I De terugkeer der krijgsgevangenen np goede xstoat Aanval in Frankrijk over breed front voortgezet Alle hens aan dek INGRIJPEN VAN ITALIË GEHEIM VAN DEN DUCE GLORIOUS" WERD VERNIETIGD Rotterdams Sint Laurens Rapport over verliezen door geallieerde blokkade Merkys heeft moskou Kerkelijk Leven PRIESTERJUBILEA MAANDAG 10 JUNI 1940 Ansaldo verklaart: VERLATEN Nieuwbenoemde Nuntius te Presburg aangekomen H. Vader ontvangt nieuwen Franschen ambassadeur Senator Vandenbergh pleit tegen interventie VERBETERDE VERHOU- DING ROME—MOSKOU Beide ambassadeurs keeren naar hun posten terug KORTE BERICHTEN Het wedervaren Duitsch legerbericht „Slag van beslissende beteekenis" Ook officieren teruggekeerd Te Oldenzaal Aalmoezeniers terug DE GEHEIME ZITTING VAN HET LAGERHUIS Wegwijzers en naamborden wor- den in Engeland verwijderd Kinderen verlaten Londen Zweedsche wet aangenomen voor binnenlandschen vrede Boerderijbrand te Schagen Vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers Loevestein weer open Zullen de deskundigen de houd baarheid van het nog staande muurwerk gunstig beoordeelen? VERGOEDING VOOR INKWARTIERING Verhoogd van zestig tot negentig cent per dag VOORLICHTING OP VOEDINGSGEBIED Pastoor van Oerle Pastoor Lübbers Pastoor Simkens Pastoor Van Erp Em.-pastoor J. Eg bediend 265 27—14 7—18 20—8 Y TT y anneer een schip in nood of ^Vy moeilijkheid verkeert, klinkt het commando: „Alle hens aan dek", te redden en te behouden, wat te belden en te behouden valt, en te her stellen, wat hersteld kan worden, en met en macht te strijden tegen de ge uren en hun mogelijke gevolgen. Ons tand is als een schip, dat door een vlie tenden orkaan overvallen werd en dagen- tang in het geweld der elementen heen ®n weer geslingerd en geteisterd werd. fret is echter niet vergaan, al liep het frier en daar ook ernstige averij van al- 'erlei aard op. Het Nationaal Hulpcomi- i-é 1940, dat met instemming van de fruitsche bezettingsautoriteiten werd op gericht en onder leiding van den secre taris-generaal van Binnenlandsche Za- fren, mr. dr. K. J. Frederiks, staat, roept ^frans „Alle hens aan dek". Het kan niet seders, of het van een stoeren, moedi- 8en, offervaardigen, in nood en lijden eehsgezinden, door gemeenschappelijke bevaren en zorgen gestaaiden en ge- sterkten zeemansgeest doordrongen Ne- frerlandsche volk met zijn hooge en ver eende wereldreputatie van menschlie- Vendheid en hulpvaardige edelmoedig- freid zal wederom en zonder aarzelen Behoor geven aan dezen oproep, on franks het ontzaglijk vele goede en schoone, dat het reeds ten aanzien van fre meest dringende en nijpende plaatse lijke nooden heeft verricht. Het gaat hier om een in nauwe sa menwerking met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bij- tondere Nooden sterk gecentraliseerde frulpactie, zoodat alle versnippering en °hdoelmatige initiatiefverspilling wor- fren voorkomen, en deze hulpactie heeft fret breedst denkbare doel, n.l. overal te frelpen, waar in de dagen van oorlog ver lies is geleden. Het Nederlandsche volk frfijgt door deze nationale hulpactie een Jachtige gelegenheid opnieuw een tref fende demonstratie te geven van zijn na tionale saamhoorigheid en daadwerke lijke beleving en beoefening van de Naastenliefde. Dat een ieder dus doe V;at hij kan om de groote landelijke Sfraatcollecte, die 15 Juni a.s. zal worden Behouden, en de inzamelingen via de frankinstellingen en de dagbladen, en de Plaatselijke comité's, die zullen worden Beorganiseerd, te maken tot een zelfs de fr°ogste verwachtingen overtreffend suc- Ces tot eer en heil en nut van geheel ons v°lk, dat zich in edelmoedigheid niet fNag laten overtreffen. Rome, ÏO Juni (D.N.B.). In de toe spraak, die de bekende politicus Ansaldo Bisteren zooals iederen Zondag tot .het Ita- 'iaansche leger heeft gericht, verklaarde hij, Nat de datum van het ingrijpen van Italië hog een geheim van Mussolini is. Wel kan echter reeds thans gezegd worden, aldus Ansolda, dat in de tweede phase van den °orlog, waarvan de slag in Noord-Frankrijk slechts de inleiding vormt, na de uitschake ling van Frankrijk de strijd tegen Engeland 2al beginnen en dat dan het optreden van Italië van kapitale be teekenis zal zijn. Dan ®al Italië zijn eenheid vervolmaken en de slavenketenen verbreken, die het tot gevan gene van de Middellandsche Zee maken. Met betrekking tot de benoeming van maar- r^alk De Bono tot bevelhebber van de zui delijke legergroep betoogde Ansaldo, dat de ®aain De Bono en de naam van de legergroep ,eel zeggen. De kameraden, die in de havens op JN'" verscheping wachten, zullen onder de be- elen van De Bono staan. De chef van het bureau „Economische 'Oorlog" van het Italiaansche ministerie van fruitenlandsche Zaken, Pietro Maxchi, heeft Nen Duce opnieuw een rapport uitgebracht °ver de verliezen, door Italië geleden tenge- volge van de Fransch-Britsche blokkade. frij verklaart, dat de Geallieerde bewering, ®'s zou de blokkade ten aanzien van Italië wor pen toegepast zonder schade voor het Italiaan- ehe bedrijfsleven, moet worden afgewezen, je^e bewering kan voor het Italiaansche volk 'echts een bitter sarcasme beteekenen, daar P7 blokkade niet onverdragelijker zou kunnen eÜn. *n April zijn 69 stoomschepen aangehouden j.n Uit hun koers gebracht, hetgeen bi tijdsver- 'es van bijna vierhonderd dagen beteekende. Jrf 25 Mei bedroeg het totaal aantal aanhou- ti'nSen van Italiaansche schepen 1347. Onmia- ,.cNi)k na de toepassing der blokkade heeft de Peering te Rome geprotesteerd, waarop Lon- eh antwoordde, dat verzachting slechts mo- g 'ijk was onder voorwaarde, dat Italië zich g 11 een politiek van contingenteering zou on twerpen. Hierop werd het Britsche voorstel °°r de Italiaansche regeering verworpen. Moskou, ÏO Juni (D.N.B.). De Letlandsche p"uister van Oorlog, generaal Merkys, heeft Bisteren, na een bezoek van acht dagen, Moskou tlaten. U frRESBURG, 10 Juni (D.N.B.) De niéuw- j^Uoemde diplomatieke vertegenwoordiger van -et Vaticaan bij dfe Slowaaksche regeering. Ubseigneur Burzio, is Zondagmiddag in ge- '-chap van Sidor, den Slowaakschen vertegen- Ijtwdiger bij het Vaticaan te Presburg aange- Uien, waar hij door afgevaardigden van de te'dlijke en kerkelijke overheid werd begroet. Tijdens de nationale trainingswedstrijden op de Amsterdamsche Sintelbaan werd bij den start voor de 100 M. gebruik gemaakt van startblokken, waarvoor de KNAU toestemming had gegeven. De start in de heerenklasse C VATICAANSTAD, 10 Juni (D.N.B.) Z. H. de Paus heeft Zondagochtend den nieuwen Franschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, graaf Wladimir d'Ormesson, ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven overhandigde. Na de plechtigheid in de Troonzaal had de H. Vader een langdurig onderhoud met den ambassadeur Later bracht d'Ormesson aan kardinaal-staats secretaris Maglione een bezoek dat des middags op de Fransche ambassade werd beantwoord. WASHINGTON, 10 Juni (D.N.B.) Senator Vandenbergh heeft gisteren in een radiorede verklaard tegen een interventie der Vereenigde Staten in den Europeeschen oorlog te zijn, zoo lang niet een „veroveraar" zou trachten een deel van het Amerikaansche werelddeel aan te vallen. Men vergist zich wanneer men meent, dat Amerika verloren is wanneer de Geallieer den den oorlog verliezen. Het zou noodlottig zijn, wanneer de Vereenigde Stator van hun eigen bewapening zouden afzien en al het oor logsmateriaal aan de Geallieerden zouden le veren. MOSKOU, 10 Juni (N.D.B.) De ambassa deur der Sovjet-Unie in Italië, Gorelkin, en de ambassadeur van Italië in de Sovjet-Unie, Rosso, die aan het einde van verleden jaar door hun regeeringen tijdelijk werden terugge roepen, zullen weer nara hun posten terug- keeren. Aldus blijkt uit een door het Russische gentschap Tass verspreide bericht, dat Rosso uit Rome naar Moskou is vertrokken en Go relkin uit Moskou naar Rome terugkeert. Beide ambassadeurs zullen na hun aankomst onver wijld hun werkzaamheden aanvangen. Aan een groote op Zondag te Presburg ge houden demonstratie hebben meer dan 20.000 aanhangers der Hlinka-jeugd deelgenomen. De- Zweedsche Rijksdag heeft op voorstel van de regeering goedkeuring gehecht aan een cre- diet van 19 millioen kronen voor den aanleg van het Falsterbokanaal en voor het uitdiepen van den vaargeul in den Kalmarsond. (Vervolg van pag. 1) De ontvangst in Enschede Het bericht dat onze jongens waren aange komen heeft inmiddels snel de ronde gedaan. Bij den ingang van het Volkspark staat men rijen dik te wachten tot de eerste groepen zullen afmarcheeren. En dan gaat er een gejuich op, zoo spon taan en zoo hartelijk, dat menig stoere landsverdediger zich op de lippen moet bij ten om zijn ontroering te kunnen ver bergen. Na de angstige uren aan het front, de gevangenneming en het verblijf in den vreemde, voor velen is het niet te verwer ken. Hier ontdekt er een zijn vader, z'n moeder, daar een 'n vriend. Opnieuw ge juich en weer zijn er enkele gelukkige menschen. Met de groepen die binnenkomen neemt ook de belangstelling toe, terwijl men op het Volks park druk in de weer is de jongens zoo goed mogelijk te verzorgen. Doozen cigaretten gaan rond en vinden van zelfsprekend veel afnemers; briefkaarten wor den uitgedeeld om maar zoo gauw mogelijk de familieleden op de hoogte te kunnen stellen en de verkenner die met een groote kist is rond gegaan om de post te verzamelen, moet alras een nieuwe laten aanrukken. Bij een rondgang over het park treffen de meest varieerende tafereeltjes. Een kapper met een completen staf van personeel ontdoet de mannen van de baarden. Bij de waterleiding die speciaal voor deze gelegenheid was aangelegd, staan eenigen zich heerlijk te verfrisschen, ter wijl een andere ploeg zich te goed doet aan een kop krachtige soep, waarvan steeds meer volle ketels aanrukken, die een gretig onthaal vinden. En dan vertellen ze ons hun wedervaren. Over de behandeling hebben we niet te klagen gehad, aldus een hunner. Door de Duitsche soldaten werden we over het algemeen vriendelijk bejegend. Hoe zijn jullie in Lückenwalde gekomen, vragen we. Nou, van de plaats waar we gevangen wer den genomen gingen we allereerst naar Groes- beek. Toen over Kranenburg naar Meppen. Hier hebben we zes dagen in kampen gelegen en toen ging het in den trein naar Lückenwalde. Moesten jullie daar werken? Nee, we behoefden heelemaal niets te doen, in tegenstelling met de Polen. We zaten daar met pl.m. 5000 Nederlandsche soldaten en na tuurlijk overal van afgesloten. En dan vertelt hij hoe de katholieken en de protestanten ondanks alles hun godsdienstplich ten zoo goed mogelijk bleven vervullen. Wij baden telkens het rozenhoedje, terwijl bij gebrek aan aalmoezeniers of veldpredikers des Zondags vaak door een sergeant een preek werd gehouden. Soms gebeurde dat ook door een gewoon soldaat. Den overigen tijd bleven we maar wachten. Opeens werd bekend gemaakt dat we naar huis mochten. Allemaal waren we gek van blijdschap, maar even later kwam het bericht dat de papieren nog niet in orde waren Vrijdags weer, maar ook toen kwam er niets van. En Zaterdagmorgen wilden we het weer niet gelooven, maar hoe blij we waren dat we allemaal in die goederenwagens konden kruipen, kan ik u niet vertellen. En nou zijn we er dan, aldus besluit hij zijn verhaal. Ondertusschen werkt het organisatie-apparaat op volle toeren. Alles wordt zoo vlug mogelijk afgewerkt. Hier wordt geregistreerd, daar vindt de medische keuring plaats en ginds ontvangen DOBBELMAN N V NIJMEGEN BERLIJN, 10 Juni (DNB) Het opperbe vel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: In den vierdaagschen slag in het gebied van Somme en Oise hebben Duitsche in fanterie- en pantserdivisies in nauwe sa menwerking met de luchtmacht sterke vijan delijke strijdkrachten vernietigd en andere, die voor een deel vast in den strijd waren gebracht, tot den terugtocht gewongen. De poging van den vijand, den Duitschen aan val tot iederen prijs tot staan te- brengen, is mislukt. In de richting van de Beneden- Seine zijn achterwaarts liggende vijandelijke verdedigingslinies doorbroken en uitgebreide opslagplaatsen en voorraden van den tegen stander buitgemaakt. De luchtmacht heeft de operaties van het le ger ten Zuiden van de Somme ondersteund. Stellingen van artillerie en luchtdoelgeschut en colonnes van alle soorten zijn gebombardeerd, concentraties van troepen en pantserafdeeingen verstrooid. Verder naar het Oosten achtervol gen onze divisies den vijand. Aan weerskanten van Soisson is de Aise onder strijd overgetrokken. Vanmorgen vroeg is ook op andere deelen van het Duitsche front in Frankrijk de aanval in gezet De luchtmacht heeft de haven van Cher bourg opnieuw met succes aangevallen. Ver scheidene vliegvelden ten Noorden en ten Zuid oosten van Parijs, alsmede straatwegen en spoorwegen ten Noordwesten van Parijs zijn ge bombardeerd. De vijand verloor gisteren in to taal 58 vl'eetuiepn en een kabelballon Negen endertig dezer vliegtuigen zijn bij luchtgevechten dertien door luchtdoelgeschut neergeschoten; de rest is op den grond vernield. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Duitsche zeestrijdkrachtcn, waaronder de beide slagschepen „Gneisenau" en „Scham- horst", zijn op de Noordzee opgetreden, ter ontlasting van de bij Narvik strijdende troe pen. Daarbij zijn op 8 Juni door een eskader het Engelsche vliegtuigschip „Glorious" (22.500 ton) en een vijandelijke torpedojager in den grond geboord. Een tweede eskader vernietigde het 21.000 ton groote troepen- transportschip „Orama", het Engelsche ma rinetankschip „Oil Pioneer" (9100 ton) en een modernen duikbootjager. Het eskader maakte verder verscheidene honderden gevangenen. De eigen strijdkrach ten zetten haar operaties voort. Ook in den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand boven West-Duitsch gebied gevlo gen. Schade van militairen aard is niet aan gericht. Verder wordt uit Berlijn bericht, dat in den nacht van 6 op 7 Juni geallieerde vliegers boven Düsseldorf een reeks bommèn uitwierpen op een stadsgedeelte, dat het duidelijk karakter van een woonwijk droeg, in de nabijheid van een sport veld. Zes personen werden gewond. De schade aan burgerlijken eigendom is aanzienlijk. Volgens Reuter verklaren Fransche mili taire kringen, dat alle aan het Westfront beschikbare Duitsche troepen in den Zon dagochtend bij het aanbreken van den dag begonnen strijd zijn geworpen. Deze gewel dige massa valt aan op een front, dat zich uitstrekt van de zee tot de Argonnen. Men verwacht, dat de slag nog in hevigheid toe nemen zal en voor de Franschen, die zich met gelijke vastberadenheid verdedigen, een slag van beslissende bcteckemis wordt. De gevangen genomen Fransche generaal Giraud is op 20 Mei in een West-Duitsche stad aangekomen, waar voor hem een kwartier ge maakt was. Uit het levendige gesprek, dat hij met zijn begeleiders voerde, verneemt het D.N.B. het volgende: Als voornaamste oorzaak van den moei lijken toestand zijner troepen noemde Gi raud de superioriteit der Duitsche pantser- afdeelingen en luchtstrijdkrachten. Sedert dagen hadden de Franschen op slecht weer gehoopt en de goede weersomstandigheden had hij als een ongeluk beschouwd. Daardoor hadden de Duitsche luchtstrijd krachten een zóó groote mogelijkheid tot actie gekregen. Veelbeteekenend is een passage uit het gesprek, waaruit kan worden opgemaakt, dat de generaal op 20 Mei nog niets van de bezetting van Antwerpen en Vlissingen door "de Duitsche troepen wist. Het vernemen hiervan maakte hem zichtbaar bedrukt. Op zijn voor zichtige en gereserveerde wijze vestigde Giraud er de aandacht op, dat Duitschers zich wel licht niet genoeg kunnen voorstellen, hoe moei lijk men een militairen toestand meester blijft indien troepen van vier staten gemeenschappe lijk moeten worden aangevoerd. „Eigerüijk," al dus Giraud, vechten In het westen slechts twee legers, het Duitsche en het Fransche". Na een korte stilte verbeterde Giraud zich en voeg de er aan toe, dat ook het Engelsche leger natuurlijk goed is, hoewel het zeer klein is Het is vooral „in de verdediging" zeer goed. Ds waarde van het Belgische en het Nederlandsche eger achtte Giraud geringer. Over den toestand in de Fransche hoofd stad bericht de Parijsche correspondent van de „Vreme" dat in de straten van de Pa rijsche voorsteden verdedigingsstellingen worden aangelegd. In de straten van Parijs houdt de mobiele garde oefeningen in straat gevechten. Alles wordt georganiseerd voor de verdediging. Gisteren is ook een aanvang gemaakt met het evacueeren der kinderen uit Parijs. Over den Zaterdag gehouden ministerraad is geen mededeeling verstrekt. Hedenavond om negentien uur komt de geheele regee ring opnieuw in vergadering bijeen. de mannen soldij. En als dat allemaal achter den rug is marcheeren ze in kleine groepen naar het badhuis, waarna onder de belangstel ling van de geheele Enschedesche bevolking de kwartieren bij de burgers worden betrokken in afwachting van het moment dat de laatste etappe van de reis kan worden begonnen. Het duurde niet lang of achter menig venster kon men de soldaten zien zitten in den huiselijken kring van de nieuwe kennissen, waar men hun een gastvrij onthaal bood. Te Enschede is Zondag in den loop van den avond, geheel onverwacht, nog een tweede trein met onts'agen krijgsgevangenen uit Duitsch- land aangekomen. In dezen trein, welke uit personenrijtuigen bestond, bevonden zich vierhonderd officieren en vijftig manschappen. Door de te Enschede getroffen maatregelen konden allen onmiddel lijk ingekwartierd worden De stemming, ook onder de officieren, was uitstekend. Te Oldenzaal is Zondagmorgen om half tien een extra-trein uit Bentheim aangekomen met ongeveer 1650 krijgsgevangenen, komende uit de omgeving van Berlijn. Het transport reed, na een kort oponthoud door naar Almelo. Om vijf minuten voor vier kwam een tweede extra-trein met 2183 krijgsgevangenen uit de richting Sïettin aan. Van deze 2183 bleven er 1000 te Oldenzaal, terwijl de overigen naar Hen gelo vertrokken Daarna volgde een derde trein met 1400 krijgsgevangenen, welke in de omgeving van den Oder waren geïnterneerd. Zij werden eveneens naar Hengelo door gezonden. Bij aankomst te "Oldenzaal werden alle krijgs gevangenen in het ziekenhuis onderzocht, waar na zij gelegenheid kregen te baden en van nieuw ondergoed werden voorzien. Met groote vreugde is ook te Hengeloo een contingent van 2500 krijgsgevangenen door de burgerij ingehaald. Zij werden aan het station hartelijk begroet, waarna de soldaten naar de Markthallen marcheeren. Onderweg werden zij door duizenden toegejuicht. Vele hoera's klonken uit den troep, ten antwoord op de warme ontvangst. In de Markthallen stond het eten klaar, dat de soldaten zich goed lieten smaken. Na af loop van den maaltijd volgde de registratie. In Zevenaar is om twee uur Zondagmiddag een transport van 1200 man binnengekomen. Na een maaltijd zijn de militairen doorgemar cheerd naar Doesburg, waar de registratie ge schiedde. Onze redacteur te Enschede seint nader, dat met den trein, welke de zevenhonderd Neder landsche officieren Zondagavond te Enschede bracht, ook een zestal aalmoezeniers en veld predikers naar ons land is medegekomen. LONDEN, 10 Juni (D.N.B.) De parle mentaire correspondent van Reuter schrijft, dat in de komende geheime zitting van het Lagerhuis hoofdzakelijk het woord zal wor den gevoerd door Churchill en den minister van Oorlog, Eden. Deze geheime zitting zal a.s. Dinsdag worden gehouden. Het voornaamste punt van bespreking zal de verdediging van Londen zijn, die eveneens aanleiding zal zijn tot het houden van de eerste geheime zitting van het Hoogerhuis. De Sunday Dispatch" eischt opnieuw, dat alle personen, die niet in Engeland noodig zijn, het land moeten verlaten, zoo b.v. alle kinderen beneden de twaalf jaar, alle mannen en vrou wen boven de zeventig jaar en alle invaliden. Het blad stelt verder voor deze personen voor den duur van den oorlog naar Canada of een ander dominion te evacueeren. Finsche „Hufvudstadsbladet" meidt, dat in Finsche „Hufvudstadsblaet meldt, dat in de de afgeloopen dagen alle wegwijzers en naamborden op spoorweg- en autobus stations in Engeland zijn weggenomen. Het Britsche ministerie voor de Openbare Gezondheid maakt bekend, dat besloten is van af a.s. Donderdag te beginnen met de evacuatie van 120.000 kinderen uit de overbevolkte stads- deelen van Londen. De kinderen zullen in de westelijke graafschappen worden ondergebracht. STOCKHOLM, 9 Juni (D.N.B.) Gisteren hebben de beide Kamers van den Zweedsehen Rijksdag met groote meerderheid het regee- ringsvoorstel voor een machtigingswet voor het eventueel ontbinden van staatsvijandige orga nisaties na langdurige debatten in een iets ver anderden vorm aangenomen. De minister van Justitie, Westman, ver klaarde dat deze wet niet eenzijdig zal worden toegepast. Dientengevolge verwacht men dat maatregelen zullen worden genomen zoowel tegen de linksch- als recht-radicale organisa ties. Zaterdagmiddag ongeveer half vier werd brand ontdekt in een schuur, grenzende aan de boerderij van den heer H. Huiberts aan den Oudendijk nabij Schagen. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op het rieten dak van de boerderij, waar het vooral na de droogte van de laatste dagen gretig voedsel vond. Met vereende krachten werd het huisraad in veiligheid gebracht. Toen de brandweer uit Schagen arriveerde, had het vuur reeds zoo'n omvang genomen, dat er van redding geen sprake meer kon zijn. De schuur en boerderij zijn dan ook tot den grond toe afgebrand. Op het terrein van den brand was de bur gemeester van Schagen aanwezig. De oorzaak is niet bekend, doch men ver moedt, dat de kinderen van den heer Huiberts in de schuur met vuur hebben gespeeld. Naar wij vernemen is de heer H. verzekerd en wordt de schade gedekt. De slotvogd van Loevestein, jhr. L. C. van Panhuyys, heeft, daartoe door de burgerlijke en militaire autoriteiten gemachtigd, thans het slot Loevestein weder voor het publiek openge steld op de oude voorwaarden. De Sint Laurenstoren in Rotterdam waar van de bouw in 1499, teen aan de Maas nog maar een heel klein stadje lag, werd begon nen, beheerscht met zijn forsche contouren nog steeds het silhouet van de Maasstad. Zal dat zoo blijven? Op last van de Duitsche autoriteiten is de Sint Laurens als kunstwerk in bescherming genomen. Deze order is echter voor de mogelijkheid van restauratie niet be slissend en nog is het deskundig oordeel over de houdbaarheid van het nog staande muur werk niet uitgesproken. Men heeft de vaste wetenschap, dat al het mogelijke zal worden gedaan om den toren in al zijn ouden luister te herstellen en men weet ook, dat de restau ratiemogelijkheden tegenwoordig" zeer ver gaan, zoodat nog lang niet alle hoop behoeft te worden opgegeven. Het in de laatste jaren vernieuwde bovenstuk heeft, naar het oog, de vuurproef schitterend doorstaan. Van dit bovenstuk vormt een be tonnen geraamte de kern en daarin zijn het uurwerk en de klokkenstoel met het kostbare Hemony-carillon opgesteld. De betonnen vloer heeft een uitstekende bescherming gevormd tegen de vlammenzee, in het onderstuk. Wat het torenlichaam betreft, dit bestaat in hoofdzaak alleen nog maar uit kaal muur werk. Het enorme orgel, dat terecht vermaard heid genoot in den lande, was in het toren lichaam ingebouwd, en het vele daarin ver werkte hout heeft uitermate fel gebrand, ter wijl het vuur ook voedsel te over heeft ge vonden in de vloeren en het zware bintwerk. Het is nu maar de vraag of het zware metsel werk van de torenmuren niet te veel geleden heeft om handhaving van het niet-gerestau- reerde deel van den toren mogelijk te maken. De zandsteenfcekleeding in ieder geval heeft sterk geleden. Naar Het Volk verneemt, zal de schadeloos stelling, die wordt uitbetaald aan de betrokke nen bij inkwartiering van militairen, worden verhoogd. Het bedrag is thans bepaald op f 0.90 per dag. Vroeger werd f 0.60 uitgekeerd. Het besluit is 1 Mei 1940 van kracht geworden, zoo dat dus' reeds over de geheele maand Mei f 0.90 zal worden uitbetaald. Ten einde een zoo doelmatig mogelijke voeding van onze bevolking te bevorderen, heeft een commissie uit den gezondheids raad, voedingsraad geheeten, in samen werking met de mij de voeding betrokken afdeelingen van de economische departe menten, zich voorgenomen, op het gebied van volksvoeding leiding te geven en daar over zoo veel mogelijk inlichtingen te ver strekken. Deze inlichtingen worden opgemaakt in overleg mét een sub-commissie, die samenge steld is uit op dat gebied reeds werkzame in stellingen, n.l. het nijverheidsonderwijs voor meisjes, de stichting voor huishoudelijke voor lichting op opvoedingsgebied, de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande en de commissie voor huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding. Op geregelde tijden zullen in de groote bladen en in de organen der genoemde instellingen mededeelingen en wenken van den voedings raad verschijnen. Het adres van den voedingsraad is; Gezond heidsraad, Dr. Kuyperstraat 8, 's-Gravenhage. Op bescheiden kerkelijke wijze heeft te Eind hoven de herder der Villapark-parochie, pas toor Van Oerle, zijn veertigjarig priesterfeest gevierd. Reeds meer dan twintig jaren staat pastoor Van Oerle aan het hoofd der parochie, welke hij gesticht heeft. Pastoor Van Oerle mocht vele blijken van dankbaar medeleven zijner parochianen ondervinden. Des ochtends werd in grooten getale ter H. Tafel genaderd. Te half elf droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op, waaronder predicatie door pastoor Bijnen uit Reusel, oud-kapelaan der Villapark parochie. Te St. Michielsgestel vierde in eenvoud pas toor C. Lübbers zijn veertigjarig priesterfeest. Te 10 uur was er een plechtige Hoogmis; des namiddags werd een plechtig Lof gecelebreerd. Op een des middags gehouden receptie had de aanbieding plaats van het huldeblijk der paro chianen, waarvoor een bedrag ad f 2100 was bijeengebracht. Het veertigjarig priesterfeest van pastoor Simkens te Bladel, waarvoor grootsche voor bereidingen waren getroffen, is op uitdrukke lijk verzoek van den jubilaris zonder feestbe toon verloopen. Ook in de kerk hadden geen bijzondere plechtigheden plaats. Uitsluitend kerkelijk heeft te Waalwijk de viering plaats gehad van het veertigjarig priesterfeest van pastoor van Erp. Het pro gramma bevatte algemeene H. Communie, Hoogmis en plechtig Lof. Onder de Hoogmis sprak pater Carmeiiet Urbanus uit Oss, een broer van den jubileerenden pastoor. Tijdens een receptie had de aanbieding plaats van het feestgeschenk der parochianen. De zeereerw. heer J. Eg, oud-pastoor van Ob- dam, die sedert enkele jaren zijn welverdiende rust genoot in huize St. Augustinus te Alkmaar, is dezer dagen uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Z.Eerw. is sedert eenige weken lijdende en ge zien den hoogen leeftijd van den patiënt wordt zijn toestand niet zonder gevaar geacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5