Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Laatste Nieuws „Geen nuttelooze opofferingen" Rede van minister Johnson Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Koning Leopold schrijft aan Roosevelt Alle landerijen weder bruikbaar De terugkeer van krijgsgevangenen WOENSDAG 5 JUNI 1940 imiitmnimtmtinninrmitmnmmmiminiiiinmimtiniiiirmimnmmimmnmiiinmiiiiiftiimffliiniiiiiiig wmm OUD-DEKEN H. SONDAAL 2000 OPFRISSCHERTJES CADEAU! Schilder en kwast zijn onver moeibaar FAILLISSEMENTEN CRICKET C.V.A.—ROOD WIT 2 Gewonnen door G.V.A. met 4 runs op de 12 innings HET ROODE KRUIS H§l DE BLOEMENKEURING C.V.H. 2—C.V.H. 3 BEVERWIJK BEROEP OP ONZEN GEMEENSCHAPSZIN De actie „Hulp in nood" R.K. LAGERE TUINBOUW SCHOOL BEVERWIJK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM IJMU1PEN EERSTE SNOEKBAARS AANGEVOERD GROOTE GELDSOM GESTOLEN Inbrekers namen ook de thee mee! VERZOT OP JASSEN Geslaagd DE GEVOLGEN DER INUNDATIE Bekendmaking Wat spaarders opvroegen UIT DE HOOFDSTAD KAPELAAN L. v. d. WEIDEN f Plechtige Metten Vacantie gedemobiliseerde gemeente-ambtenaren Jonge tuinman voor het Hof Een week Vroeger dan geraamd was „Amerika moet zich reeds nu Wapenen" GEEN LAATSTE BUS LICHTING MEER Rijwieldieven gearresteerd Oplichting of liefdadigheid? Voor de geteisterde steden RECHTERLIJKE UIT SPRAKEN UITGESTELD Militaire goederen gestolen Noodlanding van Duïtsch vliegtuig Bestuurder bleef ongedeerd DE MOEILIJKHEDEN IN HET HOTELBEDRIJF De eerste meloen! iiiiiiiiiiiiniiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii Gisteravond laat was in den toestand van den Deken van Haarlem en rector van de Mariastichting, den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, die Maandagavond van 't H. Olie sel werd voorzien, nog weinig verandering gekomen. Nu wederom een crisis doorstaan is, blijft men hopen op herstel. Een innig gebed moge in deze ocgenblikken de hoop op herstel versterken en doen verwezen lijken. Men zou bü het zien van een bord „Gratis schilderen" geneigd zijn te denken aan welda digheid, maar dat wil het bord voor het Post kantoor toch niet zeggen. Het is meer een tege moetkoming van Veilig Verkeer om de burgers van het nut van witte spatborden te overtuigen. En we moeten zeggen, dat Haarlem zich nooit zoo vlug als thans voor een goede zaak gewonnen gaf. Maandagochtend verscheen de edele schilder op het podium, dat niet veel meer was dan een bergje zandzakken. Geduldig zette hij zich aan het werk, zijn sigaartje tusschen de tanden en het potje verf aan zijn voeten. Onvermoeid streek hij. er op los. Het liep zelf zoo warm bij dezen weldoener der Haarlemsche burgerij, dat de liefhebbers een queue moesten vormen, wilde men niet het gevaar loopen, dat afgunstige geesten met el kaar aan het bakkeleien zouden slaan. Toen de eerste dag ten einde liep, stonden er op het lijstje van den schilder maar liefst 1035 fietsen genoteerd, die weer een zuiver geweten hadden. En dat'de animo voor dergelijk gratis- oplapperijtjes niet verflauwde, bleek gisteren wel heel duidelijk, want steeds bleef het maar een stroom van liefhebbers, die bij den schilder onder kwast wilde komen. Gisterenavond had de schilder meer dan tweeduizend keeren de kwast over de staarten der Haarlemsche stalen rossen gehaald en dat vond hij al een aardig record. Geen Haarlemmer zal nu nog een excuus kunnen maken, dat zijn spatbord niet geschil derd is, want een betere gelegenheid om het thans te laten doen komt niet meer terug. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: C. H. Pointl, wonende te Driehuis/Westerveld, gem. Velsen, Curator mr. B. W. Stomps te Haarlem. A. van Hattum, gewoond hebbende te Sant poort, thans wonende te 's-Gravenhage, Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. Rood en Wit gaat eerst battens, en opent met Hackenitz en Roorda op het bowlen van Roodt en Zeeuwe. De runs komen oorspronkelijk in een snel tempo en waar de eerste batsmen al len iets bijdragen, lijkt het dat de Rood en Wit ters een aardig totaal bij elkaar gaan slaan. Later krijgt de bowlerij echter de overhand, en de staart laat niet veel van zich merken, zoodat het einde nog komt op 105. Hiervan scoorden H. Hackenitz 17, P. Roorda 13, P. Freni 16 en N. Everard 22. Bowlingcijfers C.V.H.: A. J. Roodt 3-41, G. Zeeuwe 5-35, Th. v. d. Pas 1-13 en F. Seveke 1-5. C.V.H. gaat het oorspronkelijk niet naar den vleeze, totdat Seveke en Zeeuwe samen op de mat komen, en later als Zeeuwe gevangen wordt Krom de noodige steun verleend. Als Seveke met een persoonlijk totaal van 48, bij een stand van 101 voor 7 moet verdwijnen, lijkt de strijd gewonnen, doch de volgende batsmen zorgen voor de spanning door in een minimum van tijd weer in het paviljoen terug te zijn. Het totaal is nog steeds 101 als de laatste man in komt. Doer voorzichtig spel slagen zij er inderdaad in de score gelijk te maken, en eindelijk door een bye de overwinning een feit te maken. OpitldLag ra oefening van ut,J) j transportsolonnefl aSLJ Opleiding van 14.000 helpsters Inrichting hos fltalen in Aobl isatie- of oor logs tijd Verzorging tielte fT^"" tn gewonde mili tairen in oor^ logstud Modern zieken- [jni wervoer I gulp 60 rampen Uitzending ambulances i 600 hulppos ten langs de wegen Patrouilieeren b«J gevaarlUke punten Bloedtrant- K fusiediensten I Hulp by Lour* destranaporten enz. Protectoraat 1 parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenvereen. enz. Eerste hulp by marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling krijgsgevang»- nen,hulp aan Mh vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen i/b buitenland Organisatie hulpacties by rampen en nood Radlo-aedltche adviezen O B 3 D O S U ia l«d.r hul* Bra L14 vra 't Bood. Krul. Postgiro 2 3 13 0 (Wln.contrlh.f t.» p.J.) HOOFDBESTUUR ROODS KRUIS BEK HAM Enkele runs later is het evenwel gedaan en sluit C.V.H. in totaal op 109. Van C.V.H. kwamen in de dubbele cijfers F. Seveke 48, G. Zeeuwe 10 en P. Krom 25. Bowlingcijfers Rood en Wit 2. M. Kaptein de Bouwmeester 5-37, H. de Haan 1-20, J. Faber 0—8, J. Nijhuis 3-35. Het einde van dezen prettigen wedstrijd kwam derhalve met een 4-runs overwinning voor C.V.H. De ongeoefendheid speelde overigens beiden partijen wel parten. Aan beide zijden werden ettelijke vangkansen gemist, terwijl het fielden en bowlen ook nog wel eenige verbetering be hoeft. De beurs wordt thans gehouden in het ge bouw „St. Bavo" en er waren reeds eenige aardige inzendingen, waarover we ons mogen verheugen. Hieruit blijkt, dat ook in dit vak de bollenkweekers den moed niet laten zinken en er eenig herstel valt te bespeuren. Het zal de volgende week wel weer beter zijn. De firma G. Eckhard uit Heemskerk toonde ons de zeer goede Iris Bleu Triumphator, een beste blauwe Iris met gele vlek op de lip. He. vorig jaar op 30 Mei verkreeg deze bloem he' getuigschrift van verdienste. Zij kon echter geen verhooging verwerven. De fa. Gebr. v. Buggenum te Beverwijk bracht die Holl. Iris Sublime. Deze munt uit door besten stand en schitterende blauwe kleur. Ook deze bloem heeft een gele vlek op de lippen. Op 31 Mei 1937 behaalde zij het getuigschrift van verdienste, Maandag j.l. werd dit get. Ie klasse. Dezelfde inzender had nog Albino, een grijs witte Iris met botergele lip. Deze bloem met goeden stand verkreeg het get. van verd. Ter opluistering was nog ingezonden een beste diep-blauwe Iris. Dit was alles, wat vermelding verdient. Veel zaken werden er niet gedaan. Zaterdag werd de competitie van de H.C.B. geopend met een wedstrijd tusschen twee C.V.H. elftallen. C.V.H. 2 kwam eerst tot 67 runs, waarvan A. van Loenen 30 n.o. en A. Roodt 10. Bowlingcijfers C.V.H. 3: Th. v. d. Pas 2-16, P. v. d. Vlugt 1-21, Th. Kuenen 2-19 en A. Bak 1-6. C.V.H. 3 bracht het tot 88 runs, waarvan Th, v. d. Pas 18. T. Feitz 17 en P. v. d. Vlugt 23. Bowlingcijfers C.V.H. 2: A. Eehnan 6-25, P Brccl-meijer 0-19, P. Krom 2-23 en A. Roodt 0-16. De wedstrijd eindigde alzoo in een 21-runs overwinning van C.V.H. 3. Het is gebleken, dat reeds op den eersten dag van de actie „Hulp in nood", talrijke me deburgers op ondubbelzinnige wijze hun ge meenschapszin hebben getoond. Anderen hebben het dezen eersten dag op gevat, alsof de inzameling het karakter zou hebben van een doodgewone collecte voor een goed doel. Dit laatste berust op een vergissing. Een groote groep burgers is eenzijdig getroffen door den loop der gebeurtenis*n. Hierbij dra gen slechts eenigetientallen ingezetenen de lasten van de centaal geregelde inkwartiering. Met deze centrale regeling is bedoeld: de ge- heele burgerij zoo lang moglijk voor gezins inkwartiering te behoeden. Maar dit impliceert dan ook dat ieder, zonder uitzondering, zijn rechtmatig aandeel in de noodzakelijk te maken kosten moet betalen. Meerdere burgers zijn bereid 5 pCt. van hun jaarwedde voor dit doel beschikbaar te stellen. Anderen zullen niet verder kunnen gaan dan 1 pCt., maar weinigen mogen met minder dan 1 pCt. volstaan! Wie een dergelijk bedrag in een keer niet kan missen, gelieve toch het volle bedrag op de lijst te zetten die een dezer dagen zal wor den gepresenteerd. Het bedrag kan dan des- gewenscht in twee of drie termijnen worden voldaan. Willen wij krachtig meehelpen de ergste nooden te lenigen, dan moet in dezen tijd, waarin meer dan ooit geldt: heden ik, morgen gij het besef groeien, dat wij op elkander kunnen rekenen, opdat aan velen, die door de slagen van het lot erger getroffen zijn of zul len worden dan anderen, niet ontijdig den moed om verder te gaan, ontzinkt. De loco-burgemeester, wethouder W. van Dok, doet in verband hiermede nogmaals een dringend beroep op allen. Wie zich den eersten dag vergist heeft, door een klein bedrag op de inteekenlijst in te vul len, wordt verzocht dit aan te vullen door te storten op het gironummer der gemeente, 43660. Het aangevulde bedrag zal dan alsnog op de lijsten worden vermeld. Zij, die nog geen bezoek van de dames heb ben gehad, worden verzocht dezen dringenden oproep als een ernstige noodzakelijkheid te beschouwen. De onderwijsvereeniging van den R. K. Land- en Tuinbouwbond deelt ons mede, dat van regeeringszijde toestemming is verleend tot omzetting der R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk in een R. K. lagere tuinbouw school, welke bedoeld is als streekschool voor Kennemerland. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat reeds begin September 1940 het onderwijs aan deze R. K. lagere tuinbouwschool wordt be gonnen. Naar wij vernemen, zal de heer Pi. Machielse. leeraar aan de bestaande onderwijsinrichting, met de leiding van de lagere tuinbouwschool worden belast. Waarschuwing De Burgemeester van Bloe- mendaal deelt mede, dat de verduistering in deze gemeente thans onvoldoende is. Oorzaak hier van is achteloosheid der bewoners, voorname lijk bij het sluiten der gordijnen. Tot neg toe is telkenmale gewaarschuwd, maar nu zal worden geverbaliseerd. Bovendien waarschuwt de Burgemeester dat er geen enkele, aanleiding is om luchtgevaar voor deze gemeente als geweken te beschouwen, zoodat ook de maatregelen voor zelfbescherming moeten worden in stand gehouden en verder uitgewerkt. een oorlbg zou worden betrokken. Nu de strijd gelukkig tot het verleden behoort, zijn meer dere ambtenaren gedemobiliseerd en in hun functie bij de gemeente Amsterdam herplaatst. Het is het bestuur bekend, dat bij énkele gemeentediensten en bedrijven reeds aa.n de be trokken ambtenaren werd medegedeeld dat zij slechts aanspraak hebben op 7/12 van hun jaarlijksche vacantie en verlof. Gezien den moed en volharding, door onze weermacht be toond bij de verdediging van ons land, is het bestuur overtuigd, dat Uw College zal onder schrijven, dat meergenoemd besluit ten op zichte der betrokken ambtenaren niet als bil lijk en gerechtvaardigd kan worden aange merkt. Daarnaast zij opgemerkt, dat de thans gedemobiliseerden zich gedurende hun mili tairen diensttijd dikwerf vele opofferingen heb ben moeten getroosten. Op grond van het vorenstaande verzoekt het bestuur eerbiedig, den gemobiliseerden ambte naren alsnog de volle aan hun betrekking ver bonden jaarlijksche vacantia en het verlof over het loopende jaar toe te kennen, een en ander voorzoover hef dienstbelang zulks toe laat. Geboren: J DiependaalTimmerman, zoon; G. van ElLangereis. zoon; P. A. Fransen-- Kruijer, dochter. Ondertrouwd: G. VerbruggenJ. M. B. Buijs, H. RinsesF. A. Westerveld. Gqrtouwd: H. J. A. Witteveen—F. A. de Graaff. G. LambooR. J. Spek. Overleden: C. Wezel, 66 jaar, ongeh.; M. P. A. Peters, 72 jaar, ongeh. St. CliristofOTus. Op 10 Juni a.s. vergadert St. Christoforus en wel des avonds om 8 uur in den R.K. Volksbond. Op deze vergadering zal verslag uitgebracht worden van de seriemar- chen en zullen de behaalde prijzen worden uit gereikt. De contributieregeling komt aan de orde en de uniformkwestie. Mededeelingen zul len worden gedaan inzake de deelname aan de marschen, welke in het zomerprogramma ver meld werden. Tippelaars en zij, die belang stellen in het wel en wee van onze pittige wandelvereenining, worden aangeraden, deze belangrijke vergade ring bij te wonen. In den Rijksvischafslag werd gistermorgen de eerste snoekbaars van dit seizoen aange voerd. Een 50-tal kistjes van elk 25 kg was het eerste kwantum. De prijs was aanmerkelijk hooger dan de minimumprijs van 23 ct. per kilo, welke was vastgesteld door het Rijksbu reau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd. De gemiddelde prijs van deze snoekbaars was 40—44 ct. per kilo, terwijl een deel voor nog hoogere prijzen van de hand gingen. Maandagnacht hebben inbrekers op brutale wijze hun slag geslagen in een kantoor op de Nassaukade. Dcor het openschuiven van een raam en het forceeren van een slot, wisten zij in het kantoor te komen, waar zij twee geldkistjes, resp. f 1840.70 en t 325 inhoudende, stalen. In de woning, welke bij het kantoor behoort, bemachtigden zij een dameshand- taschje, inhoudende vijftig gulden, een porte feuille met f 3.50, drie pakjes thee en een be drag van f 3.50 uit een mantelzak. De inbraak werd des morgens ontdekt dcor een werkster, die onmiddellijk de politie waar schuwde. Het diploma der 3-jarige Gemeentelijke Han delsavondschool aan de Flatanenstraat te IJmuiden-O werd, na een eindexamen verwor ven door de dames M. Goos, A. Hof, H. Hooger- werf, M. Sohl en G. Stiksma en de heeren G. A. Aptroot, P. A. de Boer, J. ten Broeke, J. Dienaar, O. Gjertsen, P. Kraak, T. Ras, J. Ritskes èn J. Tellier. De door de inundatiemaatregelen getroffen landbouwers uit den Zuidwijkermeerpolder heb ben Maandagavond na een daartoe tot het ge meentebestuur gericht verzoek ten raadhuize een bespreking gevoerd met den loco-burge meester, wethouder W. van Dok. Hierbij is komen vast te staan, dat hulp aan deze groep der bevolking dringend noodzakelijk is, teneinde de landbouwbedrijven, die door het inundatiewater groote schade leden, weer op gang te brengen. Naar wij vernemen heeft de loco-burgemeester in deze bijeenkomst de be trokken landbouwers allereerst bemoedigend toegesproken en hun namens het gemeentebe stuur alle mogelijke medewerking toegezegd. Tijdens de verdere besprekingen werden alge- meene richtlijnen voor het herstel van de ge troffen bedrijven vastgesteld. De Burgemeester van Velsen verzoekt ons ter algsmeene kennis te willen brengen, dat hij voor het publiek uitsluitend te spreken is op het Raadhuis en niet aan zijn woning. Aan het postkantoor IJmuiden en het daar onder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand Mei 1940 ingelegd voor '28.824. en terugbetaald 160.622.—. Er werd dus ruim 130.000 meer terugbetaald dan ingelegd. In de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus (De Papegaai) te Amsterdam werden gisteravond de plechtige Metten gezongen voor wijlen kapelaan L. v. d. Weiden. Agens was pastoor W. L. v. Alphen, diaken en subdiaken kapelaan A. Schulte en rector G. F. Schneiders; Cantores rector A. Kok en kapelaan J. j. Tes- selaar. Talrijke priesters, onder wie pater M. Lathouwen namens het klooster der Paters Re demptoristen, zongen deze Metten mede. De kerk was vrijwel tot de laatste plaats bezet met pa rochianen. terwijl zelfs ook niet-katholieken ge komen waren om kapelaan v. d. Weiden tijdens deze plechtigheid te gedenken, wel een bewijs hoezeer de overledene ook in niet-katholieke kringen hooglijk was gezien. Na de Metten brachten de aanwezigen een laatsten groet bij het stoffelijk overschot, dat in de kerk was op gebaard. Het bestuur der afd. Amsterdam van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren heeft het volgende adres verzonden aan Bur gemeester en Wethouders. Bij Uw besluit dd. 12 Jan. 1940 is bepaald, dat de ambtenaar die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden verplichten werkelijken dienst heeft verricht, recht heeft op dat gedeelte van de vacantie en het verlof, dat evenredig is met het gedeelte van het jaar, hetwelk hij in ge meentedienst werkzaam is geweest Het bestuur merkt op, dat dit besluit dbor B. en W. is genomen op een tijdstip, dat nie mand kon verwachten dat ons vaderland in Voor het gerechtshof stond in hooger beroep een 26-jarige tuinman terecht, die op 21 Febru ari j.l. door de Aixsterdamsche rechtbank we gens diefstal van jassen tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis was veroordeeld. De. jongeman bleek er zijn specialiteit van te maken, jassen weg te kapen van fietsen, die in onze Amstelstad zoo talrijk geparkeerd staan. Op 14 December van het vorige jaar maakte hij zich op deze wijze van liefst drie jassen meesterom vervolgens als het ware in de armen van de politie te loopen. De jongen bleek al eerder wegens diefstal in aanraking met den strafrechter te zijn geweest. Toen hij 16 jaar was is hij door den kinderrechter ter beschik king van de regeering gesteld. Hij werd eenige jaren in een opvoedingsgesticht verpleegd. In 1935 kwam hij in de maatschappij terug, maar reeds spoedig beging hij opnieuw een strafbaar feit. Ook toen waren het regenjassen, die zijn misdadige belangstelling hadden gaande ge maakt. Deze diefstal kwam hem op eenige maanden gevangenisstraf te staan. Na zijn straf te hebben ondergaan schijnt de jongen inder daad zijn best te hebben gedaan om op het rechte pad te blijven. Een tante ontfermde zich over hem en bood den jongen, wiens eigen thuis een minder gewenschte omgeving voor hem vormde, gastvrij onderdak. Een tijdlang ging het goed, toen begon echter juist de omstandig heid, dat hij deze goedwillende bloedverwante nooit iets kon vergoeden, den jongeman te drukken. Om aan geld te komen, vatte hii zijn oude funeste „bedrijf" weer op De procureur-generaal mr. J. Versteegh eischte bevestiging van het vonnis en mr. H. Keune bepleitte een voorwaardelijke veroordee- ling, opdat de jongeman in een landbouwkolo nie hij is tuinman kan worden gcreclas- seerd Arrest 18 Juni, (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Door een bijzondere relatie in België is het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland in staat in Nederlandsche vertaling den tekst te publiceeren van den brief, welken Z. M. Koning Leopold aan president Roosevelt heeft gezon den. Deze luidt als volgt: Brugge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwarirng, ver oorzaakt door de verbazingwekkend snelle ge beurtenissen, welke wij beleven en waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik prijs erop te verzekeren, dat België en zijn leger hun plicht volkomen vervuld hebben. België heeft zijn internationale verplichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutrali teit te bewaren, vervolgens door voet voor voet geheel de uitgestrektheid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen door enorme strijdmachten, be reikte ons leger in goede orde een krachtig ge organiseerde verdedigingslinie, in samenwerking met de legers der garanten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire ge beurtenissen, welke zich buiten ons grondgebied hebben ontwikkeld, hebben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewegingen, die ons aan de zee in het nauv gedreven hebben. Ons leger heeft zich zonder zich te ontzien, toen uitgeput in een veldslag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst beperkt grondgebied, bewoond door een zeer dichte bevolking, bovendien overstroomd door vele duizenden vluchtelingen, zonder on derkomen, zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vluchtend van de eene plaats naar de andere tengevolge van luchtbombardementen. Gisteren werden onze laatste middelen van verweer gebroken onder het gewicht eener ver pletterende meerderheid van troepeneenheden en luchtmacht. Onder deze omstandigheden heb ik ge tracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zon der voordeel voor de geallieerden. Niemand heeft het recht nutteloos men- schenlevens op te offeren. Ik geef er de voorkeur aan, wat er ook ge- beure, het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Ofschoon ik reeds verscheidene dagen aangezet ben mijn soldaten te verlaten, heb ik die inblazing teruggewezen, welke voor den op perbevelhebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grond te blij ven, wensch ik mijn volk te ondersteunen in de beproeving, die het ondergaat. De bezorgdheid, welke de Vereenigde Staten steeds voor België aan den dag gelegd hebben, maken het mij tot een plicht u zonder verwijl de werkelijke feiten uiteen te zetten. get. LEOPOLD Aan den Heer Roosevelt, President der Vereenigde Staten. Naar wij vernemen, zijn de bemalingen, die noodig waren om de voor de landsverdediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leggen, thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoomgema len zijn hiervoor 34 noodgemalen in bedrijf ge weest. De voor deze bemalingen aanvankelijk ge raamde termijn Is met ongeveer een week be kort kunnen worden, zoodat mag worden ge constateerd, dat alle geïnundeerde landerijen, boomgaarden e.d. practisch een week vroeger weder ter beschikking van de eigenaars of pach ters gesteld zijn geworden. CINCINNATI, 4 Juni (D.N.B.). De plaats vervangende Amerikaansche minister van Oor log, Johnson, heeft een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de Vereenigde Staten zich moe ten bewapenen voor eventueele noodgevallen. Aan deze groote zware taak moet onmiddellijk begonnen worden, want zelfs bij een uiterste krachtsinspanning kan deze taak, bijv. bij het luchtwapen, nauwelijks in twee jaar worden volbracht. Eerst dan zal Amerika in staat zijn, een aanval met kalmte tegemoet te zien. Wat betreft pantserwagens, geschut en ander oor logsmateriaal verwachtte spreker, dat einde 1941 de geheele essentieele uitrusting voor een leger vaii een millioen man gereed zal zijn. Slechts 280.000 man zijn voor het geregelde leger bestemd. Het bewapeningsprogramma van president Roosevelt is bescheiden. Door dit pro gram wordt geen groot leger plotseling uitge rust. Evenmin waarborgt het een onmiddellijke munitiereserve voor de eerste zes maanden van een grooten strijd. Het beoogt slechts een doel treffende bewapening en de gereedheid tot ver dediging. De directeur van het Postkantoor te Am sterdam brengt ter kennis, dat in verband met de huidige omstandigheden de laatste lichting d.er stadsbrievenbussen niet plaats vindt. In verband met de vele rijwieldiefstallen, die in Amsterdam hand over hand toenemen, be tracht de politie de uiterste waakzaamhid. En mt succes! Dinsdag zijn er twee rijwieldieven op heeterdaad betrapt. Een werd tegelijk met zijn medeplichtige in het centrum der stad ge arresteerd, de andere in Zuid. Dinsdagavond reed in West een militaire auto rond met een korporaal en een burger er op. Ze haalden goederen op voor Rotterdam doch weigerden bewijsbriefjes voor de ont vangst van de goederen af te geven. Men belde daarop de politie op, doch toen die ter plaatse was, was de vogel algevlogen. De politie onder zoekt thans in hoeverre hier iets onoirbaars is geschiedt. Het Hoofdkwartier van de Nederlandsche Pad vinder deelt ons mede, dat de Welpenleiding op Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Juni a.s. een Voorjaars- markt hoopt te organiseeren in eenige troep huizen op het Schapenburgerpad, ingang Hob- bemastraat, bij de P.C. Hooftstraat. De opbrengst zal geheel ten bate komen van de inwoners van de geteisterde steden in ons land. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat de voor werpen, die verkocht zullen worden, hoofdzake lijk door de Amsterdamsche welpen vervaardigd zijn. Giften en gaven worden verder vanaf Woens dagavond 7 uur op het Schapenburgerpad gaarne in ontvangst genomen. Aan alle rechtsprekende colleges is een om zendbrief gezonden, waarin gezegd wordt, de uitspraken van deze colleges voor korten tijd uit te stellen in afwachting van een spoedig uit te vaardigen besluit, onder meer betreffende de rechtspraak. Zeer binnenkort is n.l. volgens het Vad. een besluit te verwachten van den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebieden, waarin wat betreft de rechtspraak een nadere regeling vervat zal zijn. Het uitstellen van de uitspraken der rechtsprekende colleges het betreft alle rechtskwesties (dus naast straf recht en civiel recht ook administratief recht, ambtenarengerechten, enz.) moet men slechts zien als een voorloopigen maatregel in afwach ting van een besluit van den Rijkscommissaris De loopende processueele handelingen kun nen echter gewoon voortgang vinden en ook de uitspraken, die in den loop van een procedure gegeven worden (bijv. beslissingen omtrent voorloopige hechtenis, e.d.) worden nog ge daan. De Rijkspolitie uit Dussen heeft voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid P A. Th., 53 jaar, koopman te Dussen, ver dacht van diefstal van een partij militaire goederen, gepleegd te Dussen op 14 Mei j.l. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zullen over de grensplaatsen Oldenzaal en Ze venaar 20.000 Nederlandsche krijgsgevangenen naar hun haardsteden terugkeeren. De krijgs gevangenen, die over Oldenzaal terugkeeren, zullen zooals reeds gemeld loopende van Bentheim komen en te Oldenzaal door Neder landsche officieren worden ontvangen. Waar schijnlijk zullen de manschappen tijdelijk bij burgers worden ingekwartierd, waarna zij ge leidelijk naar hun woonsteden zullen vertrek ken. Betreffende het terugkeeren van circa 10.000 Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitsch- land vernemen wij het volgende; Het is de bedoeling, deze militairen spoedig na hun terugkeer te demobiliseeren, uiteraard met uitzondering van het beroepspersoneel en van daarmede gelijk te stellen personen. Ook voor deze groep geldt, dat gedemobili seerden, die geen arbeid kunnen vinden, zich na enkele dagen weder moeten melden bü de de póts. waartoe zij behooren. Maandagavond is op het opgespoten land aan de Rivierenlaan, ter hoogte van de Uiterwaar denstraat in Amsterdam-Zuid, een Duitsch vliegtuig bij een noodlanding over den kop ge slagen, doordat het bij het uitloopen in een kuil terecht kwam. In het vliegtuig zat alleen een bestuurder en deze kon het toestel onge deerd verlaten. De politie zorgde, dat de talrijk toegeloopen toeschouwers ruimte lieten om het toestel te demonteeren. Het toestel was licht beschadigd. Een verslaggever van het A. N. P. heeft aan den heer A. W. Volmer, viee-voorzitter van Horecaf en vice-voorzitter der afdeeling Am- terdam, de vaag voorgelegd, hoe de vooruit zichten in het hotel-, café- en restaurantbe drijf zijn. Een vraag, die naar de meening van den heer Volmer, op dit oogenblik nog moeilijk te beantwoorden is. Het is vanzelfsprekend, dat het bedrijf een zwaren tijd doormaakt, maar er zijn vele lichtpunten en met groote kracht wordt in onze kringen aldus de heer Volmer gewerkt, om de zaken weer zoo veel mogelijk te doen floreeren. Een eerste lichtpunt is wel, dat wij van de Duitsche auto riteiten de grootst mogelijke medewerking ondervinden, een medewerking, die wij op hoo- gen prijs stellen, aldus de heer Volmer. De eerste paar dagen van de bezetting was het cafébezoek teruggeloopen tot ongeveer een kwart. Dit is een scnatting op grond van de cijfers in mijn eigen bedrijf. Thans en dat is weer een zeer verheugend verschijnsel is dit bezoek weer opgeloopen tot ruim twee der den. „Hoe zal het gaan in de vacantieweken?" werd het Hor.ecafbestuurslid gevraagd. „Daar is op het oogenblik nog weinig van te zeggen. Er was doordat reizen naar het buitenland onmogelijk waren zeer veel be sproken in ons land en we hebben hoop, dat zeer veel Nederlanders toch hun vacantieplan- nen ten uitvoer zullen brengen. Er is in ons land zooveel moois te zien en onze hotelhou ders, zoowel in de stad als op het land, zijn klaar, om veel gasten goed te ontvangen. Tot nu toe hebben we van de distributiemaatrege len nog weinig last. Van hoogerhand, aldus de heer Volmer, heeft men zeer terecht ingezien, dat de bestaansmogelijkheid van het hotel-, café- en restaurantbedrijf niet in gevaar ge bracht mag worden. Natuurlijk zijn er op het oogenblik zaken, die personeel hebben moeten ontslaan, maar het seizoenwerk, dat altijd veel geschoold personeel vraagt, zal, naar de ge- interviewde hoopte, veel goed maken. Een verheugend verschijnsel achtte hij ook, dat de verhuur van zalen voor bestuursverga deringen e.d. weer begint te loopen. Dat zijn allemaal aanwijzingen dat het bedrijf wear opleeft. Aan die opleving heeft ook de bezet- - ting haar aandeel. In de zaken, die niet in ge bruik zijn van het bezettingsleger, vertoont ook het aantal logeergasten een stijging. Na tuurlijk speelt ook het herstel van de verbin dingen daarbij een rol, al staat daar tegenover het verschijnsel, dat de luxe auto van de straat verdwenen is. Donderdag vergadert de afd. Amsterdam van Horecaf. Dan zullen o.m. plannen worden be raamd om hulp te verleenen aan Rotterdam, waar vele collega's zwaar zijn getroffen. Horecaf heeft een steunfonds en eventueel zal ook daaruit steun worden verleend. Maar zoo besloot de heer Volmer het ge sprek ik heb alle hoop, dat we door hard werken, samenwerking en overleg door de moeilijkheden heen zullen komen. Aan de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk is Maandag de eerste meloen aangevoerd. Hier voor werd een gulden per stuk betaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4