DE BAROMETER i New-Y orksche Beurs Rijwielen van „Eigens in Nederland Steun aan Rotterdams caféhouders isw ZONDAG 9 JUNI 1940 Nationale Economische Raad in Spanje opgericht Krijgsgevangenenzorg van het Internat. Roode Kruis Economische besprekingen van Boedapest met Belgrado KORTE BERICHTEN EVACUATIE-VEE v >Sr AMNESTIE IN ROEMENIë Sir Lancelot Oliphant onder krijgsgevangenen gevonden Noorsche spoorwegen zijn spoedig weer normaal De Zweedsch-Russische onderhandelingen Argentijnsche Kamer neemt neutraliteitswet aan Oorlogsbodems der Ver. Staten naar Zuid-Amerika Scheepsongeluk bij het Panamakanaal Italiaansche luchtdienst op Zuid-Amerika beperkt Landarbeiders in het vrije bedrijf Bij onmogelijkheid staat voor hen de werkverruiming open MEER-WERK-ACTIE IN GRONINGEN MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN Handel in specerijen enz. Textielgrossiers helpen getroffen vakgenooten Weide geld mag niet ten laste van de betrokken veehouders komen De Rotterdamsche tram Ondanks stagnatie waren de be drijf suitkomsten beter dan in 1939 Het werk van den Jeugdraad Friesche producten naar Duitschland Hulpstoffen voor dorschen, ploegen en maaien Weidegras, lucerne en roode klaver Zilveren jubileum Goöp. Veiling te Venlo Een oude bedevaartsplaats Bridgen voor Rotterdam In sommige gemeenten in over vloed; andere zitten zonder Fietsen zoeken in Zeist Ook Rhenen bezit er plenty Oude fietsen in bruikleen Oude huizen in Heusden ZWEMMEN Nationale politiekampioen- schappen ZEILEN Toch een Sneeker zeilweek? 4 4 4 3 4 5 4 5 i 5 4 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT (.65 f - Tal van maatregelen in voorbereiding Veeartsenijkundig examen Keizersveer Clearingkoersen Apothekers-assistent FAILLISSEMENTEN C Sen. B|an v" Vn?et s^rde.. i ui MADRID, 8 Juni. (D.N.B.) De ministerraad, die gisteravond onder voorzitterschap van Franco bijeen is geweest, heeft prof. Zumalacar- regui benoemd tot president van den Nationa- len Economischen Raad, welks vorming vandaag in de Staatscourant bekend gemaakt wordt. Voorts besloot de ministerraad tot het oprichten van een historisch oorlogsmuseum, terwijl ver der de leden van de Spaansche delegatie naar het Portugeesche eeuwfeest benoemd werden. Ten slotte behandelde de ministerraad talrijke administratieve problemen. BOEKAREST, 8 Juni. (D.N.B.) Ter gelegen heid van zijn tienjarig regeeringsjubileum heeft Koning Carol een groote amnestie afgekondigd. Kleine gevangenis- en geldstraffen worden ver minderd. Van de amnestie zijn slechts uitgezon derd degenen die veroordeeld zijn wegens optre den ten nadeele van den staat, door verraad, spionnage, verduistering van openbare midde len, enz. BERN, 8 Juni (D.NB.). Naar het internatio nale comité van het Roode Kruis meedeelt, ontvangt de krijgsgevangenen-centrale steeds meer pakketten voor krijgsgevangenen van alle nationaliteiten. Voor de verzending hiervan heeft Zwitserland, in overleg met de oorlogvoe rende landen, groote faciliteiten verieenu. Onder de Poolsche gevangenen in Duitsch- land heeft het Roode Kruis een onderzoek in gesteld naar hen, die geen zendingen van fa milieleden ontvangen, en daarbij 14.000 adressen vastgesteld, aan wie thans door verschillende organisaties geregeld pakketten gestuurd wor den. De Amerikaansche organisaties hebben daarbij toegezegd voor de helft van deze ge vangenen te zullen zorgen. BERLIJN, 8 Juni. Naar het DKB verneemt, is de vroegere Britsche ambassadeur te Brussel, sir Lancelot Oliphant, die op zijn vlucht het tempo van het wijkende Britsche expeditie- leger niet meer kon volgen, te midden der over blijfselen van de Britsche colonnes aangetroffen. Daar hij in het verloop der militaire actie op Fransch gebied en in bepaalde verdachte om standigheden gegrepen werd, wordt zijn geval eerst nog onderzocht. BELGRADO, 8 Juni (D.N.B.). Gezant Nickel, de leider der handelsafdeeling in het Hongaarsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Vrijdag en Zaterdag met de be voegde instanties in Belgrado besprekingen ge voerd over de uitvoering van het kortelings gesloten Joego-Slavisch-Hongaarsche econo mische accoord. OSLO, 8 Juni (DNB). De Nöorsche spoor wegen zullen reeds in de eerstvolgende dagen een volledig normaal verkeer hervatten. De tra jecten in het Noorsche binnenland zijn met weinige uitzonderingen weer in bedrijf. Het verkeer naar het buitenland zal vanaf Maan dag verbeterd worden door een nieuw ingevoer- den sneltrein van Oslo naar Kornsjö en de Zweedsche grens. STOCKHOLM, 8 Juni (Havas) De Rus- sisch-Zweedsche economische onderhandelingen zullen, naar uit goede bron vernomen wordt, tot een principieel accoord leiden. De Sovjets zullen zich verbinden de Zweedsche behoeften aan grondstoffen te voldoen en Zweden zal be talen in den vorm van machine-leveranties. BUENOS AIRES, 8 Juni (Reuter) De Ka mer van afgevaardigden heeft met 123 tegen 8 stemmen het wetsontwerp aangenomen, dat ten doel heeft optreden te verhinderen, dat scha delijk zou kunnen zijn voor de neutraliteit van Argentinië. NEW-YORK, 8 Juni. (D.N.B.)In verband met het feit dat gisteren de Amerikaansche kruiser Wichita van 10.000 ton naar Zuid-Ame rika gezonden is, meldt de New-York Times uit Washington, dat de regeering, naar in het de partement van Buitenlandsche Zaken verluidt, Stand op Zondag 1 uur v.m. 764.5 Vorige stand 767 Zon op 5.18 onder 22.00. Licht op 22.30. nog meer oorlogsbodems naar de Zuid-Ameri- kaansche wateren zal zenden, en wel weer twee kruisers, zoodat een geheel eskader op de nieuw ste brandpunten der belangen van de Vereenig- de Staten aanwezig zou zijn. NEW-YORK, 8 Juni (D.N B.) Het Chileen- sche ss. ,,Copiapo", groot 7200 bruto registerton. dat ten gevolge van een navigatiefout aan den mgang van het Panamakanaal bij Christotia op een golfbreker liep, is, naar de „Associated Press" meldt, in zinkenden toestand binnen gesleept. Honderd en tien passagiers en leden van de bemanning zijn, ondanks het feit, dat een paniek ontstond, ongedeerd gered. ROME, 8 Juni (Havas). De luchtpostdienst tusschen Italië en Zuid-Amerika, die iedere week werd onderhouden, zal nog slechts een maal per maand .uitgevoerd worden. De lucht vaartmaatschappijen, die den dienst onderhou den, hebben verklaard, dat de vertrekdata der vliegtuigen niet bekend gemaakt zullen worden. Verder zijn de luchtlijnen in het binnenland beperkt. Het Slowaaksche parlement is tegen Woens dag voor zijn 38ste zitting bijeengeroepen. Het bevoegde Zweedsche marine-bureau deelt mede, dat het vuurschip „Norströmsgrund" weer op zijn oude plaats in de Botnische Golf is gelegd. Zooals de staf van het Zwitsersche leger mededeelt heeft het technische onderzoek der zeven bij Kreuzlingen aan het Bodenmeer neer geworpen bommen tot de conclusie geleid, dat de bommen van Fransche herkomst zijn. De directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming heeft volgens de Volkskrant aan de hoofden der inspecties bericht, dat, hoewel het aantal tewerkgestelden zooveel als doenlijk is moet worden opgevoerd, het in de eerste plaats noodzakelijk is, dat de arbeiders zooveel mogelijk in het vrije bedrijf worden opgenomen. In dit verband is noodzakelijk, dat in be ginsel geen landarbeiders meer tot de werkloo-' zenzorg worden toegelaten en dat voor hen de werkverruiming en de steunverleening worden gesloten, althans voorloopig. Intusschen: indien onverhoopt niet voor alle landarbeiders werk in het landbouwbedrijf aan wezig is, zijn na nauwgezet onderzoek en in overleg met den Commissaris der Koningin de inspecteurs gemachtigd, voor die betroklfcnen de werkverruiming open te laten. Op instigatie van den commissaris der Ko ningin, mr. Linthorst Hodman, heeft het z.g. welvaartcomité te Groningen dezer dagen zijn werkzaamheden hervat. Hierbij werd door het gemeentebestuur de volle medewerking toe gezegd. Onder voorzitterschap van mr. dr. J. E. Hesse is thans de meer-werk-actie weer ter hand genomen, onder de leuze: „Wij vragen geen geld. doch werk". Men gaat uit van het stand punt, dat iedere burger moet medewerken aan de bestrijding der werkloosheid en dit niet dient over te laten aan de autoriteiten. Voorts tracht dit comité den werkgevers be hulpzaam te zijn bij de uitvoering der op drachten, wat betreft de levering van mate rialen, wanneer namelijk tengevolge van de distributie moeilijkheden zouden kunnen ont staan. Het comity wil dan uitsluitend als tus- schenpersoon optreden. Door een doeltreffende propaganda tracht het comité de menschen er van te overtuigen, dat de uitvoering van werkzaamheden, hetzij van kleiner, hetzij van grooter aard, doorgang moet vinden, waarbij het tevens de bedoeling is, de werknemers in hun eigen vak werkzaam te doen blijven. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de maximum prijzen voor aardappelen voor de week van 10 tot en met 15 Juni in dier voege zijn vastge steld, dat de grossiers- en winkeliersaankoop prijzen f 0.10 hoover en de prijzen voor den consument gelijk zijn aan de maximumprijzen voor de week van 3 tot en met 8 Juni. Nadere bijzonderheden zijn in een in alle dagbladen geplaatste publicatie vastgelegd. Het Rijksbureau voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend, dat, ten behoeve van een voorgenomen inventarisatie en een doelmatige beschikbaarstelling van aanwezige voorraden, met ingang van 9 Juni het verhandelen en afle veren van specerijen, zoowel in bewerkten als onbewerkten toestand, geïmporteerde, gedroog de en geconfjjte vruchtenpulp, geïmporteerde wal-, hazel-, pecan-, cashew- en paranoten, als mede abrikozenpitten, amandelen, geraspte en gemalen cocosnoot, geconfijté gember, krenten en rozijnen verboden is. Dispensaties van dit verbod kunnen worden afgegeven door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te 's-Gravenhage. Bovengesteld verbod geldt niet voor detail verkoop aan den consument. Dezer dagen is te Amsterdam een afgevaar digden-vergadering gehouden van de Federatie van textielgrossiersbonden (F.T.G.B.), bij wel ke vereeniging meer dan 100 textielgrossiers zijn aangesloten. De vergadering was in het bij zonder gewijd aan de bespreking van de maat regelen, die ten behoeve van de te Rotterdam en elders getroffen bedrijven konden worden genomen. De vergadering besloot zoo veel mogelijk hulp te verleenen om de bedrijven der getroffen col lega's, mede in het belang van het daar werk zame personeel, weer op gang te brengen. Daar toe wordt een beroep gedaan op de elders ge vestigde collega's om de dringend noodzakelijke goederen uit hun voorraad aan 'de getroffen be drijven te leveren. Aan de industrie is het verzoek gericht om de aflevering van orders der getroffen bedrijven te laten voorgaan. Het hoofd van het rijksbureau voedsel voorziening maakt bekend, dat gebleken is, dat sommige eigenaren of gebruikers van weiland, waarin z.g.' evacuatie-vee heeft ge- loopen, geweigerd hebben dit vee af te staan, tenzij tegen betaling van weidegeld. Zij, die weidegeld hebben geheven, heb ben dus kennelijk misbruik gemaakt van de benarde omstandigheden der getroffen vee houders. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke kosten niet ten laste van deze veehouders mogen komen. Een ieder, wien zulks overkomen is, wordt dringend verzocht dit onverwijlH schriftelijk te melden bij het bureau Ontruiming, Lange Voor hout 3, 's Gravenhage, onder opgave van naam en adres dergenen, aan wie zij weidegeld heb ben moeten betalen, zoomede het bedrag. Het is wellicht dienstig, dat nogmaals met grooten nadruk onder de aandacht der betref fende veehouders wordt gebracht, dat degenen, die nog vréémd vee of daaruit geboren dieren in stal of weide hebben, tenzij dat vee door het bureau Ontruiming bij den terugvoer met een bewijs aan hun zorgen is toevertrouwd, verplicht zijn daarvan opgave te doen bij den plaatse- lijken bureauhouder. Hun, die dit tot nu toe verzuimden, wordt in hun eigen belang geraden dit alsnog ten spoe digste te doen, daar zij zich anders blootstellen aan een strafrechtelijke vervolging. De Rotterdamsche Electrisehe Trammaat- schappij heeft in Mei de exploitatie heeft van 10 tot en met 16 Mei stopgestaan ver voerd 3.699.588 passagiers. De opbrengst heeft bedragen 288.203.73. In Mei 1939 was het aan tal vervoerde passagiers 6.538.235, de opbrengst ƒ488.346.27. Het aantal vervoerde reizigers was dus 2.838.377 minder dan in de overeenkomstige maand van het jaar 1939, de opbrengst was 200.142.54 minder. In totaal heeft de tram van 1 Januari af tot en met 31 Mei vervoerd 31.440.503 passa giers (vorig jaar in het overeenkomstige tijdvak 31.165.767 passagiers. De opbrengst in de eerste vijf maanden van 1940 is geweest ƒ2.351.601.73 (v.j. ƒ2.331.137.50). Ondanks het feit van de stopzetting van het tramverkeer gedurende een week is het aantal vervoerde passagiers over de eerste vijf maan den van 1940 nog 274.826 hooger dan in de eer ste vijf maanden van 1939 en zijn de ontvang sten nog ƒ20.464.23 hooger. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maakt bekend, dat de Cen trale Jeugdraad zijn werkzaamheden op de nor male wijze voortzet. Voor inlichtingen en even- tueele moeilijkheden bij den voortgang van den arbeid der organisaties voor vrije jeugdvorming kan men zich het best wenden tot den secreta ris van den Centralen Jeugdraad, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz (schriftelijk adres: Oostduin- laan 2; mondeling: departement van Sociale Zaken, Bezuidenhout 62, 's-Gravenhage. Men kan zich zoo noodig ook wenden tot den voorzitter en de leden van den Jeugdraad, waarvan de namen resp. luiden als volgt: mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, 's-Graven hage; ledendr. J. A. de Koning, Utrecht; G. P. J. Bannenberg, 's-Hertogenbosch; J. Peters, Am sterdam; H. Gordeau Jr, Bussum; A. van Rijn, Rotterdam-Z.; mej. S. H. Piepers, Bilthoven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft onder voorzitterschap van den heer R. Buisman vergaderd. Het is onze taak, aldus de voorzitter, met alle kracht mee te helpen om de wonden, die ge slagen zijn, te helen en al onze krachten be schikbaar te stellen voor den wederopbouw van het ontredderde zakenleven. Spreker wilde in herinnering roepen, dat di rect na het uitbreken van den oorlog het hoofd der provincie deskundigen samenriep ten einde zoo spoedig mogelijk de ontwrichting van het zakenleven tot stilstand te brengen. Opgericht werd het „Economisch Comité voor Friesland", onder voorzitterschap van den Voed- selcommissaris voor Friesland. De waarlijk groote export in de laatste week duidt er op, dat spoedig contact tot stand is ge komen tusschen den Frieschen producent en den afnemer in Duitschland. Spreker uitte zijn waardeering voor de wijze, waarop tot nu toe met de Duitsche autoriteiten de vele moeilijkheden in het Friesche bedrijfs leven zijp opgelost. Het is onze plicht, met het boven ons gestelde bewind op correcte wijze aan den arbeid te gaan; aller inspanning is nu in de eerste plaats noo dig, om alles zoo goed mogelijk te doen func- tionneeren. De Vereeniging van Loondorschers in Neder land is sinds eenige dagen bezig met het in stellen van een enquête onder haar leden naar de benoodigde hulpstoffen, welke voor de uit oefening van het bedrijf noodig zijn. De loondorschers worden verzocht met het oog op de a.s. campagne, voorzoover dit nog niet door hun geschiedde, hiervan onverwijld mede- deeling te doen, zoodat het overzicht spoedig met de desbetreffende autoriteiten kan worden besproken. Verder zal er overleg worden gepleegd, op welke wijze alle werkzaamheden normaal kun nen worden begonnen en voorgezet. Formulieren kunnen bij het Secretariaat te Sloten, N.H. aangevraagd worden. Het Rijksbureau voedselvoorziening maakt bekend, dat ten aanzien van weidegras, lucerne en roode klaver maximumprijzen, gebaseerd op de vermoedelijke liooiopbrengst, zijn vastgesteld. De vaststelling van de vermoedelijke hooiop- brengst zal geschieden door deskundigen, die worden aangewezen door den provincialen voed- selcommissaris. Degenen, die gras, lucerne of roode klaver willen verkoopen, dienen zich dus, ter vaststel ling van de aan de hand van de vermoedelijke h ooiopbrengst vast te stellen maximumprijzen, te wenden tot den provincialen voedselcommis- saris of den plaatselijken bureauhouder van het district, waar deze producten zich bevinden. Nadere bijzonderheden benevens de vastge stelde maximumprijzen zijn in een in alle dag bladen geplaatste publicatie vastgelegd. De Coöperatieve Veiling Vereeniging (C.V.V.) te Venlo bestaat 19 Juni a.s. vijfentwintig jaar. De grootsche feestviering, die reeds was voor bereid, vervalt in verband met de tijdsomstan digheden. Deze bloeiende organisatie heeft een groote beteekenis voor den Noord-Limburgschen tuin bouw, want haar aanvoergebied strekt zich uit over geheel Noord-Limburg. Aan de veiling worden naast groenten veel eieren aangebracht. Elke week worden meer dan drie millioen eie ren geveild. De heeren Th. Verheggen, X. Thomeer en J. Wijnhoven hebben 25 jaar zitting in het be stuur. De directeur A. in 't Zandt is 25 jaar aan deze veiling verbonden, aanvankelijk als kassier en gedurende de laatste vijf jaar als directeur. Als een oude bedevaartsplaats staat bekend het kerkdofpje Swartlbroèk onder de gemeente Weert. Daar worden in een afzonderlijke ka pel vereerd de Gezusters Bertilia, Genoveva en Eutrópia, drie heilige maagden, die naar men aanneemt, uit Frankrijk afkomstig zijn en wier feestdag valt op den 12den Juni. Sedert onheuglijke tijden viel De Drie Gezus ters een groote vereering ten deel het geheele jaar door, maar voornamelijk op haar feestdag. De pelgrims kwamen hoofdzakelijk uit Mid den-Limburg, de Belgische Kempen en uit bijna de geheele Belgische provincie Limburg. Onder de huidige omstandigheden zal de toe loop van Kempenaars uiteraard gering zijn we gens verkeers- en grensmoeilijkheden. De voorspraak der H. „Drie Gezusterkens" wordt ingeroepen voor diverse noodwendig heden. De R.K. Dekenale Bridge Bond Amsterdam" zal op Zondag 23 Juni in „De Kroon", Rem- brandtsplein, een nationale Bridge-drive voor paren houden. De opbrengst komt geheel ten bate van Rotterdam. De provincie Utrecht telt vele, zeer vele rijwielen. Deze stalen rossen zijn in de vorige maand op zulke wijze van plaats veranderd, dat het vraagstuk op zich zelf is geworden de karretjes met hun recht matige eigenaars te vereenigen. Toen onze soldaten den dag vóór de capitu latie bevel kregen, zich uit de Grebbelinie terug te trekken, hebben zij uit vele plaatsen de rij wielen, die zij konden vinden, meegenomen om zich sneller te kunnen verplaatsen, ook soldaten uit het Oosten van ons land verschenen achter de linies op fietsen, die zij hadden moeten mee nemen. Eenmaal gekomen op hun teruggetrok ken stelling hebben zij de karretjes achter gelaten en het gevolg is, dat, terwijl in de eene plaats bijna geen fiets meër te vinden is, in andere dorpen een groot aantal rijwielen staat, waarvan de eigenaars onbekend zijn. Het is lang niet gemakkelijk, al deze fietsen te sorteeren en naar hun rechtmatigen eigenaar terug te brengen, doch dank zij een goede or ganisatie in eenige plaatsen is men ondanks alle moeilijkheden toch reeds een flink eind in de goede richting gekomen. „Een kleine zeven honderd fietsen zijn hier, vooral in de week na Pinksteren, onbeheerd aangetroffen en uit den naasten omtrek zijn zij naar Zeist vervoerd", zoo vertelde ons mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist. „Er waren er bij uit alle deelen van het Oosten van deze provincie, doch ook uit Gelderland en zelfs uit Overijssel. Al deze rijwielen zijn nauwkeurig geregisteerd (merk, nummer, bijzondere ken- teekenen) en daarna heeft de commissaris van politie een oproep gedaan, waarbij werd bekend gemaakt, dat de eigenaren zich schriftelijk of mondeling tot de politie konden wenden. Sta pels brieven en briefkaarten komen eiken dag binnen en velen schrijven natuurlijk tevergeefs. Doch er zijn ook gevallen, dat de fiets, waar- van de eigenaar een beschrijving geeft, bij ons staat en men krijgt <+n bericht, dat het rijwiel kan worden gehaald. Ook komt een groot aan tal menschen persoonlijk naar Zeist om naar hun fiets te zoeken, waarbij de politie er streng op toeziet, dat men niet zoo maar een fiets als zijn eigendom aanwijst. Verschillende personen zouden op die wijze wel heel gemakkelijk aan een fiets komen. Twee honderd en zestig fiet sen zijn tot nog toe aan hun eigenaars terug gegeven en er staan hier dus nog heel wat. 217 rijwielen staan in twee garages naast het politiebureau, 185 bij de Beatrixschool aan de Walkartweg." Doch niet alleen in Zeist, ook in andere plaatsen bevinden zich hoeveelheden onbeheerd gevonden rijwielen, b.v. in Wageningen, Ame- rongen en Rhenen. In .deze laatste plaats staat ook een respectabel aantal: vijf a zes honderd, waarvan ruim honderd zijn afgehaald. Men is hier bezig, van alle fietsen een nauwkeurig sig nalement samen te stellen, waarna dit gesten cild en naar alle plaatsen, waar men rijwielen vermist, wordt gezonden. Ook op deze wijze ko men nog heel wat fietsen terecht. Wat er zal gebeuren met de fietsen, waar van men de eigenaars niet kan vinden, staat nog niet vast. Men zal nog eenigen tijd afwach ten en daarna zullen de autoriteiten een be slissing moeten nemen. De aangewezen weg lijkt welt, dat men deze rijwielen zendt naar plaatsen, waar aan deze vervoersmiddelen een groot gebrek heerscht: Want dergelijke plaatsen zijn er ook! „Tusschen de duizend en twaalf honderd fietsen zjjn uit Scherpenzeel verdwenen", aldus burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konij nenburg, „en er zijn slechts xkele menschen, die nog een rijwiel bezitten. Ruim twintig onbe heerde, voor het grootste deel oude, fietsen zijn hier gevonden en om de menschen te hel pen, hebben wij deze fietsen aan de bevolking in bruikleen gegeven. Doch e* was zulk een groote vraag, dat wü de toewijzing bij loting hebben moeten laten geschieden. Wij hebben dus nog een groot aantal fietsen noodig eni wan neer men er een kan missenEen goed verstaander heeft maar een half woord noodig en wij kunnen ons daarom begrijpen, dat de fietsen, die in Zeist, Rhenen en andere plaat sen over blijven, in Scherpenzeel meer dan wel kom zullen zijn. In het schilderachtige stadje Heusden aan de Maas, dat rijk is aan fraaie 18e eeuwsche gevels, treden thans nog de gevolgen van den oorlog aan den dag. Door het opblazen der bruggen in de nabijheid hebben de huizen zoodanig op hun fundamenten getrild, dat Vrijdag' j J. van een groot heerenhuis met fraaien gevel de schoor- steenen zijn ingestort. Om verder onheil te voorkomen heeft de bur gemeester last gegeven de straat, waarin de in storting plaats had, voor het verkeer af te sluiten. De Nederlandsche politiekampioenschappen zullen dit jaar op 27 Juli te Amsterdam wor den gehouden. De organisatie van deze wed strijden is aan de A.P.G.S. opgedragen. Naar wij vernemen zullen alle pogingen in het werk worden gesteld, de traditioneele Snee ker Zeilweek ook dit' jaar te organiseeren. Juni 8 7 6 Air Reduction 38 38 37 4 Allied Chemical 139 141 140§ American Can Co. 88 84 American Radiator 5 54 44 Am. Smelt Ref. 35 4 35 37 f Am. Tel. Tel. 150 150 4 149 4 Am. Tobacco B. 73 4 73 73 Am. Waterworks 64 6 4 6 4 Anaconda Copper 20 4 20 4 20 4 Atchison Topeke 13 4 14 4 144 Baltimore Ohio 34 3 34 Bethlehem Steel 69 4 69 4 68| Canadian Pacific 24 2 4 24 Ches. Ohio 32| 32 f 32 4 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 57 4 57 56 4 Dupont de Nem. 151 152 4 151 4 General Electric 29 J 29| 29 4 General Foods 39 4 39 39 4 General Motors 40 4 40 4 39 4 Good Year 13 4 14 13 4 Hudson Motor 3 4 3-4 34 Intern. Nickel 22 4 22 20 4 Intern. Tel. en Tel 24 24 24 Kennecott Copper 26| 26| 26 4 Missouri Pac pref TT Montgomery Ward 34 34 4 34 4 New York Central 94 10 4 94 Norfolk Westeri 193 193 187 North Am. Comp. 154 16§ 16 Northern Pacific 5 5 5 Packard 3 4 3-4 Pennsylvania 16 4 16 4 164 Proctor Chamblt 54 4 56 55 Radio Corporation 4-4 4-4 4 4 Rep. Steel 15 4 15 1 15 4 Sears Roebuck 64 4 65 63 4 Shell Union Oil 7 4 7 4 7-4 Southern Pacific 7 4 74 74 Sotthern Railway 84 84 84 Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 35 34 4 34 1 Union Pacific 75 76 4 75 4 United Aircraft 42| 42 4 41 4 United Corp 1-4 1 -4 l 4- U. S. Rubber 16 4 164 16| U. S. Steel 46 4 46 f 45 4 Wool worth Building 30 4 301 30| ex dividend ex coupon. nieuwe andeelen. NEW YORK, 8 Juni Slotkoersen Juni 8 7 6 Amsterdam Londen 3.71 4 3^83 3.50 4 Parijs 2.11 2.17 1.99 Berlijn 40.00+ 40.00+ 40.00+ Brussel Rome 5.04 4 5.04 4 5.04 4 Madrid Zwitserland 22.41 22.41 22.42 Weenen Stockholm 23.85 2L85 23^85 Montreal 78.810 72.000 80.000 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 22.35 22.50 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 8 Juni Rubber Standaard Juli 21.23 21,16 Jan. 18.60 18.50 Sept 19.55 19.40 Mrt. 18.35 18.32 Oct. 19.02 18.90 Mei 18.28 18.25 Dec. 18.80 18.68 Katoen Nieuw contract Juli 9,78 9.70- Jan. 8.51 8.46 Oct. 8.69 8.62-63 Mrt. 8.39 8.32- Dec. 8.60 8.55 Mei 8.24 8,16 Tin Loco 54.50 54.37 4 Termijn 53.12 4 53.00 Tarwe Juli 80.80 Sept. Dec Mais Juli Sept. Dec 62 f -- 61 f - 59 i Reuzel Juli 5.35 Sept. 5.52 i» 90 dagen 52.37 4 52,25 CHICAGO, 8 Juni 8 Juni 7 Juni 8 Juni 7 Juni Haver 81 80 j Juli 33 i- 33 Sept. 3li- 31 f Dec. 32 4 Kogge Juli 44 4 44 f - Sept. 46 4 46 4 f Dec. 48 4 48 4 - 80 S 81 f -82 81 82| 63 4 62 60 5.37 i 5.57 4 Oct. 5.62 4* 5.70 Dec. 5.80* 5.82 4 WINNIPEG, 8 Juni 8, Juni 7 Juni 8 Juni 7 Juni Tarwe Oerst Juli 74 4 - 75 •- •Juli 37 4 38 4 Oct 77 4 - 77 f Oct 37 1 38 i - Dec 78 4 - Mei Rogge Lijnzaad Juli 48 i 49 l Juli 163— Oct 46 f 47 4 - - Oct 168 i 1.67 4 Mei Mei Haver Juli 31 32 Mei Oef 29 29 1 De behoefte aan steun aan Rotterdamsche hotel-, restaurant- en koffiehuishouders, zoo mede aan slijters en kasteleins is buitengewoon groot. Niet minder dan 400 groote en kleinere inrichtingen, waarvan het meerendeel in het centrum van de stad was gevestigd, zijn door den brand vernield of onbruikbaar gemaakt, zoo dat een evenredig aantal ondernemers met hun gezinnen en hun personeel op straat staat. Al deze menschen zijn nu afhankelijk van de hulpvaardigheid van anderen, wier bezit wel iswaar gespaard is gebleven, maar wier eco nomische positie tengevolge van allerlei beper kende, doch door de omstandigheden geboden maatregelen allesbehalve gemakkelijk is te noemen. Rotterdam toont zich echter ook te dier. aanzien weer van zijn besten kant. Er wordt geholpen met alle kracht, die beschikbaar is, en zonder aanzien des persoons. Op een te Rotterdam gehouden vergade ring van bedrijfsgenooten zette de heer Morelis, voorzitter van de afdeeling Rot terdam van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, de maatregelen uiteen, die door de vakorganisaties in overweging zijn geno men om niet slechts de gedupeerden, die al hun have en goed hebben verloren, maar ook de anderen, die door de omstandig heden in moeilijkheden zijn geraakt, op de meest doeltreffende wijze te steunen. In de eerste plaats is ervoor gezorgd, dat de bestaande vergunningen voorloopig in stand kunnen worden gehouden, ook al zijn de be trokken inrichtingen verloren gegaan. Ook in elk ander opzicht zal den slachtoffers de hel pende hand worden geboden, financieel zoowel als moreel. Hiervoor zijn alle landelijke orga nisaties in den arm genomen, die zoo nauw mogelijk met de plaatselijke aféieelingen samenwerken. Bij de drankwet is besloten, aldus de heer Morelis, alle maatregelen te treffen, die wen- schelijk zjjn, opdat niet eenkele verlofhouders van den toestand profiteeren en zich dubbele vergunningen verschaffen, waardoor anderen weer gedupeerd zouden worden. Ook zal binnen enkele dagen onderzocht worden, waar vrijge komen vergunningen kunnen worden onderge bracht, zonder dat de rechten van anderen hierdoor worden aangetast. Ook wat betreft de muziek-vergunning is thans weer meer soepelheid dan in de eerste dagen toegezegd. Was het oorspronkelijk ten strengste verboden, mechanische muziek te spelen, omdat men wilde vermijden, dat aan stoot wekkende of storende liederen ten ge- lioore werden gebracht, thans mag bij wijze van proef de pick-up weer draaien op voor waarde, dat ieder afzonderlijk zelf ervoor zorg draagt, dat het spelen van ongepaste muziek achterwege blijft. Bij overtreding wordt de ver gunning onmiddellijk en voorgoed ingetrokken. Den velen, die schade hebben geleden aan hun inventaris en hun voorraad drank en etenswaren, is verzocht, zich bij hun organi satie te melden. Zij mogen verwachten, dat hun het meerendeel, behalve de meubelen wordt vergoed. Het vraagstuk der assuranties heeft, aldus de heer Morelis, weel zorg gebaard. Er zijn maatschappijen, die het verzoek tot ver goeding van de geleden schade zonder meer hebben afgewezen, andere hebben 30 procent als tegemoetkoming aangeboden. Op een enkele dagen geleden gehouden vergadering van ma kelaren te Rotterdam evenwel is besloten, dat ook in dit opzicht in samenwerking met de overheid zooveel mogelijk zal worden verricht. Een bijzondere moeilijkheid, waardoor alle ondernemers rechtstreeks zijn getroffen, vormt het slijtverbod van sterken drank, dat sedert eenigen tijd van kracht is. Er zal echter ge tracht worden ook in dit opzicht een zoo groot mogelijke souplesse te verkrijgen. Wellicht zal men een modus kunnen vinden. Hierbij is gedacht aan een eventueele vervroe ging van het sluitingsuur, bijvoorbeeld 11 uur. Zaterdag en Zondag echter za-1 het sluitings uur op het gewone tijdstip worden gesteld. Hotels e.d. vallen uiteraard buiten de rege ling van sluitingstijd en tapverbod. Zij komen in de eerste plaats in aanmerking voor finan- cieelen steun, opdat zij of hun bedrijf opnieuw kunnen opbouwen of althans kunnen voortzet ten onder de moeilijkste omstandigheden. Im mers het vreemdelingenverkeer is op het oogen- blik nihil. Verder zal spoedig een modus worden gevonden voor degenen, die hun accijnzen reeds hebben betaald, maar die nu hun drankvoorraad hebben verloren. De op brengst van de accijnzen zal eventueel kun nen worden gedistribueerd onder degenen, die door de omstandigheden het meest zijn gedupeerd. Degenen, die hun vergunning niet meer kunnen exploiteeren, zullen in de gelegenheid worden gesteld, hun vergun ning te plaatsen bij zaken, die hun verlof nog hebben. In elk geval is daadwerkelijke hulp van alle kanten zeker. Zoo zal zeer waarschijnlijk het sympathieke voorstel van een der Rotterdamsche brouwerijen, dat op de vergadering te berde werd gebracht en algemeen werd toegejuicht, zonder vertoog worden verwezenlijkt. De ondernemers, die nog in het volle bezit van hun bedrijf zijn, zullen va nelken liter bier, dien zij tappen, een halven cent afstaan. De brouwerij zal dan zelf nog een halfje bijpassen. Van het aldus verkregen geld zal een fonds worden opgericht tot steun van de zwaarst ge troffenen UTRECHT. Geslaagd voor het veeartsenij- kundig examen, de heer P. Koopmans. In plaats van de opgeblazen brug bij Keizers veer is thans de veerpont weer in werking. Koersen voor stortingen op 10 Juni 1940 te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,63; Lires 9,55; Deensche kronen 36,40; Noor sche kronen 42,80. GÉONINGEN. Geslaagd voor het examen apothekers-assistent mej. G. D. M. Vossenberg, te Leeuwarden. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 7 Juni: J. J. Sukkel, meubelmaker, wonende te Amsterdam. Bosch en Lommerweg 25 I. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. J. W. va«i Kuyk, Wetering schans 24, Amsterdam. Ver» Op K?agd r» t Met V wSen jh 1 v- k ger 11 Wi «ei b 41 er VU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2