De veiligheidszone der Amerik. landen Britsch-Indiërs willen vrijheid Het Fransche optreden in België Weygand's opvolger in Beiroet aangekomen Spaansche koloniale beambten te Madrid Gezant te Kopenhagen naar Amerika Zal Deensche regeering zich reconstrueeren? Betaling geëxporteerde groenten New-Yorksche Beurs Verschillende bepalingen om strijd te voorkomen DE BAROMETER ENGELSCH OPTREDEN TEGEN KOOPVAARDERS Duitsche constataties over schending van Volkenrecht HULL OVER GERUCHTEN INZAKE VREDESACTIE Italiaansch persdirecteur bezoekt Berlijn Spanjaarden in Gibraltar gearresteerd Plundering te Rotterdam HYPOTHEKEN VOOR DEN WEDEROPBOUW WOENSDAG 5 JUNI 1940 FRANSCHE AMBASSADEUR TE BOEKAREST GEBLEVEN PORTUGAL BEGINT ZIJN EEUWFEESTEN DE NIEUWE JAPANSCHE EENHEIDSPARTIJ HOOPVOLLER TEEKENEN STICHTING „LIM BURG 1940" 5't Het economisch leven in de pro vincie Limburg worde hersteld ST. MARTINUSKERK TE MAASTRICHT Weer in gebruik Buitengewoon Lager Onderwijs te Venlo Aan de veilingen in het Westland zal deze week de afrekening geschieden AANSPRAKEN OP PENSIOEN FEESTELIJKHEDEN AFGELAST Zomercursus voor gedemobili seerde studenten Beperking fokken en broeden van dieren VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Oud-burgemeester A. Voeten 6 1 71 WISSELKOERSEN 4 AMERIK. GOEDERENMARKT Reeds toezeggingen tot een bedrag van een millioen gulden DE ZENDER KOOTWIJK Nieuwsberichten in het Duitsch ingelascht RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT De in de studie ontstane achterstand OPRUIMING ONBEHEERDE MUNITIE Architect L. J. P. Kooken f Apothekers-assistent Academische examens Academie voor lichamelijke opvoeding Voorbereidend onderwijs Clear in gkoer sen RIO DE JANEIRO, 4 Juni. (D.N.B.) De Inter-Amerikaansche neutraliteitsconferen- tie publiceert een besluit ten aanzien van de kwestie der veiligheidszone der Amerikaan- sche landen. Aanbevolen wordt alle binnen de veiligheidszone gepleegde vijandelijkhe den als ongeoorloofd te beschouwen. De voortzetting van den buiten de veiligheids zone begonnen strijd binnen de zone, bij voortdurende gevechtshandelingen, zal niet beschouwd worden als een inbreuk. De Amerikaansche landen moeten maatrege len nemen ter vermijding van alle handelingen, die aanleiding kunnen geven tot schending van de veiligheidszone. In het bijzonder moeten zij verhinderen, dat de in Amerikaansche havens gevluchte koopvaardijschepen van oorlogvoeren den onder bepaalde voorwaarden weer uitloo- pen, welke de oorzaak kunnen zijn van een inbreuk op de veiligheidszone. Daarom kan een Amerikaansche staat tegen over in zijn havens een toevlucht zoekende of daar ongewoon lang blijvende schepen bepalen, dat zij vastgehouden worden, zoodat deze sche pen slechts met een speciale vergunning van den betrokken staat weer mogen uitloopen. Deze ver gunning zal slechts verleend worden wanneer geen gevaar voorhanden is van een schending der zone bij het uitloopen. Het vasthouden der schepen kan uitdrukkelijk geschieden voor den geheelen duur van den oorlog, waarbij de staat het recht heeft een wacht aan boord der sche pen te plaatsen, hun een verplichte ankerplaats aan te wijzen en het gebruik van de scheeps- zenders practisch onmogelijk te maken. De bemanning moet op vrije voeten blijven en is enderworpen aan de ter plaatse geldige bepalin gen omtrent het binnenreizen. Bij een inbreuk op de veiligheidszone zal na onderzoek van het geval een gemeen schappelijk protest der Amerikaansche lan den ingediend worden by den als aanvaller vastgestelden oorlogvoerende. Den schuldi gen schepen of vliegtuigen zal het binnen komen in Amerikaansche havens worden verboden, evenals voor niet minder dan drie maanden allen anderen oorlogsschepen, die de zelfde vlag voeren, het verbiyf in Amerikaansche havens en territoriale wa teren verboden zal worden. SJANGHAI. 4 Juni (DN.B.) Een der lei ders van de Britsch-Indische vryheidsbeweging, Sahey, heeft in een interview met de ,,Tairikoe Sjimpo" verklaard, dat het er thans om gaat de gunstige gelegenheid te gebruiken, die het Europeesche conflict biedt, om Indië uit de banden van Engeland te bevrijden. Sahey liet er geen twijfel oyer, dat alle krin gen der Indische vrijheidsbeweging rotsvast in de overwinning van Duitschland over Engeland vertrouwen. BRUSSEL, 4 Juni. (D. N. B.) De inwoners van Marbais hebben in een openlijke bekend making het gedrag van de Fransche soldaten, voornamelijk van de koloniale troepen in Bel gië aan de kaak gesteld. De bekendmaking luidt als volgt: Wij, burgemeester en inwoners van Marbais, verklaren, dat voor de aankomst der Duitsche troepen in onze gemeente, kleurlingen van het Fransche leger de huizen, die door de bewoners waren verlaten, hebben bezet en geplunderd. De van haar vlucht terugkeerende bevolking heeft ons verontwaardigde klachten doen hooren. Wij hebben vastgesteld, dat dergelijke handelingen ook door soldaten der Geallieerde legers zijn ge pleegd. VAN DE SYRISCHE GRENS, 4 Juni (D.N.B.) Generaal Mittelhauser, de opvolger van ge neraal Weygand, is op 29 Mei in Beiroet aan gekomen. Mittelhauser zal onmiddellijk het opperbevel over het Fransche leger in 't Nabije Oosten op zich nemen. BOEKAREST, 4 Juni (D.N.B.) De tegen woordige Fransche ambassadeur in Boekarest. Thierry, die na zijn overplaatsing naar Buenos- Stand op Woensdag 1 uur v.m. 769.5 Vorige stand 771.4 Zon op 5.23 onder 21.54. Licht op 22.24 Aires j.l. Zondag Boekarest had verlaten, is gisteravond weer hier teruggekeerd. Even voor de RoemeenschJoego-Slavische grens ontving hij een telegram van zyn regee ring met het verzoek voorloopig niet te ver trekken. Volgens de meening van Fransche kringen te Boekarest hecht de regeering te Parüs er waar de aan, dat Thierry op zijn post te Boekarest blijft, totdat de nieuwe ambassadeur uit Bus- nos-Aires alhier is aangekomen. In politieke kringen is men daarentegen van meening, dat de Fransche regeering de reis via Italië nieo meer raadzaam acht. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.). Van offl- cieele Duitsche zijde wordt ten aanzien van het feit, dat in de laatste maanden in ver schillende gevallen Britsche duikbooten en vliegtuigen zijn opgetreden tegen ongewa pende Duitsche koopvaardyschepen zonder uitvoering van een prijsrechterlijke proce dure en met rechtstreeksche toepassing van wapengeweld, het volgende vastgesteld: le. Bij het zonder waarschuwing optreden tegen ongewapende koopvaardijschepen gaat het niet om afzonderlijke gevallen, die even tueel berusten op een foutieve of in strüd met de bevelen zijnde houding van afzonderlijke commandanten, maar, zooals ook met alle dui delijkheid blijkt uit de verklaringen vam. Chur chill in het Lagerhuis op 8 Mei, om een dooi- de Britsche admiraliteit bevolen, systematische verscherping van de oorlogvoering ter zee. 2e. Dit optreden is in strijd met de in het volkenrecht algemeen erkende regels van het oorlogsrecht ter zee en vormt in het bijzonder een krasse schending van het Londensche duik bootprotocol van 6 Mei 1936. Deze schending is te ernstiger, daar Churchill voor de operaties in het Skagerrak uitdrukkelijk bevolen heeft, dat bij nacht alle, dat wil dus zeggen ook de neu trale koopvaardijschepen, zonder waarschuwing moesten worden aangevallen. 3e. Engeland kan het optreden van zyn stryd- krachten ter zee en in de lucht niet als vergel dingsactie tegen een zgn. gelijke houding der Duitsche strijdkrachten ter zee rechtvaardigen, want de Duitsche zeestrydkrachten voeren ook in de zeegebieden voor de Engelsche kust den handelsoorlog streng volgens de regels van het zee-oorlogsrecht. 4e. Het Engelsche optreden is des te verwer pelijker, daar het der Britsche admiraliteit be kend was, dat de Duitsche koopvaardijschepen evenals de neutrale, zonder uitzondering onge wapend waren. Daartegenover hebben de Duit sche strijdkrachten ter zee, ofschoon zy te doen hadden met een in den grootsten omvang be wapende vyandelijke koopvaardijvloot en of schoon zij voortdurend rekening moesten hou den met het optreden van als neutrale schepen vermomde duikbootvallen, het bevel om al leen tegen bewapende of in vijandelijk convooi varende koopvaardijschepen met wapengeweld op te treden, 5e. Daarmede is Engeland overgegaan tot een vorm van den zee-oorlog, dien het tot dusverre ongerechtvaardigd aan Duitschland verweet en dien het heeft aangeduid als brutale barbarij. Van Duitsche zijde zijn intusschen reeds alle noodige maatregelen genomen om de Duitsche en neutrale koopvaardij in het bereik van de Duitsche of voor Duitschland bezette kustwate ren doeltreffend te beschermen tegen het in strijd met het volkenrecht zynde optreden der Engelsche strijdkrachten ter zee en in de lucht. MADRID, 4 Juni (D.N.B.). Voor het voeren van besprekingen met de regeering is de hooge commissaris van Spaansch-Marokko hier ter stede aangekomen. Ook de civiele gouverneur van Palma de Mallorca is te Madrid gearri veerd KOPENHAGEN, 4 Juni (D.N.B.). Volgens berichten in- de Deensche bladen zal de Ameri kaansche gezant te Kopenhagen, Ray Ather- ton, zich op verzoek van zijn regeering naar Washington begeven om rapport uit te brengen. Er wordt echter op gewezen, dat de reis van den gezant niet een definitief vertrek uit Ko penhagen beteekent. KOPENHAGEN, 4 Juni. (D.N.B.) De „Natio nal Tidende" schrijft over de door de conserva tieven nagestreefde reconstructie der regeering, dat de tegenwoordige regeling, zooals zij begin April door de regeering werd getroffen, door een duurzame regeling moet worden vervangen. Minister van staat Stauning heeft de keus, zoo schrijft het blad verder, of een werkelijke re geering der nationale aaneensluiting te vormen, of terug te keeren tot den vroegeren toestand van een kabinet, bestaande uit radicalen en sociaal-democraten. Wanneer Stauning gelooft, dat het bestuurs apparaat beter en zonder wryving zal function- neeren, indien hy er de voorkeur aan geeft weer uitsluitend te steunen op een zekere meer derheid, die hy in de beide kamers van den Rijksdag heeft, dan zal niemand hem hierin verhinderen. Doch indien hy wenscht, dat de oppositie deelneemt aan de regeeringsverant- woordelijkheid, dan moet hy een regeering der nationale aaneensluiting vormen. LISSABON, 4 Juni (D.N.B.) De eeuwfees ten zijn heden begonnen ter plaatse van de grondvesting van den Portugeeschen staat in het historische kasteel Guimaraes, in aanwe zigheid van den president der republiek, gene raal Carmona, en de geheele Portugeesche re geering. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter). Op vra gen betreffende de geruchten, volgens welke op het Witte Huis een vredesvoorstel ten aanzien van Europa zou worden overwogen, heeft Huil verklaard, dat hij van een der- gelijken stap geen kennis droeg. Hij voegde er evenwel aan toe, dat hy geenszins na mens den president sprak. TOKIO, 4 Juni (Havas) De campagne, die op touw is gezet ten gunste van ontbinding van alle bestaande politieke partijen en vorming van één machtige nationale partij, heeft heden een nieuwe versterking gekregen door de toe treding van zestien parlementsleden van de unionistische fractie der Seijoekai-partij, welke met algemeene stemmen besloten heeft de be weging te bevorderen. Graaf Arima en andere vrienden van Konoje hebben hem een bezoek gebracht. Algemeen gelooft men dat Konoje de. leider zal zyn van de nieuwe nationale partij. NEW YORK, 4 Juni (Reuter). De Italiaan- sche scheepvaartmaatschappij is vandaag weer begonnen reclame te maken voor reizen aan boord van zyn mailschepen, die over den At- lantischen Oceaan varen. Deze reclame was eenige dagen geleden stopgezet. De „Rex" zal 22 Juni uit New York naar Italië vertrekken, de „Augustus" 29 Juni, de „Conté di Savoia" 6 Juli en de ,.Roma" 13 Juli. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.) De directeur- generaal van den buitenlandschen persdienst van het Italiaansche ministerie voor Volkscul tuur, gezant Rocco, is hedenochtend alhier aan gekomen. Tijdens dit bezoek, dat eenige dagen zal duren, zuil envraagstukken betreffende de gemeenschappelijke bewerking der pers bespro ken worden. MADRID, 4 Juni (D.N.B.) De Engelsche politie in Gibraltar heelt, naar uit Algeciras wordt gemeld, verscheidene nationaal gezinde Spanjaarden in arrest gesteld. Teneinde op zoo snelle wijze als de omstan digheden toelaten te helpen voorzien ln de schade, welke de jongste drie weken met name aan bedrijven en ondernemingen groot en klein hebben toegebracht, heeft de Commis saris der Koningin in Limburg de oprichting bevorderd van de „Stichting Limburg 1940". Met de provincie is de N.V. ter Bevordering van de Industrieele Belangen der Provincie Limburg (Economisch Technologisch instituut in Limburg) oprichtster. Bereids is op 3 Juni de akte van oprichting notarieel verleden. Als eerste bestuurders treden onder het voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, op de heeren prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, directeur der N.V. Provinciale Limburg- sche Electriciteitsmaatschappij, en mr. R. A. H. M. Gielen, directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg. Het bureau is gevestigd ln het gebouw van het E.T.I.L., St. Servaasklooster 39, tel. 3512, Maastricht. De stichting heeft ten doel het herstel van het economisch leven in de provincie Limburg en tracht dit doel te bereiken door het op rede lijke voorwaarden verleenen van credieten op langen en op korten termijn aan industrieele ondernemingen, transportbedrijven, midden- standsbedrijven, landbouwbedrijven en kleine zelfstandigen, alsook door het verleenen van bouwcredieten en door zoodanige andere mid delen als naar het oordeel van het bestuur ter bevordering van het doel der stichting kunnen of moeten worden aangewend. Overleg heeft tot de conclusie geleid, dat het Ryk hierby onmisbaren steun zal bieden. De commissie zal spoedig een rondschrijven richten tot de burgemeesters in Limburg met het verzoek om te beginnen met opgave van de globale schade aan gebouwen, terreinen, meubi lair, voorraden, vee enz. Door het krijgsgeweld heeft de St. Martinus- kerk te Wijk-Maastricht ernstige schade gele den. Al het glas-in-lood, behalve dat van het priesterkoor, werd ingedrukt en versplinterd, terwijl ook het dak werd gedeerd. De vrees, dat muren en pijlers der kerk aangetast zouden wezen, bleek gelukkig ongegrond. Na drie weken gesloten te zijn geweest, is de kerk, eerste schepping van Dr. P. Cuypers, weer in gebruik genomen. Ofschoon het nieuwe schoolgebouw, dat de gemeente Venlo bouwt voor de op initiatief van het schoolbestuur van Nazareth opgerichte School voor Buitengewoon Lager Onderwijs, nog niet gereed gekomen is, werd Dinsdag met het onderwijs begonnen. Tijdelijk is de school geves tigd in een leegstaande villa aan den Burg. van Rijnsingel te Venlo. Deze week zal aan de Westlandsche veilin gen de eerste uitbetaling geschieden van het export-gedeelte van de tuinbouwproducten, dat in de week van 20 tot 26 Mei naar Duitschland werd gezonden. Zooals bekend, zal voor dit exportproduct de rninimumpirys worden uitgekeerd, die in de betreffende week gold. Deze minimumprijs was voor den tuinbouw niet ongunstig gesteld en bedroeg het dubbele van het bedrag van net vorig jaar. Aan de veilingen is reeds de vorige week op gaaf gedaan van de te berekenen prijzen, zoodat de bescheiden voor een vlotte afwikkeling in orde gebracht kunnen worden. In verband met den grooteren aanvoer zijn de minimumprijzen voor de tomaten en de bloemkool iets verlaagd. Ingevolge de op pensioengebied bestaande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos klein kind en voor de schoonouders van gesneuvelde militairen, voor zooveel de overledene hun kost winner of medekostwinner was. Zy, die vermeenen aanspraak op pensioen, als vorenbedoeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende ongezegelde aan vrage te wenden tot de 3e a'fdeeling B. van het departement van Defensie, Heerengracht 38a te 's-Gravenhage. In verband met de tydsomstandigheden zyn alle feestelykheden en wedstryden, welke het Leidsche studentencorps had voorbereid en ge organiseerd ter gelegenheid van het aanstaande 73ste lustrum der Leidsche universiteit en welke aan het begin van de volgende maand zouden gehouden worden, afgelast. De faculteit der wis- en natuurkunde der Rijksuniversiteit te Groningen overweegt de mogelijkheid, een zomercursus te geven voor haar gedemobiliseerde studenten, welke hen in staat zal stellen, hun studie, althans gedeelte- lyk in te halen, zij kunnen zich om inlichtin gen wenden tot de hoogleeraren Van Rhijn voor wis- en natuur, en sterrenkunde, Backer voor scheikunde, Arisz voor biologie en Van Os voor pharmacie. In overleg met den leider van de sectie „Bij zondere diergroepen" van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd raadt het bestuur van het Comité tot Hulpverieening aan dieren in Oorlogstijd „De Groene Ster" houders van honden, katten, duiven, siervogels, A c t iv a Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buiti.disc Idem Eig. Portef... AfVêrkocht. maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Oour. op Onderpana Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelcn Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal; Muntgoud Muntmat. Goud Munt. Zilv. enz. Muntmat. 2ilv. Totaal Belegg. v. Kap Gebouwen en Meub der Bank Div Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v. 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal P assiva; Kapitaal Reservefonds Pensioenfonds Bankb. in omloop. Bankass in omloop Res en Pensioen! Ritk.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken. Totaal W.v Besch 3 Juni 1040 27 Mei '40 64.343.223 846.479 5.054.659 57.996.263 696.079 4.594.216 70.244.362 300.000 63.286.559 300.000 300.000 300.000 154.686.768* 5.656.353 76.253.332 167.809.907* 6.842.836 76.558.443 236.596.455 234.874.778* 251.211.186 249.493.933* 1.721.676 1.717.253 236.596.455* 251.211.186* 13.472.083 15.000.000 1.115.372.694 1.115.370.799 7.994.440 8.794.791 1.123.387.134 48.159.449 1.124.165.591 48.411.449 4.580.000 26.633.523 4.580.000 2S.077.474 1.323.353.008 1.530.032.261 20.000.000 7.579.898 10.756.940 11.976.815 i 257.670.525 86.281 20.000.000 7.579.898 10.756.940 11.964.821 i 262.559.390 10.086 205.640.434 9.642.113 207.760.348 9.400.776 1.523.353.008 60.612. 475 1.530.032.261 60.612.475 538.201.006 536.226.023 46.000.000 24.000.000 Stbl No 3) Schatkistp rechtst b. d Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Cour. Beleening van Goederen en Ceelen Bcleening van Effecten 3 pet 3 Va pet. 3% pet. 3 Va pet. 3Va pet. enz. ernstig aan voorloopig niet te fokken, resp. te broeden. Ieder, wien het welzijn van de nog levende dieren ter harte gaat, zal begrijpen, dat het met het oog op het voor deze dieren beschik bare voedsel ongewenscht is, nu den dieren- stapel uit te breiden. Nog steeds komen bij de Rotterdamsche po litie tal van aangiften binnen van winkeliers en particulieren, wier zaken en huizen geplun derd zijn. Zoo werd ten nadeele van mevrouw van H., wonende op den Plantageweg te Rot terdam op 14 of 15 Mei een aantal sieraden gestolen. De dame, die gedurende deze dagen elders vertoefde, bemerkte bij haar thuiskomst, dat een gouden, met parels en briljanten be zette ring, een zilveren ketting, eenige antieke broches, armbanden en een bedrag van hon derd gulden aan bankpapier verdwenen waren. In diezelfde dagen is ten nadeele van J. D., wonende op de Veemarkt, een geldkistje met ƒ1500 weggenomen. De politie stelt een onder zoek in. Te Ossendrecht is overleden de heer A. A. E. C. Voeten, tot voor kort burgemeester dier ge meente. Juni 4 3 1 Air Reduction 38 38 38} Allied Chemical 142 141 141 American Can Co. 91 91 91 American Radiator 4 5 5} Am. Smelt Ref. 35} 35} 34} Am. Tel. Tel. 150} 149} 149} Am. Tobacco B. 72} 72 73 Am. Waterworks 6} 6} Anaconda Copper 20} 20 21 Atchison Topeke 14 13} 14} Baltimore Ohio 3} 3 3} Bethlehem Steel 69} 67} 70} Canadian Pacific 2} 2} 2} Ches. Ohio 32} 32 32 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 57} 56} 58} Dupont do Nem. 154} 153} 155} General Electric 29} 29} 29} General Foods 38} 38 38} General Motors 40} 39} 40} Good Year 14 14 14} Hudson Motor 3} 3} 31 Intern. Nickel 20} 20} 20} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 26} 26} 27 Missouri Pac pref X 4 4 IT Montgomery Ward 34} 33} 35} New York Central 10 9} 10} Norfolk Westeri 186 185 183 North Am. Comp. 16 15} 15 Northern Pacific 5} 5 5 Packard 2} 2} 2} Pennsylvania i7 17 16} Proctor Cha in bit 53} 53} 54 Radio Corporation 4} 4} 4} Rep. Steel 15} 15} 15} Sears Roebuck 64 63 66 Shell Union Oil 7} 8 8 Southern Pacific 7} 7} Sotthern Railway 9 9} 9} Standard Brands 5} 5} 5} Stand. Oil of N.-J. 31 29} 30 Union Pacific 78 74} 7-4 i United Aircraft 43} 41 42} United Corp 1 i 1 I U. S. Rubber 16} 16} 17} U. S. Steel 46} 45} 46} iVoolworth Building 30} 30} 30} nieuwe andeelen. gedaan en laten t bieden. NEW YORK, 4 Juni Slotkoersen Juni i 3 1 Amsterdam Londen 3.19} 3*21 3.22 Parijs (.81 1.81 1.82 Berlijn 40.00+ 40.00+ 40.00+ Brussel Rome 5.04 5.04} 5.04} Madrid Zwitserland 22.41 22.42 22.40 Weenen Stockholm 23.85 23!85 23.85 Montreal 78.375 78.500 78.125 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 22.50 22.55 22.45 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 4 Juni 4 Juni 3 Juni (Santos) 4 Juni 3iJun (Rio - Nieuw contract) Koffie Mei 3.95+. 3.99-+ 4.01-+ 5.06 4.03-+ 4.07. Juli Dec. Sept. Mrt. Mei Suiker 1,25 Sept. i,2i Dec l-22| Mrt. i.26 Rubber Standaard Juli 21.16 Sept 19.42 Oct. 19.16 Dec. 18.94 Katoen Nieuw contract Juli 9,52. Oct. 8.56- Dec. 8,47 Tin Loco 54.62} 90 Juli 5.79 Sept. 5.89-+ Dec 6.05-+ 6 16+ 6.25-+ Mrt Mei 5. 5.99 6.15. 6.25 633.+ 1,25 1.21 1-23 1.26 21.10 19.23 18.90 18.68 9.50- 8.58 59 8-50 Mei Juli Sept. Jan. Mrt. Mei 1.28 1-291 1-31+ 18.80 18.50 18.43 1.28+ 1.30+ 1.32+ 18.55 18.25 .1818 Jan 8.40 Mrt. 8.30- Mei 8,15- Tarwe JuU 81 Sept. Dec Maïs Juli Sept Dec 81 j 82 i 62 I 61 59 53.50 Termyn 53.25 dagen 52.25 52.50 CHICAGO, 4 Juni 3iJun 4 Juni Haver 33 i 31 i 8.44.- 8,32 8.17-- 53.50 4 Juni 3 Juni 82} .82 82} 83.82} 62}.- 62 59} Juli Sept. Dec. Juli Sept Dec 33}- 31}- 3 Juni 31 Mei Reuzel Mei 5.17}* Juli 5.35* 5.15+ 5.35 Mei Oct 4 Juni 3iJun Rogge 44} -- 44} 46} --46} •- 48 48 - 3 Juni 31 Mei .5.45 5.45+ 5.62} 5.60 WINNIPEG, 4 Juni 4 Juni 3 Juni Tarwe Gerst Jul! 75 Oct 77}.— Mel - 75}.- 77 JuU Oct Mel 36}— 37} 37 38 Rogge t Lijnzaad Juli 49 J Oct 47 - Mel 50} 48} JuU Oct Met t.67}. 170 - 1.71 .176 Haver Jull 31 Oct 29 32} 30} Mel 30| In aansluiting op het bericht van 28 Mei j.l. deelt het secretariaat van de door de Contact commissie van belanghebbenden bij het On roerend goed ingestelde herstel-commissie, Tournooiveld 3 Den Haag, mede, dat blijkens intusschen ontvangen mededeelingen, groote belangstelling voor hypothecaire leeningen ten Lehoeve Van of directe deelneming in den we deropbouw blijkt te bestaan. Verschillende particulieren en particuliere instellingen moeten echter, in verband met het bankenmoratorium, nog eenig voorbehoud ma ken ten aanzien van de beschikbaar te stellen bedragen. Toch achten twee particuliere instellin gen, voor zoover de toestand op dit mo ment valt te overzien, zich voorloopig ge rechtigd om gezamenlijk tot een bedrag van 1.000.000aan toezeggingen tot hun convenieerende hypotheken voor we- deropbouw-doeleinden te doen. De ter zake ingestelde enquête is nog ln vollen gang. Met ingang van Dinsdag 4 Juni is in het door den Nederlandschen Omroep over den zender Kootwijk (1875 M.) verzorgde program ma een wijziging gekomen. In het programma zal n.l. een vijftal berichtendiensten in de Duitsche taal worden ingelascht en wel op de volgende uren: van 12.3012.45, 14.0014.15, 17.00—17.15, 20.00—20.15 en 22.00—22.15. Dientengevolge zullen de avonduitzendingen van het ANP over den zender Kootwijk niet meer geschieden om resp. 20 en 22 uur, doch om 20.30 en 22.15 uur. De faculteit der wis- en natuurkunde der Rijksuniversiteit te Utrecht is bereid hen, die in militairen dienst zijn geweest, en die de be doeling hebben te Utrecht, hetzij in een der richtingen van haar faculteit, hetzij in de ge neeskunde of veeartsenykunde te gaan studee- ren in staat te stellen gedurende de zomerva- cantie dus nog vóór het begin van den nieu wen cursus zooveel mogelijk den in hun stu die ontstanen achterstand in te halen. Hun, die hierbij belang hebben, wordt aan geraden zich zoo spoedig mogeiyk, doch in elk geval vóór 1 Juli, onder opgave van hun studierichting, schriftelijk in verbinding te stel len met prof. dr. V. J. Koningsberger, botanisch laboratorium, Lange Nieuwstraat 106 te Utrecht. Het waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burge meesters een rondschryven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zich volgens be richt van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht in verschillende gedeelten van het land onbeheerde voorraden scherpe munitie be vinden. Aangezien de veiligheid gebiedt deze voor raden zoo spoedig mogelyk te doen opruimen, worden op verzoek van den Opperbevelhebber de burgemeesters uitgenoodigd by het aantref fen van dergelyke munitie, daarvan onverwyld kennis te geven ran den Nederlandschen com mandant ter plaatse. Ingeval geen Nederlandsche commandant ter plaatse is, zal de kennisgeving moeten geschie den aan den directeur voor het materieel der landmacht, Conradkade no. 64 te 's Gravenhage (telefoon no. 390007), onder vermelding van de gegevens, welke dienstig zijn om het vervoer te kunnen regelen. De directeur voor het materieel der landmacht zal dan voor den afvoer van de munitie zorg dragen. Te Eindhoven is overleden in den ouderdom van 73 jaar de heer L. J. P. Kooken, architect B.N.A. De thans overledene was Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten en Lid van het R. K. Kerk- en Armbestuur van de St. Catharinaparochie. AMSTERDAM. Geslaagd mej. A. D. E. Wolfl te Haarlem. AMSTERDAm. Gemeente Universiteit. Bevor derd tot doctor in de letteren en wysbegeerte op proefschrift, getiteld „Europe en de stier", mej. L. de Brauw, geb. te Heemstede. DELFT, (Technische Hoogeschool)Geslaagd voor het candidaats-examen voor civiel-inge- nieur, de heer A. G. Bruggeman te Rotterdam'. AMSTERDAM Geslaagd voor het candi- daatsexamen lichamelijke opvoeding: de da mes E. H. Budding, H. J. van Dassen, L. M. Godefroy, M. M. Grollenberg, H. Jorritsma, H. B. J. Polak, T. M. Smid, I. M. Vink en de hee ren A. P. Bosman, C. Eeken, A. Kuiler. DEN HAAG. Geslaagd voor onderwyzeres by het voorbereidend onderwys de dames: M. B. Hoving, E. J. H. Kolpa, L. J. Leverington, C. A. Mol, Phil. J. Nölten, J. M. Pluim, Joh. Sib. v. Vlierden te 's Gravenhage en mej. O. v. d. Kloet te Delft. Koersen voor stortingen op 5 Juni 1940 tegen verplichtingen luidende in: 'Reichsmarken 75.63, Lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kro nen 42.80. Vpv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2