Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? BEV Men óeMijft ant: TOERISME IS NOODZAKELIJK LAATSTE NIEUWS Het bombardement van Turijn I Plaats dan een „Omroeper" I voor 90.000 gezinnen STAD UWS 'n IJscoman zonder ventersbloed Argentinië's Senaat in geheime zitting De wijziging der dienst regeling der N.S. Volgende week versche visch aan de markt V V. V. 's hebben thans een belangrijker taak dan ooit VRIJDAG 14 JUNI 1940 Concertgebouw komt vrij Uitspraken van de rechtbank INZAMELINGEN WAREN REEDS EEN GROOT SUCCES Thans de nationale collecte AARDBEIENMARSCH DOOR KENNEMERLAND Naar de 50.000 IJMUIDEN Visscherij in de haven weer toegestaan R.K. Volksbond Registers van opgekochte goederen Westerhoutweg wordt bestraat Rijwieltoelagen VELSEN Hinderwet Jubileum op de papierfabriek Burgerlijke Stand Werkvermindering bij diverse bedrijven Straf bij niet verduistering „Inter Nos" Geslaagd HEEMSTEDE ZAANDAM Vertrouwen bewaard Rondom een verklaring van Cripps Geallieerde ambassadeurs naar Vaticaanstad BOMAANVAL OP TURIJN EISCHTE 14 DOODEN Arrestaties in Savoye COLLECTE HULPCOMITé 1940 UITGESTELD UIT DE HOOFDSTAD TROUWEN PER TRAM Per postkoets en per motorspuit Jeugdige baddief ^Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllll^ ÜlllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllIr; NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiHiitHUWwuuiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiitiiHiii liiiiiiiiniiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Het was al vroeg warm dit jaar en hoewel de lente nauwe'ijks het land was binnen gewandeld. bevolkten de ijscolieden met hun verfrisschende vracht overal de wegen. Nu zijn Ijscolieden in den zonnigen tijd onge twijfeld de meest geziene gasten bij jong en ud en de meesten van hen zijn zich daarvan bewust, wat natuurlijk den ver koop ten goede komt. In die vroege zomersche dagen was er ock een Haarlemsche ijscoman, die misschien voor den eersten keer van zijn leven er op uittrok met zijn mooi gelakt wagentje om de smach tende kelen van zijn medeburgers op de meest afdoende wijzen op te frisschen. Hoewel het dien dag niet regende, was er toch iets in den ijsverkoop. dat hem tegenstond. Hij was als vakman de meening toegedaan, dat het ijs niet lekker was en daarom, zoo redeneerde hij, kar ik het niet verkoopen. Hij kon het echter niet zoo gauw over zijn hart verkrijgen om de on deugdelijkheid van zijn waar bekend te maken, maar in den middag van den 30en April werd het hem toch te bar.... Hij gaf er den brui aan en liet op het W»l- sonsplein zijn wagen in den steek. Hieruit bleek natuurlijk al meer dan voldoende, dat de ijscoventer geen hart voor de zaak had en dat hij het ware bloed niet bezat. Het ergste van alles was, en daar had hij zich gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank voor te verantwoorden, dat hij met de ge- incasseerde duiten de beenen nam. Hij had dien dag 65 cent verdient en maakte ze zelf op. Hij had zijn verdiende centen echter aan zijn baas moeten afdragen. De officier van Justitie eischte tegen den ijscoventer, die reeds negen maal veroordeeld was, een hechtenis van zes maanden. De verdediger, mr. Van Leijer.horst, be toogde. dat verdachte geen groot misdadiger was, maar slechts een kruimeldief. Hij be pleitte clementie voor verdachte. Over veertien dagen zal de Haarlemsche Rechtbank over den ijscoman zonder venters bloed vonis wijzen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Ge meentelijk Concertgebouw in het begin van de volgende maand vrij komen, naar wij verne men. Indien dit zoo is, zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging van 20 Juni af dus weer in dit gebouw kunnen concerteeren tot groote vreugde van de musici en de concertbezoekers De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan: B. C S., los werkman, wonende te Haarlem, thans ged. Mishandeling. Zes maanden gev.- straf o.v- A. H. v. H., dienstbode, wonende te Haarlem mermeer, thans ged. Diefstal. Vier maanden gev.-straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. N. L. S.. los werkman, wonende te Haarlem, thans ged. Mishandeling. Zes maanden gev- straf o.v. De loco-burgemeester, wethouder W. van Dok. heeft zich als volgt tot de burgerij gericht: Het is ons gebleken dat een aantal ingezetenen met het inteekenen op de lijsten voor de actie „Hulp in Nood", zich hebben ingesteld op een grootere gift voor het Nationaal Hulpcomité 1940. Onze inzamelingsorganisatie heeft zich in middels overgeschakeld op de genoemde natio nale actie en alle baten van de voortgezette hulpactie zullen van nu af aan ten goede ko men aan het nationaal comité. Hiermede zal Beverwijk dan afzien van haar deel in de totale opbrengst der nationale col lecte, zoodat verdere gaven geheel ten goede komen aan de nooden in andere gebieden van het land. Een groot aantal dames-leden van de vrou wenverenigingen, alsmede jongens en meisjes van diverse jeugdorganisaties zullen met lijs ten en collectebussen gevolg geven aan den oproep tot het organiseeren van een krachtige inzamelingsactie. Ik moge U uitnoodigen naar draagkracht er toe bij te dragen, dat ook deze inzameling een even prachtig beeld van de offervaardig heid van de Beverwijksche Burgerij zal op leveren als de hulpacüe ten behoeve van den plaatselijken nood, de gewonde en zieke sol daten en van geteisterd Rotterdam. Zooals wij reeds in het kort hebben gemeld organiseert de R.K. Sportvereeniging D.EM. op Zondag 30 Juni a.s. aardbeienmarschen door Kennemerland voor dames, heeren en junio ren. Deze marsch staat open voor alle R.K. wan delaars (sters) en men verwacht dan ook mede werking van alle wandelsportvereenigingen. Graal, K.J.M.V., St. Josephgezellen. indivióueele wandelaars alsmede militaire groepen. De afstand bedraagt voor dames 25 K.M., voor heeren 30 K.M.. terwijl de jeugd 15 K.M. wan delt. De start begint des middags om half een, van af het gebouw Breestraat 45, Beverwijk, dat des morgens om half elf geopend zal zijn. Elke deelnemer (ster), die aan deze jaarlijk- sche marschen met succes heeft deelgenomen, ontvangt een speciaal voor dit doel ontworpen herinneringsmedaille, die den vorm en de kleur van een aardbei heeft. Degenen, die vier jaren achtereenvolgens aardbeienmarschen volbrengen, ontvangen een speciaal daarvoor ontworpen tak, waaraan de reeds verkregen medailles bevestigd kunnen worden, waarna men een aardig geheel heeft. Voor groepen van minstens 12 personen, die zender uitvallers de marschen volbrengen en waarvan daarenboven propaganda uitgaat voor de wandelsport, zijn verscheidene fraaie extra prijzen uitgeloofd. De groep, welke het hoogste aantal punten behaalt, ontvangt een wisselprijs. Voor elk der drie groepen is een wisselprijs be schikbaar. De algeheele leiding berust bij den heer B. de Swart, Zeestraat 124, Beverwijk, bij wien de in schrijving moet geschieden en die tevens al'.e verdere inlichtingen verschaft. Wat het parcours betreft, de wandeling voert door het mooiste gedeelte van Kennemerland, waarvan Beverwijk het middelpunt is. De tocht gaat langs Velsen's groot-industrieën en vervol gens door een prachtig brok natuurschoon naar de badplaats Wijk aan Zee. Na de rust in het startgebouw, waarbij de heerlijke Beverwijksche aardbeien worden geproefd, wordt door een ge deelte van de Wijkermeerpolder, langs de Be verwijksche groententuinen, naar Heemskerk gewandeld, waar o.m. het mooie buiten Mar quette wordt gepasseerd. Langzaam maar gestadig neemt de bevol king der gemeente Velsen toe. Gedurende de maand April, welk overzicht eerst thans ver scheen, vestigden zich hier 108 mannen en 135 vrouwen. Geboren werden 49 mannen en 48 vrouwen. Een vermeerdering van 157 mannen en 183 vrouwen. Er vertrokken 126 mannen en 149 vrouwen uit onze gemeente en er stierven 12 mannen en 19 vrouwen, waardoor de vermeerdering over de maand April 34 personen bedroeg. De totale bevolking op 1 Mei bedroeg 48.883. staaldraad)H. P. van der Valk, A. J. C. Fruy- tier, P. Engelhart, P. Vingerhoed, M. Kooistra, C. H. M. Borst, H. Polman. J. de Koe, H. Ol denburg, T. J. Tijburg, I. Coronel, D. Broek- huien en M. van Dongen. Schipper aan boord van Stoomzeevisschers- eartuigen: J. Langbroek, D. Plug, N. van Dij'" cn J Glas. Zondag 30 Juni a.s. zal de jaarlijksche bede aart worden gehouden naar Heiloo voor de leden van den Katholieken Volksbond. De H. Mis zal dit jaar in de kapel van Heiloo worden opgedragen. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een verordening, waarbij opkoopers van goede ren verplicht worden in de registers, waarin aan- teekening moet worden gehouden van de ge kochte goederen en de namen van de verkoopers, ook aanteekening te houden van de namen der personen, aan wien de goederen weer worden verkocht. Zulks is wenschelijk gebleken teneinde misbruik bij het opkoopen van goederen te voor komen. Het gemeentebestuur heeft besloten den Westerhoutweg van een klinkerbeatrating te doen voorzien. Deze grindweg heeft reeds lan gen tijd reden tot misnoegen gegeven, in de eerste plaats voor de vele arbeiders der con tinubedrijven, die van de1 .en weg gevruik ma ken en voorts door de talloozen, die op mooie Zondagen dezen weg plegen te bevolken, wan neer zij van de boschrijke omgeving willen ge nieten. De weg wordt nu een maandje afgesloten, maar daarna zal er een mooie bestrating lig gen van dubbele klinkers, in keperverband ge legd. Klachten over stof in den zomer en diepe plassen in den winter zullen dan tot het ver leden behooren. Ged. Staten hebben het gemeentebestuur me degedeeld, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen verhooging van de rijwieltoelagên, mits de verhoogde toelage een bedrag van 25 niet over schrijdt. Aangezien bij raadsbesluit van 21 Jan. j.l. de toelage werd verhoogd tot ƒ27.50 'sjaars, stellen B. en W. thans voor de toelage te bepalen op 25. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. A. Janssen te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een werk plaats voor carrosseriebouw, in het perceel, ge legen aan de De Ruyterstraat no. 168, is in gewilligd. Op Zaterdag 15 Juni hoopt de heer W. Roze- meyer den dag te herdenken, dat hij 30 jaar geleden bij de Kon. Papierfabriek van Van Gelder en Zn. in dienst trad. Het zal den ju bilaris op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. Geboren: J. P. Lagerberg-Lubbers, dochter; M. A. Korsman-Voogdt, zoon; A. Nierop Groot- Molenaar, dochter; M. J. Kortekaas-Floris, dochter; A. Heere-de Wit, zoon; A. Mulder- Floris, zoon. De burgemeester van Velsen brengt, op ver zoek van den plaatselijken Duitschen comman dant, het volgende ter openbare kennis: De visscherij in de haven van IJmuiden en in het Noordzeekanaal is met houten booten van den datum dezer bekendmaking af tot we deropzegging en op eigen risico, weer toege staan. De westelijke grens van het visscherijgebiecl ligt in het Nieuwe Buitenkanaal en het Buiten- kanaal, 100 M. oostelijk van het wrak van het stoomschip „Naaldwijk". Naar het oosten zijn geen grenzen bepaald. Het is visschers verboden te landen in het havengebied, op de schepen of wrakken, als mede op het fort en de verdedigingswerken. Overtreding wordt gestraft met intrekking van het recht van uitoefening van de visscherij. Het is visschers toegestaan dagelijks van 7 uur af de Zuidersluis te passeeren. doch zij moeten uiterlijk om 19 uur weer in deze sluis terug zijn. Het toezicht wordt uitgeoefend door den ha venmeester, den heer Seyffert en zijn dienst. Door den huidigen toestand kunnen de groote bedrijven als b.v. de Hoogovens met haar nevenbedrijven, de Papierfabrieken en de Van Leers .Walsbedrijven hun werkcapaciteiten niet handhaven. Bij de papierfabrieken heeft men reeds den werktijd moeten verminderen, mede als gevolg van den verminderden afzet. In de groote bedrijven heeft men voorts weer een groot deel van het gemobiliseerde perso neel teruggenomen, niettegenstaande het uit breiden van het personeel in vele gevallen in normale omstandigheden niet zóu zijn ge schied. De Ortscommandant verzoekt ons het vol gende te willen mededeelen Ik breng hierdoor nogmaals in herinnering, dat in het belang van de bevolking zelve alle vensters en deuren, waardoor licht naar buiten zou kunnen dringen verduisterd moeten wor den. Speciaal vestig 'ik de aandacht op gevel- en dakvensters. Door de hier gelegerde troepenafdeelingen zal in de komende dagen het navolger, van deze verordening gecontroleerd worden. Over tredingen hiervan zullen gestraft worden. Bo vendien zal in het huis voor 14 dagen het elec- trisch licht worden afgesneden. Fersonen, die deze verordening overtreden, worden ervan ver dacht, aan de vijandelijke vliegtuigen hulp te willen verleenen. Na gedurende eenige weken -niet te hebben gerepeteerd, heeft het R. K. Gemengd Koor „Inter Nos", directeur Lou Tervoort, de repe tities weer hervat op Vrijdagavond in het Pa tronaatsgebouw. Aan de gemeentelijke Visscherijschool slaag den voor het diploma Kaartpassen: D. Wijker, A. Zwart, J. van der Plas en N. van Dijk. Machinist aan boord van Stoomzeevisschers- vaartuigen: K. Seguin en J. J. Akkerman. Motordrijver ter Koopvaardij: E. Ossendrij ver, G'. K. van der Molen en J. A. de Lange. Motordrijver voor de Tinnen vaart: I. Coro nel. Splitsen en knopen (bewerken van touw en Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: Veldhuizen, Kadijk 17. badpak met handdoek; Zomerluststraat 13, bril; Steijnman, Kastanjelaan 19, badpak; v. Nassau, Rijntr. 24, haarlint; v. Nassau, Rijnstraat 24, divankussen: A. Verzeilberg, Sumatrastraat 34, manteltje; Roozenhart, Lorentzkade 54, te Haarlem, porte- monnaie met inhoud; Jore, Zuidpolderstraat 105, te Haarlem, portemonnaie met inhoud; L. v. d. Hoonaart, Voorweg 57, portemonnaie met in houd; T. v. Steijn Wiekenplein 8, portemonnaie met inhoud; v. d. Ploeg, J. v. d. Bergstraat 30, passer; Pieters, Kcrklaan 44, portemonnaie met inhoud; T. Trompe, Oude Posthuisstraat 19, kin derschoentje; Mevr. Bergman, Jac. Perklaan 6, vogel; D. v. d. Vlies, Javalaan 26. zwempak. Burgerlijke Stand. Geboren: Rolf, z. van P. Fris en T. v. d. Brug; Lucas Nico Cornells, z. van D. J. Waagmeester en A. Venema; Jo hannes Hendrikus, z. van W. A. Smit en S. J. T van Duin; Johanna, d. van J. Koomen en A. J. Venema; Cornelis, z. van C. Ramaker en E. Tanger; Jettie, d. van F. Wijga en J. Lichten- dahl; Rinke, z. van J. van Santé en J. Biokker Gehuwd: A. Staal en C. Heinis; P. L. J Oreille en C. Pottjewijd; M. Muusse en M Postma; H. P. de Jong en J. D. Hinnes; J Kerkmeer en H. E. Schoneveld; W. van Braam en A. C. Tromp; H. G. Breuker en A. J. Kef; J. van Enkhuizen en M. Heekelaar; J. C. Hol en K. Brinkkemper; J. Hoveling en N. E. Plooijer; J. Does en J. Bakker; J. Rozeman en L. A. G. Mann. Overleden D. Sijbrants, 84 j., geh. met C. Dik; M. van 't Hof, 60 j., geh. met H. Steijger; P., 9 d., z. van A. Smit en N. Kaal; H. G. van Gisteren, 84 j„ wed. van B. S. Stellingwerff; G. Veenman, 60 j., geh. met M. Groot (won. te Zaandijk)H. A. M. Pekelharing, 76 j„ wednr. van J. Hartog. Over: Comité „Leidschc Kwartier" O. en O." Door het vertrek van de militairen uit het Leidsche Kwartier, heeft het Dag. Bestuur be sloten zijn actie inzake het huiselijk verkeer alsmede de ontspanning, te doen beëindigen. Met dankbaaiheid mag op de gehouden actie teruggezien worden. Dit dankt het comité aan de medewerking van comitéleden, burgerij en militaire autoriteiten Dat het comité den militairen veel genoegen heeft kunnen verschaffen, moge blijken uit het feit, dat f lï'JO bijeengebracht is kunnen wor den voor dat doel. De gelden, welke nog in bezit waren, hebben een goeden weg gevonden. In overleg met mili taire autoriteiten heeft het bestuur afgedragen aan majoor Sprock, Bataljonscommandant III-9 R.I. f 40 voor het aanbieden van een ver snapering aan militairen van dit bataljon, er gens verpleegd. Aan het Roode Kruis te Den Haag zal f 190 worden afgedragen, ten behoeve van Haarlemsche militairen, onder dezelfde voorwaarde. Hiermede is het bestuur aan het einde van de destijds opgenomen taak gekomen. Het bedankt bij dezen nog eens allen, die op een of andere wijze hebben medegewerkt aan het slagen van de gehouden actie. Door het haastig vertrek van de militairen naar hun woonplaats waren zij niet in de ge legenheid hun dank uit te spreken voor de hu mane ontvangst bij de burgerij ondervonden en de ontspanning hun aangeboden. Daarom heeft men ons verzocht hun dank over te brengen, waaraan wij bij dezen gaarne voldoen. HET DAG. BESTUUR. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Wanneer wij ons de vraag stellen „hoe zal het dit jaar gaan met het vreemdelingenver keer?". dan raken wij een punt aan van vér strekkende beteekenis. Dan betreft het niet alleen de acties der diverse vereenigingen voor vreemdelingenverkeer, maai dan moeten wij iets gaan zeggen over een zaak die van groot algemeen belang is. Immers, vreemdelingen verkeer is niet alleen het behartigen van een zekere mate toeristische ontspanning, maar hieraan is een groote moreele beteekenis toe te kennen. Vreemdelingenverkeer beteekent het bijbrengen van kennis aan eigen land, natuur- en stedenschoon, geschiedenis en folklore, eigen flora en fauna, begrijpen en verstaan van levenswijze en houding van landgenooten on derling, heemkunde enz. enz. Bovendien schuilt in dit alles een belangrijke waarde voor de volksgezondheid, wanneer duizenden uit de steden, uit kantoren, magazijnen en fabrieken, de mogelijkheid wordt geboden de ruimte in te gaan, de gelegenheid te kunnen genie ten van rust en schoonheid, het inademen van frissche lucht, nieuwe krachten hei-winnen, die men voor het verrichten van zijn arbeid en wel in het bijzonder in dezen tijd zoo zeer van noode heeft. Vreemdelingenverkeer wil naast dit ideale toch ook nog meer zeggen; er is ook een eco nomisch belang, dat wij waarlijk niet mogen verwaarloozen. Er zijn honderden hotels en pensions, duizenden neringdoenden, zelfs ge- heele gemeenten die lever, van het toeristen verkeer. Wanneer wij dan nu ook spreken over en propageeren een snellen wederopbouw van ons land, het stabiel maken onzer economi sche verhoudingen, wanneer wij helpen en steunen de vele acties die thans in het leven zijn geroepen, dan mogen wij een zeer belang rijk onderdeel van ons nationaal bedrijfsleven niet veronachtzamen, dan dienen wij ten volle onze aandacht te besteden ook aan ons vreem delingen-bedrijf of zoo men wil onze vreemde lingen-industrie! Ook in dit blad werden verschillende berich ten opgenomen, waaruit is gebleken, dat tal van plaatsen niet bij de pakken neerzitten, waar plaatselijke V. V. V. s alles doen om de belangen van haar gemeente ook in dit op zicht te dienen. Maar het is niet juist, wan neer deze acties alleen en zelfstandig door plaatselijke instanties geschieden, omdat im mers het vreemdelingenverkeer een algemeen en nationaal belang is. Hier ligt ook een be langrijke taak weggelegd voor de provinciale vereenigingen en in niet mindere mate voor de A. N. V. V. als nationale top-organisatie. Wij willen ons in deze beschouwing niet be palen tot de zgn. optimistische en pessimis tische stemmingen die over dit onderwerp in ons land bestaan. De ervaring die wij dooi de noodige informaties hebben opgedaan, be wijst, dat het pessimisme hoofdzakelijk schuilt bij den leek op dit gebied. De zakenman, de actieve werker op toeristisch gebied, ziet ook in dezen moeilijken tijd nog tal van factoren die optimisme rechtvaardigen Er zullen wellicht ook eenige bepalingen ko men, die op het eerste gezicht een zekere be perking inhouden wat bijvoorbeeld het verkeer in het algemeen betreft, maar.... het is niet moedig daardoor bij voorbaat een schuchtere en werklooze houding te gaan aannemen; het getuigt evenmin van een goede nationale ge dachte zich uitsluitend tot een alles-afwach- tende houding te bepalen, tenslotteAch, men restaureert ten spoedigste zijn gebroken ruiten als deze het begeven hebben door het dreunen van een boni-aanslag en men zóu vreemd kijken wanneer iemand de ruiten kapot liet met de verklaring: „Ik zal maar wachten, want het kan nóg wel eens gebeuren, dat mijn ruiten springen" Neen, zooals het ons aller nationale taak is, mede te werken aan den wederopbouw van ons land, zoo is het ook onze plicht mede te bou wen aan de organisatie van het vreemdelingen verkeer in ons vaderland, een organisatie waar aan iedere Nederlander op zijn wijze kan bij dragen. Bij een tocht door enkele deelen van ons land, is ons gebleken, dat verschillende plaat sen hun eerste gasten al weer hebben moger, begroeten. Het is ons daarbij opgevallen, dat het veelal juist de kleine vereenigingen zijn geweest, die een directe actieve actie hebben ingezet en deze actie ook nu reeds beloond zien. Zij hebben geen afwachtende houding aangenomen, zij hebben geen bezwaren geop perd over een eventueele distributie, over de belemmerende vervoermiddelen, zij hebben ge werkt en vele stedelingen, die hunkerden naar rust in een mooie, landelijke omgeving, zijn dezen actieven vereenigingen dankbaar voor het feit attent te zijn gemaakt op haar gebied, juist in deze dagen! Het is een typisch kenmerk voor den Hol lander, langzaam te zijn in het nemen van besluiten, én hoe grooter de organisatie, pro vinciale en federatieve vereenigingen, hoe langzamer men is in het nemen van directe besluiten, het direct handelen, zonder einde- looze vergaderingen en eeuwigdurend praten. Hierdoor ontgaat dikwijls het juiste effect, (jat verkregen kan worden door het voeren van een bepaalde actie op het gewensschte oogenblik. De tijden veranderen thans in een koortsach tige snelheid. 2)oo is het thans ook op het gebied van het toerisme in ons eigen land. De belangen van de talloozen, die hun bestaan vinden in het bezoek van vreemdelingen, mogen niet afhan kelijk zijn van een stroeve organisatie. Meer dan ooit is het thans niet de tijd voor praten, maar voor het spoedig overgaan tot definitieve daden, d. w. z. tot het voeren van een verantwoorde daadwerkelijke actie, die in het belang is van de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Zij die te maken heb ben met de vreemdelingen-industrie in Ne derland, mogen dit thans voor oogen houden. Duizenden stedelingen hebben behoefte aar. eenige dagen van intense rust en gezonde af wisseling. En ook. dit moge men in dezen tijd toch ook vooral niet vergeten! ROME, 13 Juni. (D. N. B.). Het bombarde ment van de open stad Turijn heeft in geheel Italië groote verontwaardiging gewekt, aange zien een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking te betreuren is. De bladen verklaren in aansluiting op het officieele communiqué over den luchtaanval op Turijn, dat de bevolking ook in de toekomst in elk geval de volle waarheid te hooren zal krijgen. Het fascistische Italië ziet in de totale waarheid een zijner beste strijdwapens. Er moet alleen nog aan worden toegevoegd, zoo wordt opgemerkt, dat deze dcellooze geweld daad tegen Turijn op het juiste oogenblik door een analoge en overeenkomstig krachtiger re presaille gevolgd zal worden. BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.). De niuewe Engel- sche ambassadeur te Moskou, Cripps, heeft te genover Bulgaarsche persvertegenwoordigers voor zijn vertrek naar Moskou een verklaring afgelegd, waarin hij, sprekend over oorlog en vrede, zeide dat hij Hitier vreesde. Men vraagt zich in welingelichte kringen hier te rstede af, of Cripps met deze bekentenis wil zeggen, dat bij hem eindelijk het inzicht is doorgebroken, waarvan het officieele Engeland nog niets wil weten, dat het vroeger door En geland bij den neus genomen Duitsche volk door zijn Führer. Adolf Hitler, onoverwinnelijk is geworden. Tot dusver is Engeland er tegenover de wereld altijd nog in geslaagd zich met een aureool van onoverwinnelijkheid te omgeven, door te pochen op zijn groote hulpbronnen. Dit aureool is door de militaire gebeurtenissen in Frankrijk nu reeds vrijwel verloren gegaan. De Engelsche regeering zal over de verklaring, door Cripps tegenover de pers afgelegd, wél een lang gezicht trekken. Het besluit om Cripps tot am bassadeur in Moskou te benoemen is haar toch reeds moeilijk genoeg geweest en zij zal zich nu waarschijnlijk wel afvragen of de missie van Cripps naar Moskou niet weer op een nieuwen tegenslag voor Engeland zal uitloopen. ROME, 13 Juni. (D.N.B.). In de persberich ten van het Vaticaar wordt medegedeeld, dat de Fransche ambassadeur bij den H. Stoel gis teren en de Britsche gezant vandaag in Vati caanstad hun intrek hebben genomen. ERGENS IN ITALIË, 13 Juni (Stefani)De volgende bijzonderheden worden bekend ge maakt over den luchtaanval die gisteren om 1.35 uur op Turijn is ondernomen. Er werden dertig bommen uitgeworpen, waarvan tien niet ontploften. Een markthal werd door vijf bommen getroffen, die door het dak sloegen. De andere bommen vielen in de straten. De vliegtuigen be wogen zich op een hoogte van ongeveer 6000 Meter. Het luchtalarm duurde bijna twee uur bij den luchtaanval hebben veertien personen het leven verloren en werden 37 personen, man nen, vrouwen en kinderen, gewond. De bevol king bleef volkomen kalm. GENEVE. 13 Juni. (D.N.B.). Bij de evacuatie van het nieuwe oorlogstooneel, dat door het deelnemen van Italië aan den oorlog is ont staan, zijn, naar gemeld wordt, in Boven-Savoye talrijke personen aangehouden, die er van ver dacht worden, leden van de zoogenaamde „vijfde colonne" te zijn. Savoye is het stamland van het tegenwoordige Italiaansche Koningshuis en men treft daar nog velen aan, die de Fransche heerschappij over dit Alpenland steeds vijandig gezind zijn ge weest. Daar zulke elementen, in den rug van het nieuwe Fransche front een groot gevaar kunnen vormen, aldus wordt verder opgemerkt, heeft de Fransche regeering besloten die ver dachte elementen te arresteeren. De bevolking van Wst-Savoye werd naar Westelijk Frankrijk weggevoerd. Gedurende de laatste dagen zijn van Grenoble uit talrijke transportcolonnes in de richting van Lyon vertrokken. De bergwegen zijn geblokkeerd door eihdelooze troepen vluch telingen, die hals over kop hun woningen heb ben moeten ontruimen. Zwitsersche liefdadigheids-organisaties hebben aangeboden de vluchtelingen te voorzien var» levensmiddelen en medische hulp. BUENOS AIRES, 13 Juni. (D.N.B.). Heden komt de Senaat van Argentinië voor een geheime vergadering bijeen. Hieraan wordt door goed ingelichte kringen te Buenos Aires groote beteekenis gehecht. Naar verluidt zullen behalve de ministers van Binnenland- sche en van Buitcnlandsche Zaken, ook de ministers van Oorlog en Marine aan de be sprekingen deelnemen. Over de vraagstuk ken, welke ter sprake zullen komen, is niets bekend gemaakt. De lijn 's HertogenboschEindhoven (in den reisgids blz. 33) is weer bezet met acht trei nen per dag. Te beginnen vanuit 'sHertogeli- bosch om 8.48 uur met een tusschenruimte van twee uur tot 20.48. Op deze bladzijde staat ook een wijziging vermeld op den dienst Roermond Sittard—Maastricht. Thans gaan er vier treinen per dag op deze lijn en wel van Roer mond om 6.57, 10.10, 14.10, 16.10 eh van Maastricht naar Roermond om 6.55, 10.55, 14.55 en 18.55. Op het baanvak RoermondWeert—Eindho ven rijdt een autobus in aansluiting op de treinen. Op blz. 36 is een aanvulling verschenen voor de lijn Roosendaal's Hertogenbosch, waarop thans vier treinen per dag zijn ingelegd, en vóór de lijn ArnhemDieren—Doesburg, waar op nu zestien treinen per dag rijden van 6.49 (uit Arnhem) tot 22.08; verder is er een wij ziging in den dienst gekomen van Zutphen— DeventerZwolleGroningen. Naar wij vernemen, kan men met reden verwachten, dat -v.s. Maandag van Scheve- ningen uit ongeveer 15 kustvisschers zullen mogen uitvaren ter versche-visch-vangst. De schepen moeten vóór het invallen van de duisternis binnen zijn. Men kan dus ver wachten, dat Dinsdag weer versche visch aan de markt zal zijn. Men deelt ons van officieele zijde mede: De openbare straatcollecte ten behoeve van het Nationale Hulpcomité 1940, welke aanvan kelijk Zaterdag 15 Juni zou worden gehouden, is om technische redenen uitgesteld. Deze collecte zal thans naar alle waarschijn lijkheid gehouden worden Zaterdag 22 Juni. Wij gunnen Rotterdam, zeker in dezen tijd, gaarne een primeur. Maar de illusie, dat daar voor het eerst in Nederland per tram is ge trouwd, moeten we de zusterstad aan de Maas toch ontnemen. Deze lieftallige bezigheid heeft zich al ettelijke maler, in Amsterdam voltrok ken. Daar heeft men zelfs een speciale tram gereserveerd, uitsluitend ten behoeve van de paartjes, die thans, nu een auto een zeldzaam heid is geworden zich van de bekende service van de gemeentetram bedienen. De wagen is keurig opgetuigd, zoodat de blozende bruid en bijbehoorende bedeesde bruidegom, mitsgaders getuigen en familie, letterlijk in de bloemetjes zitten. Uiteraard is op deze tram geen over stapje verkrijgbaar, noch een tienrittenkaart en evenmin heeft de conducteur een vroege, ochtendrittenkaart. Paartjes plegen gewoonlijk niet zoo heel vroeg ten stódhuize te tijgen! Het moet overigens een prettig baantje zijn deze tram te besturen. Altijd vroolijke gezichten om je heen! Dat kun je thans van de meeste ge wone" trampassagiers niet zeggenHet is zoowat de eenige tram, die niet 't bordje „vol" draagt, vooral tegenwoordig, r.u maar al te dik wijls een overvolle tram voor je neus voorbij - gaat, waarbij de befaamde haringen in de ton het nog geriefelijk hebben. Intusschen: het „Pak de tram!" wordt nu wei in den meest ruimen zin des woords toegepast, zelfs door trouwlustigen. Daar zal destijds zeker zelfs de tramdirectie niet aan gedacht hebben! Een moeilijkheid was nog hoe het trammend paartje het stadhuis zou kunnen bereiken. Zoo ver gaat de service niet, dat men speciaal voor de as. gehuwden met derzelver aanhang rails gaat leggen op den O.Z. Voorburgwal, afgezien dan nog van het feit, dat de verkeerspolitie daar wel bezwaren tegen zou hebben. En even min kan de Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de plechtigheid verzetten naai- het eind punt van de tram, om der wille van de trouw lustigen. En overeenkomstig den regel dat Mohammed wel naar den berg moet loopen vermits de berg niet naar Mohammed wenschte te komen, dienen dus de a.s. echtgenootcn de gastvrije tram te verlaten en te voet naar het stadhuis te gaan. De „huwelükstram" stopt op den Visschersóam op het z.g. vluchtspoor om de Bijenkorf, waarmede men geen associaties moet verbinden met de vlucht in het huwelijk en dergelijke. Het is slechts 'n technische naam voor 'n paar extra.rails, die nu voor vroolijke ge beurtenissen worden gebruikt. En van daar uit begeven de bruidsparen met getuigen en familie leden per „lijn 2" zich naar'het raadhuis, on derwijl de tram geduldig blijft wachten. Het geduld van de tram, men weet het, is eindeloos en zeker als het een bruidspaar betreft Is het trouwen per tram al niet meer origi neel en de huwelijkstram zoo langzamerhand een bijkans dagelijksch stads verschijnsel gewor den, anderen hebben iets ongewoners bedacht. Gedachtig aan het feit, dat men nu toch de klok moet terugzetten (al staat die ook 1 uur en 40 minuten voor bij den gewonen tijd!) heeft een paartje een echte ouderwetsche postkoets gecharterd. Waar het vehikel vandaan komt is ons onbekend en alleen al eer. merkwaardigheid op zichzelf. Een postkoets is immers een mu seumstuk, alleen nog somtijds bij fuivende studenten in gebruik! Doch het voertuig heeft nu een liefelijker bestemming gekregen. Over de echt landelijke Meerlaan in Sloterdijk, een pas sende entourage, reed men naar de hulpsecre tarie, terwijl de wagen kraakte onder het ge wicht der uitbundige bruiloftsgasten. De koet sier had zich in bijbehoorend middeleeuwse!) costuum gestoken. Als groote tegenstelling hiermede trouwde op een andere hulpsecretarie van Amsterdam men schijnt voor zullce buitenissigheidjes speciaal hulp-secretarieën uit te zoeken! een paartje op een ultra-modeme brandspuit, Het betrof hier den chef van de luchtbeschermings brandweer in de Indische Buurt en dat is id dezen tijd iemand, dien men te vriend moet houden. In Italië zou men bij zoo'n gelegenheid de motorspuit wijn hebben laten spuiten. Maar eilacie, bij ons kan het zelfs al niét meer met thee In het Schinkelbad werd een 12-jarige jongen gjen, wonende in de Hillegomstraat, aangehou den. Hij wordt verdacht van diefstal van een portemonnaie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4