ORDENING Italië *s militaire positie Snelle oorlogsbodems INCIDENTEN IN CHINA MOETEN VERMEDEN DE KAASMARKT Groote werk-objecten in Weert DINSDAG 11 JUNI 1940 Steunpunten tegenover geallieerde bases De toespraak van d'Ormesson Vooruitzichten zijn moeilijk Vast te stellen OPWINDING VERWEKT IN AMERIKA Draaihartigheid bij kool Betaling tuinbouwexport Kerkdijk LeVen PRELAAT G. INDEWEI J f Uit de textielindustrie De vervalschte suikerbons Tokio verklaart: Madrid wenscht ook zijn neutraliteit te handhaven Italië s strijdkrachten Neutraliteitswet thans ook van toepassing op Italië Argentinië staakt postverkeer naar Europa Autobusdienst naar Aalsmeer •OP GROOTE SCHAAL DE BELASTING ONTDOKEN Koopman krijgt zes maanden gevangenisstraf Koolgalmug in Noordholland verschenen De gemeente maakt de stichting van 25 boerderijen mogelijk Peelontginning Ook reeds geschied over het tijd vak 20 Mei1 Juni Pater G. Schoonhoff O. F. M. fj' Dit er in ons maatschappelijk be itel een nieuwe en betere ordening .ot stand moest worden gebracht, daarover waren reeds, vóórdat Nederland in den oorlog werd betrokken, vrijwel allen, die de nieuwe tijden en zijn noo- den verstonden, het gloeiend eens. Het doctrinair liberalisme en het egocen trisch individualisme vonden alleen nog maar een onbeteekenenden aanhang bij enkelen, die aan een blijkbaar ongenees lijke geestelijke aderverkalking leden. De vurige, principieele en practische voor standers van ordening waren echter on derling verdeeld over de beste en meest doelmatige wijze, waarop die verwezen lijkt dient te worden. De richting, die de ordening van bovenaf opgelegd wenschte te zien, bleef in de minderheid tegenover hen, die de gewenschte en noodzakelijke maatschappelijke ordening van onder op uit het volk zelf wilden laten op groeien, zoodat de overheid alleen maar leiding en sanctie zou behoeven te ge ven aan het ordenend particulier ini tiatief. Deze laatste methode was on getwijfeld het meest overeenkomstig de traditie en den geest van het Nederland- sche volk, dat wars is van allen dwang en om het eens heel gemoedelijk en huishoudelijk uit te drukken het liefst zijn eigen boontjes dopt. Wij hebben aan de tactiek, waarmee de naar een van onder op groeiende ordening werd ge streefd, waardevolle resultaten te dan ken. Denken wij slechts aan de vesti gingswet, de verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten enz. Maar bij alle waardeering voor de op dit ge bied bereikte resultaten moeten wij toch erkennen, dat de ordening langs dezen weg langzaam en slechts bij stukjes en beetjes tot stand kan komen, omdat er nu eenmaal in het maatschappelijke le ven velen zijn, die heel moeilijk vrijwil lig zich kunnen opwerken tot een men taliteit, die de oude en funest gebieken meedoogenlooze concurrentiezucht uit vrije en eerlijke overtuiging laat varen om het gemeenschappelijk belang te laten gelden vóór het meest bekrompen eigenbelang en inziet, dat met een zoo goed mogelijke behartiging van het ge meenschapsbelang tenslotte ook het eigenbelang het best gediend is. Older normale omstandigheden kan men zich ter voorkoming van psy- chologischen weerstand en verzet misschien de weelde permitteeren te wachten op het trage rijpen der gees ten naar een spontanen universeelen so cialen ordeningswil, maar onder om standigheden als wij nu beleven kunnen en mogen wij dat zeer zeker niet. Niet alleen een sterk gezag, maar ook de harde noodzakelijkheid kan dwingen, en in beide gevallen moet dwang als on vermijdelijk worden aanvaard. De aller wegen spontaan in het leven geroepen vervoercentrales, waardoor men gemeen schappelijk de huidige vervoersmogelijk heden ter wille van het gemeenschappe lijk belang tracht te overwinnen of al thans tot een minimum te reduceeren, is een prachtig voorbeeld van vrijwil lige ordening, zij het ook onder dwang van de onontkoombare omstandigheden. Hoe lachwekkend anachronistisch doet thans reeds de hevige strijd om de „wil de bussen" aan, die toch betrekkelijk nog zoo kort geleden, het land in rep en roer heeft gebracht! Dit voorbeeld bewijst bovendien, dat ons Nederlandsche volk genoeg nuchteren werkelijkheidszin heeft om noodgedwongen te doen, wat geboden is, en in bepaalde verhoudingen de eerst breed uitgemeten individueele gevoeligheid zoo smal wordt, dat er niet al te veel rekening mee kan en mag worden gehouden. Wat zich thans op vervoergebied voltrekt, kan en moet ook op tal van andere gebieden gebeuren. En aangezien ook wij het zelf doen prefe- reeren boven het gedwongen doen onder druk van bovenaf, hopen wij, dat de les van de huidige omstandigheden zal wor den verstaan en begrepen en in geheel ons meer dan ooit ordening behoevend maatschappelijk leven zal doorwerken. Zoo niet, dan zou om minder wensche- lijke verhoudingen te voorkomen een verstandige en kundige leiding van bo venaf moeten opleggen, wat van onder op te traag en te onvolkomen tot was dom zou blijken te komen. Door de oorlogsverklaring van Italië aan Engeland en Frankrijk, gisteren overhandigd aan de ambassadeurs van die landen in Rome, en door Mussolini in den laten na middag op het balcon van het Palazzo Venezia aan het volk bekend gemaakt, is dan de strijd met de wapens in de vuist be gonnen om de hegemonie in de Middel- landsche Zee, Mare Nostrum, zooals zij door de bewoners van het oude Romeinsche Rijk, maar ook door de bouwers van het nieuwe Imperium wordt genoemd. Wat den Italia nen aangaat, zij hebben niets gespaard om deze zee werkelijk tot hun zee te maken. Zij hebben versterkt en bewapend waar zy kon den, om tegenover de bases van Engeland en Frankrijk die steunpunten te stellen van waaruit zij hun eenheden "op het water en in de lucht zouden kunnen laten opereeren. Engeland beschikt over de sleutels van de Middellandsche Zee. Het heeft Gibraltar, Mal ta, Marsa Matrouk (Egypte), Alexandrië, Port Said, Haifa en Cyprus, terwijl Frankrijk mili taire versterkingen heeft aangelegd in Casa blanca (Algiers), Mers-el-Kebir (Algiers), Bi tarte (Tunis), Toulon, Aspretto (Corsica) en Tripoli (Syrië). De beteekenis van deze bases is echter afhankelijk niet alleen van de bereik baarheid ervan door schepen en vliegtuigen uit het moederland, maar ook van de tegenpunten die de tegenstander in zijn bezit heeft. Italië opereert van de volgende bases uit: Spezia, aan de Ligurische Zee tusschen Genua en Pisa, Pola in het Noorden van de Adriatische Zee op het schiereiland van Istrië, Tarente, Na pels, Augusta op Sicilië, Pantellaria, een eiland je tusschen Sicilië en Tunis, Tripolis, evenals Bonghazi en Tobrouk aan de Lybisohe kust, en tenslotte het eiland Rhodos en de Dodekane- sos aan de kust van Klein Azië. Malta is. in den loop der geschiedenis altijd een der meest versterkte punten in de Middel landsche Zee geweest, heeft veel van zijn be teekenis als vlootbasis verloren door de bedrei ging, die uitgaat van Sicilië, van de Libysche kust, en zeer zeker ook van het eilandje Pantel laria, dat, volgens een niet lang geleden uitge geven publicatie, beschouwd moet worden als een machtige vesting, die uitstekend geschikt is als toevluchtsoord voor de Italiaansche oor logsvloot. Ook mag men niet vergeten, dat Pan tellaria in de onmiddellijke nabijheid ligt van Tunis en de Fransche ocwlogshaven Bitarte. Het neemt als het ware een centrale positie in ten opzichte van Malta, Tunis en de Siciliaan- sche kust. Ofschoon Cyprus en Haifa beide zeer belang rijke steunpunten voor de Britsche marine zijn, en met Alexandrië misschien de krachtigste En- gelsche bases in de Middellandsche Zee, dient men toch ook in het oog te houden, dat Italië op het eiland Rhodos een oorlogshaven heeft ingericht waarvan de kracht niet mag worden onderschat. Het is twijfelachtig of Frankrijk, dat op Cor sica in Aspretto een steunpunt vindt, daaruit het volle nut zal weten te trekken. Eerstens is er de mogelijkheid, dat de Corsicaansche bevol king, die sinds jaren sterke sympathieën voor de Italianen koestert, Aspretto niet in Fransch bezit zal laten. Maar aangenomen zelfs, dat het Fransche gezag zich daar zal weten te hand- De besturen van de samenwerkende Tex tielarbeidersbonden „St. Lambertus". „Unitas' en „De Eendracht", hebben dezer dagen een schrijven gericht aan de grootste werkgevers- vereenigingen in de textielindustrie, waarin zij voorstellen zoo spoedig mogelijk een conferentie te beleggen. De besturen der arbeidersorganisaties achten in de gewijzigde omstandigheden een bespreking, welke kan leiden tot veelvuldiger en beter ge regeld overleg, betreffende aangelegenheden, de belangen van industrie en arbeiders rakende, noodzakelijk. Het politieonderzoek in de zaak der ver valschte suikerbons te Alphen aan de Rijn heeft uitgewezen dat vijftien winkeliers valsche bons van den jeugdigen M. hebben ontvangen. In totaal zijn in eén week 'tijds op deze valsche bons door de vijftien winkeliers veertig pond suiker geleverd. Hoewel het vaststaat dat met den te voren geldenden Don no. 15 dezelfde fraude is gepleegd, is het onderzoek naar deze vervalsching opgegeven, omdat de bons inmid dels door de winkeliers waren ingeleverd bij het Centrale Distributiebureau in Den Haag. De jeugdige M. heeft tegenover de politie ver klaard, deze bons van zijn moeder te hebben ontvangen. Deze heeft dit toegegeven, zoodat tegen haar een vervolging wegens medeplichtig heid bij het uitgeven en wegens het misbruik «naken van gezag zal worden ingesteld. De vrouw houdt intusschen hardnekkig vol, dat zij de bons van anderen heeft gekrégen. TOKIO, 11 Juni. (Domei). Teneinde te verhinderen, dat zich incidenten voordoen tusschen gewapende machten van de Euro- peesche oorlogvoerende mogendheden die in China gelegerd zijn, heeft de Japansche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Tani, na de oorlogsverklaring van Italië aan Engeland en Frankrijk den Italiaanschen zaakgelastigde ontvangen en hem verzocht zijn ernstige aandacht te wijden aan het vermijden van incidenten tusschen de oor logvoerende mogendheden in China en ook tusschen hen en Japan. Soortgelijke stappen heeft de vice-minis ter ondernomen bij de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk, terwijl de ambassa deurs van de Vereenigde Staten en van Duitschland van deze stappen in kennis zijn gesteld. De totale indruk in Tokio van de Italiaansche oorlogsverklaring is, volgens het D.N.B., dat het politieke en militaire zwaartepunt steeds meer overhelt naar de as RomeBerlijn. De pers ziet verband tusschen de Italiaansche oorlogsverklaring en de plotselinge regeling van het grensincident van Nomonhan tusschen Ja pan en Rusland. Japans historische taak, zegt „Yomioeri Sjimboen", ligt in de verdediging naar het noorden en in de uitbreiding naar het zuiden met Hainan als uitgangspunt. „Hotsji Sjimboen" verwacht een uitbreiding der be trekkingen van vriendschap tusschen Japan en Rusland en acht het niet onmogelijk, dat er een Russisch-Japansch pact tot stand komt. De „Nitsji-Nitsji" wijst er op, dat Japan vast houdt aan de reeds bepaalde politiek van niet- inmenging, van regeling der Chineesche kwestie en van nieuwe ordening in Oost-Azië. Indien de oorlog zich zou kunnen uitbreiden tot het Verre Oosten, zou Japan voorzorgsmaatregelen nemen. In Spaansche politieke kringen wordt verklaard, dat de Italiaansche oorlogsver klaring aan de handhaving der Spaansche neutraliteit niets verandert. De Italiaansche deelneming noemen de bladen een beslis sende wending. De Italiaansche ambassade ontving uit verschillende kringen der bevol king spontane gelukwenschen. VATICAANSTAD, 11 Juni. (Havas). Zoo als reeds eerder werd bericht, heeft d'Ormes son, de nieuwe Fransche ambassadeur bij den H. Stoel, zijn geloofsbrieven overhandigd. Hier bij spraken zoowel de nieuwe ambassadeur als de H. Vader toespraken uit. d'Ormesson wees er op, dat hij zeer bewogen was, nu hij in zoo moeilijke omstandigheden Frankrijk moest vertegenwoordigen, een land. dat steeds de oudste dochter der Kerk wordt genoemd. haven, dan nog levert de Italiaansche haven Spezia ernstige moeilijkheden op, omdat het mogelijk is, vandaar de verbinding met Frank rijk uiterst lastig te maken en daardoor de be teekenis van Aspretto als militair punt tot zeer laag te doen dalen. Hoe de strijd in de Middellandsche Zee zal verloopen valt niet te voorspellen. Zeker is al leen, dat de „Mare Nostrum" het tooneel zal worden van een gevecht tusschen de Engelsch- Fransche macht eenerzij ds en de weinig zwak kere, wellicht sterkere Italiaansche macht an derzijds. Want dat Italië zal vechten om „zijn boeien te verbreken", zooals Mussolini het uit drukte, daaraan behoeft niet getwijfeld te wor den. Het volgende overzicht geeft eenigen indruk over de sterkte der Italiaansche strijdkrachten te land en ter zee. Het Italiaansche leger beschikte in vredestijd over 45 divisies, terwijl Duitschland 52 en Frank rijk 33 divisies in vredestijd telde. De oorlogs krachten staan waarschijnlijk tot elkaar in een ongeveer gelijke verhouding. Verder kan Italië zeer snel nog 1.250.000 ge oefende soldaten op de been bengen. In totaal telt het bijna acht millioen weerbare mannen, of 14 pet. der bevolking. Over de bewapening vindt men opgegeven, dat het leger beschikt over 11000 mitrailleurs, 2100 stukken geschut en 800 tanks. Deze getal- en zullen nu wel hooger zijn. Verschillende di visies zijn gemotoriseerd, terwijl ook speciale troepen zijn geoefend voor den strijd in de ber gen. De Italiaansche vloot telt thans zes slag schepen, 22 kruisers, 130 torpedojagers en torpedobooten, 117 duikbooten en een groot aantal motortorpedobootcn. Zij is vooral in gesteld op groote snelheid, zoodat de gehecle Middellandsche Zee snel kan worden be streken. Na den Wereldoorlog legde Italië zich vooral toe op den bouw van lichte, snélle schepen. Later echter viel weer de aandacht op de gevechts- waarde van slagschepen. Daarom werden vier oudere slagschepen volkomen gemoderniseerd, wat met groote kosten gepaard ging. Dit zijn de ,Caio Duilio", „Andrea Doria", „Conté di Ca- vour en „Giulio Cesare". Vooral echter valt de aandacht op de vier geheel moderne slagschepen „Littorio„Vittorio Veneto", „Imperio" en „Roma". Hiervan zijn de twee eerstgenoemde al in de vaart, terwijl de twee laatste in 1941 of 1942 in dienst komen. Het zijn schepen van 35.000 ton, gelijkwaardig aan de sterkste slagschepen van andere naties. De bewapening bestaat uit negen kanonnen van 38 c.M. in drie torens, twaalf van 15.2 c.M. en twaalf van 9 c.M. (anti-luchtvaart). De snel heid bedraagt 30 mijl. Het gordelpantser is van 22 tot 30 c.M. dik. De Italiaansche slagvloot telt dus thans zes moderne slagschepen. Wat de kruisers betreft, zijn er twee typen: groote van 10.000 ton en kleinere van de z.g. condottieri-klasse van 50007874 ton. De Trieste "-klasse van 10.000 ton met acht kanon nen van 20 c.M. en twaalf van 10 c.M. telt zeven groote kruisers, welke fantastische snelheden hebben tot 38 mijl toe, maar deze zijn bereikt doordat op de bescherming (gordel- en pantser- dek), bespaard werd. De torpedojagers zijn eveneens zeer snel; zij varen tot 44 mijl per uur. De duikboot- vloot behoort tot de sterkste ter wereld; de vaartuigen bezitten zeer wisselende tonnage. De motortorpedobooten varen tot bijna 90 K.M. per uur. De "bekende Haarlemsche coureur Gadsenides heeft een hcutgasgenerator voor ■personenauto's geconstrueerd, welken hij voorloopig gemonteerd heeft op een tweezitter. De generator wordt met blokken beukenhout gestookt, waarvan de kosten tot benzine staan als 1 3. Bij den proefrit bleek het mogelijk een snelheid te behalen van SO K.M.^per uur. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat de wagen ook start op dit houtgas, in tegenstelling met andere wagens, die op houtgas loopen, en die met benzine gestart moeten worden De toestand op de kaasmarkt is nog niét ge heel en al duidelijk. Evenals van andere pro ducten toont Duitschland zich ook een groot afnemer van kaas, hetgeen vooral op het oogenblik een groot voordeel is, omdat de uit voer van kaas in het geheel genomen een aan zienlijken achterstand vertoonde. De export naar België is immers de laatste weken volko men stop gezet, zoodat de kaashandel in Ne derland met een groot overschot bleef zitten. Totdat ook op dit terrein Duitschland als af nemer optrad. De laatste week is reeds zoo veel naar dit land verkocht, dat de achterstand in den export met één slag is ingehaald. Het staat weliswaar nog niet vast, welken prijs de naar Duitschland uitgevoerde kaas zal maken, doch de verrekening zal geschieden via de Zui- velcentrale, hetgeen beteekent, dat de handel in ieder geval een behoorlijken prijs voor het product zal krijgen. Het contingent voor den uitvoer naar Duitschland over de maand Juni is dezer da gen vastgesteld. Het is niet erg groot, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat Nederland een zeer groote hoeveelheid kaas voor binnen- landsch gebruik zal overhouden, daar, zooals bekend, de overige export zoo goed als geheel is weggevallen. Het kwantum kaas, dat Neder land zelf overhoudt, zal extra groot zijn, daar op het oogenblik veel kaas wordt geprodu ceerd. Dit houdt verband met de moeilijkhe den van het transportwezen, waarvan het ge volg is, dat de zuivelfabrieken zeer zuinig moe ten zijn met steenkolen. In normale tijden wordt immers de magere melk, die overblijft Italiaansche oorlogsbodems iiiiiSüiïïïii voor de kust van Sicilië WASHINGTON, 11 Juni (D.N.B.) Het bericht over de deelneming van Italië aan den oorlog heeft in den Senaat groote op winding veroorzaakt. De democratische senator Lee verklaarde: „Dit beteekent het einde voor Frankrijk, want hoe lang kan Frankrijk het thans nog uithouden?" De democratische senator Clark zeide: „De Vereenigde Staten kunnen aan den toestand niets veranderen." Zooals verder wordt bericht, heeft president Roosevelt een decreet afgekondigd, waarbij de bepalingen van de Amerikaansche neutraliteits wet ook op Italië van toepassing worden ver klaard. Hij liet echter achterwege om de oor logszone, welke Amerikaansche schepen niet mogen betreden, overeenkomstig de nieuwe om standigheden uit te breiden. Het decreet ver biedt automatisch aan Amerikaansche schepen Italiaansche havens aan te doen, onderwerpt den handel met Italië aan de clausule van „Cash and carry", verbiedt Amerikaanschen burgers op Italiaansche schepen te reizen en beperkt Amerikaansche geldinzamelingen voor Italië tot liefdadige doeleinden. Ook heeft de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden een wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij de effectieven van het bondsleger van 280.000 op 400.000 worden verhoogd en tevens president Roosevelt ge machtigd wordt de Nationale Garde op te roepen, indien dit wegens een ernstig geval tijdens het reces van het Congres noodig zou zijn. Het voorstel staat het gebruik van de nationale garde alleen toe binnen de Ver- eenigdè Staten, zijn bezittingen en de zóne van het Panama-kanaal. Met *4 tegen 10 stemmen verwierp de commissie een aan vullend voorstel om het gebruik van de Na tionale Garde elders op het Westelijk half rond toe te staan. Naar uit New-York wordt bericht, deelde in een toespraak op den democratischen partijdag van den staat Oklahoma de democratische se nator Thomas mede, dat president Roosevelt hem verzocht had den partijdag te verzekeren, dat de regeering de weermacht niet voor een waarschijnlijken oorlog doch voor een moge lijken vrede opbouwt en versterkt. Wegens den nieuwen toestand, ontstaan door Italië's deelneming aan den oorlog en het weg vallen van de Italiaansche scheepsverbindingen hebben de Argentijnsche posterijen de staking gelast van het brief- en pakket- verkeer langs den ouden weg naar Europa Bij wijze van uitzondering wordt post toegelaten naar Midden- en Oost-Europa, welke verzonden wordt via Noord-Amerika, Ja pan en Rusland. Via Engeland worden slechts zendingen voor den Balkan en het Nabije Oos ten onder eigen risico verstuurd. Naar verluidt, is het ministerie van Buiten landsche Zaken ook voornemens het scheep vaartverkeer naar Europa onder Argentijnsche vlag te staken. De speciale veilingdienst op Aalsmeer is her vat. In aansluiting op den vroegen trein uit Rotterdam en Den Haag vertrekt 's morgens om 6.10 uur weer een autobus naar Aalsmeer. Deze bus komt om 7.20 uur of wel tien minu ten voor het begin der centrale Aalsmeersclie veiling in het Bloemendorp aan. nadat de zoogenaamde 20+ kaas van afge roomde melk is vervaardigd, verwerkt tot melk poeder, doch voor deze bewerking is zeer veel stoom noodig. Nu de aanvoer van steenkolen niet zoo vlot verloopt, als in normale tijden, is de verwerking tot melkpoeder niet zoo goed mogelijk. De productie van kaas bedroeg de laatste ja ren gemiddeld 120 millioen K.G., waarvan 70 millioen K.G. in het binnenland werd ver bruikt. De overige 50 millioen K.G. werden uit gevoerd, waarvan België de voornaamste af nemer was met ongeveer 18 millioen K.G.; hierop volgde Duitschland met 16 millioen K.G., Engeland met 10 millioen KJG. en Frankrijk met 4 millioen K.G. De overige export mocht eigenlijk geen naam hebben. De uitvoer naar Engeland en Frankrijk is nu uiteraard geheel en al weggevallen, doch het zou verkeerd zijn te meenen dat het gansche kwantum kaas, dat deze beide landen afnamen, nu ter beschik king van het binnenland zal komen. Immers, door het ontbreken van krachtvoer is de melk productie reeds aanzienlijk achteruitgeloopen ongeveer met 10 pet. en deze teruggang zal in de wintermaanden waarschijnlijk nog vrij sterk toenemen. Het is dus op dit oogenblik eenigszins moeilijk, de vooruitzichten van de kaasproductie vast te stellen. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen een Amsterdamschen koopman en zijn procura tiehouder, die het Rijk voor groote bedragen hadden benadeeld, doordat de koopman zijn vermogen volkomen onjuist had opgegeven. De procuratiehouder had de aangiftebiljet ten ingevuld en per procuratie onderteekend, wetende dat de aangiften onjuist waren. De koopman had reeds jarenlang geknoeid. Voor het jaar 1934—1935 had hij als inkomen nihil opgegeven, ofschoon hij 40.000 gulden had verdiend. Het volgende jaar verklaarde hij 12.000 gulden te hebben verdiend, maar dat inkomen had hij moeten afschrijven om het verlies van 15.000 gulden van het vorige jaar te dekken, zooals zijn procuratiehouder verklaarde. De werkelijkheid was geheel anders. Hij had ruim 'n halve ton, n.l. 58.000 gld. verdiend. Bij zijn aangifte voor de vermogensbelasting had hij doen opgeven dat hij een vermogen van 7820 gulden had in 1934. In werkelijkheid be zat hij 320.000 gulden. Het volgende jaar zeide hij nog minder kapitaal te bezitten dan het vorige jaar, doch toen was zijn bezit 370.000 gulden. De fiscus had hem 132.000 gulden boete opgelegd en de rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. De procuratie houder, die op last van den koopman de on juiste aangiften gedaan had, werd tot drie maanden veroordeeld. In hooger beroep voor het gerechtshof eischte de Procureur-Generaal tegen den koopman vier maanden en tegen den procuratiehouder twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Muller-Massis bepleitte de uiterste clementie: een voorwaardelijke ge vangenisstraf, gecombineerd met een geldboete. Het Hof, arrest wijzende, veroordeelde den koopman tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De procuratiehouder werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, benevens tot een geldboete van 1000 gulden. Volgens waarnemingen van dr. Leefmans zijn de eerste exemplaren van de eerste vlucht van de koolgalmug, wier larven de draaihartigheid bij kool veroorzaken, in de Noord-Hollandsche koolstreek verschenen. Het is dus zaak nu de zaadbedden, de banen en de in bakken staande koolplantjes, onver schillig van welke soort, zoomede de reeds op het veld uitgezette bloemkoolplanten van de soort Lecerf zoo spoedig mogelijk te bespuiten met nicotine of pyridine. Van het eerste middel neemt men één gram, van het tweede 20 gram per liter water, waarin 15 gram zachte zeep is opgelost (dus 1/10 pCt. nicotine of 2 pCt. pyridine, beide in 1 'A pCt. zeepwater). Deze bespuiting moet 2 maal per week plaats hebben, met geen grootere tus- schenpooze dan 4 dagen. Men zij vooral met nicotine, zeer voorzichtig! De damp moet zoo min mogelijk worden inge ademd, er moet niet mede gemorst worden, vooral niet op kleeren en handen en men moet er voor zorgen, dat geen vergissingen kunnen plaats hebben. Het mag bekend worden geacht bij hen, die op de hoogte zijn van de toestanden in de Lim- burgsche dorpen en den landbouw aldaar, dat er sinds geruimen tijd een hooge nood bestaat onder de jonge boeren door veel werkloosheid. Omdat vele boerenzoons in het voorvaderlijk bedrijf geen bestaansmogelijkheid meer konden vinden togen velen naar elders, naar fabriek en werkplaats in of buiten ons land. Toch is voor den opbouw en de instandhou ding van de geheele bevolking een degelijke landbouwersstand een noodzakelijkheid. En de landbouw en vooral de jonge boer kunnen ge holpen worden. Er kunnen honderden nieuwe bedrijven ge sticht worden in midden- en Noord-Limburg, daardoor zullen evenzoovele jonge boeren en jonge boerendochters de gelegenheid krijgen, een gezin te vormen en het voorvaderlijk bedrijf uit te oefenen. Duizenden hectaren woeste gronden, zeer goede cultuurgronden, liggen hier te wachten op ontginning. Door ontginning, te doen geschieden met rijkssubsidie in werkverschaffing zullen de totale kosten van het bedrijfsklaar maken zoo danig blijven, dat het zeer goed mogelijk is, daar rendeerende boerenbedrijven te stichten. En hierbij mag ook niet uit het oog worden verloren, dat hierdoor behalve het groote boe- renbelang tevens een groot belang van de werk lieden wordt gediend, want honderden zullen vele jaren werk hebben. De gemeente Weert geeft in dezen reeds een voorbeeld. In het Zuiden van die gemeente tegen de Belgische grens heeft zij o.m. een eigendom liggen van ruim 260 H.A. oppervlakte, genaamd Weyfelterbroek. Dit complex heeft z(j op 15 April in 1901 voor vijftig jaar verhuurd aan de „N.V. Weerter Cultuur Maatschappij Weyfelterbroek" te Weert. Door een betere ontwatering, waartoe het „Waterschap van het Land van Weert" mede werkte, kon hei overgroote deel van dit broek worden gecultiveerd tot bouwland, grasland en dennenbosch. Er Werden honderden canada- boomen geplant, twee groote voorraadschuren, twee groote en een kleinere boerderij gebouwd. Het vorig jaar bood deze Cultuurmaatschappij aan de gemeente Weert aan, het huurcontract, dat nog tot 1951 liep, te ontbinden en de vaste goederen, gebouwen en opstanden van bosschen en de boomen over te nemen voor 39.000, waartoe de raad van Weert in zijn vergadering van 5 Sept. j.l. besloot, zoodat de gemeente de vrije beschikking over die terreinen met toebe- hooren heeft. De raad ging hierbij tevens accoord met het voorstel van B. en W. om deze terreinen zoo danig in orde te laten brengen, dat de grond later in kavels verkocht kan worden voor de stichting van 25 boerderijen. Dit werk zal in werkverschaffing onder toe zicht van de Nederlandsche Heidemaatschappij worden uitgevoerd. In de kosten betaalt het Rijk 85 pCt. van de loonen. Voor de gemeente Weert zal er ook nog als voordeel bij komen, dat de grond, welke prima cultuurgrond is, nadat hij bedrijfsklaar zal zijn, zeker 800 per H.A. zal opbrengen. Aan de Heide Maatschappij is intusschen ter bespoediging met het oog op de werkver ruiming opdracht gegeven, het plan tot cul tiveering en verkaveling uit te werken. Aan dit werk zullen 200 werklieden gedurende twee jaren arbeid hebben. Weert dient hiermede groote belangen. De raad der gemeente Horst heeft besloten tot het aangaan van een leening, groot 100.000 gulden, in verband met de in voorbereiding zijnde peelontginning. De benoodigde barakken zijn reeds gereed, zoodat weldra met deze cen trale werkverschaffing een begin kan worden gemaakt. Nadat aan de Westlandsche veilingen de vo rige week over het eerste tijdvak van den ex port naar Duitschland kon worden betaald, 13 het reeds thans voor verschillende veilingen mo gelijk geweest, aan de kweekers de geëxporteer de producten te betalen over het tijdvak val» 20 Mei tot 1 Juni. Ook deze betaling vond weer plaats volgen» de minimumprijzen, die in de betreffende week gegolden hebben. Deze vlotte uitbetaling geschiedde thans in Hollandsch geld. Maandag bleek voor de eerste maal aan (10 Westlandsche' veilingen de vraag voor bloemkool in het binnenland geringer dan volgens de toe wijzing beschikbaar was. Blijkbaar is het binnenland wat „verzadigd" met bloemkool. Hierdoor kwam meer bloemkool vrij voor export, zoodat uiteindelijk toch niets doordraaide en alles naar Duitschland werd ver zonden. Intusschen is in het systeem van de maxi mumprijzen wijziging gebracht, omdat is geble ken, dat de prima-kwaliteit, die aan de veilingen verscheen en waarvan de verkoop groote moei lijkheden bracht, niet voldoende aan de waar deering kwam. De Groenten- en Fruitcentrale heeft daarom aan de veilingen medegedeeld, dat het geen be zwaar is, indien bepaalde producten boven de maximumprijzen uit gaan. In het Gasthuis der Cistercienser-zusters te Gent is Zaterdag 1.1. overleden de hoogwaardige prelaat Godefridus Indeweij, van de Abdij van Bornhem (B.). Hubertus Indeweij zooals zijn wereldnaam luidt werd 15 Juli 1882 te Oud-Gastel (N.Br.) geboren en deed in 1903 zijn intrede in de Abdij van Bornhem, waar hij den kloosternaam Gode fridus aannam, om 5 Juni 1909 te Mechelen tot priester te worden gewijd. Van 1914r—1919 was, hij werkzaam als kape laan te Lamswaarde (Zeeland) en van 1919 tot 1935 in de Basiliek van Oudenbosch. Zijn verkiezing tot prelaat van Bornhem ge schiedde 22 Januari 1335, waarna 30 April van dat jaar zijn plechtige wijding volgde en hij het bestuur over de Abdij aanvaardde. In het Minderbroedersklooster te Vorden is, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, overleden de weleerwaarde pater fr. Gual- bertus Schoonhoff O.F.M., in den ouderdom van 63 jaar, in het 45e jaar van zijn religieus leven, in het 38e jaar van zijn H. Priesterschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2