Laatste Nieuws Duitsche vlag waait in Narvik Haarlem, 10 Juni TOONTJE VAN TEUTEN KERKLIJSTEN MAANDAG 10 ju ivf I 1940 DE „CAMERA OBSCURA' TEN TOONEELE Waarom de première in Den Haag en niet in Haarlem? Haarlem helpt Rotterdam Inzamelactie voor de getroffen café- en restauranthouders heeft een enorm succes SERIE ZOMERZONDAG- ONGEVALLEN Onvoorzichtigheid, warmte en onbekendheid HAARLEMSCHE SCHILDERS HELPEN Een gift van f800 voor getroffen collega's Zonnefeest te Zandvoort Duizenden trokken per fiets naar het strand DE HAARLEMSCHE STRAATVERLICHTING Verduisteringslampen als de dagen korter worden? F. H. SMIT f Bekend Haarlemsch midden- standspionier VISCHAKTEN Orgelbespeling BURGERLIJKE STAND Vastrechttarieven gas en electriciteit CRICKET HAARLEM—HERCULES V.R.A.-ROOD EN WIT De Amsterdammers winnen met 116 runs AGENDA ATHLETIEK Athletiekwedstrijden van Holland Goede prestaties Bioscopen 11 Juni Bioscopen De Zaansche zweminrichtingen gaan weer open Apotheekdiensten Zaandam R.K.W.V. „Achilles" Haarlemsche Race-club „Excelsior" STAD Wij berichtten reeds, dat op Woensdag 12 Juni in den Kon. Schouwburg te Den Haag de première plaats vindt van de „Camera Obs- cura" in nieuwe bewerking, door het Residen- tie-tooneel. Indertijd werd dit ensemble aangezocht om de première te Haarlem te geven bij gelegen heid van de Hildebrand-feesten. De organisa toren hebben het echter niet bijster getroffen, zoodat de optocht, de tentoonstelling en ande re plechtigheden eenige malen verschoven moesten worden. Toch zal de Haarlemmer met verbazing ver nomen hebben, dat Den Haag nu het voorloo- pig eenig overgebleven onderdeel van de fes tiviteiten „overneemt". Onze Stadsschouwburg is vrij, er kunnen dus tooneeluitvoeringen gegeven worden. De direc teur, de heer Deinum, zal graag een volle zaal zien en aan hem zal het première-gemis dan ook niet liggen. Het Residentie-tooneel stelde vanzelfsprekend bepaalde eischen, zooals een behoorlijk aantal toeschouwers. Kon deze ga rantie in Haarlem niet gegeven worden? Deze en andere vragen stelden wij aan den directeur van Haarlem's Bloei, den heer Van Guick. Tot onze niet geringe verbazing ant woordde hij, dat het Hildebrand-comité, dat indertijd de onderhandelingen over de première te Haarlem voerde, niets meer van het Resi dentie-tooneel vernam De leden hebben het bericht van de Haag- sche opvoering in de kranten gelezen. Er is dus zelfs geen gelegenheid geweest om over het al of niet financieel slagen van een Haarlemsche première van gedachten te wisselen. Deze gang van zaken is, op zijn minst geno men, pijnlijk. In de mobilisatie-maanden heeft Haarlem's Bloei al haar krachten ingespannen om in Juni alsnog de feestelijkheden te doen doorgaan. Voor 't opnieuw opnemen van de or ganisatie waren durf en moed noodig, waarvoor de burgerij respect had. Opnieuw werd het lof waardige initiatief met één slag ongedaan ge maakt door de groote gebeurtenissen. En nóg mag men niet zeggen, dat de Hildebrand-her- denking voor goed van de baan is. Maar juist daarom is het Haagsche bericht zeer teleur stellend. Reeds eerder wezen wij op het loffelijke streven van de Haarlemsche café- en restau ranthouders, die met vereende krachten een inzameling voor hun getroffen collega's in Rotterdam zijn begonnen. Thans is deze actie beëindigd en naar men ons mede deelt is het succes enorm groot. Niet alleen de financieele steun, die door middel van inteekenlijsten werd ingezameld, heeft alle verwachtingen overtroffen, maar meer nog de materieele bijdrage. De getroffen collega's zijn op het oogenblik immers meer ge diend met een inventaris, daar hiervan in de meeste gevallen niet veel meer van over is. Van alle zijden ontving men groote hoeveel heden stoelen, tafels, lichtkronen en vooral zeer veel glaswerk. Nu de inzameling is gesloten, kan men een ruim overzicht krijgen van de groote hulpvaar digheid, die de Haarlemsche café- en restau ranthouders aan den dag hebben gelegd. Wel op zeer treffende wijze is gedemonstreerd hoe zU hun collega's te Rotterdam willen hel pen. Niet met het woord, maar met de daad! Vooral de groote hoeveelheid glaswerk en an dere hoognoodzakelijke gebruiksartikelen zullen met vreugde door de Rotterdamsche café- en restauranthouders worden ontvangen. Ook op dit gebied heeft Haarlem getoond, dat het met vrije hand weet te geven, waar het weet dat de nood van velen verzacht moet worden. Een 10-jarig Haarlemsch meisje, M. S., reed Zaterdagmiddag half vijf met groote snelheid bij den betonnen trap van het Bloemendaal- sche Kopje. Zij verloor de macht over haar stuur en kwam met een smak in het prikkel draad terecht. Dr. Drijber, die spoedig ter plaatse was, legde het eerste verband, waarna het meisje door de bereidwilligheid van Duit- sche officieren per auto naar haar woning werd vervoerd. De elfjarige Haarlemsche knaap L. E. beging de onvoorzichtigheid met een duo-passagier op zijn fiets van den Hooge Duin en Daalscheweg te rijden in de richting Zomerzorgerlaan. De gevolgen bleven niet uit; in de fatale bocht botste het stel tegen een hek. en de elfjarige knaap kreeg ernstige verwondingen aan zijn hoofd. Nadat de politie de eerste hulp had ver leend, werd de knaap door familieleden huis waarts gebracht. De Haarlemsche mej. J. B. had zich den ge- heelen dag op het Bloemendaalsche strand vermaakt. Toen zij tegen den avond over den Zeeweg naar huis terugkeerde, werd zij plotse ling door de warmte bevangen en verloor het bewustzijn. Dr. Immink constateerde een zon nesteek. Per doktersauto werd de juffrouw naar haar woning te Haarlem vervoerd. Op den Brouwerskolkweg wilde het 12-jarige meisje A. van S., afkomstig uit Haarlem, zich verfrisschen bij een langs den weg staande drinkbak; zij stak den weg over, maar werd daarbij aangereden door een passeerenden mi litair. die per fiets met vrij groote snelheid reed. Het meisje kwam ongelukkig terecht; zij kreeg ernstige schaafwonden aan haar rechter- onderbeen. Nadat een lid van de E. H. B. O. haar verbonden had, werd het meisje door de politie naar haar woning gebracht. Mevr. J. B., uit Aerdenhout, reed op den Aerdenhoutsduinwegzij keek in een onbe dachtzaam oogenblik even achterom, kwam met den trottoirband in aanraking, en viel op haar arm en schouder. De arm schoot uit het lid en de dame kreeg een schouderfractuur, terwijl zij buiten bewustzijn geraakte. Een E. H. B. O.-lid verleende de eerste hulp; de dame werd hierna per ziekenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht, waar zij werd opgenomen. Zaterdagmiddag 12 uur reed een personen auto, bestuurd door een Duitschen officier, met een burger als mede-passagier, over den Oos terduinweg in de richting Overveen. Van Haar lem naderde een uit drie wagens bestaande trein van de N. Z. H. De Duitsche 'officier let te, door onbekendheid met de situatie, niet op het onveilig staande roode lichtsignaal; geluk kig had de tram, daar zij bij de halte moest stoppen, geen groote snelheid; niettemin was een botsing onvermijdelijk en werd de auto door de tram gegrepen. De beide inzittenden liepen geen verwondingen op, doch de wagen werd zoodanig gekraakt, dat hij moest worden weggesleept. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons heeft een oproep van den Bond, om den nood van getroffen collega's te leenigen, met de daad be antwoord. Tijdens de vergadering welke dezer dagen gehouden werd, werd besloten een bedrag van f 800 beschikbaar te stellen. Goed voorgaan doet goed volgen! Inderdaad, deze daadwerkelijke hulp van de Haarlemsche afdeeling dient men ook in andere kringen tot voorbeeld te nemen. Zandvoort beleefde gisteren den eersten drukken Zondag na den oorlog. De zon scheen warm aan den hemel toen in de prille morgenuren de eerste fietsenstroomen het dorp binnen kwamen. Zoo ging het maar steeds door en we kunnen niet zeggen, dat we voorheen ooit zooveel fietsen hier heb ben gezien. De rijwielstallingen hadden dan ook handen tekort en toen deze bezet waren werden de meeste nog op het strand alhoewel tegen de voorschriften in op de afgangen geplaatst. Duizenden en nog eens duizenden hebben gis teren ons mooie strand bevolkt en in de mid daguren geleek het wel volop hoogseizoen. Het strand had een feestelijk en fleurig aan zien en iedereen was opgewekt en verheugd door het mooie zonnige weer. Men had voor dezen dag niet beter kunnen wenschen. Men heeft gebaad en gezwommen naar hartelust terwijl ook het aantal zonnebaders enorm groot was. Aan het Zandvoortsche strand heeft men de juiste ontspanning gevonden, waar zoo me nigeen naar snakte. Het strand bood weer zoo'n echt vertrouwden aanblik alsof er feitelijk niets gebeurd is. Kin deren ravotten in het rulwarme zand of plasten in het water, zeilbootjes scheren ever het, wa ter en dan soms klinkt het hoornsignaal van een badmeester boven al die geluiden uit, boven deze cacofonie van wonderlijke geluiden. Ja, werkelijk, Zandvoort was weer Zandvoort en heusch men kan hier ook niet zeggen, dat er iets gebeurd is. Zandvoort heeft niets maar dan ook niets van de oorlogshandelingen te lijden gehad, in tegenstelling met wat de geruchten verder in ons land willen. En daarom was het het ge wone leven hier dan ook vrijwel ongeschokt. Alles gaat hier gewoon door. De hotels zijn normaal geopend, de gezellige zee-terrassen nooden tot zitten, kortom Zandvoort is weer volop badplaats en ziet niets liever dan vele gasten en een druk bezoek. Een belangrijk ding is en dat hebben wij gisteren tot ons bijzondere genoegen mogen constateeren, dat de „trek naar Zandvoort" niet verloren is gegaan, beter, zelfs nog is toegenomen. Zandvoort staat voor het pu bliek uit de hoofdstad en de omgeving weer in het brandpunt van de zomersche belang stelling. Het vertrouwen in een goed seizoen heeft men hier dan ook nog lang niet verloren. Amsterdam heeft 'n nieuwe straatverlichting gekregen, die is aangepast aan de verduiste ringsvoorschriften. Duizenden blauw-lampen verlichten spaarzaam de straten nu, waardoor den avondganger althans eenige richtpunten worden gegeven. Wat zal de gemeente Haarlem straks doen? Wij vernemen, dat er nog geen vaststaand plan is, maar dat de kwestie wel bekeken wordt. Men weet, dat in onze stad electrische en gasverlichting elkaar afwisselen, zoodat twee soorten verduisteringsmateriaal gebruikt zal moeten worden Voor de electrische lampen is al verschillend materiaal op de markt, voor de gasverlichting is men aan het experimenteeren. De directeur van het gasbedrijf, de heer J. Ochtman, verklaarde ons, dat hij een oplossing zoekt en, ongetwijfeld zal vinden. Op 79-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden de heer F. H. Smit. De overledene was, toen de Haarlemsche Handelsvereeniging werd opge richt, onmiddellijk een dergenen, die zich voo: den middenstand verdienstelijk maakte. Oor spronkelijk was hij bestuurslid, maar op 7 De cember 1914 werd hij voorzitter. In oorlogstijd kreeg de N.O.T. de medewerking van de Haar lemsche Handelsvereeniging als controle-insti tuut voor Haarlem. Het doel van de Handels vereeniging is onder het voorzitterschap van den heer Smit uitgebreid tot het informatie - en incassowezen. In Januari 1915 wbrd de ver- eeniging de N.V. Middenstandscredietbank voor Haarlem en Omstreken opgericht, waarvan de heer Smit commissaris wa§. In Januari 1935 trad de heer Smit af als voorzitter en bestuurs lid en bij deze gelegenheid is hij uitvoerig ge huldigd. De heer Smit was ook een der oprichters van de Haarlemsche Burgerwacht in 1918. De burgemeester van Haarlem brengt ter al- gemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli a.s. in het bezit wenschen te ge raken van een visch- of hengelakte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 1940—1941, ter secretarie dezer ge meente, le afdeeling, blanco-verzoekschriften kunnen verkrijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. Haarlem, 10 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 11 Juni 1940, 's avonds van 89 uur, door den heer George Robert vermeldt: 1. Aus der Tiefe rufe ich J. S. Bach 2. Preludium en Fuga e kl. t. J. S. Bach 3. Pastorale C. Franck 4. Voces Belli F. de la Tombelle a. Pro Patria. b. Pro Defunctis. c. Pro Vulneratis. d. Pro Lacrymantibus. e. Pro Deo. Geboren: 9 Juni: W. Hetem—van der Tol d; 10 Juni: J. SwagermanGort d; 9 Juni: M, J. van Kimmenaedevan der Meer z; 9 Juni: J. M. Wisker—Maas z; 8 Juni: D. Groeneveld— Ward d; 9 Juni: H. A. M. Swarte—Kuenen d; 7 Juni: L. M. F. Roeders—Selinko d; 9 Juni: J. C. A. Tourneijten Wolde d; 9 Juni: C. TrompSchreinders d; 8 Juni: G. W. Hablous Brouwer z. Overleden: 7 Juni: R. Bijkerk. 52 j-, Klever laan; 8 Juni: G. Steeman—Bakker, 85 j., Gen. de la Reijstr.; 8 Juni: F. H. Smit, 79 j., Rip- perdapark; 7 Juni: M. JordaanWolff, 73 j.. Prof. v. d. Waalsstraat; 7 Juni: G. M. L. van BreroBrian, 88 j., Gasthuissingel; 9 Juni: A„ 3 m., z. van N. Winkelaar, Drossestraat. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) HOOFDKWARTIER van den Führer, 10 Juni (D. N. B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De heldhaftige tegenstand, welke de ge vechtsgroep van den luitenant-generaal Dietl sinds vele weken, eenzaam in de zwaarste omstandigheden, in Narvik tegen een overweldigende vijandHijkc overmacht geboden heeft, kreeg zijn bekroning door de volledige overwinning. Bergtroepen uit de Ostmark, deelen van het luchtwapen, alsmede der bemanningen van onze torpedojagers, hebben in gevechten, welke twee maanden lang geduurd hebben, voor alle tijden een bewijs van roemvollen soldatengeest gege ven. Door hun heldhaftigheid werden de Geal lieerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten ge dwongen, de gebieden van Narvik en Harstadt te ontruimen. In Narvik zelf waait definitief de Duitsche vlag. De Noorsche strijdkrachten heb ben in den nacht van den negenden op den tienden Juni eveneens hun vijandelijkheden ge staakt. Onderhandelingen over de capitulatie worden thans gevoerd. Men meldt ons, dat bij raadsbesluit van 5 Juni 1940 no. 22 is bepaald, dat aan verbruikers van gas en electriciteit vol gens één van de vastrechttarieven over het tijdvak van 12 maanden te reke nen van den datum van meteropneming van Mei 1940 af in geen geval meer in rekening zal worden gebracht dan ver schuldigd zou zijn geweest bij afname volgens het enkeltarief. Electriciteit be trokken volgens het nachtstroomtarief, blijft hierbij buiten beschouwing. Elk vastrecht-abonnement, afloopend vóór het einde van genoemd tijdvak van 12 maanden, kan desgewenscht worden verlengd met zooveel maanden als noodig zijn om het einde van dat tijdvak te be reiken. Uitdrukkelijk wordt hierbij opgemerkt, dat het bovenstaande alleen geldt voor reeds bestaande abonnementen. Abonne menten, welke thans worden aangegaan, vallen derhalve niet onder deze regeling. Dezen voor cricket zoo uitstekenden Zondag hebben de Haarlemmers benut om hun eerste winstpunten te bemachtigen, en wel door de hierbovengenoemde Utrechtenaren, die waar schijnlijk wel de zwakste van de afdeeling zullen zijn, te verslaan. Hercules begon te batten, doch bracht er slechts weinig van terecht, ondanks het feit, dat de Haarlem-aanval nog niet op zijn sterkst was. Maas en Middelink ontbraken nog op het appèl. Regelmatig vallen de wickets en zoo zijn reeds op 16 4 wickets neer, n.l. van Sasse van IJsselt 1, Daudey 5, L. Cremer 5 en P. Dix 0. A. van Spanje is vrijwel de eenige, die in den beginne eenigen tijd stand wist te houden en van zijn bat kwam dan ook 18 runs. Dan echter krijgt de Haarlem-aanval, met name P. de Lugt, weer de overhand. J. Keers en mr. W. Derks zijn voor resp. 7 en 2 de volgende slachtoffers. Door slecht veldwerk, alsmede een groote dosis nonchalance der Haarlemmers weet de staart der Utrechtenaren het totaal nog op te voeren tot 67, inclusief 2 extra's. De scores der laatste batsmen luiden: A. Wolthers 12, C. ten Bensel 8, R. Cremer 6 en Th. Wolthers 1 not out. Voor Haarlem bowlden: O. Abendanon 225, P. de Lugt 5—17 en A. v. d. Bergh 2—23. Haarlem deed het hierna heel wat beter en zoo viel eerst op 37 het eerste wicket, n.l. van Healey voor een goede 17. Van 137 werd het echter 3—38, doordat eerst W. Peschar voor 9 en daarna Hub. Boeree voor nul vertrekken moest. Kort daarna viel ook nog het wicket van A. van den Bergh, zonder dat deze bats man een run aan het totaal had kunnen toe voegen. Met P. Kruyt en B. Kleefstra op de mat werd echter de Haarlem-overwinning een feit. Vooral laatstgenoemde speelde een uitste kende innings (36). Ook echter kan captain Kleefstra (12) op een nuttige innings terugzien. De overige Haarlem batsmen faalden allen, waardoor met inbegrip van 17 extra's de in nings sloot op 95. Voor Hercules bowlden: J. Keers 2—33, P. Dix 129 en A. van Spanje 616. Hierna werd nog aan een 2de innings begon nen, welke evenwel zonder nut bleek te zijn. Hercules bracht het tot 60 voor het verlies van 8 wickets. Voor Haarlem bowlden: W. Peschar 019, J. Voogd 1—10, H. Boeree 4—11 en J. Elsinger 2—19. Aangezien de speeltijd hierna te beperkt was. werd van verder spelen afgezien. De eerste wedstrijd van het seizoen werd door Rood en Wit tegen de verwachting in met sprekende cijfers verloren. De ongeoefendheid van het meerendeel der Haarlemsche spelers kwam duidelijk naar voren. Rood en Wit zal voorloopig den steun van André van Baasbank moeten missen. Wittebol won voor V. R. A. den toss en koos batten. J. Ingliss Artell en v. d. Harst openden de innings op het bowlen van Sodderland en Hagenaar. Al spoedig bleek, dat Sodderland zijn lengte en richting nog niet kon vinden. Het openingspaar bracht de 20 op het bord, waarna eerst Ingliss Artell en daarna v. d. Harst voor resp. 11 en 14 door Hagenaar gebowld werden. Kummer en Wittebol komen na een langzaam begin boven den aanval uit. Ook v. d. Togt weet geen scheiding te bewerken. Het is uit sluitend Hagenaar die met den bal successen weet te boeken. Wittebol neemt weinig of geen risico's. Het warme weer is mede oorzaak, dat de aanval van Rood en Wit vrij spoedig ver slapt en ook het veldwerk laat te wenschen over. Na de lunchpauze verliest Wittebol Kummer als partner. Laatstgenoemde jonge speler scoor de een goede 28 (b. w. b. Hagenaar). Ingelse is onmiddellijk daarna het 4de slachtoffer van Hagenaar, wittebol krijgt dan weer steun van Klink, die een fortuinlijke 38 bijeen slaat en dan na een gewaagden run moeten retireeren, Intusschen nadert Wittebol, die geen moment zijn geduld verliest, zijn century. Met Popping samen weet hij de benoodigde 15 runs voor zijn drie cijfers bijeen te brengen. Op 2195 wordt de innings gesloten. Wittebol blijft met een solide 100 not out. Sodderland 078, Hagenaar 455, v. d. Togt 037, A. Berendsen 018, W. Kramer 017. Rood en Wit, vermoeid van het lange fielden, trok met van Bueren en W. Kramer naar de wickets om het bowlen van Klink en Peters te bespelen. Van Bueren werd voor 1 door Witte bol gevangen en Kramer sneuvelde op Klink voor 0 achter het wicket. Hagenaar en v. d. Togt brengen verbetering. De aanval van V. R. A. wordt goed afgewisseld, hoewel geen van de bowlers bepaald gevaarlijk is. Als v. d. Togt voor 20 door Popping gebowld wordt en Hage naar voor hetzelfde totaal over een bal van Peters heenslaat, is de stand 424. Hackenitz houdt, nadat Berendsen door Klink gebowld is, stand, een jeugdig speler, waarvan Rood en Wit nog pleizier beleven kan. In het gezicht van de 100 wordt Hackenitz"voor een goede 29 door Popping gebowld. Lichtenstein krijgt geen steun meer, want Ingliss Artell, de slowbowler, ruimt de staart in geen tijd op. Op 102 valt 't laatste wicket en verliest Rood en Wit de wed strijd met 116 runs. Bowlingcijfers: V. R. A Klink 218; Peters 221; Ingliss Artell 416; Popping 226; Jib- ben 016. Gebouw St. Bavo; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Zanggenot, 8 uur. Stadsschouwburg: Derde zomerconcert H.O.V., 7.30 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en van 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19« en 20e eeuw, 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Nu kwamen er nog een heeleboel menschen, die graag voor drie duizend gulden een ijzeren bal tegen hun oog wilden heb ben en het duurde niet lang of er stond een heele rij van men schen die geduldig hun beurt afwachtten. Dat duurde net zoo- laag, totdat de politie het oploopje in de gaten kreeg. Met zijn kromzwaard gewapend holde de> agent naar het tentje toe en riep: „Wat is hier aan de hand?" Er was juist een oude heer aan het gooien; deze dacht, dat de agent ook iemand was die drie duizend gulden wilde verdienen. Hij gooide goed raak. Toontje zei, dat hij nog eens mocht gooien, omdat hij zoo goed kon mikken. Onder wel zeer moeilijke omstandigheden heeft de Haarlemsche R. K. Athletiekvereeni- ging Holland Zondag j.l. het athletiekseizoen van den Diocesanen Haarlemschen Athletiek- Kring geopend. De deelname beperkte zich tot inschrijvingen uit de omliggende gemeenten, terwijl bovendien nog tal van prominenten ont braken. Toch bleken de prestaties minder ge leden te hebben door de onregelmatige trai ning in het voorseizoen, dan oorspronkelijk werd vermoed. Bij het verspringen b.v. kwamen Mathot en Rombouts royaal boven de 6 M., ter wijl zij bovendien het belangrijkste deel lever den in de latere overwinning' van Holland op de 4 x 100 M. estafette. Op de 100 M. won H. de Lange onbedreigd van zijn tegenstanders en liet eerst bij de estafette zijn waren vorm zien, toen hij als starter van Jong Leven met plm. 10 meter voorsprong als eerste overgaf. Zijn ploegmaten moesten eerst bij den laatsten man dezen voorsprong prijsge ven. Bij het speer- en discuswerpen vormden Jan sen en Westgeest weer een aparte klasse. Met resp. 48.37 M. en 37.64 M. op den eersten wed strijd kunnen zij met vertrouwen de komende ontmoetingen tegen zwaardere tegenstanders tegemoet zien. Slechts op de nummers 800 M. en 3000 M. vie len de prestaties wat tegen. Het eerste nummer was niettemin interessant door den feilen te genstand die de crack Oosterveer ondervond van zijn nieuweling-clubgenoot Tullenaar. Eerst op de laatste 20 M. wist Oosterveer licht te brengen tusschen hem en zijn tegenstander. Bij de 3000 M. verraste Kortekaas in de voor laatste ronde Vessiès met een tusschenspurt, welke ongeveer 40 M. winst opleverde. Wel wist de Beverwijker dezen afstand nog tot op de helft terug te brengen, doch slaagde niet in zijn poging het contact te herstellen. Alle prestaties in de A-, B- en C-klasse wer den omgerekend volgens de Finsche Olympische puntentelling. De twee hoogstgeplaatsten in iedere klasse verwierven een prijs. In de A- klasse werd deze gewonnen door H. de Lange en Joh. Mathot, in de B-klasse, door G. v. d. Meij en P. Tuilenaar, in de C-klasse door H. Leygraaf en A. v. Noort. Bij de A-junioren werden de resultaten van 60 M. en verspringen bijeengeteld. Hier won nen de jongens B. Schilvis en W. v. d. Meij de beschikbare prijzen. Ook de B-junioren verwerkten een twee kamp over 80 M. en verspringen. Van de 15 deel nemende jongens behaalden B. Bouchier en R. Sweerts de hoogste totalen. De volledige uitslagen van dezen middag luidden als volgt: Cracks. 100 M.: 1. H. de Lange, Jong Leven, 11.4 sec.; 2. G. Aris, D.E.M., 12 sec.; 3. W. de Zwager, Holland, 12.6 sec.; 4. W. Kaptein, D. E. M., 12.8 sec. 800 M.: 1. J. Oosterveer, Holland, 2 min. 11 sec.; 2. H. Endenburg, Holland, 2 min. 19 sec. 3000 M.: 1. Kortekaas, Lisse, 10 min. 19.4 sec.; 2. H. Vessies, D.E.M., 10 min. 23.8 sec. Kogelstooten: 1. W. Kaptein, D.E.M., 11.15 M. 2. A. Biluska, Holland, 11.08 M„ 3. G. West geest, Holland, 10.24 M. Speerwerpen: 1. W. Jansen, Holland, 48.37M„ 2. A. Biluska, Holland, 41.125 M., 3. J. Ooster veer, Holland, 36.51 M. Verspringen: 1. J. Mathot, Holland, 6.40 M., 2. A. Rombouts, Holland, 6.17 M. Discuswerpen: 1. G. Westgeest, Holland, 37.64 M., 2. A. Biluska, Holland, 32.60 M., 3. J. Oos terveer, Holland, 31.57 M. 4 x 100 M. estafette: 1. Holland 48.6 sec., 2. Jong Leven 49.6 sec., 3. Docos 50.4 sec. Nieuwelingen 200 M. 1. N. de Zwager, Holland, 25.1 sec. 2. G. Aris, D.E.M., 25.4 sec. 3. H. Endenburg, Hol land, 25.5 sec. 800 M.: 1. P. Tuilenaar, Holland, 2 min. 11.4 sec. 2. N. Witteman, Docos, 2 min. 20.4 sec. 3. J. v. Heteren, Docos. 4. J. Broeken. 3000 M. 1. J. de Vries, Holland, 11 min. 14,6 sec. 2. J. Burger, D.E.M. Hoogspringen: 1. G. v. d. Mey, Holland, 1.63 M. 2. L. Elferink, R.K.A.VJC., 1.60 M. 3. N. Witteman, Docos, 1.55 M. Verspringen: 1. N. de Zwager, Holland, 5.76 M. 2. L. Elferink, R.KA.V.K. 5.49 M. 3. G. v. d. Meij, Holland 5.18 M. Speerwerpen: 1. G. Westgeest, Holland 37.33 M. 2. N. de Zwager, Holland 37.02 M. 3. H. En denburg, Holland 34.31 M. Kogelstooten: 1. G. Aris, D.E.M. 9.49 M. 2. H. Endenburg, Holland 8.88 M. 3. A. v. Rijt, Docos 8.80 M. Fropagandaklasse 100 M.: 1. H. Leygraaf, Docos 12.5 sec. 2. J. Broekhof 12.7 sec. 1500 M.: 1. A. v. Noort, D.E.M. 5 min. 2.5 sec. 2. Jos de Ridder, Holland 5 min 2.6 sec. 3. P. de Vries, D.E.M. 1500 M. (tweede serie): 1. H. v. d. Voort, R.K.A.V.K. 4 min. 50 sec. 2. W. Beyk, R.KA.V.K. 4 min. 56 sec. 3. M. Rietbroek, Docos. Junioren A: 60 M.: B. Schilvis, St. Lod. 8.2» sec. 2. W. v. d. Meij, St. Lod. 8.6 sec. 3. J. Pastoors, Docos 8.7 sec. Verspringen: 1. B. Schilvis, St. I»d. 5.08 M. 2. W. v. d. Meij, St. Lod. 4.70 M. 3. J. Pastoors, Docos 4.38 M. Junioren B: 80 M.: 1. R. Sweerts, H.B.C. 9.7 sec. 2. B. Bouöhier, H.B.C. 9.8 sec. 3. W. Wesseling, H.B.C. 9.9 sec. Verspringen: 1. B. Bouchier, H.B.C. 5.49 M. 2. R. Sweerts, H.B.C. 5.22 M. 3. W. Wesseling, H.B.C. 5.01 M. 4 x 80 M. estafette: 1. H.B.C. 39.8 sec. 2. St. Lodewyk 42.2 sec. 3. D.E.M. 44.8 sec. Rembrandt: „Alleen engelen bebben vleuge len", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Terugkeer van den geheim* zinnigen dokter X", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuldig veroordeeld", volw. Gebouw St. Bavo; Mulo-examen 9 uur. Haar lemsche Inkoopvereeniging, 8 uur, Comité Win terhulp, 8 uur, St. Caecilia, 8 uur, Rechtskundig Bureau, 8 uur, Gecombineerde Besturen Over heidspersoneel, 7 uur, Bestuur Trampersoneel 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door Ge orge Robert, 34 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en van 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Frans Halsmuseum; Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Naar wij vernemen gaan reeds op Zaterdag 15 Juni a.s. de buitenzweminrichtingen te Zaan dam, Zaandijk en Westzaan welke voor eenigen tijd terug in verband met de gesteld heid van het water gesloten moesten blijven weer open. Met het oog op het komende polo seizoen juichen de Zaansche zwemvereenigin- gen deze plannen ten zeerste toe. Het zwem bad Wormer (het Zwet) werd reeds eenigen tijd geleden opengesteld. Rembrandt: „Alleen engelen hebben vleuge len", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Terugkeer van den geheim - zinnigen dokter X", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuldig veroordeeld", volw. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Fa. Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nixapotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede tel. 28320. Na Zonsondergang zijn mede ge- straat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. MAANDAG om 8.30 uur Maria Congr., afd. II (jonge dames). DINSDAG-avond 8 uur Recollectie voor oud- retraitanten. WOENSDAG 11.30 uur Katechismus voor de jongens; 8.30 uur Maria-Congr., afd. geh. da mes. DONDERDAG feest van den H. Antonius van Padua. 6.30 H. Mis voor den Vrede, 's Morgens 11.30 biechtgelegenheid voor de kinderen van de lagere kl. van de meisjesschool; 's avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van St. Antonius. VRIJDAGmiddag om 11.30 en 4 uur gelegen heid om te biechten voor de kinderen van de hoogere kl. van de meisjesschool; om 7 uur Lof en oefening van eerherstel aan het H. Hart. ZATERDAG onder de H. Mis van 8 uur Al- gem. H. Communie voor de kinderen; 's namid dags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biech ten; 's avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zon daars. A.s. ZONDAG 3de Zondag van de maand. Eucharistische dag. Zondag 9 Juni hield „Achilles" zijn tweeden recordrit van dit seizoen. Het record over 55 K.M., hetwelk op naam stond van Joop Stet, n.l. 1 uur 31 min. 45 sec. werd glansrijk door Cor Portegies verbeterd en gebracht op 1 uur 29 min. 15 sec. Een opmerkelijke prestatie leverde ook Mar- kensteijn, die ondanks een lekke band dezen af stand nog reed in 1 uur 41 min. 43 sec. De uitslagen waren als volgt: Klasse A. 55 K.M.1. C. Portegies 1 uur 29 min. 15 sec., 2 Joop Stet 1 uur 29 min. 57 sec., 3. Cor van Egmond 1 uur 37 min. 44 sec.. 4. Dirk Claassen 1 uur 39 min. 45 sec, 5. Piet Kort hals. Klasse B 55 K.M.: 1. Kuilman 1 uur 32 min. 37 sec. 2. L. Beekhuis 1 uur 38 min. 1 sec., 3. Bert d'Haene 1 uur 41 min. 22 sec., 4. A. Mar- kensteijn 1 uur 41 min. 43 sec., 5. Drenth 1 uur 42 min. 17 sec. Klasse C, 33 K.M.: 1. A. Duijker 56 min. 25 sec., 2. M. Kabel 58 min. 13 sec,, 3. C. v. d. Aart 59 min. 8 sec., 4. G. de Bruin 59 min. 28 sec., 5. M. Steenvoorden 61 min. 14 sec., 6. J. v. d. Zijden 63 min. 39 sec. Daar Woensdagavond a.s. wederom de baan- wedstrijden beginnen en Zondag de wielerbaan geopend wordt, moeten de leden die hieraan willen deelnemen, zich hedenavond op de ver gadering opgeven. Bovengenoemde vereeniging hield record wedstrijden voor Amateurs Nieuwelingen en Ju nioren. De totale uitslag is als volgt: J. Rijneveld 1 uur 46 min. 50 sec. B. M.; 1. J. Smit, 1 uur 55 min. 45 sec.; 2. J. Joubij, 1 uur 56 min. 14 sec.; 3. H. v. Dijk, 1 uur 56 min. 55 sec.; 4. B. Fennis, 1 uur 58 min. 58 sec.; 5. C. de Gier, 1 uur 59 min. 35 sec.; 6. J. Lasschuit, 1 uur 59 min. 51 sec.; 7. K. Verbeek, 2 uur 2 min. 58 sec.; Walgren en B. Boersma pech. Nieuwelingen: 1. M. Taverne, 1 uur 57 min. 50 sec.; 2. Ch. Schelfant, 2 uur 1 min. 30 sec.: 3. C. Boersma, 2 uur 3 min. 5 sec. Junioren: 1. W. Tholen, 1 uur 33 min. 36 sec.; 2 H. Jas, 1 uur 25 min. 24 sec.; 3. Schipper, 1 uur 49 min. 45 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6