BRABANT EN DE WERKLOOSHEID Naar heropbouw van Valkenburg (Z."H.) DE ZOLENSPECIALIST Een proces op de puinhoopen i De Italiaansche politiek I" i RESOLUUT WERK Restaurant DORRIUS Vraag naar invalide- Met groote energie is men de eerste werkzaamheden tot herstel begonnen paarden zijn in trek Mijmeringen aan de Nieuwe Maas Een tragi-comische historie van een omgevallen muur ZATERDAG 8 JUNI 1940 ÖE HEROPBOUW VAN MIDDELBURG WAGENTJES GLASRAMEN VAN J. MICHELS WIJ LUISTEREN NAAR Het Westland werkt op volle kracht Volkstuintjes te 's-Hertogenbosch Sint Bureaucratius aan het werk De drie blinden Sneller en eenvoudiger recht BOETE- EN BEDEDAG In Meierijsche pelgrimsplaats GOEDE FRUI1 VOORUIT ZICHTEN Verkoop van legerpaarden in Den Haag Wij luisteren naar j Zondag 9 Juni Maandag 10 Juni Een beschouwing voft de Relazioni Inter nazionali (Van onzen correspondent) groote ingenomenheid we hebben in laatste artikel er reeds gewag van gemaakt heeft men in Brabant kennis genomen van maatregelen, van overheidswege getroffen, daardoor als het ware in één slag ongeveer henduizend personen die werkloos waren, ar- ^'dsgelegenheid is verschaft. Het mag wonderlijk schijnen, dat voor zoo- ^'en plotseling werk aan den winkel is, temeer daar onder de in uitvoering gebrachte ob- tëeten er geene zijn, welke zijn ontstaan ten gevolge van het oorlogsgeweld, doch het feit ''St er en er is derhalve slechts reden zich daar- °ver intens te verheugen. Immers, een krachtige bestrijding der werkloosheid is een eerste ver- êlschte om tot een wezenlijken wederopbouw en S^zondmaking van het land te geraken, waar- °néer zeker en allereerst mag gerekend wor- öetl de verheffing van het sociale peil der be- v°lking, met name ook van de arbeidsklasse. .Het is op zichzelf reeds van een geweldige T^eekenis, dat zij die werkloos waren, thans ™°r het verrichten van arbeid minstens het seld verdienen, dat hun aanvankelijk uitslui- ^hd na het voldoen aan den stempelplicht. werd erstrekt. j, A1 heeft Brabant de zweep van de werkloos- eid zwaar gevoeld, de werkloosheid wordt re- v°'uut aangegrepen, getuige de tewerkstelling af de tienduizend binnen zoo korten tijd. Werk is er voorloopig voldoende te verrich t-En daarbij is het verblijdend er op te kun- -«n wijzen, dat alle aandacht wordt besteed atl de beteugeling van den vijand, die Brabant j^ds eeuwen en eeuwen steeds heeft bedreigd: Q6t water. He waterwolf heeft in Brabant veel leed ge dacht en veel schade berokkend. Jaarlijks kiv de i'ee ?am hij terug, beet de dijken door, verdreef menschen uit hun woningen, doodde hun l. er> verdronk hun landerijen. Gansche ge- j.',Cr-'en waren er, welke hij ook 's zomers vast- !eld, althans zoodanig, dat ze noch geschikt to'ën om te be-weien, noch om te bebouwen. Tegen dien wolf is Brabant steeds te wapen Betrokken, doch als men meende hem neerge- 0 te hebben, stak hij toch den kop weer en deed hij een onheispeilenden sprong, "1s op niet vermoede plaatsen, waarschijnlijk zullen voldoende middelen beschikbaar komen om hem voor goed onscha delijk te maken. Weer is aangepakt het prachtige werk van de beteugeling der Maas beoogend mede de slui ting van den Beerschen Overlaat, die ongeveer 13.000 H.A. groot is, en tot nog toe nooit in cul tuur is gebracht kunnen worden. Bijna reeds was het voltooid, thans wordt er definitief de laatste hand aan gelegd. Is het gereed, dan zal ook het plan van professor Van Vuren tot ver kaveling van den Beerschen Overlaat en de vruchtbaarmaking ervan, waardoor hier boeren bedrijven zullen kunnen worden gevestigd, zeker een beurt krijgen. En daarmede zal dan Brabant zijn oppervlakte cultuurgrond, aan de uitbrei ding waarvan het zoozeer behoefte heeft ge tuige ook de ontginningen zien vergroot, en in het nieuw gewonnen gebied zullen vele en vooral jonge boeren zich kunnen vestigen en een bestaan vinden. Een ander groot werk, om de uitvoering waar van jaren is gevraagd en dat thans is aange pakt, betreft de verzwaring van de zeedijken langs het volkerak over een lengte van onge veer 10 K.M., alsmede de ontwatering van het akkerland in de streek, begrensd door de Mark en de Vliet. De kosten van dit object zijn ge raamd op een half millioen gulden, terwijl de totstandkoming ervan minstens twee, maar waarschijnlijk drie jaren zal vorderen. De Zeedijk langs het breede water, dat vooral in den winter flink kan spoken, heeft toch in den loop der tijden zooveel geleden, dat een doorbraak niet tot de onmogelijkheden behoor de. Bij hoog water en stormtij kwamen de golven voor een der polders reeds tot de kruin. Deze dijk nu zal gedeeltelijk over een breedte van drie meter verbreed en ruim een halven meter verhoogd worden met een talud van blok ken beton ter hoogte van drie meter. Hiertoe zullen 200.000 M3 klei, 50.000 blokken en 800 planken van beton ter lengte van 2.50 M. noo- diij zijn. Tenslotte zal langs den binnenkant van het dijklichaam een 4 M. breede rijweg worden aangelegd en zullen ten behoeve van de ontwa tering der achterliggende polders breede slooten die aan de waterlijn 5 meter breed zullen zijn, worden gegraven. Uitsluitend handkracht zal bij dit werk worden benut, hetgeen beteekent, dat ruim 360, personen hier tusschen twee en drie jaren arbeid zullen vinden. Door dien arbeid worden de gronden achter den dijk niet alleen veilig gesteld, maar ook hun kwaliteit verhoogd, waardoor weer de productiviteit kan worden opgevoerd. Nog ligt op het terrein van den waterstaat te wachten de saneering van het gebied van Mark en Dintel. Verwacht wordt, dat ook voor dit belangrijke object tot gezondmaking van den aan- en afvoer van water in de Brabant- sche landouwen de spaden spoedig in den grond zullen worden gestoken, bewoners en gewest tot heil. de raadsvergadering der gemeente Mid- eiburg heeft burgemeester mr. dr. J. van Walré Bordes de ramp besproken, welke de stad setroffen heeft. Een groot deel der aan ge- -entegebouwen geleden schade zal wel ver- ,°eü worden; de gemeente was n.l. tegen mo- esHisico verzekerd. toet den herbouw van het stadhuis moet tot a den oorlog gewacht worden. Het ligt in de bedoeling, ook de Abdij te her huwen. Aan ir. De Ranitz, inspecteur der Volksge- r'bdheid, is verzocht een schets voor den her- Pbouw te maken. y^nuit den raad werd den burgemeester dank ^bracht voor de vele moeiten, welke hij zich proost heeft, om Middelburg voor grooter a<hpen te behoeden. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN A LA CARTE toen verzoekt ons opneming van het volgen- j Hij de ramp, die Rotterdam heeft getrof- Var' Z*®n ook vele waSer-tjes, welke door het in- 'dewagenfonds van het Rotterdamsch comi- br v°°r aut°-boottochtjes voor lichamelijk ge- hJt gen in bruikleen waren gegeven, onder lU Puin geraakt of verbrand. De invaliden, ook jjjbufd van hun have en goed, zijn nu niet ,c'e gelegenheid zich naar buiten te begeven, ten comit® doet thans een beroep op allen. 0f einde beschikking te krijgen over nieuwe Sebruikte invalidewagens. Helde de en voor dit doel kunnen gegireerd wor- d«Ö °P postrekening no. 322.355 ten name var n heer G. Timmers te Rotterdam. verleden jaar tijdens de orkaanramp te bdhoven ernstig beschadigde Pastoor-van- skcrk heeft, ter vervanging van toen verniel- t nieuwe glasramen gekregen. Twee der drie (^ben voorstellend den H. Pastoor van Ars en t, H. Phiiomena, werden reeds eerder aange- r, acht. Thans is ook het derde, een Maria-raam, feed gekomen. ijTe Bossche glazenier J. Michels heeft de ra- b vervaardigd. „De Misuitzendingen van den Rath. Radio-Omroep zullen wor den hervat, te beginnen Zondag 9 Juni a.s. om half elf, met een uit zending van de Hoogmis uit de dekenale kerk van St. Vitus te Hil versum." Bovenstaand bericht kon men enkele dagen geleden in onze bla den lezen en zal door menigeen Vlet vreugde zijn begroet. Laten wij hopen, dat deze uit- •i zending wederom een begin zal zijn van een lange, lange rij. Wat zal het morgen een geheel |J andere morgen zijn dan vier weken beleden op Pinksterzondagtoen Viij nog in het heetst van den oor- log zaten. Bij het radiotoestel ge it Zeten zullen wij nu niet telkens Worden opgeschrikt door angstige berichten, neen, wij zullen andere stemmen hooren, waar wij rustig Vaar kunnen luisteren; in plaats van het zware geronk der vlieg tuigmotoren zal de aether ons mor- Ven het sonore geluid van het kerk- °vgel overbrengen. Laten wij komenden Zondag nog vans in het bijzonder God danken, dat Hij ons land voor verdere oor- 'ogsverschrikkingen heeft gespaard an bidden wij dan tevens voor de zielerust van hen, die ons bij het vervullen van hun plicht zijn ont vallen. *1 :l Het Westland, Europa's groentetuin, werkt thans op volle kracht. Van den vroegen och tend tot den laten avond zijn de tuinders bezig in de groote kassen met het verzorgen van hun planten. Ook het druivenkrenten is in vollen gang en iederen dag kan men groepen meisjes en vrouwen zien, die naar de kassen trekken, om de druiventrossen uit te dunnen en te ont doen van de overtollige korrels. Voor dit werkje gebruikt men in het Westland graag vrouwe lijke arbeidskrachten. Aan de Westlandsche groente- en fruitveilin gen begint het beeld zich thans snel te wijzi gen. De voorjaarsgroenten geraken op den achtergrond. De sla-aanvoer, waarvan de pro ductie in het Westland 30 a 35 millioen stuks bedraagt, is over zijn hoogtepunt heen. Bloem kool wordt nog in groote hoeveelheden aange voerd, terwijl ook de tomaten drukker aan de verschillende Westlandsche veilingen beginnen te komen. In toenemende mate worden de nieuwe aard appelen ter veiling aangevoerd en vooral in het Zuid-Westen der streek is deze cultuur goed geslaagd. Ook het fruit zien we thans weer aan de Westlandsche veilingen verschijnen. Verschil lende veilingen kwamen reeds met meloenen, terwijl ook perziken, natuuraardbeien, aalbes sen en blauwe druiven in grootere hoeveelheden worden aangevoerd. De prijzen in het Westland zijn over het al gemeen bevredigend. Groote kwanta van voor export geschikte tuinbouwproducten verzendt het Westland dagelijks naar Duitschland, zoo dat de kostelijke producten niet meer vernie tigd behoeven te worden. Er zijn plaatsen, welke vóór den oorlog niet of nauwelijks bij de groote massa der Neder landers bekend waren en dit kan ook gezegd worden van het dorpje Valkenburg in Zuid- Holland, liefelijk gelegen aan den westkant van den grooten rijksweg AmsterdamDen Haag, waar een zijweg naar Leiden afbuigt. Eerst door den aanleg van het vliegveld kreeg Val kenburg meer bekendheid en nu, na den kor ten maar hevigen oorlog, trekt het naast zoo vele andere gemeenten in den lande, allerwege de aandacht, niet in het minst van de betref fende autoriteiten, nu zij het lot van zoovele harer zusteren in het oorlogsleed gedeeld heeft. Ook hier is veel verwoest en verbrand en tal van ingezetenen hebben al, wat zij na jaren vol zorg hadden opgebouwd, verloren. Dit alles vermocht evenwel niet de Valken burgers bij de pakken té doen neerzitten. Hoewel nog nauwelijks bekomen van al de doorgestane emoties, heeft men zich vol ener gie weer gezet aan den wederopbouw. Met den moed en het doorzettingsvermogen, den Ne derlander eigen, heeft men ook in dit dorpje het herstelwerk aangevat. Reeds werden daar toe enkele conferenties, o.a. met den rijks commissaris voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, gehouden, terwijl een commissie onder leiding van den inspecteur, den heer Bakker Schut, de vernielingen reeds in kaart bracht en de aan de gebouwen toegebrachte schade taxeerde. De burgemeester van Valkenburg, de heer A. J. de Wilde, die nog slechts betrekkelijk korten tijd aan het hoofd van de gemeente staat, deel de een en ander mede over hetgeen de gevolgen waren van den oorlog. Hieruit bleek, dat 20 procent der woningen in het dorp onbewoonbaar is geworden, 35 pro cent werd zwaar en 25 procent minder zwaar beschadigd, terwijl 10 procent licht werd be schadigd en 10 procent geheel intact bleef. Volgens taxatie van de commissie-Bakker Schut wordt de schade, toegebracht aan gebou wen en woningen, geschat op f 350.000. Hierin is echter in het geheel niet begrepen de inventaris van de vernielde woningen. Ve len zijn bovendien al hun tuingereedschap kwijt, hetgeen voor deze tuin- en landbouw streek niet onbelangrijk is. Over de schade aan de bedrijven en landerijen een honderd stuks vee kwamen om het leven zal binnenkort een aparte lijst verschijnen. Daarnaast werd ook aan de te veld staande gewassen, alsmede aan die in de broeikassen, veel schade toegebracht. In het plan van den wederopbouw is ook op genomen een nieuwe Hervormde kerk, welke verwoest werd. Slechts de toren hiervan werd gespaard, doch hij heeft zoo geleden, dat res tauratie uitgesloten wordt geacht. Deze toren is gemeente-eigendom. Burgemeester De Wilde uitte zijn groote waardeering voor den ondervonden steun en de volledige medewerking van de randgemeenten. Onmiddellijk werden hulpacties georganiseerd, waardoor kleeding, levensmiddelen, bedden en meubilair naar het geteisterde Valkenburg kon den worden gezonden en eenzelfde medewer king werd ondervonden bij de noodzakelijke evacuatie der bevolking'. Met zeer veel waardeering maakte de bur gemeester gewag van den gemeenschapszin der bevolking. Het doet weldadig aan te zien, hoe ■de menschen elkander trachten te helpen. De inschikkelijkheid en de krachtdadige hulp dwingen bewondering en eerbied af. Verwon derd staat men, dat er bij die zwaar getroffen menschen nog zooveel energie is overgebleven om direct maar weer met moed aan te pak ken. Valkenburg, aldus de burgemeester, heeft wel zwaar geleden, doch vol energie werkt men thans aan den wederopbouw. Te 's-Hertogenbosch is op het terrein Koe kamp achter de IJzeren Vrouw een aanzienlijke hoeveelheid grond ter beschikking gesteld van de bevolking, die op aanvrage hier ieder voor zich een stukje grond kan toegewezen krijgen, om het te bestemmen voor tuintje voor 't kwee- ken van groenten. „Hoe prakezeert-ie-t bij mekaar," echode een juffrouw, toen zij door haar dikke brillenglazen naar twee volgepropte manden met schoenzo len keek. „Het is effe af kras om op zoo'n idee te komen!" Ja, onze tijd maakt ivel velen vin dingrijk. Daarvan hebben wij al tal loos vele voorbeelden gezien. Een Haarlemsche koopman bracht dezer dagen echter weer wat nieuws onder de zon. Hij houdt er een van die weinige ivinkeltjes op na, toaar bepaalde goederen meer dan een hal ve eeuw kunnen blijven staan, totdat het artikel op zekeren dag onder de oogen komt van een liefhebber, die er zijn zinnen op zet. Een cither en jeneverkruik staan even broederlijk naast elkaar als een gramofoon uit de vorige eeuw en een borstbeeld van Shakespeare. Over de duizendvoudige variëteiten van artikelen heerscht een groote rustdie alle rommeligheid doet vergeten. Maar ook de koopman moet met zijn tijd meegaan en dat begreep deze Haarlemmer drommels goed. Schoenen, dacht hij, die staan toch ivel in het brandpunt der belangstel ling. Maar schoenlappen is mijn vak nooit geweest, dus ik moet iets an ders zien te prakkizeeren. En hij vond het De oude schoenen, die thans van den zolder worden gehaald, zijn soms nog bruikbaar, maar het gebeurt ook menigmaal, dat de tand des tijds er zoo aan heeft geknaagd, dat men alle hoop op herstel moet laten varen. „Maar ook dan is alles nog niet ver loren," zegt de handige koopman, „want met de onderlaag van deze ver vallen exemplaren weet ik nog wel raad." En zoo komt het dat een voetgan ger in de Jansstraat te Haarlem op een gegeven moment met zijn neus boven een paar manden loopt, waar uit een sterk verdachte geur van leer opstijgt. Zijn oogen zien een allerleitje van kleine, groote en halve zolen, die met een lijst van spijker gaatjes zijn gesierd. In de meeste zijn de spij kertjes nog te vinden, maar er blij ken er ook heel wat van economische menschen afkomstig te zijn, althans te oordeelen naar het ijzeren beslag, dat meerendeels ook wel zijn beste dagen heeft gekend. Hier ziet men het laatste overschot van wat eens het voornaamste bestanddeel van den schoen was. Maar slimme geesten kunnen er nog heel wat uit puren. De restanten, die hier tien stuks voor een dubbeltje te grabbel liggen, kun nen voor hakjes en kinderschoenen gebruikt worden en als het eenigs- zins moet ook nog ivel voor grootere schoenen. Zij, die de leuze huldigen: „Ik lap mijn eigen schoenen," kun nen hier naar smaak en maat zich voorzien van de noodige lapjes, waar op zij weer voor een krats een maand lang kunnen loopen. „Wie wat bewaart, die heeft wat," dacht de man in het winkeltje met de duizenden artikelen. En hij heeft gelijk, want nu maakt hij met die oude zolen nog een goede beurt. En wie geeft hem ongelijk? Op de dezer dagen gehouden Bossche paar denmarkt weerspiegelde' zich de krachtige vraag naar werk- en trekpaarden. Er ontwikkelde zich een zeer levendige handel, waarbij de dieren tot 600 opliepen. Jonge paarden (jaarlingen) wa ren eveneens krachtig gevraagd. Hiervoor werd tot 400 betaald, terwijl ook ponies in de wil- ligte deelden. Deze golden tot 450, Het aantal bezoekers was zeer groot. Het was de elfde dag der maand Mei, dat te Rotterdam door instorting van een blin den muur aan'de Valkensteeg een zevental voorbijgangers dusdanig getroffen werd, dat de dood er op volgde. Wij zijn thans in de eerste dagen van Juni, en daar brengen de kranten het overrompelend bericht, dat zoojuist door de Rotterdamsche Rechtbank een met dit droevig ongeval in verband staande actie tot schadeloosstelling der na bestaanden van een der slachtoffers in be handeling genomen is. Tien tegen één, dat den haastigen lezer bij het constateeren van de snelle opeenvolging in deze data een zucht van verlichting, ja, van innige dank baarheid ontwelt over het prachtig élan, de schitterende voortvarendheid welke in deze dagen allerwegen de Nederlandsche samen leving bezielt en die thans zelfs tot de recht- terlijke regionen schijnt te zijn doorge drongen. Doch zacht wat de heetgeba kerde lezer heeft in zijn geestdrift over het hoofd gezien, dat die 11de Mei niet in het jaar 1940 doch in het jaar onzes Heeren 1938 viel, zoodat dus de thans aanhangige zaak enkele weken geleden reeds haar tweeden jaardag mocht beleven. Welk een wereld lijkt ons van dien llden Mei anno 1938 opeens te scheiden! Toen een muur, welks instorting, mede door het aantal slachtoffers, sensatie wekte thans een gansche stadskern, welke in één slag tot een ruïne werd, en een aantal dooden waarbij het zevental uit de Valkensteeg in het nietv erzinkt. Toen een plaatselijk incident, dat in den lande geweldig opzien baarde, om vervolgens al ras totaal vergeten te raken n u een cataclysma, dat in het geweld der ge beurtenissen opgaat en mogelijk de voorberei ding zal blijken te zijn tot den opbouw eener nieuwe maatschappij, de ontwikkeling eener verjongde samenleving. Waarlijk, niet twee jaren doch twee eeuwen lijken daartusschen te liggen. De daagsche werkelijkheid pleegt vlijmender satyre te produceeren dan ooit uit de veder van den scherpsten satyricus is gevloeid. Hier kan men zien hoe op de nog rookende puin hoopen eener groote stad onder de auspiciën van Sint Bureaucratius in onverstoorbare rust wordt voortgeprocedeerd naar aanleiding van een muur waarvan de plaats nauwelijks meer valt aan te wijzen, omdat de heele wijk waarin hij stond verdwenen is. Terwijl ter stede grootscheepsche pogingen in het werk gesteld worden om een bevolking van eenige honderdduizenden zielen weder aan een bestaan te helpen, krijgt men zich aan den Noordsingel te verdiepen in het subtiel pro bleem, of de familie van een jaren geleden door de schuld der overheid verongelukt medebur ger de muur immers was het eigendom der gemeente al dan niet op een schadeloosstel ling aanspraak kan doen gelden. Twee jaren heeft men zich daar nu het hoofd over gebro ken en e is niet de minste waarborg dat er niet nog eens een tweejarige periode «net proce- deeren (en dan beteekent het woord procedee- ren letterlijk nog wel; voortschrijden!) heen zal gaan. Mocht de restauratie van Rotterdam even- zooveel rijp beraad vergen en zich in hetzelfde tempo voltrekken als deze incidenteele herstel zaak, dan zal, naar men gereedelijk mag aan nemen, de Dag des Oordeels zijn aangebroken lang voor de laatste steen van het herstelwerk gelegd is. Welbeschouwd schijnt de blinde muur lang niet de eenige blinde partij in het geding. Be halve blind was deze muur ook verder uitge diend en der dagen zat; de eenige, die daar voor blind bleek te zijn, was het gemeentebe stuur. Eindelijk stortte het wrakke bouwwerk bedoeld is de muur ineen, zeven burgers in zijn val verpletterend. Het gemeentebestuur mocht stekeblind zijn, verpletterd voelde het zich allerminst, hetgeen duidelijk tot uitdrukking kwam in de omstandigheid, dat het een der eischen tot schadeloosstelling ging chicaneeren op grond van de overweging, dat de dood van het betrokken slachtoffer voor zijn familie bij nauwkeurige becijfering materieel eer winst dan schade leek opgeleverd te hebbenEn het is op dit aspect van de zaak, dat de justitie zich thans jaar na jaar heeft blind te staren. Van de rechters niets dan goeds. Wel echter is er meer dan ooit aanleiding, zich af te vragen, of de Nederlandsche rechts pleging neg op de hoogte van haar tijd is, althans naar de eischen des tijds func- tionneert. Formeel moge zij dan 'n wonder van juridisch vernuft zijn, doch juist haar formalisme, dat al te vaak den indruk wekt recht te spreken wat krom en krom wat recht is wordt de rechtbank in den volksmond niet wel eens kernachtig de „draaibank" geheeten? dreigt haar in de verwezenlijking van haar primordiale taak recht verschaffen te verlammen. De wijze van prccedeeren in burgerlijke aangelegenheden, in het Wetboek van bur gerlijke rechtsvordering geregeld, kan niet meer met de eischen van de hedendaag- sche samenleving in overeenstemming ge acht worden; de lange tluur en dure lengte van een proces zijn voor het bedrijfsleven een drukkende, voor den particulier een welhaast ondragelijke last gaan betee- kenen. Zou het in de naaste toekomst geschie den, dat de traagheid en ingewikkeldheid der huidige burgerlijke procesorde in Ne derland werden doorbroken, onder behoud van de rechtsbeginselen die het Neder landsche volk dierbaar zijn, dan zou het daarbfj te verwekken puin voorwaar zonder eenig hartzeer geruimd kunnen worden. DEODAAT. Op 13 Juni en den Zondag onder het Octaaf zal in de Meierijsche bedevaartsplaats Keidonk, toegewijd aan St. Antonius, een boete- en bede dag worden gehouden. Op eerstgenoemden datum zal Mgr. A. F. Diepen persoonlijk aan de H. Sa cramentsprocessie deelnemen. In normale om standigheden wordt deze plechtige processie op geluisterd door de muziek der dorpsharmonie. In verband met het ingetogen karakter der plechtigheden dit jaar blijft deze muzikale op luistering nu achterwege. Verwacht wordt, dat de boete- en bededagen groote groepen pelgrims naar het Meierijsche St. Antoniusoord zullen voeren. De fruitvooruitzichten op de Zuidhollandsche eilanden worden over het algemeen zeer gunstig geacht. Dit gebied heeft zich de laatste jaren een vooraanstaande plaats kunnen veroveren onder de Nederlandsche fruitcultures. Behalve de goede teeltbodem, zijn hier ook de verzorging van den boomgaard en de behandeling van het geoogste fruit uitstekend. Dit seizoen is de ontwikkeling der boomen in het gebied der Zuidhollandsche eilanden zeer bevredigend. Algemeen wordt een goede perenoogst ver wacht. Vooral de perceelen. die voor den bloei met koper zijn bespoten, staan er uitstekend bij en vertoonen geen nadeelige gevolgen van schurft. De stand der appelboomen is eveneens gunstig. Hier en daar is er, vooral bij de goudreinet, wat vruchthout bevroren. De Oranje Pippin, Perzik - roode Zomerappel, Zigeunerin, Early Victoria en Allington Pippin beloven een goeden oogst. Geconstateerd wordt, dat het bespuiten goe de resultaten heeft gegeven. Ook de stand der bessen, waarvan vooral de Hoeksche Waard veel dubbele roode teelt, is goed. Van de pruimensoorten belooft vooral de Rei ne Victoria een rijken oogst. Dinsdag 11 en Vrijdag 14 Juni a.s. zal bij het algemeene paardendepót op Houtrust in Den Haag, te 11 uur een verkoop worden gehouden van circa 60, voor het Duitsche leger onge schikte paarden. Deze worden in de allereer ste plaats ter beschikking gesteld van landbou wers, die bij het began van de mobilisatie hun paard aan het Rijk hebben afgestaan. De des betreffende vorderingsbewijzen dienen voor 10 uur ten stafbureele van het algemeene paarden depót op Houtrust te worden overgelegd, wil men van zijn voorkeursrecht bij den verkoop gebruik kunnen maken. f JAARSVELD, 414.4 M. &!ÓO KRO, 9.00 KRO. 5.00 NCRV 7.45—10.15 KRO 8.00 Berichten, 8.05 Gramofoonmuziek, 9.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis, 11 45 Gramofoonmuziek, 12.15 Midden standspraatje, 12.30 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Boekbespreking, 1.15 KRO-Melodisten. 2.002.15 Gramo foonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek, 3.15 Rotterdamsch Philhaxmonisch Orkest, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.30 Voor de zieken, 4.50 Gramofoonmuziek, 5.00 Gewijde mu ziek (gr.pl.), 7.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 7.30 Officieele mededeelingen. eventueel gramofoonmuziek, 7.45 Officieele mede deelingen of gramofoonmuziek, 8.00 Be richten ANP. 8.15 KRO-Groot-Amuse- mentsorkest en solist. 9.00 Musiquette, 9.30 Radiotooneel, 10.0010.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 11.1511.30 n.m. Berichten 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 9.15 Orgelspel, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.00Residentie-orkest en het Leidsche Toonkunstkoor opn., 10.45 Gramofoonmu ziek, 11.00 Koperensemble (opn.), 11.30 VARA-Meisjeskoor „De Krekels", 12.00 Ro- sian-orkest. 12.45 Berichten ANP, 1.00 VARA-orkest, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Fragmenten uit de operette „Rose-Marie" (opn.), 4.00 Tuinbouwpraatje. 4.30 Viool, cymbaal en piano (opn.). 4.45 De Ram blers, 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Orgel en zang. 7.20 VARA-orkest. 8.30 Berichten ANP. 8.45 VARA-orkest, 10.15—10.30 Be richten ANP. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmu ziek. 9.00 KRO-Symphonie-orkest (opn.), 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdien stige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berichten ANP en gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodis ten. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Pianovoor dracht. 3.30 Officieele mededeelingen of gramofoonmuziek, 4.00 KRO-Melodisten, 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Musiquette en soliste, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.00 KRO- orkest, solisten en pianoduo, 7.00 Sport- praatje. 7.15 Reportage of gramofoonmu ziek. 7.30 Officieele mededeelingen of gra mofoonmuziek. 7.45 Voor de jeugd, 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-dansorkest, 8.40 KRO-orkest, 9.00 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 9.10 Zang met plano- hegeleiding. 9.20 KRO-orkest. 9.50 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest, 10.00 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 11.1511.30 n.m. Berichten 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. P.45 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek, 12.45 1.00 Berichten ANP, 2.15 Theuerzeit-trio en gramofoonmuziek. 3.30 Gramofoonmu ziek, 4.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek, 5.25 Viool, piano en gramofoonmuziek, 6.30 Reportage, eventueel gramofoonmu ziek, 7.30 Gramofoonmuziek. 8.30 Berich ten ANP, 8.45 Apollo-ensemble, 10.15 10.25 Berichten ANP. MILAAN, 7 Juni (D.N.B.). In een hoofd artikel vat de Relazioni Internazionali de hoofd lijnen der Italiaansche politiek in zes nauwkeu rig geformuleerde punten samen. Het Italiaan sche volk, aldus het blad, staat aan den voor avond van een geweldige gebeurtenis. Men moet de volgende zes punten in het oog houden: 1. Het Italië van Mussolini heeft 18 jaar lang vredespolitiek gevoerd. De politiek van Mussolini is een rechtvaardige politiek geweest, die trachtte te effenen en nieuwe, humane po litieke formules op te stellen. Indien men Mus solini's eisch tot herziening had begrepen, zou thans het bloed van millioenen menschen ge spaard zijn. 2. Sedert 18 jaar ontmoet de politiek van Mussolini den tegenstand van Engeland en Frankrijk. Parijs en Londen hebben de Italiaan sche politiek in Midden- en Oost-Europa be streden, het pact van vier getorpedeerd, de Fransch-Italiaansche overeenkomsten van 1935 van iedere intrinsieke waarde beroofd en den geest van het Britsch-Italiaansche Middelland- sche-Zee-accoord van 1938 vervalscht. 3. Toen het Italiaansche volk land ter be werking verlangde, werden het woestijnen aan geboden. Toen de Abessijnsche campagne werd begonnen, onderging het Italiaansche volk de nog steeds brandende beleediging der sancties. Ook voor de erkenning van het keizerrijk eisch- ten Londen en Parijs een prijs van politieken aard. Mussolini wees dezen schaamteloozen han del echter beslist af. 4. Alles, wat van Italië kwam, is steeds door de Franschen en Engelschen verkleind, hetzij op gebied der binnenlandsche politiek, hetzij op internationaal terrein. Door de bestrijding van het fascisme wilden de Engelschen en Franschen de Italiaansche opvatting van Europa bestrij den. Dit nieuwe Europa zal echter uit het bloedbad van thans ontstaan. 5. Een democratisch Europa, dat het Itali aansche volk gehaat en veracht heeft, kan slechts bestreden worden. Het Italiaansche volk zal den oorlog tegen de pluto-democraten van Londen en Parijs tot het uiterste voeren. Ook het geweld heeft zijn hooge moreele waarde, wanneer het ten doel heeft de krachten bijeen te brengen voor evenwicht en gerechtigheid. Deze oorlog moet voor het Italiaansche volk de oplossing brengen voor de bestaande territo riale kwesties, die nog steeds door de namen Nice, Corsica, Tunis en Dzjiboeti nauwkeurig gekenmerkt worden. Deze kwesties moeten en bloc worden opgelost. De oorlog heeft echter ook een groot sociaal doel: de bevrijding van Europa van de onderdrukking door de mogend heden, die de hegemonie voeren, de grondstof fen verzamelen en de monopolies bezitten. 6. Het leven, van het Italiaansche volk is onderworpen aan de Fransch-Engelsche con trole. Het Italiaansche volk moet zijn onafhan kelijkheid ter zee, de vrijheid der natie en het keizerrijk beveiligen. Het is de eenige rechter van zijn eigen belangen. Met de, Engelschen en Franschen echter, die thans nog trachten zich tot paladijnen der Italiaansche eischen te ma ken, kan geen rekening gehouden worden. Het is de spil BerlijnRome, die door de zegevie rende wapenen den vrede zal afdwingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5