Schiebroeks bevolking verdubbeld Met historiechen blik Middenstandsoffer 1940 „Het protectoraat, brug naar het Zuidoosten" De positie van Turkije gedemobiliseerden en Zevenduizend Rotterdam mers vonden hier onderdak Voor herovering Van zelf standig bestaan! Tal van kerken in België en Frankrijk gespaard Kerkdijk Leven VRIJDAG 7 JUNI 1940 WERKGELEGENHEID Toepassing van den regel „Werk* loozen terug naar het leger WELWILLENDE MEDE- WERKING Hoeveel menschen bewonen de aarde? DE BLOEDTRANS FUSIEDIENST Veel leed is kunnen worden verzacht Roekeloosheid dient gestraft Doodelijke mijnongelukken Voorbereidend onderwijs KORTE BERICHTEN Ruime hulpverleening |s STAAT Artikelen van Von Neurath en Hacha JAPAN EN HET EMBARGO DER VER. STATEN De kolenschaarschte in Frankrijk Amerika versterkt opnieuw zijn defensie Gripps op weg naar Moskou Broeders van de Onbevl. Maagd De Passiespelen te Tegelen H. Priesterwijding Een artikel van de Börsen-Zeitung „Londen en Parijs hebben zich vergist" Distributiemaatregelen in Finland Kirk uit Berlijn naar de Ver. Staten De Argentijnsche neutraliteit Waar blijft de Home-fleet? 7 De geweldige, waarschijnlijk wereld- omvormende gebeurtenissen, die sinds vele jaren werden voorbereid eh hun schaduwen zichtbaar vooruit wierpen en thans in een razend snel tempo en met koortsachtige activiteit Worden voltrokken, hebben velen be angstigd en verontrust en verbijsterd. De alles overheerschende actualiteit, de on middellijke tastbaarheden, de onherstel bare zekerheden van het oogenblik en de zenuwsloopende onzekerheden betreffen de de toekomst dreigen sommigen te machtig te worden, en hun kijk op de dingen te vertroebelen, te verduisteren cf te misvormen. Denzulken bevelen wij aan het boek der wereldgeschiedenis af en toe, al is het maar vluchtig, op te slaan en zich in het geheugen terug te toepen. wat er in den loop der vele eeuwen is geschied. De geschiedenis der Wereld is de geschiedenis der verganke lijkheid en den betrekkelijkheid van alle aardsche verschijningen en verschijnse len. Zij is de boeiende en vaak adembe nemende roman van het tijdelijke, dat 2oodra het den schijn en de pretentie Van onvergankelijke duurzaamheid tracht aan te nemen, den weg naar den ondergang opgaat, en dit op te tragischer Wijze, naarmate de hoogmoed, die de wet Van al het tijdelijke meende te kunnen overwinnen of te hebben overwonnen, ërooter was. De geschiedenis der mensch- heid is één doorloopende hardnekkige Worsteling om macht, heerschappij, wel vaart. Zij doet denken aan den steeds Weer opnieuw ondernomen arbeid van üen rampzaligen Sisyphus, die in de on derwereld gedoemd was een loodzwaar steenblok den berg op te rollen, maar telkens al zijn krampachtige pogingen verijdeld zag, wanneer vlak vóór het be reiken van den top de rotsklomp weer naar beneden daverde de diepte in van Waaruit hij was begonnen. Het Babylonische, het Egyptische, het Grieksche, het Perzische, het Romein- sche, het Napoleontische rijk, zij heb ben alle hun tijd van opkomst, van bloei an van verval gehad. Op de puinen van Vergane glorie en heerschappij werden ofwel langzaam en geleidelijk ofwel ten koste van ontzaglijk veel bloed en tra nen nieuwe heerschappijen opgebouwd en telkens maakten de nieuwe heer- schers zich de illusie, dat zij een tot in de eeuwigheid reikenden bergtop hadden bereikt om tenslotte toch te ervaren, dat ook zij de helling niet hadden overwon nen en hun werk te eeniger tijd weer ineen zou moeten storten. De geschie denis staat niet stil, zij gaat voort en de Sisyphus-arbeid zal zich herhalen tot aan het einde der tijden. Wat van daag jong en krachtig en onweerstaan baar is, zal morgen oud en zwak en Weerstandsloos zijn geworden. Evenmin als 't Napoleontische rijk of welk ander tijk ook aan zijn ondergang is kunnen ontkomen, zal b.v. het Britsche impe- rium het lot van zijn vergankelijkheid kunnen ontgaan. Of dit thans of later zal geschieden is van minder belang dan dat dit eens zal geschieden. De kennis der geschiedenis stemt philosophisch, zij brengt rust in het door de actualiteit al te zeer verontruste gemoed, zij geeft moed en kracht om in den tijd, hoe die °ok moge zijn, te leven en te werken in bet vooruitzicht van een onvergankelijke eeuwigheid. Alle wereldrijken zullen eens tot ondergang gedoemd worden, alleen bet Rijk Gods, dat volgens het woord van Christus niet van deze wereld is, kan geen einde nemen. Laten wij, wan- beer herculische krachten aan het weik bijn te breken en te bouwen aan den tijd, Vóór alles zoeken het Rijk Gods, dan zal, Selijk Christus gezegd heeft, al het ove- tige ons worden toegeworpen. Wie met bistorischen blik de wereldgebeurtenis sen beziet, zal de glorie der eeuwige ver ten ontwaren, waartegen de grootsche tragedies en triomfen der menschheid Zich steeds hebben afgespeeld en zullen blijven afspelen. Kaar wij vernemen, moet de regel, dat aan ^^demobiliseerde militairen geen steun kan wor- uitgekeerd, niet van toepassing worden ge- op boeren en tuinders, die onder de z.g. B- O-steunregelingen vallen, aangezien deze ksrsonen wel arbeid hebben. Zoowel de steun in êeld als die in natura wordt hun uitgekeerd. Ook wordt er door de gemeentebesturen geen ^zwaar tegen gemaakt, wanneer gedemobili- Se^rden bij de werkverruiming worden geplaatst, *hits daardoor geen werkloozen naar de steun- Verieening moeten worden verwezen. .In alle andere gevallen echter worden gedemo- "iliseerden, die geen werk hebben, in werke- Hiken dienst teruggeroepen. De Vereeniging Orthodox. Ned Herv. Ge meentebelang" te Haren (Gr.) heeft besloten, kaar achter de Hervormde Kerk aldaar ge- i0gen lokaal „Ons Centrum" op desbetreffend Verzoek beschikbaar te stellen voor de katho- beke ingezetenen voor het houden van gods dienstoefeningen op Zondagmorgen. Aanleiding tot dit verzoek en de inwilliging ervan is geweest, dat de Harener Katholieken, die hun godsdienstplichten gewoonlijk in Gro ningen vervullen, daartoe meerendeels niet langer in de gelegenheid zijn in verband met de beperking van het autobusverkeer, terwijl in Haren niet over een geschikt lokaal beschikken. Volgens de resultaten van in de laatste jaren Behouden volkstellingen en berekeningen leven op de aarde ongeveer 2.169.000.000 menschen. De gezamenlijke oppervlakte van de in kaart ge brachte landen bedraagt bijna 1.348.000.006 K.M.2, waarbij dan niet berekend zijn de onge veer 10.000.000 K.M.2 van de nog weinig onder zochte, onbewoonde Zuidpoolgebieden. Het aantal menschen heeft zich in de laatste honderd jaar verdubbeld. In Europa is tot 1910 in de periode van de industrialisatie de bevol kingstoename naar verhouding sterker toegeno men dan in de overige werelddeelen, sindsdien was zij in de buiten-Europeesche werelddeelen grooter. Meer dan de helft van het totaal aantal men schen leeft in Azië en ongeveer een vierde deel in Europa. De cijfers voor Europa waren in het jaar 1938 berekend op 530.000.000. De Centrale Bloedtransfusie-commissie verzoekt ons langs dezen weg haar warmen en oprechten dank te betuigen aan alle vrijwilligers bij den bloedtransfusiedienst, die zich alom in den lande in grooten ge tale als donor beschikbaar hebben gesteld, ten einde hun bloed te geven aan militai ren en burgers in oorlogstijd. De commissie is diep getroffen door den gemeenschapszin, die hierdoor tot uiting is gekomen en waardoor in moeilijke dagen veel leed is kunnen worden verzacht. Gezien de veranderde tijdsomstandigheden heeft de commissie het thans noodig geoor deeld, het werven van donors voorloopig stop te zetten en ook het kernen van zich reeds aangemelde donors voorloopig niet te doen ge schieden. Een 28-jarige koopman uit Uden stond voor de Bossche rechtbank terecht ter zake, dat hij op den 9en Februari 1940 te Uden hoogst roe keloos en onvoorzientig een brandenden lucifer heeft geworpen in de richting van J. Akker mans, terwijl deze bezig was benzine af te tappen, waardoor diens overkleeding, die met benzine bespat was. vlam vatte en de man zwaar lichamelijk ietsel bekwam. Tegen verdachte werd geëischt een geldboete van 15.te vervangen door drie d&gen hech tenis, benevens een voorwaardelijke hechtenis- straf van een week met drie jaren proeftijd. Vonnis over veertien dagen. Woensdag is in Staatsmijn WUhelmina te Terwinselen de 42-jarige houwer J. L. Janssen bekneld geraakt tusschen een kolenschop en den zijwand. Toen de man bevrijd was, bleek hij reeds overleden. Janssen was gehuwd en va der van vijf kinderen. In de Domanialie Mijn te Kerkrade is op de 500 M.-verdieping in een pijler de gehuwde 31- jarige houwer J. Krewinkel onder afvallend gesteente bedolven en vrijwel onmiddellijk ge dood. Krewinkel was vader van een jeugdig kind. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de hoofd akte voorbereidend onderwijs (akte B) de dames W Bagijn, M. Benthem, M. van Beusekom, W. de Hoog. E. Jansen. Joh. Otten en R. Rikmen- spoel, allen te 's-Gravenhage. Naar de „Neue Zürcher Zeitung" uit Vaduz (Liechtenstein) meldt, heeft de regeering van Liechtenstein medegedeeld, dat er geen aan leiding bestaat het land te evacueeren. De Turksche regeering heeft plannen voor een wet, die zware straffen zal stellen op de ver spreiding van valsche berichten en geruchten. In de omgeving van Abo is een Finsch mili tair vliegtuig, dat op een oefenvlucht was, neer gestort. De piloot werd gedood. Omtrent de oorzaak zijn geen bijzonderheden bekend. Toen in den namiddag van 14 Mei een stroom van vluchtelingen uit het geteister de Rotterdam zich in de richting van den Kleiweg en den Ringdijk uitstortte, trof de buurgemeente Schiebroek onmiddellijk met groote vastberadenheid alle noodige maat regelen om den ergsten nood zooveel mo gelijk te lenigen. Intusschen hebben niet minder dan 7000 Rotterdammers in Schie broek onderdak gevonden, waardoor het aantal inwoners van deze gemeente meer dan verdubbeld is. Uiteraard heeft deze toe stand tal van bezwaren met zich meege bracht, die echter overwonnen konden wor den, omdat men zich reeds eerder op een flinken, zij 't dan ook niet zóó grooten be volkingsaanwas had ingericht. Er werden immers geëvacueerden uit geïnundeerde ge bieden verwacht, die aan de goede zorgen van een speciaal daarvoor in het leven ge roepen comité zouden worden toevertrouwd. De geëvacueerden kwamen echter niet, om dat zij in andere plaatsen konden worden opgenomen. Toch kreeg het comité nog een belangrijke taak te vervullen, nu als vluch telingen-comité, dat onder de voortvarende leiding van de echtgenoote van den burge meester, mevrouw Dhont, en den secretaris, den heer Hollenkamp, met spoed alle gere zen vraagstukken, met name het behuizings probleem, tot de volle tevredenheid van alle betrokkenen wist op te lossen. Hierbij dient speciaal vermeld, dat ook een gedeelte van Schiebroek, t. w. het Kleiweg kwartier, mede door de ramp was getroffen. Op medisch advies waren reeds lang van te voren hulpkrachten opgeleid, zoodat twee volledig ge outilleerde noodziekenhuizen onmiddellijk in ge bruik konden worden genomen. De voedsel voorziening voor de ziekenhuizen werd dade lijk veilig gesteld, ook voor de noodzakelijk ge worden aanvulling van winkelvoorraden werd spoedig zorg gedragen. Daar Schiebroek gedu rende de eerste dagen van drinkwater, gas en electriciteit was verstoken, moest althans een voldoende hoeveelheid petroleum worden aan gevoerd, hetgeen ook weer met moeilijkheden gepaard ging. Er werden twee kookdiensten in gesteld, één van de Vrijwillige Vrouwelijke Hulp voor de ziekenhuizen en één voor de talrijke vluchtelingen, alsmede een speciale V. V. H.- dienst vcor hulpverleening in de gezinnen. Vlugger dan men zelfs had durven aannemen begon het gevoelige raderwerk van menschlie- vendheid en hulpvaardigheid te draaien en zon der haperen te functionneeren. De vluchtelingen ontvingen al dadelijk drie maaltijden per dag met melk voor de kinderen. Dat de toeberei ding van zoo groote hoeveelheden voedsel in den beginne eenig hoofdbreken veroorzaakte, is be grijpelijk, maar het comité bleek daartegen op gewassen. Eerst werd het voedsel in. de boerde rijen van Van Eyk aan den Ringdijk bereid, daarna kwam een royale overeenkomst met het slagersbedrijf Wensveen tot stand. Een bijzonder probleem vormde de dekking en kleeding voor de vluchtelingen. Men be schikte aanvankelijk slechts over de voorraden van Maatschappelijk Hulpbetoon, de Gerefor meerde Kerk en de Katholieke Kerk en kon hulpvaardig gesteund door ingezetenen der ge meente ten minste in het allernoodzakelijkste voorzien Weldra echter kwamen er ruimere middelen uit alle deelen des lands, kleeren, schoenen, dekens, bedden e.d.. zoodat ieder rij kelijk kon krijgen, waaraan hij behoefte had. Vele Ingezetenen waren van 's morgens vroeg tot. 's avonds laat in touw om het ontzagwek kende werk, dat verricht moest worden, tot een goed einde te brengen. Ook ten aanzien van de hygiëne bleef men den toestand volkomen mees ter. Het comité beschikte over de onbeperkte en belangelooze medewerking van verscheiden auto bezitters, die hun rijvergunning hadden kun nen behouden, alsmede over den zoog. trap- dienst, d.w.z. jongelui op de fiets, die als ijve rige ordonnances onvermoeid tusschen de ver schillende instanties heen en weer fietsten en daarmee onschatbare diensten bewezen. Dank zij deze offervaardige en daadkrachtige samenwerking is thans al het noodzakelijke ge daan om de vluchtelingen onder dak te brengen en te verzorgen. De huisvesting van 7000 menschen is uiteraard slechts een tijdelijke maatregel. Reeds nu komt er vloeiing in de zaak, om dat tal van vluchtelingen naar Rotterdam zullen terugkeeren, zoodra vaststaat, dat hun huizen en eigendommen gespaard zijn gebleven. Ook zijn er velen, die bij familie kunnen onderkomen of die in de stad weer aan den slag wenschen te gaan, zoodra hier voor gelegenheid is. Niettemin wordt ermee gerekend, dat ruim 1000 vluchtelingen voor alsnog in Schiebroek zullen blijven. Een staf van vrijwilligers is dagelijks in contact met de nauwkeurig gecatalogiseerde klanten en een kleine schare controleurs is den gan- schen dag in de weer om alle aanvragen van de vluchtelingen na te gaan. Met het oog op de hygiëne zal nog een In afiuachting van de komst der Nederlandsche krijgsgevange nen uit Duitschland verzamelden zich vele belangstellenden aan de grensplaatsen sï' l ft J ■if. V NIJMEGEN DOBBELMAN Onder het motto „Mddenstandsoffcr 1940" Voor herovering van zelfstandig bestaan" hebben de drie Nederlandsche Middenstands bonden een actie op touw gezet tot steun aan door den oorlog zwaar getroffen midden standszaken. Aan een In dit verband door de voorzitters tot de leden dezer bonden gerichten oproep ontleenen wij het volgende; Met grooten spoed is de heropbouw van het geen in de oorlogsdagen vernield werd ter han(j genomen. Het is mede onze taak een begin te maken met den heropbouw van het geen verwoest werd aan zelfstandig maat schappelijk bestaan, in Rotterdam vooral, doch ook in andere geteisterde plaatsen. Het is verheugend te zien met welk een on tembare energie de getroffenen hun uiterste krachten inspannen om binnen den kortst mo- gehjken tijd hun bedrijven te heropenen. Zij rekenen en moeten daarbij kunnen rekenen op de daadkrachtige medewerking van al hun Nederlandsche standgenooten. Natuurlijk zal onze gave alleen geen af doende hulp kunnen brengen. De overheid moet helpen, en helpt reeds, met crediet en anderszins. Het geheele Nederlandsche volk zal op grootscheepsche wijze in den zak moeten tasten. Maar daarnaast heeft de Nederlandsche mid denstand tegenover zichzelf een bijzonderen plicht! Uit dankbaarheid voor wat gespaard bleef ijl ons gezin, in ons huis, in onze zaak. Onmiddellijk na de oorlogsdagen kwam dit bij velen tot uiting aan alle kanten. Men wil de helpen. Uiteraard mbet onze steunverleening doel treffend in opzet en uitwerking zijn. Terstond na de ramp te Rotterdam hebben de hoofdbe sturen zich daarom gewend tot den Regee- nngscommissaris vt>or de hulpverleening aan deze stad. Inderdaad is thans gebleken, dat van deze zijde er geen bezwaar tegen bestaat, dat de drie Nederlandsche middenstandsbonden in eigen kring gelden Inzamelen, welke speciaal bestemd zullen zijn voor standgenooten, die door den oorlog hun bestaan verloren hebben. Terstond na deze verklaring-van-geen- bezwaar hebben de drie bonden in groote lij nen een plan van actie uitgewerkt. Er is een klein Centraal Comité gevormd, dat zich belast met de inzameling van alle beschikbaar gestelde gelden en bestaat uit de heeren D. Swagerman, voorzitter; J. C. Blankert, (Kon. Ned. Middenstandsbond); mr. F. J. H. Bachg, secretaris-penningmeester; J. Bakker, (Ned. R. K. Middenstandsbond); W. G. Schee- res, mr. G. P. van Herk, (Christ. Middenstands bond). Dit comité wacht tevens opgaven in van alle plaatsen in ons land, waar middenstandsbe- drijven door den oorlog zijn vernietigd. De gelden voor deze actie kunnen worden gestort by de Ned. Middenstandsbank of op girorekening 60.000 van de Ned. Middenstands- bank te 's-Gravenhage, ten gunste van de re kening Contact-Centrale 3 Ned. Middenstands bonden te 's-Gravenhage, onder motto: Mid denstandsoffer 1940. Het Centraal Comité zal t.z.t. na overleg met de officieele plaatselijke organen tot toewijzing van gelden overgaan, daar waar deze dienst baar kunnen zijn om standgenooten te helpen b^j de herovering van hun zelfstandig bestaan. Aldus zal een juiste, doelmatige en rechtvaar dige besteding der gelden zijn verzekerd. Teneinde het binnenstroomen der gelden zoo veel mogelijk te bevorderen, verdient het aan beveling, dat in elke plaats uit de gezamenlijke middenstandsvereenigingen een commissie wor de gevormd van eenige energieke leden. Wij verzoeken hierbij de besturen der plaat selijke vereenigingen, zoo spoedig mogelijk tot vorming van zulk een Comité van Actie „Mid denstands-offer-1940" over te gaan, onder on middellijke opgave van samenstelling en adres van dit Comité van Actie aan het Centraal Co mité. Middenstanders, de daad is aan U! En moge deze daad komen uit een grootmoe dig en dankbaar hart! Zooals vanzelf spreekt zullen giften van enkele guldens, van enkele kwartjes zelfs, in dank worden aanvaard. Doch men oedenke wel, dat zulke bedragen, ook al komen zij in grooten getale binnen, den ontzag lijk grooten nood niet kunnen lenigen. Millioenen zijn verloren aan bestaansbronnen van den middenstand. Wil deze daad van den Nederlandschen mid denstand de beteekenls hebben, die wordt be oogd, dan zal het Centraal Comité in duizenden aan de geteisterde plaatsen moeten kunnen toe wijzen. Het Centraal Comité meent dan ook, na rijpe overweging, aan alle deelnemers aan deze actie in overweging te mogen geven, giften in te zen den ten bedrage van 1 pet. van het gespaard gebleven bezit, te betalen in zooveel termijnen als men zelf verkiest. Eén procent van wat U gespaard bleef in huis en bedrijf. Eén procent van wat ook getroffen had kun nen worden, maar Gode zij dank niet vernietigd werd Slechts dan kan waarlijk van een offer wor den gesproken Allé correspondentie te richten tot: Centraal Oomité Middenstandsoffer1940, Mauritskade 23, Den Haag, Tel. 117774 - 117775, groot aantal vluchtelingen naar andere plaatsen worden overgebracht, bovendien zijn er plannen gerezen tot stichting van een kamp. De registratie der vluchtelingen ten stadhuize is voltooid, zoodat men nu over alle gegevens beschikt, die voor een de finitieve oplossing van het vraagstuk noodig zijn. Inmiddels kunnen de vluchtelingen waarvan de meeste geheel hun have heb ben verloren, zich koesteren in de zorg van de gemeente Schiebroek, tot ook voor hen een nieuwe en hechte basis is gevonden waarop zij kunnen voortbouwen aan een eigen bestaan BERLIJN, 7 Juni. (D.N.B.) Dé Berliner Bör- sen-Zeitung publiceert heden een reeks artikelen over belangrijke economische, politieke en cul- tureele vraagstukken van het protectoraat, waar bij een inleiding geschreven is door den rijks- protektor Freiherr Von Neurath en den staats president dr. Hacha. In de bijdrage van Von Neurath wordt o. a. gezegd: Door de oprichting van het protectoraat Bo- hemen en Moravië werden deze landen uit hun onnatuurlijke politieke en economische situatie gehaald en weer gevoegd in de groot-Duitsche ruimte, waartoe zij op grond van hun ligging en geschiedenis behooren. Daarbij doet zich voor hen de mogelijkheid open deel te hebben aan de veelvuldige ontwikkeling van dit machtige Europeesche gebied. In toenemende mate zal het protectoraat de brug kunnen vormen voor alle handelsverbindingen met het Zuidoosten. Het handelsverkeer met Duitschland is buiten gewoon druk, de werkgelegenheid in het pro tectoraat is zeer goed en de verzorging der be volking is ondanks den oorlog volkomen gunstig. Dr. Hacha schrijft o. a.: Wanneer wij ons heden weer het lot van eenige kleinere volkeren voor oogen houden, kunnen wij de voordeelen waardeoren, dat wij voor den oorlog gespaard zijn gebleven en dat het Tsjechische volk vreed zaam kan voortleven. Gesteund door de mede werking van het rijk, kon de Tsjechische re geering een reeks belangrijke economische en sociale kwesties oplossen, vooral de oude kwestie der werkloosheid. Daarbij beproeft het Tsjechi sche volk het in oorlog zijnde rijksgebied te helpen door onvoorwaardelijke vervulling van zyr. burgerplichten en door bevordering van vrijwillige hulpacties als b.v. de inzameling van metaal en de actie voor het Duitsche Roode Kruis, welke thans wordt voorbereid. VATIC AAN 7 Juni (D.N.B.) De bezoTgd- heid in kringen van het Vaticaan over het lot van de talrijke kathedralen in het Belgisch- Fransche oorlogsgebied is door het rapport van een specialen afgezant van het Vaticaan weg genomen. Het kerkelijke eigendom heeft, zoo luidt dit rapport, geen noemenswaardige schade geleden. In tegenstelling tot de verwoestingen van 19141918 zijn de groote bekende kathe dralen in het oorlogsgebied alle onbeschadigd gebleven. Dit geldt in het bijzonder voor de ka thedralen van Doornik, Kortryk, Atrecht. Kame- rijk, Valenciennes. Rijsel, Ieperen. Laon en St. Quentin, hoewel deze steden zelf door de hevige gevechtshandelingen vrij groote vernielingen vertoonen. De kerken van Brussel, Gent. Brugge, Antwerpen en andere groote plaatsen in België zijn volkomen gespaard gebleven. In de kerke lijke berichten wordt dit feit daaraan toege schreven, dat de Duitsche legerleiding blijkbaar strikte bevelen gegeven heeft de kerkgebouwen bij bombardementen en beschietingen zooveel mogeiyk te ontzien. De berichten uit Belgische en Fransche kerkelyke kringen over het ontzien van het kerkelijke eigendom in het oorlogs gebied werden ook door berichten van Ameri kaansche journalisten bevestigd die het terrein van den strijd bezichtigd hebben. TOKIO, 7 Juni (DNB) Ten aanzien van 't Amerikaansche embargo op goederen verklaar de de woordvoerder van het Japansche Depar tement van Buitenlandsche Zaken, dat de Ja pansche regeering op het oogenblik nagaat welke uitbreiding het embargo heeft en of het alle markten betreft. Zou er wei geleverd blij ven worden aan Frankryk en Engeland, dan zou dit als een discrimineering van Japan beschouwd worden. Het valt te betreuren, dat de Ver. Sta ten steeds meer maatregelen nemen welke scha delijk zijn voor Japan. De Japansche industrie moet, om aan het Amerikaansche embargo hel hoofd te bieden, naar Duitsch voorbeeld zoo organiseerd worden, dat de landsverdediging niet van de willekeur van Amerika afhangt. STUTTGART, 7 Juni. (D.N.B.) De Stutt- garter Nat. Sozialistische Kurier meldt: de voorgenomen verhooging van de Engelsche steenkoollevering aan Frankrijk ter vervanging van het gemis der leveringen uit België en Ne derland, is moeilijk uitvoerbaar. Men verwacht dientengevolge in Frankryk een absoluut tekort aan steenkool. In drie tot vier weken zullen de op steenkool aangewezen bedrijven tot stilstand komen. Frankrijk heeft reeds verzoeken gericht aan Amèrikaansche mijnen teneinde een ver hoogden aanvoer van steenkool te verkrijgen, doch deze mijnen eischen contante betaling en beschikbaarstelling van scheepsruimte. Thans reeds kost een ton Amerikaansche steenkool in Fiankrijk 22 dollar, tegen 2 dollar in Amerika. Daarom zal het vervoer uit de Ver. Staten be trekkelijk gering blijven. Frankrijk komt thans voor een critieke steenkoolschaarschte te staan. WASHINGTON, 7 Juni (D.N.B.). Het sub comité der begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft op verzoek van presi dent Roosevelt opnieuw 1277.7 millioen dollar goedgekeurd voor leger- en vlootdoeleinden, o.a. voor den bouw van 68 oorlogsschepen en de aanschaffing van 3000 legervliegtuigen en 2000 tanks. Voorts hebben de betreffende commis sies van Senaat en Huis 12 millioen dollar goed gekeurd voor het aanleggen van een luchtbasis in Alaska. ATHENE, 7 Juni. (Reuter). Sir Stafford Cripps, de nieuwe Britsche ambassadeur te Moskou, is gisteren uit Athene naar zijn stand plaats vertrokken. Hij reisde met een Roe- meensch vliegtuig over Sofia en werd in den avond te Moskou verwacht. De congregatie van de Broeders van de On bevlekte Maagd en Moeder Gods Maria en van den H. Vader Franciscus (Moederhuis te Drunen N.B.) is opgeheven en vereenigd met de congregatie van de Broeders Penitenten van den H. Vader Franciscus, Huize Padua, te Boe kei (N.B.). De passiespelen te Tegelen zullen doorgaan. De première zal plaats hebben op een nader te bepalen Zondag in Juli. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens heeft het H. Priesterschap toegediend aan den eerw. heer Stig Söderberg, afkomstig uit Göteborg. De neo mist blijft bij den kapelaan te Oorsbeek. BERLIJN, 7 Juni. (D.N.B.)Dé Westeiyke mo gendheden hebben het nog niet opgegeven Tur kije met den tekst van het bondgenootschap in de hand, in den oorlog te betrekken, constateert de diplomatieke medewerker van de Berliner Börsen-Zeitung. Wat men zelf voornemens is, schuift men thans Italië en Duitschland in de schoenen, dus juist den mogendheden, die geen agressieve bedoelingen jegens Turkije koesteren, en het van het begin af aan betreurd hebben, dat de Turksche politiek zich heeft afgekeerd van de beproefde lijn der hartelijke en vriend schappelijke betrekkingen met de as-mogend- heden. Het belang van Duitschland bij den vrede op den Balkan en in Turkije is bekend. Italië echter, waartegen men door garanties en bond genootschappen de staten van het Zuidoosten, vooral Turkije, op de been wilde brengen, heeft juist bewezen een behoeder van den vrede in die landen te zijn. Aanleidingen tot oorlogsver wikkelingen kunnen dus slechts van de weste lijke mogendheden uitgaan, die Turkije evenzeer als middel voor hun doel willen gebruiken, als zij gedaan hebben met de kleine landen in Noord- en West-Europa, die het slachtoffer ge- wordjen zijn van de politiek van omsingeling en oorlogsuitbreiding. Het Turksche volk is te rea listisch en nuchter, om niet in te zien, dat het zijn regeering dankbaar moet zijn het tot dus ver te hebben gespaard voor de uitwerkingen van het bondgenootschap zooals de Westelijke mogendheden zich dit voorstelden. FRANKFURT, 7 Juni (D.N.B.). De Frank furter Zeitung schryft: Waarom hebben Enge land en Frankrijk dezen oorlog gewild? Omdat zij het herstel van Duitschland als volledig gelijkgerechtigde groote mogendheid met een historische taak en verantwoording wilden verhinderen. Omdat zij een voor de eigen controle van het continent gemakkeiyken status-quo tegen het onverliesbare recht der levende geschiedenis wilden houden. Omdat zy de groote kans een door revolutionnaire krach ten gesimuleerde ontwikkeling door scheppende kracht te helpen vonnen niet begrepen en niet gebruikt hebben. Omdat zij alle pogingen van Duitschland den weg te banen voor de noo dige herzieningen en mee te werken aan ee in groote lijn reeds uitgeteekende nieuwe ordening van Europa (het laatst nog in het groote vre desaanbod van den Führer van 6 October 1939) hebben afgewezen. Omdat zij geloofden dit Duitschland, dat zich opmaakte de opdracht eener Europeesche revolutie uit te voeren, met wapengeweld te kunnen neerslaan en vernieti gen. Zy hebben zich geweldig vergist. HELSINKI, 7 Juni (D.N.B.). Na de distribu tie van suiker en koffie voor het uitbreken van den Finsch-Russischen oorlog, heeft de staats raad thans den handel in graan en graanpro ducten aan banden gelegd en broodkaarten in gevoerd. De minister voor de Voedselvoorziening, Tanner, heeft in een persbijeenkomst ver klaard, dat het hier slechts een voorzorgsmaat regel betreft, ten einde de voornaamste levens middelen te waarborgen. De rantsoenen zijn zeer ruim en niemand is gedwongen zijn brood- verbruik te beperken. Het verlies van de aan Sovjet-Rusland afgestane gebieden maakt Fin land tot op zekere hoogte weer afhankeiyk van den graaninvoer. NEW-YORK, 6 Juni. (D.N.B.) De Amerikaan sche zaakgelastigde te Berlijn, Kirk, is heden, uit Europa komend, in de Vereenigde Staten gearriveerd. Als doel van zijn reis wordt een verlof om gezondheidsredenen genoemd. De minister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten, Huil, heeft bevestigd, dat de gezant te Kopenhagen naar Washington is ontboden voor het uitbrengen van mondeling rapport en het plegen van overleg. Over zijn verdere werk zaamheden is nog niets bekend. BUENOS AIRES. 7 Juni (DNB) Het wets ontwerp ter bescherming van de Argentynsche neutraliteit heeft aanleiding gegeven tot een hevige polemiek In de bladen en tot binnen- landsche politieke conflicten. Alle partijen ver zetten zich tegen het wetsontwerp in zijn hui- digen vorm en hebben tegenvoorstellen aange kondigd. De Kamer is Donderdag, na een korte beraad slaging, tot Vriidae verdaagd. Intusschen zal de grondwetscommissie den toestand verder be- studeeren. BOEDAPEST, 7 Juni (D.N.B.). Het blad Ma- gyarsag van 5 Juni schryft, dat met den val van Duinkerken een zware, wellicht beslissende phase van den oorlog is afgesloten. Men vraagt zich af, waar de vermaarde Home-fleet blijft. Terwül het Duitsche leger den Geallieerden ge weldige slagen toebracht, gebeurden er op zee heel bijzondere dingen. Na de verrassende oor logvoering te land werden de Geallieerden ook op zee voor een nieuw probleem geplaatst, en bleek weldra, dat zij ook hier achterop waren. Het nieuwe wapen van de „Schnellboote" heeft de berekening van de Britsche admiraliteit in de war gestuurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5