De nieuwe Diergaarde te Rotterdam De vergadering van den ministerraad Het front in Noord- Frankrijk Reacties op de rede van Roosevelt Dagorder van Mussolini aan de Italiaansche troepen Geen afzonderlijke vrede Het Vaticaan en de toestand Leden der ambassades verlaten Rome Verklaring van Attlee voor het Lagerhuis DE BAROMETER Zuid-Afrika verklaart Italië den oorlog Turkije spreekt zich nog niet uit De positie van Egypte De „Washington" door 'n duikboot aangehouden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ciano bij de luchtmacht I HEERKENS THIJSSEN &G>. I We zullen iiiiiiiiiitiiiiiiimimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiii^ smakelijk eten! Nog geen vergunning voor volledigen afbouw WOENSDAG 12 JUNI 1940 OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22435 De indruk in Albanië Bewaking bij Italiaansche ambassade in Londen Duitscli frontbericht Nachtelijke gevechten op de Noordzee „Op 60 KM. van Parijs" De samenstelling van het oorlogsbrood 1 De meening van Dewey ITALIAANSCHE GEZANT BLIJFT TE CAïRO Turksche president terug naar Ankara Een geweldige tijd Gripps op weg naar Moskou BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 Italiaansche staf verlaat Rome Britsch-Indië en Nieuw- Zeeland Berlijn verklaart: Frankrijk roept meer dienst plichtigen op Oproep van generaal V on F alkenhorst minium In verband met het Engelsch- Egyptisch verdrag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ROME, 11 Juni (Stëfani). De Duce heeft de Volgende dagorder aan de Italiaansche strijd krachten gericht; Op besluit van den Koning en Keizer neem ik van af heden het bevel op mij van de troepen, die op alle fronten strijden. Ik bevestig Maarschalk Badoglio in de functie van chef van den generaien staf. Voorts bevestig ik in hun resp. functies, onder de bevelen van maarschalk Bado glio, den maarschalk van Italië, Graziani, als chef van den generaien staf van het leger, admiraal Cavagnari als chef van den generaien staf der marine, generaal Pricolo als chef van den generaien staf der lucht macht. Van af heden moeten wapens en geesten streven naar het doel: Veroveren en overwinnen. Leve de Koning! De Italiaansche kroonprins heeft aan Mus- tolini het volgende telegram gezonden Met den wil tot een zekere overwinning ver- Hieuwen de troepen van het Westelijke Itali aansche leger tegenover den onvermoeiden Schepper van het lot des vaderlands de belofte Giles te wagen om' op te rukken in de voetstap- Pen der Romeinsche legioenen. Op dit telegram heeft Mussolini geantwoord: „Ik dank u voor uw groet, welken ik u *n den door u gecommandeerden troepen be antwoord. Ik ben er zeker van, dat uw belofte in vervulling zal gaan." De Italiaansche ministerraad, welke Dinsdag morgen onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzo Viminale is bijeengekomen, heeft o.m. de volgende besluiten genomen: Een decreet, waarbij de bepalingen van de Horlogswet toegepast worden op het geheele gebied van Italië en zijn bezittingen, te begin gen op 10 Juni te middernacht, een wetsont- j ^erp, waarin de regels worden vastgesteld voor bewaking of het in beslag nemen van indus- Irieele en handelsondernemingen, welke gelegen Gijn op Italiaansch gebied en geleid worden hoor onderdanen van vijandelijke staten, of on dernemingen, waarin deze onderdanen overheer sende belangen hebben, verder een wetsont werp betreffende de prijzen voor goederen en °Penbare diensten, salarissen en huren, dat ten "oei heeft de nationale economische stabiliteit 'e verzekeren tijdens de geheele periode van den oorlog, de koopkracht van het geld te be schermen en iedere speculatie te vermijden, ter- Wijl voorts nog een wetsontwerp werd aange komen, dat goedkeuring hecht aan verzwaring der straffen voor misdaden, die bedreven wor den door gebruik te maken van de uitzonder lijke omstanigheden gedurende den oorlog. Na de zitting van den ministerraad heeft de minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Galeazzo Ciano, die den rang van majoor bekleedt bij de luchtmacht, zich per Vliegtuig naar he'' detachement begeven. Waarbij hij is ingedeeld. TIRANA, ll Juni (D.N.B.>. De Albaneesche bevolking had zich Maandag in alle steden en dorpen vereenigd voor het aanhooren van de 'ede van den Duce. Voor de residentie van den Stadhouder-generaal werd een groote betooging Souden. De menschenmenigte begaf zich daarna onder het roepen van zegewenschen voor ditler en een Duitsch-Italiaansche overwinning "aar het Duitsche consulaat-generaal. De mi ester-president van Albanië en de secretaris generaal begaven zich des avonds naar het ^Uitsche consulaat-generaal om uiting te geven aan de solidariteit der Albaneesche regeering '"et het bevriende Duitscliland. Krachtens een te Tirana gepubliceerd decreet beschouwt Albanië zich in oorlog met de staten, Welke met Italië in oorlog zijn De Duce zal .Rome, ll Juni. (D. N. S.) De leden der fransche ambassade hebben Dinsdagavond om Uur per extratrein de Italiaansche hoofd- s^ad verlaten. Evenals de leden van de Fransche ambassade ook de leden van de Engelsche ambassade Rit de Italiaansche hoofdstad vertrokken. öe Engelsche ambassadeur begeeft zich met *ijh medewerkers naar Ancona, waar hij zich inschepen op het Italiaansche schip „Conté ^°ssO", dat naar een onbekende neutrale haven Strekt. De Engelsche journalisten kunnen Glials de Fransche zich aansluiten bij de Strekkende leden der ambassades. De Italiaansche ambassadeur te Londen, Gstianini, zal met zijn medewerkers en leden Jj'ft de Italiaansche kolonie in Londen met een Hgelsch schip naar dezelfde neutrale haven Strekken als de leden van de Engelsche am- JSsade in Rome. Vanuit deze haven zullen zij Sar huis terugkeeren. Naar in journalistieke dingen verluidt, zou deze neutrale haven Lis- Sson zijn. Kaar Reuter uit Londen meldt bewaakt een c°rdon politie den geheelen nacht de Italiaan ss ambassade. Er heeft zien echter geen en- Se betooging voorgedaan. Uiterlijk was er enkel teeken van bedrijvigheid te zien in bD ambassade, waar Bastianini en het pèrso- Sl zich voorbereidden op hun vertrek naar «Vië. BERLIJN, 11 Juni CD.N.B.) Het frontbe richt van het D.N.B. luidt als volgt: Nog steeds ligt het zwaartepunt van de Duitsche achtervolging op den rechtervleu gel. Het snelle optreden der sterke Duitsche* pantserformaties en snelle troepen, die hier in den strijd zijn geworpen, heeft er klaar blijkelijk toe geleid, dat sterke vijandelijke strijdkrachten van het front losgemaakt en omsingeld konden worden. Ofschoon niet kan worden gesproken van een aaneengesloten, doorloopend front in de keten van veldslagen, die zich uitstrekt'van de Atlan tische kust tot aan de Argonnen, moeten toch deze gevechtshandelingen als een actie worden opgevat, die een eenheid vormt. Dat is ook in de eerste plaats de reden, dat het legerbericht nog steeds de uiterste reserve, zoowel in plaats aanduidingen als in mededeelingen over gevan genen en buit, in acht neemt. De tot dusverre bekende cijfers voor het aantal der gevangenen en voor den omvang van den buit zijn reeds zeer groot. De vijandelijke tegenstand teert zoowel hierdoor als door de zware, bloedige ver liezen zienderoogen weg. In het bijzonder moet gewezen worden op de beteekenis der verliezen van den tegenstander aan oorlogstuig van allerlei aard. Deze verliezen kunnen, aangezien de Duitsche troepen het uitgestrekte Noord-Fransche industriegebied met zijn talrijke moderne productiecentra be- heerschen, niet worden aangevuld door de Fransche industrie uit eigen kracht. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Bij operaties van Duitsche groepen motor- torpedobooten tegen de Britsche Oostkust is het tot hevige nachtelijke gevechten geko men tusschen onze motortorpedobooten en Britsche torpedoboot jagers. De Duitsche schepen keerden voltallig terug. Op dèri rechtschen Duitsehen vleugel en in het midden van het Duitsche aanvals front is het Fransche leger reeds versla gen en wordt het hu zün terugtrekken rus- »iiiiHiiin{iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiitiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiirmiiimmiiic- ASSURANTIEBEZORGERS belasten zich met het sluiten van I E verzekeringen bij Nederlandsche Maatschappijen I DAMRAK 60 AMSTERDAM C. I Telef. 45014 45016 I Aangezien de autoriteiten in Den Haag nog geen beslissing hebben genomen wat betreft de totale voltooiing van het nieu we Diergaarde-complex te Rotterdam, is het niet zeker wanneer het terrein, of al thans een gedeelte daarvan voor het pu bliek zal worden opengesteld. Maandagmiddag is in het directiekantoor op het terrein van de nieuwe Diergaarde een ver gadering gehouden, waaraan o.a. hebben deel genomen de directeur van de Diergaarde dr. Kuiper en de directeur van het bouwbureau ir. Offerhaus. Op deze vergadering werd mede gedeeld, dat de toestemming tot algeheelen af bouw nog niet verkregen is. Het lag in de bedoeling', 15 Juli een gedeelte van het complex voor het publiek open te stellen. Dit gedeelte komt vrijwel overeen met het complex, dat met de Pinksterdagen voor het publiek toegankelijk werd gesteld en om vat o.a. de verschillende runderweiden, de apen rots, de ijsbeerenrots en het giraffenhuis. Volgens de oorspronkelijke plannen zou 15 Juli de geheele Diergaarde gereed moeten zijn, maar tengevolge van de laatste gebeurtenissen heeft men enkele weken den bouw moeten stopzetten. Aan de Rivierenhal wordt thans nog druk gewerkt en de hoofdgebouwen verkee- ren nog in een begin-stadium. Het giraffenhuis is vrijwel gereed. Men is bezig met het glasdicht maken van dit fraaie, uit twee gedeelten bestaande gebouw, waar in NEW YORK, 11 Juni. (D.N.B.). De tot dus verre in het openbaar uitgesproken meeningen van senatoren en afgevaardigden over de rede voering van Roosevelt geven een beeld van een niet eensgezinde ontvangst in parlementaire kringen. De democratische senator Wheeler verklaarde in Washington, dat hij het eens was met Roosevelt in zijn veroordeeling van Mus solini, maar dat hij liever een belofte van Roo sevelt had gehoord, dat het volk der Vereenigde Staten buiten den oorlog zou worden gehouden. De democratische senator Minton legde er den nadruk op, dat de redevoering van Roosevelt een weërspiegeling vormde van de stemming der Amerikaansche natie. De democratische senator Adams zeide, dat een verstandige tegenhanger van de Monroeleer zou zijn de leer der niet-inmenging van Amerika in de Europeesche aangelegenheden. De repu- blikeinsche afgevaardigde Rogers verklaarde: „Mij klonk de rede van Roosevelt als het voor spel tot de oorlogsverklaring." De democratische senator Hatch sprak als zijn meening uit, dat Roosevelt met zijn rede van gisteren iederen schijn van neutraliteit had opgegeven. De de mocratische senator King daarentegen zeide het volledig eens te zijn met den inhoud der redevoering en verklaarde, dat hij den Senaat zou voorstellen de Johnsonact aldus te wijzigen, dat de oorlogvoerenden, met uitzondering van Italië, ondanks de onvereffende oorlogsschulden uit den Wereldoorlog, in de Vereenigde Staten weer leeningen zouden kunnen opnemen. De republikeinsche candidaat voor het presi dentschap Dewey, heeft in een formeele ver klaring de gisteren door Roosevelt gehouden rede „uiterst verontrustend" genoemd. Roose velt heeft met de stem van een oorlogvoerende gesproken, zonder er acht op te slaan, dat de Vereenigde Staten militair niet voorbereid zijn. Als Roosevelt werkelijk van plan is, de Veree nigde Staten in den oorlog in Europa te ver wikkelen, moet hij dit zeggen, aldus Dewey. Want, zeide hij, dit is een kwestie, waarover slechts het Amerikaansche volk kan beslissen. LONDEN, 11 Juni (D.N.B.) De verklaring over den oorlogstoestand is in het Lagerhuis door Attlee afgelegd, in plaats van door Chur chill. Allereerst deelde Attlee mede, dat de aan gekondigde geheime zitting van het Lagerhuis wordt verdaagd. In verband met de Italiaansche oorlogsver klaring sprak hij van een „beslissing, die ten onrechte is genomen". Hij wees op de herhaal de beleedigingen door Italië van Londen en Parijs, waartegenover de Engelsche en Fran sche regeeringen bewijzen hebben gegeven van hun geduld. Vervolgens dreigde Attlee Italië met de maritieme slagvaardigheid der Geal lieerden en hij besloot met hulde te brengen aan Roosevelt, voor de verklaring door dezen afgelegd. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 11 Juni (D.N.B.). Overeenkomstig de verklaring van den Duce, dat Egypte beschouwd wordt als buiten het Italiaansch-Engclsche conflict te staan, Is de Italiaansche gezant, graaf Mazzo- lini, in Cairo gebleven. ISTANBOEL, 11 Juni. (D.N.B.) Dé president der Turksche republiek, Inönoe, heeft zijn in spectiereis door Tbracië beëindigd en is naar Ankara teruggekeerd. het midden boven de toegangspoort het beeld houwwerk van den kunstenaar Bolle is aan gebracht. Ook aan de ijsbeerenrots wordt de laatste hand gelegd. In de verschillende weiden zijn reeds enkele rundersoorten, een groepje herten en eenige ponnies ondergebracht, terwijl ook enkele vo gels in hun nieuw verblijf huizen. Het overbrengen van de overige dieren zal geleidelijk geschieden naarmate de hokken ge reed komen. Momenteel .staan de struisvogels reeds in een drietal kisten klaar om verzonden te worden. Het fraaiste gedeelte van het nieuwe complex is thans o"ngetwijfeld de rotstuin, die geheel in bloei staat en in een pracht van kleuren prijkt. Naast het geel van de primula's en het hel dere rood van enkele geraniumsoorten, is voor al het waasachtige blauw, lila en paars over- heerschend. Een groot aantal soorten campanu la's en viooltjes zorgt voor een prachtig kleu reneffect, dat zoo fraai harmonieert met ds paarsachtige rotssteenen. Zooals de heer Offerhaus mededeelde, behoeft men zich over het materiaal voor den afbouw niet bezorgd te maken. Ruim 85 procent van het benoodigde materiaal ligt op het terrein gereed en de levering van het geringe restant behoeft niet te stagneeren, aangezien geen bijzondere materialen meer vereischt worden. Verleden week werd toestemming ver leend om voorloopig voort te gaan met de afwerking van de reeds begonnen werken en thans is het wachten op de laatste ver gunning voor volledige voltooiing. Wanneer de vergunning ontvangen wordt, zal het niet lang duren of de Diergaarde Blijdorp zal, althans voor een gedeelte, voor het publiek opengesteld kunnen worden. Deze tijd is een groote, een ge weldige tijd. en wee dengeen die den zin ervan niet verstaat. De landkaart, welke wij ouderen op school leerden, was alreeds een geheel andere dan die welke de jeugd van heden onder de oogen krijgt en de landkaart van morgen zal niet gelijken op die van gisteren. Maar beteekenisvollcr dan de wijzigingen der grenzen mogen de wijzigingen des geestes zijn. Er zijn ideëele waarden, welke teruggevonden moeten worden, er zijn nieuws inzich ten, ivelke tot uitdrukking dienen te komen. Want de geest overheerscht het stof en die geest moet zijn de geest van Christus. Het epos der we reld is apocalyptisch groot en ver maant ons, dat we den zin van dezen geweldigen, van dezen grooten tijd verstaan. Niemand heeft het recht er onverschillig naast te leven, maar ieder heeft den Christenplicht een offer te brengen omwille der ge meenschap en zich zelf niet te ont zien terwille van den evenmensch. Wie helpen kan, helpe ruim, flink en dadelijk. Ieder bezinne zich over den achtergrond van alles, wat we in deze tijden zien gebeuren. Een wereld, wel ke alleen naar de materie was gekeerd, een maatschappijivelke het egoïsme tot regel verhief, een samenleving, die het gerechte aan een ander onthield, kan niet blijven bestaan in Gods oogen. Der dingen loop heeft zijn oor zakelijk verband en slechts in het licht der eeuwigheidsgedachte mogen ive dien loop trachten te begrijpen. Want uiteindelijk is het God, Die be stuurt. toelaat en buiten Wien niets geschiedt- Onze kortzichtigheid moge 'het waarom van veel niet kunnen zien, wie zal Zijn raadsbesluiten doorgron den en zich een oordeel durven aan matigen over de middelen, waarvan de Eeuwige Zich bedient? Wij moeten allen beter worden en van dezen tijd leeren ons te onthechten van het aardsche en te allen tijde bereid te zijn onverwacht en onverhoopt mis schien, ongedacht maar niet onvoor bereid in te gaan in het eeuiviae. Zoo is deze tijd voor ons nuttig en voor velen van ons zelfs allicht noodig. SOFIA, 11 Juni. (D.N.B.). Sir Stafford Cripps, nieuwe Engelsche ambassadeur te Moskou, is vanmorgen met een Russisch vlieg tuig uit Sofia naar de Russische hoofdstad vertrokken. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 759.5 Verise stand: 786 Zon op 5.17 onder 32.03 Licht op 23^3 als opperbevelhebber van de Italiaansche strijd krachten tevens het bevel voeren over alle strijdkrachten, die eventueel in Albanië zullen opereeren. De oorlogszone in het Italiaansche moeder land is thans vastgesteld. Deze zone omvat Fie- mont, de Tyrrheensche zijde van de Apennijnen tot de zee, Calabrië, Sicilië, Sardinië, de eilan den en archipels en de provincie Tarente. De operatie-zones zullen alsnog aangegeven wor den. De Italiaansche militaire bevelhebbers, de bureaux van de generale staven cn de militaire ministeries hebben de hoofdstad verlaten en zich elders in het land geves tigd. Voorts wordt medegedeeld, dat het Itafiaansche legerbericht dagelijks des mor gens om 10 uur zal verschijnen. ROME, 11 Juni (Stefani). De zaakgelas tigde der Zuid-Afrikaansche Unie heeft den Italiaanschen minister van Buiteniandsche Zaken, Ciano, op bevel van zijn regeering, zijn paspoorten aangevraagd. Hij verduide lijkte, dat dit beschouwd moet worden als verklaring van den staat van oorlog tusschen Italië en de Zuid-Afrikaansche Unie. SIMLA. 11 Juni (Reuter) De vice-kóning van Britsch-Indië heeft den staat van oorlog tusschen de regeering van Z. M. en Italië afge kondigd. WELLINGTON, 11 Juni (Reuter) De eerste minister van Nieuw-Zeeland, Fraser, heeft ver klaard, dat Nieuw-Zeeland in oorlog is met Italië vanaf heden 10 uur 30 Nieuw-Zeeland- schen tijd. TURKIJE, 11 Juni (Reuter). Tot midder nacht was er nog geen officieele Turksche commentaar over de deelneming van Italië aan den oorlog verschenen. Ook de dag bladen leveren geen commentaar. Het standpunt van Turkije zal officieel bekend worden gemaakt, wanneer de omstandig heden zulks eischen. niiiillfimiiiiiiimiiiimiMiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHHUiiiiiiiirê isxrv". BERLIJN, 11 Juni. (D. N. B.) In verschei dene buiteniandsche bladen zijn in artikelen van hun Berlijnsche correspondenten mec- ningen verkondigd over de vermoedelijke oorlogsdoeleinden van Duitschiand en o. a. is de meening geuit, dat Duitschiand bereid zou zijn, met Frankrijk een afzonderlijken vrede te sluiten. Daar deze meeningen geenszins het Duitsche standpunt weergeven, is er van bevoegde Duit sche zijde opnieuw op gewezen, dat Duitschiand voorloopig' slechts één doel heeft en wel den oorlog tegen Engeland en Frankrijk te win nen. Van een afzonderlijken vrede kan beslist geen sprake zijn. De „volkomen onpathetisohe oorlogvoering" is een waarborg er voor, dat pas na beëindiging der gevechtshandelingen over vrede en vredesdoeleinden gesproken kan wor den. Voordien is het volkomen doelloos en mis plaatst, gissingen te uiten over de Duitsche .oorlogsdoeleinden ROME, 11 Juni (D.N.B.) Ten opzich te van de deelneming van Italië aan den oorlog betracht de Heilige Stoel, naar in de kringen van het Vaticaan wordt ver klaard, groote terughoudendheid. Het Va- ticaansche blad „Osserv&tore Romano" zal J uitsluitend de officieele mededeelingen zónder commentaar publiceeren. GENEVE, 11 Juni. (D.N.B.). De Fransche mi nister van Landsverdediging heeft bepaald, dat de dienstplichtigen van de lichting 1930 en van de. jongere lichtingen, die wegens onmisbaarheid in .hun burgerbetrekking tot dusver niet be hoefden op te komen, zich thans moetan mel den teloos achtervolgd, zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D. N. B. medegedeeld. Reeds staan Duitsche troepen op rond 60 K.M. ten Noord-Westen en ten Noord-Oosten van Parijs en snijden daar de toegangswegen af. Op den linkschen Duitsehen aanvalsvlemgel wordt tusschen Reims en de Argonnen nog ver bitterd gestreden. Verwacht moet worden, dat de sterke Duitsche druk ook op deze plaats in de eerstvolgende dagen zijn vruchten zal af werpen. Het verschil tusschen 1914 en 1940 ligt in het volgende 1. De Duitsche rechtervleugel grijpt ditmaal mét'sterke strijdkrachten ten Westen van Parijs naar de Kanaalkust aldaar en naar de mon ding van de Seine, terwijl hij in 1914 Oostelijk voorbij Parijs over de Marne naar het Zuiden oprukte. 2 De Franschen, die reeds in den grooten vernietigingsslag in Vlaanderen en Artois drie legers en wel uitgesproken élitetroepen heb ben verloren, staan ditmaal volkomen alleen. 3. Duitschiand kan ditmaal zijn geheele kracht op het Westelijke front eoncentreex;en, terwijl het in 1914 belangrijke strijdkrachten naar het Oosten moest werpen om de Russen af te weren. Bovendien is door het actieve optreden van Italië in den oorlog tegen Frankrijk en Enge land een aanzienlijk deel der Geallieerde strijd krachten naar het nieuwe front in Zuid-Frank rijk gezonden. Een principieele gelijkenis met de situatie van 1914 kan slechts in zooverre toegegeven worden, dat aan den eenen kant de Duitsche troepen met hetzelfde élan als in 1914 zegevierend voor waarts stormen, terwijl aan den anderen kant de Franschen zich met dezelfde verbittering taai verdedigen. De toestand is thans echter zoo, dat tusschen de kust en Champagne twee Fransche legers reeds verslagen zijn. De opperbevelhebber van de Duitsche troe pen in Noorwegen, generaal Von Falkenhorst, heeft een oproep gericht tot de soldaten van de gevechtsgroep-Dietl, waarin het volgende staat: Twee harde maanden lang hebt gij met de zwaarste Inspanningen en moeiten in het win- tersche Noorden de Duitsche soldateneer onder de moeilijkste gevechtsvoorwaarden hoog ge houden en proeven afgelegd van den besten Duitsehen militairen geest. Wat gij gepresteerd, geduld en geleden hebt, zal eeuwig in de geschie denis van de Duitsche weermacht voortleven en onvergetelijk blijven. In dit uur gedenken wij met eerbied en diepe dankbaarheid de kame raden, die hun trouw aan den Führer en het rijk met hun leven hebben bezegeld. De tegen stander heeft den strijd opgegeven, de wapens neergelegd en gecapituleerd. Gij zijt overwin naar gebleven en gij hebt u onvergankelijke lauwerkransen verworven. Ik dank u uit den grond van mijn hart voor uwe prestaties, die bovenmenschelijk waren en van ieder het uiterste verlangden. De directeur van het station voor maalderij en bakkerij te Wagenin- gen, dr. J. van der Lee, schrijft ons het volgende: In den laatsten tijd zijn in de dagbladpers mededeelingen ver- schenen betreffende de samenstel- ling en den aard van het brood, 5= dat in de naaste toekomst zal wor- den verstrekt. Menigeen, vooral onder de oude- ren., zal hierbij het schrikbeeld hebben zien oprijzen van het brood, zooals dat in de laatste jaren van het tijdperk 1914—1918 werd ge- bakken. Voor dergelijke voorgevoe- lens bestaat echter in het geheel geen grond. Voor de naaste toekomst is na- melijk nog een voldoende hoeveel- s heid grondstoffen aanwezig, om Ej hieruit behoorlijk, dat wil zeggen =j smakelijk en voedzaam, brood te s bakken. De aard van de grondstof- s fen brengt echter mee, dat het E: uiterlijk van het wittebrood ver- anderen zal. Er wordt thans name- ee lijk van overheidswege voorge- H schreven, dat van de door de meel- ee fabrieken te vermalen tarwe (en rogge) voor de broodbloem een grooter deel moet worden gebruikt EE dan vroeger het geval was. Terwijl vroeger bijna uitsluitend het binnenste van de graankorrel ee (het rneellichaam) tot bloem ver- malen werd, wordt thans ook een EE deel van den buitenkant der korrel mee vermalen. Men spreekt dan Er ook van een hoogere uitmaling. Het gevolg hiervan is in de eerste plaats, dat de kleur van de bloem 5= en ook het binnenste van het brood minder wit worden. ee Verder zal het publiek er aan moeten wennen, dat het brood ont- EE vangt, dat vaster in elkaar zit, dus =E bij eenzelfde gewicht als vroeger kleiner van stuk is. De voedzaam- j= s heid en de malschheid van het brood staan evenwel' geenszins achter bij die van het blanke wit- tebrood. Integendeel, allerlei waar- devolle bestanddeelen, bijv. vitami- nen uit de buitenste lagen van de graankorrel, zijn in het brood aan- wezig. In de proefbakkerij van het station voor maalderij en bakkerij te Wapeningen worden voortdu- rend bakproeven met de nieuwe s melanges genomen, ten einde met de resultaten hiervan den bakkers 5 H en dus ook onze bevolking zooveel mogelijk van dienst te zün. Hiernaast geven meel- en gist- fabrieken en de bakkersvakpers hun voorlichting aan de bakkerij. Aan den anderen kant wordt een dringend beroep gedaan op het publiek, begrip te toonen voor den h nieuwen toestand. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 11 Juni. (D.N.B.) Als gevolg van de vei klaring van den Duce, dat Egypte niet door het Ita- liaansch-Britsch conflict getroffen wordt en hierbuiten staat, is voor Egypte een geheel nieuwe toestand ontstaan. In Cairo wordt toegegeven, dat Italië de zelfstandigheid van Egypte heeft erkend. Men legt er den nadruk op, dat de Engelsc'nen hier door in een moeilijken toestand zijn geraak* Volgens het Engelsch-Egyptische verdrag komt een gemeenschappelijke Engelsch-Egyp tische militaire actie slechts dan in aanmer king, indien Egypte wordt aangevallen. Voor alle andere gevallen voorziet het verdrag slechts in een ter beschikking stellen van de Egyptische verkeersmiddelen, havens en luchthavens om doortocht te verleenen aan Engelsche troepen. Zoo mag b.v. de Britsche vloot de haven van Alexandrië alleen als door gangshaven gebruiken voor het uitvaren tegen de Italiaansche vloot. Zij mag echter, naar men verklaart, na het gevecht niet naar Alexandrië terugkeeren om daar te blijven. Nu de Duce beslist heeft, dat Egypte niet door Italië zal worden aangevallen, zoolang het van zijn kant geen oorlogshandelingen tegen Italië verricht, kunnen de Engelschen. volgens het verdrag met betrekking tot hun oorlogvoering tegen Italië voorzoover Egyptisch gebied in aanmerking komt niets doen. Indien Engeland handelingen zou plegen, die uitgaan boven de verdragsbepalingen met Egypte en Egypte zou hierdoor tegen zijn wii met Italië in een conflict geraken, dan zal naar men in Egyptische nationalistische kringen verklaart, de geheele vijandschap onder de Egyptische en Arabische bevolking tegen Enge land gericht zijn. Hierdoor zou een overeen komstige reactie in de geheele Arabische wereld worden veroorzaakt. WASHINGTON, 11 Juni. (D.N.B.) Het staatsdepartement der Ver. Staten heeft bekend gemaakt, dat het Amerikaansche s.s. Washington, dat met talrijke Ameri kanen, die uit Europa terugkeeren, onder weg was naar de Vereenigde Staten, heden morgen door een duikboot van tot dusverre onbekende nationaliteit is aangehouden. De duikboot heeft, aldus de mededeeling, bevel gegeven het schip te verlaten, doch later werd aan de Washington toegestaan haar reis voort te aetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1