Bemoedigend woord van den burgemeester Uitvaart kapelaan L. v.d. Weiden De Heemsteedsche wielerbaan Haarlem, 5 Juni De inneming van Duinkerken Ons land heeft meer behoefte aan arbeid dan aan leege woorden -s- „Rustelooze arbeid en groote zielenijver, gedragen door een diep geloof Ochtendmoeheid? OAKKcrijcN® AGENDA Duitsch legerbericht Wul.nöDAu 5 JUNI 1940 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Onderwijszaken VAN M3 EN K.W.U. Steeds grootere productie v y/.o' <P\N Bloemen venten V ermakelij kheidsbelasting De begrooting 1939 G. WIT 25 JAAR RECHERCHEUR Meisje door vlammen bedreigd Ernstig ongeval op een clipperschip TWEE DIEVEGGEN BETRAPT TWEEDE VOLKSCONCERT H.O.V. HAARLEM—AMSTERDAM Lijkrede Door het versterkende, gezonde, voedzame brood uit VAN DER LINDEN'S Bakkerijen overwint U het! D f lilD BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEFOON 13882 Zondag 16 Juni heropening; keert het roemrijke verleden terug -• - Begrafenis te Heemstede ER RIJDT GEEN AUTO ZONDER VERGUNNING Praktijk-examens BURGERLIJKE STAND Bevorderd Bijeenkomst K.J.M.V. UIT DEN OMTREK AERDENHOUT OVERVEEN Bioscopen 6 Juni Bioscopen Apotheekdiensten Luchtaanvallen op Havre en ten Zuidenvan Abbeville NACHTELIJKE VISSCHERIJ OP IJSSELMEER HERSTELD Ook binnenschepen mogen in duister weer varen TREINVERBINDING MET DUITSCHLAND 99 De Raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om 2 uur in een openbare vergadering ten Prinsenhove bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. De VOORZITTER hield bij den aanvang van deze eerste bijeenkomst na de groote gebeurte nissen een toespraak, waarin hij allereerst her dacht hen, die hun leven hebben gelaten bü de verdediging van ons geliefde Vaderland. Hun zielen rusten in vrede. Ons hart gaat uit naar hun gezinnen, aldus spr., en wij deelen in de smart van wie pm hen rouwen. Niet minder wenschen wij te ge tuigen van ons medegevoel ten opzichte van de velen onder de burgerbevolking, die in de oor logsdagen op gewelddadige wijze zijn omgeko men. Ook deelen wij in de zorgen van wie nog in het onzekere verkeeren omtrent het lot van nabestaanden: moge voor velen deze onzeker heid alsnog verkeeren in de blijde zekerheid van behoud. Naast deze verliezen aan menschenlevens gaat ©ns dierbaar vaderland gebukt onder een ver nieling van materieelen aard, die nog niet te overzien is. Haarlem behoort tot de gelukkig nog talrijke gemeenten, die hiervoor gespaard bleven, en we mogen wel diep beseffen, wat dit voor ons allen beteekent. Dit brengt den zedelijken plicht mee, hen bij te staan, die de volle zwaarte van het oorlogsleed te dragen kregen. Bij de inzameling van goederen voor Rotterdam is reeds op tref fende wijze gebleken, hoezeer dit gevoelen bij de Haarlemsche burgerij leeft. Wanneer straks het Roode Kruis zijn algemeene inzameling zal houden voor het Nationaal Hulpcomité 1940, waartoe de burgemeester van Amsterdam het initiatief nam, zal er opnieuw gelegenheid zijn hieraan uiting te geven. Bij deze gelegenhéid wil ik mijn waardeering uitspreken voor den velen arbeid onder moei lijke omstandigheden, door ons gemeenteperso- neel verricht. In de eerste plaats door de po litie, die doeltreffend werd bijgestaan door de Burgerwacht, welke geheel aan mijn verwach tingen voldeed. Verder noem ik de afdeeling Militaire Zaken, den dienst van Openbare Wer ken, den Distributiedienst en vele andere. Ook de kranige hulp van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers was vooral in de dagen, dat het telefoonverkeer gestremd was, van onschatbare waarde. De leiders van deze verschillende dien sten heb ik van nabij in hun werk kunnen gadeslaan en ik ben vol lof voor hetgeen zij verricht hebben en vol goeden moed voor de wijze, waarop zij aan toekomstige moeilijkhe den het hoofd zullen bieden. Inmiddels gaat het leven voort en ook de gemeentelijke organen hebben den plicht hun werkzaamheden voort ie zetten. Wij zullen dit moeten doen in een geest van ernst en waar digheid. Plichtsbetrachting en dienen der ge meenschap is thans meer dan ooit het parool zoowel voor den individueelen burger "als voor de bestuursorganen. Daartoe behoort mede het zich onthouden van alles, wat in woord of daad aanstoot kan geven. Aan uw zedelijke persoonlijkheid doet ge niets te kort, wanneer ge u zelf deze terug houdendheid oplegt en u bepaalt tot het zoo goed mogelijk vervullen van uw dagelijksche taak. Want werkelijk, ons land heeft thans meer behoefte aan arbeid dan aan leege woor den en is het minst van alles gediend door het verbreiden van oncontroleerbare geruchten of het doen van sombere voorspellingen. Onze geestelijke weerbaarheid wordt erdoor verzwakt en die behoeven we thans boven al les. Deze wordt aangekweekt door moeilijke tijden in rustig Godsvertrouwen onder de oogen te zien. Den heer P. Kion werd op zijn verzoek en onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als hoofd der Lorentzschool. Goedgekeurd werden de rekening en verant woording over 1939 van de commissie van Kin dervoeding, van de exploitatie badhuizen „Het Witte Kruis" en van de woningbouwvereeniging „Huis ter Kleef". Een wijziging werd gebracht in het tarief der schoolgeld verordening in het Handels- en Nij verheidsonderwijs. Op verzoek van den Minister is een hooger tarief voor het Nijverheidsavond- onderwijs noodzakelijk. Een bedrag van ƒ5736 werd alsnog ter be schikking van B. en W. gesteld voor de uit breiding van de R. K. Meisjesschool aan de Eemstraat. De bouwkosten zijn namelijk door de buitengewone omstandigheden tot 68.736 opgeloopen. Wederom werd een vergoeding toegekend in de vervoerkosten van drie leerlingen, die uit Haarlem-Noord de R.K. Ulo-school aan de Ged. Oude Gracht moeten bezoeken. Op verzoek van Ged. Staten werd het be schikbaar gestelde bedrag van f 1777.50, voor het aanschaffen van nieuwe leerboeken en ver nieuwing van schoolplaten aan de Floraschool, ingetrokken. De Raad besloot voor den prijs van ƒ9300.— te verkoopen aan A. P. Winnubst te Haarlem 862 M2. grond aan de Ambachtstraat. Een bedrag van ƒ450 werd verleend voor het De statistische gegevens over het 1ste kwar taal 1940 der gemeente-bedrijven leeren het volgende: Eind Maart 1940 was in totaal aan gas af geleverd, zoowel aan particulieren als aan ver schillende gemeenten en instellingen 7432162 M3. terwijl het vorig jaar de gaslevering over den zelfden termijn 6539348 M3 bedroeg. In vergelijking met het vorig jaar heeft Haarlem veel meer gas aan diverse gemeenten en instellingen geleverd. In totaal werd te Haarlem en omstreken dit Jaar 13434776 K.W.U. opgewekt. Vergeleken bij denzelfden termijn van 't vorig jaar beteekent dit een vermeerdering van opwekking van 593443 K.W.U. De voornaamste afnemers in de laatste drie maanden waren wel de particu lieren (3845122 K.W.U.), de grootverbruikers (4092740 K.W.U.) en de N.V. P. E. G. E. M. (1604400 K. W. U.) Uit deze cijfers blijkt al duidelijk, dat zoo wel de levering van gas als van electriciteit steeds in* stijgende lijn voortgaat. Vakk. reparatie van alle merken stofzuigers Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk herstellen van de omrastering van den speeltuin „Weltevreden" aan den Spaarndamschen weg. Ingetrokken werden de vastgestelde achter gevelrooilijnen der bouwblokken ten Noorden van het Kleverpark. Naar aanleiding van een adres van de Haar lemsche Bloemen- en Planten-kooplieden-ver- eeniging „Door werken sterk" stellen B. en W. voor, de leges van een ventvergunning als volgt vast te stellen: voor een half jaar ƒ1.en voor een jaar 1.75. De heer VAN KESSEL (R. K.) vroeg de medewerking van B. en W. om de geest van de Vestigingswet te volgen. Er moet niet door een groepje menschen dan hierin en dan daarin gevent worden. Het publiek is daarmede zeker niet gediend, omdat het niet van vakmenschen komt. Wethouder BIJVOET (R. K.) antwoordde, dat de tot nog toe gevolgde gedragslijn ge handhaafd blijft. De Vestigingswet staat buiten deze kwestie. Het voorstel werd goedgekeurd. Op 13 Maart werd de vermakelijkheidsbelas ting gewijzigd. Beperking van de vrijstelling de zer belasting tot in gemeente gevestigde ver- eenigingen achten Ged. Staten in strijd met de Grondwet, zoodat de Raad besloot de woorden „in deze gemeente gevestigde" te laten verval len. Ged. Staten deelen mede, dat de gemeente voor 1939 wegens bijzonderen steun niet meer dan ƒ1.000.000 zal ontvangen. Daardoor moet voor ruim ƒ289.000 nieuwe dekking gezocht worden. Die is verkregen door de betere op brengsten der bedrijven en der belastingen. De Raad stelde dienaangaande een suppletoire be grooting vast. (De zitting duurt voort.) 19 Juni a.s. zal de rechercheur G. Wit zijn zil veren ambtsjubileum vieren. Vijf en twintig jaar geleden trad de heer Wit als agent van politie te Haarlem in dienst. Vanaf 1919 was hij met een korte onderbreking werkzaam bij de re cherche, waar hij zich in den loop der jaren ver dienstelijk wist te maken. Het zal den zilveren rechercheur op zijn jubileumdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Hedenmorgen om acht uur vond aan het Zuider Buiten Spaarne een ernstig onge luk plaats, waarbij een vijftienjarig meis je zware brandwonden over het geheele li chaam opliep. Op een clipperschip, liggende aan het Zui der Buiten Spaarne was een 15-jarig meisje, de Z., bezig met het fornuis aan te maken. Aangezien het fornuis niet wilde trekken, wierp zij ondoordacht petroleum op het nog niet geheel gedoofde vuur. Er schoot een ge weldige vlam omhoog, waardoor de haren en kleeren van het meisje vuur vatten. Op het hulpgeroep verscheen onmiddellijk de vader aan het dek, die zijn dochter vast greep en haar het Spaarne ingooide. Het wa ter miste zijn uitwerking niet, maar toch sprong de vader zijn dochter nog achterna. Even later kwam een broer van den schip per met een roeibootje naar de drenkelingen toe en haalde hen op het droge. De vader en dochter werden per ziekenauto naar de Maria- stichting overgebracht, waar bleek, dat eerst genoemde brandwonden aan de handen had opgeloopen. Het vijftienjarig meisje was er echter slechter aan toe. Over het geheele li chaam had zij zware brandwonden bekomen. Gisterenavond zijn twee Haarlemsche vrou wen door het personeel van een groot waren huis er op betrapt, dat zij enkele goederen ont- vreemmden. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde beide winkeldieveggen ter plaatse. Bij een nader verhoor op het politiebureau kwam aan het licht, dat een van de vrouwen, een 56-jarige moeder, nog andere goederen in haar bezit had, welke zij even te voren in een anderen winkel had gestolen. De 22-jarige schoondochter, die met haar aan het „win kelen" was, bekende, dat zij de goederen ge stolen had, terwijl de 56-jarige vrouw van al die diefstallen van niets scheen te weten. Bij huiszoeking te Haarlem is echter gebleken, dat er meer door de beide dames was ontvreemd in den loop dér tijden, zooals japonnen en derge lijke. Na verhoor door de politie zijn zij beiden op vrije voeten gesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. De uitverkochte Schouwburg heeft aange toond, dat de bevolking de H.O.V. steunt en dat het een goed plan is geweest, de concerten in Juni te doen aanvangen. Algemeene steun zal noodig blijven om niet alleen het orkest op de been te houden, maar ook om betere ver houdingen te scheppen. Het programma van het concert op Donder dag is alweer zeer aantrekkelijk voor muziek liefhebbers en bevat twee werken van Wagner, n.l. „Ouverture Tannhauser" en de „Siegfried Idylle". Het eerste pianoconcert het bekende in bes kl. terts, van Tschaikowsky, wordt ten ge- hoore gebracht door Johan Otten; het orkest staat onder leiding van Marinus Adam. De uitvoering geschiedt wederom in den Stadsschouwburg en vangt aan precies 7.30 uur. Einde 9.15 uur. Van dé zijde van den Haarl. Voetbalbond verzocht men ons te willen berichten, dat in verband met het vervroegde aanvangsuur van den wedstrijd op Donderdagavond (n.l. kwart over zeven) de voorverkoop Donderdagmiddag om 5 uur wordt gestaakt. In de parochiekerk van de H.H. Petrus en Faulus te Amsterdam werd hedenmorgen de plechtige Uitvaart gecelebreerd voor wijlen kapelaan L. B. v. d. Weiden. Om 9 uur werden de Lauden gezongen door pastoor H. M. J. Hinten uit Edam met assis tentie van pastoor H. M. Brandenhof uit Mon nikendam en kapelaan A. J. A. Schulte. Can- tores 'waren kapelaan J. F. M. Zegers en de zeereerw. heer C. A. M. Snelders, leeraar aan het klein-seminarie Hageveld te Heemstede. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door Mgr. dr. G. C. v. Noort, Deken van Am sterdam, met assistentie van pastoor H. M Brandenhof en kapelaan A. J. A. Schulte. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich Mgr. J. Th. Lagerwey en Mgr. dr. J. A. Kwist- hout, mede-directeur van St. Donatus, eenige leeraren van het klein-seminarie Hageveld, rec tor A. C. J. Beune, nationaal moderator der K.J.M.V., en vele andere *heeren geestelijken. Voorts deputaties van de vereenigingen, waarvan kapelaan v. d. Weiden geestelijk adviseur was, en van het Binnengasthuis, met de geestelijke lei ding waarvan kapelaan v. d. Weiden was belast. De lijkrede werd gehouden door pastoor W. Nolet, pastoor der parochie, die opmerkte, dat hij kap. v. d. Weiden vele jaren heeft gekend, eerst op de beide seminaries van het bisdom en later als kapelaan van deze parochie. Hij zal in onze herinnering voortleven als een pries ter, die gewoekerd heeft met de talenten, welke hij van God heeft gekregen: het talent van zijn ontembaren ijver. Op het seminarie muntte hij niet uit door de resultaten zijner studie. In tegendeel, hij had alle moeite om zich de noo- dige kennis eigen te maken. Wel muntte hij uit door een stage volharding, waarmede hij zijn werk verrichtte. Hij was sterk van wil om te bereiken hetgeen hij zich ten doel had gesteld: zijn roeping te volgen. Wij mogen dit niet onderschatten. Studenten met een natuurlijken aanleg in de wetenschap vinden in de studie zelf hun vermaak. Voor niet zoo bedeelden is de studie een marteling, die alleen aannemelijk gemaakt kan worden door de kracht om te vol harden in hun roeping priester te worden. Het geeft den jongelui juist ook voor het leven dit groote voordeel uit hun studietijd: ze hebben leeren werken, onbaatzuchtig, op jacht naar idealen. Zoo was het ook bij kapelaan v. d. Weiden. Als kapelaan vond ik mijn oud-student hier terug, ik had de herinnering aan zijn opge- wekten aard, al was zijn werkkracht eer ver meerderd dan verminderd. Deze werkkracht uitte zich in zijn werk van de parochie, de kerk, het ziekenhuis en de vereenigingen. Rusteloos waren die werkzaamheden. Wij lachten om het tempo :trap op trap af, nog gauw even voor het eten hier of daar naar toe, dikwijls te laat. want de uren waren al vastgesteld. Maar dat hij te laat kwam was geen laksheid. Hij had een voudig zijn tijd verkeerd berekend. Zijn werk werd gedragen door een diep ^éloof, dat hij van zijn ouders had ont vangen. Hij bezat een onwankelbaar ver trouwen in de sacramenten en een groote liefde tot de zieken. Hij wist de ziel op de juiste waarde te schatten. Zijn leven zal stellig altijd voor ons een voorbeeld zijn door zijn hoofddeugd: zijn zielenijver. Thans is het einde gekomen. Ontijdig? In De directie der Heemsteedsche wielerbaan heeft besloten in overleg met de vier Haar lemsche wielervereenigingen om de wed strijden op deze mooie baan weder te doen plaats hebben. Aanvankelijk was de ope ning vastgesteld op 19 Mei; de gebeurtenis sen hebben echter uitstel mogelijk gemaakt, zoodat nu op" Zondag 16 Juni de poorten geopend zullen worden. Het was in 1934 een heele onderneming van een aantal sportliefhebbers om oo de Heem steedsche sportterreinen een wielerbaan te bouwen. De architect Stuurman maakte een ontwerp en de uitvoering van het plan ge schiedde met grooten spoed. De houten piste heeft een lengte van 200 meter. De bouw is dusdanig, dat men zoowel van de zit- als staan- tribunes een prachtig overzicht heeft, zonder eenige belemmering voor het uitzicht. De kwar tieren voor de renners en een radiokamer zijn onder de overdekte tribune gebouwd. Op Zondag 13 Mei 1934 opende de burgemees ter van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, de nieuwe baan onder groote belangstelling. De burgervader wees erop, dat Heemstede voor al lerlei sporten openstaat en dat hij hoopte, dat steeds sportief zou worden gestreden. De inwijding van de baan geschiedde door talrijke bekende renners: Klaas van Nek, den toenmaligen Olympiade-kampioen en Haarlemmer Jac van Egmond, den beken den Zesdaagsche-renner Cor Wals etc. Ook werden er sprintwedstrijden voor amateurs verreden. De achtervolgingswedstrijden en de nationale koppelwedstrijden voor profs stonden in het brandpunt der belangstelling. Het eerste jaar mocht er voor de directie van de baan In alle opzichten zijn. Men mocht zelfs in zekeren zin van concurrentie tegen het Amsterdamsche stadion gewagen, temeer daar de revanche der Nederlandsche sprintkampioenschappen in Heemstede geschiedde. Eerlijk gezegd, het eerste gloriejaar werd in de daarop volgende jaren niet geëvenaard. Maar de baan bleef staan en de exploitatie ging door, vooral dank zij de medewerking van de Haar lemsche wielersportvereenigingen, waaronder de R. K. Wielervereeniging Achilles, de H.S.V. de Kampioen, de Jonge Kampioen en Excelsior. De „dure" renners konden niet meer worden uitgenoodigd, ook al omdat de intusschen inge treden crisis het voor vele sportliefhebbers on mogelijk maakte om een noodzakelijk entreegeld voor de wedstrijden te betalen. De directie is thans echter weer vol goeden moed. Het pro gramma van 16 Juni zal hoofdzakelijk door Haarlemsche renners verzorgd worden en de prijzen zijn zeer populair. Er zal uitstekende sport te zien zijn, te meer als men verneemt, dat de renners C. de Best, P. van der Heyden, C. Bijster, C. Siebeling, Portegies, B. Madzen, Stet, p. Duyns, g. Peters en nog vele andere Haar lemsche amateurs aan den start zullen komen. Er zal een sprintwedstrijd gereden worden met deelname van alle renners. Een klassement-wed strijd, ploegachtervolgingen-nieuwelingen en een groote koppelwedstrijd staan op het programma OP 12 Juni, des avonds om 7 uur, zal de trai ning hervat worden. Alle wedstrijden staan on der leiding van een jury, samengesteld uit de besturen der vier Haarlemsche clubs. Er wordt op een flink bezoek gerekend, temeer omdat daaruit de kracht geput moet worden voor het ondernemen van groote at tracties in de komende maanden. het begin van zijn ziekte hebben wij die ge dachte gehad. En het was ook hard voor hem, want het ideaal van eiken kapelaan is eens pas toor te worden. Langzamerhand heeft hij zich van dit ideaal losgemaakt en hij stierf in vol ledige overgave aah Gods H. Wil. Spr. richtte dan woorden van troost tot den vader en de familieleden, voor wie het verlies bijzonder groot is. Wij moeten ons echter onder werpen, God dankend voor wat hij voor ons is geweest. Uit zijn leven kunnen wij deze les putten, zoo besloot spr.: Hij woekerde met de talenten, die God hem had geschonken. Hij is zoolang mo gelijk aan het werk gebleven tot ik hem for meel beval om zich onder doktersbehandeling te stellen. Hij was eenvoudig van hart en daarom be schouwen we hem als groot in God. Zijn ook wij zoo getrouw in ons werk, welk dan °°k, door God ons opgelegd. Doen we dat om God te eeren en tot God te komen. Dan doet de overleden kapelaan nog goed aan onze zielen ook na zijn dood. Des middags had op het R. K. Kerkhof aan den Heerenweg te Heemstede de plechtige be grafenis plaats. Het was de wensch van den overledene, dat hij in zijn geboortegrond de laatste rustplaats zou vinden. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.m. vele geestelijken, het voltallig kerkbe stuur van zijn oude parochie, benevens R- K Armbestuur, deputaties van de Propaganda- club, het Leekenapostolaat, de R. K. Amster damsche verpleegsters, wier vlag ook in de Kerk opgesteld was geweest en de Ver kenners. Vele vrienden van den overledene en van de familie waren mede aanwezig. Pastoor W. Nolet verrichtte de absoute, daarbij geassisteerd door den Pastoor Th. Oudejans, pastoor te Hoogkarspel als diaken en de kapelaan A. Schulte, uit Amsterdam, als subdiaken. De kerkelijke gezangen werden uitgevoerd door het knapenkoor „De Bavozangers" onder leiding van Br. Tarcisius. De Haarlemsche politie heeft gisteren alle mo torrijtuigen gecontroleerd of zij in het bezit wa ren van een rijvergunning. 321 auto's zijn door de politie „onder de loupe" genomen. Niemand van de bestuurders van deze rijtuigen reed on bevoegd. De controle is ook in den afgeloopen nacht voortgezet, maar alle bestuurders waren van een wettige rijvergunning voorzien. Het op volgen van uitgeschreven voorschriften schijnen de automobilisten beter te kunnen dan de wiel rijders. Gelukkig vermindert het aantal bekeu ringen voor het niet rechts rijden met den dag! Het 43e Praktijk-Examen in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie, af genomen vanwege de Vereeniging „Het Ne derlandsche Handels-Instituut," zal gehouden worden op 22, 23 en 24 Juli 1940 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentie en Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boekhou den (Vakleeraar)Fabrieks-boekhouden, Hoofd correspondent, Rekening-Courant-Boekhouden en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhandelaren en aan het secretari aat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De in schrijving voor alle examens is geopend tot en met den 5en Juli 1940. Geboren: 4 Juni C. G. de WolfIn 't veld z.| 5 Juni L. J. F. VettewinkelZaalberg d.; 3 Juni D. IJ. R. Grummelsde Hart d.; 4 Juni T. VisbeenBiesheuvel z. Overleden: 3 Juni J. van Munster van Heu- ven, 55 j„ Dreef; 2 Juni A. E. Trakranen, 80 j., Kleine Houtweg; 3 Juni W. Augustinus, 78 j., Roosveldstraat; 4 Junj E. van Zijl, 84 j., Da- miatestraat. Ondertrouwd: 5 Juni C. Koenekoop en M. C. Verver Taverne; C. Hage en J. H. F. Blokker; A. C. van Nes en A. H. Bernard; C. Koek en M. C. Terpoorten; J. Schmitz en M. Portegijs; H. Kinderman en M. Bak; G. Pardon en M. H. van der Kroft; Th. Commelter en H. Bouck; H. de Baat Doelman en A. J. de Haan; C. A. Schavemaker en H. A. Sap; E. de Haas en A. C. Kolmans; F. A. Koedijk en N. A. Schuit; H. Zwiersen en M. J. Kaptijn; J. Kruijff en H. H. Veltmeijer; H. Hubert en H. Kluijt; H. L. Spoel- der en Q. Crombeen; W. J. Dorgelo en C. Vrugt; M. Klok en A. Janssen; J. J. C. Evers en V. J. W. Tesch; A A. Stol en M. Kooiman; J. van Bragt en J. C. Kohier; W. J. Ruigrok van der Werven en'L. C. v. d. Putten; P. D. J. Zuuren- donk en A. M. J. Thuis. Gehuwd: 5 Juni G. P. J. van 't Klooster en C. M. Moison; s. C. Stam en M. J. Beenders; A. Koolbergen en C. Stiekema; H. W. A. E. Verdam en A C. Roskam; J. G. Ran en P. S. A. Schaap; J S. van Es en K. Schmitz; J. Buijs en A. E. Veeken; W. F. Sekreve en M. Koper; J. F. Hagedoom en A. H. Derks; J. Hagen en B. de Vries; M. G Bonte en C. Waleveld; W. Wentzel en M. Geerevliet; J. J. Erdtsieck en H. J. Voorting; R. de Goede en N. J. Dikkeboor; W. Heijerman en M. Bark. De burgemeester van Haarlem heeft den heer W. J. Goetgeluk, werkzaam bij de politie-admi- nistratie, alhier, bevorderd tot inspecteur 2e klasse. Donderdagavond 6 Juni wordt voor alle leden en adspirantleöen der K.JM.V. een bijeenkomst gehouden in het eigen home, Groote Markt 10, des avonds om half negen. Het bestuur rekent op een massale opkomst. Oneerlijke dienstbode Door de Bloemen- daalsche politie werd de 47-jarige dienstbode A. W. aangehouden. Zij werd verdacht ten nadeele van haar mevrouw linnengoed, ondergoed en schoenen ontvreemd te hebben. Nadat zij op het politiebureau te Overveen in arrest was gesteld, is zij na onderzoek door de politie, voorloopig op vrije voeten gelaten. In arrest gesteld Een 32-jarige Haarlemmer, zekere H. H. W., werd door de Bloemendaalsche politie aangehouden, verdacht van diefstal van een partij melkflesschen en een motorfiets uit Oon perceel te Overveen, dat by militairen in ge- oruik geweest was. De langvingerige is te Overveen in arrest gesteld. Gebouw St. Bavo: Proza en Poëzie, 8 uur, Da meskoor St. Cecilia 8 uur; bestuur Kleermakers 8 uur; College Kerkcollectanten van de Groen markt 8 uur; bestuur Bakkers 6.30 uur; leden Onderling Belang, 8 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europeesche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Groote of St. Bavokerk: Concert door „Zang en Vriendschap", 8 uur. Rembrandt: „De dag van morgen"^ voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Congo-Expres", voor volwas senen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De duiten van papa", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „Klokslag Twaalf". Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 8 u. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen, van 10 tot 12 uur en van 2.30 tot 5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche Schilders en Beeldhouwers, van 10 tot 4 u. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee sche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Rembrandt; „De dag van morgen", voor vol wassenen, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: Congo-Express", voor vol wassenen, 2.00, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De duiten van papa", 2.30, 7.00 en 9.00 uur. Frans Hais: .Cavalcade d'Amour", voor vol wassenen, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De Orkaan-Expres" en „Klok slag Twaalf". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Na zonsondergang zijn mede geopend: Fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000, Frans Halsapotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 5 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is vermeld, werd de vesting Duinkerken op den 4en Juni na een zwaren strijd ingeno men. Drie generaals en ongeveer 40.000 manschappen van verschillende Fransche eenheden gaven zich aan onze zegevieren de troepen over. Bij Abbeville is een vijandelijke aanval, krachtig geleid door artillerie en pantser wagens, afgeslagen. Ook mislukte een aan val op onze gevechtsvoorposten ten Zuiden van Longwy, met zware verliezen voor den vijand. Het luchtwapen deed met gevechts- en ,,Sturzkampf"-vlicgtuigen aanvallen op vij andelijke concentraties ten Zuiden van Ab beville, alsmede op havenwerken van Le Havre. In de vroege ochtenduren van heden zijn nieuwe aanvalsoperaties begonnen vanuit het bestaande verdedigingsfront in Frank rijk. De inspecteur der Visscherijen te Am sterdam heeft aan de verschillende vis- schersvereenigingen een rondschrijven ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat 't wederom is toegestaan 's nachts het IJssel- meer te bevaren, mits men voorzien is van afgeschermde lichten. Deze certifi caten worden verstrekt door de haven meesters van Marken, Enkhuizen, Harder wijk, Lemmer, Stavoren en Urk, die daar toe door het Loodswezen zijn geïnstrueerd. Deze havenmeesters moeten de visschers van advies dienen en de mee te voeren lantaarns keuren; wanneer deze aan de gestelde eischen voldoen, kunnen zij een certificaat verleenen. De mogelijkheid, om ook de palen, die het voor kuilvisschers verboden gebied op de voor malige Zuiderzee aangeven van afgeschermde lichten te voorzien, wordt nog overwogen. Ook de binnenvaart is weer vrij gegeven, eveneens op voorwaarde, dat men van een certificaat voor afgeschermde lichten is voorzien. Met ingang van Donderdag 6 Juni zal trein D 112 van Berlijn naar den Haag S.S. weer loopen. De trein vertrekt van Berlijn om 12.57 uur, van Bentheim 19.40 uur en. komt in Den Haag SB. aan om 23.50 uur. Van den volgenden dag, Vrijdag 7 dezer af, zal Dk dagelijks weer een doorgaanoe verbinding in .r.gekeerde richting tot stand worden gebracht, n.l. trein D. Ill, die om 6.06 van Den Haag S.S. vertrekt en om 10.14 uur in Bentheim en om 17.19 uur in Berlijn aankomt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6