Een uitverkoop van legerpaarden New-Y orksche Beurs R( De positie van Turkije op sLot jj Waartoe familiefeestjes kunnen leiden Eén uit duizenden CASH AND CARRY VOOR DE BOEREN m WOENSDAG 12 JUNI 1940 ITALIANEN IN ENGELAND GEARRESTEERD Brazilië behartigt Ita- liaansche belangen DE VOLKSGROEPEN IN HONGARIJE Japansche ministers vergaderen Toestand, in Europa besproken Roemeensch-Russisché betrekkingen verbeterd De overstroomingen in Joego-Slavië Dc arbeidsdienst in Noorwegen Betoogingen in Madrid Japanners veroveren Itsjang Tsjoengking weer gebombardeerd Milaan beschermt zijn kunstschatten GEHEIME DISTILLEER DERIJ Vader en zoon voor de Rotter- damsche rechtbank DE VERD UISTERINGS- LAMP Hoe haar te gebruiken Diefstal in oorlogsnood? Twee verdachten staan terecht Binnen enkele dagen weer garnalen-visscherij Boerderijbrand te Genderen HULP AAN ROTTERDAM Artsenembleem op het stuur van de fiets Clearingkoersen Omzet 760.000 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Het einde voor den kantonrechter, te Utrecht I.V.C.B. Kerkrade kampioen Retraitehuis te Roermond Eindexamens gymnasium Academische examens Examen L.O. Examens K.N.V.B. Z.A.C.Sportclub 61 ANKARA, 11 Juni (D.N.B.). Het officieuze blad „Ulus" schrijft in een met nadruk gere serveerd gehouden hoofdartikel, dat Turkije geen oorlog wil, zoolang het niet wordt aange vallen. Ook in politieke kringen in Ankara is men terughoudend en wijst men op de afwezig heid van den staatspresident, die op het oogen- blik een reis maakt door Thracië. LONDEN, 11 Juni (DN.B.). Er is bevel ge geven tot arrestatie van alle in Engeland woon achtige Italianen. Een groot aantal werd reeds in den afgeloopen nacht gearresteerd. In Lon den wonen ongeveer 7000 Italianen. In Zuid- Afrika heeft de politie nog in den afgeloopen nacht in verschillende deelen van het land de Italianen gearresteerd. In Durban en Kaapstad zijn anti-Italiaansche betoogingen gehouden. Officieel is medegedeeld, dat Zuid-Afrika de betrekkingen met Italië heeft verbroken. Op Cyprus werden alle Italianen van dienstplichti gen leeftijd direct na de verklaring van Musso lini gearresteerd. Het eiland is verduisterd. In Nieuw-Zeeland is een groot aantal Italianen geïnterneerd. Ook in Australië worden Italianen gearresteerd. Voor de achtduizend Italianen, die op de suikerplantages in Queensland werk zaam zijn, zijn bijzondere maatregelen ge troffen. In Britsch-Indië werden ongeveer twee honderd Italianen gearresteerd. Ook in den Belgischen Congo zijn alle Italianen geïnterneerd. Volgens een bericht van Stefani uit Rio de Janeiro heeft de Braziliaansche regeering de behartiging der Italiaansche belangen in Frank rijk en Groot-Brittannië, benevens in hun kolo niën, bezittingen en mandaatgebieden, op zich genomen. BOEDAPEST, 11 Juni (D.N.B.). Op voorstel van den voorzitter van de Hongaarsche Kamer. Tasnadi Nagy, heeft het Huis van Afgevaar digden met 200 tegen 21 stemmen het wetsont werp der Pijlkruis-partij betreffende de afzon derlijke positie der volksgroepen zonder debat verworpen, nadat de voorzitter geconstateerd had, dat het voorstel de fundamenten schokte van het Hongaarsche staatswezen. Het Huis van Afgevaardigden nam vervolgens zonder de bat het voorstel aan betreffende verlenging van de speciale volmachten voor de regeering tot 2 Januari 1941. TOKIO, 11 Juni, (Domei) Het beperkte Japansche kabinet, bestaande uit den minis terpresident Jonai, den minister van Buiten- landsche Zaken Arita, den minister van Oorlog, Hata, en den minister van marine Josji, heeft heden vergaderd. De gedachtenwisseling liep over de snelle ontwikkeling van den Europee- schen oorlogstoestand en Italië's deelneming. Welingelichte kringen verklaren, dat Japan volkomen is voorbereid om positieve stappen te ondernemen ten einde te verhinderen, dat de oorlog op Oost-Azië overslaat. Da deelneming van Italië aan den oorlog zal Frankrijks nederlaag bespoedigen en tegelijker tijd een zwaren slag vormen voor de Engelsche vloot, zoo verklaart oveste Akijama, van de persafdeeling in het ministerie van Oorlog, in een interview met de Jomioeri Sjimboen. Ook talrijke anaeie mliuaire deskundigen ko men in de middag-edities der Japansche bladen aan het woord, waarbij zij trachten hun lezers zooveel mogelijk in te lichten over de betee- kenis en de mogelijke gevolgen van de deel neming van Italië aan den oorlog. De vroegere Japansche vlootcommandant Takahasje, me de Midd-Landsche Zee als voor naamste operatiebasis vcor Italië aangeeft, is van meening, dat de deelneming van Italië aan den oorlog het einde daarvan zal bespoe digen. Takahasji ziet het zwaartepunt van Italië in zijn vloot. Tegelijkertijd wijst hij op de goede mog^jkheden voor het gebruik van het Italiaansche luchtwapen. Ook kapitein Hanaoka, van het ministerie van Marine, hecht groote beteekenis aan de Italiaansche lucht vloot en verklaart, dat zij superieur is aan het Geallieerde luchtwapen. BOEKAREST, 11 Juni (D.N.B.). Naar in wel ingelichte kringen verluidt, zijn binnenkort meer normale handelsbetrekkingen tusschen Roemenië en Sovjet-Rusland te verwachten. Moskou zou besloten hebben een nieuwen ge zant naar Boekarest te zenden. Het Russische gezantschap aldaar is meer dan twee jaar door een plaatsvervangend waarnemer beheerd. Tot gezant zou benoemd zijn de voormalige Sovjet- Russische gezant te Sofia, Lawrentiew. Ook Roemenië zal een nieuwen gezant naar Moskou sturen. Naar verluidt heeft de voormalige mi nister van buitenlandsche zaken, Gafencoe, om gezondheidsredenen bedankt. Thans wordt de minister van arbeid, Ralea, als candidaat ge noemd. BELGRADO, 11 Juni (D.N.B.). De Donau en zijn zijrivieren stijgen nog voortdurend. De waterstand van den Donau was vanmiddag bij Etelgrado 648 c.M. boven normaal. Ofschoon daarmede de in April van dit jaar voorgekomen hoogste stand van 756 cM. nog niet bereikt is, wordt de toestand toch reeds hoogst kritiek geacht. OSLO, 11 Juni (D.N.B.) De Noorsche be stuursraad roept de Noorsche jeugd op zich aan te melden bij den vrijwilligen arbeids dienst. Opofferingsgezindheid en het bieden van persoonlijken arbeid zijn noodzakelijk om den opbouw van het land en zijn verzorging mogelijk te maken. MADRID. 11 Juni. (D.N.B.) Naar aanleiding van de overhandiging van de geloofsbrieven door den Engelschen ambassadeur, Sir Samuel Hoare. zijn opnieuw betoogingen gehouden. De betoogers voerden plakkaten mee met het op schrift: „Gibraltar en Tanger voor Spanje." Ook in de provinciesteden werden door de studenten en falangisten de betoogingen voor teruggave van Gibraltar voortgezet. Niettegenstaande het bestaande verbod zijn in Cadiz en Sevilla op tochten gehouden. TOKIO, 11 Juni. (Domei) De Japansche voorhoede-troepen, die Dinsdagmorgen om half elf binnen schotwijdte van Itsjang waren aan gekomen, zijn in den middag tegen vijf uur de ommuurde stad na elkaar langs twee wegen binnengerukt. Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben Maandag wederom een aanval onder nomen op Tsjoengking. Zij bombardeerden met succes militaire inrichtingen, zoo meldt een te legram van de troepen te velde. Er ontstond een luchtgevecht met tientallen Chineesche ge vechtsvliegtuigen. De Japansche toestellen haal den zestien Chineesche machines neer. Het te legram voegt hieraan toe, dat de Japanners zelf twee vliegtuigen verloren. MILAAN. 11 Juni. (D.N.B.). Eenige dagen ge leden zijn in Milaan alle musea en tentoonstel lingen gesloten, daar de schilderijen, beeldhouw werken en andere kunstvoowerpen in veiligheid gebracht werden. De beroemde gebrandschil derde ramen van den dom, waaraan sinds 1404 de bekendste Italiaansche en buitenlandsche kunstenaars gewerkt hebben, werden beschermd door een bekleeding waarvoor 1500 vierk. meter linnen noodig was. Gedurende de tweede helft van 1938 en Ja nuari 1939 heeft een inwoner van Waddinx- veen, de 31-jarige oliehandelaar A. B„ er te Zevenhuizen een geheime distilleerderij op na gehouden. Het toestel bevond zich in de schuur van zijn vader, den 65-jarigen veehoude/ S. B. Beiden moesten Dinsdag voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht staan. A. terzake van het misdrijf en S. wegens medeplichtigheid. De vader beweerde echter nooit geweten te heb ben, dat zijn zoon een distilleerderij had. Hij bad hem een deel van de schuur afgestaan voor olie-onderzoekingen. Verder had hij er zich niet mee bemoeid. In de schuur was hij daarna niet meer geweest ten minste niet in het afgesloten gedeelte, waar de apparaten stonden. Ook had hij nooit iets geroken. De zoon gaf toe, dat hij zich bezig hield met het stoken van gedistilleerd, doch hiertoe was hy overgehaald door een reiziger uit Gouda, den 22-jarigen G. A. R. v. d. R. Hij, A. B., verkeerde in financieele moeilijk heden. v. d. R. had toen gezegd: Ga alcohol stoken. Er is veel geld mee te verdienen. Zelfs slaagde v. d. R. er in B. er toe over te halen bij hem een toestel te koopen. Dit had B. toen gedaan. Hij had evenwel geen goeden alcohol aan wien ten laste was gelegd, dat hij had Uit een onderzoek was achteraf gebleken, dat, als A. B. er verstand van had gehad, hij alcohol van 80 pCt. had kunnen produceeren. 22 April was de majoor der rijksveldwacht, C. N. van Eijk, met den belastingambtenaar, L. Knot, en eenige politie-ambtenaren het huis van S. B. binnengedrongen en had de distil- leertoestellen gevonden. Toen deze heeren het huis binnentraden, zeide de moeder van A. B. direct, dat haar zoon er een distilleerderij op na hield. Zij wist er dus van. De rijksadvocaat, mr. J. J. van Walsum, zei- de, dat het er hier alleen om gaat, of de vader geweten heeft, dat zijn zoon er een dergelijk bedrijf op na hield. De rest van de zaak is volgens spr. duidelijk Het medeweten van den vader achtte de rijks advocaat wel bewezen, omdat de moecter van A. er ook van wist. Het zou dus wel zeer vreemd zijn, als S. geheel onwetend van de zaak was. Spr. achtte v. d. R. in deze zaak den hoofd schuldige. Vader B. verdient volgens spr. geen gevangenisstraf. Met toepassing van de geld- boetewet adviseerde spr. tot het opleggen van 100 boete, te vervangen door een maand hech- tenisstraf, geëischt door den Officier van Ju stitie, mr. Baron van Dedem. Tegen A. vroeg de rijksadvocaat verbeurd verklaring van de goederen, terwijl de officier drie maanden gevangenisstraf voor elk feit eischte. Hierna moest v. d. R. zich verantwoorden, aan wien ten laste was gelegd, dat hij had uit gelokt, dat A. een distilleertoestel voorhanden had gehad. Verd. gaf toe, het toestel van A. B. te hebben gekocht en vervoerd. Van der R. be weerde evenwel niet geweten te hebben, dat het toestel diende voor distillatie. Hij dacht, dat het voor olie-onderzoekingen was. De rijks advocaat achtse dit niet waarschijnlijk, om dat v. d. R. reeds eenmaal is veroordeeld we gens overtreding van de wet op het gedistil leerd, terwijl B. van plan was het te gaan doen. Voor de drie ten laste gelegde feiten moeten gevoelige gevangenisstraffen geëischt worden, aldus spr. De officier eischte voor de uitlokking en het vervoer vier maanden en voor de mede plichtigheid twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Juni. Het Gemeente Energie Bedrijf te Amster dam verspreidde onlangs een publicatie om trent het gebruik van de zgn. Protector ver duisteringslampen. Wij ontleenen aan bedoel de publicatie het volgende over het gebruik van die verduisteringslampen, die alleen verti caal naar beneden licht mogen uitstralen. Voor verlichtingsornamenten, waarin de lamp zoodanig is aangebracht, dat het licht naar beneden straalt behoeven geen bijzondere maatregelen te worden getroffen. De aanwe zige lamp wordt eenvoudig verwijderd en ver vangen door een verduisteringslamp, waar mede alles gereed is. Iets moeilijker wordt het echter, wanneer het gloeilichaam rechtop staat, zooals l#jv. bij veel staande -of bureaulampen het geval is. Het licht zou dan naar boven worden geworpen, hetgeen juist niet de bedoeling is. Door ech ter den lamphouder te voorzien van een zgn. lamphoudercontactdoos, kan dit worden ver meden. De lamp wordt dan op deze contact doos aangesloten met behulp van een los snoer tje, waaraan aan de eene zijde een lamphouder, aan de andere een contactstop is gemonteerd. De lamp geeft, dan juist genoeg licht om er onder te kunnen lezen of schrijven. Weer een andere opgave is een bureaulamp, welke bestaat uit een metalen schaal, die alleen aan den rand met zijde is bespannen. Het licht wordt hier voornamelijk naar beneden gewor pen. Hier kan met succes gebruik worden ge maakt van verduisteringslampen, waarin op den bol, in het zwart gemaakte glas een „zonnetje" is uitgespaard. Teneinde er zeker van te zijn, dat het licht naar beneden schijnt, is het noo dig aan de onderzijde van de schroefhuls, en wel aan het middencontact, een metalen veertje te soldeeren. Teneinde er zeker van te zijn, dat niet het geringste licht naar buiten treedt, is het ook bij het gebruik van de hier beschreven lam pen, vooral als deze zich dicht bij het raam bevinden, wenschelijk de gordijnen gesloten te houden. Wij kunnen daarbij echter met veel minder zware gordijnen volstaan. Men dient intusschen wel te bedenken, dat de verduistering tijdens den geheelen duur van den oorlog gehandhaafd moet blijven, zoodat men zich afvraagt, of voor woonkamerverlich- ting dergelijke lampen wel het eerst in aan merking komen. Immers, bij maandenlangen duur is het welhaast onmogelijk, zich iederen avond te behelpen met een dergelijke geringe verlichtingssterkte, die ons practisch tot werk loosheid doemt. Juist in dezen tijd is het van het grootste belang, dat wij ons moreel op peil houden door ons des avonds in huis nuttige bezigheid te verschaffen. Daarom is het voor onze woonkamer alleszins de moeite waard na te gaan, of hetzij door volkomen afsluitende gordijnen, hetzij door het aanbrengen van tri plex luiken, een zoodanige lichtafscherming is te verkrijgen, dat, wanneer binnen de verlich ting op de normale sterkte brandt, toch geen enkele lichtstraal naar buiten treedt. In veel moderne huizen, die kleine ramen hebben, is het zeer goed mogelijk, met behulp van tri plex platen en goed passende knipjes, raam- luiken te fabriceeren, die, als het donker wordt, in een oogenblik kunnen worden aangebracht. Er moet daarbij wel om worden gedacht, dat het triplex, door het aanbrengen van een lijst of stevig kruisverband, zóó wordt versterkt, dat het niet krom kan trekken. Twee jongemannen, resp. 18 en 24 jaar, ston den Dinsdagochtend in de verdachtenbank van de Haagsche Rechtbank. De Officier van Justi tie had hun diefstal in oorlogsnood ten laste gelegd. Zij hadden op 16 Mei j.l. op het terrein van het vliegveld Ypenburg bij Rijswijk een groot aantal voorwerpen weggenomen. Deze voorwerpen, waarvan 95 procent zilver was, be hoorden tot den inventaris van het restaurant op het vliegveld. De totale waarde van deze voorwerpen was ongeveer 400 gulden. Uit het proces-verbaal van de Rijsw'ijksche politie bleek, dat de gérant van het restaurant in verband met den internationalen toestand het gebouw had gesloten en den inventaris, welke een totale waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoordigde, in den kelder onder het restaurant had opgeslagen. De twee verdachten verklaarden, dat zij op 16 Mei naar Rotterdam waren gefietst om daar De oorlog woedt nog steeds in al zijn felheid. In jeugdigen over moed is hij mee ongetrokken om voor zijn vaderland te strijden. Het afscheid thuis was hem wel zwaar gevallen, doch de heldendaden van verscheidene zijner landgenooten hadden hem zoo in vervoering ge bracht, dat hij nergens anders meer aan dacht dan' ook roem te behalen en een held te worden ge noemd. Daar zit hij nu al enkele dagen bij zijn kameraden, in afwachting van het oogenblik, dat ook hij zal moeten oprukken. Lang behoeft hij echter niet meer te wachten, het uür van vertrek is aangebroken en in groote wagens worden hij en zijn makkers naar het slagveld ge voerd. Hoe dichter men nadert, hoe heviger het oorlogsrumoer. Angst bekruipt hem. De wagens staan stil, de jongens springen er af, zij zijn gereed om den vuurdoop te onder gaan. Een kort bevel en men stormt den vijand tegemoet. Nu eerst be seft hij wat oorlog is. O, hoe graag zou hij terug willen uit die hel. Al lerlei gedachten bestormen hem ennog voordat hij een schot heeft kunnen lossen heeft een vijandelijke kogel hem getroffen één uit duizenden. de verwoestingen te zien. Op de heenreis waren ze voorbij het vliegveld Ypenburg gekomen. Ze hadden gezien, dat zoowel op het afgesloten vliegveld, dat door Duitschs troepen was bezet als langs den weg RijswijkDelft verscheidene goederen en voorwerpen lagen en dat deze ir. tegenwoordigheid van Duitsche soldaten dom burgers werden meegenomen. Na het bezoek aan Rotterdam waren ze op den terugweg bij Ypenburg afgestapt. Ze waren het terrein opgeloopen. De grond lag bezaaid met verschillende voorwierpen. Volgens de ver dachten zouden Duitsche soldaten tegen hen gezegd hebben: ,,Neem maar mee". De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, be toogde, dat de verdachten misbruik hebben ge maakt van den oorlogstoestand. Dat er voor dien tijd reeds andere plunderaars waren ge weest, doet aan den ernst van de gepleegde feiten niets af. De verdachten wisten heel goed, dat ze geen recht op deze voorwerpen hadden en dat deze het eigendom waren van den res taurateur, die het gebouw door den oorlogs toestand tijdelijk had moeten verlaten. Ds Offi cier eischte tegen beiden een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Mr. J. F. E. Belinfante, de verdediger van den jongsten verdachte, betwijfelde of er op 16 Mei op Ypenburg nog sprake was van oorlogsnood. Het vliegveld had een bezetting en wie deze soldaten" nu waren doet weinig terzake. De entourage heeft bij de verdachten den indruk gewekt, dat ze de voorwerpen mochten mee nemen. Spr. drong er bij de Rechtbank op aan de zaak terug te wijzen naar de instructie om uit te zoeken welke de omstandigheden precies zijn geweest, waaronder de feiten zijn gepleegd. Subsidiair bepleitte spr. clementie, aangezien zijn cliënt diep berouw* heeft en hij dien mid dag er van overtuigd was, dat hij de voorwer pen mocht meenemen. Mr. dr. Smit, die den oudsten verdachte ver dedigde, was van meening, dat de opzet van wederrechtelijke toeëigening niet heeft bestaan. Spr. verzocht de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. Naar wij vernemen mag worden verwacht, dat binnen eenige dagen een aantal kust-vis- schers voor de garnalen-vangst zullen uitvaren. Maandagavond ontstond te Genderen in de boerderij van den heer W. van Wijk brand. Weldra stond het geheele bedrijf in lichter laaie, zoodat de brandweer zich tnoest beperken tot het nat houden van de omliggende met riet gedekte boerderijen. Een groote party haver, tarwe en gerst, bene vens tal van landbouwmachines zijn een prooi der vlammen geworden. Oorzaak van den brand is onbekend. B. en W. van Rotterdam vestigen er, met erkentelijkheid voor de vele giften, welke zij reeds mochten ontvangen voor de zwaar ge troffen bevolking van Rotterdam, de aandacht op, dat de gelden, welke men voor de hulpver leening beschikbaar wenscht te stellen, kunnen worden gestort door over- of bijschrijving op postrekening no. 7552 ten name van den ont vanger der gemeente Rotterdam met de aan duiding: Hulpverleening aan Rotterdam. De Maatschappij ter bevordering van de Ge neeskunde heeft een artsembleem voor fietsende geneesheeren ingevoerd. Meer dan tot nu toe, of uitsluitend, zullen immers de geneeskundigen voor het waarnemen hunner praktijk thans zijn aangewezen op het gebruiken van de fiets. Het kwam het hoofdbestuur daarom wenschelijk voor dat er, naast het autoembleem ook een kenteeken voor den fietsende collega zou ko men, schrijft het tijdschrift van de Maatschap pij. In overleg met den heer Th. Hammes te Amsterdam, die eveneens zijn medewerking ver leende bij het ontwerpen van het artsenem bleem, is zulk een kenteeken vervaardigd. Het embleem is 5 c.M. hoog en 4 c.M. breed en is uitgevoerd in wit emaille, met den aesculaapstaf en slang in rood. De bedoeling is het embleem te bevestigen in het midden van hét stuur op de stuurpen. (Van onzen Haagsehen redacteur) Daar woedt het oorlogsgeweld met een overmatige hevigheid, hier schijnt het, nauwelijks zijn sporen nalatend, reeds maanden geleden te zijn voorbijgetrokken. Dat dacht men onwillekeurig by het zien van den zonderlingen handel, die op Hout- rust te Den Haag werd gedreven. Uit alle deelen van het land waren de boeren daar samengestroomd om hun kans te wagen by het koopen van een gewezen legerpaard. Gezeten op drie rieten stoelen, welke waren geplaatst op een legerkar, fungeerden de over ste, de kapitein, de luitenant en de vaandrig als de verkoopcommissie, terwijl de sergeant majoor als afslager zijn sporen verdiende. De Houtrusthallen en de groote barakken op de terreinen daaromheen, waar 1200 legerpaarden zijn ondergebracht, oefenen thans een merk waardig bedrijf uit. Voor niets kunnen verhui zers, melkhandelaren en allerlei andere ver voersbedrijven hier dagelijks een paard komen leenen om er hun dagelijksch brood mede te ver dienen. Die paarden moeten voor 9 uur des morgens zijn afgehaald en 's avonds voor 7 uur zijn binnengebracht, netjes verzorgd en onge deerd. Met groote letters staat op de muren geschreven, dat misbruik ernstig zal worden ge straft. Een goed deel van deze paarden wordt nu met toestemming van de Duitsche militaire autoriteiten verkocht. De boeren die er belang bij hebben kunnen hier een oud legerpaard koopen, mits zij kunnen aantoonen, dat zij er een voor hun bedryf noodig hebben. Bovendien moeten zij overleggen een bewijs, dat bij de mobilisatie paarden van hen zyn gevorderd. De landbouwers kunnen dan meedoen in de ver- kooping bij opbod, maar verplichten zich het paard minstens 6 maanden te houden. Zij mo gen het dus niet met 'n klein winstje verkoo- pen.en aldus als handelaars optreden, want het is hier een maatregel van zuiver socialen aard. De belangstelling die bij de verkooping van Dinsdagmorgen heerschte was zooals gezegd buitengewoon groot. Honderden be wogen zich op den vastgestelden tijd over het terrein van de veiling, waar een veertig paarden, genummerd en wel, te wachten stonden op hun nieuwen eigenaar. De dieren zagen er over 't algemeen goed uit: sommige exemplaren waren mager en 'n beetje geschonden hier of daar. Van het op stal staan en het elkaar trappen hadden ze soms dikke pooten, maar op het oog was dat alles niet zoo erg. Vanzelfsprekend ging het hier niet om klasse-kwaliteiten: de meeste dieren hadden zware maanden achter den rug in den oorlog. Verschillende hadden den veldtocht in Polen doorgemaakt en er waren hooge eischen aan hen gesteld, daar zij de gemotoriseerde een heden snel moesten volgen. De dieren, eigen lijk gezegd wat overwerkt, hadden behoefte aan enkele weken rust in de weide, versch voed sel en goede verzorging. Sommige waren hun wintersche plunje nog niet eens kwijt en wacht ten op de handen van deskundige liefdevolle verzorgers. Maar de boeren zagen wel dat er van deze paarden nog iets goeds te maken was: ze be keken ze van onder tot boven en noteerden de nummers en leeftijden. Ze maakten schattin gen omtrent de waarden, maar hielden die in hun hoofd gegrift, om te voorkomen dat spie dende oogen van mededingers hun plannen zouden te weten komen. Om twaalf uur ongeveer werd het eerste nummer voorgereden. De afslager merkte iets op over de verkoopcondities en liep van stapel. Ik kan me niet precies herinneren, wat de uit eindelijke prijs van het dier is geweest, maar hij lag bij de f200. Het tweede paard werd voorgereden, doch na korten tijd weer wegge voerd. Het derde no. 825 was 'n bruine vier voeter, op 't oog flink en gezond. De sergeant majoor-afslager beweerde, dat hij „ziek was aan beide voorbeenen." Maar dat verhinderde niet, dat het eerste bod maar direct flink boven de f 200 werd ingezet. Mijn buurman bood flink mee: je voelde dat hij het paard wilde hebben. Toen het f275 was leek 't alsof hij geslaagd was, maar op het nippertje ontglipte hem de kans; de bieders gingen hooger en tenslotte bleef mijn buurman bij f 325. Hij had het paard toch. Jaap de Wit heette hij en hij mocht binnen 't afgezette terrein komen om cash and carry 't beest in ontvangst te nemen. Hoe hij er mee thuis kwam moest hij zelf maar weten. Zoo werden de paarden verkocht, veertig dezen dag. Misschien komen er nog meer ver- koopingen, want Houtrust herbergt er nog ge noeg en onze boeren kunnen de beesten goed gebruiken. Ja, heusch, el zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan Ideaal, zooietsvoor los loopende jongens om zoo n auto even te „leenen"' voor 'n „vroolijken avond I" En wat erop volgt I Politie rechtbank11 Brengt hen niet in verleiding: sluit uw ifll auto ai Koersen voor stortingen op 12 Juni 1940 te gen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.63; lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noor sche kronen 42.80. Juni 11 10 8 Air Reduction 37 J 36} 38 Allied Chemical 140 135 139} American Can Co. 88 87} 88 American Radiator 5} 5 5 Am. Smelt Ret. 36 34} 35} Am. Tel. Tel. 151 148 150 Am. Tobacco B. 73 72 73} Am. Waterworks 6} 6} 6} Anaconda Copper 21 19} 20} Atchison Topekc 14} 13 13} Baltimore Ohio 3} 3 3} Bethlehem Steel 71 66} 69} Canadian Pacific 2} 2} 2} Ches. Ohio 32} 31 32} Chicago Rock Isl. i i i Chrysler Motor 57 i 54} 57} Dupont de Nem. 149} 147 151 General Electric 29} 28} 29} General Foods 38} 33 }- 39} General Motors 41 38} 40} Good Year 13} 13 13} Hudson Motor 3} 3} 3} Intern. Nickel 22} 20} 22} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 27 25 26} Missouri Pac pref 8 ir -ir Montgomery Ward 35} 33} 34 New York Central 10 9} 9} Norfolk Westeri 193 188 193 North Am. Comp. 16} 15} 15} Northern Pacific 5} 4} 5 Packard 3} 3 3} Pennsylvania 17 16 16} Proctor Chamblt 55} 53} 54} Radio Corporation 4} 4} 4} Rep. Steel 15} 14} 15} Sears Roebuck 63 62} 64} Shell Union Oil 7} 7} 7 Southern Pacific 7} 6} 7} Sotthern Railway 9 8} 8} Standard Brands 5} 5} 5} Stand. Oil of N.-J. 35} 32 35 Union Pacific 73} 72} 75 United Aircraft 43 40} 42} United Corp 1 i 1 1} U. S. Rubber 17 15} 16} U. S. Steel 47} 44} 46} *Voolworth Building 30} 30 30} - nieuwe andeelen. gedaan en laten t bieden. NEW YORK, 11 Juni Slotkoersen Juni 11 10 8 Amsterdam Londen 3.75 152 3.71 Parys 2.13 2.00 2,11 Berlijn 40.10+ 40.00+ 40.00+ Brussel Rome 5.05+ 5.04} 5.04} Madrid Zwitserland 22.42 22.42 22.41 Weenen Stockholm 23.85 23^85 23.85 Montreal 78.250 78.i25 78.810 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 22.10 22.20 22.35 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 11 Juni 11 Juni 10 Juni 11 Juni 10 Juni (Rio - Nieuw contract) (.Santos) Koffie 3.92+. Juli 5,76.+ 5.74-+ 3.95-+ Sept. 5.98 5.86-+ 3.97-+ Dec 6.05. 6.02- Mrt. 6.15 6.I4.+ - Mei 6.25.+ 6.24-+ Juli 3.92- Sept 3.95 Dec 3.97.+ Sept. Mrt. Mei Suiker Juli 1,17 Sept. 1.14} Dec 1.16} Mrt. i.i9 Rubber Standaard Juli 23.00 Sept 21.05 Oct. 20.20 Dec. 19.70 Katoen Nieuw contract Juli Oct. Dec Tin Loco i, 1,16} Mel 1,21+ 1.19 1.12} Juli 1.23+ 1 21+ 1.15 Sept. 1,25+ 1,23+ 1.17} 21.90 Jan. 19.45 18.80 20.10 Mrt. 19.20 18.55 19.45 Mei 19.13 18.47 10.12 8.85 8.78 56.50 19.05 9.83- 8.66- 8.57 Jan. Mrt. Mei 8.69.- 8.48- 8.568.34- 8.418,19— 53.75 54.75 Termijn 55.50 90 dagen 54.75 53 00 CHICAGO, 11 Juni 11 Juni 10 Juni 11 Juni 10 Juni Tarwe Haver Juli 83 83 80} 81 Juli 33 - 33 Sept 84.84} 81 sept. 32 - 31 Dec 85 i 83 82} Deo. 33 - 33 Maïs Kogge Juh 63 •- 63 •- Juli 4644 •- Sepi 62 - - 61 I - Sept 47 48 46 - Dec 60} 59} .- Dec 50 - - 48 - Reuzel JuU 5.40 Sept. 5.62 5.25* 5.47} Oct. 5.72}* Dec. 3 85 WINNIPEG, 5.50 5.70 11 Juni 11 Juni 10 Juni Tarwe 11 Juni 10 Juni Gerst Juh 75 - Oct 77 - Dec 79}- 73} -- 76-.- 77} Jul! Oct Mel 37} 37} 36} - 37} Rogge Lijnzaad Juli 48 S Oct 47 Mei 46 44} - Juli Oct Met 165} 168} i.6l i.66 Haver Juli 31 Oct 30 31 29 Dec. 25} 27} Het ging er verdraaid gezellig aan toe, in de woning van een lid der familie B. Een heuglijk feit was dezen menschen over komen en dit moest gevierd worden. Dies sloeg een zoon van vader B. een voor raad „spullen" in, zoowel vaste als vloeibare, en zette de deur zijner woning gastvrij open voor de opgetogen familieleden, die in grooten getale kwamen opdagen, blij met deze afwis seling, na een week van hard werken. Het was n.l. Zaterdagmiddag in de maand Februari. De stemming van het gezelschap werd puik! men zong feestelijke liederen en danste op de tonen van een radio-orkest. De stemming werd nog puiker, toen serpen tines door de kamer zweefden en in kronkels tusschen de feestelingen nederdaalden, maar vooral, toen de kurketrekkers uit de broekzak ken te voorschijn kwamen. Korten tijd daarna schuimden de alcoholi sche dranken in de glazen van de ouderen cn bruischte de lknonade-gazeuse in die der kin deren B. Vooral vader B. liet zich niet onbetuigd. Inmiddels had de Zaterdag plaats gemaakt voor den Zondag en het was 10 uur in dên ochtend, toen vader B., buitenshuis gekomen, bekeurd werd wegens dronkenschap Dientengevolge was vader B. gisteren voor den kantonrechter te Utrecht verdachte B. ge worden. De dagvaarding vermeldde, dat B. op Zondag in kennelijken staat was aangetroffen, waarop verdachte opmerkte, dat het feest 's Zaterdags had plaats gevonden en hij toen teveel bier had gedronken. „Maar dit is Zondagmorgen om 10 uur ge beurd," zei mr. de Jager. „We hebben toch zoo'n aardig „partij-gie' gehad," lichtte verdachte toe, doch liet er op volgen: „het zal me nooit meer overkomen! Ik heb er spijt genoeg van, 't zal nooit meer ge beuren." „Dat kost je geld, B.," zoo prepareerde de ambtenaar van het O. M., mr. Louet Feisser, zijn aanval op B.'s portemonnaie. „Ik zal deaen keer een geldboete vragen van 7 of 3 dagen." Verdachte maakte nogmaals zijn voornemens bekend, in. verband waarmede de kanton-rech ter zeide: „Dan zal ik er maar op rekenen." Zes gulden of 3 dagen, luidde het vonnis. Naar wy eerst thans vernemen, heeft Kerk rade in Heerlen een 102-zege weten te beha len op V. V. H. en daardoor Alcmaria de laat ste kans op den afdeelingstitel ontnomen. Kerk rade zelf heeft door deze overwinning het kam pioenschap voor de derde maal behaald. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op! 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT By voldoende deelname zal er weder een verloofdendag gehouden worden in het O. L- Vr. Retraitehuis, Kapelleriaan 38, Roermond, op Zondag 23 Juni. De dag begint met de B- Mis om 8 uur. De eerste conferentie is om 9-3" uur, het sluitingslof om 4.30. Leider is de Z.Ë- pater L'Ortye S.M.M. De recollectiedag voor oudretraitanten is ge' plaatst op Zondag 30 Juni. De le conferentie is n.m. 3 uur. Leider pater L'Ortye S.M.M. AMSTERDAM. Geslaagd voor diploma E' Sj. Pakker, J. C. Pereboom, S. E. Stoll en B de Way. NIJMEGEN. (R. K. Universiteit) Geslaagd voor het doctoraal examen in de geschiedenis: de heer W. G. de Gier, Hedel. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten de dames N. J. Groenemeyer, Den Haag en J. E. Eekhout, Den Haag. AMSTERDAM. (Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen). Geslaagd de dames D. Meilens, B. Stuve, A. de Jongh, J. Heinsius en B. de Lange. 's-GRAVENHAGE. (Bisschoppelijke Kweek school). Geslaagd: P. van den Biggelaar, Voor burg; J. W. de Jong, Delft, J. J. Langeveld, Den Haag, H. A. Lupker, Delft, en W. J. van Zijl, Den Haag. 's-GRAVENHAGE. (Rijkskweekschool, Konin gin Emmakade 36). Geslaagd de dames: A. F- Bok, W. F. van Dalen en E. W. de Doelder. allen te 's-Gravenhage, P. J. Blik, Delft, J. C> C. Daniels, Oegstgeest, en H. van Beveren, Rijs wijk. VENRAY. (Eindexamen middelbare meisjes school, St. Oda). Geëxamineerd vijf Candida- ten. Geslaagd de dames Trees ten Doesschate, Zwolle: Lucie Lasanch, Vessem; Bertha PijlS. Venray; Maria Veldhuizen, Bussum; Zus Ver schuren, Haps. Voor afdeeling III van den K.N.V.B. (afdee- ling C) werd te Zwolle de wedstrijd Z.A.C.-- Sportclub met 61 door Z.A.C. gewonnen. 13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2