Overal in Frankrijk opgerukt naar het zuidwesten Het nieuwe Fransche kabinet De commissarissen- generaal Duitsch legerbericht meldt: Nachtjagers bestrijden met succes bombardeurs Volledige lijst thans gepubliceerd Waarom Daladier moest heengaan De reis van Merkys naar Moskou Nieuwe bomaanvallen op Hamburg Verplichtingen van de ambtenaren Geen krijgsgevangenen afhalen Spanning op Malta DE BAROMETER BOMAANVALLEN VOORTGEZET HET VATICAAN OP EEN OORLOG VOORBEREID HERTOG VAN WINDSOF VERLAAT HET LEGER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Wij herhalen: Een eed van trouw wordt door de Duitsche autori teiten niet verlangd BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaHng)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten. 2iy2 ct. per week, pér kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 7 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22427 Succes van het luchtwapen A merikaansche persstemmen „Steun aan Frankrijk tot het uiterste" Blijkbaar hebben „activisten" overwonnen Ook in het Rijnland bombarde menten met bloedige gevolgen VELE VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK MISHANDELD Verscheidene gefusilleerd w.o. misschien ook Dégrelle Albaneesch ijzer naar Italië Humor MEER BEWEGINGSVRIJ HEID VOOR AMER. SCHEPEN? Uitbreiding bepleit voor federaal leger der Vereenigde Staten AVERECHTSCH GEVOLG VAN DISTRIBUTIE Opvolger van Labonne benoemd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regei 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜIIRER, 6 Juni (D.N.B.). Het opperbevel der weer macht maakt bekend: De gisteren begonnen operaties in Frank rijk verloopen systematisch. Onze troepen hebben overal naar het Zuid-Westen ter rein gewonnen. Het aantal gevangenen bij Duinkerken is gestegen tot 51.000. De buit aan wapens en oorlogstuig van allerlei aard is onoverzienbaar. Het luchtwapen heeft op 5 Juni troepen concentraties en colonnes achter het aange vallen vijandelijke front met bommen be stookt. Voorts viel het verscheidene belang rijke vliegvelden in Midden-Frankrijk, de oorlogs- en koopvaardijhaven Cherbourg en in den nacht van 5 op 6 Juni talrijke vlieg velden op de Oost- en Zuid-Oostkust van Engeland met goed succes aan. De totale verliezen van den tegenstander be joegen 143 vliegtuigen; 49 werden in lucht gevechten neergeschoten, 19 door luchtafweer geschut. de rest werd op den grond vernield. werden 19 Duitsche vliegtuigen vermist. De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op biet-militaire doelen in den nacht van 5 op 6 Juni in Noord- en West-Duitschland; schade v&n belang is niet aangericht. Drie vijandelijke Vliegtuigen werden hierbij neergeschoten, twee öaarvan boven Hamburg door nacht-jachttoe- stellen en het derde in Nederland door lucht afweergeschut. In het frontbericht van het D.N.B. wordt o.a. gezegd, dat de rechtervleugel van het Westelijke Duitsche leger, dat gisteren vroeg in Noord-Frankrijk op een breed front den aanval op het Fransche leger opende, vol gens mededeeling van het Duitsche leger bericht van 6 Juni op verscheidene plaatsen door de zoogenaamde Weygand-linie is ge broken. De aanval is vooral in het gebied van Amiens eh Péronne ver naar het Zuiden voortgezel;. Ook ln het kustgebied werd de tegenstander terug geworpen en op felle wijze dwars door zijn Zwaar versterkte en van geschut voorziene stel- bngen vervolgd. Tegen den Duitschen rechter vleugel was ook het hardnekkig verweer der Franschen niet opgewassen. De teruggeworpen Fransche eenheden waren gedwongen reeds Sroote hoeveelheden buit in de handen der Duit sche regimenten achter te laten. Het luchtwapen mengde zich wederom met succes in den strijd op den beganen grond. **et baande den weg voor de infanterie en brak ®°or in 't vuur brengen'van luchtafweergeschut bat overigens boven het Duitsche front net uchtruim met succes beveiligde, gelijk uit de Vci'Ücscijfers van den vijand blijkt het verzet van vijandelijke machinegeweernesten en pant- ®ei'afdeeling«n. Het overweldigend succes van de bichtrnacht bij haar aanvallen op vijandelijke vbegvelden in Midden-Frankrijk heeft er in Aanzienlijke mate toe bijgedragen, dat zij vanaf ben aanvang van den grooten slag in Frankrijk bet luchtruim evenzeer beheerscht als zij dat beed tijdens den slag in Vlaanderen. De zwaar-verdedigde oorlogs- en handelsha ven Cherbourg werd met groot succes aangeval len met het gevolg, dat na Le Havre ook Cher bourg voor de Fransche aanvoeren van overzee bijna moet uitvallen. Even groot resultaat had- Cen de aanvallen op talrijke Britsche vlieg- £elden aan de Oostelijke en Zuid-Oostelijke sust van Engeland, van waaruit het Britsche 'bJchtwapen poogt in Frankrijk tegen het "bitsche leger op te treden en van waaruit bet zijn nachtelijke vluchten naar Duitschlancl bhderneemt. Talrijke vliegtuighangars en wer- ei1 gingen in vlammen op; het schijnsel hier- an was voor de Duitsche vliegers bij hun ^ritgkeer nog ver voorbij het Kanaal te zien. Tegen de zonder systeem ten uitvoer ge brachte luchtaanvallen van den vijand treedt de Duitsche weermacht den iaatsten t'jd met goed gevolg op met de herhaalde- bj>k in het legerbericht genoemde nacht- Jagers. Eoo echter de aantallen van de door deze •aBèrs neergeschoten vijandelijke vliegtuigen ge- big zijn in vergelijking met de aantallen door lAehteskaders neergeschoten vijandelijke machi- bfs, onmiddellijk achter het front, dan moet bierbij in aanmerking worden genomen, dat «Oowei de Engelsche als de Fransche bommen werpers, die zonder systeem op onverdedigde en ^"■versterkte Duitsche plaatsen'des nachts aan dien ondernemen, steeds alléén vliegende toe- ®mllen zijn. De nacht-jagers kunnen bijgevolg ""■ijd slechts een gering aantal tegenstanders moet en Dat niettemin zulke gunstige ";ia«- bclijke verliescijfers kunnen worden gemeld, evert het beste bewijs voor de oefening van "et Duitsche luchtwapen. loerder wordt bericht, dat de Führer op borstel van den opperbevelhebber van 't leger kolonel-generaal Von Brauchitsch, het ridder- jt'fis van het IJzeren Kruis verleend heeft an een vijftal officieren. Öe slag in Vlaanderen en het nieuwe Duitsche tensief worden door de Amerikaarische pers met eenige bezorgdheid opgeteekend. Dagbladen en radio zijn het er over eens, dat de Franschen met den rug tegen den muur staan en in de Somme-Aisne-linie moeten stand houden, wan neer zij nog willen winnen. De „New York Times" schrijft, dat Hitier zonder zich zelf of den vijanden een rustpauze te gunnen, er weer op losgeslagen heeft. De posi tie der Franschen is veel wanhopiger dan in 1914. Daarbij komt, dat Frankrijk ditmaal zon der de Engelschen den beslissenden strijd moet uitvechten. De „New York Daily News" waarschuwt tegen het luide geschreeuw der interventio- nisten om alle overtollige vliegtuigen aan. de westelijke mogendheden te geven, daar er bij de bewapeningsbehoeften der Vereenigde Sta ten in het geheel geen overtollige vliegtui gen bestaan." In de Londensche bladen wordt van de Fran sche kabinetswijziging slechts in het kort mel ding gemaakt. De algemeene aandacht gaat uit naar het nieuwe Duitsche offensief, dat, naar de „News Chronicle" meent, ditmaal slechts de Fransche troepen treft. Het blad wijst er op, d,at het zeer ernstige moreele gevolgen zou hebben, wanneer de Franschen mochten meenen, bij hun tegenstand in den steek gelaten te worden. En geland moet derhalve voor dezen nieuwen slag aan Frankrijk soldaten, oorlogsmateriaal en vliegtuigen leveren, zelfs wanneer dit gepaard zou gaan met een verzwakking' der verdediging van het eigen land. De „Manchester Guardian" schrijft, dat Engeland de Fransche weerstandsmoge lijkheden tot het uiterste moet versterken, daar elke nederlaag van Frankrijk ook een nederlaag van Groot Brittannië vormt. De „Daily Express" gelooft dat het niet raadzaam is, zich illusies te maken over de De haven van Cherbourg aan de Fransche Ka.naalkust werd door Duitsche bommen werpers bestookt houding der Vereenigde Staten. Het blad herinnert er aan, dat het Congres te Was hington zich tegen levering der direct be schikbare verdedigingsmiddelen aan Frank rijk en Engeland heeft verklaard. De te Berlijn verschijnende „Nachtausgabe" merkt ten aanzien van het nieuwe, offensief in het Westen op: „Weygand was van meening, dat de slag in Vlaanderen ongeveer drie maan den zou duren. Reynaud heeft de hoop uitge sproken, dat wanneer men slechts één maand tijd zou winnen, men reeds iets verder zou zijn. In dien termijn zouden aan de Somme en de Aisne niet slechts armoedig opgerichte, maar naar alle regelen der vestingbouwkunde ver vaardigde bunkers moeten worden opgericht. Weygand heeft, daar hij eerst op 25 Mei op dracht kon geven tot den bouw van deze ver dedigingslinie, maar tien dagen in plaats van drie maanden tijd gehad". De Duitsche bladen wijzen er verder op, dat de westelijke mogendheden zich niet alleen vergist hebben ten aanzien van den termijn, die hun ter beschikking stond voor het op richten van een nieuwe verdedigingslinie, maar evenzeer haar beoordeeling' van de Duitsche aanvalskracht. PARIJS, 6 Juni. (Havas) De Fransche legeering is na de wijziging als volgt samen gesteld: Minister-president, Landsverdedi ging en Buitenlandsche Zaken: Reynaud. Ondervoorzitters van den ministerraad: maarschalk Pétain en Camille Chautemps, beiden minister van staat. Ministers van staat: Louis Marin en Jean Ybarnegaray; Jusütie: Serol; Binnenlandsche Zaken: Mandel; Financiën: Bouthillier; Bericht geving: Prouvost; Marine: Campinchi; Lucht vaart: Laurent Eynac; Nationale Opvoeding: Delbos; Koloniën: Rollin; Handel en Nijverheid: Chichéry. Openbare Werken komt aan Frossard; Arbeid: Pomaret; P.T.T.: Julien; Levensmiddelenvoor - ziening: Queilie; Landbouw: Theillier; Bewape ning: Dautry; Het Fransche Gezin: Pernot; Pensioenen: Rivière; Blokkade: Monnet. Bouthillier, die Lamoureux als minister van Financiën vervangt, is een deskundige en geen parlementslid. Hij is jarenlang kabinetschef van den minister van Financiën geweest en in No vember 1939 secretaris-generaal van het mi nisterie van Financiën geworden. Prouvost, de nieuwe minister voor de be richtgeving, deed na den oorlog zijn intrede in de perswereld en kocht de „Paris-Midi". In 1930 werd hij directeur van de „Paris Soir". BELGRADO, 6 Juni (D.N.B.) Het af treden van Daladier als minister van Bui tenlandsche Zaken wordt in politieke en diplomatieke kringen alhier als een teeken beschouwd, dat Reynaud en degenen die achter hem staan, probeeren iederen Franschman terzijde te stellen, die de Fransche belangen boven die van de En gelschen wil stellen. Men is in Elelgrado van meening, dat Daladier gepoogd heeft zich teweer te stellen tegen de richting der Fransche politiek, die steeds sneller naar een ramp leidt. Zooals in de Duitsche dagbladen tot uit drukking komt schijnt men in Berlijn aan de gedeeltelijke kabinetswijziging in Frankrijk weinig beteekenis te hechten. In politieke krin gen verklaart men; dat de geschiedenis van Frankrijk minder wordt bepaald door de bin nenlandsche politieke gebeurtenissen en kabi netsveranderingen dan veeleer op het slag veld. Als het opvallendste kenmerk der Fran sche kabinetsreorganisatie beschouwt men het definitieve uittreden van Daladier, dat zijn te genhanger heeft gehad in Engeland met de aflossing van Chamberlain door Churchill, al is het verdringen der oude elementen door z.g. activisten in Parijs met de aflossing van Bon net en Daladier nog sterker tot uitdrukking gekomen dan in Londen. Reynaud heeft zondebokken noodig, zoo schrijft in dit verband de „Berliner Börsenzei- tung", en dus stuurt hij thans Daladier de .woestijn in, evenals kort geleden den genera lissimus Gamelin, wién het thans als ernstige schuld wordt aangerekend, dat zij zich in hun politieke en strategische plannen lieten leiden door het geloof, dat men zich, dank zij de hulp van Engeland, met sparen van Fransch bloed in hoofdzaak kon beperken tot een defensieven oorlog. Het blad wijst er verder op, dat Daladier's afscheid geschiedt op het oogenblik, dat het front steeds dichter bij Parijs begint te komen. Het draagt derhalve het karakter van een de monstratie, waarmede Reynaud de volkswoede van zich tracht af te leiden. Naar te Genève officieel wordt medege deeld, heeft de Fransche generale staf, op grond van de militaire behoefte, alle auto's in Frankrijk in beslag genomen, zoowel de Fransche als die van buitenlandsche her komst. VATICAANSTAD, 6 Juni (Stefani). De H. Stoel heeft besloten om gastvrijheid aan te bieden aan de vertegenwoordigers bij den H. Stoel van de naties, waarmede Italië even tueel in staat van oorlog zou kunnen komen. Met het oog hierop is men bezig in het Paleis St. Martha appartementen in gereedheid te brengen voor den Franschen ambassadeur en den Engelschen gezant; men sluit de moge lijkheid niet uit, dat er ook een appartement zou worden gereserveerd voor den nominalen ambassadeur van Polen. Aan den anderen kant zijn alle maatregelen genomen voor de algcheele verduistering van een deel van Vaticaanstad. Een groot souter rain van den toren van Paus Nicolaas 5 nabij de basiliek van St. Pieter is ontruimd. Alle voorwerpen, die in den weg stonden, zijn weg gehaald, zoodat het gebruikt kan worden als schuilkelder. Een geblindeerde kamer in dezen toren is gereserveerd om er kerkschatten te bewaren. KAUNAS, 6 Juni (DNB) Minister-president Merkys is hedenmiddag vroeg, vergezeld van den divisiegeneraal Reklaitis en een verte genwoordiger van het ministerie van Buiten landsche Zaken, naar Moskou vertrokken voor zijn aangekondigde bezoek. In politieke kringen hoopt men in verband met deze reis dat de hangende kwesties op te gemoetkomende wijze opgelost zullen worden. Het semi-officieele orgaan „Lietuvos Aidas" schrijft in een hoofdartikel, dat de Litausche regeering het als haar belangrijkste taak be schouwt om de normale vriendschappelijke be trekkingen, die reeds een ongestoord verleden van twintig jaar vertoonen en die een verdere verdieping hebben ondergaan door het bij standspact van 10 October 1939, ook verder te verzorgen. Naar Havas uit Kaunas verneemt, geschiedt het bezoek van Merkys aan Moskou op uit- noodiging van volkscommissaris Molotof. Zooals Woensdag reeds bij de creet van den Rijkscommissaris is bekend gemaakt, zullen vier com missarissen-generaal worden be noemd, die hem terzijde zullen staan bij de uitvoering van zijn taak. Tot deze functies zijn geroepen: 1. Voor bestuur en justitie staats secretaris dr. Wimmer. 2. Voor de openbare veiligheid Brigadefuehrer Rauter. 3. Voor financiën en economische zaken minister Fischboeck. 4. Voor bijzondere gevallen Hauptsamtleiter Schmidt. HAMBURG, 6 Juni (D.N.B.). In den nacht van 5 op 6 Juni heb'oen opnieuw in vrij grooten getale vijandelijke bombarde mentsvliegtuigen Hamburg aangevallen. Het was de meest systeemlooze van alle tot dus verre op Hamburg gerichte luchtaanvallen. Drie dooden, tien zwaar gewonden en elf licht gewonden vielen als slachtoffer van den aanval. Dertien woonhuizen werden deels verwoest, deels beschadigd. Een vijan delijk vliegtuig werd door het luchtafweer geschut neergehaald. Het stortte brandend in een modderig deel van de Elbe. Een lijk, benevens wrakstukken van het vliegtuig- konden geborgen worden. Naar Duitsche bladen melden, is Gelsenkir- chen in den nacht van 3 op 4 Juni gebombar deerd. De materieele schade is gering. Er werd een persoon gedood en twee werden gewond. In RecklinghausenSuderwich en Herten kwamen door de lukraak geworpen vijandelijke bommen drie menschen om het leven. Verschil lende personen werden gewond. De bommen werden geworpen op woonwijken, in de omge ving waarvan zich geen militaire objecten be vinden. Naar ons ter oore is gekomen, bestaat in zekere kringen eenige ongerustheid omtrent de verplichtingen van de Nederlandsche ambtena ren in het algemeen krachtens de verordening van den Rijkscommissaris, gedateerd 29 Mei 1940, welke Woensdag is bekendgemaakt. Men vestigt er onze aandacht op, dat deze ongerustheid geheel op een misverstand moet berusten. Krachtens artikel 7 van deze verorde ning wordt binnen een termijn, die door den Rijkscommissaris wordt bepaald, van de Neder landsche ambtenaren gevraagd, dat zij onder eede een verklaring' afleggen, dat zij de veror deningen en bepalingen van den Rijkscommis saris en van de hem ondergeschikte Duitsche organen stipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche rijk of de Duitsche weer macht. Deze verklaring is noodig, teneinde een basis te vormen voor samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Een eed van trouw wordt in het geheel niet ver langd, doch men begrijpt, dat er een zekere grondslag moet zijn, welke innige samenwer king waarborgt. In dit verband kan nog worden gewezen op de aanwijzingen, door den Nederlandschen mi nisterraad in 1937 vastgesteld, welke dienden om de houding aan te geven van Nederlandsche ambtenaren en personeel van Nederlandsche overheidsdiensten, ingeval van een vijandelijken inval. In artikel 9 van deze aanwijzingen wordt vermeld, dat van den ambtenaar die tijdens de bezetting in functie blijft, geen trouw kan wor den geëischt, doch dat het niet tegen het vol kenrecht is, dat men van hem eischt, dat hij zich niet verzet tegen het belang van de bezet tende partij. Men ziet dus, dat de Rijkscommissaris in be doelde verordening niet meer heeft bepaald, dan de Nederlandsche regeering destijds als aan wijzing aan alle overheidsambtenaren adviseerde en voorschreef. Deze bepaling' is dan ook niets anders en be doelt niets anders te zijn dan een bindmiddel, waardoor een soepele werking van het geheele ambtenarenbestel in samenwerking met Duit sche autoriteiten mogelijk wordt gemaakt. De toeloop van personen, die de uit Duitsch- land verwachte Nederlandsche krijgsgevange nen wenschen te begroeten, is zóó groot, dat de moeilijkheden zoowel uit een oogpunt van verkeer als van huisvesting hand over hand toenemen. Daar de aankomst nog onzeker is. heeft de kapitein van den Staf der Infanterie Zomer, die belast is met de ontvangst van de krijgsgevangenen te Arnhem, aan den gevel van „Musis Sacrum", waar de ontvangst van een gröep zal geschieden en derhalve de grootste drukte heerscht een mededeeling van den volgenden inhoud doen aanplakken: „Met nadruk wordt er op gewezen, dat niets met zekerheid te zeggen valt over datum en plaatsen van aankomst van Ne derlandsche krijgsgevangenen uit Duitsch- land. Steeds weer zijn in den regel zeer positieve geruchten verspreid over een en ander. Waar blijkbaar onvoorziene om standigheden den afvoer steeds weer stag- neeren, meenen wij goed te doen, hierop te wijzen. Daar het te verwachten is, dat op zeer verschillende punten door de Ne derlandsche krijgsgevangenen de grens wordt overgestoken, doet iedereen, die fa milieleden hoopt te treffen, er goed aan, rustig thuis den terugkeer van verwanten af te wachten, beter dan naar een speld m een hooiberg te gaan zoeken." LONDEN, 6 Juni (DNB). Naar bekend is geworden, zal de hertog van Windsor, de vroegere Koning Eduard de achtste, ont slag nemen als officier bij het Britsche en Fransche leger. BERLIJN, 6 Juni (D.N.B.) De Duitsche „Informationsstelle" publiceert over den door Franschen gepleegden moord in Abbéville en Rijssel op 72 personen, die in België gearresteerd, daarna weggevoerd werden en na vreeselijke martelingen ter dood zijn gebracht, het volgende bericht: Dagelijks neemt het aantal bewijzen toe, dat sedert 10 Mei 1940 door de Franschen. zoowel in Frankrijk zelf, als in Holland, België en Luxemburg een terreur en vervolging' van be paalde kringen is ingesteld. Deze vervolging was gericht tegen alle in deze gebieden woon achtige Duitschers en tegen niet-Duitschers, waarvan aangenomen werd, dat zij op de een ot andere wijze verbinding hadden met Duitschland. Het aantal personen, dat aan deze vervolging ten offer is gevallen, kan thans in de verste verte nog niet worden overzien. Naar officieel is vastgesteld, werden in Ab béville en Rijssel 72 personen vermoord. Vol gens de verklaringen van een dezer weggevoer de personen, den Deenschen ingenieur Winter, die zich op het laatste oogenblik nog wist te redden en wiens opgaven door een onderzoek van Duitsche officieren zijn bevestigd, betreft het hier burgers van Duitschland. Italië, Rus land, Hongarije, Holland, België, Zwitserland en Denemarken. Van bijzonder belang is de verklaring van Winter over de behandeling van den bekenden leider der rexistische partij, Léon Dégrelle. De nasporingen naar de ver blijfplaats van Dégrelle zijn nog aan den gang, maar men vermoedt dat hij werd gefusilleerd. De Nederlandsche afgevaardigde Rost van Tonningen werd met vele aanhangers der Ne derlandsche Mussert-beweging naar Frankrijk weggevoerd. De broeder van Mussert werd ver moord. Eerst door den opmarsch der Duitsche troepen werd de groep-Rost van Tonningen in Calais weer bevrijd. De Deensche staatsburger Paul Winter ver telt dan in bijzonderheden over de mishande lingen die hij met vele andere gevangenen moest doorstaan, en hoe verscheidenen daaron der werden vermoord. TIRANA. 6 Juni (Stefani). De eerste lading van 1000 ton Albaneesch ijzer is naar Italië verscheept. Het program der bijdrage van Albanië aan de Italiaansche autarkie wordt dus volgens de opgestelde plannen verwezen lijkt. De heilige Philippus Nerius, wiens gedachtenis we op den tweeden Zon dag na Pinksteren hebben gevierd, was een van die begenadigden, die in den ernst des levens den humor niet vergaten. Van hem staat geschreven, dat hij een man was van gebed en strenge boetvaardigheid, maar ook van gezonden humor. Daardoor juist had hij zulk een grooten invloed op het volk van Rome. Hij kende de eigenaardigheden van de Romeinen en kon met een vroolijk woord, een geestig gezegde, een kwinkslag, een lach-tooverende guitigheid de volks ziel roeren. De kinderen van de straat en de misdeelden eerden .hem hoog. Hij stierf in 1595, maar zijn nage dachtenis bleef voortleven als de her innering aan een vroom, boetvaardig, heilig mensch, die den zin van den lach verstond in het leven en den humor als een kostelijke Godsgave wist te gebruiken. Want de ernst van tijd en eeuwigheid weerspiegelt zich niet juist in droefheid of somberheid, in starheid of saaiheid, doch óók in de Franciscaansche blijheid, in de Zon van Assisië, in den humor van een Philippus Nerius. Dit moet de wereld meer leeren verstaan, dan werd onze samenleving niet alleen vromer en beterdoch ook aangenamer en aan vaardbaarder. Laat ons den humor eeren als een goed gezel, als een nut tig element in de maatschappij en als een der middelen tot veredeling van onzen geest op de pelgrimsreize naar generzijds. ROME, 6 Juni (D.N.B.) Naar Stefani uit Syracuse meldt, beleeft de bevolking van Malta thans uren van spanning en hoop. In de afge- loopen dagen, aldus het bericht, zijn nog meer Maltezer nationalisten gearresteerd, onder wie de leider der nationalistische partij Mizzi en eenige regeeringsambtenaren. Diepen indruk heeft het verbod van het blad „Malta" ge maakt, en deze indruk wordt nog vergroot door de anti-Italiaansche haat-campagne, die met instemming der overheid gevoerd wordt door lord Strickland, onder het voorwendsel van be strijding der zgn. „vijfde colonne" en welke ten gevolge heeft, dat geheel het eiland door En gelsche terreur onveilig wordt gemaakt. WASHINGTON, 6 Juni (D.N.B.) De republikeinsche senator Lodge heeft een wetsvoorstel ingediend om den Amerikaan- schen schepen toe te staan, alle havens in Canada en Groenland aan te loopen. De chef van den Amerikaanschen generalen staf, generaal Marshall, heeft heden in een in terview met de pers verhooging van het aantal manschappen van het federale leger tot 400.000 man bepleit. Hij verklaarde, dat daarmede op roepen van de Nationale Garde tot actieven dienst onnoodig zou worden. BELGRADO, 6 Juni (D.N.B.). De „Pravda" meldt, dat het invoeren van twee vleeschlooze .dagen per week niet geleid heeft tot de ge- wenschte beperking van het vleeschverbruik in Joego-Slavië, maar een stijging van het ver bruik van 10 tot 15 pet. tengevolge heeft ge had. ROME, 6 Juni (D.N.B.) Stefani meldt Uit Rome, dat de Fransche ambassadeur te Fttenos- Aires, Peyrouton, die onlangs tot ambassadeur in Boekarest werd benoemd, krachtens een vandaag uitgegeven bepaling tot resident van Tunis is benoemd, als opvolger van Labonne. Stand op Vrijdag 1 nur vjm. 766 Vorigp stand 767.5 Zon op 5.19 onder 21.59. Licht op 2229.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1