Het Duitsche bestuur in het bezette Nederlandsche gebied DECRETEN OVER DE INRICHTING Arabische leiders willen vrijheid Le Havre ernstig Fransche leger zet thans den strijd alleen voort Le Havre ernstig beschadigd THEE EN KOFFIE OP BON 69 Krijgsgevangenen komen heden Britsche pers eischt wijziging in de regeering Richtlijnen voor de bevoegdheid van den Rijkscommissaris v r Stuka s boeken succes tegenover tanks Stuka 's boeken succes tegenover tanks Duitschers over de Somme Na dc rede van Churchill Zeven Italianen in België gefusilleerd J- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- Eerste nummer Van het Verordeningenblad verschenen DONDERDAG G JUNI 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22425 BERLIJN, 5 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: Onze legers zijn vanoch tend vroeg over een breed front tot den aanval op het leger van Frankrijk overge gaan. Zij slaagden er in de Somme tusschen de monding en Ham en het Oise-Aisne- kanaal te overschrijden en de daarachter liggende, in aan bouw zijnde z.g. Weygand- linie op verscheidene plaatsen te doorbreken. Flank-geschut vernietigt tanks Officieel rapport over gebeuren bij Charleroi Tankstations voor hout in Noorwegen Neuss weer gebombardeerd Belgische Koningskinderen op kasteel Montal Blijft u zelf HOEVEEL SOLDATEN VERLOOR ENGELANDf Duitsch commentaar Nieuwe onderscheidingen Londensche persstemmen Koopt niet alles in de eerste dagen HAARIEMSCHE COURANT NIEUWE ROME, 5 Juni (D.N.B.). Dc politieke Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek de militaire volmaaktheid en de tactiek één ge heel vormen. Naar het D.N.B. verder bericht heeft gisteren het Duitsche luchtafweergeschut in belangrijke mate bijgedragen tot het mislukken van een vij andelijken pantseraanval bij Abbéville. Door rechtstreeksche beschieting werden zeven vijan delijke pantserwagens vernietigd. Woensdagavond is verschenen het Ver ordeningenblad voor het bezette Nederland sche gebied. Hierin is o.m. opgenomen een decreet van ben Fuehrer over de uitoefening van de regee- ttngsbevoegdheden in Nederland, van 18 Mei 1940 luidende als volgt: Om de openbare orde en het openbare leven in het onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebied te hand haven, bepaal ik: Par, 1. Het bezette Nederlandsche gebied komt onder den „Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied" te staan. Zijn Verblijfplaats is 's-Gravenhage. De rijksccm- hhssaris is beschermer van de rijksbelangen en °efent in het civiele ressort het opperste regee- ttngsgezag uit. Hij staat rechtstreeks onder mij en ontvangt van mij richtlijnen en instructies. Par. 2. De Duitsche weermachtsbevelhebber in Nederland oefent de militaire souvereine Iechten uit; zijn verordeningen worden in het civiele ressort door den Rijkscommissaris uit gevoerd. Hij heeft het recht, die maatregelen v°or te schrijven, die voor de uitvoering van zÜn militaire taak en de militaire beveiliging noodzakelijk zijn. Hetzelfde recht hebben de °Pperbevelhebbers van de weermachtsdeelen. Hierna volgt een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied tot uitoefening van de re- Seeringsbevoegdheden in Nederland van 29 ^ïei 1940, luidende als volgt: Krachtens par. 5 van het decreet van den fuehrer inzake uitoefening van de regeerings- pevoegdheden in Nederland d.d. 18 Mei 1940 PfPaal ik voor den duur der bezetting van het Nederlandsche gebied door de Duitsche troepen "€t navolgende: Par. i, i) De Rijkscommissaris voor het be- zette Nederlandsche gebied heeft voor zoover tl0Qdig ter uitvoering van zijn taak alle bs- ^°egdheden, welke volgens de grondwet en ~e Wetten aan den Koning en de Regeering bekwamen. 2) Maken de belangen van bet Groot-Duit- j he Rijt 0f de openbare orde of het openbare *?ven in Nederland het noodzakelijk, dan neemt e Rijkscommissaris de noodige maatregelen, °k die van wetgevenden aard. Deze verorde- r?bigen van den Rijkscommissaris bezitten kracht van wet. ,Jfar- 2. 1) Het tot nu toe geldend Nederlandsch cht blijft van kracht, voor zoover het ver buigbaar is met de bezetting en niet in strijd ij 'het de bepalingen van het decreet van den Uehrer betreffende de uitvoering van de re- ?eeringsbevoegdheden in Nederland. De voor €tj bezette Nederlandsche gebied geldende ver- leningen van den opperbevelhebber van het 8er blijven voorloopig in kracht. Alle rechtvoorschriften moeten vóór de Tkendmaking aan den Rijkscommissaris vvor- etl voorgelegd. De bekendmaking moet worden „'Schorst wanneer de Rijkscommissaris dit ehscht. t 31 De Rijkscommissaris behoudt zich het j®°ht voor om den aan hem ondergeschikten ~Uitschen organen de bevoegdheden volgens «Itoea 2 over te dragen. Par. 3. De Rijkscommissaris bedient zich °°r de uitvoering van zijn voorschriften van e Nederlandsche autoriteiten, voor zoover de aan hem ondergeschikte Duitsche diensten niet rect, in werking treden. 2) De secretarissen -generaal van dc Nederland se departementen van algemeen bestuur zijn aan den Rijkscommissaris binnen het kader hunner bevoegdheden verantwoording verschul digd voor het behoorlijk leiden van hun ambts aangelegenheden. Zij kunnen, onverminderd de voorschriften van par. 2, alinea 2 en 3, uitvoe ringsvoorschriften geven voor de geldende Ne derlandsche wetten en voor de verordeningen van den Rijkscommissaris. Par. 4. 1) De Rijkscommissaris oefent sijn bevoegdheden uit door middel van op zijn bureau werkzame commissarissen-generaal. 2) De Rijkscommissaris benoemt gevolmach tigden voor de afzonderlijke provinciën. Voor zcover noodig benoemt hij bijzondere gevol machtigden voor afzonderlijke gebieden of voor speciale werkzaamheden. Par. 5. 1) Het bewaren van de openbare rust, orde en veiligheid wordt, voor zoover de Rijks commissaris voor het doen uitvoeren van zijn ver ordeningen zich niet van Duitsche S.S. en politie- troepen bedient, opgedragen aan de Nederland sche politie. De Nederlandsche politie staat on- ROME, 5 Juni (D.N.B.) Volgens een door Stefani gepubliceerd rapport van het Italiaansche consulaat te Charleroi hebben de Franschen in België zeven Italianen doodgeschoten en een aantal anderen mis handeld. Een paar dagen voor dat het plaatsje Vieux Campinair, op 12 km. van Charleroi gelegen, door de Duitsche troepen bezet werd, onder namen de. Franschen een jacht onder de daar wonende Italianen, meerendeels mijnwerkers. Een Fransche officier drong aan het hoofd van een troep een huis binnen, waar een oude Italiaansche arbeider woonde, die een talrijk gezin moet onderhouden. De officier vond niets verdachts, trok echter zijn pistool, verliet het huis en riep zijn soldaten toe: „Het zijn spion nen" De soldaten begonnen daarop het huis te beschieten. Daarna dwong men den mijn werker, zijn vrouw en zijn kinderen, op de binnenplaats met de handen omhoog tegen den muur te gaan staan. Nog andere Italianen uit Vieux Campinair moesten zich bij de ongeluk- kigen aansluiten. De Italiaansche gevangenen werden voor een soort krijgsraad gesleept, die door een Franschen luitenant werd voorgezeten. Eenige hunner werden vrijgelaten, zeven echter doodgeschoten. Dit is, zoo besluit het rapport, niet de eenige wandaad, die de Franschen in België en Frankrijk tegenover de Italianen hebben ge pleegd. OSLO, 5 Juni (DNB) In Oslo en omgeving zullen in de komende dagen tankplaatsen voor hout en houtskool worden geopend, ten be hoeve van de auto's, die deze brandstoffen ge bruiken. De bij deze tankplaatsen verkrijgbare materialen zijn door het Noorsche Technolo gisch Instituut gekeurd en worden tegen een- heidsDriizen geleverd. der toezicht van de Duitsche politie en is aan haar aanwijzingen gebonden. 2) Het opsporen en bestrijden van alle han delingen, die Rijks- en Duitsch-vijandig zijn, behoort tot de taak van de Duitsche politie. Par. 6. 1) De rechtspleging is onafhankelijk. 2) De uitspraken worden in den naam van het recht gedaan. 3) De Rijkscommissaris bepaalt, welke von nissen hem vóór hun uitvoering ter bekrach tiging moeten worden voorgelegd. 4) De Rijkscommissaris bepaalt bij veror dening, welke strafbare feiten aan het oordeel van de bijzondere rechtbank moeten worden onderworpen en in welke gevallen personen van Nederlandsche nationaliteit voor den krijgsraad of voor den Duitschen politierechter moeten verschijnen. Par. 7. Binnen een termijn, die door den Rijkscommissaris bepaald wordt, moeten de in actieven dienst zijnde rechters, openbare amb tenaren en beambten, alsmede alle leeraren aan openbare en particuliere onderwijsinrich tingen onder eede een verklaring afleggen, dat zij de verordeningen en andere bepalingen van den Rijkscommissaris en van de hem onderge schikte Duitsche organen stipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke han deling, gericht tegen het Duitsche Rijk of de Duitsche weermacht. Par. 8. Alle in het bezette Nederlandsche ge bied werkzame Duitsche autoriteiten, diensten en organen, met uitzondering van die van de weermacht, zijn ondergeschikt aan den Rijks commissaris. Par. 9. De algemeen rechtsverbindende ver ordeningen worden bekend gemaakt in het „Verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied", dat in de Duitsche en in de Nederlandsche taal verschijnt. De Duitsche tekst is authentiek. Par. 10. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. (Zie vervolg pagina 2) Naar ons van bevoegde zijde te Zevenaar werd medegedeeld, kan de aankomst van de Nederlandsche krijgsgevangenen heden ver wacht worden. De burgemeester van Zevenaar heeft bereids maatregelen voor deze ontvangst .genomen. De krijgsgevangenen zullen te Zevenaar ge registreerd worden, waarna zij voor een zeer groot deel naar Arnhem zullen gaan. De eerste groepen zouden hedenmorgen te zes uur in Zevenaar aankomen. Uit Oldenzaal vernemen wij nog, dat het al daar met zooveel spanning tegemoetgeziene transport krijgsgevangenen hedenochtend zal arriveeren. Het tijdstip van aankomst kon men ons echter niet met zekerheid mededeelen. Een en ander is zoo georganiseerd, dat de soldaten in groepen van enkele honderdtallen de grens zullen overschrijden. Wanneer zij te Oldenzaal zullen zijn gearriveerd, worden de militairen door marechaussees begeleid resp. naar Enschede, Hengeloo en Almeloo, waarbij er nauwlettend op zal worden toegezien, dat geen der soldaten met andere personen in contact komt, met het oog op mogelijk aanwezig gevaar van besmetting. Het aantal krijgsgevangenen, dat verwacht wordt, bedraagt ongeveer 12000. leiders der Arabische wereld hebben, naar de „Popoio di Roma" uit Athene meldt, te Cairo een conferentie gehouden, waarin besloten werd, dat voor dc Arabische volken het oogenblik gekomen is, op te staan voor den strijd om dc vrijheid, Aan de zitting werd ook deelgenomen door den gepensionneerden chef van den Egyptischen generalen staf Aziz Almasri, alsmede vertegen woordigers van Saoedisch Arabië. De conferen tie heeft met algemeene stemmen de volgende besluiten genomen: le. De Islamietische en in het bijzonder de rechtstreeks Arabische wereld acht het oogen blik nabij, waarin zich in de hegemoniepositie der groote mogendheden onderling veranderin gen van groote historische draagwijdte voltrek ken. Zij zullen directe territoriale, politieke en economische gevolgen voor het Afrikaansche en Aziatische evenwicht meebrengen. 2e. In den strijd om de verwezenlijking hunner nationale, racistische en Islamieti sche aspiraties in het kader eener Pan- Arabische solidariteit achten de Arabische volken het oogenblik gekomen, op te staan voor den vrijheidsstrijd, om zich te bevrij den van het juk der imperialistische mo gendheden, dat de Arabische souvereiniteit in Egypte, Irak en Noord- en Zuid-Syrië beperkt. De Arabische landen willen niet uit de sfeer van de eene imperialistische heer schappij in die van een andere komen. De deelnemers aan de conferentie hebben voorts uiting gegeven aan hun sympathie voor een solidariteit met de Noord-Afrikaansche ge- lcofsgenooten: BERLIJN, 5 Juni (DNB). Het frontbe- richt van het DNB luidt als volgt: Op den dag na de verovering van Duin kerken, waarbij opmerkelijkerwijze slechts Franschen, maar geen Engelschen meer ge vangen werden genomen, zijn volgens het legerbericht van 5 Juni, nieuwe aanvals- operaties uit het tot dusverre bestaande afweerfront begonnen. De aanval werd op een breed front on dernomen en stuitte uitsluitend op Fran sche formaties. Daarmede is het bewijs ge leverd, dat het den Duitschen strijdkrach ten in een tijdsbestek van minder dan vier weken gelukt is het Britsche expeditieiegcr te vernietigen en de laatste Engelschen van het vasteland te verdrijven. Het Fransche leger strijdt alleen. De in het legerbericht vermelde aanval van Junkers-Sturzkampf-vliegtuigen cp de ten Zuiden van Abbéville samengetrokken vijande lijke troepen heeft opnieuw de superioriteit van het Duitsche luchtwapen bewezen, zelfs tegen over de sterkste strijdmiddelen op den grond van den tegenstander. De Duitsche Sturz- kampfvliegtuigen vielen ook Fransche pantser- formaties aan, die door de goedgerichte bom men volkomen buiten gevecht werden gesteld. Een bom viel tusschen drie dicht naast elkander rijdende Fransche pantserwagens, van welke 2 terstond bleven liggen en niet meer tot beweging konden worden gebracht, terwijl de derde tank uitbrandde. De be halve de verwoesting in de gelederen van den tegenstander nog bereikte buitenge wone moreele uitwerking was goed te zien. In panische vlucht verlieten talrijke be manningen van gevechtswagens hun voer tuigen, en ook andere groepen van den tegenstand-er werden door het optreden van de Duitsche Stuka's uiteengeslagen. Te Berlijn wijst men opnieuw op het ver schil tusschen de bomaanvallen der Geal lieerde vliegers, die des nachts lukraak bom men werpen op niet-militaire doelwitten, en het optreden der Duitsche luchtmacht, die altijd slechts, en wel bij daglicht, militaire doelen bombardeert. I Vooral bleek dit bij den grooten aanval, die Maandag tegen de vliegvelden bij Parijs werd ondernomen. Ook van Fransche officieele zijae is hiertegen niet geprotesteerd. Daarom valt een zonderling licht op berichten in de Amerikaan- sche pers, die kennelijk verzonnen werden om stemming tegen Duitschland te maken. GENEVE, 5 Juni (D.N.B.). De drie kinde ren van Koning Leopold, prinses Maria Char lotte, oud dertien jaar, prins Boudewijn, oud elf jaar en prins Albert, oud acht jaar, bevinden zich volgens berichten in de Fransche bladen in het kasteel Montal in het departement Lot, Volgens dezelfde bladen heeft Koning Leopold op 25 Mei bevel gegeven zijn kinderen naar Portugal te brengen. Hun vertrek is echter niet uitgevoerd. Behoudt steeds onder alle omstan digheden het beste van u zelf: uw zuiver karakter. Niets is akeliger dan een karakterloos mensch. Dit heeft niets te maken met een zich wijs schikken in ae omstandigheden en zich aan gewijzigde omstandigheden zoeten aan te passen: de dag van morgen is nu eenmaal een andere dan de dag van gisteren. Doch blijft u zelf. Weest geen weerhaan. Zoo'n haantje op een toren is een nuttig ding, maar het moet een koper of blik haantje blijven. Een mensch is geen mecha nisme. Men kan zijn meening herzien, men kan tot de overtuiging komen dat men zich vergist heeft, dit eert den karaktervollen mensch. Doch blijft u zelf. En draagt uw meeninkjes niet luidruchtig uit, zon der ze behoorlijk overdacht te hebben. Denkt eerst en spreekt dan. LONDEN, 5 Juni (D.N.B.) De bladen van vandaag staan geheel in het teeken van de gisteren door Churchill in het Lager huis uitgesproken redevoering. De „Daily Mail" noemt de rede een meester werk van koele berekening. De „Daily Tele graph" is van opvatting, dat Churchill de natie de volle waarheid heeft gezegd. Hij heeft het noch aan aanmoedigingen laten ontbreken, noch de bevolking den omvang van de kata- strophe in Vlaanderen verborgen De „Daily Herald" merkt op, dat uit de gis teren door Churchill afgelegde verklaringen eindelijk de verouderde zinswendingen zijn ver dwenen, welke de natie slechts hadden willen troosten. De bevolking weet, zoo gaat het blad voort, dat het land thans zwaar moet boeten voor hetgeen door vroegere regeeringen is ver zuimd. Men heeft thans geen tijd om de ver antwoordelijkheid daarvoor vast te stellen. Het is echter verontrustend, wanneer leden van het laatste kabinet, die 'verant woordelijk zijn voor de katastrophe, nog zitting hebben in de huidige regeering. Men kan in dit opzicht het verleden niet een voudig laten wat het is. De zaak moet veeleer door het parlement worden onder zocht. Dat zal geschieden in de geheime zitting van het Lagerhuis op Dinsdag a.s. Het Lagerhuis zal niet aarzelen verdere wijzigingen in het kabinet te eischen wan neer het dit noodig acht. De „Daily Mail" schrijft, dat de regeering in de geheime zitting van het Lagerhuis haar plannen voor de verdediging der Britsche eilan den bekend zal maken. Daaronder bevinden zich ook maatregelen voor de „volstrekte wur ging der vijfde colonne". In den commentaar van de „Times" op de rede van Churchill wordt gezegd: „De oceanen en zeeën behooren aan ons en onze rijken zullen voortgaan Hitier te bestrijden." De bekentenis, door Churchill afgelegd, dal de gebeurtenissen in Frankrijk en België een ontzaglijke ramp voor de westelijke -mogend heden zijn geweest, wordt door de Berlijnsche avondbladen beschouwd als een bewijs, dat zelfs Churchill eindelijk met een waarheidsgetrouwe uiteenzetting in het licht der openbaarheid moet treden. Churchill heeft erkend, aldus de „Lokal- anzeiger", dat ten aanzien van het dreigende gevaar de waarheid niet langer voor de Britsche natiè kan worden verzwegen. Een geest van ver twijfeling klinkt uit zijn woorden, dat Frankrijk en Engeland zich tezamen tot in den ondergang zullen verdedigen. Het dreigend gevaar, zoo schrijft het blad ver der, waarvoor in Engeland niemand meer ver antwoordelijkheid draagt dan de huidige mi nister-president Churchill, heeft het Britsche Lagerhuis nog nimmer zoo duidelijk aanschouwd als op het oogenblik, dat het met een beklemd stilzwijgen de rede moest aanhooren van den man, aan wien het zich op een noodlottig oogen blik heeft toevertrouwd. Het goedkoope optimis me, waarmee Duff Cooper in de afgeloopen dagen tot de Engelsehe natie heeft gesproken, heeft niet langer opgeld kunnen doen. Hoe ver staat deze redevoering reeds af van de gezwol len voorspellingen als: „Engeland zal Duitsch land uithongeren", „Eng elands vrienden, de Franschen, zullen de Duitschers overwinnen" en „Engelands vloot beheerscht de zeeën". Hoe groot is de afstand tot de bittere erkenning- „Wij zullen ons tot in den ondergang verdedi gen". Ook de „Angriff" wijst op het feit, dat Chur chill zich thans niet meer aan woordenpraal te buiten is kunnen gaan. Het blad schrijft: „Nu moet Churchill erkennen, dat hij niet meer aan de overwinning van Engeland en Frankrijk, maar aan hun ondergang gelooft. In dit opzicht is Churchill dan ook werkelijk een profeet. Er bestaat voor de westelijke mogendheden geen uitkomst meer. Wij laten hen niet meer los. Hun blijft niets meer over dan te strijden tot den ondergang." De bladen wijzen er tenslotte op, dat de door Churchill gegeven cijfers over de uit Vlaanderen teruggekeerde Engelsehe solda ten en vooral de cijfers over de Britsche verliezen in geen geval met de werkelijkheid in overeenstemming kunnen zijn. „Men ver gelijke daarmee slechts aldus de „Lokal- anzeiger" de 1.200.000 man der door ons gemaakte gevangenen om in te zien, dat er onmogelijk zooveel Engelschen de vlucht hebben kunnen nemen," iiaGiii/ vciii t up o üuiu, UIL LeUXJJKC Dian- den, die door de neergeworpen Duitsche bommen werden veroorzaakt, bleek het treffende succes van den aanval. Bij het licht der branden kon worden geconsta teerd, dat de haveninstallaties van Le Havre klaarblijkelijk onder den indruk van de Duitsche bezetting der Kanaalkust slechts zwak bezet waren en een buiten gewoon gering scheepsverkeer vertoonden. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt be richt, dat de Führer op vooi'stel van den opperbevelhebber van het leger, overste- generaal von Brauchitsch, aan twaalf offi cieren het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend heeft. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" beant woordt de vraag, waarom de Duitsche verliezen bij den strijd in Nederland, België en Noord- Frankrijk zoo buitengewoon gering zijn, door te wijzen op het overwicht, dat de Duitsche wape nen bezitten en op de leiding in den bewegings oorlog, welke in geheel modernen geest ge schiedt. Om een denkbeeld te geven van de ver rassend nauwe begrenzingen, waarbinnen de Duitsche verliezen zijn gebleven, maakt het blad een vergelijking met den slag aan de Som me, welke in Juni tot November 1916 duurde. Toenmaals verloor Duitschland in deze vijf maanden ongeveer een half millioen soldaten, zonder dat dit offer aan den algemeenen toe stand iets heeft kunnen veranderen. De ver liezen, welke het Duitsche leger in Mei 1940 leed. bedragen aan dooden en gewonden niet meer dan een tiende deel van de toenmalige verlie zen. Bovendien werd echter, zooals men thans zonder overdrijving mag vaststellen, aan het verdere verloop van den oorlog reeds een be slissende wending gegeven. De Londensche avondbladen houden zich op nieuw bezig met den uitslag van den slag in Vlaanderen. De „Evening News" schrijft, dat de nederlaag in Vlaanderen in het gunstigste geval een verlenging van den oorlog met een jaar be- teekent. Deze oorlog kan niet slechts door ver dediging der Britsche eilanden gewonnen wor den. De oorlog is nog niet verloren en zal nooit worden verloren, wanneer thans alle reserves in het spel geworpen worden. Men moet thans be wapenen als nooit tevoren. De weg naar de overwinning is zwaarder, harder én langer ge worden. De „Star" verklaart, dat de verliezen smar telijk zijn. De verliezen aan materiaal vormen een oproep en een aansporing van de burgerbe volking om te werken als nooit te voren. De „Evening Standard" wijst er op, dat de oppercommando's der westelijke mogendheden verrast zijn door de nieuwe Duitsche methodes Men mag zich echter niet laten verrassen. Het vasthouden aan verouderde formules en denk beelden moet onmiddellijk verbeterd worden De Grieken hebben een spreekwoord gehad, volgens hetwelk de beste generaals die zijn, welke hun vijanden het beste kennen. Nooit te voren is dit zoo waar geweest als thans. Het na- tionaal-sociaiisme is iets geheel niéuws in de wereld, een systeem, waarin de politieke kracht, Stand op Donderdag 1 uur v.m. 767 Vorige stand 771.6 Zon op 5.23 onder 21.55. Licht op 22.25. DüSSELDORF, 5 Juni (D.N.B Volgens berichten in de bladen hebben vijandelijke vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag bommen geworpen op Neuss. De aanval was gericht op de burgerbevolking. Vooral de hui zen van een arbeidersbouwvereeniging werden geteisterd; talrijke woningen moesten worden ontruimd. Twee dooden en verscheidene gewon den zijn als slachtoffer van den Engelschen luchtaanval gevallen. Mannen en vrouwen moesten, deels slechts schamel gekleed, hun have en goed verlaten. Met den aanval van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de haveninstallaties van Le Havre, heeft het luchtwapen de belangrijkste Noord- Fransche haven aan den AtJantischen Oceaan getroffen. Via Le Havre loopt het grootste deel van den Engelschen steenkoolimport naar Frankrijk. Ook als plaats voor de overlading van petroleum is Le Havre voor de Fransche economie van militaire beteekenis. De aanval der Duitsche gevechtsvlieg tuigen op Le Havre geschiedde in den Par. 3. Voor de uitvoering van zijn instruc ts kan de Rijkscommissaris zich van Duitsche Politieorganen bedienen. De Duitsche politie- °rganen staan ter beschikking van den Duit schen weermachtsbevelhebber in Nederland, voor zoover de militaire behoeften vereischen en de taak van den Rijkscommissaris toelaat. Par. 4. De Rijkscommissaris kan zich voor de bitvoering van zijn instructies voor het uitoefe nen van de administratie, van het Nederland sche bestuur bedienen. (1). Het tot nu toe geldende recht blijft van kracht, voor zoover het met de bezetting te Vereenigen is. (2.) De Rijkscommissaris kan verordeningen bitvaardigen, die kracht van wet hebben. De Verordeningen worden in het „Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsche gebied" Afgekondigd. Par. 6. Tot Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoem ik Rijksminister br. Arthur Seyss-Inquart. Par. 7. Voorschriften voor de uitvoering en bitwerking van dit decreet gaan uit van mijn lichtlijnen voor het civiele ressort van den Rijksminister en chef van de Rijkskanselarij, ^b°r het militaire ressort van den chef van het oppercommando van de weermacht. par. 8. Dit decreet treedt in werking zoodra en voor zoover ik de order voor de uitoefening van de uitvoerende macht, welke ik den opper bevelhebber van het leger gegeven heb, intrek. Voorts komt in het Verordeningenblad voor oproep van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan het Ncder- landsche volk van 25 Mei 1940. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bon „69" van het algemeen distributic.bonbock.jc ge durende het tijdvak van heden, Donderdag 6 Juni tot en met Vrijdag 5 Juli a.s. recht geeft op het koopen van twee en een half ons koffie of een half ons thee. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bevoorrading van de winkeliers tengevolge van verkeersmoeilijkheden vertraging kan onder vinden. De winkeliers zullen in verband daar mede vermoedelijk niet onmiddellijk op alle bonnen, waarover hun klanten beschikken, koffie bf thee kunnen afleveren. Men moet daarom niet aanstonds op 6 Juni of volgende dagen alle bonnen, waarover men beschikt, bij zijn winkelier inleveren. Indien men zijn bestellingen over de periode van 6 Juni tot en met 5 Juli verdeelt, kan ieder er zeker van zijn, dat hij in den loop van Juni de geheele hoeveelheid, waarop hij met zijn gezin recht heeft, bij zijn kruidenier kan koopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1