DE BAROMETER i New-Y orksche Beurs Het Vaticaan en de oorlog u ZATERDAG 8 JUNI 1940 OORLOGSZUCHTIGE PLANNEN VAN JAPANNERS KONING CAROL OPENT EEN JUBILEUM-EXPOSITIE Het probleem der Hongaarsche nationaliteiten Italiaansche gezant te Sofia confereert Italiaansche gezant bij Durcansky KORTE BERICHTEN BUITENLANDSCH NIEUWS VOOR TURKEN VERBODEN Italiaansche vrouwen en kinderen gaan scheep, in Smyrna SCHEEPVAARTBEPERKING BIJ BRITSCHE KUST Bepalingen der Britsche admirali teit over gevaarlijke zone NIEUWE FINSCHE GEZANT TE STOCKHOLM Guatemala en Europeesch bezit in Amerika Verrassende ontmoeting Avontuur van een Groninger schipper Waterschapslasten in Noord-Brabant Verlaging van den omslag wenschelijk Niet op straat slenteren RIJKSREGELING VOOR BENZINE Over eenige dagen te verwachten RUBBER Winkeldievegge gepakt LOOISTOFFEN PETROLEUM-DISTRIBUTIE DEVIEZEN- BESCHERMING Urn gevonden In kokend water gevallen WISSELKOERSEN AMERIKAAN SCHE GOEDERENMARKT PLUNDERAARS STRENG GESTRAFT I11 de omgeving van Zutphen hun wandaad bedreven Clearingkoersen Examen vroedvrouw Academische examens Apothekers-assistent Voorbereidend onderwijs Hulpactie voor drogisten KORFBAL D.E.D.—Swift 2—4 FA ILLISSEMENT EN ROME, 7 Juni (DNB) In Vati- caansche kringen wordt verklaard, dat alle berichten in het buiten land over de actie van den H. Stoel met betrekking tot het huidige con flict, uitsluitend afkomstig zijn uit de fantasie van de journalisten, die Ze verspreiden. TOKIO, 7 Juni. (D. N. B.) In verband met de ontwikkeling van den oorlog in Europa heeft ae president der Seyoekei-partij, Koehara, het volgende voorgesteld (1) Een herziening der Japansche buiten- landsche politiek, welke tot dusver steeds sterk op Engeland en op de Vsreenigde Staten is georiënteerd geweest. (2e) Ter bespoediging van de oorlogvoering in China dient Japan, op grond van de rech ten, waarover het als oorlogvoerende mogend heid beschikt, doeltreffende maatregelen te ne men tegen schepen van Japan vijandig gezinde staten, voor zoover deze schepen zich ten Oos ten van Singapore vertoonen, en voorts de te rugtrekking van de troepen der belligerenten uit China te eischen. (3e) De organisatie eener parate landsverde diging door een van staatswege geleide indus trie, welke onmiddellijk belast dient te worden met het bouwen van vliegtuigen, onderzeeërs en tanks. ten aanzien van de onvervreemdbaarheid van het Europeesche bezit in Amerika, zulks in ver band met de aanspraken van Guatemala op Belice. BOEKAREST, 7 Juni. (D.N.B.) Koning Carol heeft heden een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan het tienjarig bestaan der restau ratie. De Koning heeft bij de opening der expositie verklaard: „Wat op deze tentoonstelling wordt getoond, is het meest levende teeken van dat, wat reeds kon worden verwezenlijkt. De tentoon stelling toont de inspanningen, die in het werk zijn gesteld om het land weer omhoog te bren gen." BOEDAPEST, 7 Juni. (D.N.B.) De afgevaar digde Hubay van de partij der pijlkruizen heeft aan het Huis van Afgevaardigden het ontwerp voorgelegd van een nieuw statuut, dat beoogt op systematische wijze het nationaliteitenvraagstuk in Hongarije opnieuw te regelen. Het statuut houdt in: De erkenning der nationaliteiten als publiek rechtelijke lichamen; verder bestuursautonomie in de gemeenten der minderheden, evenals auto nomie voor het geheele onderwijs en de volks opvoeding; tenslotte de instelling van een af zonderlijk departement voor de Nationaliteiten, waarin elke nationaliteit door een staatssecreta ris zal zijn vertegenwoordigd. SOFIA, 7 Juni. (Stefani). De Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen gezant. PRESBURG, 7 Juni. (D. N. B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Durcansky heeft heden den Italiaanschen gezant in Presbutg, graaf Roncalli di Montorio, ontvangen. De nieuwe resident-generaal voor Tunis, Pefrouton, tot dusver ambassadeur van Frank rijk in Argentinië, is met een speciale opdracht ir. Tunis aangekomen. Dit j»ar zal door het watergebrek in Finland 20 tot 25 procent minder hout afgevlot kunnen worden dan andere jaren. Daar het houtvlotten cit jaar bijzonder laat een aanvang heeft ge nomen, verwacht men, dat het tot laat in het najaar zal voortduren. Als datum voor de viering van het 26e eeuw feest van het Japansche Rijk is heden, naar Domei meldt, de elfde November vastgesteld. Meer dan 50.000 vertegenwoordigers uit alle lagen der bevolking zullen aan de plechtig heden deelnemen. dezer dagen de dievegge aan te houden. Geld werd op haar niet gevonden, maar in haar wo ning werden tal van nieuwe en kostbare voor werpen aangetroffen, die van het gestolen geld gekocht waren. Een schrijfmachine, een kof- fergramofoon, kleeding, een aantal boeken en flesschen sterke drank werden in beslag ge nomen. Ook werd de vriend van het meisje, de 32 jarige vertegenwoordiger F. C. A. B. aan een verhoor onderworpen. Het bleek, dat hij een gedeelte van het geld had aangenomen, terwijl hij voorts belangrijke bedragen onder valsche voorwendsels van verschillende personen had geleend. Wegens oplichting en heling werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Zooals uit de aanschaffing van de schrijf machine reeds bleek, had het tweetal het plan om zaken te beginnen. De onderwijzeres wilde een particuliere bewaarschool stichten, terwijl de vertegenwoordiger een cursus wilde begin nen. Beide arrestanten zullen heden ter beschik king van de Justitie worden gesteld. ANKARA, 7 Juni (D.N.B.) De stede lijke autoriteiten hebben het luisteren naar buitenlandsche radio-nieuwsberichten in openbare lokalen verboden. In deze ruim ten mag alleen naar de nieuwsberichten van de Turksche zenders worden geluisterd. Volgens Reuter wordt uit Smyrna gemeld, dat een groot aantal vrouwen en kinderen van Italianen, die in Smyrna wonen, scheep zijn gegaan naar Italië. LONDEN, 7 Juni. (Reuter)De admiraliteit maakt bekend, dat vanaf 8 Juni geen enkel koopvaardijschip tusschen zonsondergang en zonsopgang de kusten en havens van het Ver- eenigd Koninkrijk zal mogen naderen op min der dan drie mijl, behalve wanneer het vaart in georganiseerde Britsche convooien. Dit bevel verbiedt den doorvarenden schepen niet het gebruik van erkende kustvaartgeulen, waar gepatrouilleerd wordt, wanneer de door vaart het noodig maakt binnen de driemijls- zone te komen. Behalve deze uitzondering moe ten schepen, die zich reeds binnen de zone be vinden en die voor zonsondergang hun be stemmingshaven niet kunnen bereiken, het anker uitwerpen of zich weer buiten de zone begeven. Schepen, die zich niet overeenkomstig dit bevel gedragen, kunnen onder vuur geno men worden. STOCKHOLM, 7 Juni (D.N.B.) De koning van Zweden heeft den nieuwen Finschen ge zant professor Jarl Wasastjerna ontvangen, die zijn geloofsbrieven aanbood. MEXICO, 7 Juni. (D. N. B.) Guatemala heeft instructie gegeven aan zijn vertegenwoordiger te Ciudad Trujillo, op het Inter-Amerikaansche Congres, dat te Caribes (republiek San Domin go) gehouden wordt, alsmede te Washington namens Guatemala alle voorbehoud te maken iNo r x v v\v\Tmi rn ttiiim m r i i r r r ■A/s? Stand on Zaterdag 1 uur v.m, 766. Vorige tand 766.2. on 5.18 onder 22.09. Licht on 22.30, Aan boord van het Groningsche motorvaar tuig de „Piet Hein", gezagvoerder kapitein Jac. Koopman uit Groninger., heeft zich in de eerste dagen na het uitbreken van den corlog een tragi-komisch voorval afgespeeld, dat alleszins de moeite loont om aan de ver getelheid te worden ontrukt. Woensdag 8 Mei, aldus verbelde de kapi tein aan het „Gron. Dagblad", dus twee dagen voor het uitbreken van den oorlog, vertrok ik met mijn vrouw des morgens per trein van Groningen naar Vlissingen. alwaar mijn schip de 300 ton metende „Piet Hein" gereed lag, geladen met stukgoederen, bestemd voor Lissabon. Wij zouden den volgenden dag, dus Don derdag, vertrekken. Het personeel was reeds aangemonsterd. Toen wij de haven van Vlis singen wilden verlaten, kreeg ik plotseling de mededeeling, dat we er niet uit mochten. We bleven dus in de haven nog een nacht liggen en bemerkten Vrijdagmorgen heel in de vroeg te, dat de Schelde ter hoogte van Vlissingen gebombardeerd was. Ik zag kans de haven van Vlissingen zoo spoedig mogelijk te ver laten en wist binnendoor Dordrecht te berei ken, alwaar we des avonds behouden aan kwamen. Ik nam ligplaats in de Dordtsche Kil, vlak vóór de spoorbrug, In den loop van dien dag was Dordrecht aan onze zijde reeds geheel in handen der fouitsche troepen. Zulks werd ik van af den wal gewaar. Onmiddellijk begaf ik mij naar den Duit- schen commandant om mij te melden. Tot Zaterdagmorgen, dus den volgenden dag, zijn we hier blijven liggen. We hebben hier echter benauwde «ogenblikken beleefd, omreden ae vijandelijke troepen elkander van oever tot oever beschoten. Wij bevonden ons allen onder in de kajuit, lagen plat op den grond en wacht ten in angstige spanning de dingen die komen zouden af. Het gevecht duurde bij tusschen- poozen den ganschen nacht door. Bij het aanbreken van den dag, toen het vuren tijdelijk was gestaakt, waagde ik mij enkele oogenblikken aan dek en bemerkte tot mijn vreugde, dat mijn schip, dat Op verschil lende plaatsen getroffen was, niet noemens waard geleden had. Terwijl wij ons met elkaar in de kajuit be vonden en den gelukkigen afloop bespraken, hoorden wij opeens lawaai bij het schip Ik begaf mij met den stuurman heel voor zichtig aan dek en zag tot mijn groote verba zing op den wal een Duitschen parachutist staan, die ons toewuifde en zei: „Goeie mor gen, samen." Ik bekeek den militair nauw keurig en herkende hem als mijn vroegeren kok aan boord van de „Piet Hein". Het was Ernst K. uit Hamburg. Na wederzijdsche bègroeting vertelde Ernst dat hij sedert eenigen tijd als parachutist dienst doet. „Maar hoe had je mijn schip zoo gauw m de gaten?" vroeg de kapitein. „Allereerst aan de groote letters J. K. in de pijp en toen zag ik gelijk den naam „Piet Hein". Kappie, wat was ik gelukkig, oude Gro ninger bekenden te zien. ik kikkerde heelemaal op en dacht, die moet ik eerst begroeten, al vorens ik mijn troep weer opzoek. „Maar waar kom je dan nu vandaan?1' „Wel ik ben zoo juist uit de lucht komen vallen." „Waaat??" klonk het als in koor. „Ja, ze hebben mij er nu al voor de zeven de maal uitgegooid en nog leef ik. Ik kom nu van Rotterdam en ga weer gauw verder." Eenige jaren geleden hebben de Centrale landbouworganisaties tot de regeering het ver zoek gericht een onderzoek te doen instellen naar de waterschapslasten in geheel Nederland, mede omdat de vraag naar voren kwant of de mate, waarin verschillende takken van bedrijf in de waterschapslasten bijdragen nog wei in de juiste verhouding staat tot hun beteekenis voor de algemeene volkswelvaart en of daarbij het landbouwbedrijf niet onevenredig zwaar is belast. Naar aanleiding daarvan zijn reeds rapporten betreffende zes provinciën verschenen. Het bij de Landsdrukkerij verschenen rapport over de waterschapslasten in Noord-Brabant, uitge bracht door ir. D. R. Manschot, cultuurcor su lent bij den cultuurtechnischen dienst, sluit zich hierbij aan. Deze heeft voor de voorbereiding van het lijvige rapport de medewerking geno ten van Ged. Staten en ambtenaren van de prov. griffie, terwijl cultuurconsulent ir. J. T. L.. Krugers te Tilburg een inleiding schreef, waarin o a. geschetst worden de geschiedenis en de groepsindeeling der Noordbrabannsche water schappen. Ook het bestuur van den Nb. Water- schapsbond verleende zijn bijzonder gewaar deerde medewerking. Ir. Krugers wijst op de natuurlijke gesteld heid, welke in Noord-Brabant onderling sterk verschil'ende landschappen oplevert. Geregle menteerde waterschappen zijn van betrekkelijk jongen datum en dateeren feitelijk eerst na den Napoleontischen tijd; de omstandigheden leid den in de 19e en het begin der twintigste eeuw tot de oprichting van tal van waterschappen, doch eerst in de laatste 20 jaren kwam er een streven de administratieve indeeling meer in overeenstemming te brengen met de waterstaat kundige gebieden. Thans is ongeveer S5 pet. van de totale oppervlakte der provincie Noord- brabant in waterschapsverband vereenigd. Wa ren er in 1914 totaal 233 waterschappen met 182.645 ha. oppervlakte, in 1935 waren het er 246 met 426.729 ha. geworden. Vooral de nor malisatie van beken en kleine rivieren in vei* band met de ontginningen e.d. heeft tot deze groote uitbreiding geleid. De gemiddelde waterschapslast bedroeg in 1924/29 en in 1933/35 resp. 2.38 en 2.57 per hectare, tegen in 1914 pl.m. 2,62. De toestand mag dus gunstig geacht worden. Maar er zijn uitzonderingen op dezen algemeenen regel, ter wijl ook de relatieve verzwaring van den be lastingdruk vrij groot is, mede als gevolg van opgetreden daling' in den pachtprijs. Drukt men de lasten uit in procenten van den pachtprijs, dan is de druk sedert 1924/29 tot 1933/35 met pl.m. 75 pet. gestegen, ni. van 2.91 pet. tot 5.09 pet. van den gem. pachtprijs. Ir. Manschot merkt op, dat in sommige groe pen gronden van waterschappen zijn. met een zoodanigen druk, dat de vraag kan worden ge steld, of de waterschapswerken nog wel rendabel zijn; in het algemeen Is de druk dan 't grootst op de akkerbouw- en groenbedrijven; voor de gemengde bedrijven zijn ze wat gunstiger. Doch daar staan tegenover de door de waterschappen sterk vermeerderde opbrengsten van de betref fende gronden. De totale kapitaalschuld bedroeg einde 1925 en einde 1935 resp. 3.075.725 en 3.135.709, de gemiddelde rente 4,42 en 4,43 pet. De gedachte van een provinciale waterschapsleening verdien overweging. Verhooging van inkomsten zou slechts mogelijk zijn door uitbreiding van be lastingplichtig areaal. Is over het geheel de financieele toestand der Noordbrabantsche waterschappen gunstig, dit neemt ni^t weg, dat er naar het oordeel van rapporteur voldoend: aanwijzingen zijn voor de wenschelijkheid van omslagverlaging, mede in verband met de bedrijfsuitkomsten in den landbouw. Gelijk reeds van verschillende zijden is be toogd, vraagt de huidige toestand op de eerste plaats, dat alle werkkrachten zich nuttig maken en zich dus aan opbouwenden arbeid wijden Meer dan ooit is het zaak, dat onze jonge men- schen niet doelloos op straat slenteren. En voor hun eigen welzijn én voor dat van ons volk hetwelk door opbouwenden arbeid is gediend is hut hoogst wenschelijk dat onze jonge men- schen het werk aanpakken dat te wachten ligt Vanzelfsprekend komt inschakeling in het nor male arbeidsproces op de eerste plaats aan de orde. Daarnaast dient men echter ook te den ken aan den arbeid in onze jeugdwerkkampen. Zij verkrijgen daar nuttigen arbeid, vakkun dige en algemeene ontwikkeling, geestelijke en lichamelijke verzorging, plus een zakgeld, dat hen in staat stelt aan het einde van de kamp- periode met een spaarbedrag thuis te komen. In dit verband wijzen wij op de Jeugdwerk gemeenschap „Drakenburg" te Baarn, alwaar plaats is voor een honderdtal jeugdige werk loozen van zestien tot vijf en twintig jaar. Het kampement is gelegen temidden der ongerepte natuur in een prachtige en gezonde omgeving en biedt alle comfort, dat men van een jeugd kamp kan verwachten. Reeds meerdere malen werd in persverslagen over deze sportieve werk gemeenschap geschreven. De taak, die dezen jongen menschen wacht- is het bouwen van een nationaal cultuurcen trum waaraan elk zijn deel kan bijdragen. Er werden wegen aangelegd, akkers bebouwd, beplantingen verzorgd, werkplaatsen ingericht enz. Tenslotte zullen verschillende bouwwer ken tot stand komen. Timmerliëden, schilders metselaars, tuinlui, meubelmakers, smeden, kantoorbedienden en al deze jonge vakarbei ders vonden er in het verleden werk. Ook niet- vakkundige arbeid is er in overvloed en som tijds zal ook de vakjongen die buiten zijn am bacht liggende werkzaamheden moeten ver lichten. De aard van de werkgemeenschap vraagt, dat ieder gereed staat om te doen wat de hand te doen vindt. Naast de vakkun dige scholing, de algemeene ontwikkeling en de godsdienstige verzorging, wordt veel aan dacht besteed aan de lichamelijke opvoeding Sport en spel worden onder deskundige leidin ruimscho-ots beoefend, zoodat de kampleden zoowel lichamelijk als geestelijk „fit" blijven en versterkt naar huis terugkeeren. Maandag 17 Juni zal op „Drakenburg" een nieuwe kampperiode aanvangen. Degenen die Op het oogenblik wordt gewerkt aan een rijksregeling met betrekking tot het benzine- vraagstuk. Deze algemeene richtlijnen kunnen volgens de N. Rott. Crt. binnen enkele dagen tegemoet worden gezien. In afwachting daarvan blijven de bestaande bepalingen tot nader order nog van kracht. Zoo is het vrachtverkeer alleen toegestaan, wanneer men in het bezit is van een oranje kaart. Het verkeer met personenauto's is uit sluitend toegestaan, wanneer men in het bezit is gesteld van een groene kaart. Het taxi-bedrijf staat nagenoeg geheel stil, daar in slechts heel bijzondere gevallen, bij voorbeeld wanneer een ernstige zieke plotseling moet worden vervoerd en ziekenauto's niet dis ponibel zijn, een vergunning voor één keer kan worden verleend. Verwacht moet worden, dat bij de nieuwe rijksregeling het taxi-bedrijf geheel zal worden uitgeschakeld. Is het blad wel ingelicht, dan worden de ge meentelijke instanties bij de nieuwe rijksrege ling zeer vermoedelijk niet meer ingeschakeld en zullen a)le aanvragen rechtstreeks over Den Haag moeten loopen. te vervoeren, te be- of verwerken of voor andere doeleinden te ge- of verbruiken dan die, voor welke de directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder uitdrukkelijk vergunning heeft verleend. Zoo is dus het verbranden van wilgenbast ook verboden. Voorloopig dienen schillers van wil genhout den bast op te slaan en vervolgens te verkoopen en af te leveren aan bij het Rijks bureau voor Huiden en Leder ingeschreven looi stofhandelaren. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met in gang van 10 Juni a.s. alle verleende gewone en extra-vergunningen tot het be- of ver werken van rubber worden ingetrokken. De directeur van het Rijksbureau voor rubber is echter gemachtigd onder bepaalde voorwaar den, welke per circulaire-schreven aan de in geschreven be- of verwerkers van rubber worden bekendgemaakt, aan dezen vergunning te ver- ieenen tot het be- of verwerken van rubber. De 24-jarige bewaarschoolonderwijzeres A. P. H. G. kwam op 29 Mei in de zaak van een win kelier aan den Beukelsdijk te Rotterdam om een kleinigheid te koopen. Hierbij knoopte ze een gesprek aan met den winkelier, wien zij tenslotte mededeelde, dat ze familie van hem was, hetgeen de winkelier geloofde. Na het gesprek miste hij een bankbiljet van honderd gulden. De juffrouw had kans gezien dit biljet te stelen, terwijl zij langs het achter den winkel gelegen kantoortje liep. De winkelier koesterde geen argwaan tegen zijn gewaande nicht, die reeds den volgenden morgen terug kwam en mededeelde, dat ze was aangesteld als hoofdonderwijzeres in een be waarschool. Ondertusschen legde ze haar handtaschje op een geldbakje. Na afloop van het gesprek miste de winkelier wederom geld, ditmaal acht biljetten van honderd gulden. Dezen keer kreeg de winkelier argwaan tegen de onderwijzeres en hij deed aangifte bij de politie. Aan de hand van het door den bestolene verstrekte signalement gelukte het de politie Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het tot nadere aankondiging verboden is, ongeschild eikenhout van inlandschen oorsprong te vervoeren. Alle eikenhout, dat hier te lande wordt gekapt, moet dientengevolge ter plaatse van het kappen van de schors worden ontdaan. De eikenschors wordt beschouwd als looistof in den zin van de Looistoffenbeschikking 1939 nr. 1 en dient te worden afgeleverd aan bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder ingeschreven looistofhandela ren. Op grond van de regeling van looistoffen mogen slechts deze handelaren de schors op een vergunning van het Rijksbureau vervoeren. Indien om bepaalde technische redenen het schillen van het eikenhout ondoenlijk zou zijn, dient men zich te wenden tot de directie of de houtvesters van het Staatsboschibeheer voor het verkrijgen van de vervoervergunning van onge schild eikenhout. Het departement maakt voorts bekend, dar bast van wiigenschilteen en -schilhout moet worden beschouwd als looistof in den zin van de Looistoffenbeschikking 1939 no. 1, Voor deze soorten bast geldt dus, evenals voor andere looi stoffen het geval is, een algemeen vervoerver- bod. Het is derhalve niemand geoorloofd, den bast Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt nogmaals de aandacht op de in de avondbladen van 5 en 6 dezer voorko mende publicatie, waarin is vastgelegd: 1. De wijze, waarop de kleinhandelaren moe ten handelen met de door hen te ontvangen zegels. 2. De wijze waarop degenen, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden behoeven moeten han delen om bestelbonnen te verkrijgen, welke recht geven op het bezit van petroleum. In het bijzonder wordt de aandacht er op ge vestigd, dat aanvragen voor bedrijfsdoeleinden moeten worden ingediend door bemiddeling van de plaatselijke distributiediensten met uitzon dering echter van aanvragen op het gebied van landbouw en veeteelt. Deze laatste aanvragen moeten worden ingediend bij de plaatselijke bureauhouders van den provincialen voedsel- commissaris. Vrijdag 7 Juni is in het Verordeningen blad een verordening verschenen van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende overgangsmaat regelen op het gebied van deviezenbescher- ming van 5 Juni 1940. Hierbij wordt bepaald: De uitvoering van de bepalingen van het Koninklijk Besluit betreffende deviezen- noodmaatregelen van 10 Mei 1940 (Staats blad voor het Koninkrijk der Nederlanden nr. 91) berust behalve bü de Nederlandsche ambtenaren ook bij de ambtenaren van het Duitsche Deviezenbeschermingscommando. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. De juridische adviseur, dr. Rabl, heeft op de persconferentie een nadere verklaring gegeven van de verordening betreffende de deviezenbescherming. Hij wees er op, dat de deviezennoodmaatregelen, zooals zij bij K.B. destijds zijn vastgesteld, blijven bestaan. De uitvoering van de bepalingen blijft ook in handen van Nederlandsche ambtenaren, doch de verordening is slechts om te bewerk stelligen, dat ook Duitsche ambtenaren aan de uitvoering daarvan deel hebben. Deze bepaling beduidt dus wederom een groo te mate van innige samenwerking, daar er hier geen sprake van is, dat de Duitsche instanties die uitvoering hebben overgenomen, doch thans slechts mede zijn ingeschakeld, naast de Neder landsche autoriteiten. Dr. Rabl liet tenslotte nog uitkomen, dat het de Rijkscommissaris zelf was geweest, die het initiatief had genomen voor deze bepaling, wel ke zoozeer het streven tot coöperatie typeert. daaraan wenschen deel te nemen, moeten zich zoo spoedig mogelijk opge-en aan de kampcom missie Drift 1012 te Utrecht. Draal niet, maar doe het nu! Bij 't delven op een perceel grond onder de gemeente Hunsel bij Weert hebben arbeiders een urn gevonden. Eenige jaren geleden werden in de heide in dezelfde omgeving meermalen van deze urnen gevonden. Toen zijn deze gezonden aan het Provinciaal Museum te Maastricht. Deze vondsten schijnen er op te wijzen, dat hier vroeger een begraafplaats is geweest, even als men die heeft aangetroffen te Eind-Neder- weert en te Boshoven onder Weert, waar in de jaren 18891890 honderden urnen werden opgegraven. Het ongeveer tweejarig zoontje van de familie Gomes te Den Burg op Texel is Vrijdagmiddag bij het achteruitloopen in een pan met kokend water gevallen. De kleine overleed spoedig aan de hevige brandwonden. Juni 7 6 5 Air Reduction 38 37 4 37 Allied Chemical 141 140§ 141 American Can Co. 84 92 American Radiator 54 44 5 Am. Smelt Ret. 35 344 34 Am. Tel. Tel. 150 4 149 4 149 Am. Tobacco B. 73 73 72 4 Am. Waterworks 6 4 64 6 4 Anaconda Copper 20 4 20 4 20 4 Atchison Topeke 14 4 14 4 13 f Baltimore Ohio 3 34 34 Bethlehem Steel 69 4 68 f 67 4 Canadian Pacific 9 7 R 24 24 Ches. G? Ohio 32 4 32 4 32 4 Chicago Rock Isl. 4 4 1 8 Chrysler Motor 57 56 4 55 5 Dupont de Nem. 152 4 151 4 151 General Electric- 29f 29 4 28 4 General Foods 39 39 4 38 4 General Motors 40 4 39 4 38 4 Good Year 14 13 4 13 5 Hudson Motor 34 34 34 Intern. Nickel 22 20 4 19 4 Intern. Tel. en Tel 2 4 24 24 Kennecott Copper 26 4 26 4 26 Missouri Pac pret 3 16 TK 8 in Montgomery Ward 34 4 34 4 33 4 New York Central 104 94 94 Norfolk G? Westeri 193 184 184 North Am. Comp. |6§ 16 16 Northern Pacific 5 5 5 Packard 34 3 5- J 8 3 Pennsylvania 16 4 16 4 16 4 Proctor G? Chambh 56 5a 524 Radio Corporation 4 4 4 4 44 Uep. Steel 15 4 154 14 4 Sears Roebuck 65 63 4 63 4 Shell Union Oil 74 74 Southern Pacific 7 1 8 7 Sotthern Railway 8 4 84 8 1 Standard Brands 5 4 5 4 54 Stand. Oil ot N.-J. 34 34 33 4 Union Pacific 76 4 75 4 76 4 United Aircraft 42 4 41 4 41 4 United Corp 1 4 1 T 1 5 U. S. Rubber 16 4 16 5 16 4 U. S. SteeJ 46 j 45 4 44 4 Aoolworth Building 30| 30 4 30 4 ex dividend ex coupon. nieuwe andeelen. NEW YORK, 7 Juni Slotkoersen Juni 7 6 5 Amsterdam Londen 3^83 150 4 3.19 Parijs 2.17 1.99 1.81 Berlijn 40.00+ 40.00+ 40.00+ Brussel t- 4 4 Rome 5.04 4 5J)4 4 5.04 4 Madrid Zwitserland 22.41 22.42 22^40 Weenen Stockholm 23.85 23^85 23.85 Montreal 72.000 80.000 78,250 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 22.50 22.40 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 7 Juni 7 Juni 6 Juni 7 Juni 6 Juni (Rio - Nieuw contract) (Santos) Koffie Juli 3.954- 3.95--f Sept 3.98--f- 3.98 Dec 4.00--f- 4.00.-4- Sept. Mrt. Mei Suiker Ju» 1,22 Sept. 1,18 Dec 1,19 j Mrt. |,22 4 Rubber Standaard Ju» 21.16 SePt 19.40 Oct. 18.90 Dec 18.68 Katoen Nieuw contract Juli 9.70- 9.65 Oct 8.62-63 8.55 Dec 8.558.47 Tin Loco Juli 5,78-4- Sept. 5.91- Dec. 6.07- Mrt. 6 18.-f Mei 6.27-4- 5.79.+ 5.92- 6.08. 6.19 6.28.+ 1.22 i 1,17 1,19+ 1.20 4 21.00 19.15 18.82 18.60 Mei Juli Sept. Jan. Mrt. Mei 1.24 4 1,22 4 1 27 1.24+ 1.29+ 1,26+ 18.50 18.32 18.25 Jan. Mrt. Mei 8.46- 8,32- 8,16- 18.46 18.16 18.09 8.40.- 8.29 8.15 54.37 4 53.87 4 Termijn53.00 52.50 90 dagen 52.25 51.75 CHICAGO, 7 7 Juni 6 Juni Tarwe Juli 81.80J Sept Dec Maïs Juli Sept. Dec 81 I 82 4 63 4 - - 62 60 Reuzel Juli 5.37 4 Sept. 5.57 4 Juni 7 Juni 6 Juni Haver 79 4 Juli 33 4 - 33 4 - 80 4 Sept. 31 3J 4 - 81 4 - f Dec. - 32 4 - Rogge Ju» 44i— 44 4 Sept, 46 f - f 46 4 Dec 48 4-- 48 62 61 4 59 5.17 4* Oct. .5.70* 5.47 4 5.37 4 Dec. 5.82 4 5.65 WINNIPEG, 7 Juni 7 Juni 6 Juni 7 Juni 6 Juni Tarwe Gerst JuU 75 74 Oct 771 .- 76 4 Mei - JuU Oct, Mei 38 4 38 4 36 4 37 4 Rogge Lijnzaad Juli 49 1 - - 48 4 Oct 47 -1 46 4 Mei JuU Oct Met i.65f i .67 j - 63 166 4 Haver Juli 32 31 4 Mel De Zutfensche rechtbank heeft Vrijdag een aantal zaken van plunderaars, die tijdens den oorlogsnood hebben geopereerd, behandeld. Ze hadden gedurende de evacuatie van de buur schap „de Hoven" te Zutfen op 11 en 12 Mei allerlei goederen gestolen uit winkels, cafés en particuliere huizen. Alle verdachten bekenden. De Officier van Justitie, mr. stam, was van meening, dat tegen deze hyena's van het slagveld niet streng genoeg kon worden op getreden. Hij eischte tegen den dertig jarigen landbouwersknecht J. van B„' tegen den 47- jarigen G. J. B., tegen den 28-jarigen koop man J. J. en tegen den los-werkman J. K., allen uit Zutfen, twee jaar gevangenisstraf. Tevens werden eenige plunderingszaken uit Voorst behandeld. Tegen J. W. aldaar werd een jaar geëischt, tegen den 60-jarigen landbouwer D. J. D. anderhalf jaar en tegen W. H. J. v. de M., een los-werkman, een jaar gevangenis straf. De rechtbank wees in enkele zaken on middellijk vonnis. De Zutfenaar J. van B. werd veroordeeld tot twee en een half jaar, diens stadgenoot G. J. B. tot anderhalf jaar gevangenisstraf, J. J. tot een jaar en H. K. tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De uitspraak in de andere zaken zal over veertien dagen geschieden. In de zaak tegen een zestigjarigen winkelier uit Voorst, vetdacht van heling van geplun derde goederen, eischte de Officier van Justi tie een jaar gevangenisstraf. Koersen voor stortingen op 8 Juni 1940 tegen verplichtingen in: Reichsmarken 75.63, Lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80. AMSTERDAM Geslaagd voor het vroed vrouwenexamen (theor. gedeelte) de dames: N. Broertjes, Apeldoorn; D. Cassing, Amster dam; L. J. van Gelder, Amsterdam; G. A. Groet, Warmenhuizen (N.H.); C. J. Kleppe, Rotterdam; A. Klijnstra, Warns (Fr.); J. Nieu- wenhuis, Utrecht; W. Nijkamp, Apeldoorn en G. P Zwart te Haarlem. LEIDEN Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heeren F. W. Henderson, Oegstgeest en J. E. Bos, Den Haag. Bevorderd tot arts: de heeren B. Friedberg, Den Haag en P. van der Meer, Leiden. ROTTERDAM Geslaagd voor candidaats- examen in de economische wetenschappen de heer J. Amelung. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen tweede gedeelte de heeren P. Stibbe, Amster dam en D. A. Wildervanck te Heerenveen. AMSTERDAM. Geslaagd de dames E. A- Kohlrautz te Almelo, F. A. Dahlhaus te Over- veen en S. A. M. Mjstrate of Haerhuis te Zén- deren (gem. Borne). GRONINGEN. Geslaagd de dames M. Hogen- aijk, Franeker en S. Leydesdorff te Franeker. 'S-GR.AVENHAGE. Geslaagd voor de akte B. hoofdakte voorbereidend onderwijs, de dames G. van Veen, H. Smulders, J. v. d. Wolf, M. Uttewaall, D. A. v. d. Berg, C. Zondervan, allen te 's-Gravenhage en C. Miedema te Utrecht. Kort na de mare, dat verschillende drogisten te Rotterdam en in andere plaatsen in ons land getroffen waren door hetzij geheel of gedeelte lijk verlies van hun zaak, is het bestuur van de federatie van drogistenbonden een hulpactie onder de 6000 aangesloten drogisten en detail- verkoopers begonnen. De hulp, welke de erkende drogisten en de- tail-verkoopers door tusschenkomst van het bestuur van de federatie geeft, zal hoofdzake lijk bestaan in het verwerkelijken van pogin gen, zich weer als drogist te vestigen, terwijl reeds aan hen, die van alles beroof^ waren, hulp in geld is verstrekt. Vrijdagavond werd voor de eerste klasse West, Noordholland, in de competitie van den K.N.K.B. de wedstrijd D.E.D.—Swift gespeeld. De uitslag was 24. Oct 29 j 29 j Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam: 22 Mei: Joh. A. Steenken. Amster dam. Faillissementsstatistiek over Mei 1940. Samen gesteld door de afd. D.O.D. van v. d. Graaf Co.. N V Amsterdam. Noord-Holland (excl. Amster dam) 10; Amsterdam 10; Zuid-Hol.and (excl. Den Haag en Rotterdam) 18; Den Haag 7; Rotterdam 5; Utrecht 11; Gelderland 6; Noord Brabant 3; Limburg 4; Zeeland Friesland 2; Groningen 1; Drente 1: Overijsel 5. Totaal 83 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1940 651 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 963 faillissementen. Volgens „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Mei 1940 bij de gezamenlijke Griffies ln Nederland gedeponeerd 76 Crediteurenlijsten m'et een totaal passief van f 1.330.874.47%waarvan preferent f 166.272.57(4 Vanaf 1 Januari 1940 werden ln totaal gedepo neerd 448 crediteurenlijsten met een totaal pas sief van f5.980.953.81, waarvan preferent f 772.478.78y2. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faill. van: D. E. Pezarrc, Amsterdam; W. H. Knoop, be hanger en stoffeerder, Amersfoort. Geëindigd door homologatie van het akkoord: KI. v. d. Heide, kippenfokker, Twijzelerheide. Gedeponeerde uitdeeiingslijsten: 30 Mei: N.V. Leidsche Overdekte Bad- en Zwem inrichting ,,De Overdekte", te Lelden. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. 4 293 pCt. aan conc. crediteuren. 31 Mei: H. Elskarop. Den Haag. Idem. Uitk. 4.1979 pCt. aan conc. crediteuren. 1 Juni: M. Herz handelsagent, Arnhem. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 4 Juni: N. J. van Echteld, bakker, Wamel. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. L. Marquenie, Breda. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. A. van Hattum. Den Haag, gewoond heb bende te Santpoort. Geëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 0.649 pCt. C. H. Pointl, Driehuis (Westerveld)Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. J. Trouwen, Meppel. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. 10 in' Vei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2