Vrouwe Justitia in een regenbui New-Y orksche Beurs GEEN SENSATIE VOOR JAN PUBLIEK Zou oneerlijkheid de meest bedreven zonde zijn in Arnhem? VRIJDAG 14 JUNI 1940 De nationaliteitenwet in Hongarije De meening van premier Teleki Duitschers en Italianen in Engeland De debatten in den Senaat te Washington ENGELSCHEN NAMEN WEER CLIPPER-POST IN BESLAG VLIEGTUIG BOTST TEGEN VERSPERRINGSBALLON OVEREENKOMST TUS- SCHEN JAPAN EN SPANJE Eischen van Wang aan de belligerenten SPA ANSC H BLAD OVER DE BRITSCHE POLITIEK Overval op een kassier in Wilna Tsjoengking gebombardeerd Boschbrand in Finland Ontploffing aan boord van Engelsch stoomschip Generaal Soddu souschef van Italiaanschen staf De bezetting van IJsland FINSCHE POSTVERKEER HERSTELD De Katholieke Vacantie- huizen Centrale Nederlandsche Natuurkundige Vereeniging Benzinelamp uit elkaar gesprongen R. K. Vacantiehuizen voor dames en jonge meisjes MINISTERIE VOOR DE LANDS VERDEDIGING Een hond ter wille van zijn schoonmoeder De politierechter te Zutfen veroordeelde den schoonzoon Hij sloeg den hond met een greep Beetje kwestie Lord Lister in een slagerskiel Wat verstond hij onder heling? Schuldige onwetendheid Bij het zwemmen verdronken BOEK EN BLAD Omzet 880.000 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT BERICHTEN VAN HUIS AAN ZEELIEDEN Moeilijkheden bij verzending van formulieren Leeuwardens werkloozen- cijfer miniem Clear in gkoer sen Examen L. O. Eindexamen Gymnasium Eindexamen Middelbare school N ij verheidsonder wij s Voorbereidend onderwijs Academische examens Stuurlieden-examens FA ILLISSEMENTEN BOEDAPEST, 13 Juni. (D.N.B.). De minister president Paul Teleki heeft heden in een rede in het Huis van Afgevaardigden het ontwerp der Pijlkruisers voor een nationaliteitenwet geken schetst als een poging, de goede betrekkingen tusschen Hongarije en het Duitsche Rijk in ge- vaar te brengen. Het ontwerp zou, aldus Teleki, tot misverstan den kunnen leiden tusschen Hongarije en de asmogendheden en wel juist op het oogenblik, dat de beide bevriende mogendheden bezig zijn, de gedicteerde vredesverdragen te vernietigen De minister-president stelde voor, den afge vaardigden Hubay en Vago als verantwoordelijke opstellers van het wetsontwerp hun mandaat te ontnemen. Hij zeide verder, dat de opvattingen van de geestelijke vaders van dit ontwerp in strijd zijn met de wettelijke plichten van den Hongaar- schen wetgever. De duizendjarige innerlijke eenheid van den Hongaarschen staat wordt door het ontwero principieel aangetast. Het ontwerp verbreekt de eenheid van de natie, die sedert den eersten koning Stefanus, onafhan kelijk van afstamming, nationaliteit of confessie harer zonen, steeds een aaneengesloten geheel is gebleven. Er bestaat in Hongarije geen kwes tie, waarvan men de regeling over één kam kan scheren. Overigens biedt de Hongaarsche grond wet uitgebreide mogelijkheden om deze kwesties in den geest van de grondwet en de traditie en met inachtneming van ieders belang op te los sen. Men moet de tradities van de 900 jaar oude waarlijk Hongaarsche grondwettigheid eultivee- ren en in het kader hiervan opnieuw tot een volkomen eenheid worden. LONDEN, 13 Juni. (Reuter) De politie in Groot-Brittannië heeft Instructies gekregen, volgens welke Duitsche en Italiaansche vreem delingen geen vergunning sullen krijgen om te blijven in welke verboden zone het ook zij. Deze zones omvatten bijna alle Oostelijke en Zuidelijke kusten, van John O'Groats tot Landsend en groote oppervlakten aan de West kust, waardoor bijna de geheele kust rondom Engeland wordt bestreken De zones beslaan op verscheidene plaatsen een diepte van ruim 32 kilometer. Ook aan vreemdelingen, die geen on derdanen zijn van den tegenstander, zal bevel gegeven kunnen worden, de beschermde zones te verlaten. WASHINGTON, 13 Juni. (D.N.B.). In het verdere verloop van de buitenlandsche politieke debatten in den Senaat verklaarde de demo cratische senator Clark o.a.: „De dagbladad vertenties, die op het oogenblik in grooten ge tale verschijnen en voor hulpverleening aan de westelijke mogendheden pleiten, zijn een „on- Amerikaansche" activiteit, welke onze bevolking op een dwaalspoor brengt.'' Clark eischte das een commissie zou onderzoeken waar de adver tenties vandaan komen en wie ze betaalt. De democratische senator Holt vroeg, of het reeds zoover gekomen is dat de Vereemgde Staten moeten vreezen, bij het voeren van een politiek, die met de Amerikaansche belangen overeenkomt, Iemand te Londen op de toenen te trappen. Holt oefende voorts critlek uit op een rede van den Amerikaanschen ambassa deur in Parijs, Bullitt, waarbij hij de vraag stelde, of men geloofde „dat Bullitt de belan gen van de Vereenigde Staten evenzeer behar tigt als die van Frankrijk". De democratische senator Wheeler sprak zich scherp uit tegen het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog, waarbij hij opmerkte, dat de deel neming van Amerika de democratie niet zou redden doch vernielen. NEW-YORK, 13 Juni (D.N.B.) De Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden hebben aan boord van de Amerikaansche vliegboot „Yankee clipper", die wegens slecht weer een tusschen- landing op de Bermuda's moest maken, ongeveer duizend pond post in beslag genomen. Men neemt aan dat deze post afkómstig is uit Duitschland, Italië en Spanje. LONDEN, 13 Juni (Reuter). Een vliegtuig, vermoedelijk van Britsche nationaliteit, is gisteren, na met een versperringsballon in bot sing te zijn gekomen, neergestort. TOKIO, 13 Juni (Domei). Tusschen de Spaan - sche handelsmissie die op het oogenblik in Japan vertoeft en Japansche zakenlieden is overeen komst over de volgende punten bereikt: le. Het oprichten van een Japansch-Spaansche vereeniging in beide landen; 2e. Nauwere samenwerking tusschen de Ja pansche en Spaansche Kamer van koophandel en industrie. 3e. Economische samenwerking tusschen Japan en Spanje. 4e. Bevordering der cultureele betrekkingen tusschen beide landen. SJANGHAI, 13 Juni. (D.N.B.) In een offi- cieele verklaring elscht de nieuwe Chineesche Tegeering onder leiding van Wang Tsjing Wei <e vrijwillige terugtrekking van de troepen der Oorlogvoerende Europeesche staten uit China. Tegen eventueele overdracht van de verdrags rechten van een oorlogvoerenden staat aan een derde mogendheid wordt krachtig verzet aan gekondigd. MADRID, 13 Juni (D.N.B.) Het Spaansche blad ,A£.C." meldt uit Londen, dat men aldaar den tegenstand der Franschen eischt tot aan de zege der Westelijke mogendheden. De Engel- schen gelooven nog steeds, dat de laatste slag door hen gewonnen zal worden. Engeland be schikt na negen maanden van oorlog nog steeds niet over een voldoend groot leger. Vele jonge mannen gingen in de straten van Londen wan delen en lagen des Zondags aan de oevers van dc Theems, zonder in het geheel aan een dienst plicht of strijdvaardigheid herinnerd te worden. Na negen maanden van oorlog beschikt Enge land niet eens over een voldoende uitrusting voor de "soldaten. Sedert September 1939 konden de Engelsche wapenfabrieken niet meer voldoen aan de geweldige eischen van dezen oorlog. Men heeft den oorlog lichtzinnig opgenomen, totdat het water aan de lippen stond. In plaats van vliegtuigen en geschut te ver vaardigen, heeft Engeland luxe-artikelen en auto's voor Amerika gefabriceerd, ten einde deviezen voor den economischen oorlog te ver krijgen. De Engelschen hebben in te veel rede voeringen den oorlog als reeds gewonnen be schouwd. KAUNAS, 13 Juni (D.N.B.)In Wilna zijn gisteren twee Litausche politiemannen, die een stedelijk kassier begeleidden, omdat hij loon gelden moest wegbrengen, uit een hinderlaag doodgeschoten. De kassier werd door een schot gewond. De daders maakten zich meester van het bedrag in contanten en ontkwamen Sedert de bezetting van het gebied van Wilna door Litauen zijn reeds meer dan tien politie agenten in den strijd tegen de plaatselijke mis dadigers om het leven gekomen. Men verwacht thans een buitengewoon scherp ingrijpen ter zuivering der stad van misdadige elementen. TOKIO, 13 Juni. (Domei) Japansche vlieg tuigen hebben gisteren opnieuw Tsjoengking gebombardeerd en belangrijke militaire werken getroffen, alsook de Chineesche regeeringsge- bouwen. Verscheidene Chineesche vliegtuigen werden neergehaald. De Japansche toestellen keerden veilig op hun bases terug. HELSINKI, 13 Juni. (D.N.B.) Een bosclv brand heeft nabij Luvia-Nakkila in Finland een oppervlakte van meer dan 10 H.A. verwoest. Het blusschingswerk wordt door watergebrek be moeilijkt. BUENOS AIRES, 13 Juni (Reuter). Een ont ploffing aan boord van het Engelsche s.s. Gas- cony heeft een brand doen ontstaan, waarbij vier mannen gewond werden. Deskundigen stelden vast, dat de ontploffing ontstaan is door een automatische bom. De helsche machine was afkomstig uit een in de nabijheid gelegen fabriek. Honderden arbeiders zijn ontslagen, terwijl verscheidene arrestaties zijn verricht. ERGENS IN ITALIË, 13 Juni. (Stefani) Mussolini heeft den onderstaatssecretaris van Oorlog, generaal Soddu, benoemd tot souschef van den generalen staf en besloten, dat de chef van den staf der fascistische militie rechtstreeks onder de bevelen zal staan van den chef van den generalen staf. STOCKHOLM, 13 Juni (D.N.B.). De Dagens Nyheter doet een scherpen aanval op Engeland als gevolg van de bezetting van IJsland. Usland heeft, zoo verklaart het blad, zijn zelfstandig heid verloren, waarvan twee jaar geleden het twintigjarig bestaan werd gevierd. Engeland heeft de bezetting gemotiveerd met een te ver wachten Duitsche bezetting. Hierbij moet wor den opgemerkt, dat IJsland deze bescherming nooit heeft verlangd en dat het ook geen redeh heeft gehad een bezetting door Duitschland te vreezen. De bezetting van Engeland kan niet als een beschermingsmaatregel worden be schouwd. Integendeel, Engeland heeft op IJs land steunpunten voor de vloot- en luchtstrijd krachten gebouwd en heeft het economisch leven van IJsland ondergeschikt willen maken aan de Britsche oorlogseconomie. HELSINKI, 13 Juni. (D.N.B.) De geregelde postverbinding van Finland met de Sovjet-Unie is hersteld. Luchtpost gaat via Reval en Riga. Naar verder vernomen wordt, is ook het postverkeer met Nederland hersteld. Voor pose naar Engeland en Frankrijk en naar de kolo niën en Dominions dezer landen, nemen de Finsche posterijen geen verantwoordelijkheid op zich. Nu het leven weer zijn normalen loop her neemt, heeft ook de Katholieke Vacantiehuizen Centrale haar werkzaamheden hervat. In den vorm van „Mededeelingen" werd een voorloopige lijst van Vacantiehuizen samenge steld, welke nog gelegenheid tot vacantieverblijf kunnen blijven bieden. Een K.V.C.-gids, zooals men dien kent van de vorige jaren, verschijnt er dit jaar dus niet. In plaats daarvan worden de „Mededeelingen" van tijd tot tijd rondge zonden. Overigens zijn de voorwaarden voor lidmaat schap dezelfde gebleven. Ook de K.V.C.-fiets- wimpels zijn wederom verkrijgbaar. Inlichtingen verstrekt het secretariaat: Lange Putstraat 44, 's-Hertogenbosch. Het bestuur van de Nederlandsche Natuur kundige vereeniging verzoekt directeuren en rectoren van scholen, wier natuurkundige ka binetten tengevolge van oorlogshandelingen schade hebben opgeloopen, hiervan opgave te doen aan het secretariaat, Duivendaal 2 te Wageningen, opdat dit kan nagaan, in hoe verre het mogelijk is, steun bij den heropbouw te verleenen. De 34-jarige loodgieter J. H. G., wonende in de Ellekomstraat te Den Haag, verrichtte Don derdagmiddag werkzaamheden met een ben zinelamp in de Jan Wapstraat. Hierbij sprong deze lamp uit elkaar en de loodgieter bekwam brandwonden aan het gelaat en beide handen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Verschenen is wederom de lijst van R. K. Vacantiehuizen, uitgegeven door de Federatie der R. K, Vereeniging tot Bescherming van Meisjes in Nederland. De lijst bevat de adressen van alle tehuizen der Vereeniging, benevens eenige adressen van particuliere en R. K. hotels, met vermelding van prijzen en plaatsruimte. Op verzoek van vele dames is ditmaal in de lijst ook de prijs voor logies met ontbijt vermeld. De prijzen beantwoorden aan het doel, dat de Vereeniging met deze uitgave beoogt: aan werkende dames een vertrouwde en goedkoope logeergelegenheid te verschaffen gedurende hare vacantie. De lijst is te verkrijgen bij de secretaresse der Vereeniging in het diocees Haarlem, Rapenburg 82, Leiden. Van de zijde van het Rijkscommissariaat wordt medegedeeld: De aangelegenheden van het ministerie voor de landsverdediging zullen, voorzoover zy be trekking hebben op de demobilisatie van de Nederlandsche land- en zeemacht, ressortee ren onder den Duitschen bevelhebber der weer macht in Nederland. De secretaris-generaal, Ringeling, wordt in verband hiermede uit zijn functie ontheven. Op 24 Januari j.l. werd door den Politierech ter te Zutphen behandeld de zaak 'tegen J. R„ een 23-..arigen fabrieksarbeider te Deventer, Hij had in December 1939 twee platen rub ber weggenomen, welke toebehoorden aan de Deventer Rubberwarenfabriek. Destijds werd de zaak opnieuw gesteld in handen van den Rechter-Commissaris voor het inwinnen van een rapport. Verd. is in handen gesteld van een dokter, maar heeft zich tegen den arts eenigs- zins vreemd gedragen. Als de rechter hem ei op wijst, dat een normaal mensch zich toch door een dokter laat onderzoeken, omdat deze hulp kan bieden, antwoordt verd.: „Ik heb vrouw en kinderen en daar heb ik maar om te denken." De officier acht de zaak niet meer van een- voudigen aard en zou deze willen verwijzen naar de meervoudige kamer. Mocht de politie rechter anders meenen dan wenscht hij een schriftelijk vonnis. Voor het laatste voorstel voelt de rechter het meeste en over een week zal hy schriftelijk vonnissen. De 47-jarige landbouwer J. G.-W., te Vol den, heeft in April j.l. een hond mishandeld, door dat dier herhaaldelijk met een greep op den kop te slaan. Pol.-R.: „Het is toch wei mer dan bar." Verd.: „Wablief?" Pol.-R.: „Het is toch wel meer dan bar." Verd.: „Maar die hond had het kind gebe ten. En hij was altijd zoo lastig. Vijf jaar ge leden heeft hij mijn vrouw al eens in den arm gebeten." Pol.-R.: „Dat zal wel liggen aan degenen, die hem gedresseerd hebben." Verd.: „Ik heb hem ter wille van mijn schoonmoeder nog maar steeds laten loopen." Pol.-R.: „Ik voel me lichamelijk onwel wor den, wanneer ik bedenk, wat dat dier moet geleden hebben." Verd.: „Het heeft ook geleden." Getuige Bargman heeft de mishandeling ge zien en zich ontzettend geërgerd. Hij vertelt: „Ik hoorde janken, keek op en zag hem met den greep slaan. Ik gooi mijn schop achteruit en zeg: „Jan, Jan wat doe je toch". Ik loop naar de vrouw en sta te trip pelen. Ze merkte dat er wat was, maar ik zei er is niets. Toen heb ik de politie gehaald." De Officier vindt een dergelijke mishande ling meer dan schandelijk en acht 14 dagen gevangenisstraf volkomen op zijn plaats. Verd.: „Het was toch zoo'n lastige hond." De hond kan wel lastig geweest zijn, maai de rechter is het met den officier eens en het blijft 14 dagen. Verd. is bijna niet weg te krijgen uit de zaal en meermalen laat hij hooren, weggaande en weer terugkomende: „Maar ik ben altijd niet zoo slecht." De politierechter gelooft dat gaarne, maar vindt toch dat verd. nu maar naar huis moet gaan. Ten slotte laat hij zich door den deur waarder zeer gewillig naar de gang leiden. Als B. J. H., slagersknecht uit Olst, ver schijnt, vertelt de politierechter hem reeds aanstonds hoe de vork aan den steel zit. ,Je hebt een beetje kwestie gehad niét waar en met een bezem gegooid, hé? Toen een ander zich er mee bemoeide, heb je dien een draai om de ooren gegeven!" Verd. H. geeft alles grif toe. Off.: „Het is anders gevaarlijk, wanneer je reeds eenige keeren veroordeeld bent. Ik zal het nu nog bij een geldboete laten, maar je bent tevens ernstig gewaarschuwd, f 10 of 10 dagen." Pol.-R. tot verd.: „Zul je nu verstandig 't Regent vandaag, 't regende gisteren, en nog steeds ziet de lucht grijsgrauw; 't zal dan ook nog wel blijven regenen.... Eentonig is t, dat geplens van die trage druppels zonder variatie, 's Menschen humeur lijdt er ook onder, want 't opgewekte „Wat 'n weertje!", dat de een of andere optimist nog durft te .anceeren, wordt met een snauw, althans daarop gelijkend geluid, beantwoord. Zelfs Vrouwe Justitia miste Donderdag alien humor en de zitting van het Amhemsche Ge rechtshof was slechts een aaneenschakeling van zaakjes, die de publieke tribune al heel weinig sensatie boden. De 33-jarige twijnder A. v. Z-, uit Apeldoorn, stond vooreerst in hooger beroep terecht van een vonnis van den Zutphenschen politierech ter, waarbij hij wegens verduistering, conform de vordering van den Officier van Justitie, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld werd. De man had in zijn kwaliteit van secretaris penningmeester de kas van zijn voetbalclub f 40 lichter gemaakt en wel om zich zelf van tien tallen borrels te voorzien, 't Was geen rijke voetbalclub, dus dit verlies kwam daardoor te zwaarder aan en toen het bestuur van ver dachte teruggave van het geld geëischt had, gebruikte hij zelfs nog dreigende woorden op den koop toe. Toch kwam men tot een schikking. De on trouwe secretaris zou iedere week een rijks daalder afbetalen, maar al heel spoedig hield dat op, hij wilde het maar met een gulden doen, want hij verdiende te weinig. Doch ook de gulden bleef achterwege en om zich nog sterker te toonen, raadde hij zijn medebe stuurders aan er maar geen werk van te maken want de rechter zau hem toch slechts een "oorwaardelijke straf opleggen. „Dat is niet fraai," meende de president ,zie je het schandalige van je daad dan nie' n?" Verdachte bleef onverstoorbaar onder dez- strenge woorden en bleef er maar op wijzen, dat hij gezegd had. alles terug te betalen. De Procureur-Generaal vond dat de man hoogst onsympathiek gehandeld had. Hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van den Politierechter. Uitspraak over veertien dagen. De 27-jarige slager T. V„ uit Nijmegen, die hierop terecht stond, was al even onverschil lig wat betreft het inzien van zijn schuld. Hij had uit het gezellenlokaal van het Gemeente slachthuis te Arnhem een slagersjasje wegge nomen en was daarom door den Amhemschen Politerechter tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Wel bekende hij het feit, hij had er zelfs spijt van, maar hij beweerde het jasje voor een werkloozen vriend gestolen te hebben; het was hem immers veel te klein! „Dat 't je te klein was, zul je later wel be merkt hebben", aldus de president, „maar al sprak je de waarheid, dan gaat het nog niet aan door deze geschiedenis je daad nog goed te praten." De Procureur-Generaal wist nog, dat ver dachte al een keer of vijf wegens oneerlijk heid veroordeeld was, en vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over veertien dagen. We waren er nog niet met de oneerlijkhe den. Een jongeman van een jaar of negentien, de portier Rutgerus Franciscus F., had zich te verantwoorden voor heling van een amaril- steen, die door twee van zijn vrienden uit een fabriek gestolen was. De politerechter te Arn hem had hem een maand gevangenisstraf op gelegd, doch hij beweerde geen schuld te heb ben! De getuige E. S„ een van de vrienden, 'n jongeman van vijftien jaren, was zeer verward in zijn verklaringen en bracht den president zelfs tot de vraag, of hij nu stond te draaien en te liegen of zich van alles niets meer wist te herinneren. Opgelucht verklaarde S., dat hij heusch niet precies meer wist hoe alles zich had toegedragen, derhalve werd hij verder met rust gelaten. Verdachte nam echter met het weinige dat getuige gezegd had, ook geen genoegen, want „wat nu gesproken is, is allemaal omgedraaid", vertelde hij. De 16-jarige getuige T., een klein kereltje met 'n schuchter stemmetje, was in zijn verklarin gen echter zeer positief. Heel beleefd ook, want iet. „ja edelachtbare" was niet van de lucht. Hij vertelde dan, dat verdachte hem gevraagd ad om een amarilsteen, die hadden ze bij ver achte thuis (de vader is messenslijper) noo- dig. Getuige stal met den vorigen getuige drie van die steenen en vertelde daarna ook aan verdachte hoe hij eraan gekomen was. De prijs zou f 2 p. stuk bedragen, doch voor den eersten ontving hij slechts f 1 gulden. Den tweeden had den de diefjes in de sneeuw verstopt en ze ble ken later zelf ook bestolen te zijn. De derde had verdachte weer gekregen, maar hij had er geen geld voor gegeven, omdat hij hem, vol gens zijn zeggen, stuk had laten vallen. T. en S, waren samen naar de bioscoop ge gaan van hun verdiensten en dat was ook het eenige pleizier dat hun misdrijf opleverde; bei den werden gesnapt en ontvingen hun straf. Verdachte F. bleef echter ontkennen, ook de verklaringen van T. noemde hij leugens en hij beweerde nogmaals niet geweten te hebben.dat. de steenen van diefstal afkomstig waren ge weest. De procureur-generaal achtte het feit wel bewezen, maar vond de straf wel wat hoog. Hij eischte tien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. De 58-jarige landbouwer en melkrijder H. W. N. uit Bathmen had geld van zijn neef, over wien hij voogd was, ten eigen bate gebruikt. Alles werd wel terugbetaald, maar de man kwam toch voor den Zutphenschen politierechter, die hem veroordeelde tot een maand gevangenis straf. Dat begreep hij niet, want voor het hof verklaarde hij, dat hij niet wist dat dat niet mocht. „Wat mocht?" vroeg de president. „Nou, edelachtbare, ik beheerde het geld van m'n neef en Ik nam er wel iets van af, maar ik leende het maar en heb het eerlijk terugbe taald." De neef had een spaarbankboekje, waar ruim 166 op stond. Dan vertrouwde hij zijn oom nog ongeveer 190.toe, om dat eveneens te laten inschrijven. Maar dat gebeurde nooit, de voogd haalde zelfs nog 30 extra van de spaar bank af, om een paard te koopen. Doch toen de jongen meerderjarig werd, in Juli van het vorig jajir, vroeg hij zijn geld op en daar zijn oom alsmaar uitvluchten verzon, ging hij ten slotte bij den kassier van de spaarbank zelf eens informeeren. Toen kwam alles uit, oom verkocht een vet varken en betaalde alles terug, maar de politie was er toch achter gekomen, waarschijn lijk door een ander familielid, dat hard geld noodig had en den neef had „opgedraaid". „Maar waarom heb je dat varken niet veel eerder verkocht?" vroeg de president, „dan had je je schuld bij de eerste maning kunnen af lossen." Verdachte wist het niet, hij begreep zelfs nog steeds niet, dat zijn schuld zoo zwaar was. „Maar je gooit alle schuld maar op ande ren!" merkt de president op, denkend aan dat andere familielid, dat geld noodig had. De procureur-generaal vond echter de straf toch wel erg hoog en vroeg twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen. worden? Dan laten we het hierbij. Wil je nog in hooger beroep?" Verd.: „Neen meneer." Pol.-R.: „Goeden morgen H." Verd.: „Goeden morgen." De 20-jarige J. A. K. uit de buurtschap Woold bij Winterswijk is in de beek, buiten de zweminrichting te Varsseveld, bij het zwemmen verdronken. Men heeft gezien, dat hij eenige zenuwachtige bewegingen maakte. Toen hij lang onder water bleef, sprong een man te water, die er in slaagde K, aan den wal te brengen. Kunstmatig toege paste ademhaling mocht niet meer baten. ONTDEK DEN MENSCH AAN ZIJN HANDSCHRIFT, door Ha rold Berna. Uitg.: N.V. Ar beiderspers Amsterdam. Vele menschen halen hun schouders op als ze het woord „grafologie" hooren uitspreken. Ze beschouwen handschriftkunde als een soort goochelarij of kaartlegsterspractijk. Om hun een beter begrip te geven van de wetenschappe lijkheid der grafologie en haar betrekking tot de psychologie heeft de Zwitsersche grafoloog Harold Berna een beknopt overzicht gegeven van deze wetenschap in een klare, voor ieder begrijpelijke taal. Hij geeft een beschrijving van de werkwijze en in zijn tekst verwijst hij naar de talrijke voorbeelden die achterin bij elkaar gebracht zijn om zijn beweringen te staven en te illustreeren. Elk hoofdstukje wordt afgesloten met een tabel, die weliswaar niet overal even overzichtelijk is, maar in verband met den tekst een nadere beschouwing waard blijkt. Wij kunnen iedereen, die iets van grafologie wil weten, aanraden dit werkje eens in te zien. Juni 13 12 11 Air Reduction 38} 39} 37} Allied Chemical 146} 146 140 American Can Co. 93 92 88 American Radiator 5} 5} 5} Am. Smelt Ref. 36} 38 36 Am. Tel. Tel. 157 157} 151 Am. Tobacco B. 74 74} 73 Am. Waterworks 6} 7 6} Anaconda Copper 21 22} 21 Atchison Topeke 14} 16 14 Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 72} 74} 71 Canadian Pacific 2} 3 2} Ches. 6? Ohio 33} 33} 32} Chicago Rock lsl. i Chrysler Motor 60} 61 57} Dupont de Nem. 135 157} 149} General Electric 30} 31 29} General Foods 35} 39} 38} General Motors 42} 43} 41 Good Year 13} 14} 13} Hudson Motor 3} 3} 3} Intern. Nickel 22} 23 22} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 27} 28} 27} Missouri Pac pref. iV Ar Ar Montgomery Ward 37 39 35} New York Central 10} 11 i 10 Norfolk Westeri 195 202 193 North Am. Comp. 16} 16} 16} Northern Pacific 5} - 5} 5} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 17 17} 17 Proctor Chambit 57 57 55} Radio Corporation 4} 4} 4} Rep. Steel 16} 17} 15} Sears Roebuck 68} 67} 63 Shell Union Oil 8} 8} 7 I Southern Pacific 7} 7} 7} Sotthern Railway 9} 10} 9 Standard Brands 5} 5} 5} Stand. Oil of N.-J. 35} 36} 35} Union Pacific 73} 75 73} United Aircraft 42} 44 43 United Corp I 1 1 I U. S. Rubber 17 17 17 U. S. Steel 50 51 47} vVool worth Building 31 31 30} ex dividend ex coupon. NEW YORK, 13 Juni Slotkoersen Juni 13 12 11 Amsterdam Londen 3,70 3.75 3,75 Parijs 2.18 2,18 2.13 Berlijn 40.10+ 40.10+ 40.10+ Brussel Rome 5.05+ 5.05 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.42 22.42 22.42 Weenen Stockholm 23^85 23,85 23.85 Montreal 80.125 79.375 78.250 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B,Aires Markt 21.90 21.60 22.10 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 13 Juni 13 Juni 12 Juni (Santos) 13 Juni 12 Juni - Nieuw contract) (Rio - Koffie Juli 3.90-H- 3.92+. Juli 5,73.+ Sept 3.93 3.95+-Sept. 5.86 Dec. 3.95.+ 3.97+-Dec 6.02 Sept. Mrt 6.H.+ Mrt. .Mei 6.25.+ Mei Suiker Juli 1,20 Sept. 1.18 Dee. 1,22+ Mrt. 1.24} Rubber Standaard Juli 21.70 Sept [9.70 Oct 19.20 Dec 18.70 Katoen Nieuw contract Juli 10.22 10.22-- Jan 8,90.- 8.92 Oct. 9.10'14 9.08-- Mrt. 8.778.82- Dec. 8.98 9.00-- Mei 8.6)-- 8.67 Tin Loco 58.00 57.00 Termyn 56.8756.00 90 dagen 56 00 55.25 CHICAGO, 13 Juni 13 Juni 12 Juni 13 Juni 12 Juni 1.22} 1.19} 1.23 1,25+ 22.30 20.20 19.80 19.30 Mei Juli Sept. Jan Mrt. Mei 5.78+- 5.90- 6.06- 6 17+. 6.27+- 1.26}+ 1,27+ 1.28 129+ 1.30}+ 1.3,+ 18.59 19.10 18.37 18.85 18.30 18.78 Tarwe Haver Juli 78 82 82 Juli 33} 33} Sept. 78 - 82}. Sept. 31 - 31} Dec 79 83} Dec. 32} - 33 Mais Rogge Juli 59} - 63} - Jull 44} 44} Sept 58 - - 62} - Sept 46} - 46} - Oec 57 60} .- Dec 48 -- 48} - Reuzel Juli 5.30 5.55* Oct. 5.60 5.80* Sept. 5.50* 5.70* Dec. 5.75* 5.95* Eenigen tijd geleden heeft de RotterdamschJ Lloyd het initiatief genomen om te trachten den opvarenden van schepen der maatschappij waarvan de vloot vrijwel geheel op zee was - bericht te doen toekomen over hun verwanten in het moederland. Daartoe heeft men aan de familieleden een formulier toegezonden, dat ingevuld moest wor den en waarin mededeeling werd gedaan over den toestand in het gezin, over de naaste fa milieleden en over de bezittingen hier. Toen een groot aantal van deze formulieren werd terug ontvangen, heeft men getracht, deze per post naar den agent van dep Lloyd in Ne- derlandsch-Indië te zenden. De formulieren werden via Italië verzonden maar nu dit land zich ook in oorlog bevindt, bleek het niet mogelijk, verdere bestelling te doen geschieden. Getracht zal nu worden, formulieren via Duitschland—Rusland—Japan naar Amerika te zenden, vanwaar voor door zending naar Nederlandsch-Indië zorg kan wor den gedragen. In de eerste oorlogsdagen nam het aantel werkloozen te Leeuwarden met ongeveer lM pet. toe, maar, zoo vernemen wij, thans zijn er bij den dienst voor Sociale Zaken practiseii geen werkloozen meer ingeschreven. Dit komt, doordat aan een groot werkobject alhier 2300 arbeiders zijn geplaatst, waarvan 300 uit de provincie. Het uurloon bedraagt cent, terwijl negen uren per dag wordt ge werkt. Koersen voor stortingen op 14 Juni 1940 te gen verplichtingen, luidende in: ReichsmarkeU 75,63, Lires 9,55, Deensche kronen 36,40, Noor- sehe kronen 42,80. 's GRAVENHAGE. (Rijkskweekschool)Ge slaagd de dames T. Gerbrands, L. Greven, J- M. Kiers, allen te 's-Gravenhage, J. Nijbakkef te Delft en A. Holleman te Oude-Tonge. •s-GRAVENHAGE. (Bisschoppelijke kweek school). Geslaagd: W. M. Alblas, Delft; C. A' Ar.sens, Den Haag; P. L. J. Bakker, Den Haag! J van den Biggelaar, D. Berkel en Rodenrijs: H J. Braak, Delft en J. B. van den Broek, De" Haag. 's GRAVENHAGE (Bisschoppelijke kweek school). Geslaagd: P. van den Biggelaar te Voorburg; J. W. de Jong te Delft; J. J. A. Lan- geveld te Den Haag; H. A. Lupker te Delft eC W. J. van Zijl te Den Haag. HEERLEN - BEKKERVELD. RK. Kweek school St. Joseph. Geëxamineerd en geslaagd de dames: B. Huntjes, Heerlen; Th. Lommen, Schaesberg; C. Paes, Chevremont; L. Reijnders, Schinveld; L. Benschop, Heerlen; C. Boumans, Heerlen. LEEUWARDEN (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames F. Adema, J. F. Hogeveen en H. J. L<>" rr.an, allen te Leeuwarden; E. Bns te Noordber- gum, Tj. A. Karsten te Sneek en M. Louwenaaf te Sint Anna Parochie. Afgewezen geen. NIJMEGEN. (Canisiuscollege)Geslaagd voof B de heeem: J. L. Bots, Voorhout, J. Coenders Gendt, A. van 't Hullenaar, G. Jansen op de Haar, F. Nijst J. Roothaan, B. Schretlen, P- Sliepenbeek, A. Verheij, J. Hardeman, allen tg Nijmegen, W. Sturkenboom Houten (U.), G Coenders Gendt. Met vier candidaten wordt het examen voortgezet. Afgewezen een. NIJMEGEN. (Lyceum Mater Dei). Geslaagd voor A. de dames G. Geraerdts, P. van der Grin ten, R. Kamerbeek, H. Prick, B. de Vries, L. van Ewijk, H. Gerrits, H. van Weezei Errens, W- Gelink, J. Maas en A. V. Sambeek. Geslaagd voor B.: R. Bijlard, P. Coenders, H. van Keulen en C. Zwartjes. NIJMEGEN, Geslaagd voor het eindexamen der R.K. Middelbare School voor Meisjes ,.M8' riënbosch": T. v. d. Assum, C. Baltussen, H- v. d. Bom, C. Bon, M. van Dam. L. Draper, R- Droge, I. Duetz, C. Gerritsma, P. v. Hesteren. L de Hingh, H. v. Hoeckel, R. Hoefsmit, H- Huygens, R. de Jong, W. Löwenthal, D. van der Meulen, A. Neuhaus, T. Nijdam, M. v. Schalk. M. Sluyters, M. Stockmann, M. Thuis, R. van Turnhout, I. Vahle, A. Verheef. M. Wijffels. E. Zwanikken. Afgewezen geen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor akte N.& de dames J. H. Fonteijn Kuypers, Rotterdam. M. E. Jongepier, Schiedam, C. G. Klomp, Am' sterdam, A. H. Kootstra, Rotterdam, J. Kruidenier, Rotterdam, C. Molenaar, Bad hoevedorp, M. C. Postema, Overveen en E. Rijnveld, Haarlem. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte A. onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs, da dames: G. M. van Harselaar Baam, E. J- Grotendorst, Amersfoort, A. P. Ruig, Hilversum en D. M. Leeseman, Hilversum. GRONINGEN. Geslaagd voor het arts-exa men, eerste gedeelte, de heeren H. W. Wilde- boer, Nieuwe Pekela, C. Hogendijk te Haren- Bevorderd tot arts: Mej. M. C. Venema w Hardegarijp en de heer A. C. van Hoorn, de Bult, gem. Bellingwolde. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor stuurman kleine handelsvaart: A. Bodde, K. Drent e® P. G. Schwarz. Opgegeven door afd. D.OD. van v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken 12 Juni. Jan Kaay, slager, wonende te Amster dam, Bestevaerstraat 247 hs. E.c. Mr. A. MaaseB. curator Mr. C. L. van Mourik, Heerengracht 13». Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 12 Juni. W. van Os. te Amsterdam. C. Visser, Amsterdam. S. J. H. van Hugten, Amsterdam. L. A. Baijle, Laren N.H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2