Dwars door de duinen naar zee MARKIEZEN ZONSCHERMEN TUINPARASOLS Het onteigemngsspook I890- 1940 s* JflQR ZONDAG 9 JUNI 1940 STADSNIEUWS &eze maand, is het 25 jaar geleden dat de Bloemendaalsche vroed schap den Zeeweg stichtte Aanbesteding Van loopfiets tot tandem Er is een brokje rijwiel-historie te zien in Haarlem RnTU0niESTR:59 M flflRLEm CRRRIERS VARKENSPOOTJES NEMEN DE BEENEN Autobotsing op den Zijlweg^ DE GROOTE O. EN O.- MARSGHEN TE HAARLEM Gaan absoluut op 15 en 16 Juni a.s. door Ongebanderolleerd vet in beslag genomen Wie zoekt zijn zonnebril? LA WNTENNIS EINDENHOUTTOURNOOI GAAT DOOR Mits er voldoende inschrij vingen zijn ZWEMMEN Nationale zwemwedstrijden ten bate van Rotterdam UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND VELSEN Wandelmarsch Wat gevonden werd Inenting tegen pokken Hinderwet BURGERLIJKE STAND WIJK-AAN-ZEE IJMUIDEN SCHEEPVAART Dr. J. G. HOGE en moderne ingebouwde Het adres voor'tbetere werk (groote maten) Haarl. Jalouzieënfabriek Nassaulaan76-Tel.10734-J.P.Senfl HILLEGOM De toerist, die van Bloemendaal over den Zeeweg naar Zandvoort gaat, kan zijn °ogen bijna niet gelooven. Dé race-maniak, die alleen maar in zijn auto rijdt om de Snelheidsmeter tot drie cijfers op te voeren, kunnen we uitschakelen, maar overigens Benieten zoowel automobilist, wielrijder als handelaar van het prachtige duinland schap; van de vergezichten, de planten groei. De Zeeweg heeft een internationale rePutatie. Vooral na de laatste reorganisa tie, die dit voorjaar gereed gekomen is en er meer dan een ton uit de Bloemen daalsche gemeentekas gevergd heeft, is de- 2e weg een juweeltje voor allen, die ont spanning in Gods vrije natuur zoeken. Een dreede dubbele autoweg, een eenigszins ver- Scholen fietspad, dat hier en daar, waar de duinen te hoog liepen, geëffend is, een idyllisch wandelweggetje. **oe is die Zeeweg tot stand gekomen? ®ij het doorbladeren van de dikke archie- bleek ons, dat het juist deze maand een *art eeuw geleden ïs, dat de gemeenteraad l'au Bloemendaal het belangrijke besluit nam 0tfl het werk aan te pakken. iüceds onmiddellijk na het uitbreken van den °°«og in 1914 richtte de regeering zich tot de -öheentebesturen om, met het oog op de te ^Wachten werkloosheid, werkobjecten te zoe- etl- In Bloemendaal dacht men toen direct den reeds jaren gekoesterden wensch om sen eigen weg naar het strand te maken en ïo°doende ook een betere verbinding met Zand- v°°rt te krijgen. De eerste persoon die in deze "stil «r. gelegenheid gekend werd was de toenmali- vice-president van den Raad van State, mr. IV. p. van Leeuwen, die het mooie plan al- steun toezegde. 6 October 1914 bracht de tuinarchitect J°öard Springer een advies uit en zijn inge- 0 °Uden plan had de volle belangstelling. Kort ^arvoor had de burgemeester, mr. Bas Backer, k!1 onderhoud met mr. Luden en den rent- gfester van de Erven v. d. Vliet, voor het r];,°°tste deel eigenaars der gronden. Tijdens Ut Be?!. tien. onderhoud werd den wensch te kennen ge- '®h, dat de weg o.a. 16 meter breed zou wor- fjZ1, zooveel mogelijk op Bloemendaal's gebied tiat ^Senstelling met Overveen) zou komen en a. verhoogde trottoirbanden achterwege zou- a blijven. Sj htusschen was er reeds een zeeweg-commis- 4 benoemd, waarvan de voorzitter was mr. Jacometti. v berst op 24 Juni 1915 kwam een officieel J°rstel in den raad. Voor het aanleggen van h weg van de bebouwde kommen van Bloe- fhdaal en Overveen naar het strand te Jjhdvoort werd een crediet van f 300.000 ge- j^agd. zou de benoodigde grond niet door v Uhelijke schikking verkregen worden, dan reeds met onteigening gedreigd. te^et raadslid, de heer v. d. Vliet, kantte zich Jlen het voorstel, omdat hij meende, dat vele 0 "kloozen buiten de gemeente in Bloemen dal werk zouden vinden en dat iedere ge- ^Cente maar voor zijn eigen werkloozen moest jj^Sen. Verder achtte dit raadslid het geheele volkomen overbodig. I 6t voorstel werd echter aangenomen met egen 3 stemmen en hét voorbereidende werk b worden voortgezet. V^et plan was veel uitvoeriger dan 't uitge- >r r<3e. Men had zich n.l. twee verder op den lijJWeg in ellcaar loopende wegen gedacht: een Vc komende in Bloemendaal en een in Over- (jjfb. straks komen wij op het mislukken van jPian nader terug, tg ad men met verschillende grondeigenaars V 'baken, niet minder met de gemeente Zand- Deze betuigde weliswaar adhaesie aan Mannen, maar dacht ook aan een nieuwe l^currente, zoodat doortrekking van den Bou- Ve atd Barnaart tot de grens van Bloemendaal Macht was. 10 Mei 1917 besloot de raad van k bclvoort in principe aan de gemeente Bloe- V- "daal concessie te geven voor den aanleg een verbindineswev Eerst in December 1917 nam de raad kennis van het verblijdende bericht, dat de Minister bereid was mede te werken aan bbfeigening van de gronden het ging biet erg met een minnelijke schikking, hoe pel het nooit tot een officieele onteigening ®>ekonicn is op bepaalde voorwaarden. De ^Medte van de te onteigenen strook mocht >1'et meer dan 50 meter bedragen (66 M. V,)°r ingravingen of ophoogingen), de vcr- k'Uding met de kom van Zandvoort moest Vaststaan. het werk moest in den winter ^beuren zonder uitsluiting van arbeiders '"'t andere gemeenten. oJ*6 raad aanvaardde de voorwaarden en een t, ar maanden later verscheen het koninklijk WeiBeningsbesluit. Eenige bezwaarschriften bJtien ingediend. De gemeente Haarlem was g 8 voor haar watervoorziening, de Erven v. 5; B 'bet drongen aan op verbreeding van het 2andvoorter Visscherspad en de Isr. Hoofd ige was bevreesd voor haar begraafplaats. Een herinnering aan den Zeeweg-in- uitbreiding. Ter bevordering van veilig verkeer zijn later een rijwielpad en een voetpad aangelegd 7 Juni 1918 verklaarde de Tweede Kamer onteigening noodzakelijk in het algemeen be lang en voor de bestrijding der werkloosheid. De noordelijke arm, (die door Bloemendaal), welke nooit gekomen is, ondanks ook later weer gedane pogingen, werd echter door de Staten Generaal uit het plan geschrapt, waarvoor wij nu dankbaar mogen zijn. Er werd met de onwillige grondbezitters ge correspondeerd en gediscussieerd en op 21 Augustus 1918 werd de onteigeningstermijn met 6 maanden verlengd, omdat ,er nog wel kansen waren om tót overeenstemming te komen. Eindelijk ging de raad op 31 October 1918 een geldleening aan van f 300.000, terwijl de kosten van aanleg en onderhoud voor den Zee weg geraamd werden op f 574.154. De eerste aanbesteding van het grondwerk geschiedde op 28 Maart 1918, maar wegens wij ziging van de bestekvoorwaarden vond eerst op 5 April 1919 een herbesteding plaats. In beide gevallen was de aannemer W. Blanke voort te Bloemendaal laagste. October 1918 koos de raad een commissie van bijstand voor de zorg en den aanleg van den Zeeweg. Haar taak was te adviseeren bij de vaststelling van de plannen, de aanbesteding, den aanleg en het onderhoud na de voltooiing. Voorzitter was wethouder A. J. de* Waal Ma- lefeit, leden waren I. L. J. Bispinck, J. C. Laan, C. J. van Tienhoven, jhr. mr. P. Teding van Berkhout... De commissie heeft, eind 1919 nóg 'het plan geopperd om van den Parkweg bij, de villa Beau Regard een nieuwen zijtak naar den Zee weg te maken, maar dit heeft zij. nooit verwe zenlijkt gezien. 19 Februari 1920 begon de firma Boezewin- kel met de verharding van de wegen, waarvoor een bedrag van f 368.000 noodig was. Het zou ons te ver voeren om te vertellen van de duizend-en-een details en hoofdbrekens, die zich rondom de totstandkoming van den weg voordeden. Wel willen we nog iets over de plechtige ope ning op 25 Juni 1921 vertellen. De vereeniging „Bloemendaals Bloei" speelde daarbij 'n groo- te rol. De raad had voor het feest f 5000 toe gestaan en daarvoor stonden een bloemencorso en een groot kinderfeest op het programma. Het bloemencorso is doorgegaan, maar 't heeft minstens een dozijn maal „op de wip gezeten". Uit de archieven mogen we nu wel een aardig feit verklappen. Op de afrekening stond een bedrag van f 300 voor 30 muzikanten van de Eerste Haarlemsche Orkesten-Levering De mannen bliezen daarvoor van 10 tot 4 uur. Waar is die orkesten-leveringscentrale geble ven? Dat er bij het begin en het eind van den Zeeweg eere-poorten waren opgesteld zal me nig Haarlemmer zich zeker nog herinneren. De Zeeweg is na zijn officieele opening nog dikwijls gewijzigd van indeeling. Bij het begin van dit artikel wezen we reeds op de nieuwste, grondige verbeteringen, die veel geld kostten. Bloemendaal heeft dit alles voor de nationale en internationale toeristen gedaan, want voor deel heeft het van zijn kostelijke bezit niet. Een enkel landhuis is nabij Overveen gebouwd, maar verder liggen de duinen nog ongerept als een natuurreservaat van zeer hooge waarde en als speelterrein voor konijnen. Wie dezen zomer een trip naar den Zeeweg maakt, mag er wel eens even aan denken, dat het altijd voor zoo bijzonder rijk gebrandmerk te Bloemendaal aan dit geslacht en aan vele komende generaties een geschenk heeft aan geboden, dat vorstelijk rijk is en tot voortdu rende dankbaarheid dwingt. De fiets is in onze dagen een bijna onmis baar element geworden en men zal maar weinig Hollanders vinden, die zoo kies keurig zijn, dat ze geen vrede zouden nemen met een tweede-handsch exemplaar, als er geen nieuwe meer te krijgen is. Trouwens, vroeger was men op fietsengebied ook niet kieskeurig uitgevallen Als men de oude beestjes ziet, die al meer dan tien kruisjes achter der, rug hebben, dan vraagt men zich wel eens af hoe het mogelijk was, dat daar een menschelijk wezen zich op kon voortbewegen. Stelt u zich voor twee ijzeren wielen, verbonden door een golvende stang, waar een zadel opzit, dat veel weg heeft van een houten blok. Het stuur is groot genoeg om in je zak te steken! Maar ook de fiets heeft zijn evolutie gemaakt. Men ging het zoeken In het lichtere en slankere model. En daarmee verscheen de bekende creatie van het hooge en kleine wiel, dat velen van ons zich nog goed uit den ouden tijd zullen herinneren. Het was natuurlijk even wennen en vooral het even- wichtsprobleem moest je goed onder ae knie krijgen, daar je anders geen tivee minuten rus tig kon rijden. Al kon je het nog zoo goed, maar er lag een steen op den weg, die je niet gauw had ontdekt, aan was het kopje voorover en kon je weer voor de zooveelste keer van achteren gaan steppen. In vroegere jaren waren er dus niet velen die zich lieten verleiden tot een ritje op het stalen ros, niet alleen omdat je zoo dikwijls onfortuinlijk was, maar ook om dat het aanschaffen van zoo'n rijdend beest veel lieve duitjes kostte. Vijftig jaar geleden moest met f 300 a f 400 voor een fiets neerleggen. Als we zooiets tegenwoordig te koop kregen aange boden, dan zouden we met het grootste recht zeggen: „Ik ga nog net zoo lief loopen!" Na 1900 werd de vraag naar rijwielen echter grooter, daar niet alleen de prijs aanmerkelijk was gedaald, maar het rijwiel zelf een groote verbetering had ondergaan. Een zeer merkwaardigg roi hebben de fiet- senbanden wel gespeeld en het doet ons thans afvragen, of ook wij nog eens de tijd van hou ten banden gaan beleven. In 1914 immers hebben wij Ook houten banden aan de fietsen gezien en er zullen nog velen zijn, die kunnen vertellen hoe heerlijk dat wel reed. Maar een houten band zal het in onzen tijd wei niet meer doen. daar het materieel van de fiets veel te licht en teer is. Het is een open vraag of wij het zou den kunnen verdragen; de fiets zou er in ieder geval onder bezwijken. De heer Lohmann, die wel de oudste fietsen - koning in Haarlem is, vertelde ons naar aan leiding van het gouden jubileum van zijn zaak in de Anthoniestraat, omtrent de ontwikkeling van de fiets het een en ander, waaruit wel dui delijk blijkt, dat wij het met onze tweewielers nog lang niet slecht hebben getroffen. Met een vijftig-jarige praktijk heeft deze zaak haar krachten gewijd aan het bouwen van alle soor ten rijwielen en steeds is er gestreefd naar ver betering. De jubileum-etalage, welke de ontwik keling van het rijwiel in de laatste eeuw toont, zal daarom zeker de belangstelling van velen hebben. TELEFOOn 10931 Gistermiddag om kwart voor 6 had op den Zijlweg nabij het Zandvoorterpad een botsing plaats tusschen een personenauto en een vleesohwagen. Een arts uit Haarlem, die een patiënt had be- zccht, wilde zijn auto in de richting Haarlem keeren, op het moment, dat uit de richting Haarlem een open vleeschtransportauto nader de. Een aanrijding kon niet meer voorkomen worden en met een vaart botsten beide wagens tegen elkaar. De vleeschwagen kwam schuin over den weg te staan en door de hevigheid van den schok namen de varkenspootjes, die achter het zeil doek lagen, de beenen. Ook enkele kisten vleesch werden over den weg geworpen. De personenauto liep aan de linkerzijde eenige schade op.' Beide voertuigen konden echter hun weg vervolgen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De groote wandelmarschen op 15 en 16 Juni a.s. beloven een succes'te worden, doch'velen zijn nog in de veronderstelling dat deze mar- schen niet doorgaan. Regelmatig wordt om nadere inlichtingen verzocht. Het bestuur deelt dan ook mede, dat de start zal plaats hebben op Zaterdag 15 Juni om 3 uur en op Zondag 16 Juni om 12 uur vanaf café-restaurant „Dreef- zicht" in den Hout. De insphrijving sluit op Maandagavond 10 Juni. Na dien datum wordt het inschrijfgeld met 10 cent verhoogd. Een groot aantal extra prijzen is beschikbaar voor deelnemende groepen of vereenigingen, o.m. een verguld zilveren medaille van luit. kolonel H. Polis, een zilveren medaille van het gemeentebestuur van Haarlem, een prachtige medaille van de Stichting „Haarlems Bloei" een beker van café-restaurant „Dreefzicht", een beker van de firma van Straten, een lauwer krans van het bestuur van „St. Bonifacius". enz., enz. Aparte prijzen voor militairen-, dames-, heeren- en jeugdgroepen zijn beschikbaar. Inschrijvingen kunnen geschieden bij den secretaris A. Selhorst, Graaf Willemstraat 13, Haarlem (O.) De politie te Haarlem heeft dezer dagen in samenwerking met een ambtenaar van den crisisdienst bij een slager 33 pakjes ongeban derolleerd vet van een half pond in beslag ge nomen. Tegen den onrechtmatigen eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Zonnebril, Vollaerts, Anegang 12; Broche, Broeker, Hoofmanstraat 70; Etui met passer enz., Lijnzaad, Lakenstraat 24; Dameshoed, Blok, Timorstraat 39; Herdershond, Deen, Ka- merlingh Onnesstraat 54; Portemonnaie m. i., Schaap, Elzenplein 32; Portemonnaie m. i„ Huikmans, Assendelverstraat 5; Portemonnaie m. i., v. Zonneveld, Raamsteeg 4; Rozenkrans, Pallada, Blcemhofstraat 1; Sleutels, Heins, Lange Margarethastraat 38. Indien dit bericht de mededeeling bevatte, dat het Eindenhouttournooi geen doorgang zou vinden, dan zou dit niemand verwonderen. Er zijn redenen zonder tal aan te wijzen waarvan o.a. het niet beschikbaar zijn van tournooibal- len de voornaamste en meest klemmende is. Gelukkig hebben wij hierboven kunnen schrij ven „zouden", want dit schrijven dient hoofd zakelijk om U mede te deelen dat het tournooi een zeer groote kans maakt ondanks alles toch door te kunnen gaan, al is het dan ook niet in de oorspronkelijk vastgestelde week. Er bestaat namelfjk een groote kans, dat het comité toch de beschikking krijgt over een voldoende aan tal ballen. En hiermede is wel de voornaamste hinderpaal omzeild. Het wedstrijdcomité stelt zich voor het tour nooi te houden in de week van 24 t. m. 31 Juni of van 1 t. m. 7 Juli, afhankelijk van de goed keuring van den Bond. Het tournooi bestaat wederom uit een A- en een B.-tournooi met voorronden voor de derde klassers. Het ligt in de bedoeling geen prijzen beschik baar te stellen, maar in plaats daarvan een eventueel batig saldo te doen toekomen aan de steunactie voor Rotterdam en zoodoende onze tennissport dienstbaar te maken aan de liefda digheid. Alvorens verdere maatregelen te nemen en kosten te maken om het tournooi te laten door gaan zou het wedstrijd-comité gaarne zien, dat de tennissers, die voor een of meerdere num mers wenschen in te schrijven, zulks opgeven aan hun clubsecretaris of wel rechtstreeks aan den heer J. Kroskinski Jr., p.a. Sporthuis „Haarlem", Groote Houtstraat 123, Haarlem, Tel. 12215. Deze opgave moet uiterlijk Woens dag 12 Juni aan bovengenoemd adres zijn. De opstellingen van de zeventallen van H.P.C. en „Haarlem", welke hedenmiddag tijdens de zwemwedstrijden in Stoop tegen elkaar uit zullen komen, zien er als volgt uit: H. P. C. E. Vrugt W. van Groningen, A. J. Braam, W. J. Dorx M. Mauritz, H. Eldering, F. de Geest Scheidsrechter: G. Blitz J. v. Hemsbergen, Th. Gieling, D. Verdel R. Vunderink, C. Zeeman, H. Bannink Haarlem M. Spaanderman Er zal voorts een demonstratie schoonsprin- gen gegeven worden, waar o.a. de prominente springsters aan deelnemen: mej. J. van Enge len, Nationale kampioene 1939, en mej. R. Muytjens. Waarschuwing aan wielrijders! Door de politie zijn de laatste dagen vele wielrijders be keurd, die hun rijwielen hadden geplaatst op de afritten naar het Bloemendaalsche strand, en op het strand zelf. Eveneens werden op den Zeeweg personen geverbaliseerd die hun fietsen daar hadden geparkeerd; ook dit is verboden tot een kilometer van het strand af. Door de politie zal hierop streng worden ge let en tegen overtreders onherroepelijk proces verbaal worden gemaakt. Men zij dus op zijn hoede! Ondertrouwd: Fl. de Vries en M. A. v. d. Wërff. Getrouwd: W. C. Diemeer en M. C. A. Meijer; K. Monné en H. van der Beid. Geboren: G. Mulder—Bierman, z.; K. Kuijer —van der Steen, z.; A. Blommaertde Bilde, z.; A. C. Wester—de Wit, z.; W. H. Hart—Hout wipper, d.; J. W. Kemperink—te Molder, z.; A. A. H. Blom—Honing, d.; H. KI. Witvoet— v. Leeuwen, z. en d.; C. M. Waterdrinker Beentje, d.; E. HazenbergMensing, d. Overleden: J. Borsje, 75 j., wed. van D. de Jong, wonende te Rotterdam, Persoonsdam 14a; J. J. C. Hofer, 68 j„ wed. van Joh. Sluitman, wonende te Amsterdam. R. Claeszenplein 3; C. Lafargue, 56 j., ongeh. wonende te Velsen, Wijkerstraat'weg 154; J. Keijzer, 89 j., wedr. van M. Molenaar, wonende te Velsen, Wij kerstraat- weg 211; A. L. J. Rampen, 64 j., echtgen. van F., de Vries, wonende alhier. Gr. Houtweg 147; A. Uithol, 86 j., wed. van Th. A Zeelenberg, Stumphiusstraat 18 Zondag 16 Juni a.s. organiseert de Noord-Hol- landsche Wandelsportvereeniging een tweetal wandeltochten. Het eventueel batig saldo hier van zal ten goede komen aan die streken van ons land welke het zwaarst door den oorlog zijn ge troffen. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. tZ OF TELEFOON 11®1» In de gemeente Velsen gevonden voorwerpen, waarover aan het Hoofdbureau van Politie, Ti- beriusplein 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag. (Niet per telefoon). Een bril in etui; eenige dameshandschoenen; huissleutels; een rozenkrans; eenige portemon- naies; eenige dames- en heerenrijwielen; een wit lederen kinderschoentje; een rubber kinder laarsje; een schoolboekje; een zwart astrakan sjaaltje; een blauwe regenjas; eenige honden (witte Malthezer, Groenendaler, een klein zwart hondje'); een ledige metalen tank; een hangslot met sleutels aan een ring; een blauw-zwart kin derjasje; een mes in foudraal; en koralen col lier; een Lips brandkastsleirtel; een vlag; een vulpotlood; een roode sjaal; een paar zwarte klompen; een pakje kleeding; een halsketting met pin; een Duitsch aanteekenboekje, twee doo- zen reepen chocolade; een kindermutsje; een mi litaire kepi; en reddingsboei; een bovengebit; een kinderschoentje; een vischnetje; een paar zwarte wollen sokken; en padvindersriem; een gouden zegelring; een licht grijs jongensjasje; een zilveren armband; een gummi dames regen mantel; een vulpen merk „Moor"; een wind- Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) scherm; een hoofddoek; een rood-witte sein- stok; een boodschappentasch; een zwarte da messchoen; een grijze plunjezak met naam Dijk huis; een rieten koffer waarin wollen deken en lijfgoed, een zakje inh. 3 pasfoto's, een grijs witte kater; een grijs heerenvest; een loden cape; een jurk; een damesjekker. Bij den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst bestaat gelegenheid tot kos- telooze inenting tegen pokken op Maandag 17 Juni a.s. des namiddag van 2 tot 3 uur in het Raadhuis te Velsen. Dinsdag 18 Juni a.s. even eens des namiddags van 2 tot 3 uur in het bureau van den Gem. Geneesk.- en Gezond heidsdienst te iJmuiden (Wijk aan Zeeërweg 125, hoek Houtmanstraat, naast de Wilhelmina- school) De inenting wordt uitsluitend verricht bij kinderen boven 4 maanden en beneden 2 jaar, die volkomen gezond zijn en niet aan een huid aandoening lijden. Men wordt verzocht het trouwboekje of het geboortebewijs mee te nemen. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat door hen ingewilligd zijn de verzoeken van: a. de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden van de buizengiete rij, door het bijplaatsen van 2 wikkelbanken en 1 roteerende luchtcompressor, en het opstellen van een omvormer in de cabine van een kraan; b. de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovensgassen (MÊKOG), te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting, door het oprichten van een installatie voor de bereiding van kalkammonsalpeter, waarbij ver schillende toestellen en werktuigen, waaronder 50 electromotoren; c. de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden om ver gunning' tot het uitbreiden van haar inrich ting door het vergrooten der constructiewerk plaats en het bijplaatsen van een bovengrond- sche gasolietank van 6000 Liter inhoud; d. de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden van haar inrich ting door het bijplaatsen van een gasgenerator installatie. bestaande uit 3 gasgeneratoren met toebehooren. Geboren: z. van J. IsraëlMant je; z. van R. M. v. d. WaterenDeimei; d. van D. Kalkman Meurs; z van M. van Aalsburgvan Desse'.; z. van C. A. BeentjesBerkhout; d. van P. A. Hofvan Deudekom. Ondertrouwd: W. J. Hoogzaad en P. C. Hoen derdos; M. Menist en P. de Vries; P. Wijngaar den en A. M. Westerhof; j. Prins en C. Berk hout; A. Schong en M. J. van Acker; T. de Vries en J. G. Nottelman; A. Smit en N. Stark; H. H. van Leeuwen en M. Schu'ler; J. C. Dam mers en G. van Berkum. Gehuwd: A. Schram en S. E. Kuhfus; J- Dekker en A. C. v. d. Lem; G. Th. v. d. Eng en J. J. de Haan; A. J. M. Vermeulen en W. M. Maarse; C. H. Ertzen en T. J. v. d. Lee; J. J. Honders en B. J- Laverman; K. B. v. d. Steen en H. D. Oldenburg. Overleden: J. L. Hamers, 64 jaar, echtg. van A. Plugboer, Engelmundusweg 4. IJmuiden; J. Wezeman, 56 jaar, echtg. van Ch. v. d. Laan, a.b. van een woonark, IJmuiden; J. Keijzer, 89 jaar, weduwn. van M. Mo'enaar, Wijkerstraat- weg 211, Velsen-N.; C. Lafarcque, 56 jaar, on gehuwd, Wijkerstraatweg 154, Velsen-N. ZONDAG: Heden 4e Zondag na Pinksteren. H.H. Missen om 7.30 en 9.30 (Hoogmis). Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de sieraden van kerk en Altaar. Om 3 uur Lof met gebeden voor een spoedigen vrede. MAANDAG: H. Mis in de Kapel der Eerw. Zusters. DINSDAG: Feestdag van den H. Apostel Barnabas. WOENSDAG: Feestdag van den H. Odulphus, patroon van deze Kerk. Het feest zal a.s. Zon dag plechtig worden gevierd. Zondagavond on der het Lof zal het nieuwe Altaarkruis plechtig worden gewijd. DONDERDAG: Feestdag van den H. Antonius van Padua. VRIJDAG: 3.30 uur biechthooren voor de kinderen der 4e klasse. ZATERDAG: 7.30 uur gezongen Maandstond voor Theodorus Warmenhoven. Biechthooren van 58 uur; 7 uur Lof met Rozenhoedje voor den Vrede. De scheepvaart is in de afgeloopen maand, als gevolg van den internationalen toestand zeer sterk achteruit geloopen. In de eerste dagen van Mei arriveerde aan de Hoogovens nog een tweetal ertsschepen. Een dezer schepen, een Grieksch vaartuig, heeft nog kans gezien de haven te verlaten. Door den toestand van de havers en sluizen zal de toevoer van hout voor de papierfabrieken voorloopig wel moeten geschieden met de kleine binnenvaartuigen. Specialist voor inwendige ziekten en stofwisselingsziekten TOT NADER AAN KONDIGING AFWEZIG Bekendmaking. De burgemeester van Hil- legom brengt ter openbare kennis, dat wielrij ders gedurende de duisternis niet zonder licht mogen rijden, doch hunne rijwiellantaarns op de voorgeschreven wijze afgeschermd dienen te hebben. Aan overtreders van dit voorschrift zal door de politie bijzondere aandacht worden besteed. Hillegom., 7 Juni 1940. De burgemeester voornoemd, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Nationaal Hulpcomité 1940. De Burgemees ter van Hillegom deelt hierbij den ingezetenen mede, dat op Zaterdag 15 Juni a.s. een collecte langs de huizen zal worden gehouden ten be hoeve van het Nationaal Hulpcomité 1940. Dit comité stélt zich ten doel de hulpverleening aan de rechtstreeksche slachtoffers der oorlogsvoe ring hier te lande. Met groote welwillendheid heeft de E.H.B.O. alhier, op mijn verzoek zich met de bedoelde inzameling belast, en de collectanten zullen te vens bij hun gang door de gemeente gaarne adressen noteeren van hen, die naast hun gelde lijke gave nog giften in natura, als kleeding, dekking, enz. beschikbaar willen stellen. Ik moge hierbij op alle ingezetenen een drin gend beroep doen om van hetgeen voor hen gespaard is gebleven een flinke bijdrage te ver strekken voor het zco sympathieke doel. Hillegom, 7 Juni 1940. De Burgemeester van Hillegom, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Oorlogsschade. Blijkens een publicatie van de Commissie Oorlogsschade dienden eigenaren, wier gebouwde eigendommen door oorlogsschade zijn getroffen, zich vóór 2 Juni a.s. te wenden tot: a. den notaris, die de laatste hypotheekacte gepasseerd heeft, wanneer zij van een particulier hypotheek hebben gekregen; b. tot de desbetreffende hypotheekbank, levensverzekeringsmaatschappij of pensioen fonds, indien zij van een dezer instellingen hy potheek hebben gekregen; c. tot den burgemeester hunner gemeente, indien zij op hun getroffen eigendommen geen hypotheek hebben. Zij, die aan deze publicatie nog niet hebben voldaan, worden aangeraden ten spoedigste de hierin omschreven maatregelen te verrichten. Hillegom, 7 Juni 1940. De Burgemeester van Hillegom, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Een woord van dank. Het is mij een aan gename plicht den ingezetenen van Hillegom dank te zeggen voor de rust en goede orde, wel ke zij gedurende de afgeloopen zware dagen der maand Mei over het algemeen hebben betoond, waardoor mijn taak in belangrijke mate is ver licht. Een bijzonder woord van dank komt hierbij, nevens de gemeentelijke organen, toe aan de leden van de Burgerwacht, den Luchtbescher mingsdienst, de E.H.B.O., de Brandweer en den Vrouwelijken Vrijwilligen Hulpdienst, die allen naar beste krachten en op uitstekende wijze hun werkzaamheden hebben vervuld. Allen hebben getoond in eensgezindheid en offervaardigheid veel tot stand te kunnen bren gen. Moge deze geest levendig blijven in het belang van ons Vaderland en onze gemeente Hillegom. Hillegom, 7 Juni 1940. De Burgemeester van Hillegom, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Bekendmaking. De Burgemeester van Hil legom vestigt er de aandacht op, dat in deze gemeente kinderen in het bezit van scherpe patronen en andere munitie zijn aangetroffen, welke gevaarlijke voorwerpen veelal als speel goed bleken te worden gebezigd. Daar dit tot noodlottige gevolgen kan leiden en in enkele gemeenten hierdoor reeds ernstige ongelukken zijn gebeurd, worden ouders en on derwijzers verzocht, hun kinderen en leerlingen op het gevaarlijke van hun handelingen te wijzen. Onbeheerd aangetroffen munitie of projec tielen van welken aard ook dienen door onbe voegden niet te worden aangeraakt! Van het vinden behoort onmiddellijk melding te worden gemaakt bij de militaire autoriteiten of de politie. De Burgemeester voornoemd, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN De werkloosheid. Er waren de vorige week 534 personen werkloos. Thans is dit aantal ver minderd tot 491. Het vorig jaar waren er 340. De petroleumdistributie. De petroleumdis- trtbutie vangt aan op 17 Juni. Belanghebbenden moeten dus zorgen, dat zij voor dien datum In het bezit zijn van de zegels. De oogst van de straat, Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen, wit kin derschoentje, kinderportemonnaie inh. f 0.37)4, huissleutel, grijze pet, een paar blauwe dames handschoenen, veldflesch, roode' damestasch met inhoud. Te bevragen aan onderstaande adressen te Hillegom: C. Lommerse, Hillegommerdijk, bood- schappentasch; H. Boon, Burg Pontstraat 44, Kinderschopje; Vastenouw, Hofstraat 45, Witte keeshond; Wed. Berkhout, Brouwerlaan 43, armbandje; De Nederlander, Hofstraat, acten- tasch; Suijkerland, Leidschestraat 30, bood- schappentasch. Ingekomen en vertrokken personen Geves tigd: M. A. Bon, Hoofdstraat 81; A. J. Chau- dron, Leidschestraat 62; A. F. de Graaf, Leid schestraat 200; A. H. Hoveling, Beekkade 49; W. M. Ruigrokvan Kessel, Trekvaart 5; H. W. van der Klugt, Beeklaan 16; A. Koele- meijer, Amerikastraat 29; E. C. van der Laan, Bethlehemslaan 6; W. van Merrienboer met ge zin, Beekkade 47; E. de Mooij, Leidschestraat 178; J. Tak, Hoofdstraat 54; M. Uilenreef Karssen, Ambachtstraat 4!; J. M. C. Vrolijk van Rijn, Burg. Pontstraat 7; J. Westra met gezin, Stationsweg 70. Vertrokken: J. E'. van den Ban, Heemstede, Swelinckplein 6; A. van den Berg. Katwijk a. d. Rijn, Voorstraat 28; N. M. E. Brand, Heem stede, Jacob van Campenstraat 21; J. N. W. Brouer en echtg., Amsterdam, Theophilusstraat 11II; A. S. Hoogenboom, Noordwijk, Tram straat 19; W. Houwing, Oude Pekela, Binnen weg 63; M. M. van Loon, Heemstede, Linde- laan2; J. Ouwendijk met gezin, Rijswijk (Z.H.), Beetslaan 46; B. Rovers, Bloemendaal, Aerden- houtsduinweg 6; K. Stroop met gezin, Opster- land, Tijnje; P. C. Trouwen, Haarlemmermeer, Bennebroekerdijk 166; P. A. Veelenturf, Mont- foort, Havenstraat 96a; C. J. Verkerk, Lisse, woonschip, Grachtweg; G. Zwartjens, Haar lem, Witte Heerenstraat 12. Burgerlijke Stand Geboren: Comelis, z. van Th. Kaptein en C. M. van Maris; Josephi- na Maria, d. van W. Aarts en J. M. Gahrmann; Johanna Anna, d. van F. Boelé en F. Löffl; Jan Christiaan Bonefacius, z. van J. F. Braun en K. M. H. E. Löschke. Ondertrouwd: H. W. Thijssen en M. Verzü- lenberg; A. J. M. van Dishoeck en P. J. Lan- gelaan; G. A. Vermin en W. J. van Stein. Getrouwd: P. Vosse en G. Zwartjens; B. Fi)- ma en J. Geljon; D. H. Granneman en M. Ro vers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3