Vrijdag om 9.30 uur is er in de Kathe draal aan het Hanze-altaar een H. Mis tot in tentie van den R.K. Middenstand in ons Bis dom. Deze H. Mis, die jaarlijks op instigatie van het hoofdbestuur opgedragen wordt, krijgt de zen keer wel een bijzondere beteekenis. Wat al dankwoorden en wat al smeekgebeden zullen ve len van ons dan opsturen naar Hem, Die aan nieuwen arbeid nieuwen wasdom moet scnenken. Hoewel de H. Mis eerst om 9.30 uür plaats vindt (de H.B.-leden moeten uit het geheele Bisdom komen) hoop ik toch, dat vele midden standers met hun vrouwen, als vertegenwoor digers van hun standgenooten uit het geheele Bisdom, Vrijdagochtend naar de Kathedraal zullen komen. TH. S. J. HOOIJ Voorzitter Hanze, Haarlem. Zjooals wij reeds eerder meldden is mr. A L. M. van Berckel benoemd tot Raadsheer van hét Gerechtshof te 's-Gravenhage. Vanochtend nam mr. van Berckel afscheid van de Haarlemsche Rechtbank. De president, mr. G. Sluis, sprak hartelijke woorden van waardeering tot den scheidenden rechter, die hier elf jaar zijn functie met groote toewijding heeft vervuld. Bij deze woorden sloot zich aan mr. Paar- dekobper Overman namens het Openbaar Mi nisterie. Mr. dr. W. P. Vis, sprekende namens de Orde der Advocaten en Procureurs, kenmerkte mr. van Berckel als een rechter, in wi«n de geheele balie het volste vertrouwen stelde. Het speet hem dan ook den rechter te zien ver trekken. Voor de balie beteekent dit vertrek een groot verlies. Mr. van Berckel bedankte in welgekozen woorden allen, die hem gedurende deze elf jaren zijn taak hebben vergemakkelijkt. Het bestuur der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" verzoekt den aanwezigen op het concert in de Groote Kerk van morgenavond, het „Ecce quomodo moritur", dat zal worden gezongen ter herdenking van de gevallenen in dezen oorlog, staande te willen aanhooren. Het programma voor de orgelbespeling op Dinsdag 4 Juni des avonds van 8—9 uur, door den heer George Robert luidt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Juni. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De strijd om Duinkerken gaat zijn einde tegemoet. Onze troepen zijn de stad binnengedrongen en hebben op den zich wanhopig ver dedigenden vijand het fort Louis veroverd. De straatgevechten met de Fransche troepen, wien tot taak gegeven was de vlucht der Engel- sche soldaten op de schepen te dek ken, zijn nog gaande. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in een afzonderlijk bericht vermeld op 3 Juni met sterke eenheden van alle wapenen de bases van de Fransche luchtmacht om Parijs verras send aangevallen. Het gelukte de vijandelijke luchtverdediging uit te schakelen en op doel treffende wijze aanvallen te ondernemen op luchthavens en installaties van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffingen waargenomen. In luchtgevechten werden 79 vliegtuigen neergeschoten, terwijl in hangars of op den grond 300 tot 400 toestellen vernield werden. De luchtdoelartillerie haalde op 3 Juni 21 vliegtuigen neer. Tegenover deze buitengewone successen worden slechts negen eigen vliegtuigen vermist. In den nacht van 3 op 4 Juni heeft de vijand zijn vluchten en bomaanvallen in Nederland, West- en Zuidwest-Duitschland voortgezet. De resultaten waren even gering als tot dusver. Daarbij, gelukte het bij Rot terdam en in West-Duitschland een vlieg tuig door de luchtdoelartillerie en twee andere vijandelijke toestellen door jagers neer te schieten. Vandaag zullen via Bentheim circa tien duizend Nederlandsche krijgsgevangenen te voet te Oldenzaal aankomen. Allegretto, Fuga, Largo, Allegro moderato. 2. Aria da chiesa Comp. onb. 3. Pastorale J. S. Bach. 4. Rhapsodie III C. Saint-Saëns. 5. Albumblad C. F. Hendriks. 6. Suite gothique L. Boëllmann. Introduction, Choral, Menuet, Prière, Toccata. B. en W. schrijven aan den raad: Als gevolg van de buitengewone omstandig heden is aan de bevolking verzocht zuinig te zijn o.a. met het verbruik van gas en electri citeit. In verband hiermede hebben vele ver bruikers van gas en electriciteit zich reeds tot de directies van de lichtfabrieken gewend om hen onmiddellijk te ontheffen van het aan gegaan abonnement voor levering volgens één van de vastrechttarieven. Het is o.i. gewenscht ter zake regelen te treffen. Wij stellen U daarom voor de geldende vastrechttarieven voor gas en electriciteit te handhaven, doch te bepalen, dat aan verbruikers volgens één dezer tarieven over het tijdvak van 12 maanden te rekenen van den datum van meteropneming van Mei 1940 af in geen geval meer in re kening zal worden gebracht dan verschuldigd zou zijn geweest bij afname volgens het en keltarief. Electriciteit, betrokken volgens het nachtstroomtarief, dient hierbij buiten be schouwing te worden gelaten. Op Woensdag 5 Juni, des middags om twee uur, zal mej. Petra Clarijs een rondleiding hou den door de verzamelingen van het heropende Stedelijk Museum te Amsterdam. Een 19-jarige loopjongen van een wasch- en strijkinrichting is na het innen van kwitanties, waarbij hij een totaal bedrag van ongeveer f 60 had ontvangen, spoorloos verdwenen. De politie van het bureau Overtoom stelt 'n onderzoek in. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 én 13 uur. Studieboek, v. Honschoten, Zandvaartpad 1, Heemstede. Hondje, Spiering, Vooruitgangstraat 127. 1 paar damespantoffels, Boreman, Amsterdam- schevaart 86 rood. Damestasch m.i., Schild, Ampzingstraat 14. Vulpen, Straathof, Zijl weg 69. Geboren: 1 Juni: M. A. van der Vooren Krol, d.; R. Stremmingde Könnigh, z. 2 Juni: A. T. M. EebesJacobi, d.; C. G. Ei sing—Nolet, d.; M. J. M. Speet—van der Meer, z.; M. C. Jansen Hendriksvan Engelen, d. 3 Juni: E. Bruines—Piet, z.; M. A. de Groot van der Ven, d.; M. M. Hesselman—Terhorst, z. Gehuwd: 4 Juni: H. Tuin en J. G. van Ave- zaath. Overleden: 1 Juni: P. Kroon, 75 j„ Hage- straat. 2 Juni: L. A. van der Weiden, 45 j„ Kamperlaan; A„ 5 j.. d. van D. Staritsky, Leid- schevaart. 3 Juni: A. Rose—van den Heuvel, 88 j., Ie Hoogerwoerddwarsstraat. Het programma der nationale zwemwedstrij den, welke de Z. C. „Haarlem" a.s. Zondag middag om 3 uur in het Stoopbad organiseert, ziet er als volgt uit: 1. 100 m. borstcrawl dames, 2. 100 m. schoolslag heerep, 3. 100 mr. rugcrawl dames, 4. 100 m. schoolslag dames, 5. 100 mr. borstcrawl heeren, 6. 3 x 50 m. wis selslag e.st. dames, 7. 10 x 50 m. borstcrawl est. heeren, 8. demonstratie schoonspringen, 9. wa- terpolo-match Haarlem I—H. P. C. I. Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag een trainingsrit over 40 K.M. voor de record competitie. Er werd al spoedig een flink tempo ingezet. Enkele renners waren hun rustperiode nog niet te boven, en zakten al gauw af om er echter later weer een gedeelte van in te loopen. Claassen, die bandenpech kreeg, had ook spoe- Gebouw St Bavo: St. Cecilia, 8 uur, Bestuur Hengelaarsvereeniging, 8 uur, Commissie Gees telijke Belangen, 8 uur, Bestuur Spoorweg personeel, 8 uur. Huis van Looy. Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 1012 uur en van 2.30—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers 104 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie' van Europee- sche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 89 uur. Rembrandt: ,.De dag van morgen", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; „Congo-Express", voor vol wassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De duiten van papa", 2.30, 7 en 9' uur. Frans Hals: „Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „Klokslag Twaalf". Gebouw St. Bavo: Proza en Poëzie, 8 uur, Da meskoor St. Cecilia 8 uur; bestuur Kleermakers 8 uur; College Kerkcollectanten van de Groen markt 8 uur; bestuur Bakkers 6.30 uur; leden Onderling Belang, 8 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europeesche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Rembrandt: „De dag van morgen", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Congo-Expres", voor volwas senen, 2, 7 en 9.15 uur. Lflxor: „De duiten van papa", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9,15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en Klokslag Twaalf". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, teL 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Na zonsondergang zijn mede geopend: Fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. dig een achterstand, maar hij wist voor de eindspurt de wegloopers in te halen. Zoo kwa men zij allen op de eindstreep aan. De uitslag werd: 1. A. Kuilman, 2. L. Mar- kenstijn, 3. Korthals, 4. D. Claassen, 5. A. Duij- ker, 6. Drenth, 7. De Bruin, 8. B. de Haene 9. L. Donkersloot, 10. v. d. Zijde. Overigen opgegeven. A. s. Maandag 10 Juni worden de spelers, die deelnemen aan het pers. kamp. van Haar lem, 1ste en 2de klas bij de H. R. K. D„ Be gijnehof verwacht om het verdere rooster vast te stellen voor de nog te spelen ronden. Het ligt in de bedoeling ook eenige ronden op Zondag te doen verspelen, dit in verband met de reis- aangelegenheden. Wij verzoeken den deelnemers elkaar dit bovenstaand schrijven kenbaar te maken, op dat allen weten hoe het verder gaat. Tenslotte zij vermeld, dat de clubavond van H. R. K. D. om 8 uur begint, dit omvat dat u dan aanwezig zult zijn Maandag 3 Juni zal bovengenoemde vereeni- ning haar clubavonden wederom voortzetten; laat ons met een voltallig H. R. K. D. begin nen. Met de ondeflinge clubcompetitie zal dan weer worden aangevangen. MM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6