H. F. TILLEMA 70 JAAR Stichter van nieuw Semarang SPaTOGEN TOONTJE VAN TEUTEN Duitsche divisies 20 K.M. van Parijs Laatste Nieuws Distributie van textielgoederen Haarlem, 12 Juni I Pionier der volks gezondheid in Indië De houding van Turkije oY/V WOENSDAG 12 JUNI 1940 F. H. SMIT En de armen J. J. BEIJNES N.Y. Winst 13.587 (65.562); Rouaan en Reims in Duitsche handen Valt heden de beslissing Nadere voorschriften ter beperking van de aflevering AGENDA STADSNIEUWS c. ;;n;» De grondlegger van Nieuw- Semarang Werk voor heel Indië TERAARDEBESTELLING F. H. SMIT BURGERLIJKE STAND dividend gepasseerd Examen L. O. Duitscli legerbericht Afgifte van bonnen Bioscope*1 Apotheekdiensten i'v i«i - 9 jq IV'I O AM NlElM TjANO e* v nv«i>ii letNAt v—- v - Als we tegenover den heer H. F. Tilletna in zijn werkkamer aan den Parkweg te Bloemendaal zitten wijst de thermometer bijna tachtig graden. We vinden het warm, maar de temperatuur zorgt uitermate voor een tropische sfeer, nu we met den pionier der volksgezondheid in Indië een praatje maken. Er is reden voor, want deze Neder lander, die in de laatste 40 jaren zoo be langrijk bijdroeg tot den modernen opgang van onze Oost en zooveel baanbrekend werk verrichtte met opoffering van groote privé- kapitalen wordt op 5 Juli zeventig jaar. Men kan met den heer Tillema dagen praten en ge zult u niet vervelen. Hij bereisde Indië, hij kent Indië beter dan wie ook en nu hij in den herfst van zijn leven is gekomen, mag hij terugzieni op een ontzaglijk werk, waarvan vele geslachten de vruchten zullen plukken. De regeering benoemde hem reeds in 1914 tot Of ficier in de orde van Oranje Nassau en in 1939 tot Ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Hij is de stichter geweest van het nieuwe Semarang, waar een plein naar hem genoemd is en een monumentale herinneringsbank verleden jaar onthuld is. Hij is de schrijver van talrijke wer ken op sanitair-volkenkundig gebied, hij maak te twee groote films over Borneo en is nog iedere week de onbaatzuchtige propagandist voor Indië in tijdschriften en kranten. De heer Tillema is in 1870 in Friesland ge boren. Na zijn studiejaren werd hij in 1894 apotheker en twee jaar later vestigde hij zich in de apotheek van R. Klaasesz Co. te Sema rang, waarvan hij een bloeiend pharmaceutisch technisch bedrijf maakte. In 1910 werd hij lid van den gemeenteraad, in welke functie hij zich vooral wierp op het waterleiding- en wo ningvraagstuk. In 1914 repatrieerde hij, maar in 1924-'25, 1927-'28 en 1931-'33 bereisde hij den oneindig grooten Indonesischen archipel. De resultaten van deze reizen (o.a. duizenden fo to's) hebben historische waarde en zullen t.z.t. in het Kon. Instituut en in de archieven onzer Hooge Scholen een plaats vinden. Toen de heer Tillema zijn strijd voor een ge zond Semarang begon, werd hij bijgestaan door dr. W. Th. de Vogel, stadsgeneesheer en het Javaansche raadslid Soenaryo. Een goede watervoorziening, rioleering en het woningvraagstuk waren belangrijke facto ren in dit vraagstuk. Het eerst noodige was een goede waterleiding, niet alleen voor de welge- stelden, maar vooral ook ter voorziening in de behoefte aan bad-, wasch-, huishoud- en drink water voor de arme en weinig ontwikkelde be volking. Het tweede onderwerp werd het wo ningvraagstuk. Semarang was gebouwd op de lage, modderige kuststrook, met uiterst nauwe straten en stegen, waaraan tallooze dicht op elkaar gebouwde krotwoningen, waarin een dich te bevolking huisde. Van behoorlijken afvoer van water en faecaliën was geen sprake. In de dichtbevolkte kampongs en Chineesche woon wijk heerschten, evenals in andere Indische steden in die tijden onbeschrijfelijke toestan den. Dr. de Vogel had op hygiënische gronden ge adviseerd de stad uit te breiden in de richting van het naburige, onbewoonde heuvelterrein, waardoor goede waterafvoer mogelijk zou zijn, zon en frissche lucht konden binnentreden en in de oude stad ruimte beschikbaar kwam om tot verbetering te komen. Het kwam er nu op aan, de bewoners van Semarang en vooral den Gemeenteraad te over tuigen van de noodzakelijkheid van deze plan nen en het is de heer Tillema, die dit vraag stuk ter hand nam en met buitengewoon talent tot oplossing bracht. Met foto's van de ellen dige woontoestanden, met de in kaart gebrachte sterftestatistieken van dr. de Vogel, waarvan ook de bewoners der betere woonbuurten schrok ken, met tal van artikels in de „Locomotief" en met behulp van moderne propaganda-tech- niek lukte het hem de burgerij te overtuigen van de noodzakelijkheid dezer plannen. Zijn werk „Van Wonen en Bewonen", in 1913 verschenen, geeft ook nu nog een uitnemend inzicht in den moeilijken pioniersarbeidi. En Semarangs nieuwe woonwijk werd gevestigd in het heuvelterrein van Nieuw-Tjandi. In 1914 gerepatrieerd begon de onvermoeide strijder den berg van gegevens, welke hij in Indië verzameld had, te verwerken, ten einde geheel indië te doen profiteeren van den te De bank op het Tillemaplein te Semarang, die in 1939 onthuld is, en gewijd aan de drie pioniers van Nieuw-Tjandi: dr. I. de Vogel, H. F. Tillema en den Javaan Soenaryo (exclusieve teekening kapitein J. G. Sinia) Semarang begonnen en met zooveel succes be kroonden arbeid. Ten einde in Nederland de aandacht voor Insulinde te vragen, plaatste hij kostbare advertenties in tal van Nederlanasche bladen, waarin hij mededeelingen deed over „Kampong wee" in Indië. Tegelijkertijd zette hij een grootsch boekwerk op stapel, „Kromoblanda" getiteld, waarin hij in zeven dikke en rijk ge- illustreerde deelen, een duidelijk beeld gaf van het wonen in „Kromo's" groote land. Dit werk werd niet in den handel verkocht, doch op ruime schaal en op onbekrompen wijze gratis ver strekt aan allen in Nederland en in Indië, die hun invloed konden doen gelden op de verbe tering der volksgezondheid. Om ook de uitgestrekte Buitengewesten per soonlijk te leeren kennen, trok de heer Tillema opnieuw naar Indië, bezocht Sumatra, Java, de Kleine Soenda-eilanden, Nieuw-Guinea en Celebes, terwijl een tweede reisi de binnenlan den van het zoo geweldig groote Borneo ten doel had. Op die reis werd o.a. de bekende Bomeo-film opgenomen, die de heer Tillema op tal van plaatsen vertoonde, terwijl boven dien materiaal verzameld werd voor het vorig jaar verschenen prachtwerk over het afgelegen gebied der Apo Kajan. Vandaag is de heer F. H. Smit begraven. Hij is 79 jaar oud geworden en de laatste jaren hoorde men niet veel meer van hem. Misschien kent de jongere Haariemsche generatie hem zelfs nauwelijks meer. Maar in zijn tijd was hij een in Haarlem zeer gezien man, een werkzaam iemand en een zijn tijd typeerend Haarlemsch burger. Wij hebben hem reeds gehuldigd als ras-echten middenstander en als de leidende kracht in de mede door hem gestichte Haar iemsche Handelsvereeniging, maar gememo reerd mag nog wel eens worden, hoe de heer Smit zich als goed Haarlemsch winkelier ook bemoeide met de armen. Er is door de Haar iemsche middenstanders altijd veel gegeven en voor een groot deel is de beoefening der lief dadigheid tot vóór eenige jaren in handen der middenstanders geweest. Het burgerlijk Armbe stuur en tal van besturen van particuliere lief- dadigheidsvereenigingen bestonden uit midden standers. De heer Smit was lid van het B. A. en daarvan jarenlang vice-voorzitter en secreta ris-boekhouder. Dat lidmaatschap van het B. A. was geen sinecure. Als er een aanvrage om steun inkwam, werd op den aanvrager een con troleur afgestuurd om een rapport op te maken. Met dat rapport gewapend gingen de leden van het B. A. daarna op huisbezoek en van den uitslag van dat huisbezoek hing het af of de steun werd verleend. Want wel viel de beslis sing over een aanvrage in een vergadering van alle leden van het B. A., maar het advies van den huisbezoeker was gewoonlijk van doorslag- gevenden invloed. De huisbezoekers hielden zich ook later op de hoogte van de ondersteunde gezinnen en op die manier ontstond een con tact, dat een arme niet zelden opbeurde en tot steun werd in zijn pogingen om er weer bovenop te komen. Het B. A. had toen slechts te maken met ouden van dagen, zieken enz., maar sinds dien is het aantal ondersteunden zeer uitge breid en is er een aparte gemeentelijke dienst voor ingesteld. De Armenzorg zou het nu zon der Maatschappelijk Hulpbetoon niet meer kun nen stellen. Er zijn teveel „gevallen" en zij zijn te ingewikkeld, doch de bureaucratische afdoe ning steekt wel schril af tegen de vaderlijk- opbeurende raadgevingen van de vroegere „armenbezoekers". In menschkundig opzicht is er stellig een achteruitgang geboekt. Tot de taak van de leden van het Armbestuur behoorde ook de zorg voor de kinderen, die in het Armhuis moesten worden opgenomen. Toen het B. A. er toe overging die kinderen niet meer in het Armhuis te laten verblijven, doch ze uit te besteden, waarvoor niet alleen ge stichten in aanmerking, kwamen, maar ook par ticuliere gezinnen in Gelderland en Brabant, Met Sanatogen ^o ^^verrnoe'^ vanaf fl. 1. Het zenuwsterkend voedsel A. WULF1NG Co'. CHEMISCHE PRODUCTEN N.Y. «-GRAVENHAGE waar ze gevoed en opgevoed werden, kreeg de heer Smit tot taak deze kinderen te gaan be zoeken en er rapporten over uit te brengen. Om de drie maanden trok hij er op uit, soms alleen, soms met nog een lid van het B. A. Hij deed dat met veel zorg en de kinderen beschouwden hem als hun tweeden vader. Den koning te rijk was hij, als hij weer eens een goed resultaat met een of anderen jongen had kunnen boeken. Omdat de kinderen dikwijls nog jong bij hun pleegouders kwamen, hechtten dezen zich niet zelden aan hen en wilden soms zelfs geen ver goeding meer hebben voor de verpleging. Zij werden geheel in het huisgezin opgenomen. In onzen zakelijken tijd gaat deze gemoede lijkheid hoe langer hoe meer teloor. Wij spreken tegenwoordig nog maar hoofdzakelijk van rech ten en plichten; niet meer van naastenliefde en opofferingsgezindheid. Het valt niet tegen te spreken, dat de huidige maatschappelijke toe standen en verhoudingen er anders uitzien dan die van een dertig, veertig jaar geleden. Het Haarlem van 1940 is niet meer het Haarlem van 1900. Van dat Haarlem was de heer Smit een typisch vertegenwoordiger. Hedenmiddag had op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan de teraardebestelling plaats van den bekenden Haarlemschen Mid denstandspionier, den heer F. H. Smit, die Maandag op 79-jarigen leeftijd te Haarlem is overleden. De Haariemsche Handelsvereeniging was vertegenwoordigd door de heeren B. W. Las- schuit, directeur, A. J. Spaargaren en A. Ph. Romeyn. Verder bevonden zich onder de aan wezigen de heer Joh. M. Schmidt, oud-secre taris der H.H.V., de heer Th. S. J. Hooy, voor-_ zitter der R.K. Middenstandsvereeniging, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-wethouder, H. J. Bouman, oud-armenopzichter, G. G. de Koning, penningmeester van de Haariem sche Burgerwacht, K. Meinema, waarnemend commandant van de Burgerwacht, J. C. van der Broek, commandant van de Brandweer, de secretaris van den Armenraad, mr. P. E. Barbas en de heer v. d. Brug, oud-lid van de Kamer van Koophandel. Aan de groeve, die met een rijke keur van bloemen was gesierd, sprak mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die op de groote edelmoe digheid van den ontslapene wees. Met volle kracht en liefde gaf hij zich aan zijn arbeid. Als een der eersten bij de oprichting van de Haariemsche Burgerwacht, heeft hij zich, zoo lang zijn gezondheid dit toeliet, voor deze ver- eeniging verdienstelijk weten te maken. Ook de ouden van dagen en het Kindertehuis stonden in de volle belangstelling van zijn vaderlijk hart. Hij was een stille werker, die met liefde en toewijding zich aan zijn taak wijdde. Hierna sprak de voorzitter van de H.H.V., de heer B. W. Lasschuit woorden van erkentelijk heid over den ontslapene, die zich steeds als een eerlijk en oprecht mensch heeft doen ken nen. Verder schilderde Ds. D. v. d. Most van Spijt den overledene als een zeer geacht en geëerd man, die door zijn velen arbeid en liefderijk heid een voorbeeld voor allen is geweest. De heer J. W. van Santé dankte de sprekers namens de familie. Geboren: 10 Juni: G. Schaap—Langenbach z: M. BurgersLeliveld d. 11 Juni: J. M. W. van Waard—Pohl d; M. J. T. Brave—den Boer d; A. A. M. der KinderenSmit d; M1. Bor—Rou- kema d; L. Heuperman—Spijkstra d. 10 Juni: J. M. Vaarsvan Vuuren d. 8 Juni: A. G. Vink Verhage d. 11 Juni: M. C. J. Sneek—Noorder- meer d; M. C. A. Kors—Hogervorst z. 12 Juni: C J. van ZeggerenSeijffert z; A. Smits— Domin z. Overleden. 9 Juni: C. W. H. van der Munnik- Smit, 51 j., A'darnschevaart; 11 Juni: A. M. Willémsevan Rijn, 64 j„ Kamperlaan. Ondertrouwd 12 Juni: N. Sweers en A. M. Passchier, A. J. v. d. Bosch en J. M. Hoeben, C. de Vries en M. Roose, W. J. P. Swart en J. Nuiver, H. Kuiper en E. H. Rijs, W. van Waard en R. G. Fluijter, J. Hooft en L. J. v. d. Weij- den, J. Vrenegoor en M. Wipprecht, J. D. Flink en C. A. Reemer, F. J. v. d. Werff en W. M. Kater. J. Vuijst en C. Besseling, C. P. Koster en J. H. Smit, A. Herweijer en M'. Verbeek, I. A. M. Jocker en A. Krommenhoek, W. Nijdam en E. Wieman, F. Witkamp en J. J. M. Hulsebosch, W van Wanrooij en C. Oosterbaan, W. van de Polder en J. den Boer, c. van Eek en M. Huis man, J. H. van Straten en A. E. v. d. Klugt, A. van Varik en M. A. Scheelings, H. Boogaard en H. C. Stolvoort, A. v. d. Stelt en W. J. v. d. v. d. Stelt, P. J. Steijaart en F. Venekamp, P. Kolderie en J. M. Passchier, H. v. Nimwegen en P. J. G. v. Veldhuijzen. Gehuwd, 12 Juni: A. W. Hofkamp en R. Groen, P. J. Schaefer en H. L. v. d. Weerdt, J. G. Havelaar en F. Bosscher, J. C. Portegies en E. C. J. Klabou, H. v. Dijkhorst en G. Mei boom, H. Groot en M. M. F. A. Randoe, J. H. Bulters en P. M. van Gijzen, B. E. Verkooij en M. J. Jongejans, J. de Winter en J. S. Müsse, P. Zut en H. J. Hermsen, J. H. Lippus en B. M. v. d. Geest, W. J. Meerveld en A. M. Hoedt, T. H. Mulder en F. de Jong, D. M. Blokker en M. Hijkoop, M. G. Baarda en G. Groot, P. A. Gi vers en A. Wensing, R. van Veen en G. J. Ch. Scheffer, T. H. de Lange en A. Sijmons. Aan het verslag der Koninklijke Fabriek var. Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Haarlem ontleenen wij het volgende: Onze Vennootschap leed in dit verslagjaar het verlies van onzen Commissaris, den heer J. W. A. Beijnes. De bezetting van onze bedrijven was weer vrij onregelmatig. Wij begonnen het jaar met 236 arbeiders; aan het einu was dit aantal ge stegen tot 446. Afgeleverd werd voor een totaalbedrag van f 635.594. Zeer ruim van werk voorzien ginger. wij het nieuwe jaar in. Onderhanden waren 36 rijtuigen voor de Nederlandsche Spoorwegen en 11 rijtuigen voor Indië, terwijl aan het einde van het jaar nog een bestelling van 75 rij tuigen voor electrische vijfwagentreinstellen van de Nederlandsche Spoorwegen werd ont vangen. De algemeene vergadering van aandeelhou ders, gehouden op 27 Juni. heeft den heer dr. L. G. Kortenhorst als Commissaris herkozen, terwijl in de vacature van den heer J. W. A. Beijnes de heer ir. J. J. F. Beijnes gekozen werd. Na vermindering met de wenschelijk geachte afschrijvingen bedraagt de winst f 13.587 (vorig jaar bedroeg de winst na afschrijving op ge bouwen, gronden en machines na dotatie van f 50.000 aan de Algemeene Reserve en na re serveering van de verschuldigde dividendbe lasting f 65.562). Wij stellen U voor, deze winst op de nieuwe rekening over te brengen (vorig jaar dividend preferente aandeelen A 6 pCt„ dividend preferente aandeelen B 5 pCt., dividend gewone aandeelen 4 pCt.). Ter voor ziening in de eventueele winstbelasting is on der Crediteuren in de Balans reeds voldoende voorziening getroffen. De verkorte balans per 31 December 1939 ver meldt als Activa: Gronden 535.000. (466.000) Gebouwen 1. (onv.) Machines, Electrische Installatie en Gereedschappen 46.372. (59.171) Teekeningen en Meubilair 1. (onv.) Kas en Bankiers i 34.127. (722.470) Effecten 96.443. (101.758) Debiteuren 185.862. (505.024) Onderhanden werken 740.268. (59.904) VOorraad Grondstoffen 295.375 (57.684) Inkomsten, vervallende in 1940.. 1.775. (1.367) Vooruitbetaalde kosten 33.720. (6.382) en als Passiva: Geplaatst Kapitaal 1.261.250.— (onv.) Algemeene reserve 100.000.— (onv.) Bouwfonds 125.000. (onv.) Reserve voor koersverschillen Effecten 14.430. (19.745) Crediteuren 300.895. (235.432) Personeelfondsen 18.350. (37.042) Reserve voor Pensioenfonds 134.941. (onv.) Dividendsaldo pprichtersbe wij zen vorige jaren 490. (onv.) Winst over 1939 13.587. (65.562) De verkorte verlies- en winstrekening over 1939 staat Debet voor: Afschrijvingen 109.977. (60.048) Algemeene Reserve (50.000) Dividehdbel. en ter afronding (11.179) Winst over 1939 13.587.— (65.562) en Credit voor: Winstsaldo Ao. Po (1.121) Fabricagerekening 123.564. (185.669) HAARLEM, 14 Juni. (Rijkskweekschool). Ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de heeren H. v. Schie en W. Zalm en de dames M. Boon- acker en L. M. Duvosel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 12 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De nieuwe operaties, welke op 5 Juni tus- schen het Kanaal en het gebied ten Zui den van Laon begonnen zijn, hebben een volledig succes opgeleverd. Nadat de Wcy- gand-zone ten Zuiden van de Somme was ingenomen, werd de vluchtende vijand op verscheidene plaatsen bestookt en werd de rest met zeer zware verliezen over de Bene- den-Seine teruggeworpen. Rouaan is sinds eenige dagen in Duitsche handen. De Seine stroomafwaarts van Pa rijs is op verscheidene plaatsen reeds doet onze troepen gepasseerd. Een verstrooide vijandelijke afdeeling is bij St. Valery aan de kust omsingeld. Ten Noordwesten van den hoofdstad staan onze divisies aan de Oise twintig kilometer voor Parijs en voor de aan weerszijden van Senlis uitloopende verdedigingsstelling van Parijs. Compiegne, het tooneel van het smadelijke dic- taat van den wapenstilstand van het jaar 19l8> en Villers-Cotterets zijn in onze handen. Ter, Oosten van de Ourcq is de Marne over een breed front met sterke strijdkrachten bereikt. In het verloop van de nieuwe krijgsverrich tingen leed de vijand zeer zware bloedige ver liezen, werd een groot aantal gevangenen Se' maakt, en werden wapens en oorlogsmateriaal van allerlei soort buitgemaakt. Ook een voorlo°' pige telling hiervan was tot dusver niet m°' gelijk Het luchtwapen, dat door zijn voortdu rend optreden aanzienlijk tot de groote sue- - cessen van 't leger sinds den 5en Juni heeft bijgedragen, heeft gisteren het landleger opnieuw krachtdadig gesteund en met suc ces aanvallen ondernomen op de haven inrichtingen van Le Havre, alsmede op vijandelijke transportschepen aan de West kust van het Kanaal. Hierbij werden zeven Transportschepen, waarvan een vaartuig van 5000 ton, tot zinken gebracht, toen an deren, waarvan drie tuschen 10.000 en 15.000 ton, door bomtreffers beschadigd. Op ver scheidene schepen braken zware branden uit. Gedeeltelijk gecorrigeerd) ANKARA, 12 Juni (Reuter)Men verwacht, dat de beslissing van Turkije ten aanzien van de houding, welke het naar aanleiding van Italië's intrede in den oorlog zal aan nemen, hedenavond bekend zal worden. President Inonoe is gisteravond in de hoofdstad Ankara teruggekeerd. De toe stand wordt vandaag bestudeerd in een ver gadering van den ministerraad en van de Volkspartij. Vakk. reparatie van alle merken stofzuigers Toontje, die de eenige was, die het grappig vond, raapte de politiepet op en ging ermee naar het politiebureaua. Daar was alleen een inspecteur aanwezig, die het het beste vond om een politiehond aan de pet te laten ruiken. Deze hond was eigendom van een rechercheur, hij had hem met veel zorg opgevoed. „Fik,,'' zei de rechercheur, nadat het hondje goed aan de pet had geroken, „doe nu je best en zorg dat je baas zich niet over je behoeft te schamen." (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen zal binnenkort de distributie van textielgoederen worden afgekondigd. De verkoop van textielgoederen, welke in de afgeloopen weken aan zekere beperkende be palingen was onderworpen, heeft nog zulke pro porties aangenomen, dat een ingrijpende wijzi ging noodzakelijk bleek. Men heeft getracht een omschrijving te vin den van wat de kleinst mogelijke hoeveelheid was, doch die omschrijving is op geheel ver schillende manieren geïnterpreteerd, zoodat uit eindelijk toch niet de zoo gewenschte beperking werd verkregen. Het nadeel, dat zich sterk deed gevoelen, was vooral van socialen aard. Zij die nog over eenige reserve beschikten, konden zich inkoopen ver oorloven, die anderen, op hun beperkte midde len aangewezen, niet konden verrichten. Op die manier ontstond een ongewenschte sociale on gelijkheid. Bovendien zouden de voorraden, welke toch zeker beperkt zijn, al te spoedig zijn inge teerd. Niet dat men zou moeten veronderstellen, dat deze voorraden door Duitschland zijn opge vorderd, neen geenszins, zooiets is niet het ge val, zooals reeds herhaaldelijk werd verzekerd. Doch onze eigen voorraden moeten voor langeren tijd beschikbaar blijven. Het is dus billijk, dat alle landgenooten op gelijken voet zullen kunnen putten uit den nationalen voorraad. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt nog het volgende bekend: De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle handelaren in textielproducten, onge acht hun functie, zich moeten doen inschrijven bij het rijksbureau voor de distributie van tex tielproducten door den handel, teneinde een ver gunning te kunnen verkrijgen voor de uitoefe ning van hun bedrijf. Het zal binnenkort verboden zijn handel in textielproducten te drijven, zonder in het bezit te zijn van een vergunning. Bepaalde, nader bekend te maken artike len vallen niet onder de onderstaande alge meene voorschriften ter beperking van de aflevering van textielproducten. In het alge meen vallen onder deze voorschriften wel alle weefsels en andere afgewerkte textiel producten, welke noodzakelijk zijn voor klee ding, dekking en verzorging van den mensch. Voor het afleveren van o.a. woninginrichtingen is een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst noodzakelijk. De beschikbare voorraad van deze goederen moet toch in de eerste plaats gebruikt worden voor onze mede burgers, wier huisraad en inboedel in de laatste crisis verloren is gegaan. De onderstaande voorschriften vereischen in de eerste plaats de afgifte van bonnen door de winkeliers voor elke aflevering van textielpro ducten, welke slechts in beperkte mate betrokken kunnen worden. Uitdrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze bonnen bewaard moeten worden, aangezien te zijner tijd de koo- per opgave zal moeten doen van zijn aankoopen, Gebouw St. Bavo: Mulo-examen 9 uur, c°" mité Herwonnen Levenskracht 8 uur, Bestuur Bouwvakbond, 8 uur, Proza en Poëzie, 8 UUT< Dameskoor St. Oaecilia 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezien' tiging van schilderijen en teekeningen 7® 10—12 en van 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee sche grafiek en origineele teekeningen der F* en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „Alleen engelen hebben vleug®' len", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Terugkeer van den gehenn zinnigen, dokter X", 18 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Broadway Serenade", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9 uur. - Frans Hals: „Vadertje Langbeen", goed, 2.^ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Steeds in gevaar" en „Onschuld® veroordeeld", volw. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. DUJ^ en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Fa. Beg mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Ma£ nixapotheek, Mamixstraat 65, tel. 23525; ap® theek Schotsman, Binnenweg 206, Heemsten tel 28320 Na Zonsondergang zijn mede g® opend: Parkapotheek, Kleverparkweg 13 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 179 terwijl de verkooper aan het publiek vólge. nader a^in te wijzen groepen en sorteering z J bonnen bij eveneens later te noemen instant zal moeten inleveren. Er wordt in eigen belang een beroep op algemeene medewerking van de verkoopers e van het koopende publiek gedaan. Door de hierboven vermelde te zijner tijd te stellen scherpe controle en uitwisseling val de op deze wijze van twee kanten te verkrijg® gegevens, zal blijken in hoeverre voldaan aan de gegeven voorschriften. Met name de z.g. groote artikelen, welke hieronder gespecificeerd staan, zullen, indict zij in grootere hoeveelheden eafgeleverd cA- ontvangen zijn, in mindering worden gebrcah^ van in de toekomst te verleenen rechten va® aanschaffing. D zg. „greooe" tartikelen zijn o.a.: Wollen dekens, costuums voor mannen etl jongens, mantelcostuums, wollen japonnen» wollen dames- en kindermantels, overjassen voor mannen en jongens, regenjassen en r®' genmantels, bedstellen, matrassen, stoffen, b®' stemd voor de vervaardiging van deze goederen' De bestaande regelingen en vooi-schriften hebben een tijdelijk karakter. Zij dienen overgangsmaatregel tot een verbeterde en nitieve regeling, welke zal worden ingesteld zoodra ht rijksbureau voor de distributie va» textielproducten dooi- den handel de gegeven® verzameld heeft, welke noodzakelijk zijn oi® deze definitieve voorschriften zoo juist mog®' lijk te doen zijn en de organisatie gereed is. Al de maatregelen, welke genomen zijn en genomen zullen worden op het gebied van de verdeeling van textielgoederen, hebben ten doel te voorkomen, dat een klein gedeelte van de volksgemeenschap zich thans voorziet van extra-voorraden, ter wijl dan door den slechten aanvoer van grondstoffen de groote rest der bevolking reeds binnenkort niet goed zou kunnen warden voorzien van datgene, wat voor dagelijksch leven en werken noodzakelijk is. Het adres van het Rijksbureau voor de dis tributie van textielproducten door den hande' is: Banstraat 1 te 's-Gravenhage, telefoonnum' mer 394930. De volledige regeling is van 13 Juni af voor iederen handelaar in textielproducten verkrijg' baar bij de plaatselijke distributiediensten te gen betaling avn 2'/2 cent per exemplaar. Geen enkele handelaar zal zich derhalve op onbe kendheid met dzee regeling kunnen beroepen 'iaa «ft t tor kei kin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6