De Vleeschhal openbare leeszaal? TOONTJE VAN TEUTEN Haarlem, 7 Juni Oplossing Van een oude kwestie Duitsche hulp aan Belgische en Fransche vluchtelingen VRIJDAG 7 JUNI 1940 STADSNIEUWS *diea er au vrede mgjjejp worcÜB geflO»enfc Diploma Ziekenverpleging A De inzamel-actie gaat onverminderd voort Ruim SO ton goederen werden reeds naar de geteisterde gebieden verzonden Inkwartiering van Duitsche militairen EEN PAARD KRIJGT DOLLE KUREN Steun aan nog gemobiliseerden en reeds gedemobiliseerden LET OP UW FIETS! Geen onbeheerde rijwielen langs den weg TWEEDE ZOMERCONCERT H.O.V. Solist: Johan Otten, piano Nationale zwemwedstrijden voor Rotterdam Sterke bezetting op alle nummers Oude vrouw verbrand De toestand van oud-deken H. G. J. Sondaal Ongeval aan het Donkere Spaafne BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HILLEGOM ZAANDAM AGENDA Bioscopen 8 Juni Bioscopen Apotheekdiensten HONKBAL Het programma Eenigen tijd geleden hebben wij met klem er °P aangedrongen dat aan de pas gerestaureerde Vleeschhal op de Groote Markt een waardige be gemming zou worden gegeven. Zij staat in het hart va,n de stad en zou het best voldoen, zoo v°nden wij. als zij volop aan den polsslag van het stadsleven zou kunnen deelnemen. Nader hand is deze kwestie ook in den Haarlemschen Gemeenteraad geweest en het bleek, dat zoowel de raadsleden als de leden van het college van en W dienzelfden wensch koesterden. De bestemming van de Vleeschhal zou, volgens de toezeggingen van den wethouder van Openbare berken, een object van naarstige studie gaan v°nnen voor verschillende hoofden van Dienst hl Haarlem. Haar verluidt zou thans binnenkort een voor al te verwachten zijn om er de openbare leeszaal in te huisvesten. Men kan er over verbaasd staan, dat een ge- houw, oorspronkelijk gebouwd voor het etaleeren den verkoop van vleesch en eenige eeuwen daarvoor gebruikt, ook voor openbare leeszaal Gdschikt is, vooral als men zich de klachten her. 'bnert over gebrek aan licht en lucht in de Vleeschhal, maar men zal moeten toegeven, dat het sierlijke, eerbiedwaardige huis er een waar dige taak mee te vervullen zou krijgen. De helders bieden ruimte voor de duizenden boe- heb. die minder dikwijls gevraagd worden; ge- Ükvloers zou de uitleenbibliotheek worden in licht met bergruimte voor de meer gebruikte deeien en de studiezaal zou op een der zolders e®h onderdak vinden. Een inconvenient is dat er geen ruimte is k°°r de krantenleeszaal en deze met de kinder- 'hliotheek in de oude Vischhal zou moeten ^orden opgeborgen. Nog daargelaten of de 'schhai een prettige leesruimte zal blijken te is deze „definitieve" oplossing van de lees. ^aikwestie toch niet meer dan een halve op- 'ossing, ^1 met ai zou de huisvesting van de open de leeszaal en stadsbibliotheek in de Vieesch- al een einde maken aan een jarenlang be lande moeilijkheid in Haarlem. Herhaaldelijk 'Jn voorstellen aan de orde geweest voor de ^Pénbare leeszaal een geheel nieuw gebouw te ««ehten. Reeds in de jaren 1890 tot 1895 bezat Haarlem Êeh openbare leeszaal, maar dat was een parti- uUere liefhebberij, waarvan alleen de bedoeling k'as tel, aan eenieder de gelegenheid te geven kos- tüdsi °0s dag-, week- en vakbladen te lezen, alsook yestigd ■chriften. illustraties enz. Eerst was zij ge- ten Öaa: in het gebouw van de vereeniging „We en Werken" aan de Gedempte Oude Gracht, rna verhuisde zij naar de Nobelstraat 19 en h°g later naar de Zijlstraat 14. Tenslotte moest 1J wegens gebrek aan belangstelling worden op- j^hcven. Toen in het begin van deze eeuw in eherland de moderne leeszaalbeweging ont- °nd, werd in het jaar 1906 ook in Haarlem een v°mmis.sie in het leven geroepen om deze zaak °°r onze stad te bestudeeren. j Van particuliere zijde was een bedrag van tOO.000 beschikbaar gesteld onder voorwaarde, va de gemeente eenigen tijd rente en aflossing ah het kapitaal zou garandeeren. Naar de plan ed, welke de commissie ontwierp, zou aan de hog onbebouwde Raaks, volgens een ont- ^eiP van den bekenden architect J. A. G. van r Steur, een geheel nieuw gebouw gezet wor- .etl' dat f 60.000 van bouwen en f 40.000 van lchting zou kosten. De gemeente zou niet de boekeu der stadsbibliotheek ter be- 'hking stellen, doch ook de kosten van den °hd en van verlichting en verwarming moe- 11 dragen. Zóó groot was de animo voor een ciibare leeszaal oii den Haarlemschen Raad echt( [cr niet, dat hij op die voorwaarden inging. ee jaar later wilde dezelfde commissie een b drag van f 50.000 bijeenbrengen om daarmede l, toen pas door de gemeente van mejuffrouw Haan verworven huis aan de Kruisstraat, .^ar nu Bouw en Woningtoezicht gehuisvest voor openbare leeszaal te doen inrichten. Ook at lukte niet en het duurde tot eind 1911 dat hoe Hai Ka Er voor- b er weer over een openbare leeszaal ge- „°°rd werd. Maar toen kwam de Haarlemsche ad er hadden intusschen verkiezingen gehad dan ook zelf met een initiatief. Werd een raadscommissie van vijf leden in- -steid, die de zaak zou bestudeeren en deze am met een rapport, waarvan de conclusie Ss> dat de gemeente een openbare leeszaal dhde te stichten en in stand te houden en dat r °P het terrein van de voormilige kweekerij ah de Rolhuizen (waar nu het gebouw van den Ghieentelijken Geneeskundigen Dienst is ver- 2eh) voor de som van f 121.000 een geheel 'ClJW gebouw zou moeten worden gesticht. Dit rtdPort werd in handen van B. en W. gesteld W. vap öep tèp krijgt een halve eeuw „gemeentezorg" daardoor een oplossing. De kern van de stadsbibliotheek en leeszaal is de oude stadsbibliotheek en het is niet te verwonderen, dat in den loop der jaren Dij tal van intellectuèelen de wensch heeft geleefd deze eenige verzameling voor wijder kring open te stellen. Of dit thans het geval is, betwijfelen wij, want in hoofdzaak wordt er ook in de Haarlemsche bibliotheek romanliteratuur ge vraagd, doch het idee viel in alle geval te prijzen. Dank zij de uitnemende zorgen en de groote toewijding van de opeenvolgende bibliothecaris sen staat de Haarlemsche boekerij in den lande bekend als rijk voorzien van werken op alle gebied en wordt zij ook nu nog, zooals dat in het verleden het geval is geweest, gaarne als vraagbaak geraadpleegd. De stadsbibliotheek is al zeer oud. Op 22 Mei 1577 kregen de Staten van Holland ae beschik king over de kostbare bibliotheken van de toen in Haarlem opgeheven kloosters en droegen deze aan het Haarlemsche stadsbestuur over. Het stadsbestuur belastte den beroemden Scho- naeus, toenmaals rector van het Haarlemsche gymnasium, met het catalogiseeren van de Haarlemsche boekenschat en deed deze aanbie den aan de toen pas opgerichte academische bi bliotheek van Leiden, waarvoor door den Prins van Oranje de hulp van alle gemeentebesturen was ingeroepen. Pas later kwam men in Haar lem op het idee zelf een „boekerij" in te rich ten. Tot 22 Mei 1596 duurde het nog voor de vroedschap van Haerlem de oprichtingsoorkonde uitgaf, waarin bekend werd gemaakt, dat de stadsbibliotheek v/as opgericht en om meer dere glans bij te zetten aan de oprichting, Het de vroedschap in het Prinsenhof, waar de biblio theek zou komen, een fraai portiek maken met het jaartal 1595. Uit deze bijzonderheid blijkt niet alleen, dat reeds toen het bezit van de bibliotheek als een groot goed werd beschouwd, maar tevens, dat de bibliotheek bij eventueele verhuizing naar de Groote Markt een plek gaat verlaten, die voor haar in dubbele mate histo risch mag heeten. Zoowel ^de stedelijke regeering als de beheerders der bibliotheek, die toenmaals werden gekozen uit de predikanten der Her vormde Staatskerk, en uit de rectoren van de Latynsche school droegen de bibliotheek een goed hart toe. Herhaalde malen werden aankoo- pen gedaan op het gebied der moderne practi- sche wetenschap van die dagen, zoodat de bibliotheek op de hoogte van haar tijd bleef. Het is onbekend of er toen al voor het publiek gelegenheid was op bepaalde uren van de biblio theek gebruik te maken. Zoo bleef het tot den Franschen tijd. Maar op 12 Januari 1812 werd aan den Maire der gemeente bericht bezonden. dat de bibliotheek niet meer in kasten was op gesteld, doch dat de boeken zoo maar her en der lagen opgestapeld op de zolders van het Prinsenhof en dat den Maire wérd verzocht daaromtrent voorzieningen te treffen, „opdat werde voorkomen, dat niet eindelijk een zoo aanzienlijk als piëtieus getal boeken geheel een prooy zal worden van ongedierte, regen, sneeuw ofwel van roofzuchtige menschenhanden" Maar er verliepen nog negen jaar voordat er verbe tering kwam en toen ds. A. de Vries, leeraar bijj de Doopsgezinde Gemeente, in 1821 tot bibliothecaris werd benoemd, vond hij den boekenschat in een allertreurigsten toestand van vcrwaarloozing. Men had de boeken van den zolder van het Prinsenhof overgebracht naar den zolder van een pakhuis aan de Zoetestraac en daar neergelegd op een plaats, waarlangs de doorgang liep to1 een drukbezocht vertrek. Daar lagen ze zonder toezicht of bewaking, aan vochtigheid, lekkage, wormen en dieren ten prooi. Het verblijf daar zal den boeken geen goed hebben gedaan. Sedertdien is het beter ge gaan en worden zij verzorgd en gekoesterd met den eerbied, welke bij hun ouderdom past. Hieruit is te zien, dat geen onwaardige in de eerbiedwaardige Vleeschhal zou worden gehuis vest, indien de gefluisterde plannen van ons stadsbestuur werkelijkheid mochten worden. Prae-advies. Op 50 Juni 1914 deden B. en het voorstel een eenvoudiger plan dan dat de commissie te doen ontwerpen. Zoo zou- volgens hen b.v. de leeszaal voor couran- de tentoonstellingszaal en de vergaderzaal llhnen vervallen en de leeszaal voor de tyd- hriftèn van bescheidener afmetingen kunnen Jfl- Het voorstel van B. en W. is nimmer in 6,1 Haad behandeld, want spoedig brak de we- Hdooriog uit, doch de vredesklokken waren nog ,aar amper koud of reeds in 1919 werden de t^ahhen opnieuw opgerakeld. Ten slotte nam ch de Raad het besluit tot stichting van een -hbare leeszaal en bibliotheek over te gaan, Sch daarvoor enkele lokalen op het Prinsen- 0f te doen inrichten en geen nieuw gebouw te o^'chten. Wat dan ook gebeurd is. De klachten er onvoldoende huisvesting zijn nooit van de ucht geweest. **at is zeker opvallend, dat in de opeenvol gde plannen nimmer sprake is geweest van de eeschhal. Deels zal dit wel liggen aan het h. dat het gebouw in dien tijd dienst deed Provinciaal en Rijksarchief, maar wij hèr- b];ïleren ons toch ook wel stemmen uit de Raads- ^Jeenkomsten, die de Vleeschhal voor openbare e®sGaai ongeschikt achtten. Op 5 en 6 Juni werd aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, alhier, examen gehouden voor het diploma Ziekenverpleging A. De examen-commissie bestond uit: H.H. Re- geeringsdeskundigendr. J. G. A. Kerssema- kers, Alkmaar; dr. I. Wessel, Hilversum; dr. W. F. Bijvoet, Bussum en dr. L. C. Kersbergen, Haarlem. Voorts de deskundigen van de inrichting: dr. P. A. Heeres, mej. dr. F. C. van Hasselt, dr. J. Ph. Joosten Hattink en voorts de dames M. J. Rebel, adjunct-directrice en Zr. M. J. S. S. de Rey, docente. Geslaagd zijn de volgende zusters: A. C. Gre- gorius, R. van der Toorren, W. C. M. van Tuyll van serooskerken, E. C. Heins, W. B. ter Horst, E. van der Linden, R. C. Wefers Bettink, A. Land, F. van Keeken, A. C. van Dalen, M. H. van Beek. De inzamelactie, welke sinds een week al in Haarlem gehouden wordt, blijft nog steeds een groot succes. De liefdadigheid, welke de burgerij ten toon spreidt, is wer kelijk voorbeeldig. Als men weet, dat op het oogenblik nog lang niet alle wijken aan de beurt zijn gekomen, moet het wel een ieder verbazen wat reeds tot op heden toe werd verzameld. In het St. Vincentiusge- bouw in de Zoetestraat stroomen nog eiken dag goederen binnen, die niet alleen zeer bruikbaar zijn, maar waarvan het meeren- deel zoo goed als nieuw is. Men kan het zoo vreemd niet uitdenken óf men vindt daar iets van in het Vincentiusge- bouw. Meubilair, kleedingstukken van alle soort, kinderwagens, wiegen, hoeden, matras sen en ledikanten zijn in een groot aantal te vinden. Ja, zelfs een gramofoon, een parapluie en eenkunstgebit ziet men tusschen de stapels goederen, die na gesorteerd te zijn, op transport worden gezet naar het centraal dis tributiekantoor te Den Haag, vanwaar de la ding haar weg vindt naar de getroffen gebie den. Nog steeds ontvangt men bij de opslagplaats verzoeken uit verschillende stadswijken om het een en ander te komen afhalen, daar men in middels nog iets gevonden heeft dat aan onze medemenschen is toegedacht. Twee dagen geleden zijn uit Haarlem 65 ton goederen naar Den Haag vervoerd en gisteren vertrokken wederom drie vrachtauto's van vijf ton ieder. Het betrof hier vooral keukenbenoodigdhe- den, porcelein- en emaillewerk, bedstellen, 1500 dekens, 100 ledikanten, driehonderd heeren- costuums en een even groot aantal heerenover jassen, duizend japonnen en ruim vijfhonderd damesmantels. Er staan nog groote voorraden ter verzending gereed, waaronder o.m. een groot aantal zoo goed als nieuwe babykleeren. Onverminderd gaat de actie voort, want men kan nog zeer veel gebruiken om den nood van vele getroffenen te lenigen. Vooral kan men ledikanten, matrassen, dekens en kleeding stukken gebruiken. Ook huishoudelijke artike len zijn zeer welkom. Daar vele getroffenen bij andere menschen zijn ondergebracht, heeft men op het oogenblik nog niet zoo zeer be hoefte aan meubilair, daar dit voorloopig' toch niet geplaatst kan worden. Men heeft nog steeds niet alle wijken kunnen afhandelen. Maar voortdurend gaat men verder met het inzame len, zoodat ieder in de gelegenheid zal komen het zijne er toe bij te dragen, om het leed en de ontbering van onze medemenschen te ver zachten. De burgemeester der gemeente Haarlem maakt bekend, in overleg met den Duit- schen plaatselijken Commandant, dat in kwartiering voor Duitsche militairen alleen behoeft te worden verleend en dat betaling daarvoor alleen zal plaats hebben op ver toon van een door hëm, burgemeester, onderteekend en door de Duitsche autori teiten afgestempeld inkwartieringsbiljet. Nu de auto van de „baan" is, worden de on gevallen met de motorrijtuigen al schaarscher. De paarden zyn in hun oude eer hersteld met het gevolg dat zij nu het voorwerp van belang stelling zijn geworden. Maar wat met de auto's niet het geval kon zijn, dat gebeurt thans met de paarden. Zy zyn niet altijd erg „vast" ter been en zoo gebeurde het gisterenmorgen om tien uur, dat op de Delftlaan bij de Stuivezand- brug een paard, dat gespannen was voor een vierwielige wagen, op hol sloeg. De 43-jarige bestuurder S. en een andere passagier, die naast hem zat, werden van den wagen afgeslingerd, maar zij bekwamen geen letsel. De wagen kwam op de Delftlaan met verscheidene boomen in aanraking en pas op het Marnixplein kwam het gespan tot stilstaan door het koene optreden van twee burgers. Een paar veeren van den wagen werden ontzet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt, in verband met de ontvangen verzoeken om hulp van nog gemobiliseerden en reeds gedemobiliseerden mede, dat de door haar ingestelde Commissie tot Zakelijken Bijstand aan Gemobiliseerden. als nog bereid is om zooveel als het haar mogelijk is aan deze verzoeken te voldoen. Zij zal daar toe voorloopig evenals tot dusverre zitting hou den in het Gebouw der Kamer, Nassauplein 46, Haarlem op Woensdagen des morgens van 10.30 uur tot 12 uur. Uw fiet is goud waard tegenwoordig. Altyd loopen er nog menschen, die het verschil tusschen mijn en dijn maar niet doorgronden. En een kostbaar bezit als een fiets, dat toch in deze dagen wel hèt Ver voermiddel genoemd mag worden, trekt wel eens de aandacht van menschen, die rich het beroep van fietsendieven hebben aangeleerd. In verschillende steden van ons land hebben deze heeren gepoogd hun slag te slaan, maar door het actieve optreden van de recherche zijn zij allen „geknipt", zoodat aan dezen obscuren arbeid een einde is gekomen. Naar wü bij informatie vernemen zijn er in Haarlem slechts weinigen te vinden, die zich de kostbare tweewielers van anderen teeëige- nen. Toch waarschuwt de Haarlemsche politie de wielrijders om hun fietsen niet onbeheerd langs den weg te laten staan, daar men dan niet alleen het gevaar loopt dat de een of ander zich o«er uw rydend eigendom „ontfermt", maar ook dat het dcor de politie wordt mee genomen naar het bureau. En ook al kunt u het daar in goeden welstand terugvinden, dan brengt die vondst toch altyd onprettige gevol gen voor u mee. Daarom, wielryders, denkt aan uw kostbaar bezit! Wat is het publiek toch een onberekenbare factor! Op het eerste Zomerconcert een uitver kochte zaal: op dit tweede concert nauwelijks iets meer dan de helft van de vorige maal! En dfe reden? Gis daar maar eens naar! 't Warme weer, de angst om teleurgesteld te worden door het ontbreken van plaatsruimte, de samenstel ling van het programma? We zullen de ware reden wel niet spoedig ontdekken. Maar jam mer is en blijft het van dezen avond, al weien we dat het bezoek zich herstellen zal, zooals ieder jaar meer. De afwezigen hebben ook nu weer iets gemist. Om te beginnen met de Ouverture „Tannhau- ser" welke, op het noodzakelijk verruimd po dium, uitstekend tot haar recht kwam, met fraai afgewogen dynamische contrasten en goed opgezette thematiek. Natuuriyk is voor een werk als dit de Concertzaal te verkiezen boveh de engere schouwburgruimte. Wagner's „Siegfriedidylle" kwam als tweede nummer op het programma voor. De componist schreef het voor beperkt orkest, en met deze bezetting werd ook door de H.O.V. het kamer- muziek-karakter uitstekend bewaard, en maakte het dan ook een gunstig effect. Marinus Adam gaf het de juiste belichting in dynamiek en kleur, en over het algemeen, enkele kleine rhythmische ongelijkheden en onzuivere into naties in het hout daargelaten, was deze ver tolking zeer fraai, en werd dan ook met geest driftig applaus beloond. Het verbrak zelfs eenigszins de melancholiek-droomerige stem ming, die Wagner in dit werk heeft gelegd, ge schreven na de geboorte van zijn zoon Sieg fried. Sober van vorm maar rijk van bewer king, één kalm en zacht voortghjdende vloed van muzikale gedachten in rijke harmonie. Na de pauze speelde de nog jeugdige pianist Johan Otten het eerste, van 1874 dateerende Piano-concert van Tschaikowsky, het veelge speelde, al is het, in muzikaal opzicht, niet het sterkste werk van den Rus. Maar het heeft zijn succes waarschijnlijk meer te danken aan den pianistischen „Schwung" dien het werk op tal van plaatsen bevat. Natuurlijk had de vertol ker nog met het brio der oude piano-leeuwen het werk kunnen spelen, er een bravour-stuk van kunnen maken vol pathos en sterke effec ten. Doch, al deed hij dit niet en het was goed dat hij dit niet deed zijn spel behield desondanks voldoende kracht en breedheid om te boeien. De Berceuse-melodie in het tweede deel vooral klonk zeer beheerscht en fraai; de Wals-melodie in Prestissimo-tempo heeft een nogal banaal karakter, afkomstig als zij is van het Fransche straatliedje: „II faut s'amuser. danser et rire." Het laatste deel mag, met het aardig klinkende Russische volksdansthema, veruit het beste heeten, en Johan Otten wist hier dan ook het noodige effect te bereiken. Een enkele maal was, door! de moeilijke me triek en de gebroken rhythmiek (tegentijdsche motiefherhaling) de samenwerking met het or kest niet geacheveerd genoeg, en ook de sterk syncopische momenten gelukten niet alle even fraai. Over het algemeen echter was het een goede, zeer bevredigende vertolking, waarbij Marinus Adam en de zijnen zich slagvaardig wisten aan te passen. Er waren bloemen voor den solist, die dirigent en orkest in de hem gebrachte hulde hartelijk en welverdiend liet deelen. J. S. De nationale zwemwedstrijden, welke de Zwemclub „Haarlem" a.s. Zondagmiddag orga niseert in Stoop's Openluchtbad te Overveen ten bate van het zoo zwaar getroffen Rotter dam, beloven een groot succes te worden. Aller- wege verleent met de grootste medewerking, het bad is belangeloos afgestaan door de directie van Stoop's Bad, bij ongunstig weer mogen de wedstryden in de Overdekte Inrichting gehou den worden, eenzestal drukkerijen verzorgen geheel gratis het drukwerk, de K.NZ.B. doet Toontje van Teuten had een paar uur bij zijn schiettent gestaan toen hy tot de ontdekking kwam, dat het tonnetje met kogels leeg was. Hoe moest hy aan nieuwe kogels komen? Op die manier kwamen er geen liefhebbers voor zijn tent. Hij dacht na, maar dat was niet gemakkeiyk voor hem, daar er een jongen naast hem stond, die aldoor in zjjj ooren stgsö te toeteren. Een spullëbaas, die een eindje verderop stond met „het hoofd van Jut", zag dat Toontje in verlegenheid verkeerde. Hy had al lang gehoord, dat Toontje overal een heeleboel voor betaalde en sleepte een grooten zak met yzeren ballen naar hem toe. „Die kun je van me koopen," zei de spullëbaas, „d&ü kun ie de klan- afstand van alle wedstrijd- en deelnemers- gelden. Zijn dus deuitgaven tot een minimum be perkt, de inkomsten moeten nog tot het maxi mum stijgen. Wat de sportieve zyde van de wedstrijden betreft, de deelname van bijna alle Nationale kampioenen is verzekerd. Dank zij de bemid deling van den Zwembond voor Rotterdam en Omstreken zal voor de reiskosten der Rotter - damsche deelnemers een regeling getroffen worden, waardoor thans de deelname van de beste Rotterdamsche zwemmers en zwemsters vaststaat. De 100 M. borstcrawl dames brengt o.m. Rie van Veen, Wil Soetekouw, Alie Stijl en Bep van Schaik aan de start; op dezelfde baan voor heeren zullen van Leersum, Ramack, Geerling, Scheffer en Mayer tegen elkaar uitkomen. Ho ving is nog niet uit den militairen dienst terug gekeerd. Op de 100 M. rugslag dames zullen Cor Kint, Dini Kerkmeester en Irene van Feggelen om de eer strijden. Een uitstekende bezetting vinden wij ook op de schoolslagbanen voor dames en heeren, die respecnevelijk aan de start zullen brengen Jopie Waalberg, Doortje Heeselaars, Tony By- land, Sieuwertsen en Smitshuyzen, Seton en Korpershoek. De beide estafette-nummers beloven even eens zeer interessant te worden. Een zeer sterke ploeg heeft de jonge zwemclub „de Meeuwen" voor de 3 maal 50 meter wisselslagestafette da mes ingeschreven, n.l. Irene van Feggelen (rug slag), Alie Styl (schoolslag) en Bep van Schaik (borstcrawl), welke moeilijk te passeerén zal zyn. Op de 10 maal 50 M. estafette voor heeren zullen de plaatselijke vereenigingen H.P.C., H.Y.G.B., D.W.R. en Haarlem elkaar bestrijden. Tot slot staan er nog een demonstratie schoonspringen en een waterpolowedstrijd tus schen Haarlem I en H.P.C. I op het programma Al met al belooft het dus een interessante middag te worden, die een gang naar Stoop al leszins waard is. In het gesticht St. Bavo aan de Kerklaan te Heemstede heeft zich in den afgeloopen nacht een tragische gebeurtenis afgespeeld. Om streeks drie uur bespeurde een der inwoonsters een sterke brandlucht en het bleek, dat in een kamertje, bewoond door de 92-jarige mejuf frouw A. M. V., brand was uitgebroken. Zus ter® van het gesticht wisten met een brand- bluschapparaat en emmers water de vlammen te dooven. waarna zy de bejaarde bewoonster met brandwonden overdekt op den gïond von den liggen. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de oude vrouw 's nachts een olielampje heeft willen aansteken, waarby waarschijnlijk haar kleeren in brand zyn ge raakt. Met groote voldoening zal allerwegen de tij ding vernomen worden, dat de lichte verbete ring in den ziekte-toestand van den Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal, oud-deken van Haarlem en rector der Mariastichting, aanhoudt. Er bestaat gereede hoop, dat ZijnHoogEerw. ook deze ziekte weer te boven zal komen. Op aller gebed blijve intusschen aangedron gen. Aan het Donkere Spaame, by de Bakennes- sergracht, had gisterenmiddag om twee uur een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, die bestuurd werd door den negen en twintig-jari gen van D. uit Haarlem, en een wielrijder uit Alkmaar. De botsing ontstond doordat de auto bestuurder bij het nemen van de bocht links hield. By dit ongeval werd de linker bovenarm van den 26-jarigen wielrijder ernstig gewond, doordat een uitstekende pen van den vracht auto by den val in zijn arm terecht kwam. De ongevallendienst verleende de eerste hulp. Toen de wielrijder door een dokter was verbonden, is hy naar huis teruggekeerd. Geboren: 4 Juni: G. Spek-Buurman. z.; 5 Juni: T. F. Steenhuis-Elkerbout, z.; 7 Juni: H. Fels-Markowitz, 2 z.; 6 Juni: I. J. Coster- Pape, d. Overleden: 5 Juni: A. Dollé, 89 j„ Smede- straat; 6 Juni J. Wervers, 63 j„ Langendijk- straat; G. van der Poel-Vollenga, Westerhout- park; M. P. H. van Leeuwen-Bosch, 74 j.. Am- sterdamstrzat; C. A., d. v. C. H. de Swart, 15 j., Kamperlaan. R.K. Damclub O.D.I. De uitslagen van de tweede ronde voor het Pers. kamp. van Hillegom en omstr. waren als volgt: le klas F. OutG. Hoogenes uitgest. J. v. d. Loo—F. Langelaan afgebr. J. Maliepaard—P. F. Jong 2—0 Tebbens vry. 2e klas C. CrémerG. Willeir.se afgebr. H. RoodC. Boll 11 H. WillemseF. Lubbe 1—1 L. v. Mullakhuizen—P. v. Houweningen 0—2 l! v. Reep—C. Nederveld 20 3*2 klas O. Meijer—M. Dol 2—0 G. Hulkenberg—A. Heemskerk 0—2 G. v. Reep—B. G. Lubbe 0—2 Willemse—L. v. Schie 0—2 H. Keijzer—Th. v. Vliet uitgest. Volgende week Woensdag de derde ronde in het gebouw van den Volksbond om 8.15 uur. Burgemeester in 't Veld hoopvol gestemd In een dezer dagen gehouden persconferentie heeft burgemeester in 't Veld eenige gegevens verstrekt over den huidigen toestand in onze gemeente. Volgens voorloopige berekening zal de dienst 1939 een batig saldo van f2000.— aanwijzen. Vergeleken met vorige jaren is dit saldo niet hoog, doch de vier oorlogsmaanden, welke in 1939 vielen mogen niet over het hoofd gezien worden. Een ernstige tegenvaller was het niet doorgaan van de kermis gedurende een tweetal avonden. De vermindering aan vermakelijk heidsbelasting bedroeg hierdoor ongeveer f 7000. Ook de dienst van Maatschappelyk Hulpbetoon viel tegen. Tegenover een raming van f 320.000 stond e«n uitgave van f 340.000.—. De haven dienst bood een opbrengst van f 134.600 met als raming f139.000.—. De lichtbedrijven leverden de geraamde winst op. Betreffende het jaar 1940 deelde de burge meester mede. dat de havengelden thans reeds f 20.000.minder opleverden dan in dezelfde periode van 1939. In totaal zal de opbrengst aan de haven toch f 50.000 beneden de raming biy- ven. De extra strenge winter heeft f 12.000 extra gekost aan sneeuwruimen, terwijl de lucht- beschermingsfoosten minstens f 3000.zullen bedragen. $S8È.i8tt8.de ÈSds$e*et niet-te donworden Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; Coöperatieve Boerenleenbank, 7.30 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderyen en teekeningen van 1012 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Rembrandt: „Alleen engelen hebben vleuge len", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. C'nema Palace: „Terugkeer van den eeheim- zinnigen dokter X", 18 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuldig veroordeeld", volw. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur. Gewo ne zittingen 47 uur. Palestina Diorama's, Schotersigel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche Grafiek en origineele Teekeningen der 19e en 20e eeuw. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10—4 uur. Rembrandt; „Alleen engelen hebben vleuge len", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Terugkeer van den geheim- zinnigen dokter X". 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 230, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuldig veroordeeld", volw. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; R. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. -Na zonsondergang zyn mede geopend: Fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lan ge Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apo theek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ingezien, want in vroegere crisisjaren heeft Zaandam wel eens een tekort van 7 a 8 ton gehad en is men er toch weer bovenop geko men. Het rioleeringsplan is door den oorlogstoe stand op de lange baan geschoven. In een onderhoud, dat de burgemeester mocht hebben met den Duitschen Kriegsverwaltungs- rat Geizler, is de structuur van de Zaansche In dustrie besproken en heeft laatstgenoemde au toriteit betoogd, dat Nederland moet leeren. zich om te stellen bij de economische situatie. In plaats van de relaties over zee hebben wij thans een uitgestrekt achterland gekregen. Dit vraagstuk zullen de Duitsche autoriteiten aan pakken. waarbij de bestrijding van de werkloos heid een vooraanstaande plaats zal innemen. Op het oogenblik beloopt het aantal Zaandamsche werkloozen 2000 Het gemeentebestuur heeft intusschen niet stil gezeten. Allereerst is een terrein aan de Heijermansstraat in gebruik genomen voor de teelt van boonen en bieten. De bouw van de nieuwe Zaanbrug zal doorgang vinden evenals een 45 woningen voor groote gezinnen en een nieuwe werkplaats en garage voor de gemeente reiniging. Vervolgens zal het plantsoen in de burgemees. tersbuurt en bij de Pieter Pauwstraat beschik baar worden gesteld voor een zestigtal volte- tuintjes De noodige stappen zyn gedaan om te ver krijgen dat de N.V. Bonos voort blijft gaan met het verwerken van beenderen tot spijsvet. De rundveestapel zal worden gespaard, maar de varkens en pluimvee zullen er wel aan moeten gelooven. DP mogelijkheid om keukenafval te verwerken tot veevoeder wordt nog onderzocht. De particuliere bedrijven pakken eveneens energiek aan. In de „Norit" wordt beproefd houtgas te fabriceeren ter vervanging van ben zine, terwijl de fa. Polak en Schwartz het arti kel kunstboter ter hand tracht te nemen. De verbetering van de oude stad zal ter hand worden genomen. B. en W. houden het oog op de toekomst ge richt en doen een ernstig beroep op de burgery hen hierbij te helpen, want zeer zeker biedt de toekomst groote perspectieven. Burgemeester in 't Veld eindigde deze confe rentie met de verzekering, dat hy geloofde in de veerkracht van de menschen en daardoor hoop vol in de toekomst durfde te blikken. Op het programma van deze week komen os. de volgende wedstrijden voor: Zaterdag le klasse: Blauw Wit I—HHC I. Ajax I—Haarlem I. 2e klasse: HCK I— Watergraafsmeer. RCH IJHB I. OVVO—Schoten I Quick IZeeburgia. Zondag le klasse: WGA IAFC I. 2e klasse: Wedstrijden om den Zilveren Bal. 3e klasse: Haarlem: EDO III—Celeritas, SpaarnevogelsHercules. Schoten IIRCH II. BERLIJN, 6 Juni. (D. N. B.) Hilgenfeldt, de leider van de nationaal-socialistische volkswel vaart heeft opdracht gekregen een groot sociaal welvaartsprogramma ten behoeve van Belgi sche en Fransche vluchtelingen op te stellen. Tot dit doel heeft Hilgenfeldt zich, in gezel schap van talrijke medewerkers en helpers, naar Brussel begeven. Naar het voorbeeld van de kampen voor Duitsche repatrieerenden zul len achter het strijdtooneel kampen met veld keukens, hospitalen en kinderbewaarplaatsen worden ingericht, waar Fransche en Belgische gezinnen onderdak, verzorging en hulp zullen vinden. Veertig hulpvoertuigen, die voor een deel reeds in Polen werden gébruikt, zyn reeds on derweg. Gedurende de komende dagen zullen nog meer transporten volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3