Wederom Duitsche vorderingen aan Somme-front Nieuwe speerstoot der Duitschers? Het vrije pond opgegeven WANDELEND IN GODS LICHT Het Nederlandsche volk sla de handen ineen! Engelsche vliegvelden en Dover bestookt Reynaud confereert De Finsche weder opbouw Als de langverwachten komen Amerikaansch eskader te Lissabon versterkt Uitgebreid crediet voor Italië's luchtmacht EGYPTISCH PARLEMENT BLIJFT BIJEEN Roemenië staakt maisuitvoer PAUSELIJK AANBOD AAN DIPLOMATEN Vierde Zondag na Pinksteren po\Vnal beraadslaagt Oproep Van het Nationaal Hulpcomité 1940 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 9 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22431 Stuka's vernielen tanks Oproep tot oud-strijders om Parijs te verdedigen Ingrijpende deviezencontröle voor geheele Britsche Rijk Het zal vrijwel uitgesloten zijn, hen direct naar huis te zenden „Giornale d'Italia" antwoordt op een Britsche bedreiging DE MOEILIJKE ECONOMISCHE POSITIE VAN ENGELAND Ministerraad in Parijs Blum verzoekt bijeenroeping van het parlement MILITAIRE BENOEMINGEN IN ENGELAND SAMUEL HOARE ALS GEZANT IN MADRID MET WEYGAND DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Een psalm Italiaansche ambassadeur weer bij Egypte's premier Darré's reis door Italië NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Onze operaties ten Zuiden van de Sommc en het Aïsne-Oise-kanaal maken verdere succesvolle vorderingen. Ook ten Zuiden van de beneden-Sommc werd de vijand ver slagen. Ter ondersteuning van het leger nam het luchtwapen met sterke eenheden ten Zuiden van de Somme aan den strijd te land deel en bombardeerde met succes troepenconcen traties, colonnes, infanterie- en artillerie stellingen. Het aantal der bij Duinkerken gemaakte krijgsgevangenen is gestegen tot 88.000. In het kader van de gewapende verken ningen tegen de Britsche Oost- en Zuidkust zjjn ecnige Engelsche vliegvelden, alsmede de zeehaven Dover met bommen bestookt. Bij Narvik ondersteunde het luchtwapen de aldaar strijdende legerafdeelingen met doeltreffende aanvallen op vijandelijke stel lingen. Een aantal brandstoffentanks werd in brand geschoten, een vijandelijke kruiser kreeg twee zware bomtreffers. Een Duitsche duikboot bracht ten Noord westen van Ierland een vijandelijken hulp kruiser van 14.000 ton tot zinken. De vijandelijke nachtelijke luchtaanvallen op het Duitsche gebied richtten over het algemeen slechts onbeteekenende schade aan. In een stad werden woonwijken getroffen en tien bur gers gedood. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 71 vliegtuigen. Daarvan wer den er in luchtgevechten 29 en door luchtdoel geschut 25 neergehaald. De overigen werden op den grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen wor den vermist. Naar Reuter bericht werd Zater dag in gezaghebbende kringen te Londen verklaard, dat eenige Duit sche gemotoriseerde eenheden haar Voorhoededetachementen naar voren hebben gestooten. Het is echter nog te vroeg om conclusies te trekken, terwijl optimisme eveneens voor barig zou zijn. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt mede gedeeld, dat Junkers-duikbommenwerpers bij de operaties in het Westen bij talrijke aanval- kn het oprukken der troepen op den beganen Stond nebben gesteund Daarbij gelukte het hun op een plaats vier 32-tons pantserwagens v®n den tegenstander te vernietigen. Verder bericht het D.N.B. dat de Führer bij verordening in de onderscheiding van het IJzeren Kruis een Krans van eikenloof heeft opgenomen, welke kan worden ver leend als bijzondere onderscheiding aan dra gers van het ridderkruis van het IJzeren Kruis De orde van net IJzeren Kruis is derhalve als volgt ingedeeld: het IJzeren Kruis tweede klasse, het IJzeren Kruis eer ste klasse het ridderkruis van het IJzeren Kruis, het ridderkruis van het IJzeren Kruis met eikeiooi. het grootkruis van het IJzeren Kruis Verschillende Amenkaansche journalisten te Berlijn brachten in htm bladen verslag uit over indrukken van een rit naar het front. De correspondent van de „New-York Herald "ÏYibune" Barnes, schrijft, dat een bezichtiging van de Kanaalhavens hem er van heeft over- Biigd. dat de Duitschers deze havens binnen horten tijd volledig bruikbaar kunnen maken als vlootsteunpunten In Calais is hem opge vallen. dat de Duitsche bommenwerpers er in Sijn geslaagd overal verwoesting te zaaien, 'haar het historisch waardevolle raadhuis niet beschadigden. Ook de Belgische landwegen aijn bijna onbeschadigd, aangezien de Duit schers bedacht zijn geweest op het behoud van 'utacte verbindingslijnen voor het gemotori seerde leger De lichamelijke conditie en de stemming van het Duitsche leger zijn die van een goed verzorgden overwinnaar. De correspondent van de „New-York Times" Axelsson. meldt van het Westfront, dat de ein- öelooze troepencolonne, die zich op alle wegen haar het front begeeft, allemaal jonge, zin gende soldaten, indrukwekkend was. Daarnaast «in er in Noord-Frankrijk genoeg sporen van Duitsche successen De correspondent heeft daarbij een reusachtigen Franschen tank ont dekt. die voor een laar op den Dag van de Pastille de bewondering had gewekt van de huitenlandsche militaire attachés. Thans is de- Ze tank een hoop oudroest; een gapend gat dader den voornaamsten toren levert het be wijs van de trefzekerheid van het Duitsche tankafweergeschut Ten slotte wijst Axelsson er °p. dat de Duitschers zich door hun correcte houding snel de welwillendheid van de bevol king hebben verworven. PARIJS, 8 Juni. (Havas). Reynaud heeft gistermiddag een onderhoud gehad met Re tain. Weygand en Darlan, alsmede met ver schillende andere personen, waaronder Rollin, de minister van Koloniën. Campbell, de Brit sche ambassadeur, en Léon Blum. Het ministerie voor de oudstrijders heeft een oproep gericht tot de nog gezonde oud-solda ten van den vorigen oorlog, om zich op te ge ven voor de nationale garde ter versterking van de veiligheid van de hoofdstad. Naar D.NB. uit Genève bericht, heeft het tekort aan papier in Frankrijk er toe geleid, dat een groot aantal week- en vaktijdschrif ten per 1 Juni niet meer verschijnt. De algemeene beperking van den omvang met 50 pet. treft ook alle tijdschriften bij welker publicatie en export de regeering om propa- gandaredenen belang heeft. De mogelijkheden voor den invoer van vervangingsmateriaal wor den zeer pessimistisch beoordeeld. Er is thans een speciale regeeringscommissie ingesteld om papier en hout uit Algarije te importeeren. De aanwezige Fransche papiervoorraden zouden nog slechts voor ten hoogste zes weken vol doende zijn. allerscherpste weerwraakmaatregelen. Voor nog de gebeurtenis voltrokken is, waarnaar de „Dai ly Telegraph" klaarblijkelijk verwijst, zoo wordt verder gezegd, laat het Engelsche blad de ware gevoelens der Engelschen tegenover Italië door schemeren. Ofschoon de waarschuwing van de „Daily Telegraph" Italië volkomen rustig laat, kan Engeland terstond medegedeeld worden dat voor iedere Italiaansche stad, die mocht worden gebombardeerd, vijf Engelsche steden dezelfde behandeling zullen ondergaan. Het meedoogen- loos bombardeeren van Rome zou het signaal zijn voor den aanvang van een soortgelijken en nog veel uitgebreideren bomaanval op Londen. HELSINKI, 8 Juni. (D.N.B.) De president der republiek heeft den Rijksdag een wetsontwerp toegezonden betreffende uitbetaling van reorga nisatiepremies. Het voorstel houdt een voorloopig uittrekken van 18 millioen Finsche marken voor dat doel in. Verwacht wordt, dat jaarlijks 20.000 tot 22.000 hectare ontgonnen kunnen worden. Voor de reorganisatieplannen in den landbouw zullen in de eerste plaats de geëvacueerden uit de Karelische gebieden gebruikt worden. BERLIJN, 8 Juni. (D.N.B.) De Amcrikaan- sche radiodienst meldt, dat Groot-Brittannië Vrijdagavond zijn traditioneele vrijhandels politiek door een reeks ingrijpende deviezen- verordeningen heeft opgegeven. Hierdoor wordt de gchecle handel van het Britsche rijk als het ware onder een totalitaire con trole geplaatst. De nieuwe maatregelen voorzien, naar de radiodienst verder meldt, in een geblokkeer de valuta voor alle Britsche bezittingen en Dominions. De tegenwoordige vrije markt voor het pond sterling in de Vcrecnigde Sta ten wordt opgeheven. Naar wij uit Arnhem vernemen, is de aankomst van krijgsgevangenen uit Duitsch- iand in ons land door onvoorziene omstan digheden verlaat; men vestig: er boven dien de aandacht op, dat de krijgsgevange nen over minstens tien plaatse, zullen wor den afgevoerd en niet allen op één dag zul len komen. Ook zal het op den dag van aankomst naar huis doorsturen der krijgsgevangenen alleen dan mogelijk zijn. indien die aankomst zeer vroeg in den ochtend plaats heeit en het aantal personen betrekkelijk gering is. Daat bijvoor beeld in Arnhem t.z.t. een groep van ongeveer 1700 man wordt verwacht, mag men zeer te vreden zijn. als men ieder na registratie enz. op denzelfden dag ter plaatse inge kwartierd krijgt. Men houde er zich voorts van overtuigd, dat het personeel, dat met de administratie is be last, zich niet ontziet, waar het er om gaat. de Nederlandsche soldaten zoo snel mogelijk naar huis te sturen. Dat dit echter op den dag van aankomst zou kunnen geschieden, moet echter vrijwel uitgesloten worden geacht. ROME, 8 Juni. (Havas) De „Gazette" pu bliceert heden de wet van 16 Mei 1940 be treffende een crediet van 7 milliard 600 millioen lire voor het ministerie van Lucht vaart, ter verwezenlijking van nieuwe doel stellingen. Een ander crediet is bestemd voor de versterking van de weermacht. „Waarschuwing aan de Britten", zoo luidt het opschrift in de „Giornale dTtalia" van een ant woord op den in de „Daily Telegraph" uitge sproken eisch, om Italië reeds thans te laten weten, dat Rome en andere Italiaansche steden meedoogenloos zouden worden gebombardeerd Wanneer een Italiaansche stad zou worden ge bombardeerd. zoo stelt het semi-officieele blad i vast, zou Italië terstond antwoorden met de ROME. 8 Juni (D.N.B Het Egyptische parlement zal dit jaar. naar Stefani meldt, niet op reces gaan. De Egyptische minister president heeft tegenover de pers verklaard, dat in geval van een wijziging van den in ternationalen toestand de Kamer opgeroepen zal worden om 'n definitief besluit te nemen ten aanzien van de houding van Egypte in den Europeeschen oorlog'. Alle Britsche officieren in Cairo hebben, naar D. N.B. bericht, hun particuliere woningen en appar tementen in hotels moeten opgeven. Zij zijn on dergebracht in barakken langs den weg naar MeadiHeloean ten zuiden van Cairo. Het Semiramishotel, waar de Britsche generale staf werd ondergebracht, is met prikkeldraadbarri caden volkomen afgezet. In een persconferentie op het Duitsche ge zantschap te Den Haag heeft de referent voor Buitenlandsehe aangelegenheden, dr. Wiss- mann, in aansluiting op een dergelijke confe rentie te Berlijn, een uiteenzetting gegeven van de Duitsche opvatting omtrent de uitwerking van den handelsoorlog tegen Engeland. Naar deze opvatting heeft de Engelsche blokkade zich tegen Engeland zelve gericht, nu alle ha vens aan het Kanaal en aan de Noordzee in Duitsche handen zijn. Door de afsnijding van het continent heeft Engeland 10 pCt. van den aanvoer van bewapeningsgoederen, 35 pCt. van den aanvoer van levensmiddelen en bijna den geheelen invoer van wol en cellulose verloren. Engeland is thans op een uiterst kritiek oogen- blik verplicht een distributiesysteem in het leven te roepen, waarvan Duitsche waarnemers aannemen, dat het onmogelijk meer het ge- wenschte effect kan hebben. Het eens be spotte devies „exporteeren of sterven" wordt thans, te laat, door Engeland als noodzakelijk heid begrepen. De heer Wissmann wees daarna op het be langrijke aandeel van de haven van Londen in den Engelschen invoer (37.8 pet. in 1937), waar uit hij het belang van de Kanaalhavens voor dien invoer afleidde. De Duitsche tegenblok- kade beschouwde hij als effectiever dan het continentale stelsel' van Napoleon, daar zij direct tegen eiken aanvoer is gericht en aldus de Engelsche economie in de kern aantast. BOEKAREST, 8 Juni (D.N.B.). Roemenië heeft voorloopig den uitvoer van mais gestaakt, nadat reeds sinds eenigen tijd de uitvoer van tarwe verboden is. Eerst wil men de aanwezige voorraden en het waarschijnlijke verbruik vast stellen om dan definitief te bepalen, of en in hoever de uitvoer van mais hervat kan worden. PARIJS, 8 Juni. (D.N.B.). Voor heden is de ministerraad bijeengeroepen, waaraan, naar of ficieel verklaard wordt, groote beteekenis moet worden gehecht. De ministerraad zal zich met den dreigenden toestand bezig houden, welke ontstaan is sinds de doorbraak van de Weygand*- linie. Leon Blum heeft namens zijn partij Rey naud verzocht het parlement in de komende week bijeen te roepen. LONDEN, 8 Juni (DNB) Met toestemming van den Koning is generaal sir Robert Gordon- Finlayson tot opperbevelhebber van het Wes telijke militaire district en Luitenant-generaal sir Ronald F. Adam tot opperbevelhebber van het Noordelijke militaire district benoemd. Generaaj Gordon-FinlaysoT was vroeger op perbevelhebber van de Britsche troepen in Egypte. Luitenant-generaal Adam heeft tot voor kort het bevel gevoerd over een corps van het Britsche expeditieleger. ROME, 8 Juni (Havas). Z. H. de Paus heeft een rondschrijven ge richt aan de vertegenwoordigers van het diplomatieke corps, die bij het Vaticaan zijn geaccrediteerd. De H. Vader stelt hun daarbij voor om in geval van buitengewone gebeur tenissen, waarin Italië betrokken zou zijn, voorloopig hun verblijf in Vati caanstad te vestigen. De Italiaansche omroep, die van dit bericht melding maakt, voegt hieraan toe, dat Paus Pius XII zelf in geen geval het voornemen heeft Rome te verlaten. LISSABON. 8 Juni. (D.N.B.) De aflos singseenheden van de Amerikaansche oor logsmarine zijn heden hier aangekomen, onder commando van admiraal Lebreton. Het nieuwe Amerikaansche eskader in Europa bestaat uit den kruiser „Vincennes" (9400 ton), den kruiser „Omaha" (7.000 ton) en twee torpedojagers. Naar Havas bericht heeft schout bij nacht David Lebreton zich per transatlantisch vlieg tuig' naar Lissabon begeven. Hij verklaarde, dat reeds twee torpedobooten en vier torpedojagers zich te Lissabon bevonden voor de nieuwe sche pen aankwamen. De marine der Vereenigde Staten was gereed. MADRID, 8 Juni. (Havas) Sir Samuel Hoare, de ambassadeur van Groot-Brittannië in Madrid, heeft heden zijn geloofsbrieven, die hem bij Franco accrediteeren, overhan digd. De plechtigheid geschiedde in het Ko ninklijke Paleis, vanmiddag om 12 uur. In een toespraak trok Hoare een vergelijking tusschen Engeland en Spanje, waarbij hij wees op de vele zaken, die hun gemeenschappelijk ;ijn: eerbied voor de traditie, liefde voor de in Europa geboren Christelijke beschaving, hun grooten invloed op denken en handelen der nieu we wereld. „De gemeenschap van belangen, al dus Hoare, geeft mij de hoop en het vertrou wen, dat de goede betrekkingen tusschen Spanje en Groot-Brittannië dagelijks intiemer en vriendschappelijker zullen worden." „De Heer is mijn licht en mijn heil, wien zal ik vreezen?" (Ps. 26) Reeds onmiddellijk enet dezen krachtigen in zet van den Introitus richt de H. Kerk onzen geest op de hoofdgedachte dezer Zon dagsmis, dat God en God alleen onze Redder is in den moeizamen en harden strijd van dit leven, en wil zij ons doordringen van het besef, dat de gedachte aan de toekomstige gelukza ligheid ons in alles moet geleiden. Nu alle lichten over ons vaderland zijn ge doofd, erkent de stedeling, gewend aan het volle licht der drukke avondstraten, hoe wei nig hij dit licht kan missen, maar daarnaast ontdekt hij, misschien voor het eerst van zijn leven, de overweldigende pracht van den stra- lenden sterrenhemel, die toch slechts een zwak ke weerschijn is van God, bron en oorsprong van alle licht en kleur en leven. „God is licht en duisternis is niet in Hem". (1. Jo. 1. 5.). Hij is het licht dat iederen mensch verlicht. Maar toch hoe weinig gaan onze gedachten naar Hem uit en hoe noodzakelijk blijkt het niet voor ieder van ons, dat wij eerst gevoerd worden door de duisternissen en schaduwen van lijden en zorgen en dood, alvorens wij komen tot de er kenning van God als het eenige ware Licht, het eenige blijvende Steunpunt, daar, waar alle andere waarden wegvallen. Talloozen zijn er wij weten het uit ont roerende verhalen van aalmoezeniers voor wie bij het vuur der kanonnen het licht der genade is opgegaan: wonderbare paradox van Gods onbegrijpelijke liefde, die den mensch te midden van het vernielende oorlogsgeweld den vrede des hartens doet vinden. Dat is ook de beteekenis van dezen tijd voor ons. Wij moeten wandelen in Gods licht, ons overgeven aan Zijn leiding in het bewustzijn, zooals St. Paulus in het Epistel zegt, dat „al het 1 ij den van dezen tijd niet opweegt tegen de toekomstige glo rie, die ons zal geopenbaard wor- d e n". Het uur komt, waarop wij ons gansche leven in zijn geheel zullen aanschouwen en in Gods licht de diepste beteekenis van het aard- sche lijden zullen erkennen en zeggen: „Het was goed voor mij, dat gij mij vernederd" (Ps. 118. 71.). Achter het lijden toch staat de on eindige liefde van den Hemelschen Vader. On zen Vader, die alles weet en voor alles zorgen zal. Wandelend in Gods licht zal Zijn genade ons sterk maken in den strijd en ons hoop ge ven op de toekomst. In de kracht van deze hoop vinden wij onze levensvreugde en arbeids vreugde. Omdat wij kinderen zijn van dat licht bouwen wij onze kerken naar het Oosten, de opgaande zon tegemoet. En daarom ook kunnen wij te midden van de zorgen het Hooglied zingen van Christelijk vertrouwen, van toekomstgeloof, van sterke daadkracht in de genade Gods. Op deze wijze werken wij aan den opbouw van de nieu we wereld, die uit deze botsing tusschen de volkeren zal geboren worden. Het woord weder opbouw ligt op den huidigen dag op ieders lip pen bestorven. 'Hoe schoon dit woord misschien ook moge klinken: de nieuwe wereldbouw is ge doemd ook weer een nieuwe mislukking te worden, indien hij niet rust op den hechten grondslag der Christelijke zedeleer, waarvan Christus de onwrikbare hoeksteen is. Hoe deze nieuwe wereld zal worden, hangt af van ieder van ons. Ieder voor zich moet allereerst bidden in geest en waarheid, vóór alles zich een rein hart vormen, voor en aleer hij de hand uit steekt oen de ineengestorte muren van het oude Europa opnieuw op te bouwen en de we reld op groote schaal te verbeteren. Wij moeten belijders zijn op het gebied der geloofsleer, on wrikbare karakters in de school der Christelijke zedeleer, apostelen door de kracht der Godde lijke genade. Dat is het fundament, waarop alles rust, zooals St. Paulus zegt: „Naar de genade Gods, die mij gegeven werd, heb ik.... de grondvesten gelegdElkeen zie toe hoe hij opbouwe!" (1 Cor. 3. 10). Dat ons leven geschraagd moge worden door de twee pijlers van nauwgezette rechtvaardig heid en zichzelf wegcijferende liefde. Slechts als wij zoo blijk ^sven van onzen wil tot zelf verbetering kunnen wij ook met de Kerk in de Oratie van deze H. Mis bidden om der vrede, de rust der orde: „Geef ons, smeeken wij o Heer, dat de loop der wereld door Uw beschik king voor ons vreedzaam zij en dat Uw Kerk zich in een ongestoorde gods vrucht moge verheugen." Slechts dan ook kunnen wij ons vol vertrou wen overgeven aan God en aan Hem alle ver dere zorg overlaten, onbekommerd over resul taten of over schijnbare mislukking, wanneer wij misschien een ganschen nacht hebben ge arbeid en niets gevangen. En als God zulks vraagt zullen wij met Petrus herhalen: „In verbo tuot": „Op Uw woord zal ik het net u itwerpen". K. PARIJS, 8 Juni (Havas). Luitenant- generaal Pownal, de chef van den generalen staf van Gort, den opperbevelhebber der Britsche expeditietroepen, is in Frankrijk aangekomen. Hij heeft een onderhoud ge had met den generalissimus Weygand en generaal Georges. De voorzitter van het Nationaal Hulpcomité 1940, mr. dr. K. J. Frederiks, se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, heeft den volgenden oproep gericht tot de Nederlandsche bevolking: Landgenooten, Het Nationaal Hulpcomité 1940 organiseert op 15 Juni a.s. of in de daarop volgende week een collecte ter inzameling van gelden voor de slachtoffers van de ramp, die ons land in de achter ons liggende maand heeft getroffen. Is een opwekking tot het betoonen van zoo groot mogelijke vrijgevig heid hier niet overbodig? De Nederlander is immers in het algemeen reeds gaarne tot helpen bereid. Hoeveel te gereeder aanleiding bestaat daartoe thans, nu eenerzijds op groote schaal directe hulp moet worden geboden, anderzijds het besef meer dan ooit levendig is, dat het hier lasten betreft tot het dragen waarvan de Nederlandsche volksgemeenschap de handen in een behoort te slaan. Wie in de bevoorrechte positie verkeert, tot geven in staat te zijn, grijpe deze gelegenheid met beide handen aan, al ware het alleen reeds om uiting te geven aan zijn dankbaarheid dat z ij n have en goed gespaard gebleven zijn. In alle vormen moet hulp worden geboden. Aan velen moeten onderdak, voeding en kleeding worden verstrekt. Talloozen moeten door in het bezit te komen van giften voor handelsgeld, aanschaffing van voorraad, werkklee- ding of gereedschap, in de gelegenheid worden gesteld, opnieuw aan den slag te gaan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. Mogen de bussen der collectanten worden overstroomd door de toe vloeiing der gelden, de lijsten der inzameling niet voldoende plaats bie den voor de inteekeningen. De secretaris-generaal, Binnenlandsche Zaken, waarnemend hoofd van het departement van FREDERIKS. Reeds thans kunnen bijdragen gestort worden voor het werk van het Na tionaal Hulpcomité 1940, en wel op: Giro 388000 van het Nationaal Hulpcomité 1940. Giro 272727 van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Giro 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis. Bepaalde bestemmingen aan stortingen gegeven worden in acht genomen. VRIJWILLIG VERBETERDE BELASTING - AANGIFTE C. M. J. van den Heuvel Accountant - Belasting Consulent Lid Ned. Unie van Accountants Mauri ei a laan 9 O VERVEEN Telef. 23806 Een der treffendste psalmen is de 21ste, waarvan Bossuet zegt, dat de Goddelijke Zaligmaker hein op Zich Zelf heeft toegepasttoen Hij aan het kruis te beginwoorden ervan luide tot Zijnen Vader riep, om ons aldus den zin te leeren. Eerstens is deze psalm een weeklacht, een angstgebèd, ver volgens de heraut van een blij lich tende toekomst. „O God, Mijn God, zie op Mij neder, waarom hebt Gij mij verlaten? Op U vertrouwden onze vaderen tot U riepen zij en zij werden ge red Doorstoken hebben zij Miin handen en voeten, geteld hebben "zij Mijne beenderen; zij hebben onder zich Mijne kleederen verdeeld en over Mijn lijfrok het lot geworpenGij die den Heer vreest, prijst Hem Eten zullen de armen en verzadigd worden. En Mijn ziel zal voor Hem leven verkonden zullen de hemelen Zijne gerechtigheid aan het volk, het welk de Heer gemaakt heeft Op Witten Donderdag hebben wij dezen psalm gehoord, den psalm van den koninklijken David, wiens woor den zoo volkomen op den Godmensch slaan en wiens allereerste weeklacht Christus tot de Zijne maakte. David zong niet meer van eigen leed, maar onmiddellijk en uitsluitend van het lijden des Wereld-Verlossers. Het is passend, dezen psalm meermalen te overdenken, omdat hij het verhaal als het ware van Jezus' vernedering, smarten en verheerlijking is; droef heid en vreugde tevens over onze eeuwige gelukzaligheid. MILAAN, 8 Juni (DNB) De Italiaansche ambassadeur in Egypte heeft gisteren, naar de „Corriere della Sera" uit Cairo meldt, opnieuw een onderhoud gehad met den Egyptischen minister-president Maher Pasja. Het gesprek duurde anderhalf uur. MILAAN, 8 Juni (D.N.B.) Rijksminister Darré, die op het oogenblik een bezichtigings- reis maakt in Italië, is in gezelschap van den Italiaanschen minister van Landbouw. Tassi- nari, uit Rome in Bologna aangekomen, van waar hij de hennepstreken van San Giorgio di Piano en Cento bezocht. Voorts bracht hij een bezoek aan de voor den landbouw gewonnen gebieden van Burano en de irrigatie-installaties van Pilastresi. welke de uitgebreidste zijn in haar soort in Eurona.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1