Geheele Kanaalkust thans in Duitsche handen De bomaanvallen in de buurt van Parijs 1 Kardinaal van Koning Roey verdedigt Leopold „PROTECTOR CHURCHILL OVER DEN STRIJD Distributie van petroleum 40.000 gevangenen en rijke buit gemaakt Hitier op strijdtooneel in Noord-Frankrijk Brief na persoonlijk onderhoud Van verraad is geen sprake geweest Onderscheidingen voor Fransche generaals Demobilisatie verloopt vlot Japansche ambassade gaat Parijs verlaten Reynaud confereert VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 5 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD DUINKERKEN GEVALLEN ENDUS: Britsche torpedojager gezonken 1 INBRAAK-VERZEKERING Eervolle begrafenis van gesneuvelden „Verdere slag tegen ons staat direct voor de deur" MINISTERRAAD TE ROME VERGADERDE Verschillende besluiten in Verband met den oorlog Opnieuw Fransche ambte naren ontslagen MISLUKTE LUCHTAANVALLEN BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22423 Geallieerde luchtaanvallen veroordeeld Bezoek aan monument der Canadeezen te Vimry Radiorede van Duff Cooper Voor kookdoeleinden alleen bij noodzaak en tegen inlevering van zegels Petroleum voor verlichtings- of verwarmingsdoeleinden te gebruiken is verboden In Juni Italiaansche Stuka's Beveiliging van het Neder landsche gebied in alle opzichten voldoende NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract Sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 4 Juni (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend De vesting Duinkerken is na z waren strijd genomen. Veertig duizend gevangenen en een onover zienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Belgische en Fransche Kanaalkust tot aan de Somme-monding volkomen door Duitsche troepen bezet. Het Dinsdag uitgegeven frontbericht van het DNB luidt als volgt; Militaire vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen rondom Parijs zijn door het Duitsche luchtwapen gisteren krachtig aangevallen en vernield. Op klaarlichten dag, met goed zicht van de mi litaire doelen, gelukte het de om de Fran sche hoofdstad gelegen talrijke vliegvelden, ondanks vijandelijken tegenstand van lucht afweer en jachttoestellen, met bommen van het meest verschillende kaliber te bestoken en daarmede een deel der vijandelijke luchtverdediging buiten gevecht te stellen. Tegelijkertijd werden talrijke vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Niet lukraak en bij dacht, maar in weloverwogen, openlijk optre den, heeft hier het Duitsche luchtwapen weer oen van zijn gevreesde slagen toegebracht en daarmede zijn superioriteit in het vijandelijke luchtruim opnieuw bewezen. Parijs is van ouds her een centrum van het grootste belang voor het Fransche luchtwapen geweest. Verschei dene groote en kleinere vliegvelden zijn in de onmiddellijke nabijheid der voorsteden aange legd. Belangrijke installaties van het lucht wapen bevinden zich binnen de stad aan de Seine. Eenige van deze installaties zijn vol komen vernield. Verder zijn Duitsche troepen na harden strijd Duinkerken binnengedrongen. Op merkelijk is, dat de stad niet door Engel- schen, maar door Franschen werd ver dedigd, wien hun bondgenooten de bescher ming van hun transport over het Kanaal thans hebben overgelaten. De Franschen moeten weer eens de kastanjes hit het vuur halen, maar ook hun wanhopig verzet kan den val van Duinkerken, het laat ste versterkte steunpunt der vernietigde vijan delijke legers in dezen frontsector, niet meer verhinderen. De eerste Duitsche troepen, die heden de ves ting Duinkerken veroverd Lebben, aanschouw den een beeld van volslagen vertwijfeling en van cen verdwijnen van elke militaire orde. Naar ëenield wordt, heerschen in de stad chaotische toestanden. Overal in de straten en in de ha vens ziet men de teekenen van de plotselinge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fransche troepen, die nog naar Duinkerken konden ont komen. De gevangenen maken een volledig apa- thischen indruk. Hun lichamelijke en moreeie toestand maakt het hun onmogelijk hun lot ten volle te begrijpen, geschokt door de zware, bloe dige verliezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen door de actie van de Duitsche luchtmacht en door de Duitsche artillerie heb ben geleden, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen, in hun gescheurde Uniformen en zonder eenige uitrusting', een jam merlijk schouwspel. Naar Reuter uit Londen bericht, is een Fransche generaal met de leden van zijn staf in den loop van den nacht uit Duin kerken in Groot-Brittannië aangekomen. Naar D.N.B. bericht wierpen op 28 Mei oen 1 uur 45 des nachts vijandelijke vliegers twee bommen op het Notburgahuis in Neuss-Gre- vensbroich, dat op het oogenblik als reserve lazaret gebruikt wordt. Een vleugel van het Sebouw werd verwoest en wel de-kapel en het Zusterhuis. Een verdere bom kwam neer in den Juin van het daarnaast gelegen stedelijke zie kenhuis. Vier personen werden gewond, onder jvie twee zusters. De beide ziekenhuizen zijn op bet dak gekenmerkt met een groot rood kruis. Zooals talrijke andere gevallen sedert 10 Mei. *oo wordt van bevoegde zijde verklaard, bewijst u°k deze bomaanval de volkomen systeemloos- beid, waarmede het Engelsche en Fransche bichtwapen zijn aanvallen op Duitsch rijksge bied onderneemt. Lukraak geschieden de bom aanvallen op niet-militaire doelen, op woon wijken in steden, op dorpen, bosch en veld, zon der eenige rekening te houden met de burger bevolking. In herhaalde gevallen was zelfs de duidelijke opzet der vijandelijke vliegers te xien om met machinegeweervuur burgerpersonen 'e achtervolgen. Engeland en Frankrijk plaatsen zich, zoo ^'ordt hieraan toegevoegd, met een dergelijke Onverantwoordelijke handelwijze zelf buiten het Volkenrecht Te Londen wordt volgens Reuter officieel medegedeeld, dat de torpedojager „Havant" na Oen luchtaanval is gezonken. Acht opvarenden Werden gedood en twintig gewond. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.)Naar aanlei ding van de van Canadeesche zijde geuite be wering, dat de Duitschers het groote monument voor de gesneuvelde Canadeezen op den heuvel van Vimy vernield hebben, zijn heden aan de te Berlijn werkzame buitenlandsche journalis ten fotografieën getoond, waarop mengden Führer kon zien bij de bezichtiging van het vol komen onbeschadigde monument. De Führer bracht dit bezoek aan het monument tijdens het weekeinde, toen hij een reis maakte door de oorlogszones in Noord-Frankrijk en Vlaande ren. Nice, de prachtig gelegen badplaats aan de Fransche Middellandsche-Zeekust, is door de jongste eischen der Italiaansche fascistische partij weer in het centrum der publieke belangstelling komen te staan Het ..Dagblad van Noord-Brabant" publiceert den tekst van een herderlijken brief dien Z. Emin. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, aan de pastoors van zijn diocees heeft gezonden, om de houding van Koning Leopold III te verdedigen. Het schrijven luidt als volgt: Zeer beminde Broeders, De tragische beproeving, die we doormaken, wordt op het uiterste gedreven door de pijn lijke beschuldigingen, die te Parijs worden ge uit tegen Zijne Majesteit Koning Leopold III en waarvan de echo zoo grievend de massa van het Belgische volk heeft geraakt. Teneinde, zoo mogelijk, het noodlottig misverstand op te helderen en uit allereerste bron de noodige opklaringen te putten, heb ben wij het ons tot plicht gerekend te be proeven, onzen Vorst in persoon te ontmoe ten. De Koning heeft gewaardigd ons te ontvangen en heeft ons toegelaten de vol gende verklaringen openbaar te maken: I. De beslissing' de wapens neer te leggen, die hij in den morgen van 28 Mei heeft moeten treffen, werd opgedrongen door den toestand, die voor het Belgisch leger absoluut onhoudbaar geworden was. Reddeloos omsingeld, zonder hoop op doelmatige hulp vanwege de verbon denen, waren onze troepen, indien zij den strijd hadden voortgezet, eenvoudig blootgesteld aan volledige uitroeiing, zonder dat de krijgsverrich tingen er eenig baat bij vonden. Hun lot zou bovendien onontwijkbaar het aandeel geworden zijn van de honderdduizenden vluchtelingen op dat uiterst klein strookje grond samengepakt. II. Deze beslissing van hoofdzakelijk militair belang' werd door den Koning getroffen als Opperhoofd van het Belgische leger met alge- lieele instemming van het Hoofd van den Gene- ralen Staf, naar wiens aanwijzingen hij heeft gehandeld. Hij heeft geen enkele daad gesteld van politieken aard, hij heeft met den vijand geen enkel verdrag, geen enkele overeenkomst zelfs geen militaire gesloten. Op geen enkele wijze heeft hij dus de Bel gische grondwet geschonden. Gehandeld heeft hij in de overtuiging waarin hij door de eensluidende meening van drie uitstekende Bel gische juristen versterkt werd dat zijn op treden gewettigd was krachtens de machten die de Grondwet den Koning op dit stuk toekent. Overigens was het hem onmogelijk geworden het oordeel in te winnen van zijn ministers, waarvan de laatste vier het Belgische grond gebied den 25en Mei verlaten hadden. III. Het is in strijd met de waarheid te be weren, dat het opperbevel der verbondene mach ten niét op de hoogte werd gebracht van den onhoudbaren toestand waarin het Belgisch leger zich bevond en van de noodzakelijkheid waarin het verkeerde den strijd te staken. De hatelijke beschuldiging van verraad valt hierdoor als volkomen ongegrond weg. Op het laatste oogenblik zou de Koning, zooals sommigen er hem toe aanzetten, langs de lucht naar den vreemde hebben kunnen vluchten. Hij heeft verkozen het lot van zijn soldaten en het lijden van zijn volk te dee- len, hetgeen dunkt ons, meer ridderlijk is en gansch tot zijn eer strekt. De feiten, zooals zij in deze koninklijke ver klaringen voorgesteld worden en die gemakke lijk door andere waardevolle getuigenissen in het volle licht zullen kunnen worden gesteld, zouden het noodlottig misverstand moeten doen verdwijnen, dat zekere onbezonnen woorden en zekere allerbetreurenswaardigste houdingen heeft ingegeven. Wat ons betreft, wetend dat wij accoord gaan met de gevoelens die de bijna eensgezinde massa van het Belgische volk bezielen, wij behouden voor onzen Koning onzen eerbied, onZe gehecht heid en ons vertrouwen. Wij vragen aan onze priesters voort te gaan met het opzeggen van de liturgische gebeden, voor den Koning voor geschreven. Wij zetten met nadruk de geloovigen aan zonder ophouden de zaak van den Koning en tegelijkertijd het heil van het Vaderland in hun gebeden en communiën aan God aan te bevelen. Wij zouden willen, dat alle Belgen zich be wust van het belang van het huidig uur, ver- eenigd en solidair blijven aan de zijde van den Koning, de hoogste verpersoonlijking' van het in gevaar verkeerende Vaderland. Tenslotte, wezen wij er van overtuigd, dat wij op dit oogenblik getuigen zijn van een uit zonderlijke handeling van de Goddelijke Voor zienigheid, die hare macht openbaart door ge weldige gebeurtenissen, tegenover dewelke wij ons zeer klein gevoelen. Meer dan ooit laten wij betrouwen op de oneindige barmhartigheid van het Heilig Hart van Jezus en laten wij met den psalmist zeggen: „Zelfs wanneer wij in de scha duw van den dood wandelen, vreezen wij geen enkel kwaad, want Gij zijt met ons." (Ps. XXII, ONDERL. VERZEKERING- MIJ. H DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor; Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen ÏÏilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil LONDEN, 4 Juni (D.N.B.). In het Lager huis heeft minister-president Churchill een verklaring afgelegd over den oorlogstoe stand. Hij ving aan met te verklaren, dat de Britsche vloot slechts dertig niet-gewonde overlevenden uit Calais heeft teruggebracht. Voorts beweerde spreker dat het aantal uit Vlaanderen teruggehaalde Fransche en Britsche troepen 335.000 man bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan man schappen betreft gaf Churchill slechts toe, dat er 30.000 gevallen, gewond of vermist zijn. Aan materiaal zijn 1000 stukken ge schut, transport- en pantserwagens verloren gegaan. Hetgeen in Frankrijk en België is ge beurd, is echter, zoo ging de premier ver der, een geweldig ongeluk. Het Fransche leger is verzwakt, België is verloren, alle Kanaalhavens zijn in handen van Hitler. Men moet aannemen, dat een verdere slag tegen Engeland of Frankrijk direct voor de deur staat. In zijn rede verklaarde Churchill verder, dat Engeland en Frankrijk zich willen verde digen en zich nooit overgeven. Churchill be sloot met te zeggen, dat zelfs wanneer Enge land zou worden veroverd, het Britsche Empire den strijd zou'voortzetten. Naar Reuter bericht werd de druk bezochte vergadering van het Lagerhuis o.a, bijgewoond door de ambassadeurs van België, de Sovjet- Unie, Brazilië en Turkije. Naar vernomen wordt, is het mogelijk, dat het Lagerhuis de volgende week Dinsdag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reor ganisatie van het Britsche expeditiekorps na de evacuatie van Vlaanderen. De minister voor Inlichtingen, Duff Cooper, heeft uit Parijs een radiorede gericht tot de Britsche natie, waarin hij verklaarde, dat na de conferentie, die hij gehad heeft met den Fran schen minister voor de Inlichtingen, Frossard, de samenwerking tusschen de beide ministeries in het vervolg veel nauwer zal zijn. Hij voegde hieraan toe: „Zoolang deze beide landen recht aaneengesloten blijven, is er geen reden voor vrees. In dit critieke uur van den veldslag kan ieder zijn rol vervullen. Wij beleven een der zeer groote uren van onze geschiedenis". 4). Reeds eerder is er op gewezen, dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Nederlandsch soldaat aantreft, hiervan ten spoedigste mededeeling doet aan den dichtstbijzijnden politie-post of wel. aan het dichtstbijzijnde Duitsche militaire commando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand te houden. Er is door de Duitsche militaire autori teiten thans een speciale afdeeling in het leven geroepen, welke voor een eervolle mi litaire begrafenis zorg draagt. Men denke er dus wel aan, dat door geen melding te maken van het aantreffen van een stoffelijk overschot, men den overledene de laatste eer onthoudt. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend: Tet voorbereiding van een eventueclc distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petrolcuindistributiekaar- ten aan de gebruikers uitgereikt. Het is ten gevolge van omstandigheden noodzakelijk gebleken, de op het punt der petroieum- distributie getroffen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributie- kaarten geheel waardeloos zijn en de petro- teumverkocpers daarop dus geen petroleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aanzien van petroleum getroffen. Voorop zij ge steld, dat de voor distributie beschikbare hoe veelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een installatie om zonder behulp van petroleum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electriciteit aangesloten kookinstallatie aanwe zig is, zullen zich dus geen petroleum meer kun nen verschaffen. Indien men petroleum voor kookdoeleinden ncodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributiedienst bekend te maken 1 iegcl, datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Voorloopig zullen deze zegels eik gedurende een tijdvak van veertien dagen i'echt geven op het koopen van twee liter pe troleum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden af gegeven. Bij wijze van overgangsmaatregel is tot en met 15 Juni as. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoel einden en bedrijfsdoeleinden toegestaan zon der inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien verstande, dat elke overmatige bevoorrading ten strengste verboden is. Na genoemden datum is inlevering van zegels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangsmaatre gel, dat tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zonder inlevering van toewijzingen. Na dien datum is inlevering van toewijzingen vereischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de rege ling niet van toepassing is op militaire autori teiten en instanties, Duitsche militaire atta- ché's, leden van het Duitsche gezantschap en van Duitsche consulaten. In een ,in de dagbladen voorkomende „offi- cieele publicatie" is vastgelegd de wijze waarop de kleinhandelaren de zegels dienen te behan delen. Tevens is daarin vermeld in hoeverre en op welke wijze zij, die petroleum voor bedrijfs doeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aan merking kunnen komen. PARIJS, 4 Juni (Havas). Op voorstel van Weygand is aan generaal Blanehard, die het bevel voert over een 'groep legers in het Noor den, het grootkruis van het Legioen, van Eer verleend, terwijl generaal Prioux, die het beve, voert over een legercorps, benoemd is tot groot- officier in het Legioen van Eer. De regeering en 't opperbevel hebben dezen chefs getuigenis willen geven van de dankbaarheid der natir voor de heldhaftigheid, die zij aan het hool< der noordelijke legers aan den dag hebben ge- De demobilisatie van het Nederlandsche leger, reeds op 24 Mei j.l. aangekondigd en in werking getreden, verloopt vlot. Zooals bekend heeft de Fuehrer bepaald, dat ook de Nederlandsche soldaten, die in Duitsch- land krijgsgevangen waren, naar hun haard steden zullen terugkeeren. Voor dezen terugkeer zijn uitgebreide vervoersmaatregelen genomen. De terug komende soldaten dienen zich echter eerst bij de militaire autoriteiten in Nederland te melden, een maatregel, welke dient om hun uiteindelijke bestemming nader te bepalen, teneinde te voorkomen, dat de werkloos heid wordt vergroot. Wij vernamen echter dat voor hen, die niet in een betrekking' of bedrijf kunnen terugkeeren, speciale bepalingen in t leven zullen worden geroepen en wel van zoo- danig-en aard, dat deze voor de betrokkenen volkomen bevredigend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing worden genomen, doch ook hier zal het principe gelden, dat een bevredi gende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. Zooals we in de Meimaand steeds aan ons aller Moeder denken, Haar vereerend en Haar hulp inroepend, zoo is de Junimaand toegewijd aan het aller aanbiddelijkst Hart van Jezus. Het is als het ware thans de maand Zijner liefde. En deze over weging moet ons vooral in dagen van oorlog en strijd een grooten troost geven. Er zijn geestelijke waarden, zooals Zijne Heiligheid de Paus het pas nog geleeraard heeft, welke boven alle verdeeldheid en verscheurdheid en strijd uitgaan. En daarom is het voor den katholiek zoo troostvol en bemoedigend, in deze Junimaand een tijd te bezitten, die ons allen voert tot het Goddelijk Hart van Christus als den zetel Zijner oneindige Liefde. God wil niet anders dan het gebod der liefde. Dit^gebod der liefde sluit geen aardsclieh strijd uit, maar ge biedt ons wél, allen in deernis te om vatten en Hem te beminnen met ge heel ons hart, met al onze zinnen, met heel ons gemoed, met heel ons wezen. Ook thans gloeit Jezus' Hart nog van liefde voor ons. Steeds nog stort Hij de volheid Zijner Zegeningen over ons uit door de heiligmakende genade der Sacramenten. Nimmer zal Hij ons vergeten, om dat Zijn liefde eeuwig is. Daarom kunnen we met zoo groot vertrouwen tot Hem naderen juist in deze Juni maand, maand van Zijn Hart, maand van Zijn Liefde. ROME, 4 Juni. (D.N.B.) Zooals gemeld is de Italiaansche ministerraad, onder voor zitterschap van Mussolini voor zijn gewone Juni-vergadering bijeengekomen. Een aan tal bestuurstechnische besluiten werd aan genomen, waardoor de staat de voor mili tairen dienst opgeroepen ambtenaren door vrouwelijk personeel kan vervangen. Verder werd 'n wetsdecreet goedgekeurd, waarbij de wet op de organisatie van de natie in tijd van oorlog wordt uitgebreid tot de overzee- sche gebieden. Andere wetsontwerpen, die aangenomen wer den, betroffen de strenge handhaving van de discipline in alle oorlogseconomische bedrijven, een niet nader aangeduide verhooging der be- rooting van het ministerie van Marine voor het op stapel zetten van nieuwe schepen, het goed keuren van een crediet ten bedrage van 400 millioen lire voor den bouw van pakhuizen en magazijnen voor het opslaan van landbouw producten, en tenslotte een maatregel ter con trole en voor het uitwerken van een distributie der voorraden levensmiddelen en goederen voor dagelijksch gebruik. De „Popoio di Roma" prijst de gevechtswaarde der Italiaansche duikbommenwerpers. Het blad schrijft, dat deze vliegtuigen in een vettikale duikvlucht, welke dichter bij de negentig dan bij de tachtig graden ligt, aanvallen. Door den bijna loodrecht uit de lucht komenden aanval wordt de trefkans dusdanig verhoogd, dat bij het werpen der bommen op duizend Meter hoogte en een duiksneiheid van 500 Kilometer per uur slechts een spreiding van 25 tot 30 Meter bestaat. De Italiaansche duikbommenwerper is, naar de Popoio di Roma" verder nog mededeelt, gemaakt naar een model, dat reeds in 1936 bestond en waarmede een vlieger, met de ra zende snelheid van een meteoor, zich op een vijandelijk oorlogsschip moet storten, om deze botsing dan met zijn eigen leven te betalen. Tijdens den Abessinischen veldtocht, toen bijna de geheele Engelsche Home-fleet in de Middel- landsche Zee lag, hebben zich vijfhonderd Itali aansche vliegershiertoe aangemeld en verbon den. TOKIO, 4 Juni (D.N.B.) Naar Domei meldt, heeft de Japansche ambassadeur te Parijs het plan met de leden van zijn staf binnenkort zijn diplomatieken zetel naar Vernoux, aan de Loire, in de omgeving van Tours te verplaatsen. De Japansche am bassade te Parijs zal onder de hoede van een zaakwaarnemer worden gesteld. Uit Parijs wordt bericht dat bij regeerings- decreet de onderprefecten van St. Omer, Rouaan en Dieppe uit hun functie zijn ont heven en door anderen vervangen. PARIJS, 4 Juni (Havas). Reynaud heeft over leg gepleegd met Pétain, Weygand en Darlan Voorts heeft hij den Engelschen ambassadeui te Parijs, Sir Ronald Campbell, ontvangen, In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van Engelsche zijde eenige luchtaanval len op plaatsen in Nederland gedaan. Deze aanvallen bleken voornamelijk op Rotterdam te zijn geconcentreerd. Het Duitsche afweer geschut heeft echter afdoende verhinderd, dat de Engelsche vliegtuigen hun doel be reikten. Voor zoover zij bommen konden af werpen, hebben deze geen enkel doel getrof fen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duitsche af- weerbatterijen, maar ook door Duitsche jachtvliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engelsche aanvallen totaal zijn mislukt. Twee Engelsche vliegtuigen zijn van den grond af neergehaald, terwijl twee andere door Duitsche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond, dat de be veiliging van het Nederlandsche gebied tegen luchtaanvallen in alle opBichten voldoende is. In dit verband vernam het A.NP. nog van zeer bevoegde zijde, dat men in de zee-bad plaatsen niet den minsten angst behoeft te koes teren voor eventueele aanvallen van geallieerde zijde. De beveiliging door het Duitsche bezet tingsleger is zoodanig geoutilleerd, dat men een absolute veiligheid van het Nederlandsche ge bied als een vaststaande kwestie kan beschou wen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1