Haarlem, 11 Juni Laatste Nieuws Verbitterde strijd in Noord-Frankrijk DINSDAG 11 JUNI 1940 G. Wolzak 25 jaar raadslid PRIJSOPDRIJVING HEEMSTEDE HILLEGOM IJMUIDEN VOGELENZANG AGENDA Middelbare Technische School te Haarlem 3000 paar schoenen te Haarlem in beslag genomen Belangrijk telegram Haarlemsche krijgsgevangenen keeren naar de bloemenstad terug TERAARDEBESTELLING J. WERVERS Belangstelling uit kringen der A rbeidsinspectie Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstr. NATIONAAL-TSJECHEN MOETEN ZICH MELDEN 21/2-jarig knaapje vermist Nog steeds zet men de dreggings pogingen in den Schotersingel voort HERWONNEN LEVENS- KRACHT Ned. Katholieke Grafische Bond BURGERLIJKE STAND Leeningen tot een bedrag van bijna 7 millioen DE PROVINCIALE REKE- NING1938 VAN N.-HOLLAND Heeft een batig saldo van 1.792.728 Provinciaal Electriciteits- bedrijf Wenken voor zuinig gebruik van electriciteit R. K. SCHAAKCLUB „HET WITTE PAARD" R. K. Bridgeclub „Haarlem" LIGHAL-UITVOERING GAAT NIET DOOR Verpleging in Brederodeduin in gevaar DERDE ZOMERAVOND. CONCERT H.O.V. Soliste: Cath. Hopster Zeilwedstrijden der J.V.W. Zwemwedstrijden ten bate van Rotterdam UIT DEN OMTREK RADIOZENDINSTALLATIES MOETEN INGELEVERD Bioscopen Apotheekdiensten 12 Juni Bioscopen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Duitsch legerbericht: Bomaanval op Le Havre, waar door groote vernielingen aangericht G. Wolzak STAD Wjj zitten in de raadzaal van ons Prinsen hof. De eerste termijn van de Algemeene be- 'chouwingen over de Gemeentebegrooting is aan hen gang. Woordvoerders der groote partyen de katholieke, de socialistische en de vrijzin nig-democratische hebben ai een paar uur *&n onze aandacht gevergd. Zelfs vertegenwoor digers van kleine fracties hebben hun wereldbestormende leuzen op ons losge laten. Wh zyn er sla perig van geworden en slechts even slaagt kameraad Peper er in, ons met zyn uitstapje naar Moskou wat Op te monteren. Dan vraagt de heer Wolzak, de woord voerder van de anti- revolutionnaire party, het woord. Het meest conservatieve lid van Haarlemschen Raad. Hy weet, dat hij zoo hoor velen zyner medeleden wordt beschouwd, h>a.ar vat dat geenszins als een beleediging op. ^'J wènscht op zyn tyd conservatief te zijn. trouwens, wat is conservatief? Er zyn omstan- higheden, dat conservatisme juist als iets zeer hieuws is te beschouwen en droomen voor de 'oekomst schynt te weven, zooals er een voor uitstrevendheid bestaat, die, al wordt zy door *00 onafzienbare massa nagehold, roekeloosheid he teekent, waartegen een terugblik op het ver fden geen conservatisme mag heeten, doe* va- tierlijk-wijze raad. En gewooniyk is het by den OPbierkzamen toehoorder van de begrootings- sPeeches des heeren Wolzak zóó, dat hy begrypt, (*ls de heer Wolzak een door anderen verwer- tel«k geacht heden verdedigt), dat hy dat slechts doet, omdat hy een nóg schrikwekkender borgen vreest. Omdat hy weet, dat op zyn boorden wordt gelet, heeft hy zyn begrootings- 6t>eech gewooniyk op papier gezet. Even slaagt hij er dan in aller aandacht tot zich te trekken, '°tdat hy zich in détails van de Begrooting be- ®eeft, die slechts voor specialisten van belang *iin. ^fet den heer van Liemt zaï de heer Wolzak °t> 15 Juni a.s. 25 Jaar lid van den Haarlem sen gemeenteraad zijn. Tot aan de vorige ver kiezingen hield hem de heer De Braai daar ge nschap als partygenoot. De heer de Braai zat "er" byna veertig jaar in en zoo kwam het, vat de heer Wolzak, ondanks zijn veeljarigen ^oedschappelijken arbeid, toch altijd zoo'n ®etje als de nieuweling van de A.-R. party ^rd aangezien. De Braai, de goede Braai, gold 5teeds ais de vertegenwoordiger der A.-R. met de Oeroudste rechten en ook wel min of meer als de incarnatie van de partij der kleine luyden. Grooter tegenstelling dan die tusschen de hee- de Braai en wolzak was Ook moeiiyk henkbaar. De Braai, op en top arbeidersverte- ^enwoordiger en met de grootste aandacht naar e meest vooruitstrevende sprekers luisterend; e heer Wolzak, die als de man op de geldkist ^erd afgeschilderd. Maar er heerschte tusschen e twee de beste verstandhouding, omdat het 'hdmiddel van hun oogenschijnlijk uiteenloo- hd streven zoo hecht was: een christeiyk be- ®'bsel, gegrond op een eeriyke overtuiging. Het lert de Haarlemsche afdeeling van de anti- e'v'olutlonnaire partij, dat zy deze twee mannen fhenlang naast elkaar naar den Raad heeft Utinen en willen afvaardigen. ®chier elk terrein van den gemeentelijken art>eid heeft de aandacht van den heer Wolzak 8ehad. Zelfs dat van de rechtspositie en de aa'&rieering van het gemeentepersoneel, ofschoon et by voorkeur de heer de Braai was, die zich et arbeidsaangelegenheden in den Raad be- °eide. De heer Wolzak voerde daarover dan et woord, als hij het niet geheel met zijn col- e8a eens was. Doch steeds geschiedde dat in de este harmonie en nimmer is er ook een schyn ah animositeit te bespeuren geweest, noch bij feeh heer Wolzak over den heer De Braai, noch 'J den heer De Braai over den heer Wolzak. h aar zeer in 't byzonder waren 't de financieele angen, en grondzaken der gemeente, waarover heer Wolzak zijn licht liet opgaan. Menig- aai heeft hy de gemeente Haarlem gediend met "^tbare adviezen. heer Wolzak kwam in 1910 als candidaat- °taris naar Haarlem. Dat hy reeds in 1915 den Raad werd afgevaardigd, bewyst, dat y direct een vooraanstaande plaats in de «steiyke gemeente innam. Van zyn tegen woordige functies kan worden gemeld, dat hy is van het college van directeuren der Vrye diversiteit, secretaris van het Krankzinnigen- sticht „Vogelenzang" te Bcnnebroeic, lid van et Armbestuur, vice-voorzitter van de A.R. '^vereeniging, regent van het St. Elisabeths- ^thuis enz. In 1920 werd hy tot notaris be laid. Öe heer Wolzak, die thans 63 jaar oud is, zeker met groot g*enoegen op zyn kwarteeuw edschap terugzien. Van zyn eerlijkheid en Rechtheid is in den Raad iedereen Overtuigd dat zijn eigenschappen, d'e ieder raadslid in at voor tydsgewricht ook tot eer strekken. V,*0* gecommitteerden by de eindexamens 1940 W de MT-9- te Haarlem zyn benoemd voor t t Departement Onderwijs, Kunsten en We- J^chappen: tj v°or de afdeeling Bouwkundede heer W. Bet- arch. B.N.A. te Delft. de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: heer ir. W. J. de Koek van Leeuwen, c.i„ in- -.bieur by de Provinciale Waterstaat in Zuid rand, Voor de afdeeling Werktuigbouwkunde de heer ir. J. P. Boezaardt, w.i., hoofdingenieur by de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. Voor de afdeeling Electrotechniek de heer ir. J. Winkel, e.i., hoofdingenieur by de P.T.T. te 's-Gravenhage. Voor de afdeeling Scheepsbouwkundede heer ir. J. E. van Dieren, s. i., raadgevend ingenieur te Rotterdam. Voor de afdeeling vliegtuigbouwkunde de heer ir. J. Roozenschoon, w.i., ingenieur by de Ne derlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker te Am sterdam. Dat het nog steeds volle ernst is met de prysopdrijvingswet, is gisteren in Haarlem op wel zeer sprekende wyze gebleken. Een schoenenwinkelier in de Anegang had aan zijn personeel de opdracht gegeven de schoenen aan de klanten zoo duur moge- hjk te verkoopen. De schoenen werden voor meer dan 100 pet. boven, den norma len prys verkocht. De politie heeft gis teren plus minus drie duizend paar schoe nen wegens prysopdryving in bezit geno men. De in beslag genomen schoenen zyn overgebracht naar het distributiekantoor. In den loop van den morgen heeft de vereeniging „Haarlems Bloei" uit Enschede een zeer belangryk telegram ontvangen, dat voor vele Haarlemsche burgers een dag van vreugde zal brengen. Het telegam vermeldde, dat de krygsge- vangenen uit Haarlem en omstreken heden middag om ongeveer half vier naar huis zullen terugkeeren. Vele ouders en familie leden zullen de Enschedeesche burgery dankbaar zyn voor dit vreugdevol berieht. Maandagmiddag had op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van den heer J- Wervers, technisch amb tenaar der Arbeidsinspectie te Haarlem. Van de zeer velen, die den overledene- de laatste eer bewezen, noemen wij dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid; ir. J. A. Ed. Muller en ir. J. H. J. Huygens, resp. districtshoofd der Arbeidsinspectie te Haarlem en Utrecht; ir. J. Klompe, oud-hoofdinspecteur van den Arbeid; dr. J. J. Walllen; vertegen woordigers van andere steden, enz. Verder be stuursleden der Algemeene Vereeniging van Technische Ambtenaren bij de Arbeidsinspectie, zeer veel bureaupersoneel, enz. In de aula wees ir. Muller op de groote plichtsbetrachting van den ontslapene. 26 jaar vervulde hij zijn plicht bij de Arbeidsinspectie, en in dien tijd hééft hij groote ervaring op gedaan. Hy was een tactvol man met een hart van goud. Namens de collega's en de organisatie sprak de heerJ. Kasberg. Wervers, aldus spreker, had vanaf de oprichting van den Algemeenen Bond van Technische Ambtenaren zitting in het be stuur. Hy wist ruim vriendschap te geven, waarvoor wy hem aan zijn groeve nog eens willen bedanken. Een zwager van den overledene bedankte na mens de familie. Véle kransen werden rondom de open groeve geschaard. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deey; mede, dat alle cfficieele bekendmakingen van de Directie van Handel en Nyverheid van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's Graven- hage, by de Kamer ter inzage liggen. Ook op telefonisch verzoek (15254) kan de Kamer de noodige inlichtingen verstrekken. De Commissaris van Politie te Haarlem, hoofd van de plaatseiyke politie; Gezien artikel 4 van het Vreemdelingen reglement; vordert, dat alle vreemdelingen van Tsjechische nationaliteit (z.g.n. nationaal- Tsjechen, d.w.z. van Tsjechische origine en dus niet de Slowaken) zich op Woensdag 12 Juni 1940 tusschen 9 uur voormiddag en 4 uur na middag melden aan zyn bureau, Lange wyn- gaardstraat 22rood te Haarlem, afdeeling Vreemdelingendienst. Een goedgelijkende pasfoto moet worden me degebracht. Haarlem, 10 Juni 1940. De Commissaris v. Politie voornoemd, E. H. TENCKINCK. Het 2i/2-jarig knaapje Peter Tydgat, dat, zoo als wij reeds eerder schreven, in den loop van Maandag vermoedehjk tijdens het spelen met een vriendje, in den Schotersingel is geraakt, wordt nog steeds vermist. Gistermiddag heeft men in den singel gedregd, echter zonder resultaat. Maandagavond heeft men nieuwe pogingen in het werk gesteld, om het knaapje te vinden. Eèn politieboot uit Spaarndam heeft met een sleepdreg enkele uren gewerkt, maar ook dit had geen succes. Men verkeert over den toestand en de verblijf plaats van het 2 V4-jarig jongetje, dat in de Jan Steenstraat woonde, in groote onzekerheid, daar men niet zeker weet of hy te water is geraakt. Men vermoedt echter van wel, daar het knaapje het laatst aan het grasperk by den Schotersingel is gezien. Tot heden toe worden alle dreggingspogingen voortgezet. Het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht roept alle comitéleden en allen die belang stellen in het werk van de R.K tuberculosebestryding op, tot een byeen- komst op morgen, Woensdag 12 Juni des avonds 8.15 uur in het gebouw St Bavo, ter bespreking en regeling van den uitgestelden bloempjesdag. Komt in grooten getale deze by eenkomst by- wonen, want er is nog heel veel werk te doen voor het slagen van dezen bloempjesdag. Donderdag 13 Juni as., 's avonds 8 uur, houdt bovengenoemde organisatie een buiten gewone ledenvergadering in gebouw „St. Ba vo", Smedestraat. De agenda bevat mededee- llngen bespreking toestand in de bedryven, rondvraag en sluiting. Het bestuur doet een beroep op de leden om op tijd aanwezig te zyn, daar er rekening moet worden gehouden met de verduisteringsbepalingen. Verder wor den de leden aangespoord in hun éigen belang deze vergadering te bezoeken. Geboren 7 Juni: J. M. van SlootenBeij, z.; 8 Juni: H. G. de WildeHammink, z.; T. L. Slmmerling—de Haan, d.; 9 Juni: H. A. M. Swarte—Kuenen, d.; 10 Juni: j. Krijnders— Jansen, z.; 11 Juni W. C. F. Venemavan der Putten, z.; C. A. J. Rouwhorstvan Gennip, d. Overleden 9 Juni: N. M. Buitenhuys, 81 jaar, Westerhoutpark; A. TeerKoersen, 67 jaar, Hazepaterslaan; 10 Juni H. de Wilde—van Roo- den, 66 jaar, Zuidpolderstraat. Ged. Staten van Noordholland stellen den Staten voor hen te machtigen, ten laste van de Provincie aan te gaan geldleeningen tot zooda nige bedragen als noodig zullen blijken, om een som te verkrijgen ter voldoening van: f 5.600.000 wegens kosten van uitbreidingswer ken ten behoeve van het Provinciaal Elèctrici- teitsbedryf; f 21.500 wegens kosten van de vernieuwing van de Schippersbrug over de oostelijke ring vaart van den polder de Berkmeer. f 1.000.000 wegens ten laste der Provincie blij vende kosten van maatregelen te nemen inge volge de wet „tot vaststelling van bepalingen ter beperking van gevaren, Voortvloeiende uit be schadiging van waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provinciën Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht, in verband met de tegen woordige buitengewone omstandigheden". Ged. Staten van Noord-Holland bieden den Staten ter goedkeuring aan de rekening van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1938. De gewone inkomsten bedroegen f 35.468.240 en de gewone uitgaven f 33.675.512, zoodat er dus een saldo is van f 1.792.728. Men schryft ons van de zyde van het P.E.N.: 1. Zet voor thee of koffie niet méér water op dan noodig is. 2. Warm een weinig pap in een inzetje of schaaltje in/op den snelkoker tegeiyk met het aan de kook brengen van het theewater. 3. Gebruik de kookplaat na het koken van de melk nog voor andere doeleinden. 4. Doe wat van de kokende melk in een ther- mosflesch of -kan en houdt ze zoo voor gebruik gereed; een dergelijke flesch of kan is ook uit stekend te gebruiken voor het „opschenken" van den theepot voor den tweeden kop. 5. Overgiet een klein „restje" met wat ko kende melk en dien het zóó op. 6. Gebruik voor den maaltijd niet meer kook platen dan strikt noodig is. 7. Schakel terstond op I, zoodra er stoom uit de pan komt voor spyzen, die langer dan een half uur noodig hebben om gaar te worden. Schakel bij spyzen, die korter dan een half uur noodig hebben om gaar te worden, meteen op 0. 8. Gebruik in het algemeen zoo veel mogelijk de na-warmte van de kookplaat. 9. Laat de groenten niet te lang koken of sudderen (kook zomergroenten nooit langer dan een half uur en bladgroenten niet langer dan een kwartier). 10. Kook met weinig water aanhangwater en zet de bladgroenten zoo droog mogeiyk op de kookplaat. Kook jonge wortelen, peulen, snijboonen di rect met stoofboter gaar. 11. Zet zooveel mogeiyk pannen op elkaar, het is verrassend hoeveel wij met de stapeling kunnen doen. Maak eventueel gebruik van den stapelring. 12. Maak gerechten, die zich daarvoor lee- nen, voor een paar dagen tegeiyk klaar, byv. gebakken spek, vleesch, e.d. 13. Gebruik den oven niet voor een enkel pro duct, maar voor meerdere tegeiyk, of werk na elkaar producten af en benut ook hier de na- warmte van den oven. 14. Wees zuinig met het afwaschwater en zet het eventueel op in een met koud water voorgespoelde, pas gebruikte kookpan op de nog warme plaat. 15. Gebruik zoo min mogeiyk heet water voor de wasch of het waschje. Week de wasch in leeropaan. Vraag uittrekstel waschvoorschriften aan, destyds in „Alles Electrisch" gegeven. 16. Vouw het waschgoed eerst en stryk het bovenop; natuuriyk alleen, waar het zonder bezwaar gaat. 17. Vervang tydeiyk het theelichtje door de theemuts; gebruik den broodrooster heel spaarzaam en zet de straalkachel op non-actief en doe hetzelfde met alle lampen die niet strikt noodig behoeven te branden. Voor de onderlinge competitie werden ge- speeld: le klas: M. VenneerA. Klein 1—0 B. WalkerA. v. Kesteren afgêbr. Th. de LoozeA. Hablous afgebr. A. KleinC. v. Soest 0—1 J. ReeuwijkJ. de Lange 0—1 B. WalkerTh. de Looze 1—0 2e klas: W. Witteman—N. Hoogland 0—1 P. CastenmillerP. v. Deyzen 0—1 G. Nyssen—J. Baas 1—0 J. LippusW. Witteman 0—1 C. Kortekaas—P. v. Deyzen 0—1 Th. SchoorlG. Nijssen 0—1 Het bestuur der R. K. Bridgeclub „Haarlem" heeft gemeend voor Woensdag 12 Juni wederom een bridge-avond voor zyn leden en lntroducee's te moeten organiseeren. Daar nog niet over het vaste clublokaal be schikt kan worden, wordt deze avond gegeven in een der zalen van hotel „De Leeuwerik". De aanvang is bepaald op acht uur. Daar het be stuur echter enkele mededeelingen te doen heeft, verzoekt het den leden om uiteriyk 7.45 uur aanwezig te willen zyn, dan kan om acht uur met spelen worden begonnen. Tevens noodigen wy alle belangstellenden uit om ook eens een kijkje te komen nemen. Ont spanning is noodig, vooral nu, en nergens kan men dit beter vinden dan by de R. K. Bridge- Na rijp beraad en na gepleegd overleg met de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem en Omstreken heeft het bestuur dat elk jaar een Lighaluitvoering organiseert en be staande uit leden van de Vereeniging van Leer aren in de Lichamelijke Oefening en leden van den Kennemer Turnkring, besloten, de Lighal uitvoering die bepaald was op 22 Juni a.s. niet te doen doorgaan. Het bestuur heeft de verantwoordelykheid niet op zich durven nemen, in verband met de tydsomstandigheden en de nog voortdurende bedreiging uit de lucht, een 2500-tal kinderen, een paar duizend ouders en honderden turn sters en turners van den K.T.K. te samen te brengen op één veld. Het te nemen besluit was ook moeiiyk oendat by het niet doorgaan der Lighaluitvoering, het inzamelen van vrijwillige bijdragen moest ko men te vervallen, waarvoor reeds toestemming was verleend door de Gemeentebesturen van Bloemendaal, Haarlem en Heemstede, terwijl reeds vele kosten voor drukwerk enz. zijn ge maakt. Ook de inkomsten uit de jaarlijksche wedstrijden met postduiven zijn door de tijds omstandigheden vervallen. De opbrengst van deze uitvoeringen, van de ïysten en circulaires, (in totaal netto f 60358.39) vormden steeds een ruggesteun voor het Lig- halfonds. De inkomsten der vereeniging loopen door de tijdsomstandigheden natuurlijk steeds terug, terwijl haar arbeid absoluut niet mag verslap pen, want steeds dreigt het spook der tubercu lose weer het hoofd cmhoog te steken. Uit Haarlem zyn aan het Consultatie- Bureau ruim 400 patiënten bekend wier sputum t.b.c.-bacillen bevat. Nu ligt het op den weg der tuberculose-bestrijding niet alleen deze patiënten te helpen, doch ook om de omgeving te beschermen, waarby in de eerste plaats gêlêt wordt op den gezond heidstoestand der kinderen. Het weerstands vermogen van deze kinderen moet zoo groot mogeiyk zyn, omdat voor hen steeds infec tiegevaar dreigt en zy slachtoffer kunnen worden. Een der mooiste en beste middelen om het weerstandsvermogen der kinderen op peil te houden is het zoo noodig uitzenden naar „Bre- derode-duin", de lighallen der Vereeniging. Dank zy veler medewerking, is het gelukt het sterftecyfer aan tuberculose met ruim 50 pet. te verminderen, wat beteekent, dat per jaar meer dan 5000, meestal jonge menschen, een vroegtydlgen dood wordt bespaard. Uw aller me dewerking is in de thans geldende tydsomstan digheden meer dan noodig, opdat dit schitte rende resultaat niet verloren ga. En nu dreigt de dagverpleging der kinderen in Brederoduin gestaakt te moeten worden. Zestig kindertjes wachten op uw bijdragen! Daarom voldoen we gaarne aan het verzoek van het bestuur om de bezoekers der Lighaluitvoe ring en ook anderen op te wekken hun bijdrage ditmaal te gireeren op nummer 100681, ten name van A. J. Meyerink te Haarlem. Dezen avond had Toon Verheij zyn plaats achter den lessenaar ingenomen, en werd by zyn komst hartelijk begroet door een vrij groot aantal aanwezigen, ondanks de drukkende warmte en de enerveerende politieke berichten, gekomen om te luisteren naar het beroemde Vierde piano-concert van Beethoven en de 3de Symphonie van Brahms. Wij hoorden dit Piano-concert op uitvoerin gen der H. O. V. reeds meermalen van onze beste Nederlandsche en buitenlandsche pianis ten. Zooals men weet, onderscheidt zich dit con cert van Beethoven, evenals dat in Es, van de eerste concerten, door de innige verbondenheid van het orkest met den solist. By Beethoven is het een onontbeeriyk element: het vertegen woordigt eigen ideeën, een eigen gevoelswereld, waartegen de solist de zijne uitspeelt, als bij een vormelijk tweegesprek. Door het streng doorge voerde dialoog-karakter bieden deze concerten een zekeren sleutel tot ontleding van den inner- lijken mensch in Beethoven en der problemen, welke de half doove meester uit die dagen met de buitenwereld had te behandelen. Ze geven het a ntwóórd op vragen die de meester zich zelf stelde. De verhouding van den kunstenaar tot de buitenwereld is vooral het onderwerp dat Beethoven in het Concert in G schynt te heb ben behandeld. Dat de droomwereld van den kunstenaar wordt overvleugeld door de aanstormende wer- keiykheid, wanneer er in hem geen sterke ziels kracht leeft, komt wel het beste in het Andante tot uitdrukking. Het was vooral in dit deel van 't werk dat de nog jeugdige pianiste haar füne muzikaliteit wist aan te wenden in een innig lyrische vertolking. Overigens kenmerkte haar spel zich door een zekere, echt vrouwelijke, charme, welke er bijna van zelf sprekend niet altijd in slaagde ook in de sterkere momenten de noodige expressiviteit en kracht te leggen. Een goede belofte echter hield haar spel zeer zeker in. De begeleiding door het orkest was veelal goed verzorgd. Het succes van soliste en ensemble was wel verdiend. De vertolking door Toon Verheij van de Derde Symphonie van Brahms was evenals zyn ver klanking van de Vierde Symphonie van den zelfden componist en evenals die van het wérk van Bruckner, van hoog artistiek gehalte. De weergaven van deze absolute muziek en van dit ook zuiver technisch veeleischende werk mocht op enkele vlekjes na van onzuiverheid, vooral in het solistisch samenspel van klarinet en fagot, goed geslaagd heeten. Dirigent Verheij liet zich in zijn enthousiasme alleen 'n enkele maal wat al te, sterk meesleepen, en begeleidde zingend enkele passages: wat in de betrekkelijk kleine schouwburgruimte niet onopgemerkt kon blyven. club „Haarlem", die om zyn sportiviteit en amicale sfeer bekend staat. De kosten voor den eerstkomenden bridge avond bedragen f 0.25 per persoon (gehuwden f 0.35). Zy die nog eenige inlichtingen wen- schen, kunnen zich wenden tot het secretariaat B. Hommes, van Keulenstraat 19, tel. 11316, Haarlem. Zondag 9 Juni werden door de jachtvereeni- ging „Watervrienden", op het Noorder Buiten Spaarne, onderlinge zeilwedstryden gehouden in drie klassen, n.l. klasse A, B en C. De uitslag der ochtendwedstrijden zy hier alleen vermeld, daar de middagwedstryd te on- belangryk was door den geringen wind. De uit slag der ochtend-wedstryden luidde: Klasse A no. 1. Sienan, van Zeulenvoet; no. 2. Ninotchka, van N. D. Struyckekamp; no. 3. Zo merdroom, van T. Brandsma; no. 4. Wippeth, van B. Kornelissen. Klasse B no. 1. Grejo, van J. N. D. Struycke kamp; no. 2. Arend, van Nolet; no. 3. Patatje, van A. Steenbeek; no. 4. Simmerwille, van H. Brandsma; no. 5. Meerkoet, van G. Flobbe Jr.; no. 6. Swift, van Hoogland. Klasse C no. 1. Ship Ahoy, van C. van Sabben; no. 2. Fuit, van J. van Sabben; no. 3. Reiger, van H. Bouwer Jr.; no. 4. Cetje, van P. E. Thueré; no. 5. Libel, van C. Bot; no. 6. Stella Maris, van C. L. Rosenhart. Het bestuur der zwemclub „Haarlem" deelt ons mede, dat de bruto ontvangsten van de j.l. Zondag gehouden nationale zwemwedstrij den ten bate van Rotterdam f 453.64 M bedragen hebben. De zwemclub „Haarlem" heeft by het organiseeren van deze wedstryden zooveel me dewerking ondervonden, dat het bestuur heeft besloten alle overige onkosten voor zijn rekening te nemen, zoodat bovengenoemd bedrag In zyn geheel aan de Rotterdamsche burgerbevolking wordt overgemaakt. Badhui«. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 3 t/m 8 Juni 519 douche- baden en 19 kuipbaden genomen. Aan 55 kinde ren werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 104 volwassenen gebruik gemaakt. Burgeriyke Stand. Gieboren: P. F. de Groot-Winters z.; D. Verbeek-Drayer d.; B. van Staveren-Nievaard z. Ondertrouwd: J. L. P. Mens en J. C. Hogen - doom; J. Hörchner en C. H. W. Met. Getrouwd: J. de Wit en M. v. d. Aar; J. H. Peters en N. M. Bervoets; J. H. Rovers en A. M. v. Egmond. Overleden: A. M. Verwaayen 92 j., ongeh.; J. M. P. Clavaux, 39 j., geh. met J. L. A. Holtz. Aanmelding vreemdelingen. De burgemees ter van Heemstede, hoofd van de plaatseiyke politie, gezien artikel 4 van het Vreemdelingen reglement, vordert, dat alle vreemdelingen van Tsjechische nationaliteit, zich binnen 2 X 24 uur melden aan het bureau van politie, afdee ling Vreemdelingendienst, Raadhuisstraat 27 te Heemstede. Een goedgelijkende pasfoto moet worden medegebracht. R. K. Wandelver. St. Christoforus. St. Christoforus vergaderde Maandagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond onder voor zitterschap van den heer J. Wilson. Bij de behandeling van de Ingekomen stuk ken werden de marschen in het zomerseizoen besproken. Voor den marsch welke Zondag as. gehouden wordt ten bate van O. en O. te Haarlem gaven zich reeds 21 leden op. De voorzitter wees er op dat men om kwart voor elf uur present moet zyn bij het clublokaal. Om 12 uur begint de marsch en tien minuten daarvoor moeten onze leden aan den start gereed zyn. Men moet zich stipt aan de leiding onder werpen. De secretaris, de heer J. v. d. Hoorn, wees er op dat het „samen uit-samen thuis" een van de voorname zaken is, waaraan de leden van St. Christoforus hebben te denken. Voor Zon dagmorgen moet iedereen het inleggeld vol doen. Dan krygt een ieder na afloop ook de persooniyke herinnering. De volgende tnarschen staan nog op het pro gramma: 30 Juni, de bekende aardbeienmarsch van Beverwijk, 14 Juli „Wilskracht" te Amster dam, 21 Juli S.S.S. Beverwijk, 8 Sept. te Haar lem St. Bonifacius en 22 Sept. de Rozenmarsch te Boskoop. Verder volgde mededeeling over het succesvol verloop van de gehouden bloembollenmarschen. De persooniyke herinneringen aan dezen marsch werden uitgedeeld. De secretaris sprak hierbij een opwekkend woord en spoorde allen aan tot propaganda voor de mooie, gezonde wandelsport. Vervolgens werd de contributieregeling be sproken. De voorzitter sloot met een woord van dank in hét byzonder voor de medewerking,die door verschillende autoriteiten, in het byzonder door den Burgemeester, die met zyn echtgenoote by de prysuitdeeling aanwezig was en deze ook dit jaar wederom zelf wilde verrichten, werd ver leend. Voorts bracht hij dank voor de mede werking van de Nwe Haarl. Crt en haar ver tegenwoordiger. Gesloten werd met den chrlsteiyken groet. In opdracht van de militaire autoriteiten maakt de Ortskommandant het volgende be kend: Alle radiozendapparaten, speciaal de zooge naamde amateurzendinstallaties, moeten met de stroombronnen onverwijld by den Ortscomman- dant te IJmuiden (hoofdbureau van politie) worden ingeleverd. Het niet opvolgen van dit bevel zal onmiddeliyke arrestatie tengevolge hebben. De Ortskommandant LEMCKE H.V. „Nooit Gedacht" Zondag hield de H.V. „Nooit Gedacht" een wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart tusschen Manpadsbrug en Bénterbrug, om den Amstelbeker. Hieraan werd deelgenom door vier vereenigingen, n.l. Da geraad en Morgenrood, Heemstéde, De Voorn en Nooit Gedacht. Na den wedstryd ging men gezamenlijk naar het clublokaal G. Blokker, waar de voorzitter A. Verhoeven, zijn harte- lijken dank uitsprak voor de sportieve samen- Werking, met de hoop, dat de clubs elkaar nog Gebouw St. Bavo; Mulo-examen 9 uur. Haar lemsche Inkoopverèeniging, 8 uur, Comité Win terhulp, 8 uur, St. Caecilia, 8 uur. Rechtskundig Bureau, 8 uur, Gecombineerde Besturen Over heidspersoneel, 7 uur, Bestuur Trampersoneel 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door Ge orge Robert, 34 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderyen en teekeningen van 10—12 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Rembrandt: „Alleen engelen hebben vleuge len", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Terugkeer van den geheim- zinnigen dokter X", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuldig veroordeeld", volw. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Fa. Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nixapotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede tel. 28320. Na Zonsondergang zijn mede ge- straat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Gebouw St. Bavo: Mulo-examen 9 uur, Co mité Herwonnen Levenskracht 8 uur, Bestuur Bouwvakbond, 8 uur, Proza en Poëzie, 8 uur, Dameskoor St. Caecilia 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderyen en teekeningen van 1012 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 10—5 uur. Rembrandt: „Alleen engelen hebben vleuge len", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Terugkeer van den geheim zinniger dokter X", 18 J., 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuldig veroordeeld", volw. dikwyis aan den waterkant zullen zien ver- schynen. De uitslag is: in totaal werden 451 stuks gevangen en wel Nooit Gedacht le prijs met 166 stuks; Dageraad 2e prijs met 132 stuks; Morgenstond 3e pry.s met 96 stuks; De Voorn 4e prijs met 57 stuks. „Heid van den dag" was B. van Norden met 62 stuks, lid van de vereeniging Dageraad, Heemstede. HOOFDKWARTIER VAN DEN FCHRER, 11 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote slag tusschen de kust van het Kanaal en de Maas >is nog steeds in vollen gang. Op den rechtervleugel en in het mid den wordt de achtervolging van de verslagen Fransche legers rusteloos voortgezet. Tusschen Reims en de Argonnen wordt nog verbitterd maar met succes gestreden. Op verscheidene plaatsen zyn sterke vyande- lijke strijdkrachten verstrooid en omsingeld, zy gaan hun vernietiging tegemoet. Ten gevolge van de hevige bloedige verhezen, het groote aan tal krijgsgevangenen en den rijken buit van al lerlei soort, vermindert de kracht van den vijan- delijken tegenstand zienderoogen. Eenheden gevechtsvliegtuigen en Stuka's ondernamen opnieuw aanvallen op de haven en de kaden van Le Havre, vernielden de sluizen, brachten een torpedojager tot zinken en beschadigden andere schepen, waaronder een torpedojager en twee transportschepen van 10.000 ton door zware bomtreffers. Behalve de dichte colonnes van den terug- trekkenden vijand, transporten, concentraties, batterijstellingen, die met bommen bestookt werden, gelukte het aan het luchtwapen ook verscheidene bruggen over de Marne en den benedenloop van de Oise te treffen en deels te vernielen, en aldus den vyandebjken aftocht ge voelig te belemmeren. Op 9 Juni werden in de Noordzee een kruiser en vier transportschepen met bom men aangevallen en zoo zwaar getroffen, dat de meeste van deze schepen uitbrand den. Vyandeiyke vliegtuigen wierpen weer, beschermd door de duisternis, enkele bom men uit boven Noord- en West-Duitsch- land. Er werd geen schade van beteekenis aangericht. De totale verliezen van den vyand in de lucht bedroegen gisteren 29 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 19, door luchtdoel geschut 6 neergeschoten. De overige werden op den grond vernield. Voorts werden drie kabelballons neergehaald. Acht eigen vliegtui gen worden vermist. De eerste luitenant en chef eener compagnie in een regiment infanterie, Volker Packelmann, heeft aan het hoofd van zyn compagnie door* voorbeeldige koelbloedigheid acht aanvallende vyandeiyke gepantserde gevechtwagens tot overgave gedwongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5