ZET UW BESTE BEENTJE VOOR Wandelen is gezond Er rijden weer meer treinen Bevolkingsontwikkeling gunstig iteenloopende wegen Kerkelijk Leven VRIJDAG 14 JUNI 1940 Ondanks de hooge vlucht der techniek blijven de „beenen wagens" populair Statistiek van den loop der bevol king van Nederland over 1938 verschenen GAS VOOR MOTOR- AANDRIJVING Verklaring omtrent deugdelijk heid vereischt EEN LEEUWARDER NOODBEURS Men verwacht veel succes R. K. KERKMUZIEK. SCHOOL Datum der inwijding van de nieu we muziekzaal nog niet bekend REIZEN NAAR HET BUITENLAND Bij wie men aanvragen behoort in te dienen Luchtbeschermingspersoneel te Den Haag Voorstel tot verzekering tegen ongevallen INT. MA RIA-CONGRES UITGESTELD DEMOBILISATIE VOOR VRIJWILLIGERS Nijmegens burgemeester huldigt burgerij Gemeenteraad verleent een crediet van f 100.000 o.a. voor een nieuwe veer Luchtbescherming BRAND IN KAZERNE TE ROERMOND OPGAVE VAN VEESTAPEL MEISJE VERMIST Onvoorzichtigheid met den dood bekocht Ter besparing van kolen UIT DE STAATSCOURANT P. T. T. Wijziging en aanvulling der dienstregeling Bij aanrijding gedood Pastoor Th. van Rossum vraagt emeritaat aan /J&S£\ DOOR A. HRUSCHKA In dezen gouden tijd van techniek is het te begrijpen, da,t wij aan den bfeenenwagen, dit simpele, maar toch wonderlijk gecon strueerde vervoermiddel, weinig aandacht hebben geschonken. Maar toch is dit het meest bewondérenswaardige vervoermiddel aller eeuwen; een schepping die teruggaat tot het grijze verleden, toen men van me chaniek en alles wat daaraan vast zat, nog geen snars wist. Vader Adam was immers al de eerste berijder Van dit wonderlijke toestel, dat bestaat uit twee stevige beenen en een onderstel van beweegbare "eentjes, die vastgeknoopt aan een onnoemelijk aantal spieren er voor zorgen dat we op elk °°genblik van den dag ons verder kunnen be jegen. Het hangt geheel van de training af «oe ver wij hiermede kunnen komen. Als het «fenenstel goed is geoefend zijn geen afstan den te groot of wij kunnen Ze afleggen. Het Sebruik van dit meesterlijk instrument is zeker Ven. nadere beschouwing waard. In vroeger eeuwen, toen men nog niet kon Profiteeren van de wonderen der techniek, zoo m's wij dat thans doen, kon men zich hoog stens bedienen van het lastdier, dat dezelfde lol vervulde als onze vrachtwagens. „Loopen" V'as in die dagen het parool. Men wist niet «eter, dus het ging vanzelf. Er was ook alle tijd. Maar van lieverlede werd de mensch ver- Wend. Toen zijn geest die vlucht had genomen dat hij in de sferen van de mechaniek geraakte eindelijk een fiets met 1% meter hooge Wielen in elkaar wist te prutsen, werd hij lui ®n -.. verwaand. En dat laatste zorgde er voor dat die hooge wielen wel een beetje ouderwetsch jonden. Daar moest verandering in komen. Oat was geen gezicht. En de wielen werden kleiner, geheel volgens den wensch van het schepsel. Toen kwam men er eindelijk echter, dat men zich toch wel wat Wat vlugger van de eene plaats naar de andere «on begeven. De mechaniek, die inmiddels uit daar eerste kinderschoenen was gewassen, deed do eerste cent in het zakje en waarmede ver scheen de motor op het wereldtooneel. En dat 'cine monster, dat benzine tot levensdrank had, Sekozen. maakte den mensch zoo wijs, dat hij du pas voorgoed wist, dat er tempo in 't leven toest komen- En het tempo kwam He techniek ontwikkelde zich stormender hand. Ir\ tijd van enkele jaren nam zij een zoo dooge vlucht, dat haar voeten begonnen te ^appelen. Zij kon niet langer op dit onder- sdiansche blijven, neenzij vloog! He mensch nam plaats in een lnien stoel en «et zich als een klein vogelkind meenemen door «et wijde luchtruim, waar hij als een pijl uit den boog doorheen schoot En nu zijn we al '«over, dat we vanuit Europa in enkele uren daar Amerika kunnen vliegen. Het zal niet ang meer duren of wij maken week-endjes r°nd de wereld! Maar ondanks al die hoogvliegerij blijven de dienselven loopen. Den beenen wagen kunnen we Journaal niet missen. Het is echter jammer, «Ut we dank zijn dien vooruitgang" niet meer gunnen loopen. Ten minste niet meer, zooals 't dshoort. Hoevelen zijn er niet, die, als zij een dalf uurtje over een mul zandweggetje loopen, «et loodje er bij dreigen te laten. Te veel van «et goede kan ook nadeelig zijn. Maar, ondanks dit tOo; sombere perspectief, is er toch een symp- m, dat wijst op een beteren tijd. Sportieve «cesten organiseeren wandelmarschen, waarin docne wandelaar meetippelen. Men moet ze 'dl loopen, dat vroolijke groepje, dat Zondags 'oorbij de vensters trekt. We zouden er toch "cmaal van moeten watertanden! £let dien veerkrachtigen stap, waarmee zij °°rtgaan. De lach straalt van hun gezicht, j Uar°p de zon haar zomersche kleuren brandt. 't de keelen stijgt een lied, waarop de troep J?0 gemakkelijk loopt. En voort gaat het over o'Iands mooie wegen, langs de bloeiende bon- erds en over de koperen duinpannen, waar de curen van het jaargetijde de luchten vervullen. l!ri longen halen met groote teugen die wcl- vat%e zeelucht binnen, die een verfrissching °°r lichaam en geest is. Waardeeren we eigenlijk wel voldoende de c'daden, die de wandelsport ons biedt? Fiet- 10 mag dan zooveej vlugger gaaii en ook onze enen fit houden, het ideaal voor den echten p°rtman is toch wandelen. bandelen wil niet zeggen, dat men met zijn >dje een straatje om gaat maken en dan vens het groote risico oploopt, dat men om j. minuut aan de lijn moet trekken, omdat eesje zin heeft een strooptocht langs de hui- f, b te gaan houden. Je hebt ook van die wan- e'aars, die eerst als ze op den weg zijn, eens uitkienen welke route ze zullen nemen en 'ang ze zullen loopen voor ze voorbij een uit ing komen. Dat zijn geen bona fide tip- en s' specuJeeren op hun dorstige keelen k dat alleen al is uit principe verkeerd Het f heusch geen kwaad kunnen, wanneer men n half uurtje dorst zou lijden. Dat staalt het Qj lakter en leert de noodige zelfbeheersching, 'n zoovele sporten ligt opgesloten. ^Men moet zich ook op een behoorlijke wijze 'cn te kleeden. Men kijke niet of men er rdeelig genoeg uitziet. Daarvoor zijn de mode-sho\vs. Een kermisuitrusting is ook niet noodig. Als men ergens zijn goeden smaak wil ten toon spreiden, is dat wel in de sportwereld Nu de pleizierreisjes zijn stopgezet, nu zooveel buslijnen gestaakt zijn en nu de taxi's geen gehoor meer geven aan dat makkelijke: „Voor komen", is het de hoogste tijd, dat we eens wat meer aandacht schenken aan het oudste en tevens populairste vervoermiddel. Men behoeft niet bang te zijn, dat er ongelukken gebeuren, want men staat op zijn eigen beenen. Zij die niet over genoegzame zelfbeheersching beschik ken, wordt geadviseerd zich van een tandem te bedienen. Dan behoeft men althans zelf niet te sturen en als men slim is kan men met het peddelen ook nog „knoeien". Kijk naar die duizenden jeugdige menschen, die in dezen zomertijd als een zonnestoet door het land trekken, blij en zingend. Zij maken hun dagen vol door te genieten van de schoon heden, die God ons in dit leven schonk. De vlag gen wapperen boven hun fiere koppen, die om hoog geheven zijn naar de blauwe luchten, waar de vogels zwieren en naar de zon, die de aarde met haar gouden gloed als een jubellied over stroomt. Daar gaat de jeugd, waarop Neder land zijn toekomst bouwt. Niet op de droog pruimers, die bang zijn voor doorgezakte en kels. De beenenwagens, die met duizenden over Hollands wegen trekken, zijn een sprekende en overtuigende demonstratie van de groote leus, die elk Nederlander moet bezielen Een gezonde geest in een gezond lichaam' Dezer dagen is bij de Rijksuitgeverij te Den Haag de jaargang 1938 van de statistiek van den loop der bevolking van Nederland verschenen. Aan het omvangrijke materiaal ontleenen wij enkele cijfers. Blijkens den voor 1.938 berekenden netto-ver vangingsfactor blijft de Nederlandsche bevol king, wat haar groeikracht betreft, in West- Europa een uitzonderingspositie innemen. De netto-vervangingsfactor geeft de tendenz van de toekomstige bevolkingsontwikkeling aan volgens de geboorte- en sterfte-verhoudingen in de be schouwde periode; bij een waarde, grooter, resp. kleiner dan 1, zal de bevolking op den duur toe nemen resp. afnemen. De netto-vervangingsfactor voor Nederland bedroeg in 1938 1.16 tegen 1.12 in 1937 en 1.14 in 1936. Voor Duitschland was de netto-vervangings factor in 1936 0.90, sedert gestegen tot 1, in Frankrijk 0 88 (1936), in Engeland en Wales 0.76 (193436), in Zweden 0.72 (1935) en in Zwitser land 0.85 (1932). Wat de huwelijken betreft, stippen we aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor de voor het eerst gehuwde mannen 27.7 en voor de vrou wen 25.3 bedroeg. Wat de sterfte aangaat; de zuigelingensterfte bedroeg in 1938 3.7 pCt., n.l. 4.2 pCt. voor jon gens en 3.2 pCt. voor meisjes. Zij is grooter naar mate de gemeenten kleiner zijn. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als vol wassenen, vindt men in December en de eerste maand des jaars. Per 1000 gehuwde paren vielen in 1938 1.9 echtscheidingen te constateeren. Per 1000 inwoners zijn er 51 van woonplaats veranderd. De Staatscourant van Donderdag 13 Juni be vat een besluit, waarbij bepaald is, dat voor het gebruik van flesschen, transport- en voorraad- reservoirs, tijdelijk of blijvend bevestigd aan motorvaar- en voertuigen en gevuld met gas onder druk in samengepersten of vloeibaren toestand, dienende voor de voortbeweging van die motorvaart- en voertuigen, een verklaring van deugdelijkheid is vereischt, afgegeven door het Rijkstoezicht op het Stoomwezen onder door dien dienst te stellen voorwaarden. Deze verklaring moet te allen tijde bij het mo torvaartuig of voertuig aanwezig zijn. In navolging van de Groninger Noodbeurs, de „Gronob", heeft zich ook te Leeuwarden een'co mité gevormd uit handelsreizigers en agenten, die door den nood van dezen tijd gedwongen zijn, meest per rijwiel hun klanten te bezoeken en daardoor een te weinig gesorteerde collectie kunnen medenemen, terwijl zij bovendien door de moeilijke reisgelegenheid niet in staat zijn, hun cliënteele naar behooren te bezoeken. In Groningen heeft men een proef genomen met het oprichten van een noodbeurs, waar stands alleen kunnen worden ingenomen door handelsreizigers en agenten. Reeds direct bleek de groote belangstelling, óók van de zijde der cliënteele. Het Leeuwarder comité verwacht nu ook een zelfde medewerking en heeft bereids een voor- loopige bespreking gehouden en allerwegen in stemming gevonden. Het comité vond den Commissaris der Ko ningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma' thoe Slooten bereid, het beschermheerschap op zich te nemen, terwijl de burgemeester van Leeuwar-: den, jhr. mr. J. M. van Beijma, het eere-voor- zitterschap aanvaardde. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Friesland zegde haar volle medewerking toe. Wij vernamen voorts, dat het comité de be schikking heeft gekregen over de zalen Schaaf, waar 20 en 21 Juni de noodbeurs zal worden geopend. Aanvragen om stands voor één dag kunnen niet worden aangenomen. Het kantoor van de „Lemob" is voor het doen van aangiften gevestigd Sacramentstraat 24, Leeuwarden. Telefoon 4439. In de Mei-aflevering van het St. Gregorius- blad werd de hoop uitgesproken, dat einde Juni wellicht de inwijding van de nieuwe muziek zaal der R. K. Kerkmuziekschool te Utrecht waarin het nieuwe orgel wordt gebouwd zou kunnen plaats hebben, waarbij dan tevens het derde lustrum van het bestaan dezer school zou herdacht worden. Door de gebeurtenissen van den laatsten tijd zoo lezen wij nu in de Juni-aflevering van bovengenoemd blad is het werk een 14 dagen blijven liggen. Het is niet mogelijk, nu een bepaalden datum voor die plechtigheid aan te geven We moeten het verloop der dingen afwach ten. In zoover mogelijk wordt het werk voort gezet. Voorts wordt nog medegedeeld, dat vanaf Donderdag 16 Mei de lessen weer voortgezet zijn na een kleine onderbreking. Alles gaat ge woon door; ook de examens half Juli en de einduitvoering. Zooals reeds eerder is gemeld, bestaat in bij zondere uitzonderingsgevallen de mogelijkheid van reizen naar het buitenland. Aanvragen van gegadigden, wonende in de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen, benevens in de provincie Zuid-Holland benoorden de lijn Alphen—Leiden—Katwijk en aanvragen uit 's-Hertogenbosch en Boxtel moeten gericht worden aan het adres: Driekoningenstraat 4, Amsterdam, telefoon 44016. Aanvragen van hen, die wonen in de provin cies Zuid-Holland ten zuiden van de lijn Alphen LeidenKatwijk en niet in Den Haag en om streken, verder wonende in Zeeland en Noord- Brabant, uitgezonderd in 's-Hertogenbosch en Boxtel, moeten gericht worden aan het adres; Westplein 12, Rotterdam, telefoon 34647. Aanvragen'van hen, die wonen in Den Haag, Scheveningen, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen en Wassenaar, moeten gericht worden aan het adres: Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag, telefoon 771916. Aanvragen van hen, die wonen in de provincie Limburg, moeten worden gericht aan het adres: Stationstraat 10, Maastricht, telefoon 4510. De aanvragen moeten gericht zijn aan: dem Beauftragten vom hohen Polizei und S.S Führer". B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij den gemeenteraad een ontwerp verordening inge diend, regelende verzekering van luchtbescher mingspersoneel tegen ongevallen. Daarin wordt aan het gemeentepersoneel den plicht opgelegd ten dienste van de gemeentelijke luchtbescher ming werkzaamheden te verrichten, zoowel in tijden van oorlog of oorlogsgevaar als in vredes tijd en aan de daartoe noodige oefeningen en cursussen deel te nemen. Het ontwerp geeft een aanvullende regeling van de schadeloosstellingen in verband met on gevallen e.d., aangezien aan de genoemde ver plichting een risico voor ongeval en ziekte is verbonden, dat door de bestaande voorschriften inzake ziekengeld, ongevalsuitkeeringen en ge nees- en heelkundige behandeling niet voldoende wordt gedekt. Voorgesteld wordt een soortgelijke voorziening te treffen voor de vrijwilligers van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst voor werkloo- zen-steuntrekkers, die door den burgemeester belast zijn met de werkzaamheden ten behoeve van dezen dienst, voor hen, wier diensten op grond van artikel 12 van de Luchtbeschermings- wet door den burgemeester worden gevorderd en voor leden van de vereenigingen, welke be oogen het verleenen van eerste hulp bij onge lukken, voorzoover zij ten behoeve van de lucht bescherming te werk worden gesteld. Het Internationaal Maria-congres, dat in Augustus zou worden gehouden, is voorloopig uitgesteld. Naar „Het Volk" verneemt, is bij beschikking van den secretaris-generaal, warnemend hoofi van het departement van Defensie, bepaald, dat de commandanten van de depot-bata. jons en -afdeelingen aan de nog aanwezige militai ren. die bij de mobilisatie een vrijwillige ver bintenis hebben aangegaan, met ingang van 23 Juni as. eervol ontslag uit deze verbinteris zullen verleenen. Is een mobilisatie-vrijwilliger, niet in het genot van pensioen of gagement zijnde, nier in de gelegenheid, aanstonds na zijn ontslag loonenden arbeid te verrichten, dan kan hem vergund worden, in zijn rang of stand ais dienstplichtige in werkelijken dienst te blijven tegen de bezoldiging, welke hij tot dusver ge noot, tenzij alsnog anders mocht worden be paald. Deze gunstige bepaling is ook van kracht voor hem, op wien bij bedoeld ontslag geen dienstplicht meer rust, alsmede voor hem, die bij dit ontslag uit zijn verbintenis terugge bracht wordt in de positie van buitengewoon dientsplichtige. Aan belanghebbenden kan in afwachting van den datum van ontslag verlof worden verleend met behoud van de aan den rang of stand ver bonden bezoldiging. Donderdag vergaderde de gemeenteraad van Nijmegen voor het eerst sedert de bezetting. De voorzatter, de heer J. A. H. STEENWEG, die met zjjn wethouders, secretaris en hoofd ambtenaren steeds op de bres gestaan had voor de belangen der stad, herinnerde aan de bewo gen dagen voor ons land. Met weemoed herdacht spr. allen, die vie len voor hun vaderland en dankbaar her innerde spr. aan de steunactie voor Rotter dam en Wageningen. Spr. huldigde de burgerij voor haar correcte houding, welke waardig was vanaf den eersten bezettingsdag, 10 Mei. Spr. stelde er prijs op, daaraan toe te voegen, dat de bijzonder correcte houding van den Orts kommandant Hauptman Hoffmann tegenover de Nijmeegsche bevolking daartoe niet weinig heeft bijgedragen. Deze Ortskommandant heeft zich gedurende eenige weken beijverd om de tal loos velen, die hulp en raad noodig hadden, zoo veel mogelijk te helpen. Ik ben ervan overtuigd, de gevoelens van zeer velen te vertolken, wan neer ik den heer Hoffmann, die inmiddels onze gemeente weer heeft verlaten, ook nog van deze plaats openlijk dank zeg voor zijn tegemoetko mende houding. Spr. huldigde alle ambtenaren der gemeente, de politie en anderen voor hun spontane mede werking voor den goeden gang van zaken. Hij dankte ook handel en nijverheid. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nederlandsche Bank enz. voor alles, wat deze deden om het industrieeie en commercieele leven gaande te houden. Alle dienden het algemeen belang. Spr. besloot aldus: Laten wij ons van onnutte gesprekken, die onrust kunnen veroorzaken, onthouden. La ten wij spreken zonder kwaad te spreken en wij zullen in vrede leven. Bidden wij God om bijstand in dezen emstigen tijd en bidden wij met vertrouwen en volharding om een spoedigen en rechtvaardigen vrede. De voorzitter der katholieke raadsfractie, de beer mr. B. G. A. SMEETS, sprak een dank woord namens de geheele burgerij aan den bur gemeester, voor alles, wat deze met zijn mede werkers in het algemeen belang gedaan had. Velen van ons, Nederlanders, hebben den dood in de oogen gezien in deze oorlogsdagen. Zij zijn er gelouterd uit gekomen, geleerd hebben de, dat persoonlijke, eigen interessen moeten wijken voor de algemeene, dat „neen" moet worden durven gezegd en dat „ja" moet wor den geëischt zonder langademige en uitgespon nen redeneeringen, daar waar het belang van bet vaderland dat vordert. Wij zullen moeten leeren offeren, meer dan in het verleden ge schiedde, offeren van bezit, offeren van arbeid, oifferen van levensgemakken, die wij onont beerlijk meenden en die het niet zijn, offeren ook en in de eerste plaats van geliefkoosde stok paardjes, die, hoezeer ook gebaseerd op ver meende doctrines, niet meer bereden kunnen worden in de arena's van dezen tijd. Moge het burgemeester Steinmelz gegeven zijn, aldus spr., nog te zien vaardig worden over alle inwoners, over alle landgenoóten den geest van dienende offervaardigheid voor het alge meen. De VOORZITTER deelde mede, dat het plaat selijk commando, in de eerste dagen der bezet ting, den luchtbeschermingsdienst buiten wer king stelde. Toen kort daarna die dienst gedeeltelijk weer in werking moest treden, geschiedde dit op aan wijzing van den Ortskommandant, die het te vens noodig achtte, dat de leiding van dien dienst zou komen te berusten in handen van den commissaris van politie. Gevolg hiervan was, dat ik mij genoodzaakt zag, ter wille van de te dragen verantwoorde lijkheid, den heer G. Hoeneveld en den heer A. Gaillard op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, resp. als hoofd en als plaatsver vangend hoofd van den Nijmeegschen L. B. D. Spr. bracht hulde aan deze mannen, die wer den opgevolgd door den commissaris van po litie, Veltman, en den hoofdinspecteur, Oerle- mans. In verband met uitgaven in deze bijzondere tijdsomstandigheden stemde de Raad toe in een extra-crediet van 100.000, o. a. ook voor het nieuwe veer. Voor saneering der oude stad werden meer dere oude huizen in de Benedenstad aange kocht. Er werd 17.400 crediet verleend voor het aanbrengen van installaties voor vergassing van anthraciet aan twaalf wagens der Gemeente reiniging. Door onbekende oorzaak is Donderdagmiddag 5 uur brand ontstaan in de Ernst Casimirkazer- ne, waarvan de bouw onlangs werd voltooid. De brandweer van Roermond was met twee baby brandspuiten van den luchtbeschermingsdienst spoedig ter plaatse en slaagde er in, na drie kwartier de vlammen te dooven. Een deel van de kazerne is uitgebrand. De burgemeester van Roermond, mr. P. J. Reymer, was bij het blusschingswerk aanwezig. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij heeft bepaald, dat door ieder wiens be drijf geheel of gedeeltelijk is gelegen binnen de provincies Utrecht, Noord-Holland ten Oosten van de Vecht, Gelderland voor zoover betreft de gemeenten Nijkerk, Hoevelaken, Barneveld, Scherpenzeel, Ede en Wageningen en het ge bied liggende tusschen de rivieren de Rijn, de Lek en de Waal ten Westen van de lijn Hete- ren, Hemmen. Valburg vóór den 19den Juni 1940 opgave moet worden gedaan van het aan tal van de door hem in den nacht van 9 op 10 Mei 1940 te 24 uur en in den nacht van 15 op 16 Juni 1940 te 24 uur in voorraad gehouden stuks rundvee, varkens, paarden en schapen, op een registratiekaart, welke kaart bij den burge meester van de gemeente van inwoning van den betreffenden persoon dient te worden afgehaald en na invulling vóór het hierboven eerst ver melde tijdstip bij vorenbedoelden burgemeester dient te worden ingeleverd. Sedert Dinsdag 11 Juni j.l. wordt vermist Wilhelmina Verhoeven, 9 jaar, wonende Mar- celisstraat 221 te Scheveningen. Zij heeft des middags om 2 uur de ouderlijke woning verlaten en is daarna niet meer gezien. Zij is gekleed in blauwe jurk en donkerblauw manteltje. Zij is blootshoofds en loopt vermoe delijk op bloote voeten. De Commissaris van Politie van den justieelen dienst C verzoekt een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent genoemd meisje, zich te vervoegen aan zijn bureau, Javastraat 18 te 's-Gravenhage. Toen de 17-jarige W. D. te Maastricht achter de ouderlijke woning een granaat trachtte te demonteeren ontplofte deze. Zwaar gewond werd D. naar het ziekenhuis gebracht. Zijn rechterbeen moest worden geamputeerd. De toestand verergerde later en na enkele uren overleed de jongeman. Sinds enkele dagen voorziet de Electrische Centrale van Groningen geheel Friesland van electriciteit. Het Friesche net is er thans op ingesteld, den stroom over de kopnetleiding Groningen—Schenkenschans te ontvangen, meldt het Nwbl. v. h. Noorden. Deze maatregel is een direct gevolg van het algemeene streven naar efficiency, daar op deze wijze het kolenverbruik aanmerkelijk beperkt wordt. Met 1 Augustus is aangewezen als directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Oldenzaal, de referendaris 2e klasse der P. T. T„ H. van der Hek, thans te Amsterdam (Telefoonkantoor). De aanvulling, die op den reisgids van 10 Juni is verschenen, vertoont op verschillende lijnen belangrijke wijzigingen. Op de lijn AmsterdamBovenkerkUithoorn is de vertrektijd van eenige treinen gewijzigd, hoewel met slechts enkele minuten. Men kan iets vroeger uit Amsterdam weg, nJ. niet om 6.11, doch om 6.03 uur. Ook de lijn Uithoorn—Nieuwersluis—Loenen onderging eenige onbelangrijke wijzigingen, als mede UithoornAmsterdam. De verbinding RoermondMaasbracht, die voordien met een viertal treinen werd onder houden, is nu tot nader order komen te ver vallen; MaasbrachtMaastricht is evenwel in stand gebleven en zelfs uitgebreid. Om 1921 uflr kan men nog uit Maasbracht vertrekken, om in Sittard op den trein van 19.52 over te stappen die om 20.29 uur in Maastricht aankomt. In de richting MaastrichtMaasbracht kan men 's morgens pas ruim een uur later vertrek ken, n.l. om 6.55 uur. doch 's avonds kan men nog om 18.55 uur uit Maastricht. Tevens is de verbinding Maasbracht—Roermond tot stand gekomen. Op de lijnen ZwolleGroningen en Zwolle Leeuwarden zijn meer treinen ingeschakeld. De verbinding MeppelBrug Smildervaart is hersteld. De eerste trein vertrekt om 5.50 uur, de laatste om 20.16 uur. Voor hen. die van Leeuwarden naar Zwolle willen reizen, vertrekt de vroegste trein een uur later, n.l. om 7.48 uur, terwijl men 's avonds nog om 19.39 uur uit Leeuwarden kan vertrek ken, om te 21.58 uur in Zwolle aan te komen. Op de lijn SittardHeerlen zijn drie verbin dingen tusschengevoegd. De eerste en de laatste trein vertrekken evenwel op denzelfden tijd. In de richting HeerlenSittard zijn even eens drie extra-verbindingen ingelegd. De eerste trein vertrekt hier een uur later, n.l. om 7.00 uur, evenals de laatste trein, die om 19.00 uur vertrekt. De reizigers van Maastricht naar Heerlen kunnen nu nog slechts om 19.50 uur vertrekken, terwijl ook de vertrektijden van de tusschen- verbindingen eenige wijzigingen hebben onder gaan. In de richting HeerlenMaastricht vertrekt de vroegste trein een uur later, nJ. te 600 uur. Op de lijn ArnhemEmmerich en vice-versa is de eerste verbinding komen te vervallen, wel kan men nu 's avonds nog om 20.30 uur uit Arnhem vertrekken en om 2105 uit Zevenaar richting Arnhem. De dienst op het baanvak Zevenaar— Winterswijk en omgekeerd is hersteld De eerste trein vertrekt uit Zevenaar om 9.23 uur, uit Winterswijk om 7.20 uur, terwijl de laatste treinen resp. om 21.48 uur en 19.45 uur vertrekken. Verder zijn op nog verschillende baanvakken treinen ingelegd. Zooals men ziet is hier wat gewonnen, daar wat verloren. In den loop der volgende dagen zullen er nog wel wijzigingen en aanvullingen komen, waarom het zaak is, van de „Aanvullin gen op den reisgids van 10 Juni 1940" goed nota te nemen. Te Breda is Woensdagmiddag in de Zout- straat de 40-jarige heer Broeren door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Naar wij vernemen heeft de zeêreerw. heer Th. J. M. van Rossum, pastoor der St. Ludge- usparochie te Hengelo, ontslag uit zijn ambt gevraagd. Hij is voornemens zic.i te Heemstede te ves tigen. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n R.chtingaanwijzer is een nuttige helper, GEEFT HEM KUST NA DE BOCHT (Nadruk verboden) 't ®nSzaam beklommen zij het voetpad naar Lessen- die invzijn werk was verdiept. Cfkte haar eerst toen ze beiden achter hem ty- blÜven staan, en de Engelsche halfluid Prachtig! Zie toch eens, mevrouw Dela- «b die blauwe schaduw op de sneeuwmassa etf: ^ie gouden belichting over de met zon be- j^a'de vlakte! sc'iüder keerde driftig 't hoofd om, als st>ro °Ver de stoornis. Maar toen hij Linda zag Onl8 °P en kleurde plotseling. Hert Linda werd rood; zij voelde het, en was d op zichzelf. Wat moest die man wei ■tb!n? «®»nu ,.Lessen zie'1 aan de dames voorstelde j, "ij onmiddellijk een trotsche houding aan. a,a' 't scheen, dat hij zich niets inbeeldde ^aru zelfs baar blozen niet had bemerkt, b'J sprak zonder de minste verlegenheid ?'jh werk en vroeg Linda, hoe zij 't vond 6ewbleven ruim een kwartier met hem in l'ek en vóór dat zij heengingen had de overmoedige juffrouw Evelyn een samen komst voor den namiddag georganiseerd Om vier uur zou men samen naar het bede vaartplaatsje „Maria-Hulp" rijden, om er een beroemd altaar-schilderij te gaan bewonderen. Toen de dames weer alleen waren, vroeg Lin da met gefronst voorhoofd: Waarom heb je dat bekonkeld? Omdat ik op zijn gezicht las, hoe blij dat voorstel hem zou maken. Je moet weten, dat ik zelf maling heb aan de liefde, maar dat de ob servatie van verliefden mij sterk interesseert. Altijd 'n prachtige comedie voor mij! Evelyn! Je zult toch niet beweren.... Dat Lessen op je verliefd is? Natuurlijk be weer ik dat! Gekheid! Nu, je zult het zien. Binnen acht dagen misschien nog eerder declareert hij zich. Linda zweeg. Een onbehaaglijk gevoel maak te zich meester van haar. Tot nu toe had zij zich zonder schroom 't hof laten maken en wanneer iemand zich verstoutte, haar van lief de te spreken, hem met een koel spotlachje op zijn plaats gezet. Zulke incidenten vond zij zelfs grappig. Voor de eerste maal dacht zij nu: ,,'t Was toch niet goed van mij, hier om zoo te zeggen onder valsche vlag te varen en de men schen te laten gelooven, dat ik vrij ben. Wan neer Delareine weer komt, zal ik...." Bevalt je die interessante, zwijgende schil der dan niet? vroeg Evelyn; terwijl zij haar vriendin vertrouwelijk aankeek. Neen, niet in het minst. Ik vind hem vree- selijk pedant. Wat hij onlangs over het jonge paar Karsten zei, was mij genoeg. De man maakt zich belachelijk met zulke opvattingen! antwoordde Linda driftig. Daarbij steeg haar 't bloed zoo erg naar het hoofd, dat juffrouw Sprit haar verwonderd aan keek. Omdat hij zei, dat die twee 't hooge begrip van het huwelijk ontwijdden, daar zij niet ui' liefde, maar alleen om den wille van stoffelijke voordeelen man en vrouw waren geworden? Ja. Ik vind hem kinderdachtig. Alsof zulke huwelijken in onzen tijd niet de regel zijn! En alsof 't hem aanging! Nu, ik geef toe, dat zijn opvattingen wel 'n beetje ouderwetsch zijn. Maar die houding staat hem goed. Juist omdat hij den moed heeft, volgens zijn overtuiging tegen de heer- schende idééën op te komen, houd ik hem vooi 'n degelijk mensch. Zoo iets dwingt mij ach ting af. Mij niet. Ik vind hem doodeenvoudig be lachelijk! Toch moest Linda de eerstvolgende uren on ophoudelijk aan den schilder denken. En in haar verbeelding zag zij achter hem de forsche en sympathieke figuur van een anderen man. die eveneens den moed had, zijn achterlijke ideeën aangaande geluk en huwelijk te verde digen. Zonderling, dat zij ten aanzien van dien Lessen hetzelfde gevoelde als indertijd met be trekking tot Hardy, toen deze met nauw ver holen minachting antwoordde op haar uitnoo- diging: „U zult zelf begrijpen, Mevrouw, dat ouderwetsche menschen zooals Helene en ik niet op hun plaats zijn in uw salon." 't Was een gevoel, waarin schaamte, vernede ring en verbittering zich mengden. Lessen's opmerkking was natuurlijk geen tegen haar gerichte pijl geweest. Hij wist niets van haar huwelijk en louter bij toeval was het echt paar Karsten ter sprake gekomen. Die jonge lui waren Lessen's tafelburen en in 't hotel was men iederen dag getuige van zeer onverkwikke lijke scènes tusschen hen. Zij schenen met op zet de rol te spelen van het ultra-moderne echt paar, dat, zonder een zweem van liefde, enkel om den wille van een belangen-combinatie in het huwelijk was getreden. Linda had tot dusverre altijd gelachen mei de scènes tusschen den heer en mevrouw Kar sten; maar nu voelde zij zich plotseling solidair met hen, en zij had den indruk, dat Lessen s veroordeelende opmerking ook haar trof. Zijn warme, hartelijke blik, die op dat oogen- blik juist den haren zocht, als wilde hij zeg gen: „Ik heb gelijk, niet waar? Een vrouw zoo als u zou niet zoo kunnen handelen," die blik verscherpte nog het bitter gevoel van ver nedering, dat haar pijnigde. Dien dag keek zij aan tafel niet éénmaal naar den schilder, wiens groet zij enkel met een koel en trotsch knikje beantwoord had. Daarentegen zocht zij na het diner, op een manier, welke iedereen in 't oog moest vallen, het gezelschap van mevrouw Karsten, praatte een kwartier zeer vriendelijk met haar en noo- digde ten slotte de dame uit, zich met haar man dien namiddag bij het voorgenomen uit stapje aan te sluiten. Voor zich zelf nam mevrouw Karsten de uit- noodiging aan. Mijn man, zei ze, heeft, als ik mij niet ver gis, een andere afspraak. Trouwens, uit begin sel maken wij nooit samen uitstapjes en slui ten ons liever bij anderen aan. Wilt u mij alléén meenemen, dan zal mij dat zeer aangenaam zijn. Lessen keek een oogenblik vreemd op, toen hij een uur later Linda met mevrouw Karsten arm in arm zag opdagen en hoorde, dat laatst genoemde mee zou gaan. Maar hij was te beleefd, om van die bevreem ding iets te laten blijken. Eerst op den terug weg kon hij een kleine teleurstelling niet ver bergen. Linda had hem den heelen tijd aan Evelyn Sprit's gebabbel overgelaten en was zelf geen oogenblik van mevrouw Karstens zijde ge weken. Toen zij hem bij het afscheid de hand toe stak, zei ze met een booze flikkering in haar schoone oogen: Ik hoop, dat u zich evengoed hebt geamu seerd als ik. 't Was inderdaad een aangenaam uitstapje. Als eenig antwoord maakte hij zwijgend een buiging. Maar zijn blik rustte ernstig en treu rig op haar, zoodat zij den heelen avond tever geefs worstelde tegen een onbehaaglijk gevoel, waarvan zij zichzelf geen rekenschap kon ge ven. Haars ondanks was de schilder de eerstvol gende dagen het middelpunt van Linda's ge dachten. Zijn persoonlijkheid had iets, dat haar aantrok en haar achting afdwong, hoewel zij meende, van dat gevoel ten aanzien van mannen verlost te zijn. Ook was zij gevoelig voor de kiesche onderscheiding, waarmede hij haar bejegende, hoewel zij dat niet bij zichzelf wilde bekennen en trouwens aan hulde van dien aard over het algemeen niet veel waarde hechtte. Maar Lessen maakte haar op een lieuwe. bijzondere manier 't hof. Hij was niet .anmatigend en opdringerig gelijk zoovele an deren en vermeed met zorg ieder banaal com pliment. Daarentegen las zij in zijn helderen blik op rechte bewondering en zijn houding was zoö ridderlijk, getuigde van zóó veel achting, dat zij zich menigmaal met verbazing de vraag stelde, of hij werkelijk behoorde tot 't huidig gesiaent van mannen, dat zij heimelijk zoo diep ver achtte. Zij trof hem nu dikwijls aan op wandelingen, in de leeszaal, in de muziekkamer of, als net regende op de overgroote overdekte veranda, waar men thee en koffie dronk en gèzellie praatte. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3